Keresés

Aktív témák

  • proximus

    senior tag

    válasz eddie303 #70 üzenetére

    Az még hagyján, de ha mondjuk egy frissebb flux -ot akarnál feltenni forrásból,(vagy bármi mást) nem győzöd kitalálni, hogy miért is nem fordul még mindíg, pedig már mindenféle devel csomagot feltettél.:( Alapvetően ott lehet a gond, hogy egyrészt ''saját képükre formálták'' a disztrót(ez sok más ''klikk and run'':) disztróra is igaz), másrészt pedig a csomagok nem úgy találhatók meg mint az a valóságban lenne, hanem szétszedve minimum két részre: program és annak devel része, ami kb. az include fájlok+forrás elhatárolását jelenti, de nem biztos hogy csak ennyi. Így a disztró mérete veszettül kicsi tud lenni, csakhogy ez pont a devel rész ''lepattintásával'' egy szinte teljesen csak bináris komponensekből álló halmaz lesz(mint a Win), ahol fordítani alapból semmit sem lehet(még egy videokari drivert sem), holott a Linuxnak valahol ez egy nagy előnye lenne pl. a Win -nel szemben. A lényeg: A Gentoo ugyan minden ''Istennyilát'' föltesz , így kevés progi is sokat foglal látszólag, CSAKHOGY ha úgy tartja kedved, kipucolod kézzel, és a portage -vel az összes csak fejlesztéshez szükséges csomit, és meg fogsz lepődni, mert akár még kisebb összméretet kapsz, mint pl. egy SuSe -nél, vagy Mandrake -nél.:)) Ezt a kipucolást érdemes egy másolaton végezni, amibe ''belelépsz'' a chroot parancsal, és ugy minden változtatás a másoltban történik, amit ha már elég jónak találsz, kicserélhetsz a fő rendszerrel egy LiveCD -ről, így egy ''uberpattogós'' rendszert kaphatsz;:) ha pedig fordítani kell egyszerűbb progamokat, akkor azt a régi nagy rendszerbe be-chrootolva megcsinálod csomagnak, majd kívülre kihozod, és a tartalmát bemásolod a helyére.:) Ja mégvalami: a fordításnál a portage rendszer által a gcc -nek átadott optimalizációs flag -eket be lehet állítani úgy hogy ''erősen'' optimalizáljon(-O3), ''közepesen'' optim. (-O2), ez kisebb méretet eredményez a binárisoknál, vagy az -O2 -hez hasonlóan optim. ,de emennyire lehet, kis méretet állítson elő(-Os). Ez a kis méret akár az -O3, -O2 méretének a felét is jelentheti!
    Egy szó mint száz, dögivel lehet alatta garázdálkodni, ahogy csak jólesik.D

  • proximus

    senior tag

    válasz eddie303 #69 üzenetére

    Szeretettel várunk a Gentoo topicban, és más kedves érdeklődőt is.:D

  • proximus

    senior tag

    válasz eddie303 #65 üzenetére

    Az attól függ mit értünk letölthető alatt, merthogy van többféle telepítési mód is. :DD
    >>1. Lehet forrásból(kell hozzá a LiveCD , vagy egy gépen lévő beállított Linux) :

    a) Fullra mindent fordítva
    b) A ''motor'' részt kihagyva, csak az afelettieket fordítva (ez nem a kernel, hanem pl a glibc)
    c) A motor, és az alaprendszer fordításának kihagyásával (man, bash, pam, tar, wget, ...)

    Fejtágítás: nem szükségszerű az a) ''kiépítettségi szintről'' indulni, mert enélkül is találhatsz a procidnak megfelelő előre fordított b -től c -ig is meglévő ''csomagot'', amit egyébként stage -eknek hívnak.[ a) =stage1, b) =stage2, c) =stage3 ] Ez akkor lehet jó, ha nem akarsz most így elsőre nagyon belemerülni, vagy ha nincs mondjuk egy 1 GHz körüli, vagy jobb proci a fordítást esetlegesen végző gépben.:) Ha vagy letöltve, vagy fordítva a stage3 szinted megvan, akkor következhet a ''határtalan dúskálás a csomagok közt'':), merthogy azt raksz föl, ami neked tetszik, a függőségekről gondoskodni fog a csomagkezelő-fordító rendszer, más néven a portage. A kiépülő függőségek, illetve egyéb támogatások a csomagok nagy részénél szabályozhatóak, az ugynevezett USE flagek(itt kapcsolók) használatával. A telepíthető csomagok egy hatalmas (60, 70 ezer körüli számosságú) adatbázisból kerülhetnek telepítésre, azok ebuild -jei alapján, amik a csomagok fordítását határozzák meg. A USE flagek alapján pedig pl. az mplayer fordítható X támogatás nélkül is, mert az ebuild pl. nem fogja hozzátenni a fordításhoz a ''./configure --with-x'' -et:)

    >>2. Lehet mindent egy előre elkészített formában fölhasználni, (ez szintén többfajta procira, illetve architektúrára megvan) mint a népszerűbb(?) disztribúcióknál általában.

    Megj. Erről a fajta telepítési módról egyelőre nem tudok 100% -os biztonsággal írni, de megpróbálok nem hülyeséget írni:)

    a) A minimal LiveCD -t használod a telepítés felügyeléséhez, vagy
    b) inkább az universal LiveCD -t választod(ami sokminden olyat is tartalmaz, amit külön kellene összeszedegetni a minimal CD -hez)
    --Ha a föntebbiek közül megvan valamelyik, letöltesz hozzá egy procihoz passzoló (vagy sima i686, esetleg x86)package CD -t. Ezen a CD -n ügyesen összeválogatott programok vannak előre fordítva, egy ''fix'' dátumozású portage adatbázishoz elkészítve. Kedvcsinálónak: Gnome, KDE, OpenOffice, a többit nem tudom:) Nem kötelező a package CD -ről használni a csomagokat, lehet őket fordítani is, pl. ha tőle frissebb, ami ráadásul esetleg egy súlyosabb bugot javít. (persze hogy látszódjanak az újabb holmik, portage adatbázist kell frissítened, ekkor viszont már nem ajánlatos, -illetve nem tudod- használni a p. CD -n lévő csomikat.)

    De minek is tépem itt a szám, amikor van egy (sűrűn frissített) nagyon jó kézikönyv a telepítéshez, illetve konfiguráláshoz a (Van magyarul is, de az szerintem régebbi) : [L]http://www.gentoo.org/[/L] -en. Ajánlom még mindenki figyelmébe a [L]http://magenta.linuxforum.hu/[/L] -et, illetve a [L]http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=13723&start=1110[/L] -en lévő Gentoo topicot.:))

Aktív témák