- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Átlépi végre az iPhone az 5000 mAh-t?
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- iPhone topik
- Egy óra, két rendszer
- Fotók, videók mobillal
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
Új hozzászólás Aktív témák
-
X@b3e
addikt
Na felélesztem a totyikot, hátha jár még valaki errefelé, ugyanis ilyesmi témában írnék szakdolgozatot, és ahhoz gyűjtök jelenleg infokat.
A HomeSeer [link] progit ismeri vki behatóbban, mert egész jónak tűnik? -
róland
veterán
Megkaptam unokaöcsém régi nagytorony házát, jó kis szerver alap. Most kellene vennem egy 400-500 W-os tápegységet, hogy bírja majd a mostani konfigomat kiegészítve 4 SATA-s HDD-vel.
-
róland
veterán
-
Nimrod
addikt
Ez sokakat érdekelhet. [link]
-
róland
veterán
Próbáld ki a Vista-t, s majd rájössz, hogy nem 30 parancsról szól az egész. Én kipróbáltam, s bizony angolul egész komolyan lehet diktálni a számítógépnek. Az MS ígérete szerint nem csak a NotePad, WordPad párosban, hanem a Word-ben is működni fog. Az pedig nagyon komoly előrelépés a hangfelismerés terén.
-
róland
veterán
-
róland
veterán
Irigylem az angol anyanyelvűeket. Ők a Vista megjelenésével hatalmasat lépnek az intelligens otthon témában előre. Egész ígéretesnek tűnik ez a beszédfelismerés!
-
róland
veterán
Bogarat ültettem az informatikai vezetőnk fülébe ezzel a Legrand antennás dologgal. Van egy olyan problémájuk, hogy 3 db plazma tv-t kellene jellel ellátni IP hálózaton. Ha kicsit szerencsés vagyok akkor valami ilyen megoldást választanak és én megnézhetem élőben, mielőtt otthonra vennék magamnak.
-
róland
veterán
Tulajdonképpen nem mondott rosszat a Legrand termékeiről. Most nagyon foglalkoztat, hogy az antennát ilyen IP kábelezéssel kellene végigvinnem a lakásban. Úgy legalább egy erősítő is bekötésre kerülne és arról lenne szétosztva a jel.
Annyi igéretet kaptam, hogy pár másik cég katalógusát is elhozzák nekem, amiben hasonló dolgoknak lehet utánanézni. -
beencee
őstag
Kíváncsi leszek, mit mondanak a Legrandról.
Azért 256 különböző házkódú cuccnak elégnek kell lennie egy normál, vagy még egy nagyobb családi házban is, hogy egyáltalán élhető maradjon... Nálam most 14 vezérlő van, de teljes kiépítésben, illetve, ha minden hozzá van csapva, se lesz sztem 30-40-nél több... De lehet, hogy az is sok. -
róland
veterán
X10 előnye: nem igényel külön sínrendszert (bus); hátránya: max 256 külön szabályozható végpont.
Sínrendszerek előnye: szinte korlátlan számú egyedileg szabályozható végpont; hátrány: külön kábelezés szükséges, egymással nem kompatibilis megoldások
Legrand előnye: nincs külön sínrendszer (hasonló megoldás mint az x10); hátrány: nem elterjedt, francia, kevés információ. (Majd azért rákérdezek villanyszerelő ismerősömnél pár dologra ezzel kapcsolatban. Ők nemrég építettek ki intézményi strukturált kábelezést, erős- és gyengeáramot egyaránt, tehát bizonyára több információja van.) -
róland
veterán
Indulásnál elégnek tűnik az x10 256 végpotja, de nagyon hamar kevésnek bizonyulhat. Azért nézegetem ezt a Legrand féle megoldást, mert mintha itt több eszköz csatlakoztatható lenne.
Igen ez a TV hálózat integrálás is érdekes dolog, nem is lenne hülyeség, mert akkor egy kábelezéssel megoldható lenne minden. (Milyen szerencse, hogy ezek csak majd a saját házam építésénél vetődnek fel, most még csak a HTPC és Media Server projekt fut.) -
beencee
őstag
Igen, teljesen hasonló elvűnek tűnik, persze kérdés az ár. Illetve az is nagyon fontos, hogy az X10-es protokoll kvázi-szabvány lett a home-automation témában, tehát rengeteg eszköz (szoftver is, hardver is) készül x10-es protokollal, egy csomó különböző cuccot tudsz összekapcsolni vele, míg lehet, hogy a Legrand cucca valamilyen speciális protokollt használ.
Ja, a linkelt oldalon egy csomó jó leírás van, különösen kábelezés témában. Nagyon jó pl. a TV kábelezés integrálása csavartérpáras hálózatba, de lehet egyéb, jó ötleteket is csenni...
[Szerkesztve] -
róland
veterán
Upssza! Kihalt a topic?
-
róland
veterán
Mit tudtok a Legrand rendszerekről?
http://www.legrand.hu oldalon a Termékeink/Katalógusok pont alatt az ''IOBL letöltés... (PDF ~6,8MB)''-nél van egy leírás az otthon automatizálási rendszerükről. Véleményetek szerint érdemes utánanézni? -
kew
senior tag
sziasztok!
pár hónapja adminoltam egy webshopot, ami ilyesmi termékekkel foglalkozott - házautomatizálás, X10, robot porszívó és fűnyíró, ''kinyalom a segged'' wc ülőke, stb... valóban érdekes dolgok, és az áruk sem (máramelyiknek) olyan vészes.
ittvan, hátha találtok rajta kedvetekre valót
[link] - www.iqhome.hu -
róland
veterán
Ki milyen kábelezést használ (márka, típus) s főleg mennyiért vette? Én most láttam sima Legrand Cat5e UTP kábelt 61,- FT/m áron. Valamint Legrand Valena RJ45-ös fali csatlakozókat olyan 2.xxx,- Ft/db áron, plusz a burkolat hozzá 200,- FT/db. (Ezek mennyire olcsó vagy drága árak?)
-
dabadab
titán
''Legrand Valena''
Hihetetlenul nepszeru ez a kollekcio, nalunk is ez van, ha jol remlik Beenceenel is, meg most nalad is.
Konkret szamokat nem tudok mondani, mert agyam, mint a rosta, az viszont majdnem biztos, hogy a telefoncsatlakozonal masfel-ketszer tobbe kerult (pedig az se volt olcso) es tenyleg ez volt az egesz ethernetes moka legdragabb resze.
[Szerkesztve] -
dabadab
titán
Hat, falazas remelhetoleg nem lesz, arra vannak a kabelcsatornak. Amugy meg nalunk a hazban van osszesen talan szaz meter kabel, azt ujrahuzni nem tul nagy tetel (ha esetleg szukseg lesz a fali csatlakozok cserejere, az joval nagyobb tetel lehet (rablas, amilyen araik vannak az RJ-45-os csatlakozoknak)), ha majd egyszer kiderul, hogy mi is lesz a kovetkezo szabvany.
-
Kobak77
aktív tag
A kábel ügyben nemigazán az a kérdés, hogy 100 megabites kártyád van-e, vagy gigás, esetleg, hogy a nethez még a 10 mega is sok lenne. A kérdés az, hogy mennyi időre tervezel. Az AMP kábeleknél pl. 25 év garos is van, de a minimum az 5 év. Sőt, van 1200 MHz-et átvivő kábel is (a Cat5e-hez 100 MHz kell, a Cat6-hoz 250 MHz, a Cat7-hez 600...)
Nem az a probléma, hogy most megy-e a gigabit az egyiken vagy a másikon, hanem hogy később, amikor kb mai áron 30e-ért kapnál mondjuk 10Gb-es 24-es patch panelt, akkor mennyi falazásba, és mennyi időbe-pénzbe lesz, míg a kábeleket is hozzáfejleszted! -
dabadab
titán
En is teljesen veletlenul futottam bele a temaba, aztan megtetszett ([link])
Elorebocsatom, nem tokeletes, a konzol HW-e vmennyire korlatozo tenyezo:
- mivel egy 700 MHz-es P3 van benne, 720p (es afolotti) videokat nem tud lejatszani (a neten terjedo HD ripeket, amik vmivel kisebb felbontast hasznalnak, viszont igen)
- harom v negy kulonfele DVD olvasoval keszultek, ebbol csak az egyik birkozik meg az irt CD-kkel
- nem lehet taviranyitorol bekapcsolni
- alapkiepitesben zajos lehet (harom peldany fordult meg a kezeim kozul, ez igazan csak az egyikre volt igaz), bar az XBMC eleg jol konfiguralhatoan tudja kikapcsolni a HDD-t meg leszabalyozni a ventit (barkacskedvuek meg ki is cserelhetik)
- az optikai SPDIF kimenete csak 48 kHz-et tud, ezert a 44.1 kHz-es hangot ujramintavetelezi, ami nemi minosegromlast okoz
Ezzel szemben viszont:
+ ismer mindenfele egzotikus formatumot is
+ ismer mindenfele network cuccot is (SMB, uPNP, mindenfele streaming, ilyenek)
+ csinos, konnyen kezelheto felulete van
+ fut rajta a Lara baba(meg a tobbi xboxos jatek (meg emulatorok is, amiken meg mindenfele mas jatekok is))
+ eleg kicsi ahhoz, hogy beferjen a VCR-eknek meg DVD-knek szant helyekre
+ olcso
Szoval szerintem haloszobaba, gyereknek, hasonlo helyekre amolyan szatelit-lejatszonak teljesen megfelel, de momentan a nappaliban is ez van, mivel egyszeruen nem tudtam ravenni magam, hogy epitsek helyette egy ''igazi'' HTPC-t, annyira nem zavarnak a hatranyai. -
beencee
őstag
Nálam is Cat5e van, ment a gigabit (bár csak egyszer próbáltuk, egy rövid ideig, az tény).
Ezek a konzolok teljesen kimaradtak az életemből, így aztán nem is merülnek fel nálam alternatívaként... Ha jól értem, akkor te ezeket egyfajta hálózati médialejátszóként, HTPC-ként (is) használod? -
dabadab
titán
Akkor ott valamit elkurtak: nem kicsit, nagyon.
Ha ezek tenyleg ennyire eszik a savszelesseget (darabja 10-20 Mbit/s), akkor azoknak mindenkeppen kulon szegmensre kellett volna kerulniuk, hogy ne zavarjak a tobbieket, de oszinten szolva erosen meglepodnek, ha 2 Mbit/s feletti forgalmat produkalnanak, az meg osszesen 100 Mbit/s, egy gigabites switchnek meg se kellene kottyania.
Egyebkent a kabelnek ehhez tul sok koze nincs, Cat6-tal is csak gigabites halot lehet csinalni, leven hogy igazabol ennel gyorsabb rezdrotos eszkozok nincsenek (legalabbis epeszu aron).
[Szerkesztve] -
róland
veterán
Sokmillió forintba került a cég gyengeáramú rendszere (pénztár-beléptetők, videó megfigyelő, IP telefon, épületintegrálási rendszer [tűzjelzőkkel, de ennek külön kábelezése van] fűtés szabályozás, központi vezérlésű óra-rendszer, hangosbemondó rendszer). Sajnos a kb. 50 IP kamera megeszi a sávszélességet, pedig mindenhol Cat5e kábeleket használtak.
[Szerkesztve] -
dabadab
titán
''Az AV rész egyszerű persze, bár tovbb lehetne bonyolítani egy multi-room rendszerrel, de az már tényleg egy vagyon.''
Nalunk a haz ''tele van'' XBMC-t futtato Xboxokkal - darabja 60-100 Euro korul volt az ebay.at-rol, a hotwsapos softmod ingyen van, es teljesen jol hasznalhato kutyuk viszonylag keves kompromisszummal. -
róland
veterán
Na ez igazán amerikai megoldás. Otthonautomatizálás csúcsa robotizált fűnyíró.
-
Foglalt név
addikt
Hú, ráadásul két ház is van a telken, az alsóból kapja a tápot a felső, tehát ha rögtön a betáphoz rakom a szűrőt, akkor megy együtt a két ház és pl. alulról le tudom kapcsolni a villanyt, ha úgy maradt
Egyre jobban tetszik
-
beencee
őstag
válasz
Foglalt név #59 üzenetére
Az AV rész egyszerű persze, bár tovbb lehetne bonyolítani egy multi-room rendszerrel, de az már tényleg egy vagyon.
A risztó nálam egy DSC Power832 központ, ez teljesen külön vezetékelve, leválasztva a többi rendszerről, külön mozgás és füstérzékelőkkel. Már csak azért is, mert ez már az építkezés nagyon korai fázisában élesítve volt (gyk miután benn voltak a nyílászárók). Mikor beköltöztünk akkor került egy plusz Escort kártya a központba, ami képes x10-es kommunikációra, így azt is látja a HouseBot. Mozgásérzékelés külön nincs, két átjáróhelységben van csak mozgásérzékelős világításkapcsolás, hogy ne maradjon égve a villany. Külső kamerák pedig egy Gigacam 4-es csomag, rákapcsolva a koax hálóra, de ezen nincs rögzítés behatoláskor stb.
A konyhai cuccok azért még hagyományos AEG, az asszonyt nem őrjítettem meg teljesen.
[Szerkesztve] -
Foglalt név
addikt
válasz
Foglalt név #59 üzenetére
Sőt, ha bedobok egy mágnesszelepet a fürdőkörébe is, akkor teleengedi a kádat, mire hazaérek, ráadásul érintőgombos lesz a csap
Sőt, ennél a körnél maradva, ha kiakasztom a wc-tartályt és utána rakok egy hasonlót, akkor még azt is magától huzza le
Egyre jobban tetszik.
Kivülről is 10 évesnek tünök?
A sütő és a mikró viszont már gázosabb, ahogy néztem az erre felkészített darabokat elég borsos áron mérik
[Szerkesztve] -
Foglalt név
addikt
válasz
Foglalt név #57 üzenetére
Ami majdnem felmerült bennem, hogy a média rész hogy müködik ebben, de aztán rájöttem, hogy az eleve fel van készítve erre
A hang és a képnek is külön megvan a csövezése. A mozizós szobába vettem egy S750-es creative hangfal szettet, a tv-t pedig AV-n keresztül be/ki tudom kapcsolni, a mozi és a filmek pedig úgyis gépről mennek. Úgyhogy ez a rész azt hiszem megoldva
Ami még izgalmas lehet az a mozgásérzékelés, érdemes lenne a riasztó és az ilyen jelenlét detekciós rendszert összevonni, hogy ne kelljen külön szemet felrakni a riasztónak, meg egy másikat, hogy kapcsolja a villanyt. Tud ilyet a program, idáig még nem jutottam benne, mármint riasztóközpontot kiváltani? Elvileg érzékelők vannak hozzá, innen kezdve csak élesíteni kell tudni, tehát nem villanyt kapcsol ha mozog vlmi, hanem a szirénát
Teljesen bezsongtam
Most nézem, hogy van benne hangvezérlés modul. Akkor viszont lehet, hogy kerül minden szobába egy micVan ennek is valami speciális igénye? Vagy egy bármilyen ''kommersz'' mic megteszi?
[Szerkesztve] -
shteer
titán
tegnap tartottunk prezentációt ''intelligens otthon és buktatói'' témában a suliban
-
Foglalt név
addikt
Közben javítottam és teljesen egyetértek, ezt a megoldást fogom én is választani az eddigiek alapján
Kábelezénél viszont nem mindegy, mert így ugye egy impulzus megy az AD10/LD11-ig onnan pedig a táp a lámpáig, míg a másik megoldásnál a kapcsolón keresztül kell kihúzni a tápot a lámpáig. A csövezés kész, úgyhogy azon már variálni nem tudok, de egyszerűbb most behúzni a 4 szálat, mint után még 2-t rá.
Azt azért látom, hogy megint lesz helye a pénznek
[Szerkesztve] -
beencee
őstag
válasz
Foglalt név #55 üzenetére
Jó az AW10 is, de akkor különbözni fog a többi szerelvényedtől, az általam használt megoldásnál pedig a vezérlők az ABB dobozokban, síneken szépen sorban, a vezérlésük meg mehet a sima kapcsolókkal, plusz így lehet fokozatosan is kiépíteni a rendszert (lásd előző hszem.)
-
Foglalt név
addikt
válasz
Foglalt név #53 üzenetére
Megint elöbb kérdezek és utána olvasok. Ha jól értem az oldal alapján, akkor ha beteszek egy AW10es kapcsolót, akkor nincs szükség egy pl. egy AD10-re.
Közben már javítottál is
Meg kell néznem, hogy jövök ki jobban, mert ha jól emlékszem Legrand nekem is lesz még otthon, megnézem mennyiért tudok szerezni X10es cuccokat és kiderül. Bár jobban örülnék, az AD10 féle megoldásnak, mert a kapcsoló mégiscsak látszik, szeretnék ott szabadabban választani
Közben elindult a HouseBot is, az elöbb be volt fagyva a matlab és nem fértek össze
Meg olvasom a kábelezést és egy ilyen témájú 100 oldalas TDK dolgozatot is
[Szerkesztve] -
beencee
őstag
válasz
Foglalt név #53 üzenetére
Nem, nem. Ha megnézed az AD10, vagy az LD11 leírását, akkor meglátod, hogy a ki-be kapcsoláshoz, vagy a sötétítés-világosítás indításához, csak egy impulzus kell, ezt normál kapcsolók is adhatják. Az AD10-nél jó a normál billenőkapcsoló is, a fényerőszabályzáshoz az LD11-ekhez pedig nyomógombos kapcsolók. Nálunk Legrand Valena szerelvények vannak. Én sem egyszerre csináltam meg a rendszert (ki bírta volna ezt építkezés után), először csak össze voltak kötögetve a vezetékek az ABB dobozokban, a kapcsolók hagyományosan kapcsoltak, majd fokozatosan üzemeltem be a vezérlőket, ahogy mindig volt egy kis pénzem erre és a kapcsolókat nem cseréltem le (csak mostmár nem a 220-t kapcsolják, hanem csak impulzust adnak a vezérlőnek).
Ja és a kábelezásről a linkelt torrenten lévő anyag szerintem nagyon jó, de lsád még pl. x10.com
[Szerkesztve] -
Foglalt név
addikt
Eddig ilyenbe nem igen ástam bele magam. Köszönöm a felvilágosítást.
Tehát lényegében a CM11 teremti meg az interfészt a gép és a villamos hálózat között, ott pedig AD10 vagy LD11es modulok végzik a kapcsolást. Ezután viszont ha jól értem, akkor normál kapcsolók helyett is X10 kompatibilis darabok kellenek, mert ha ugye az AD10 elveszi a tápot, akkor nem tudnám felkapcsolni a villanyt. Ez egy picit bánt, mert egy FI is ilyen AD10 nagyságrend, kapcsolóra viszont nem szántam volna ennyit.Ezt viszont talán ki lehetne küszöbölni, ha a kapcsolót ráhúzom a soros vagy párhuzamos portra és szoftverből csatolom vissza, nem?
u.i.: a housebot-ot leszedtem, de pillanatnyilag nem akar elindulni, remélem egy reboot-t ezt megoldja.
[Szerkesztve] -
beencee
őstag
válasz
Foglalt név #43 üzenetére
HouseBot, mostmár külön cégben, miután a meedio-t megvette a Yahoo!, itt [link] de ez ''csak'' egy szoftver, ehhez kellenek azok a vezérlők, amelyek valamilyen kialakítású ''hardverelemek''. Keress x10, home-automation, stb. szavakra a Google-ben.
Erősáram nálam úgy van megcsinálva, hogy ''rendesen'' bejön a házba a 3 fázis, a villanyóra után a fő fí-relé, utána a 3 fő kismegszakító, majd a 3db FD10-es szűrő (ne menjenek ki a x10-es vezérlőjelek a hálózatba) és fázisfordító, hogy az egyes fázisokon lévő vezérlők is lássák egymást. Innen van szétosztva 4db (2 alsó szint, 2 felső szint) 3 sínes ABB dobozba, ahonnan az egyes fogyasztók vannak táplálva. Van ahol csak simán össze vannak kötve a vezetékek (ahol nincs vezérlés), bizonyos fogyasztók pedig AD10-es, vagy LD11-es vezérlőkön keresztül vannak bekötve. Ezeket egy CM11-ről vezérlem - ami a home-serverre van kötve - a HouseBot server oldalával.
Amit a fűtésről írtál, ezt manapság már a viszonylag egyszerűbb kazánok is tudják.
Kábelezésről leírás itt: [link] (torrent file)
Ja, szoftverre van több egyszerűbb is, pl. ActiveHome, vagy Home Control Assistant, stb. Nekem a HouseBot volt szimpatikus a megoldott Meedio integráció miatt.
[Szerkesztve] -
róland
veterán
válasz
Foglalt név #50 üzenetére
www.p5.hu és www.okosotthon.hu oldalakon nézz körül. Van náluk redőny mozgató, függöny mozgató, stb.
Fűtés terén én is valami ilyesmit szeretnék. Tartsa állandó 18° C-ot, s a napszaknak megfelően, valamint a helyiség használatának függvényében emelje azt a kívánt értékre. -
Foglalt név
addikt
Ja amit kihagytam a termosztátok is elvileg egy helyre futnak össze a fűtési rendszert pedig úgy csináltuk meg, hogy az osztóból minden külön ágon van, így 1-1 mágnesszeleppel teljesen szeparálhatóan müködik a fűtés. A reluxákkal vagyok még bajban, nem tudom hogyan kéne valami elegáns és olcsó megoldást megvalósítani, mert a 40+fa egy motorért nem igazán az én pénztárcámhoz szabott
-
róland
veterán
válasz
Foglalt név #47 üzenetére
Itt a letöltési oldal: [link]
-
Foglalt név
addikt
Szünetmentes alatt mit értesz? Arra gondoltam, hogy a servernek kéne egy back-up táp áramszünetesetére. Ellenben attól, hogy a galád betörők elvágják a kábelem nem félek, mert a földben jön
A biztonság viszont fontos szempont, mert eléggé periférián van a ház, tehát könnyű préda, ha nem vagyok otthon. Arra gondoltam, hogy a riasztó küldhet egy sms-t, ha gond van. Ehhez persze kéne csatlakoztatni egy állandó mobilt, amin keresztül képes kommunikálni(jelenleg úgy tünik, hogy net nem lesz a házban :\)
-
róland
veterán
válasz
Foglalt név #43 üzenetére
Meedio HouseBot egy jó vezérlő szoftver. Beencee (remélem, jól írtam a nevét) tud segíteni benne, nála már működik ez a házautomatizálás.
-
Foglalt név
addikt
Hello,
éppen ott tartok a háznál, hogy csövezés már megvan és lassan lehetne lefűzni a kábeleket, úgyhogy éppen időben találtam meg a topic-ot. Mire érdemes figyelni, ami miatt később majd a falba verem a fejem?
Amire eddig jutottam, hogy vannak olyan helyek, aminek felesleges konnektoronként külön kört húzni az elosztóig, úgysem kapcsolgatom egyesével, tehát, ami kap külön vezetékezést azok a lámpák és egy két kiemelt eszköz, pl. konyha dugaljai.
Ami igazán megfogott, hogyan lehetne okosan megcsinálni a villágítást. Sok pénzt nem szeretnék beleőlni, úgyhogy az ilyen készen vehető rendszerek kiesnek sajna, a maguk 1 kapcsoló 15eFt-os árával. Ha azt szeretném, hogy központilag és manuálisan is lehessen kapcsolni, akkor ha jól sejtem úgy járok legjobban, ha a kapcsolóktól elhúzok 2 szálat az elosztóig, ahonnan megy a táp magához fényforráshoz és az elosztóban kapcsolgathatok akár kézzel, akár géppel. Ha van jobb ötlet, szívesen látom
A riasztó teljesen külön körön menne, pusztán a vezérlésnél találkozna a 220-as rendszerrel, a média pedig szintén egy központi serverbe futna be, ami majd szétosztja mindenkinek igénye szerint.
Ehhez kéne egy erre optimalizált oprendszer, de legalább egy jó szoftver, ha van valakinek ilyen a tarsolyában, igazán megoszthatná
Hirtelen ennyi, elég fáradt vagyok, majd elolvasom mégegyszer és pontosítom, bővítem. -
róland
veterán
Nem kell neki 1080p avi-t lejátszania, mivel ez egy szerver gép. Amúgy nem tudom miért vagy ezért annyira oda? Van otthon olyan megjelenítőd, ami képes 1080p-s jelet natívan megjeleníteni? Szvsz nincs arra az emeberk többségének 3-5 millió forintja.
Amúgy hiába minden erőlködés a mozit nem fogjuk tudni utolérni mostanában. Házimozizni meg bőven megfelel a DVD minősége, már az is körökkel jobb mint a TV, amihez hozzászoktunk. -
beencee
őstag
Igen, a Geode alapbeállításokkal ment, azaz 10,5x133, 1,25V-on. Gyári adatlap szerint ekkor átlagos fogyasztása 14W, max fogyasztása 25W. Nyilván a procit, vagy egyes elemeket külön nem tudtam mérni.
Én is többre számítottam, de kb. szerintem reális is utánaszámolva, hiszen a procin és a hdd-ken kívül más ''nagyfogyasztó'' nincs is a rendszerben, a ház kialakítása miatt (nem hozzáférhető az AGP port az alaplapon) még videokártyából is egy 4MB PCI-os van benne. Bár kétségtelen, hogy így az IBM (helyesebben Delta) tápnak nagyon jó hatásfokúnak kell lennie. Mindenesetre jövő héten nálam lesz egy mási műszer egy másik gép miatt, akkor részletesebben is ki akarom mérni ezt is, illetve a másik gépet is, akkor majd ''publikálom'' az adatokat. -
KrAt
veterán
Nimrod neked is vannak jó topicjaid
-
Kobak77
aktív tag
No, sziasztok itt is
!
Nálam az automatizálás előreláthatólag nem fog ilyen (220V-os hálózatra gondolok) méreteket ölteni. Egyrészt nem házba költözünk, ''csak'' egy társasházi lakásba, ahol ráadásul az eladó aligha tolerálná, hogy újratervezem/-tetem az áramhálózatot. Feltételezem, eleve van már neki vmi építési terve jóváhagyva, nem valószínű, hogy a kedvemért ettől eltérne. Másrészről feleségem sem tolerálná ezt túlzottan (a rendszernek meg kell kapnia az ''Asszony Compatible'' logót), meg egy lakásnál, ahol kerttel nem számolunk, garázzsal nem számolunk, nem sok vezérelhető marad.
Amit szeretnék megvalósítani:
1. UTP (illetve S-FTP) kábelezés, 20 végponttal. Ez úgy jön ki, hogy nappali kap 6 aljzatot, gyerekszoba, háló 4-4 aljzatot. Nappaliba kerül a HTPC és az asztali gép, a jövőben az IP alapú telefonkészülék is. Gyerekszobába semmi egyenlőre, tervezve van 2 gép, és 1 IP telefon. Háló: 1 telcsi + a laptopom, amikor épp nem rádiósan csatlakozik.
Ezen kívül össz 4 aljzatot hagynék IP kamerára (amiből 1-et szeretnék már a legelején beüzemelni), és 2-t wireless AP-nek.
Szeretném gigabites képességűre csinálni, hiszen egy switchet könnyen kicserél az ember egy másikra, de a falban futó kábeleket aligha cserélgetem 10 évnél hamarabb.
Itt rögtön fel is merül a kérdés, hogy pontosan Cat5e-re, vagy Cat6-ra kéne csinálni? Állítólag megy a gigabit az 5e-n is, de a szabvány a Cat6-ot írja elő...
2. Rack szekrény: ide futnak össze az UTP kábelek (az egyszerűség kedvéért maradjon ez, mégha nem is helyes kifejezés), és egy 24-es patch panelben végződnek.
- APC rackbe szerelhető szünetmentes,
- IBM X330-as szerver (2xPIII proci). Ahogy néztem, ezek keveset fogyasztanak (max 30W/db), de most döbbentem rá, hogy a Geode-val fogyasztásban nem fogja felvenni a versenyt. Egyébként a doksija alapján terheletlenül (de már 2 procival!!!) 80W-ot fogyaszt, max terhelésen 210W-ot.
- PoE-s switch, valószínűleg ez: [link]
A switch és a szerver menne a szünetmentesről (najó, esetleg a net fogadásában részt vevő hw még). A PoE-s végpontokra pedig PoE képes IP kamerákat tervezek. Eddig csak ezt találtam, ami natívan támogatta volna: [link]
Így nem kell a kamerákhoz tápot is kábelezni, főleg, hogy általában olyan bumszli trafós tápegységük szokott lenni. Nomeg így egy kellően gondos (értsd: először áramtalanítanak) betörés esetén is min. 4-5 percig veheti a szerver a videót, hogy épp ki mit csinál a lakásban.
Esetleg még az AP-k is kaphatnak tápot utp-n, itt ugyan ez csupán esztétikai szempontokból történne.
Amivel még nem vagyok tisztában: vmi riasztórendszer is kéne, ezt jó lenne az IP kamerák képességeivel (pl mozgásérzékelő) kombinálni, illetve az ip kameráknak is jó lenne vmi vezérlést kitalálnom, hogy pl ne vegyen mindig, akárhányszor hazajön vki
Egyenlőre itt tartok, majd még gondolkodom, de azért a jó ötletek jöhetnek -
beencee
őstag
1. Világos. Itt a HDD-nek csak akkor kell nagy, ha sok TV-adást akarsz rögzíteni, amelyeket aztán sokáig nem nézel meg, vagy nem kerül fel a home-serverre.
2. OK.
3. Nálam 100-as switchet használva, ha minden gépről nyúztam a home-servert (másolás, film, stb. sem tudtam 30%-nál nagyobb hálózati forgalmat generálni, procterhelés meg 5% alatti volt. Tény, hogy külön 3Com hálókártya van a gépben, de sima 100-as, illetve nyilván kell egy server op-rendszer is a jó működéshez.
4. Szerintem ha bemappolod a megosztott könyvtárat, akkor bármelyik front-end tud kezelni távoli tartalmakat. (Teljesen mindegy, hogy valami a C: drivon van, vagy a Z:-n.) -
róland
veterán
Kezd körvonalazódni a megoldás:
1.) Első körben megcsinálom a HTPC-met, s megpróbálom belőni a Media Portal nevű programot. (Valami passzív hűtéses PC, 512 MB vagy 1 GB memória, 250 GB HDD, Tv-tuner kártya, LCD TV-re kötve, sztereó hanggal.)
2.) Media Server összeállítása: Új kisfogyasztású, 2 magos processzorral szerelt gép, 1 vagy 2 GB memória, 500 GB HDD RAID-be szervezve. Plusz egy 2. tv-tuner kártya.
3.) 16 portos Switch (azt még nem tudom, hogy gigabites legyen-e vagy elég a sima 10/100-as is.) Valamint a kábelezés kiépítése. (De ez a 3. lépeés az új lakás/ház projekt része lesz, felújításkor/építéskor csak a kábelcsatornák és a fali csatlakozók lesznek kiépítve.)
Most nézegetem a Media Portal programot és a filmeknél kezel akár hálózati meghajtókat is, így a HTPC+Media Server párossal megoldhatónak látom az általam felvetett problémát. -
beencee
őstag
Ha megnézed, semmi extra nincs abban a home-serverben (Debrecen is vidéknek számít
), a Geode-t Kraftxld kollegától vettem itt a PH-n [link]. A lap egy ''normal'' socket A lap, csak lehessen rajta beállítani a Geode-nak kellő paramétereket, ezeket is kitárgyaltuk Kraftxld topikjában. Nálam most 1800+ ként fut, ez bőven több-mint-elég a server jelenlegi funkciójához. Szerintem egy jó hardveres TV kártyával nem is kell több műsorrögzítéshez sem, a felvett műsorok megnézése pedig úgyis más gépeken (HTPC, stb.) fog megtörténni.
Egyszóval én szigorúan a speciális igényekhez igazítottam a home-servert, ezért lett a szerver ház a hozzá tervezett 7/24-re méretezett (ráadásul jó hatásfokú, ne erre menjen az áramszámla) táp, az ultra kis fogyasztású Geode, illetve a könnyen-olcsón hozzáférhető alkatrészek (persze egy kis barkcs kellett.).
Szerintem ezek nem igényelnek C2D-t, különösen nem C2Q-t egy home-serverhez. Inkább legyen több gép otthon. Nálam az állandó lakók: (1) Home-server, már tárgyaltuk, (2) gyermekem gépe, játékra kihegyezve az ő szobájában (3) HTPC nappaliban, kitárgyalva a HTPC-s topikban (4) kis Office-gép a dolgozómban, maradékokból, (5) noti, bárhol a lakásban, kertben, illetve a munkámhoz is ez kell. -
beencee
őstag
Azért linkeltem azt a topkot (csak elég régen leült és akkor sem volt túl hosszú) mert ott folytathatnánk a home-automation témát, hogy itt ne legyünk off.
Mivel építkezés volt kb. 5 évvel ezelőtt, nem volt annyira vészes. A CAT5 háló kijött kb. 30k-bó, perszeehhez még jött a fali csatlakozók ára (Legrand Valena család), rack szekrényem volt, a hardverelemek nem vészesek, ha megnézted a konfigokat az adataimnál.
Riasztót úgyis raktunk volna, ez nem volt extra tétel. Ugyanígy, mivel villanyszerelést, ígyis-úgyis kellett csináltatni, hogy más lett a topológia, ettől nem volt lényegesen drágább (bár a 4. villanyszerelő csinálta meg, a többi elmenekült). Az egyetlen drágább tétel az X10-es elemek, de ezeket meg lehet folyamatosan bővíteni, nem kell egyszerre beruházni (magyar árak a p5.hu-n vagy az okosotthon.hu-n) -
róland
veterán
Átnéztem a leírásod. Én a következőkön gondolkodom:
16/24-es Switch (bár ez majd függ a lakás helyiségeinek számától is). Tetszett a Geode-os szerver megoldásod, de vidéken nem könnyű utánajárni ilyen extra dolgoknak.
Igazából még mindig foglalkoztat, hogy egy központi egységre jöjjön be a kábeltv jele és esetleg ehhez csatlakoztathassam a Media Server-t. Amely akár megoldhatná a műsorok rögzítését is. Így valószínű egy több processzoros/magos gép lesz, sok fizikai memóriával és valami RAID-be szervezett tárkapacitással. (Jó alapnak tűnik hozzá az új Core 2 Duo/Quadro, s az ára jövőre már bizonyára megfelelő lesz.) Hálózati letöltéshez megfontolom egy Router beszerzését (ha jól tudom ASUS-nak van valamilyen beépített letöltésvezérlős, bittorrentes routerje 60.000,- Ft körüli áron), mégis olcsóbb, s kevesebbet fogyaszt, mint egy komplett gép. -
beencee
őstag
Nem, CM11-el, ami sorosan kommunikál a szgéppel.
Úgy kell elképzelni, hogy a házi server-hez van kötve a CM11. Ezen a gépen többek között fut a Meedio HouseBot nevű alkalmazás szerver oldala. Kliens oldalon pedig például az az (egyelőre összedobált) HTPC, amiről már több topikban írtam itt, vagy akár az a noti is, amiről most is írok.
Lásd: www.meedio.com, vagy itt a PH-n rákeresve a htpc, vagy meedio szavakra, az én hsz-eimet. -
beencee
őstag
Ha csak a net az igény, az nem túl bonyolult, ma már szerintem alap egy házban egy rendes CAT5 hálózat.
Nálam itthon: 24 végpontos CAT5 háló, összeszedve a ''háztartási helységben'' egy rack szekrénybe, itt kifejtve. A rackben a riasztóközpont (ez külön hálón), ide jön be a kábeltv, telefon, stb. Szünetmentesen az egész, plusz itt van a házi szerver, router, AP, stb.
Erősáramú vezérlés: a 220V, három fázison csillagtopológiás kiosztásban, 4 csomópontba szervezve, a csomópontokban X10 vezérlőkkel. Kutyafuttában ennyi.
[Szerkesztve] -
neduddki
nagyúr
HI!
Allig 2.7m magas, felnyulok:- )))
hat paoksahoz es portoleshez tenyleg letra kell:- )))
kivancsian varoma fojjtatast en is:- )))
A story az hogy nagy vonalakbaz megbeszeljuk az asztalosal hogy mirol szoll a tobbit O tnajja ki es vnameglepi mikor meglassauuk:- ))) szerencsere fantazisoaja es keze is van a dogokhoz:- ))) /csak nagy turelem kell a kivarsahoz:- )))/
aennek apolcainak a zelelt iegy honapig csiszolta hogy az ajtombol nezve egyforma legyen az osszes:- ))) meg ijjen aprosagok:- )))
udv
neduddki -
Nimrod
addikt
Ideje feléleszteni ezt a topicot, hátha valakit már megszállt az ihlet.
-
rdi
veterán
Én fölajánlom referenciának a lakásunkat, ha ingyér beszerelik a kütyüket ...
-
Nimrod
addikt
Már majdnem kértem a topic bezárását.
A növényesítéssel csak egy baj van, hogy jönnek akkor a pókok meg mindenféle rovarok is. Volt olyan, hogy a földön hevert egy gépem pár napig, hátsó fedlapok nélkül. Szedem szét, egyszercsak jön szembe a pók a gépből.
De pl. azt nem tudom, hogy a szúnyogírtó masinériák (amiket a konnektorba kell dugni) milyen hatással lesznek a helyiségben lévő nem szúnyog élőlényekre (terrárium lakókra, növényekre). -
atus
senior tag
Az ötlet nem új, nem egyedi, elég sok ilyen kering a neten. Barátod a google, mint mindig. Egyébként ez egy nagyon jó dolog, én is tervezek ilyet, de még elég kezdetleges állapotban van, és az elektronikához segítséget kell majd igénybe vennem. De a topik jó, akinek van ötlete, vagy kész cucca, ossza meg velünk!
-
Nimrod
addikt
Senki semmi sehol semmiért?
-
Nimrod
addikt
Adva vagyon egy ház (legyen az kertes, panellakás, híd alja, stb.), amit szeretnénk csúcstechnológiával ellátni, avagy még a budin is legyen net-terminál. Ehhez várok ötleteket, hogy mit-hova-miért-mennyiért, illetve hogy hogy lehetne a természetet összehozni a hich-tech-el. Én ezt úgy oldottam meg, hogy már kezd egyre több zöld növény lenni a szobámban, de elektronikai cuccból még mindig több van
Majd ha jön a leguán/gekkó/mégnemdöntöttemeldehüllő, akkor megoldódhat ez a gond is, pl. AT-s házból terrárium.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Nintendo Switch 2
- Formula-1
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Android játékok topikja
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- További aktív témák...
- Dell Alienware AW2521H
- Huawei P30 Liter 128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Makulátlan MacBook Air M1 99%-os Akkuval és 2+ Év iStyle Garanciával!
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új RYZEN 5 4500-5600X +GTX 1660 SUPER +16-64GB DDR4! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- Asus TUF 16 FA607PI - 16" 2,5K 165Hz - Ryzen 9 7845HX - 32GB - 1TB - RTX 4070 - Win11 - 1,5 év gari
- PS5 konzolod megvásároljuk: Budapest, Kecskemét, Szeged, Debrecen vagy akár GLS futárt küldünk!
- Bowers/Wilkins Px7 S2 fejhallgatók
- PlayStation Plus Premium 24 hónapos előfizetés , egyenesen a Sony-tól!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Apple Macbook Pro 16" 2019 i9 9980HK 64GB DDR4 1TB SSD Radeon Pro 5500M garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest