Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • Johnzy

    tag

    válasz miami123 #35841 üzenetére

    Nekem a BIOSban van egy olyan opció, hogy a "key-pad" hogy jöjjön elő. Itt be tudom állítani, hogy csak az "Fn" tartásakor legyen key-pad a betűk helyén; "Fn key only".
    A másik lehetőség, hogy ha be van kapcsolva a "Num-Lock", akkor folyamatosan számokat ír, persze ameddig be van kapcsolva; "by Num Lock". Ilyenkor van amit írtál, hogy tartani kell az Fn-t ameddig betűket írsz! Num Lock kikapcsolásával vagy BIOS-ban átállítás.

    Nekem a volt (DELL Vostro Dell 500) és az "új" (DELL Latitude E6400) vasamnál, típustól függetlenül így volt.

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz plaschil #35847 üzenetére

    Az a baj, hogy ez már kicsit ilyen villanyász téma...
    Sokat töprengtem, hogy küldjem-e el ezt a kis irományt, amit most ide levések, de hátha tudok segíteni valamit így leírom! Először is, azt itt, általam leírtakat
    MINDENKI SAJÁT FELELŐSSÉGRE TEGYE! A KÖVETKEZMÉNYEKÉRT ÉN NEM VÁLLALOK FELELŐSSÉGET!!!!!!!
    Ha jól tudom, akkor a töltőben a hivatalos földelés egy az egyben megegyezik a töltő negatív pólusával ELVILEG!
    A laptopban a fémház, a komplett test, azaz a gépen belüli NEGATÍV megegyezik a töltő csatlakozójában lévő negatívval ELVILEG!
    Na most amennyiben jól emlékszem és jól vegyítettem a két dolgot, úgy az otthoni 230V-os hálózati földelés potenciálja megegyezik a laptopod testével ami viszont elég nagy GÁÁÁÁÁÁZ, hiszen ráz, ergó ELVILEG földelés is ráz!

    Ezt két dolog okozhatja; vagy ADSZ vagy VESZEL kakaót! Ha VESZEL, akkor a lakásban van olyan gépezet, ami kőkeményen visszapumplál a földre és szar a kéró védőföldje. Az is lehet, hogy a hűtő kicsit "szivárog" és ezt érzed meg a gép által, ugyanis a földelésen -> töltőn -> laptopvázon keresztül... mondjuk ki; MEGB@SZ AZ ÁRAM!
    A másik eshetőség, hogy Te pumpálsz bele a földbe, értelemszerűen a töltővel!
    1. kérdés: van-e a kéróban olyan eszköz amiről feltételezed, hogy meghibásodott (akár úgy hogy nem látsz rajta semmi különöset) ???
    2.: van-e a kéróban Fi-relé, azaz "áramvédő kapcsoló" ?
    3.: nem panelkéró ez földeletlen fali aljzatokkal? :D
    (Némi help a 3.-hoz: már szinte csak földelt elosztókat kapni. Bedugják a falba az elosztót majd rátolják a szekrényt. Az ember azt hinné, h földelt azt a nagy büdös ló...t :(((
    Amennyiben földelés nélküli a fali röfi és van bármilyen más "szivárgó/szennyező" eszköz ugyanazon a hosszabbítón, úgy azon a körön BÁRMI lehet a ludas!)

    TEENDŐK; BEVIZSGÁLTATÁS HIVATALOS SZERVNÉL!!!!!
    KIHÍVNI EGY HIVATÁSOS, ENGEDÉLLYEL RENDELKEZŐ VILLANYSZERELŐT ÉS TELJESEN SZABVÁNYOSAN ÚJRAKÁBELEZTETNI AZ EGÉSZ ÉPÜLETET, FI-RELÉVEL, NEM SPÓROLVA A KANÓCCAL ÉS A KERESZTMETSZETTEL ÉS A HÁZ MELLETTI FÖLDELÉSSEL SEM!!!!!!

    Innentől kezdve én nem írtam semmit! Nem akarom, hogy ennek jogi következménye legyen, szóval mindenki csak SAJÁT FELELŐSSÉGRE! Az itt, ÁLTALAM leírtakért NEM VÁLLALOK SEMMINEMŰ FELELŐSSÉGET!!!
    Kipróbálni, hogy egy kölcsönkért földelés nélkülivel is ráz-e. Ha igen, akkor itt megállt a tudományom vagy esetleg ha régi CCFL-es a kijelző világítása akkor az invertere "szivárog" és az kijut a gépházra!
    Másik; egy új, HIBÁTLAN földeléses töltővel kipróbálni, hogy mi a helyzet! Ha ugyanúgy ráz, akkor durván összeszedsz valamit a kéróból, esetleg a szomszédból és szar a földelése a háznak!
    Esetleg még; MINDEN más egyebet kihúzni a konnektorból! A hűtőtől kezdve a mikrón át a nagymamáig bezárólag MINDENT! Ha így is megcsíp, akkor a töltő a ludas, flexxel kettévágni és kuka! Persze áramtalanított állapotban!

    TEHÁT AZ ITT ÁLTALAM LEÍRTAKÉRT FELELŐSSÉGET NEM VÁLLALOK!!! Mindenki a saját bőrére cselekedjen, ennek fényében!

    [ Szerkesztve ]

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz xcds #35851 üzenetére

    Igen, erre én is gondoltam, ez is egy megoldás lenne, csak amennyiben egy földeletlen aljzatba dugja a földelős dugvillát (amitől egyébként minden leírás és szabvány óvva inti!) és esetleg megvágja az áram, azért mert azt csinálta amit Te leírtál, máris büntethető vagy és a családja nyugodtan beperelhet és mehetsz a ketrecbe! Csak szólok...

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz kali #35849 üzenetére

    "a noti hibája"
    Ez úgy baromság ahogy van!
    De az a röhej, hogy saját magadnak meg is magyaráztad a dolgot! Amennyiben földelt aljzatba van a töltő, úgy a védőföldre kijuttatott feszültség egyből levezetődik a föld felé, ergo egyenpotenciálra kerül a földel és mivel azon állsz, nincs mi megrázzon! Amennyiben földelésmentes dugaljba dugja be és "szivárog" a töltő a védőföld érintkezői felé (legyen mondjuk a nullához képest csak 50-100V), úgy ez a feszültség nem képes levezetődni a föld felé, ergó ott fog ülni. Mivel a töltő védőföldelése megegyezik az egyenáramú kör negatív pólusával (asztali gép tápoknál szétszerelés alkalmával bárki MEGBIZONYOSODHAT ERRŐL!), ami egyébként magának a notinak a negatívja és egyben a gépház is, így a töltő védőföldje egyenpotenciálon van a noti fémházával. Namost amennyiben a töltő feszültséget juttat ki a védőföldre és az nincs levezetve (MIVEL VÉDŐFÖLD NÉLKÜLI ALJZATBA DUGTA), így ez a feszültség átkerül a noti burkolatára, ergó megcsiklandozza a mancsodat.
    Csak megjegyzésként; bizonyos elektromos berendezések, pl a notitöltő, teljesen "össze" vannak földelve, ergó a kimenet egyenáramú test, a gépház és a gépházon belüli test egy és ugyanazon potenciál. Ennek oka; ha meghibásodna a töltő és feszültséget juttatna a géptestre, akkor azonnal leföldelje (földpotenciálra hozza) avagy zárlatos táp esetén rövidzár következzen be és a kismegszakító azonnal leoldjon! Ez baromi jó dolog, okos találmány a TN-S rendszer, csakhogy a működőképességének az a feltétele, hogy a földeléses röfi földeléses lukba legyen bedugva és a rendszer földelése "igazi" védőföld, azaz szabványos legyen, ne pedig a házban kiépített különálló kör ami mindent összekapcsol, de egyébként valójában nem földel le!

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz kali #35854 üzenetére

    Lehet, hogy szerintem, csak mégse!

    "nem minden esetben oldják meg azonos módon, valahol semmi köze a dolognak a házhoz/fedlapi burkolathoz"
    Ha te arra gondolsz, hogy egy töltő védőföldje nincs kapcsolatban a töltő/laptop negatívjával, akkor azt most felejtsd! EZ ELŐÍRÁS!

    A kettős szigetelésű töltőknél más a rendszer, ott eleve úgy van megoldva, hogy nem kerülhet ki 50V-nál nagyobb feszültség a töltő bármelyik pontjára sem, ha törik ha szakad! Ott az egész gépezet úgy van megalkotva, hogy eleget tegyen a kettős szigetelésű rendszer előírásainak!

    Ha másra gondoltál fejben csak nem értelek, akkor bocsi, de fejtsd ki hosszabban!
    Notihiba ismét kizárva, hiszen az akksi, ami 12,5V, de maximum 14V-os, az nem csipi (nincs hosszú i-m) meg saját magában!!! Ha a kettős szigetelésű töltő juttat ki feszt bárhova (>50V~) akkor az életveszélyes és nem tesz eleget az előírásoknak így kuka!
    Ismét nem lehet notihiba, hiszen nincs semmi ami az akkuban lévő feszültségből akkorát csinálna ami veszélyes lehet az emberi életre nézve. Bár ott az LCD inverter, de az más tészta, azt úgy oldják meg, hogy visszafelé még csak véletlenül se jöjjön delej!

    [ Szerkesztve ]

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz kendeee #35859 üzenetére

    "A váltóáramú töltő lehet földelt, földeletlen, az egyenirányított feszültségnél nem beszélünk földelésről."

    Debizony! És bárki aki szedett már szét notitöltőt vagy számgéptápot tudja nagyon jól, hogy ez hogyan megy!
    A váltóáramú kör TN-S rendszerében fellelhető PE-vezető össze van kötve az egyenáramú kör negatívjával, azaz testjével (ezt valamelyik hszben ki is fejtettem, hogy miért...). Tegnap méréssel megbizonyosodtam erről, bár teljesen feleslegesen, hiszen már tudtuk, hogy ez előírás de mégis. És a mérés ki is mutatta, hogy az én fejhallgatóm jack csatlakozójának a testje egyenpotenciálon van a 230V-os hálózatom védőföldjével! Ergó ha zárlatos lesz a hűtőm és nem old ki időben a kismegszakító és pont a jack dugó fémgyűrűjét tapogatom, akkor megrázó élményben lesz részem!
    Lényegtelen, hogy PC-nél az alaplapi testet fogod-e meg vagy a gépházat, egy ugyanazon pont az is.
    Az hogy neked az aluvázas gépeid ráztak, márpedig ebből kettő is, ez kiváló magyarázat arra, hogy nem megfelelő nálatok a védőföldelés, ugyanis ha földeletlen lukba dugtad volna, VALÓSZÍNŰLEG nem rázott volna, mivel nem engedi be a védőföld felöli "szemetet", persze ennek feltétele a hibátlan tápegység, de mivel írtam, hogy védőföldes dugaljat hivatalosan NEM DUGUNK védőföld mentes röfibe, így ez megint bonyolult jogi kérdéssé válhat...
    Lényeg, hogy ha ráz, akkor a földeléses töltő vagy benegedi azért MERT FÖLDELÉSES vagy maga a töltő cseszi tele a PE-hálózatot. Ha van egy 30mA-es Fi-relé és csak 1 mA szivárog el akkor az még hagyján, de a villamos csípés már eleve nem okés dolog.
    Én most már befogom a pofámat, most csinálták meg az egész épületben a komplett villamos felújítást, EPH-val, mindennel de első osztályúra. Amint bekerült az új kábelezés, normális bekötésekkel, azonnal megszűnt az audió rendszerek kisebb búgása és az ilyen csípések teljesen megszűntek!

    Vége a villamos Biztonságtechnika tanórának! :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz NEMO1968 #35864 üzenetére

    Ez nem vita, csupán szakmai ecsetelés! :DDD

    Öcséd gépénél volt korrekt a téma, amint rendesen földelve lett, máris nem rázott...
    Nálad is ugyanezt kell csinálni; ELŐÍRÁSNAK MEGFELELŐEN KIÉPÍTETT ÉS MINŐSÍTETT VÉDŐFÖLDELÉSES RENDSZERBE bedugni a töltőt és máris nem fog csípni a fémszegély! :P

    [ Szerkesztve ]

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz NEMO1968 #35868 üzenetére

    Fú apám, itt alapjaiban rossz az egész!
    "A 220V-nak elvileg a töltő trafójánál vége."
    Ezek 99,99%-ban kapcsolóüzemű tápok, szóval a trafónak már lőttek, nincs is benne vagy egy nagyon minimális picike, ami teljesen már funkciókört lát el!
    "Tudtommal fizikailag és elektromosan is."
    Rosszul tudtad, ilyenek eleve nem is léteznek! Amire Te gondolsz, az a galvanikus leválasztás, de az itt a kapcsoló üzem miatt eleve nem játszik. Elektromos leválasztásról meg egy szakirodalom se írt még soha, ha jól tudom! :D
    Most majdnem elkezdtem írni, hogy a védőföldön megjelenő "zavarfeszültség" miért nem káros a notira, de ezt inkább hagyjuk, ez olyan bő 30-50 soros iromány lenne.

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz NEMO1968 #35877 üzenetére

    Huhh, bocsi, már elég nehezen tudom követni a többszörös szálakat.
    Ha földeletlen konnektorban van egy földelt dugó az nem jó, abszolút nem szabványos. Nem állítom, hogy hibás a töltőd, de van szivárgó árama ami nem épp kellemes a kezednek.
    A földelésnek a papírforma szerint meg kell oldania a problémát! ;)

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz xcds #35878 üzenetére

    A "ház" szónál az ember által preferált lakóépületre gondolsz avagy a notebook gépházára?

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz xcds #35881 üzenetére

    Oks, akkor a töltő szivárog, ami igazából valahol teljesen természetes EGY BIZONYOS SZINTIG! A kapcs.üz.táp.egy olyan elemekből van felépítve, hogy ha az nem véfőföldeléses aljzatba van dugva, akkor igenis kerülhet ki rá feszültség a védőföldre. Ez nem is lenne baj, hiszen a védőföldes töltőt eleve védőföldes röfibe kéne bedugni, ahol ez már nem jelentene gondot.
    A Fi-relé is nemhiába 30mA-nél vált le és nem 1-nél :))

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz kendeee #35883 üzenetére

    Hát most nem akartam odaírni, hogy félig végzett villamosmérnök osztja az észt, mert egyből kaptam volna érte a pofámra :DDD :DDD
    Egyébként amit írtál, hogy szar földelés esetén másik, azon a körön lévő meghibásodott eszköz táplál vissza a védőföldre; ezzel kezdtem a témát és ezt is kifejtettem, csak sokat kell visszatekerni :P
    Asszem az első h.sz.-eim egyike vagy pont az első!
    Közepe táján van, amikor írom, hogy a meghibásodott hűtő + rossz védőföld miatt a laptopon keresztül is megvághat a delej...

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz Puma K #35923 üzenetére

    Már rosszul indult, mert én nem bíznám az alap windózos kezelőre, helyette ajánlanám inkább a LUT Managert!

    Pofon egyszerű program, nem irkálok róla, látni fogod mindenét!

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz NEMO1968 #35914 üzenetére

    egyértelmű.......

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz Puma K #35926 üzenetére

    Mert jobb és könnyeben beállíthatod, akár egy kalibrációs fájlról, akár többről van szó!
    Szedd le és nézd meg! Utána nem fogsz kérdezni :P

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz Puma K #35928 üzenetére

    319Kbyte! Rengeteget elfoglal......

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz vinikorn #35983 üzenetére

    ÁÁÁÁÁÁCSI!
    Az nem 1.0-ás SATA vezérlő!
    AHCI 1.0 SATA....; ennek az a lényege, hogy AHCI-ból az 1.0-ás verzió fut rajta, de satából lehet az még 2-es avagy 3-as. A SATA-vezérlő pontos típusának kiderítése ad erre fényt. Amennyiben chipsetes a vezérlő, úgy értelem szerűen a chipset pontos típusának meghatározása ad információt.
    Bár mondok még egyszerűbbet:
    Hard Disk Sentinel nevű program kiírja nem csak a merevlemez/SSD adatait hanem a port/vezérlő specifikációt!
    Ha ez nincs fent, ne rakd fel, csak tudd meg, hogy milyen a déli hidad/PCH-d pontos típusa, avagy a SATA-vezérlődé!

    Némi netes információ szerint a Te gépednek AMD 780G-s chipsetje van ami elvileg az adatlap szerint SATA 2-es!

    Szóval SATA 2-es SSD után nézzél, de csak miután átellenőrizted a dolgokat!
    További infó, segítség privátban!!!

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz malloc #36071 üzenetére

    Én a processzorban lévő hőérzékelőre tippelek, az jelent az alaplap felé fals értéket, így az óvintézkedésként kapcsol le holott nincs miért. Amennyiben tudsz szerezni egy kölcsön procit, próbáld meg azzal!
    Nekem van egy Celeron M540-esem elfekvőben, Pécsen, ha jó az néked!

    [ Szerkesztve ]

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    Szevasztok!

    Egy ismerősöm nyaggatott, hogy állandóan ledobálja a WiFi-ről otthon. Kiderült, hogy egy 20/10-es Digi netje van, viszont egy eléggé öregecske IBM ThinkPad R40/2722-ese egy Intel 2100B-s PCI-os WiFi adapterrel. Mivel ez csak B-s, javasoltam, hogy cserélje ki vmi jobbra, mert a B-s szabvány csak 11Mbps-t tud, de azt is csak papíron, a valóságban olyan 5-6-7 körül van. Találtunk itt aprón kőkemény 1500Ft-ért Intel 2200BG-s adaptert ami már tudja a G-t, így elégnek kell lennie a 20Mbps átlövéséhez (semmi fal, egy szobában, optikai rálátással megy csak!)
    A hiba:
    Beraktam a kártyát és rögtön az indulásnál, a POST után 1802-es hibakóddal megáll és kiírja, hogy illetéktelen vezeték nélküli kártya van telepítve!
    Visszaraktam a régi Intel 2100B-s kártyát, azzal gond nélkül ment. A gépen 1.18-as BIOS volt. Mint kiderült a hivatalos honlapon, a 1.21-es BIOS-ban pont ezt a hibát javították ki, hogy a jó kártyára is azt írja, hogy hibás. Na de a legújabb, 1.33-as BIOS-t tettem fel és a legújabb BIOS ellenére átcserélve az új Intel 2200BG-s kártyára szintén ugyanazt a hibakódot (1802-est) kapom. Szóval nem értem, ha pont ezt a hibát javították ki és emiatt adtak ki egy új, 1.21-es BIOS-t, akkor hogy a francba nem képes működni a legújabb 1.33-as BIOS-sal sem?
    A gép a régi kártyával megy gond nélkül, a WiFi-kártya meg az eladó szerint hibátlanul üzemel és ráadásul a kártya gyártója is maradt ugyanaz (Intel), csak a 2100-esről 2200-es modellre cseréltük ki...
    Akkor mi lészen a probléma???

    [ Szerkesztve ]

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz köszörü #36144 üzenetére

    Hali!

    Igen, csak kicsit fura, hogy szintén Intel és szinte majdnem ugyanaz, csak a 2100B helyett 2200BG...
    És a hivatalos lenovo honlapon is ott van, hogy a 1.21-es BIOS-t direkt ezért adták ki, mert EZT javították ki. Akkor mit csináljak vele?? :W

    (Külső adapter kizárva, a gép tulaja nem pártolja...)

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz eketomy #36147 üzenetére

    Direkt ezért vettem Intel-t (2200BG), mert ha idáig is Intel volt benne (2100B), akkor egy másik Intellel csak mennie kéne! Ez nem TP-LINK meg D-Link, stb.... Intelből Intel lett!
    Az meg, hogy a noti nem támogatja a G-s kártyákat...hát.... mivel PCI-os így a PCI-os mókusdarálót is kezelnie kéne, hiszen a PCI szabványos és ezek tesztelt, hivatalos cuccok ELVILEG!

    (Külső adapter kizárva, a tulaj nem pártolja a dolgot...)

    Köszi!

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz Wind-Storm #36351 üzenetére

    Előfordul ha áll benne a retek!
    Nekem a régi DELL-em ventilátora egész nyáron folyamatosan pörgött és kissé égett szaga volt...
    Aztán ősszel amikor lejárt a garancia, szétszedtem és ki is pucoltam...hát ne tud meg mi jött ki belőle :DDD
    Az újrapasztázás már nem igazán szólt bele a dologba, persze ha már ott jártam, azt is megejtettem, de igazából irreleváns volt a hűtés szempontjából!
    Az után rögtön megszűnt az égett szag és csak ritkán pörgött fel a hűtő, amikor igény volt rá!
    Egyébként egy haveromnak annó egy ASUS X51RL-ben pont ugyanez a procija volt és az ővé is valamiért állandóan izzott és rettentő büdös volt! Szerintem ez a T2330 egy kicsit selejtes széria lett, mert másoktól is hallottam, hogy hiába a tiszta és jó a hűtése, egy idő után elkezd mocskosul fűteni...

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz Wasp91 #37003 üzenetére

    Teljesen tök természetes jelenség, a kapcsoló üzemű tápok indulásnál "megszívják magukat"
    Az hogy idáig nem hallottál róla, az egy dolog, attól még volt, csak mondjuk nagyon gyorsan dugtad be a dugaljba, vagy pont abba a pillanatban dugtad be amikor a váltakozó fesz értéke pont nulla vagy nagyon minimális volt...

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

  • Johnzy

    tag

    válasz mutyi #39260 üzenetére

    Nekem DELL Latitude E6400-esem van és két csuszka is van a fényerőre; egy az akksis és egy a töltő alatti üzemre! ;)

    Pörögjünk!!! - mondta a papagáj és belerepült a ventilátorba...

Aktív témák