Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz deminos #10599 üzenetére

    "Vagy akkor is meg tudom oldani, ha gyorsan az áram alá helyezése után egyből elkezdem tftp-vel visszaflashelni a bios-t?"
    Az általam tapasztalt esetekben (szigorúan csak linux-alapú WRT54-sorozatú routerek helyreállításáról van szó) a két dolog nem különült el. Vagyis a router bootloadere indulás után (engedélyezett boot wait opciónál) válaszol a pingre, azon a bizonyos fixált IP-címen, amely egy CFE esetén sima plain text-ként ki is olvasható belőle (mármint abból a bináris fájlból, amit CFE-ként jtag-porton keresztül feltöltünk a routerre). De ilyenkor általában nincs sok idő a tökölésre, mert - ahogy a linkelt doksi is említi - a rendelkezésre álló időablak mindössze néhány másodperces. Teljesen kitörölt (tehát már bootloadert sem tartalmazó) flash-chippel rendelkező WRT54GL-ekre a megfelelő CFE-t és konfigurációt ('nvram') felprogramozva viszont eddig sosem kellett sietnem a tftp-s feltöltéssel, még percekkel az indulás után is válaszolt a router a ping-re, és bármikor elkezdhető volt a kernel feltöltése. De utóbbi azért eléggé speciális eset.
    Egy hasznos leírás a helyreállítási lehetőségekről a dd-wrt oldalán: [link].
    "Bocsánat, hogy téged zaklatlak ilyenekkel [..]"
    (A fórum nyilvános, bárki válaszolhat, tehát nem csak engem zaklatsz ;).)

  • And

    veterán

    válasz deminos #10597 üzenetére

    Ilyet nem találsz külön, a bootloader ugyanis a firmware része. Azaz ugyanúgy benne van az újraírható flash-chipben, mint a lényegi (és általában frissíthető) alapszoftver, a kernel. A bootloader egy viszonylag pici kód a flash címtartományának (flash típustól függően: Top vagy Bottom boot sector) alján vagy tetején, amely többek között arra szolgál, hogy a rendszer bekapcsolásánál a kernelt indítsa, betöltse (boot), ill. firmware-frissítéskor az új kernel flash-be írását megoldja. Ezért ez a kódrészlet normál (pl. webfelületről kezdeményezett) upgrade során sosem íródik felül, erre lehet alapozni a TFTP-s vagy gyári javítókonzolos helyreállítást. A linux alapú Linksys-routerek esetén ezt a bootloadert CFE-nek (Common Firmware Environment) hívják. Ha a bootloader ilyen esetekre fel van készítve és konfigurálva, akkor indulásnál, még a kernel betöltése előtt lehetőséget ad arra, hogy az alapértelmezett (konfigurációból sem módosítható) IP-címen azt elérve kívülről valamilyen egyszerű protokollal, pl. az említett TFTP-vel felprogramozzuk a sérült kernelt. De ha ez a feature eleve nem támogatott, konfigurációban tiltott, vagy maga a bootloader is sérült (pl. kívülről, JTAG segítségével - a processzoron keresztül - a teljes flash-chipet törölték), akkor a lehetőség ugrott.
    A JTAG elvileg ezért jelentene biztos megoldást (valószínűleg gyárilag is így programozzák fel a routerek flash-tartalmát), csakhogy az erre szolgáló szoftveres algoritmusok processzorcsalád- és flash-függőek, így a JTAG-re nincs univerzális módszer. És ha van is a nyákon erre szolgáló érintkezősor, annak bekötése sem egységes, vagy mindig dokumentált..

  • And

    veterán

    válasz deminos #10587 üzenetére

    Hát, ha egyszer félre flash-elted, akkor ne nagyon csodálkozz rajta, hogy nem sikerül csatlakozni hozzá :(. Ha nincs élő oprendszer, nem fog tudni kommunikálni a vas. Így aztán nem sok értelme van IP- vagy MAC-címeknek. Ha a bootloader lehetőséget biztosít a hiba javítására (3rd-party firmware-ek esetén 'boot wait' opciónak hívják az ilyesmit), akkor lehet vele szerencséd, esetleg gyári javítóprogi is van hozzá, ami ezt kihasználja. De ha ez nem igaz, akkor a flash újraprogramozására van szükség, pl. JTAG segítségével. Na most hogy ez az adott típusnál hogy működik (van-e az adott processzort és flash-chipet támogató debrick utility), azt meg ki tudja..

  • h_143570

    addikt

    válasz deminos #5710 üzenetére

    A kerdeses modelt nem ismerem, de ha nem bonyolitottak tul akkor lehet esely.
    1, toltsd le az eredeti fw-t, lehet hogy ki kell csomagolni
    2, toltsd le a TFTP klienst [link]
    3, ha a router tamogatja a boot delay-t, akkor a tftp kliensel fel fogod tudni tolteni ra ha az aram alla helyezes utan rogton elintitod az atvitelt, a router ip cime 192.168.1.1 ha minden igaz

    Termeszetesen nem garantalt, hogy mukodni fog.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés