Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • YanezTTrain

    tag

    válasz hun_solo #5452 üzenetére

    Azért annyira nem lesz brutálisan jó. Nem szegecsszámláló üzemmódban építem, csak úgy a magam szórakozására. Öreg Märklin vasak ezek, van egy sajátos hangulatuk. Az egész asztalnak egy sajátos egyedi képet, hangulatot igyekszem adni, véletlenül sem a szabvány uniformizált dolgokat részesítem előnyben. Persze még hibádzik egy két érdekesség, mint a mechanikus sorompó, vagy egy két régi Märklin lámpa, jelző esetleg épület. Modellvasút egy kis egyéni mesevilággal vegyítve. Fő a jókedv és a szórakozás, a valóság hajszálpontos utánzása, csak másodlagos, vagy nem is igazán érdekes. :D

    Ha pedig a Märklin pálya újjáépítése elkészült, következő produkció a retro TT asztal lesz. Ahhoz is van már sok sok minden, de még gyűlnek a csecsebecsék. Az a téli elfoglaltság lesz.

  • Quasi_modo

    nagyúr

    válasz hun_solo #5444 üzenetére

    Jöhet a kép!
    De tedd fel az N-es csoportban is, ott is lesz majd vélemény.

  • Quasi_modo

    nagyúr

    válasz hun_solo #5436 üzenetére

    Az N csoport itt van:
    [link]
    A neve egyébként N 1:160 a perfekt méret (spur N, N gauge, N scale, scala N, N echelle)

    Szerintem egyébként könnyű megtalálni. Ilyeneket kell beírni a keresőbe, hogy N 1:160...

  • YanezTTrain

    tag

    válasz hun_solo #5436 üzenetére

    Kőmintás karton. Egyelőre nincs még fent az oldalamon, de egy két napon belül felkerül a letölthető A4-es tégla, terméskő, stb. Ezt fogod, ráteszed egy pendrive-ra és egy nyomtató szalonban kinyomtatod annyi példányban amennyiben akarod. Ha úgy tetszik sima A4-es fénymásoló papírra, avval könnyen lehet burkolni bármit, vagy viszel 200, 250,300 -as papírt és arra nyomtattatod a cuccot, akkor önmagában is képes megállni. Vagy ha nagyon sürgős, akkor nézz körül itt.

    [link]

    A Brick Paper fülre kattintva rengeteg tégla, kő, mifene burkoló anyagot tudsz letölteni. Nyomtatási eljárás, mint fent.

    NE SZÖGELD A SÍNT!!!

    Csavarozd, két talpfa között, megfelelő méretű és fejnagyságú csavarral. Egyébként, ha az ágyazat elkészül ott lesz annyi ragasztó, ami a vágányt megtartja a csavarokat ki is veheted. Nekem még a nehéz M-es töltéses fém síneket is megtartja az a ragasztó mennyiség ami a sínek mellé kerül a terep, ágyazat építésekor. Az N-es vágány súlya meg lepkepuki a Märklinhez képest.

    A fenti oldalon találszépületeket, alagút kaput minden féle jó dolgot. Ez egy angol oldal, itt minden 00, azaz 1:76 méretarány. Ha lekicsinyíted kb. 55 százalékra nyomtatásnál a dolgokat, akkor tökéletesen megfelelnek az N-es vasúthoz.

  • br120

    csendes tag

    válasz hun_solo #5433 üzenetére

    Helló , pár tanácsot én is adnék.
    A síneket ne a faanyagra fektesd közvetlenül , hanem rakj alá parafa lapot [link] . Ez egyben töltésimitációnak is jó. A síneket ne ragaszd , inkább szöggel rögzítsd. Ha esetleg fel kell szedni , a ragasztott vágányzat annyira fog sérülni , hogy nem fogod tudni újra felhasználni. Szóróanyagot a VMC-nél [link] lehet beszerezni , de ledarált parafából házilag is el lehet készíteni , vízfestékkel igény szerint színezni. Az aszfaltút házilag is elkészíthető , kartonlap vagy rajzlap méretre vág felragaszt és vízfestékkel vagy temperával festhető. Esetleg finom homok festékbe keverésével imitálható a durva felület. Terepasztal anyagának rétegelt lemezt ajánlok léces vázszerkezettel.

  • Quasi_modo

    nagyúr

    válasz hun_solo #5433 üzenetére

    A domborzat lehet hungarocell, csak az alap nem.
    Tag vagy az N-es csoportban? Mert csak akkor látod a postokat.
    Kiállításra meg inkább majd akkor ha tényleg szép lesz. Úgy is eléggé fel van már hígulva sokszor a kiállítási anyag.

  • Quasi_modo

    nagyúr

    válasz hun_solo #5427 üzenetére

    Ezt a hungarocell (nikecell, purhab) dolgot felejtsd el. Tartása nincs de legalább iszonyú zajos lesz ha arra fekteted a vágányokat.
    (Ha N-ezel, nézz be a face-n az N-es csoportba ha még nem vagy tag.)

  • YanezTTrain

    tag

    válasz hun_solo #5429 üzenetére

    A könyvet tanulmányozd át alaposan. Többször is érdemes az aktuális fejezeteket átnézni, mindig akad valami új, ami megfogja a fantáziát.

    Alagutak kidolgozása. Ha nem belátható az alagút, akkor nrm igazán kell túlspilázni a dolgot. Ha szem előtt van, akkor alagűt belső falát lehet burkolni kőnyomatos műanyag, vagy karton lappal. A műanyag 3D-ben kidolgozott, valós barázdákkal, stb. A karton lap 2D viszont egyszerűbb vele a munka mint a műanyaggal. A műanyagot ívre hajtani sem egyszerű, ahhoz valami sablon, hőlégfúvó, azbesztkesztyű kombó ajánlatos. Már, ha még kellenek az ujjaid. :D Nikecell faragás is szóba jöhet, de az nagyon molyolós, szerintem nem éri meg és nem lesz olyan szép, mint a műanyag vagy karton lapos burkolás.Én kartont használtam az asztalhoz.
    Vetemedés: Anyag eldeformálódása. Esetünkben csavarodás, görbülés, felpuposodás, amire számítani lehet, ha az asztalt mondjuk a fürdőkádban tartod fél méter vízben. Normál esetben azért a vetemedés esélye elég kicsi, főleg, ha a nyers asztalt valami festékkel esetleg lenolajjal bekened azaz konzerválod. Én matt szürke alapozó festéket használtam. OSB meg amúgy sem könnyen szívja a vizet, a benne levő nagymennyiségú ragasztónak köszönhetően. Hidak készítése. Linzbauer könyvben erre bőséges anyag található. Viszont azt mondom, ha kezdő modellező vagy gyakorlat híjján, az alagút kapukat, hidakat, felsővezetéket inkább boltból, maceráról ebayról szerezd be.
    Statikus szóró 10 ezerért, hmmm... Jó lehet. Viszont az sem biztos, hogy tuti álló füvet csinál. Temofeszten a VMC-sek csinálnak évről évre terepépítési bemutatókat és bizony ott sem mindig volt az a fű a húha kategória. Egyéni ízlés és főleg zseb függvénye.
    Terepasztal forrasztási munkáihoz érdemes beszerezni egy forrasztó állomást. Ez átlagban egy 4-8 ezer forint közötti összeget kíván, típustól függően. Nem kell az eredeti Weller-t megvenni harminc ezerért, jó egy gyengébb másolat is. Persze nagy mennyiségű durvább forrasztáshoz nem árt egy pisztoly páka, vagy egy két állandó hőfokú hagyományos forrpák. Forrasztó anyagból legalább két különböző olvadáspontút illik tárolni. Erre pl. szükség van a felső vezeték építésénél. A magasabb hőfokúval készülnek az oszlopok, függesztékek, maga a felső vezeték elemek, stb. Az alacsonyabb hőfokúval pedig a felsővezeték megy a helyére, hogy forrasztásnál a már elkészült szerkezeti elemek ne olvadjanak meg, ne essenek szét.. Persze ehhez kell a már említett forrasztó állomás, ahol a forrasztó páka hőfoka szabályozható.
    Út készítésére megint csak van millió féle megoldás. Jó a karton burkoló lap, vagy az előre gyártott útelemek. Viszont, ha pl. Faller Car Systemet is akarsz az asztalon üzemeltetni, mindenképpen valami komolyabb strapabíróbb burkolat kell az acél vezetőszál fölé.

    [link]

    Imhol van némi képes, videós információ az asztalomról. Itt elég sok minden házi készítés. Persze nem verik a gyári cuccokat, de azért nem is olyan csapnivalóak.
    :DD :DD :DD :DD

  • YanezTTrain

    tag

    válasz hun_solo #5427 üzenetére

    Nos, a digitális téma nem egy egyszerű dolog. Viszont elvileg szinte bármit meg lehet csinálni vele.

    Terepasztal építés. Ezt a purhab dolgot kicsit zavarosnak találom. Nem nikecell amire gondolsz? Terepasztalt viszont illik valamiféle erősebb vázra a vágányokat pedig minden képpen valamiféle fa alaplemezre telepíteni. Ez lehet olcsó OSB, vagy farost, ha jobban el vagy eresztve zsével, akkor rétegelt lemez. az nem vetemedik.

    Forrasztás. Egy vasútmodellezéssel foglalkozó embernek elkerülhetetlen az, hogy valamilyen szinten tudjon forrasztani. Nekem speciel a szakmám szerves része, de azért, ha minimálisan is de ajánlott beletanulni, Bármikor adódhat egy letört forrasztás, fém alkatrész, amit vissza kell tenni, hogy a vasút működhessen. Én pl. magam készítettem az asztal teljes felsővezeték rendszerét és az oszlopok egy részét, ami igen csak komoly forrasztási munka volt, viszont sok-sok tízezret spóroltam az asztal építésénél.

    Terepfű téma: A leginkább a valósághoz hasonlatos a statikus szóróanyag, mivel több féle szálhosszban, színben, stb. kapható, ezeknek a kombinációjával tényleg nagyon szép terep építhető. Régen, vagy 30 éve még divatban volt a színezett fűrészpor, leginkább azért, mert sztatikus anyagot Bécsnél előbb nem nagyon lehetett kapni.
    Fűszórásra nagyon jó a szűrős megoldás, de egy közepes méretű szélesebb szájú műanyag palack is megtaszi. A palack kupakjára 5-6 mm átmérőjű lyukakat kell fúrni. Palackba bele a statikus szóróanyagot. A palack felrázásával a dörszölődés hatására a sztatikus anyag feltöltődik. Kiszórva, ha nem is áll minden szál mint a szög, de elég jó felület jön létre a ragasztón.

    Váltó-jelzők vezérlése: Kapcsolópulttal pillanat árammal az állítóműveket lehet vezérelni. Ha a fényjelzőnek van állítóműve, akkor azt is lehet ilyen pulttal hajtani, egyébként állandó áramot adó több állású kapcsolóra van szükség, attól függően, hányféle jelzésképet akarunk a jelzőn megvalósítani.

    Fák készítése-lomb anyag. Ki kell próbálni, kinek mi válik be a gyártáshoz. Ez egyedi dolog. A vasútmodellezés alapjainak elsajátításához javaslom Linzbauer Tamás Vasútmodellezés c. könyvét beszerezni. Csak antikvárosnál, vagy vaterán, stb lehet egy-egy példányt időnként elcsípni, elég kemény árakon. A vasútmodellezés Bibliájának is szokás nevezni. Jó kis könyv, pedig van vagy 30 éves. A másik Gerhard Torst Vasútmodellezés c. könyve. Ez nem annyira átfogó, de az alapokhoz ez is elég. Ezt el tudom küldeni pdf formátumban ha kell.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés