Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zka67

    őstag

    válasz Babetta-X #4576 üzenetére

    Én magamtól tanultam meg a programozást, ezelőtt 26-27 évvel kezdtem, ma ebből élek és semmilyen papírom nincs róla, soha nem is jártam semmilyen iskolába.

    Ha nem sürgős, hogy programozóként dolgozz, akkor szerintem a következőket tegyed: első lépésben ismerd meg a számítógép működését, ez kell ahhoz, hogy ráérezz a programozásra. Én egy HT-1080Z-n tanultam meg az alapokat, és nem a Basic-el kezdtem, hanem assembly-ben. Otthon papíron megírtam a programot, kézzel lefordítottam és a suliban délutánonként bent maradtam "túlórázni", bepötyögtem a kódokat és örültem, hogy működik. Mindig csak egyszerű dolgokat csináltam, de mindig mást. Kifényképeztem a képernyőről a gép "BIOS :)"-át, 14 kB kódot esténként otthon diavetítővel átmásoltam egy kockás füzetbe és visszafejtettem. HT ROM lista visszafejtése

    Ennek volt értelme, hiszen beleláttam, hogy hogyan működik egy basic interpreter, nagyon sok ötletet merítettem belőle, és viszonylag hamar ráéreztem a programozásra.

    Amikor úgy érzed, hogy készen állsz egy magasabb szintű nyelv elsajátítására, válaszd ki, hogy melyik legyen az és kezdj el magadnak kitalálni feladatokat - lehetőleg olyat, minek akkor épp hasznát is látod és érdekel is -, szerezz be könyveket a programnyelvről kezdőtől a haladóig és szépen lassan, sok-sok gyakorlással meg fogod tanulni magadtól is. Segítséget ne kérj másoktól mert rászoksz, addig kínlódj amíg magadtól megtalálod a helyes utat. Ne sajnáld az estéket, éjszakákat - és a legfontosabb, soha ne add fel a tervedet. Ha úgy látod, hogy rossz irányba indultál el, semmi baj, újból neki állsz.

    A különböző iskolákkal és tanfolyamokkal nekem fenntartásaim vannak: vagy lehúzzák az embert és semmi olyat nem tanulsz, amit magadtól ne tudnál megtanulni otthon is, vagy a diákok szarnak bele, csak a papír a lényeg és itt a fórumon akarják megíratni a házifeladatukat. Rengeteg olyan "programozóval" találkoztam már életemben, akinek foggggalma nem volt az egészről - és mégis valahogy ellébecolnak egy-egy multinál... De vajon mi lehet a munkájuk? :D

  • zka67

    őstag

    válasz x123456 #4580 üzenetére

    "de viszonylag szűk környezet volt az amit meg kellett ismerni a kezdéshez."

    Hát nem tudom... Én a suli után a telefongyárban kezdtem el dolgozni, a számítástechnikai fejlesztési főosztályon - mint fejlesztő! Igazából eleinte semmi dolgom nem volt ott, csak tanultam a szakmát. Megismertem a számítógépek belsejét is, ami nem hasonlított egy ZX-81-esre. Volt ott minden, amit intel gyártott: DMA vezérlő, Interrupt kontroller, soros, párhuzamos portok, timerek és a kedvencem a 8275-ös CRT vezérlő. A floppy kontrollert majdnem kifelejtettem. Ezek nagyrésze megtalálható a mai PC-kben is, pl. változatlan formában a DMA kontroller és a Timer. Fél év alatt írtam a TAP-34-es csodagépre (600e ft volt akkoriban) egy basic interpretert, ami 3x gyorsabb volt, mint amit az ottani mérnökök összebarkácsoltak, full screen editorral, grafikus! móddal (160x150). Nagyrészét a füzetemből (azaz a microsofttól) loptam, de nagyon sok dolgot saját magam írtam bele.

    Hogy hogyan kerültem pont arra az osztályra - az egy külön történet, ha érdekel valakit, majd megírom :)

  • zka67

    őstag

    válasz bucsupeti #4586 üzenetére

    Help! Írtam volna a blogodra, de nem sikerült. Mondd el légyszi, hogy hogyan tudom feltenni az írásomat.

  • zka67

    őstag

    Sziasztok, kaptam egy szép munkát, csak elakadtam benne, ezért kérném a segítségeteket:

    IP kameráról kellene 10 percenként egy képet lementenem. A kamera csak rtsp stream-et tud küldeni, viszont elérhető mjpeg stream is. Nos, nekem ez az rtsp kínaiul van, de odáig eljutottam, hogy válaszol a kamera:

    OPTIONS rtsp://192.168.2.101:554/primary/mjpeg RTSP/1.0
    CSeq: 1
    Require: implicit-play
    Proxy-Require: gzipped-messages

    DESCRIBE rtsp://192.168.2.101:554/primary/mjpeg RTSP/1.0
    CSeq: 2

    SETUP rtsp://192.168.2.101:554/primary/mjpeg RTSP/1.0
    CSeq: 3
    Transport: RTP/AVP;unicast;client_port=8000-8001

    PLAY rtsp://192.168.2.101:554/primary/mjpeg RTSP/1.0
    CSeq: 4
    Range: npt=5-20
    Session: %s

    Elméletileg ezután kellene, hogy küldje a stream-et, gondolom azon az UDP porton, amit server-nek megad (5004)

    Visszaad egy URL-t is: rtsp://192.168.2.101:554/primary/mjpegstream=0;seq=0;rtptime=1197279900

    Itt teljesen elakadtam, semmi infót nem találok a neten erről a részről.

    A segítségeteket előre is köszönöm.

  • zka67

    őstag

    válasz repvez #9344 üzenetére

    Szia, nem elit klub a programozóké, de az tény, hogy kell hozzá némi adottság, és itt nem a testalkatra gondolok és nem is a szemüvegre :)

    Vannak emberek, akik az istennek nem akarják megérteni a bit fogalmát, és azt, hogy minden bitekből áll. Ezeket a bitek adatokat tárolnak, amit ki lehet olvasni, meg lehet változtatni, feltételeket lehet hozzájuk kötni, és természetesen el is lehet menteni őket. Nagyjából ennyi a számítástechnika.

    Amíg nem vagy tisztában ezzel a négy dologgal, addig ne akarj C++-ban programozni, mert sosem fogsz megtanulni. Jól mondják a többiek, keríts egy 8 bites gépet vagy emulátort, azon tanuld meg BASIC-ben az alapokat, de magadtól! Úgy értem, vedd elő a géphez tartozó basic leírást, nyálazd át, de ne abból dolgozz, hanem találj ki magadnak egyszerű feladatokat, és azokat oldd meg. Ezalatt a néhány nap alatt (jól hallod, nem kellenek hozzá évek) megtanulod a változók fogalmát, használatát, az input, output műveleteket, stb, stb.

    Ha ez megy, nem árt megismerni a számítógép belső felépítését is, a processzor működését, némi "gépi kódú" programozást, ez később még nagyon nagy hasznodra lesz. Pl. egy Z80-as processzor működését megérteni kb. 2 nap, írni egy-két egyszerűbb rutint se tart tovább 2-3 hétnél, és még nem is tartunk egy hónapnál.

    Utána én is a (turbo) pascalt ajánlom neked, egyszerű, jól felépített nyelv. Az előzőekben szerzett tapasztalataidat, tudásodat itt fel tudod használni. Persze át kell nyálazni ehhez is néhány száz oldalnyi könyvet, de vannak jól használható magyar nyelvű könyvek hozzá. Ezzel már eltölthetsz egy évet, kb. fél év után már grafikákat is fogsz tudni csinálni vele. Amikor már nem jelent majd gondod, hogy mármilyen feladatra azt mondod, hogy "igen, én ezt meg tudom írni pascalban", akkor készen állsz továbblépni, addig azonban teljesen felesleges más nyelvekkel foglalkoznod.

    Amikor készen állsz a továbblépésre, eldöntheted, hogy maradsz-e a pascal vonalon (Delphi), vagy áttérsz a C-re. Pascal után megtanulni a C nyelvet, kb. 2 hét, de utána még gyakorold legalább egy évig, mielőtt nekiállsz a C++-nak.

    A gyakorlás a gyakorlatban azt jelenti, hogy napi 6-8-10 órát ülsz a gép előtt, és programozol, hibát keresel, teszteled a programodat. A könyvek nyálazása pedig azt jelenti, hogy ott ülsz a gép előtt, és minden egyes új dolgot azonnal kipróbálsz élesben is, hogy lásd, hogyan működik, megjegyezd, hogy mire lehet majd használni az adott dolgot. A kipróbálás néhány soros programokat jelent, de ne a könyvekből másold ki a példákat, hanem magadtól próbáld meg megoldani a feladatokat, különben lóf@szt se ér a dolog.

    Ha ezekre nem vagy hajlandó időt szakítani, akkor válassz másik szakmát, mert sosem lesz belőled programozó, jó programozó pedig még annyira se.

    Kezdetnek néhány link:
    HT számítógépek weboldala
    Real80 Pro (HT1080Z emulátor)
    BASIC kézikönyv
    Ehelyett jobb lenne az "Ismerd meg a BASIC nyelvjárásait" című, ha be tudod szerezni.

    Üdv.
    Zoli

  • zka67

    őstag

    válasz repvez #9346 üzenetére

    Szia, a 3D-s programozást egyenlőre felejtsd el. Mondom, amíg nem vagy tisztába az alapokkal, addig nincs miről beszélni. Ami programot meg összehoztál, azt én nem nevezném programnak. Egyébként basic-ben így nézne ki:

    INPUT "Szarnyfelulet (m2) :",A

    Nem is ragozom tovább, vagy elkezded az alapoknál, vagy felejtsd el az egészet. És arra az elkövetkezendő 10 évben ne is számíts, hogy te egyedül, egymagad, saját fejből 3D-s programot fogsz írni.

  • zka67

    őstag

    válasz Ispy #9357 üzenetére

    Szia, arról nem is beszélve, hogy sok ügyfélnek fogalma sincs, hogy mit akar, nekem kell kitalálnom, hogy mire van szüksége.

Új hozzászólás Aktív témák