Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Degeczi

    nagyúr

    válasz Cindercone82 #12887 üzenetére

    Érdemes lenne annak is megnéznie, aki szentül meg van győződve arról, h csak durván saccolni tudja a pulzust az óra: mellkaspánthoz képest 2%-os eltéréssel saccolni nem akármilyen algoritmus kell... :O

  • sanyci

    senior tag

    válasz Cindercone82 #12887 üzenetére

    Csupán GPS-ből magasságot számolni, főleg ilyen korlátos eszközön lutri. Jobb, ha nem is írja ki! ;)

    Lenovo IdeaPad 5G; Samsung A52S 5G; Garmin Instinct Solar 2x

  • sanyci

    senior tag

    válasz Cindercone82 #13131 üzenetére

    A GPS-es magasságmérés durván pontatlan...
    Nincs értelme kijelezni!

    Lenovo IdeaPad 5G; Samsung A52S 5G; Garmin Instinct Solar 2x

  • Upo

    addikt

    válasz Cindercone82 #13131 üzenetére

    A GPS adatban nincs magasság, honnan a fenéből tudnák fent a műholdak, hogy te hol vagy?
    Azt minden esetben a GPS vevőnek kell kiszámítania. A műholdaknak nagyon pontosan ismerjük a geoid feletti magasságát, ezáltal pl. trigonometriai módszerrel nagyon pontosan megállapítható a gps vevő magassága. Elméletileg. Csak van egy kis bibi, mivel a konzumer GPS vevők pontossága elég gyenge. A földfelszínen ez akár több tíz méteres pontatlanságot is jelenthet. Ennek okán a magasság pontatlansága ennek a többszöröse is lehet, mivel műholdak felé rajzolt képzeletbeli háromszögek magassága nagyobb mértékben változik.
    Nyilván minél több holdat látunk, annál több értéket lehet kiszámolni, amiket átlagolva pontosabb lehet az érték, de semmi garancia nincs arra, hogy ez még így is pontos lesz. És ez magából a rendszer működéséből következik, egyszerű fizika. Ezért szoktak egyes készülékeknél még barometrikus mérésekkel is rákorrigálni a magasság értékre, ami már átlag felhasználó szintjén elegendő lehet (sport, túra, stb.).
    De folyamatosan konzisztens és pontos eredményt konzumer eszközzel nem lehet elérni. Figyelem, nem azt mondom, hogy egy eszköz mondjuk dobogókőnél vagy a nadapi szintezési főalappontnál nem mutathat egy egész pontos magassági értéket. Mutathat, de nem garantálható, hogy ezt bárhol és bármikor megteszi. Azaz attól, hogy valahol egyszer "jól mutat", attól még nem biztos hogy máshol is pontos lesz amit kiír.
    Persze a katonai pontosságú GPS vevőkkel a magasság érték is pontos lesz, de olyanhoz nem férünk hozzá. Persze az már erősen támogatott rendszer, azaz nem csak a holdaktól kap információt, hanem földi állomások közreműködésével privát informatikai hálózaton keresztül is kell kapnia korrekciós adatokat hozzá.
    Hasonló, cm alatti pontosság elérhető mezőgazdasági célra, földmérésre, stb., ami szintén támogatott kell hogy legyen, többnyire mobilnet segítségével kapják az információt jelentős díjazás ellenében. Nem, ez nem a sima AGPS (az teljesen másról szól, az abban segít, hogy gyorsabban kapjunk pozíciót, amit a GPS holdak aktuális helyzetének pontosításával ér el, ezáltal warm vagy akár hot start módban tud indulni a vevő, így nem kell nekiállni a full negyed órás almanac letöltésnek). A földi állomások folyamatosan mérik a légkör tulajdonságait, hogy minél pontosabban meghatározzák hogy hol mekkora a gps jelek terjedési sebessége. A támogatott vevők ezáltal érik el azt a nagy pontosságot, amit a sima vevők nem tudnak, mivel azok fix terjedési sebességgel számolnak.
    A lényeg, hogy órával, telefonnal, hasonló konzumer eszközzel nem lehet a gps alapján pontos magasságot mérni. Sokszor lehet pontos, de nem kell meglepődni ha soktíz métert is tévednek a magasságban. Ez teljesen természetes dolog, a fizikát nem lehet megb@....

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • sanyci

    senior tag

    válasz Cindercone82 #13133 üzenetére

    Én nem vitatnám.
    Mert nincs értelme.
    A legtöbb tracker alkalmazás - utólag - úgy korrigálja a magasságadatokat, hogy a domborzati térképre feszíti, és az ismert magasságértékekhez igazítja (ezt is csak online feltöltésnél, nem egy telefonos app-ban pl.).
    Mindezt profi GPS-trackerekkel.
    A BIP antennája, vevője és számítási kapacitása kevés ahhoz, hogy kicsit is megbízható adatot adjon. A magasság esetében még azt sem lehet mondani, hogy ha nem is pontos, de legalább a relatív elmozdulást jól mutatja, mert nem. Simán kijöhet, hogy lefelé mész, mégis emelkedőt mutat.
    Upo elég részletesen leírta, hogy miért nem lehet pontos az alap GPS-es magasságmérés, csak abban téved, hogy ez fizikai probléma. Inkább matematikai. Radikálisan - nagyságrendekkel - nő ugyanis a pontatlanság a számítás során, ha a háromszögelésnél nem a háromszög síkján keressük meg a helyzetet, hanem ebből a síkbeli helyzetből kiinduló képzeletbeli függőleges tengelyen keresed meg a magasságértéket. Az óra számítási kapacitásának sokszorosa és jóval több műhold egyidejű használata kell, hogy egyáltalán érdemes legyen foglalkozni a dologgal, ami egy ilyen óránál brutális üzemidő csökkenéssel járna, ahhoz képest, hogy minimális hozzáadott érték lesz a végeredmény. Ezért egyszerűsítenek barometrikus magasságméréssel szinte minden túra-eszközben.

    [ Szerkesztve ]

    Lenovo IdeaPad 5G; Samsung A52S 5G; Garmin Instinct Solar 2x

  • Degeczi

    nagyúr

    válasz Cindercone82 #13153 üzenetére

    És pont a GPS chip miatt nincs értelme az "óra számítási teljesítményét" fejtegetni, hiszen mindent ez a GPS modul végez, az óra már csak a végeredményt kapja meg.

  • Upo

    addikt

    válasz Cindercone82 #13153 üzenetére

    Mehet itt a lekvárkaszálás hogy mennyire pontos vagy pontatlan...
    Szerintem a Bip fürdős-beázós esete után már inkább szándékosan nem írják ki. Tuti hogy szénné oltották volna őket hogy milyen fals adatokat ír a magasságra, feltörekvő cégként meg nem akartak ilyennel berohanni tátott szájjal a f.szerdőbe. Azért az Amazfit már világviszonylatban is jelentős márka lett, ilyenkor a hírnév elég fontos.
    A Haylou pl. még csak most kezdi az IP68+beázás szériát az olcsó óráival, itt azért az Amazfit már legalább előrébb van.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • SztiviVander

    őstag

    válasz Cindercone82 #13153 üzenetére

    Én is mondhatnám hogy hadd döntsem már el én hogy mi az én véleményem :) Azt egy szóval se mondtam hogy mindenkinek egyet kell értenie vele. Te is eldöntheted, de nem azt hogy mutassa vagy nem (azt a gyártó döntötte el) hanem hogy ez így neked megfelel vagy sem. Ha nem, akkor szabadon vehetsz olyat ami kielégíti az igényeidet. Lehet itt a fingot reszelni hogy ezért nem vagy azért nem jeleníti meg, de fölösleges. Mutatja? Nem. Fogja? Nem valószínű. Akkor meg teljesen fölösleges ezen rugózni. Mellesleg én azt gondolom nem a pontatlanság miatt (hiszen azt a legtöbb juzer nem is tudná hogy ha az óra 158m-t mutat akkor az valójában mondjuk csak 128m) nem tették ki, hanem azért mert a barométeres órák a szobában is mutatják a magasságot, ugyanott gps alapon meg várhatnál rá kb ítéletnapig. De nyílt terepen is egy fél percig legalább nézegethetnéd mire bepozicionálná magát és megjönne a magasság adat is. Ezt meg a legtöbb juzer nem értené és vinné vissza hogy szar az óra mert nem mutat _azonnal_ magasságot. Ezt küszöbölte ki a huami azzal hogy egyszerűen kivette belőle ezt a feature-t. Nincs feature, nincs reklamáció :)

    [ Szerkesztve ]

  • SztiviVander

    őstag

    válasz Cindercone82 #13158 üzenetére

    Én pont nem a pontosságáról beszéltem, olvasd már el rendesen aztán próbáld meg valahogy feldolgozni. Ha valamit nem értesz belőle akkor kérdezz nyugodtan. Bízni meg lehet bármiben persze, én is bízom benne hogy egyszer nyerek a lottón. Hasonlók az esélyek is :)

  • Hi!King

    őstag

    válasz Cindercone82 #13153 üzenetére

    Az utolsó oldalt elolvastam, nem tudom pontosan tudom honnan indult a vitátok, a lényeg hogy nekem jelenleg barométer nélküli órám van (Polar M430). Úgy, hogy ennek elég jó a GPS pontossága, a GPS alapú magasságmérés tapasztalataim alapján nagy léptékekben nem rossz, pl. télen voltam Kőszegről egy Írott-kő kört túrázni, majd május végén ismét, 10 méter volt a kettő szintkülönbség között, a hegytetőkön, ahol tudni lehet a tengerszint feletti magaságot, max. 10-20 m eltérés szokott lenni. Viszont ahol lakok, síkvidéken, simán teljesen síkon beletesz 20-30 métert 10 km-en, illetve van egy "domb", lehet kb. 100 méter hosszú és 6-8 m szintemelkedéssel, ott szoktam dombedzést csinálni, az túl kicsi ahhoz, hogy jól látható legyen a szintemelkedés a GPS-el. De egy Schneeberg méretű hegyen meg simán relatív egészen pontos.

    Nyilván attól is függ, hová exportálom, mert van olyan rendszer, ami térkép alapján korrigálja. Anno barométer nélküli telefonnal, nem tudom már melyik, Runkeeper vagy Endomondo csinált érdekes dolgokat, mikor Pécsen az egyetemi atlétika pályán futottam köröket, ez egy teljesen sík pálya a hegyoldalban, amit nyilván földmunkával érhettek el anno, körönként rögzített egy rakás szintet, gondolom mert a domborzati térképe szerint folyamatos volt a hegy emelkedése, amilyen egykor lehetett eredeti állapotában.

    A Bipben elvileg van barométer, nem? Mármint a nem S változatban. Csak mert az soha nem látszott, igazából magasságmérésben is rosszabb volt a telefonomnál és a mostani órámnál is.

  • SztiviVander

    őstag

    válasz Cindercone82 #13170 üzenetére

    Oké, akkor majd elmagyarázza valaki akinek van még hozzád türelme meg energiája. Én nem tudom ennél magyarabbul leírni, ha mégsem érted akkor a hiba sajnos a te készülékedben van. Szép napot.

Új hozzászólás Aktív témák