Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fauszt

    senior tag

    válasz harry #86 üzenetére

    Helyi hálón be tudom kapcsolni gépemet MagicPackal, viszont ha boot folyamat alatt kikapcsgomb hosszú megnyomásával 'szabálytalanul' leállítom, utána nemkapcsol be.

    Hello! Én több gépen használtam már a wol-t és arra a tapasztalatra jutottam, hogy a gép indítását követően ugye az alaplapi hangszóró bizonyos lapoknál egyszer, míg másoknál többször is sípol és ha a a legutóbbi sípolás előtt kikapcsolod, akkor nem fog felébredni, sőt nem csak a a wol-ra, hanem az alaplapok bios-ában állítható adott időpontban történő bekapcsolás, jelszóra történő bekapcsolás stb. sem történik meg ezesetben, csak ha az utolsó sípolás után történik meg a kikapcsolás. Valószínűleg ez valami ACPI dolog lenne, de engem pl. érdekelne mélyebben, hogy miért is van ez így? Ha valaki esetleg tudja, az ne tartsa magában a választ. Gondoltam már rá, hogy ezügyben nyitok is egy fórumot, de még nem tettem, viszont ami késik, az nem múlik....

  • Fauszt

    senior tag

    válasz harry #89 üzenetére

    Mitől leeht ez, mi köze ennek ahhoz, hogy mennyi diő kikapcs után akarunk WOL-t?

    No ez a másik amit én is nagyon szeretnék tudni. Én egy kicsit mélyebben teszteltem a dolgot és a következőt tapasztaltam.
    Nekem van egy thomson speedtouch 780i wl típusú home gateway-em ill. egy fon routerem. A HGW csatlakozik a netre, ennek egyik lan portjára van kötve az asztali gépem, a másik lan portjára meg a fon. A HGW DHCP-n osztja ki mindig fixen ugyanazokat az ip-ket a gépnek (192.168.1.64) ill. a fon-nak (192.168.1.65). HGW-ben beállítottam az UDP 7-es port forwardját az asztali gépemre (tehát nem broadcast ip-re), majd következtek a tesztek. Notim segítségével a fon wifijén keresztül felmentem a netre, és innen [link] küldtem a routerem WAN portjára a magic packeteket és hozzád hasonlót tapasztaltam. Amennyiben közvetlenül az asztali kikapcsolását követően küldtem a wol csomagot, akkor felébredt a gép, de ha kicsit később akkor már nem mindig. Volt amikor már az asztali gépem kikapcsolását követő 1-2 perc múlva sem ébredt fel, de olyan is volt, hogy 10 percig volt kikapcsolva, amikor küldtem a magic packetet és felébredt, igaz ez volt a ritkább, és 10 percnél hosszabb kikapcsolás esetén nem emlékszek, hogy akár egyszer is felébredt volna ilyen módon.
    Ha a HGW-re az asztalim mellé nem a fon-t, hanem a notimat kötöttem (ez is DHCP-n mindig ugyanazt az ip-t kapta (192.168.1.68)) és erről próbáltam a Poweroff nevű progival felébreszteni az asztalit oly módon, hogy az ébresztendő gép ip címének a 192.168.1.64-et míg alhálózati maszknak a 255.255.255.255-öt adtam meg, szintén hasonlókat tapasztaltam, hol felébredt, hol nem, attól föggően, mennyi ideig volt előtte kikapcsolva az asztali.
    Ha viszont a Poweroff progiban a 192.168.1.255-ös broadcast címre küldtem a magic packetet, akkor mindig felébredt az asztali, még akkor is ha egy napon át ki volt előtte kapcsolva. A gond ezzel kapcsolatban csak az, hogy ugye a routerek többsége nem forwardol broadcast címre, bizonyos routerekben be sem lehet írni, míg másokban (mint pl az én fon-om vagy a HGW) be lehet ugyan írni a broadcast címet, csak épp nem küldi ki a csomagot.
    Az ébresztést teszteltem a notimon is és hasonlókat tapasztaltam.
    Szóval ezt az időtényezőt én is rendkívül érdekesnek tartom és nem értem, miért ébred fel unicast címre küldött csomaggal néhány percig, és utána nem, ellentétben a broadcast címre küldött magic packettel, amivel mindig felébred, bármeddig is állt előtte kikapcsolva a gép. Aki tudja rá a magyarázatot, az ossza meg velünk, mert engem speciel kifejezetten érdekel... :F

  • Fauszt

    senior tag

    válasz harry #92 üzenetére

    Ha azt a 40kB-os wol.exe fájlt használtad a felébresztéshez, akkor ez teljesen normális, hiszen ez is broadcast címre (255.255.255.255) küldi a magic packetet, így mindenképpen fel kell ébrednie a gépnek, függetlenül attól, hogy mennyi ideig volt előtte kikapcsolva, valamint ennél a proginál tudtommal nem is lehet megadni ip-t.

  • Fauszt

    senior tag

    válasz harry #93 üzenetére

    ''beállítottam az UDP 7-es port forwardját az asztali gépemre (tehát nem broadcast ip-re)'' - tehát router config (nálam NAT résznél) nem az IP-det adod meg hanem a gép elnevezését, vagy ez hogy volt?

    Végül is a HGW-ben is ki lehet választani a célgépnél a gépnevet, de meg lehet adni ip címet is (igaz, ha azt az ip-t (192.168.1.64) írom be, amit egyébként kapni szokott az asztalim a HGW-től, akkor a beállítás érvényesítésekor ki is javítja a gépem nevére), de ez teljesen lényegtelen a wol szempontjából.


    Amúgy helyi hálón a progi nem kér IP-t csak MAC címet, ip a routeren kívülre küldésnél kell (legalábbis így ment, és a leírás is ezt állítja). Szóval azt nem tudom, hogy a program hogyan küldi a cuccot.
    Ez amúgy egy egyszerű DOS-os progi, de láttam grafikus változatoknál több beállítási lehetőséget is, megnézzük majd azokat is.


    Amennyiben a fentebb említett 40kB-os wol.exe progit használod, akkor annak ahogy én láttam nem is lehet megadni ip-t, mert az a 255.255.255.255-ös címre küldi a packetet és ha helyi hálózaton belüli gép felébresztését akarjuk, akkor ez így elég is, hiszen ekkor a hálózat összes gépéhez eljut a csomag és az a gép fog bekepcsolni, amelyiknek a MAC címe benne van a magic packet-ben.

  • Fauszt

    senior tag

    válasz harry #96 üzenetére

    Az mc-wol.exe sem csinál mást, ha csak MAC címet adsz meg neki, egyszerűen kiküldi a magic packetet a 255.255.255.255-ös broadcast címre és így a helyi hálózatban lévő megfelelő mac address-el rendelkező gép be fog kapcsolni.
    Routeren keresztül meg nyílván te sem broadcast címre továbbítod a csomagot, hanem a géped egyedi címére és ahogy azt már írtuk, ilyenkor van az, hogy ha csak 1-2 percig volt kikapcsolva a gép akkor általában felébred, viszont ha több mint 10 percig, akkor szinte biztos, hogy nem. Ezt én sem értem miért van így, de ez a tapasztalat, ha valaki tudja a magyarázatot, az ne tartsa magában!

  • Fauszt

    senior tag

    válasz harry #97 üzenetére

    Ha router nélkül, közvetlenül kapcsolódsz a netre, akkor tuti nem fog menni távolról interneten keresztül a felébresztés, mert nem lesz ip címed, amit meg lehetne adni célcímnek.
    Megjegyzem a fenti tapasztalatok miatt még ha meg is tudnád címezni a gépedet (tehát lenne ip címed), akkor sem ébredne fel az időtényező miatt, mert csak akkor tuti az ébresztés ha broadcast címre küldöd magic packetet, ha pedig ezt megpróbálnád, akkor az már az első internetes routernél elakadna...
    Közben azt hiszem én meg már sejtem miért van az, hogy kikapcsolást követően néhány percig a kikapcsolt gép egyedi ip címére küldött packettel bekapcsolható, de aztán már nem. Megvizsgáltam ugyanis a küldő gépen lévő tűzfallal (kerio), hogy amíg be volt kapcsolva a felébresztendő gép és annak egyedi ip címére küldtem a csomagot, addig az ment is és a kerio is jelzett, majd kikapcsolást követően néhány percig ugyanez volt a helyzet, de néhány percet követően már nem jelzett és ilyenkor már nem is kapcsolt be a gép, bár érdekes módon ekkor is villogott az ébresztendő gép hálókártyájának a ledje ugyanúgy, mint amikor be is kapcsolt rá (ez sokáig félre is vezetett a probléma megismerésében), de az mindig villogott, akármilyen ip címre is küldtem a csomagot az adott alhálózatban, ill. a mac address is lehetett bármi.
    Szóval ez már nagyon elmélet és valószínűleg az internet protokoll sajátosságával magyarázható, hogy néhány perccel a kikapcsolást követően az ébresztő gép még tudja azonosítani, hogy az adott ip cím valójában melyik gépet jelenti...

  • Fauszt

    senior tag

    válasz viralmind #105 üzenetére

    Hi!
    A remote management alatt azt érted, hogy kívűlről interneten keresztül is el tudod érni a routered config felületét? Mert ha igen, akkor azt kell mondjam, hogy én még nem találkoztam olyannal, ami ezt ne tudná, viszont a broadcast címre forwardolást vagy a config-ból indítható wake on lan funkciót már valóban kevés router támogatja.
    Az meg, hogy a szolgáltató folyamatosan más ip címet oszt ki csatlakozásnál, vagy bizonyos időközönként az ilyen szempontból sem jelent gondot, hisz a legtöbb router (közte a tied is) támogatja a dinamikus dns-t, szóval csak annyit kell tenni, hogy nem a gépre telepíted a dyndns klienst, hanem a routerben állítod be ezt a funkciót

  • Fauszt

    senior tag

    válasz Fauszt #99 üzenetére

    Nos egy kicsit mélyebbre mentem, bevetettem egy csomaganalizáló progit (wireshark) még tovább teszteltem, kutattam a neten és megvan a magyarázat az időtényezőre (azaz miért van az, hogy a távoli gép kikapcsolását követően 1-2 perccel a gép egyedi ip címére küldött magic packet-tel a gép szinte biztosan bekapcsolható, míg ha több, mint 10 percet állt kikapcsolva akkor ezzel a módszerrel már nem ébreszthető, csak a hálózat broadcast címére küldött csomaggal).
    Ez elsősorban a hálózati kommunikációt leíró OSI modellel (hogyan is történik egy alkalmazás által generált csomag hálózaton történő továbbítása egy másik hálózati címre), ill. az ARP [link] sajátosságaival magyarázható.
    Vagyis, ha a küldő gép arp gyorsítótárában már nem szerepel, hogy az adott egyedi cél ipcím-hez milyen mac address tartozik, akkor a küldő gép a speciális ethernet szórási címre (FFFFFFFFFFFF) küld egy ARP request-et (ezért villog ilyenkor minden a hálózatba kötött hálókártya ledje), mellyel megpróbálja kideríteni ezt. Azonban célgép, aminek válaszolni kellene a kérésre, ki van kapcsolva és ezért a kérelmet nem tudja értelmezni és ezért nem is fog válaszolni, ergo nem tudja az ébresztő gép, hogy kié az a bizonyos ip cím és így nem is küldi ki a magic packet-et, aminek az eredménye, hogy nem fog bekapcsolni a gép.

  • Fauszt

    senior tag

    válasz viralmind #110 üzenetére

    ez így butaság, de szerintem a fentebb írtakból ez számodra is kiderül... ;)

  • Fauszt

    senior tag

    válasz harry #112 üzenetére

    De ez mire vonatkozik, hibernálásra, készenlétire, kikapcsolt állapotra?

    Ezek az beállítások készenléti és hibernált állapotra vonatkoznak. Amiket ezekkel kapcsolatban tapasztaltam, azok a következők:
    Ha egyik sincs bepipálva, akkor függetlenül az ARP gyorsítótártól, semmilyen hálózati forgalomra nem ébred fel a gép.
    Ha csak az első (''A számítógép kikapcsolhatja ezt az eszközt, hogy energiát takarítson meg'') van bejelölve, szintén függetlenül az ARP gyorsítótártól nem fog bekapcsolni a gép semmilyen hálózati kérelemre.
    Ha a 2. is (''Az eszköz felélesztheti a számítógépet készenléti állapotból) be van jelölve (ez csak az 1. előzetes bejelölésével együtt érhető el), akkor pedig bármilyen az alvó/hibernált gépnek címzett hálózati kérelem hatására (nem csak magic packet-re!!) be fog kapcsolni a gép, még akkor is, ha az ARP gyorsítótárban nem szerepel az alvó gép IP-je, MAC címe.
    Ha pedig a 3. opció (''Csak hálózatkezelő állomás hozhatja ki a számítógépet a készenléti állapotból'') is be van pipálva, akkor csak magic packet-re ébred fel a gép mégpedig oly módon, hogy ha broadcast küldjük a csomagot akkor bármikor, ha viszont az alvó gép egyedi ip-jét adjuk meg célcímnek, akkor csak abban az esetben fog felébredni, ha a célgép MAC címe össze van rendelve a cél ipcímmel a küldő gép ARP gyorsítótárában.

  • Fauszt

    senior tag

    válasz Fauszt #116 üzenetére

    Ha a 2. is (''Az eszköz felélesztheti a számítógépet készenléti állapotból) be van jelölve (ez csak az 1. előzetes bejelölésével együtt érhető el), akkor pedig bármilyen az alvó/hibernált gépnek címzett hálózati kérelem hatására (nem csak magic packet-re!!) be fog kapcsolni a gép, még akkor is, ha az ARP gyorsítótárban nem szerepel az alvó gép IP-je, MAC címe.

    Ezt annyival egészíteném ki, hogy nyílván olyankor, amikor a küldő gép ARP gyorsítótárban nem szerepel az alvó gép IP-je, MAC címe, akkor tulajdonképpen nem másra, mint magára az ARP request-re fog ébredni a gép...

  • Fauszt

    senior tag

    válasz nagyt #125 üzenetére

    Azért nem csak ez az egyetlen megoldás, mert pl. ha olyan routered van, ami forwardol broadcast címre pl. amit [itt] írnak (D-Link DI-624), vagy olyan, amiben a WOL szolgáltatás előre be van építve, mint pl. [ebben], akkor elég csak mondjuk [itt] megadnod az ip-det vagy a dyndns neved az egyéb szükséges adatokkal és így közvetlenül az oldalról ébresztheted a belső hálós gépeidet, de akár valamilyen WOL progival is küldheted a magic packetet távolról, közvetlenül és nem kell belépni az otthoni router konfigjába.
    A fenti funkciókat azonban csak kevés router támogatja ill. firmware verziótól is függ...

  • Fauszt

    senior tag

    válasz viralmind #127 üzenetére

    Már hogy a fenébe ne lenne működőképes! A magyarázatot is elolvashatod a fentebb írt hozzászólásaimban...

  • Fauszt

    senior tag

    válasz viralmind #129 üzenetére

    Valószínűleg azért nem sikerült, mert a routered nem támogatta ezen lehetőségeket. Mint ahogy azt írtam is csak kevés routerrel valósítható így meg ill. firmware verziótól is függhet...

  • Fauszt

    senior tag

    Emberek!
    A mai SOHO kategóriás routerek döntő többségénél alap tulajdonság, hogy lehessen azt távolról interneten keresztül konfigurálni, portforwardot beállítani, fix ip címe(ke)t kiosztani a belső hálós gép(ek)nek, valamint a beépített dyndns kliens is igen ritkán hiányzik belőlük. Azonban ezek mindegyike kevés ahhoz, hogy több, mint 10 perc kikapcsolt gépállapotot követően felébresszük interneten keresztül a PC-nket. Ehhez már vagy olyan router kell, amiben már így vagy úgy beépítve van a wol szolgáltatás, vagy olyan ami tud broadcast címre forwardolni, mint ahogyan ezekről a #126-os HSz-ban beszéltem is.
    A routereknek azonban csak a kisebbik hányada támogatja a broadcast címre forwardolást, ill. szintén kevés típus az, amiben beépítve van a WOL szolgáltatás.
    Azt pedig, hogy a magic packet egyedi címre történő forwardolása esetén miért működik az ébresztés funkció az ébresztendő gép kikapcsolását követő 1-2 percig és miért nem működik akkor, ha több, mint 10 percet van kikapcsolva szintén leírtam a [#114]-es HSz-ban, ahol az ARP sajátosságait leíró link már elévűlt, így most ezt is javítanám: [link].
    A TP-Link router amiről Stirlitz ír -akárcsak a routerek többsége- sem rendelkezik beépített WOL támogatással és valószínűleg a broadcast címre forwardolást sem tudja, mint ahogyan ezt Stirlitz írja is a #184-es HSz-ban, viszont biztosít egy olyan lehetőséget, amit a mai SOHO routerek döntő többsége nem! Ez pedig a router saját ARP táblájának a szerkesztési lehetősége, mely által fix bejegyzést létrehozva a router ARP gyorsítótárában nem jelent gondot az egyedi ip címre beállított port forward, hiszen ez esetben tudja a router, hogy az adott ip címhez milyen MAC cím tartozik, nem kell azt megkérdeznie a hálózattól (amelyre a gép kikapcsolt állapota miatt ugye nem is érkezne válasz, ergo nem történne port forward), hanem kérdés nélkül küldi a csomagot a gyorsítótárban szereplő MAC címre és ha az egy megfelelően elkészített magic packet, akkor ébredni is fog a gép. És, hogy ez valóban így van a gyakorlatban is azt köszönjük Stirlitz-nek, Ő ugyanis ezt ki is tudta próbálni, és ahogyan azt olvashatjuk, tényleg működik, az infot köszönjük, erről ugyanis még nem esett szó ebben a topic-ban.

Új hozzászólás Aktív témák