Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tbc2

    tag

    Sziasztok!

    Hangos az új hűtőm. Egy Gorenje NRK6192AS4-ről beszélünk, tavaly év végén vettem.

    Minden mással elégedett vagyok, jól hűt, szép, az anyaghasználat és polckiosztás rendben van, a mérete is jó, csak hangos. Jóval hangosabb, mint a 15 éves elődje volt. Mindezt fele áramfogyasztással teszi (~0.7 kWh/nap vs. 1.3 kWh/nap a réginél)

    A hangját úgy írnám le, mintha egy daráló hangja lenne, vagy a kompresszor szárazon, nem olajban futna (ami azért elég meredek lenne). Az adatlapja szerint 39 dB a hangereje, ez biztosan több annál, a szomszéd LG hűtőjére 38 dB-t írnak, és konkrétan alig lehet meghallani, ha bekapcsol, az enyémet pedig a szoba másik feléből is zavarónak mondanám, illetve adott körülmények között (éjszaka nyitott ajtók mellett) az emeletről is meg lehet állapítani, hogy éppen megy-e a kompresszora (jó, itt már azért fülelni kell). Tehát a zavaróság határán némileg felül van a hangerő, a feleségemet kevésbé zavarja, engem jobban (legyünk őszinték, ez a jobbik eset! :)). A kikapcsolás után lehet igazán hallani, hogy milyen hangosan ment a kompresszor. Szerencsére csendes környéken lakunk, lehet, hogy ez is hozzájárul ahhoz, hogy hangosnak érzem a hűtőt. A régi hangosan kapcsolt be, és pár másodperc után lehalkult, ez kb. ugyanolyan hangosan kapcsol be, és nem halkul el. Cserében SOKKAL gyakrabban kapcsol be, az idő kb. harmadában-felében jár a kompresszora.
    Két kérdésem lenne: a 14 napról már láthatólag lecsúsztam, illetve másoktól azt hallottam, hogy állítólag az összes új hűtő hangos manapság hűtőközeg-technológiaváltás miatt, szóval nem feltétlenül lennék beljebb azzal sem, ha egy másik gyártó hasonló árkategóriájú hűtőjére váltanék, ezért
    1. van-e értelme annak, hogy a Gorenje szerelőit kihívjam (nyilván kiszállási díjért jönnek csak ki), és eléjük tárjam azon gondolataimat, miszerint ez 39 dB-nél hangosabb (szerintük meg nyilván nem, és mivel a mérésügyi hivatal által hitelesített hangnyomásmérővel egyikőnk sem rendelkezik, ezért patthelyzet alakulna ki). Kinek mi a tapasztalata? Van olyan, hogy visszaveszik, visszacserélik, adnak helyette ugyanilyet, csak halkabbat? Vagy ez itt K-Európa, és körberöhögnek miközben a térdüket csapkodják? Vagy nem röhögnek, csak szimplán azt mondják, hogy ez kérem ilyen, tessék megszokni, 10e Ft lesz, aviszonlátásra?
    2. vagy ha a megszoksz/megszökszből a megszoksz-nál maradunk, akkor vannak-e bevált technikák a hűtő hangjának csökkentésére? Gondolok itt arra, hogy bedobozolom (ez nyilván a légáramlást csökkenti, de kifejezetten nem melegszik egyik része sem, tehát együtt tudnék élni a gondolattal, hogy be van dobozolva a hűtőm), vagy hallottam egy olyat, hogy "szoknyát" ragasztanak a hűtő aljára. Azaz egy olyan gumilapot végig körbe az aljára, ami leér a földig, mert ÁLLÍTÓLAG a hűtő és a padlólap között "keletkezik/verődik vissza" a zavaró zaj/frekvencia, és ha ezzel a gumiszoknyával bent tartom, nem engedem ki, akkor nagyot halkítok a hűtőn. Kicsit úgy képzelem el, mint a légpárnás hajót, ami a levegőt nem engedi ki maga alól, ugyanígy ez a szoknya a hangot nem engedné ki/csillapítaná... Nem igazán hiszek benne, ezért kérdezem, hogy van-e ilyen tapasztalata valakinek. Vagy gumiszőnyeg a hűtő alá, hogy ne legyen ennyire sík a talaj, amiről visszaverődik a hang? A hang egyébként egyértelműen a kompresszor daráló hangja. Tehát nem a szörcsögés zavar, nem a ventillátor, stb. hanem egyértelműen a kompresszor. A "nem ér hozzá valami valamihez, és nem az rezonál-e" vizsgálatokon már túl vagyok, és arra jutottam, hogy nem. A frekvenciáját tekintve (spektrumanalizátor appal mértem! :)) van egy keskeny frekvenciacsúcs 46-51 Hz-nél és egy szélesebb tartomány 400-500 Hz között. Ez utóbbit könnyebb csillapítani, a 48 Hz-et elég nehéz. A padlóra letett telefon a leghangosabbnak a hűtő elején hallotta, furcsa mód nem a hátulján oldalt, ahol a kompresszor van. Tehát lehet abban valami, hogy a sima padlólap felületéről verődik vissza ez a 46-51 Hz közötti hang, amit erősebbnek hallok. A hűtőtől 5-6 méter távolságból egyértelműen ez a 46-51 Hz közötti tartományban van a csúcs.

    Szóval jöhetnek az ötletek, praktikák, kíváncsian várom a tapasztalatokat!

  • tbc2

    tag

    válasz Nagya21 #70339 üzenetére

    Köszönöm, ez egy izgalmas gondolat, amit felvetettél! Valóban az 50 Hz-nél van az egyik csúcs, és most, hogy mondod, tényleg van egy második csúcs 100 Hz-nél is, délután nem figyeltem fel rá, így este viszont egyértelműen kirajzolódik. Így látatlanban milyen villamos hibát mondanál? Motorhiba? Picit ki tudod fejteni, amit fent írtál? Szívesen tanulnék belőle.

    Azért furcsállnám a bármilyen hibát, mert egyrészt zsír új, fél éves a hűtő, másrészt semmi (más) nem utal a hibára (hűt is, a fogyasztása is annyi, amennyinek lennie kell (0.7 kWh/nap, x 365 nap = 255 kWh/év, és 243-at adtak meg az energiacímkén - ez simán mérési pontatlanság a 0.7 kWh/nap mérésemben). A hangja sem természetellenes, hangképre olyan hangja van, mint a régi 80-as évekbeli Lehel-hűtőknek, aminek az ajtajában a zacskós tej figyelt sárga színű műanyag tartóban :DDD

    A Spectroid nevű app a következőt mutatja:


    Az alsó részét figyeld, ne a sárgát és a pirosat, mert a képernyőkép készítéséhez végig kellett simítanom a telefont, és azt mutatja a pillanatnyi sárga.

    Lent egyértelműen látszik az 50 Hz, a 100 Hz és az ~500-1000 Hz.

    A -55 környékén átlagos hangerővel beszéltem (viszonyításképpen).

    Letöltöttem egy dB-mérőt is, és b@szki az a helyzet, hogy 1m-re a hűtő elejétől a padlón (ahol a leghangosabb a telefonom szerint) 39-40 dB-t mutatott. Aztán 1 m-ről normál hangerővel beszéltem bele, és 58-63 dB környékét mutatott. A teljes éjszakai csendnél pedig 30 dB-t. Nyilván távol áll a hitelesített dB-mérők pontosságától, de nagyságrendet nem téved, mert ezek a zajszintek az elvárt tartományban vannak. Ez alapján még nem hívom a szervizt, mert a végén azt fogja kimutatni az ő mérőjük is, hogy pont a 39 dB-t tudja... Még a végén az jön ki, hogy az én fülem a túl jó/érzékeny?! (mondjuk simán meghallom, ha a 12 m2-es szobában repül egy szúnyog, és az irányát is lokalizálni tudom :D)

    A tojástartó mint elnyelő/szétszóró a süketszobából és a stúdiókból megvan, megnézem, hogy aláfér-e.

  • tbc2

    tag

    Még három kép:

    Ez közvetlenül az ajtó előtt lent a földön, a hűtő alól kijövő hang spektruma, a dB-mérő szerint ~55 dB.

    Ez pedig a hűtő hátuljánál mért hang, közvetlenül a kompresszor alatt, szintén ~55 dB:

    És végül a hűtő elejétől 1m távolságban, szintén a padlón:

    Tisztán látszik, hogy az 1m távolság rengeteget csillapít a 100Hz-400Hz közötti tartományokon, az 50 Hz, a 100 Hz, és a 400-1000 tartomány megmarad. Ezt mértem ~40 dB-re.

    Nagyon kíváncsi lennék mások méréseire is, hogy egy fülre halknak nevezhető hűtő és egy régi öreg, hangos hűtő milyen értékeket produkál.

  • tbc2

    tag

    Megvan a megfejtés! Joe123 rámírt privát üzenetet, hogy náluk volt egy kitámasztó, ami a kompresszort hivatott a helyén tartani szállítás közben, és az maradt ben. Nos, nálam nem ez volt a helyzet, kitámasztó nem volt, de amikor mögékuporodtam, hogy körülnézzek a kompresszor környékén, akkor picit megrángattam a kompresszort hátrafelé, és elcsendesedett! :)

    Szóval most az van, hogy egy vékony gumiszalagot kell találnom, amit beteszek valamilyen nőgyógyász kézzel a kompresszor első alsó vége és a kompresszor alatti fém tartó közé távtartónak. Kb. 1-2 mm vastag valamit kell találnom. Úgy látszik, a "mindent átnéztem, és semmi nem rezonál semmivel" állításom mégsem állta meg a helyét...

    Köszi Joe123, köszi Nagya21!

    Itt egy utolsó kép:

    -75 fölött hangos, -75 alatt halk. Tehát úgy tűnik, a zavaró frekvenciákat nem az 50 Hz, nem a 100 Hz, hanem a 400-1000 Hz közötti tartományban, főleg a 800-1000 Hz környékén hallom.

    Juhúúúú! :)

    Ezt írja bele a topic a nagy közös tudásba, hogy ha hangos egy új hűtő, akkor érdemes megfeszegetni a kompresszort, és esélyes, hogy halkabb lesz tőle!

  • tbc2

    tag

    válasz Hauptmann #70345 üzenetére

    Spectroid a neve. A #70340-ben írtam is. Én sem ismertem eddig, de nagyon hasznos, és nagyon fun kísérletezni vele!

Új hozzászólás Aktív témák