Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peq

    aktív tag

    válasz enginev3.0 #16 üzenetére

    Nem chip gyártókból van kevés, hanem a chip, áramköri rögzítéséhez használatos szubsztrát gyártására specializált manufaktúrákból van csupán néhány a világon. Nem ebben van a biznisz (ellenben a chipek fejlesztése, finomhangolása), így leginkább külsős cégek végzik. Na, ezek a külsősök dolgoznak non-stop, de még ez sem elég. Ezidáig csak a kisebb vállalatok érezték a hiányát, most már a nagyok (Apple, nvidia, Intel, AMD, stb.) tökeit is szorongatja.. Ráadásul náluk van a tőke, gyakorta előre vásárolják a gyártósorról még le sem gördült alaplemezeket.

  • peq

    aktív tag

    válasz Tewe013 #22 üzenetére

    Legtöbben külsős cégekkel készíttetik, úgymint a japán Ibiden, osztrák AT&S, koreai Samsung (ők chipeket is gyártanak), tajvani NANYA és Unimicron. Nyilván több van ettől, de ezen gyártók uralják a piacot. Egyébiránt utóbbi üzem egy része tavaly leégett :D
    Az AMD odáig ment, hogy globális összefogást javasolt a nagykutyák között, hogy a felhalmozott tőkéket az említett gyártókba invesztálják, így bővítve a gyártósorokat, növelve a kapacitásukat. Évtizedekig kvázi pangott a piac, a szubsztrátgyártás a chipek fejlesztéséhez képest "gyerekjáték", lényegesen egyszerűbb technológiát kíván és jóval kevesebb profittal kecsegtet, mégis elengedhetetlen alapköve a folyamatnak. Pontosan kielégítették a gyártók igényeit, de egy nagyobb hullámra nem voltak felkészülve. Nos, a Covid hozta azt a bizonyos lökést, és borított rendesen; home office miatt ugrásszerűen nőtt a kereslet a kütyük iránt. A kripto-láz sem tett jót a piacnak. Egyedüli nyertesei az egésznek az ezidáig alulértékelt szubsztrát gyártók. Most ők diktálják majd az árakat és feltételeket :) Többek közt ezért is emelkedtek a laptopok/VGA-k/PC-s cuccok, jóformán minden elektronikai eszköz ára.

Új hozzászólás Aktív témák