-
Mobilarena
Okos Otthon összefoglaló:
Új hozzászólás Aktív témák
-
Cyberbeni
addikt
válasz
Jofi81 #58823 üzenetére
Nem.
Alapból a Thread a Zigbee egy rosszabb verziója. (Így hirdetik: "OPEN IPv6 BASED PROTOCOL Provides device-to-device and device-to-cloud connections". És pont azért kellett WiFi helyett Zigbee, hogy a 10 különböző gyártótól levő eszköz ne küldje az adataidat 10 különböző felhőbe.)
Ez a 2 chip egy eszközben megoldás semmivel nem jobb, mint két külön eszköz.
Ha van Apple/Google központod, akkor az alapból Thread Border Routerként is működik. -
LouiS22
veterán
válasz
Jofi81 #57884 üzenetére
Megcsinálhatod azt is, hogy egy Shelly Gen2(től felfelé) smart plugot bedugsz abba a konnektorba, bekapcsolod rajta a wifi extendert és az így keletkező AP-re csatlakozol a mérővel. A konfigban meg simán mqtt-re módosítasz és azon keresztül tolod az adatokat a HA-ba. Az egyetlen hátrányod az lesz, hogy dashboardról nem tudsz majd OTA frissíteni (csak manuálisan). Mondjuk pont a slimmelezer az, aminél baromi ritkán van olyan frissítés, ami miatt érdemes is.
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #57876 üzenetére
Ezt senki nem fogja távolból megmondani, h milyen a wifi téerőd az óránál, és pl. csak a hálózatról szakadt-e le, vagy egyéb jellegű a gond, akár szoftveres, akár hardveres. Előbbit kiküszöbölendő (látatlanban az sem kizárt, h maradt még olyan adat a konfigban, amin elhasal a kód) érdemes lenne egy lehető legegyszerűbb alapconfigot tölteni rá, és csak ha az stabilan működik, akkor kísérletezni tovább a speciális hazai jellemzőkkel.
Mindenesetre nem tipikus, h ilyen gond legyen vele, egyszer beállítja az ember és megy folyamatosan. -
4D4M
senior tag
válasz
Jofi81 #57769 üzenetére
Kiderült mit csinál, ha kiveszed a megszakítókat?
#57770 Degeczi:
De a neve alapján az a breaker status vmi megszakító lehet, gondolom régen rossz, ha az OFF-ot (vagy 0-t) ad ON (1) helyett, aligha kell ilyet monitoroznunk.
~
Szolgáltatói távlekapcsolás. Éppenséggel még lehetne is haszna, ha tud róla az ember, csak áram nem lesz hozzá, hogy tudjon róla (: Vélelmezem, hogy azért az órán is van ilyenkor valami info erről. -
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #57760 üzenetére
Nem a konfigodban van a hiba, hanem az órádhoz nem illeszkedik teljesen jól a kód.
Ha megnézed az alábbi linkelt forrást, az üzenetben szereplő 96.3.10 ott egy min. 2, max 3 hosszú szöveges mezőként van definiálva, de mint az üzenetedben is látható, az órád "1"-et küld (mert nyilván 0 és 1 egész számot ad itt át, nem pedig "OFF" és "ON" szöveget)
Gondolom DÉMÁSZ terület, nálam is ilyen.
Gyanítom lesz még több eltérés is, nálam pl. asszem a meddő teljesítményt is előjelesen adja az óra, amire a linkelt forrás nincs fölkészítve, a "-"-t érvénytelen számkarakternek tekinti. Lehúzhatod a forrást, és netről belinkelés helyett módosíthatod helyben, de ezek amúgysem fontos adatok, egyszerűen kihagyhatod ezeket a configból (ahogy a forrás linken is látható, pl. a 96.3.10 a "breaker_status_b", annak definíciója ne legyen benne), és úgy már működnie kell. -
4D4M
senior tag
válasz
Jofi81 #57752 üzenetére
Felteszem HAOS-en vagy és van ESPHome bővítményed és ott van egy slimmelezer eszközöd.
