Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Sk8erPeter #14527 üzenetére

    Igen, az ott elírás volt. Nekifutok még egyszer.

    Van mondjuk 128Gb-nyi NAND terület és 120Gb LBA terület.
    Az nem mindegy, hogy az SSD tudja-e, hogy az a 20Gb-nyi LBA terület, amit te nem jelölsz ki logikailag partíciónak, nem raksz rá mountol-ható filerendszert, nem tartasz ott nyilván file-okat, azokról az SSD vezérlő is tudja-e, hogy üres szektorok, így ennek megfelelően letörölhet 20Gb-nyi NAND területet (attól függetlenül, hogy ezen felül még mennyit tud törölni a többi LBA szektor TRIM-elése révén, vagy mennyi van neki gyárilag elzárva tartalékba, mennyin van ténylegesen hasznos adat, most csak erről a 20Gb-ról beszélünk...), vagy pedig véletlenszerű 1-esek és 0-ák sorozatával vannak teleszórva azok az LBA szektorok, amik szerinte még hasznos felhasználói adatok, így bár a partíció nincs oda kijelölve, az OS nem tud most ott filerendszert mount-olni, így logikailag nem tartasz ott nyilván semmit hasznos adatot, de mégis ott van, így az SSD vezérlőnek kötelessége őrizgetni, illetve a WL miatt még körbe-körbe mozgatni is (vagyis lényegében pontosan ugyan úgy, mint ha hasznos felhasználói adat lenne egy létező partíción, mount-olt felirendszerrel).

    Másik példában van egy 128Gb-os HDD-d.
    Az egyszerűség kedvéért MBR partíciós táblát raksz rá két partícióval.
    Lemented az MBR-t (csak azt kis apróságot, ami azt hiszem 512 byte, semmi mást)
    Megpakolod mindkét partíciót hasznos adatokkal.
    Törlöd az egyik partíciót, mert nincs többé szükséged az adatokra, amiket azon tároltál, de nem hozol létre új partíciót, csak a másik régit használod tovább.
    Egy év múlva úgy döntesz, hogy visszaállítod a régi MBR mentésed.
    - Mi történik?
    -> Egy csapásra hozzáférhetővé válnak a "törölt" adatok, mint ha sohasem törölted volna őket (hibátlanul mount-olható a filrendszer, sértetlenk az adatok)

    Az SSD pedig ilyen szempontból LBA szinten ugyan olyan, mint a HDD, ha nincs TRIM-elve az LBA terület. A felvetésem pedig az, hogy partícionálatlan területen nincs TRIM...

    Mikor az SSD WL+GC forgat odabent adatokat, akkor jól jön neki, ha van olyan terület, amiről tudja, hogy nincs bennük hasznos adat, így törölhetők/törölve vnnak, felhasználható önkényes motorháztető alatti munkákhoz, stb.

    Mikor a vezérlő azt hiszi, hogy azok a partícionálatlan területre eső LBS szektorok még mindig hasznos adatokat tárolnak, akkor a WL+GC nem üres területtel gazdagodik, hanem úgy kell tekintetenie az a 20Gb-ot, mint hasznos adat, tehát ennyivel kevesebb üres NAND teürletet lát és ennyivel több adatra vigyáz, ennyivel többet kell mozgatnia, ha mozgatnia kell valamit (és mivel nincs ott partíció, így ez 100% statikus adat, tehát elkerülhetetlen, hogy egyszer át kelljen majd mozgatnia).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Sk8erPeter #14527 üzenetére

    Az SSD az egy egybefüggő memóriaterület a szükséges illúzióval, azaz, hogy úgy mutassa magát az OS felé, mintha HDD lenne. Az illúzió miatt fizikailag nem létezik se szektor, se partíció, se LBA meg még "jó pár" dolog sem.
    Az SSD belső algoritmusai a teljes felületen dolgoznak, teljesen lényegtelen, hogy nincs particionálva egy terület. (Ezzel csak WL-nek tudsz segíteni, mivel mindig lesz elegendő memóriacella, ami kevesebbszer lesz írva, mint a többi, így a WL is hatékonyabban végzi a dolgát.)
    Ha beolvasom az első szektor egy HDD-n, akkor az egy fizikai szektor, ami mindig ugyanott található fizikailag is a lemezen. SSD-nél a 1. "szektor" bárhol lehet/bármelyik memóriacellában és az vándorol is(mert pl a GC vagy WL áthelyezi)

    tialys #14535
    Rendben van ez.

    adnoctum18 #14536
    Azokkal a progikkal kellene dolgoznod, amit a gyorstalpalóban vannak megemlítve...
    (tialys azokról dobott képet)

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • #21078528

    törölt tag

    válasz Sk8erPeter #14527 üzenetére

    Most janos666 kolléga megjegyzése alapján particionálatlan terület nélkül formáztam meg a meghajtó, és méregetek, hogyan alakulnak a sebességek.
    Minden esetre igyekeztem tájékozódni, és előfordulhat, hogy pakolászik a vezérlő szükségtelen adatokat a particionálatlan területen, de elvileg a vezérlőnek (garbage collection rutin pl.) előbb-utóbb rá kell jönnie, hogy az adat törölhető.
    Márt csak azért is gondolom, hogy működnie kell a dolognak, mert mint korábban említettem, van ismerős, aki ReiserFS-sel használja a gépet, ami nem ismeri a TRIM-met, és még sincs gond a meghajtó sebességével és állapotával, viszont sok szabad helyet hagyott (particionálatlan terület). Illetve a titkosított partíciók (cryptoloop) is divatosak manapság Linuxon, és ugye ekkor sincs TRIM, és panasz se, hogy lassulna a meghajtó.
    Minden esetre tényleg érdekes kérdés, meglátom, hogy ezzel a particionálási sémával változik-e valami nálam...
    Annyit még kiokoskodtam, hogy a TRIM-met ismerő Linuxos fájlrendszerek a fájlrendszer létrehozásakor kiküldik a TRIM parancsot, de az már nem derül ki, hogy a teljes meghajtóra, vagy csak a particionált területre, de szinte biztos, hogy az utóbbi...
    Még régebbről van valami emlékem (wikin is van rá utalás), hogy a Samsungnak volt valami BGC eljárása, ami figyelt a fájlrendszerre is és a particionálatlan területre is, pont a tárgyalt probléma miatt, de nem tudom, hogy ténylegesen alkalmazzák-e, vagy mi lett a sorsa.

Új hozzászólás Aktív témák