Ott megnyitod az eszköz szerkesztését, és összefésülöd a példa konfigok releváns sorait.
A yaml szerkesztése után validate-tel tudod ellenőrizni, hogy a konfig átfordítható-e az ESP számára.
Ha igen, akkor installal tudod telepíteni az eszközre, ami után megjelennek az új konfig szerinti entitásnevek. -
4D4M
senior tag
válasz
Jofi81 #57749 üzenetére
Jó, hogy szólsz, mert igazából az a rész már elavult, mivel közkívánatra a git-re költözött az
external_components
hivatkozási helye:external_components:
- source: github://amargo/slimmelezer-eon[@main]
components: [dsmr]
Tehát ne is keresd az említett esphome könyvtárat.
-
daninet
veterán
-
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #57336 üzenetére
Hogyne lenne, hiszen a saját mérésnek mindig van némi pontatlansága, rendszeresen korrigálni kell, ha a szolgáltatói órához kellően közeli adatot szeretnél látni.
Ha most cseréltek órát napelemhez, az biztosan P1-es, így már csak kiolvasnod kell, ami egyszerűen megoldható filléres eszközzel is. -
4D4M
senior tag
válasz
Jofi81 #45386 üzenetére
Ok, az elején még nem volt szó ESP-ről, csak azért kérdem (:
Egy ilyesmi DC-DC konverterrel ez a rész áthidalható, feltételezve, hogy nem zümmög.
(Ha ez csak egy olvasólámpa lesz, akkor kicsit overkillnek tűnik ez az egész projekt, csak simán lehetne egy fix hőmérsékletű normális LED is.) -
4D4M
senior tag
válasz
Jofi81 #45383 üzenetére
A ZB mellett főleg csak az szólna, hogy HA kiesés (/nélkül) esetén is működtethető, de ha ez nem szempont, akkor HA-n belül nyilván bármivel lehet kapcsolni, főleg ha az ESP vonalat választod.
Mi mindent értesz még azalatt, amit a tápra kötnél? Mert eddig csak 1 m szalagról volt szó.
-
4D4M
senior tag
válasz
Jofi81 #45378 üzenetére
Működik HA a házban? Ha igen működtetsz ZigBee hálózatot benne?
A kiválasztott vezérlő wifis (meg felhős meg minden ami kerülendő), ami a fentiek nélkül semmiképp sem fog kapcsolatba lépni egy ZigBee-s input eszközzel. Létezik ZigBee-s vezérlő is, amit bizonyos esetekben lehet direkt párosítani (HA nélkül) egy ZigBee-s kapcsolóval, de ez szerintem lutri és csak a konkrét termékekkel a kezedben derül ki, hogy sikerült-e (:(én leginkább 24V-ot szoktam preferálni a LED szalagoknál, de ez egyéni kattanás: nem szeretem a szükségtelen veszteségeket)
-
daninet
veterán
válasz
Jofi81 #45378 üzenetére
WS2812B ledek tökéletesen működnek.
Tápegység attól függ, hogy mennyi LED lesz, vannak a LED szalagnál fogyasztási adatok ki tudod számolni. Akár jó is lehet
Vezérlő OK, de ha akarod ehhez egy Wemos D1 Mini is elég ami ~900Ft, Annyi, hogy akkor be kell forrasztani 1-2 vezetéket, de nem a világ vége.Ha van Home Assistant-od akkor bármilyen gombbal össze tudod hozni. Az a lényeg, hogy a wled-ben levő szoftveres kapcsolót kell kapcsolni, nem pedig az egész mikrokontrollert áramtalanítani. Lehet utóbbit is, csak egy kellemetlen velejárója, hogy gyorsabban kap áramot a ledszalag mint ahogy a wled szoftver feláll és villan egy rövidet fehéren teljes fényerőn bekapcsolásnál.
Szóval wled-en keresztül érdemes kapcsolni -
ViZion
félisten
válasz
Jofi81 #44549 üzenetére
Te is úgy gondolkodsz, mint én... szal. nem fogsz jól aludni, ha félig oldod meg.
Kijelöltem egy range-t az IoT kütyüknek, van egy rész a telefonoknak, az elején meg a VM-ek, PC, laptop, akármik vannak. A tartomány végén meg valamennyi DHCP, ha valaki betévedne hozzánk.
Törölni és újra hozzáadni nem nagy dolog, csak azt nem tudom, h ez az automatizmusokat, egyebeket mennyire érinti, kell-e azokat is állítgatni utána. -
ViZion
félisten
válasz
Jofi81 #44537 üzenetére
Nálam az eszközökön és a routerben is fix IP-k vannak, ilyenem nem volt. De ESPHome (igen, az nem ez...) panaszkodott IP-re, amikor csak a routerben volt fix adva. Szal. nem tudom, de lehet egy fix IP+reset (nem a totál reset, hanem csak a restart) megoldaná. Tűzfal vagy vlan beállítások nem változtak?
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #43388 üzenetére
Nekem sincs tapasztalatom vele, de ha van rá mód, szerintem is inkább az optikai, hiszen ott azt írja a linkelt oldal, h pillanatnyi teljesítményértéket is kapsz, és a fogyasztást is nyilván abszolút számértékként egy leállás után is (míg ha az impulzusszámlálásod bármilyen okból éppen kimarad, utána manuálisan kell korrigálnod az elmaradást)
-
ojb
tag
válasz
Jofi81 #43388 üzenetére
Tapasztalatom nincs vele, de én inkább az optikai port irányába tennék egy próbát.
A szolgáltató miért ezt a portot használná, hiszen az órának, ha jól tudom van RS485 kimenete is a plomba alatt.
Ezen a porton az óra állásait ill értékeit lehet kinyerni. A LED (impulzus) kimenetet Neked kell számolni, feldolgozni, ami mindig elfog térni egy kicsit az óra értékeitől.
Egy kérdést sztem megérne a szolgáltató felé, hogy használhatod-e az IR portot. -
vampire17
addikt
válasz
Jofi81 #39049 üzenetére
Igen, nekem volt gondom az RF csengommel. Ha ez elemes, akkor van esely, hogy menni fig RF bridge-el. Foleg azokkal a csengokkel szokott gond lenni, amik nem elemesek. Azok nagyon rovid impulzust adnak es nehez a jeluket megfogni...
En vegul wifiset vettem (tuya verzio) ESPhome-al hasznalom.
-
Degeczi
nagyúr
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #36950 üzenetére
Ha impulzusadós vízóra, akkor persze (csak az aknából kell fölvezetni, a föld alól nem jönne át a rádiójel), de úgy tudom, a legtöbb szolgáltató nem olyat rak föl, hiszen alapban nincs rá szükség. Viszont ha igaz, el szoktak fogadni mástól származó hitelesített mérőórát is, így nem lehetetlen a csere (bár valszeg egyszerűbb a szolgáltató bevonása nélkül sorbakötni vele a saját mérőt)
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #36946 üzenetére
Nem az EMS ESP méri, az csak visszaad egy aktuális égőteljesítményt %-ban, abból tudod visszaszámolni a fogyasztást ha más nincs. Ez így csak közelítés, bár elég jóra is be lehet lőni.
Garantáltan pontos akkor lehet, ha maga a kazán közöl fogyasztási adatokat, de ilyet ezek a kisebbek biztosan nem tesznek (meg persze a főzés gázigénye sincs benne, és azért az sem elhanyagolható pláne nagy teljesítményű égőfejet használva, vagy különösen a sütőt, ha az is gázos. Ha engedi a szolgáltató, mindenképpen érdemes egy reed vevőt tenni az órához, akár vezeték nélkülit is. Van itt a fórumon, aki 433 MHz-est használ: ha nem nagyon szennyezett az a sáv a környékeden, az is jó, egyszerű megoldás lehet) -
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #36744 üzenetére
Ezt a fórumot célszerű végigolvasni, ill. DSC specifikusan ezt, különös tekintettel a profik (mint pl. Syn7h37ic) hozzászólásaira
Rengeteg olyan hasznos tapasztalat akad, amit megosztanak.fo_di: igen, főként a max bővítési zónák száma. De pl. a pici 1616 esetén az alaplapra is csak 6-ot lehet kötni (míg a 1832 vagy 1864 esetén 8-at: ezt jelzi a második számjegy a típusban) így ott a 16 zónás max kiépítés is csak úgy lehetséges, ha van két olyan kezelő is, ami tud zónát fogadni
-
BullZeye
veterán
válasz
Jofi81 #35685 üzenetére
40 dollár 4db.
BW SHP15Érkezik egy ilyen 4-es csomag nekem is.
Ha jól olvasom, akkor Z2M-be simán lehet integrálni és annyi, hogy ameasurement_poll_interval
-t be kell állítani egy 3 másodpercre, és akkor ugyanolyan lesz mint régen és szolid módon a teljes házat le tudom fedni Zigbee 3.0-val, ugye? -
sb
veterán
válasz
Jofi81 #35699 üzenetére
Sziasztok!
Ez engem is érdekelne. Minőségben azért lehet szórás ezek között, nem?
Őszintén szólva én is Blitzwolf-okat néztem (mivel nem tudtam mi a különbség és arról konkrétan olvastam itt is jókat régen mikor be-benéztem readonly-ban), de már abból is többféle van. Ha egyeznek mással (mert csak átnevezettek) de ezekből is eleve többféle van akkor kérdés, hogy mi alapján lehet választani érdemben?A másik kérdésem, hogy anno x86 volt ajánlott inkább rPi helyett. Ha jól olvastam most vissza ez azóta sem változott. ? Lenne egy x86 gépem, bár kicsit overkill a célra és eddig Win futott rajta. Most "játék" HA-ra virtuális gépre gondoltam. Ez jár vmi hátránnyal/bonyodalommal ha VM-ben futna? (Egyelőre semmi komoly vezérelni való nincs, ill. majd folyamatában kerülnének be cuccok.) Ill. később hogy lenne érdemes megoldani? Megpróbálni összehozni a kétféle felhasználást vagy inkább külön gép ha ez fogyasztásban/OS-ben nem teljesen fekszik a célra.
Egyelőre csak szétszabdalt cuccok vannak itthon: Echo Dot és 1-2 amazonos cucc, pár Hue izzó, Tado a saját sw-ével, Xiaomi légtisztító.
Ezek mellé szeretnék hőmérőket, pár konnektoros aljzatot. Zigbee alapon lenne jó építkezni (a Hue-k is azok), egy slaesh féle CC2652RB-t beszereztem hozzá. Fix bekötésű cuccokból gondolom jó a wifi-s is, ill. van még egy RM3 Pro-m is amivel infra és RF433 is megoldható.
Ezek közül van amivel nem érdemes foglalkozni mert csak a gond lesz a többféle kapcsolattal?
Köszi! -
sambenez
addikt
válasz
Jofi81 #35689 üzenetére
Nézd meg mennyi hasonló van más néven.
-
sambenez
addikt
válasz
Jofi81 #35685 üzenetére
Ha nem ragaszkodsz a blitzwolfhoz a pcx-nél a Gosund SP1 3291ft/db
-
koala69
tag
válasz
Jofi81 #35620 üzenetére
ha a shelly-t parhuzamosan kotod a kapcsoloval, akkor ugyan ugy fog mukodni/bekapcsolni, csak arra vigyazz, hogy a fazist kapcsold, ahogy a kapcsolo.
bar gondolom, ha paraerzekelos a ventillator, akkor beallitott erteknel kapcsolna be, ezert kell folyamatosan aramot kapnia. Ha a shellivel lekapcsolod, es a paratartalom kisebb a beallitottnal, akkor nyilvan felkapcsolaskor nem fog menni, hasonloan, mintha kapcsoloval kapcsolnad le
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #33171 üzenetére
Ez már nem a legegyszerűbb, hanem elektronikus végálláskapcsolós. Sima, potméterrel beállítható motor ennek a feléért is kapható, akár a Conradnál is.
-
jézusom
addikt
válasz
Jofi81 #31547 üzenetére
Ezeken én is sokat agyaltam. Volt pi4, az gyenge volt. Vettem egy hp620 vékony gépet, bÍrt egy hónapot, meghalt. Most van egy mini-itx celeron lap amire van gari, keveset fogyaszt és vannak rendes csatlakozói. Még M2 is.
Értem én hogy olcsó a használt kis teljesÍtményű gép, de hamar tönkre mehet, és nem akarok villannyal fűteni -
kenand
veterán
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #28696 üzenetére
Igen, még az év elején leszedték az éles verzióból, de itt írtam a korábbi állapotról.
-
Vodike
tag
válasz
Jofi81 #26572 üzenetére
Vicces, de kb. egy dolog miatt: az IKEA cuccaim úgy, mint Shortcut button, Wireless dimmer ZHA-val nagyon zabálták az elemet. Van is erről nyitott jegy, de nem tudtam megoldani, nem született normális megoldás tudtommal SONOFF ZBBridge esetén:
https://community.home-assistant.io/t/ikea-tradfri-batteries-in-the-remote-controls-are-quickly-discharged/109185/103
-
vampire17
addikt
válasz
Jofi81 #26020 üzenetére
En ilyet neznek inkabb:
Ezzel kapcsba fontos info!!!
The board uses GPIO16 and so Relay1 is always turned ON when power is applied to the board, causing a brief on/off pulse on the relay as Tasmota loads and turns it off again. Of course, if the last state was ON, then it will stay ON. It’s still a very useful board at a bargain price.
Szal vagy olyat kotsz az egyes relere aminek nem szamit egy pillanatnyi on/off, vagy ugy veszed, hogy ez egy 7 reles board
O azert hasznalt IO bovitot mert i2c-n fol lehet huzni akarhany (najo sok
) relet es nem csak a gyari GPIO-kat tudja hasznalni, amibol pl a GPIO16 boot alatt high ezert zart lesz az arra kotott rele.
-
szat8
tag
válasz
Jofi81 #23794 üzenetére
(3) Pont nemrég került szóba egy szempont, ami valakinek fontos is lehet: külön relénél nem egyszerű megoldani a kapcsolón lévő jelzőfény működését, mivel az a relé kapcsolás inputjával lesz összekötve, nem pedig közvetlenül a világítással. Erről a részről az egybeépített kapcsoló egyszerűbb, ha fontos a jelzőfény, cserébe kisebb a választék a kinézet terén.
-
st6969
őstag
válasz
Jofi81 #23794 üzenetére
Szia,
(4) mindenki közül én értek itt ehhez a legkevésbé (viszont szorgalmasan olvasgatok), de ha ház építés előtt állnék, akkor én biztos, hogy nem a kapcsolók mögé tervezném a reléket, hanem egybe gyűjteném őket egy vezérlőszekrénybe, ami bizonyára több vezetékeléssel járna, de egyszerűbb lenne a karbantartás.
Buta billenőkapcsolókat is tudsz használni a rendszerben Shellyvel, nekem van több ilyen is. Ez esetben viszont előfordulhat olyan, hogy a kapcsoló lefelé billen, de világít a lámpa. Attól függ, hogy az állapotot a fizikai kapcsolóval, vagy a relét távirányítva váltod. -
fo_di
őstag
válasz
Jofi81 #23794 üzenetére
1. a raspberry próbának jó, de minél több mindent teszel rá, egy idő után kevés lesz. ezen kívül olyan stickek kellenek, amilyen technikát akarsz használni (zigbee, zwave, stb)
3. a kapcsoló mögé rakott relé csengőkapcsolóval rendszer nélkül is működik (a kapcsoló átpattintja a relét), annyi, hogy távolról nem tudod vezérelni. az, hogy egybeépített, vagy külön van akapcsolótól a relé, már esztétikum kérdése (találsz-e szimpatikusan inéző egybeépített relét, vagy nem, külön relénél bármilyen kapcsolót használhatsz)
4. lehető legmélyebb szerelvénydoboz és legyen a dobozban fázis és nullavezeték is
5. riasztója válogatja, de majdnem mindegyik elterjedt márkához van illesztő (vagy gyári, vagy némi forrasztást igénylő megoldás, a topikban a dsc és a paradox is előfordult már talán)
6. itt inkább szerintem az a lényeg, hogy válassz egy megbízható kazánt, ha jól programozod a termosztátot, akkor igazából legtöbbször teljesen jól kezeli magában is. openthermhez használhatod a gyári termosztátot és beiktatsz egy ot-gatewayt a rendszerbe a termosztát és a kazán közé, ami beköti a ha alá
7. a zigbee megy felhő nélkül is, zigbee stick kell hozzá és home assistant alá egy zigbee integráció (a gyári zha, zigbee2mqtt, conbee vagy egyéb). igazából ennek megfelelően vehetsz ikea, xiaomi, vagy akár tuya zigbee stickeket is, de pl a zigbee2mqtt wikije nagyon sok eszközt listáz, ami megy. -
Degeczi
nagyúr
válasz
Jofi81 #23794 üzenetére
5. Én vegyesen csináltam: ablakokra mindenhol Zigbee-s nyitásérzékelő került (riasztóhoz fölösleges lett volna, mert rengeteg zóna ha mind külön akarom kezelni, márpedig automatizáláshoz az kell. Másrészt Európában úgysem az ablak nyitásával jönnek be hanem a törésével, így mozgásérzékelő a fontos riasztáshoz), így oda vezetékezni sem kellett, a riasztóhoz kábelezve csak a bejárati ajtó és a kapu, meg persze a szobánkénti mozgásérzékelők. Elterjedt riasztók (DSC, Paradox) könnyen illeszthetők okosotthonhoz. DSC esetén arra érdemes figyelni, h ne a legújabb, "Neo" széria legyen, mert az már titkosított kommunikációt használ, házilag nem lehet játszani vele.
6. Ha Bosch, az nem OpenTherm (talán csak egy régi típusa az, a Condens 2000). Gyári termosztátot célszerű használni hozzá (pl. CW400) mert az olcsó EMS-ESP illesztővel jól beintegrálható okosotthonba és választhatsz, h hagyományosan a szoba-, vagy a külső hőmérséklet alapján időjárásfüggő (belső hő-ingadozást lényegében megszüntető) vezérlést szeretnél. Tado sem rossz választás, az is tudja modulálni, de zártabb rendszer.
-
válasz
Jofi81 #22393 üzenetére
Nagyon köszönöm, mindenkinek!
Én egy kicsit attól tartok, hogy van egy új szabályozás, és a tapasztalatok szerint ez az eljáró szerveket ismeretlen terepre fogja terelni. Tehát nem az a kérdés, hogy engedélyezett-e a Shelly (hiszen miért kéne engedélyezni), hanem az, hogy milyen paramétereknek kell megfelelnie a particionált fűtésrendszernek, azaz mitől hiszeik el azt, hogy az egyes szobák valóban függetlenül szabályozottan fűthetők. (Bár csak egyszer olvastam a rendeletet, és kicsit ki is égette a szememet a sok képlet, de az jött le, hogy kazáncsere esetén meg kell valósulnia a külön helyiségenkénti szabályozhatóságnak és a 8 m3 gáz / négyzetméter évenkénti fogyasztásnak, ami egy csomó ház esetén megvalósíthatatlan.)
MaCS
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- Microsoft Surface Laptop 3 - 15 col - Fekete
- Update 06.27. Bomba árak 2025-ben is! Üzleti - Consumer laptopok DELL FUJITSU HP LENOVO
- REFURBISHED és ÚJ - HP Thunderbolt Dock G2 230W docking station (3TR87AA)
- Csere-Beszámítás! Sapphire Nitro+ RX 7800 XT 16GB GDDR6 Videokártya! Bemutató Darab!
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest