-
Mobilarena
Jó adatátviteli sebességhez megfelelő adatkábel is kell, nem elég a drága switch és hálókártyák. Ennek a kiválasztásában próbálunk segíteni.
Új hozzászólás Aktív témák
-
malor
aktív tag
válasz
Franky2Ster #1877 üzenetére
-
malor
aktív tag
Ez egy érdekes kérdés és egyben több másik kérdést is felvet. CAT6-tól már egyre fontosabb például a szabvány. Alatta nem nagyon kell foglalkozni semmivel. "Jóskapista" is behúzza a kábelt, valami fali aljzatba a maga igénytelenségével beköti, a másik oldalon, meg az internet szolgáltató szerelője ráklimppel valami egyszerű csatit, aztán jól van az úgy.
A jövőállóság ezért egy összetett kérdés otthoni környezetben, ahol általában semmilyen szabványnak nem tudnak megfelelni. CAT6-tól megjelenik az árnyékolás, a szigetelés, a földelés fontossága magán a kábelen is, illetve annak mind a két végén. CAT6-tól felfelé egyre vastagabbak és merevebbek jelenleg a kábelek, amiket így egyre nehezebb úgy és olyan helyen bekötni/installálni, ahol CAT5 szintjén gondolkodtak. Nagyobb helyet igényel, értsd úgy, hogy például mélyebb fali kötő dobozokat, máskülönben nagyon kényelmetlen a szerelésük.
Egy szó, mint száz, CAT6-tól felfelé gyakorlatilag már sokkal többről van szó, mint magáról a kábelről. Így jelenleg abban bízik az ember, hogy idővel otthonbarát megoldások születnek erre és el is tudnak terjedni. Így nagyon nehéz ma jó szívvel bárkinek is azt mondani, hogy mondjuk szabványos CAT8 hálózatot építsen ki magának otthon.
De ehhez valószínűleg arra is szükség van, hogy az internet szolgáltatók sokkal gyorsabb netet is kínáljanak. 1-2 Gbites neteknél senkit nem motivál a CAT6 feletti szabványok betartása . Lehet másnak van infója, nekem semmim sincs arról, hogy mi várható akár 10 éven belül netes fronton és mikor jönnek a 10-25 vagy akár a 40 Gbites otthoni netek és erre majd mennyire lesz igény.
-
malor
aktív tag
válasz
dragon1993 #1861 üzenetére
Akármelyik szolgáltató is van a környéken, valószínűleg utólag húzza be az optiákát a házba és köti rá a házat a "hálózatra". Új házakban ezért gyakran hónapokig nem lehet előfizeteni semmire. De érdemes rákérdezned erre.
Lakáson belül meg kell találnod azt a pontot, ahol kívülről/lépcsőhazból az optika bejön a lakásba. Vagy a bejáratnál/előszobában lesz a router azonnal (pl. valmilyen beépített szekrényben), és a lakáson belül már csak falban cat kábel és fali aljaztok, vagy a lakáson belül még a bejárattól is tovább viheted ahová csak szeretnéd. Szerintem még a szolgaltató is simán elviszi neked oda az optikai kábelt, ahová a routert tervezed. Csak legyen kicsövezve a falban neki előre minden. Kb. ingyen kapsz annyi optikait amennyit akarsz a router elhelyezéséshez. Szerintem még többet is
. De ha nagyon maximalista vagy, akkor előre centiről centire meg is tervezheted az egész hálózatot, szépen falba épített patch panellel (optikai, cat) és a szolgáltatónak szinte semmi dolga nem lesz, csak rákötni. Amúgy az optikai kábelt bármelyik cat kábel mellett elvezeted falban gégecsőben. Koaxot és cat kábelt is vezetnek egyben. Ezzel azt akarom mondani, hogy az optikai kábelt bármikor behúzhatod utólag is, feltéve, ha jó a csövezés a falban.
Lakáson belül meg úgy is mesh wifi lenne gondolom. Ahhoz meg csak "routert" és a mesh vezérlőt kell összekötni kábelen. Erre érdemes figyelni. Na meg arra, hogy mindenhol legyen konnektor is, ahol szükség lehet rá.
A fali kábel a te döntésed. Van, aki spórol rajta, más nem. Teljesen egyéni.
-
malor
aktív tag
válasz
inf3rno #1853 üzenetére
Nincs köze az audio kábelekhez. Az aktív dobozt nem kell összekötni semmivel, csak áram alá kell helyezni. És nem az a fontos, hogy honnan kap áramot. Csak az elhelyezkedés számít. Ha a doboz áram alatt van és odaviszed a "zavarpontokhoz", akkor hallod a zavart, ha elviszed onnan, akkor halkul és teljesen meg is szűnik. Ezekben a "zavarpontokban" az a közös, hogy mind fal mellett vannak, ahol van adatkábel a falban és az be van kötve a süllyesztett aljzatba.
Olyan, mintha valami "sugárózna" a falból, az aktív doboz magassugárzója meg "befogná".
-
malor
aktív tag
Nem a nettel van a gond. Olvasgattam itt, hogy nagyon ritkán, extrém esetben előfordulhat, hogy antennaként is tudnak az adatkábelek működni és mindenféle zajokat fel tudnak venni. A problémámnak ehhez van köze. Van valamilyen megmagyarázhatatlan RFI szerű zaj "kisugárzás" a lakásban egyvonalban, három szobában, három különböző pontban. Mind a három szobában a fal mellett (társasházi lakás, utca front) három fali aljzat körül hallható nagyon erősen. Hallani egy aktív hangfal magassugárzójával lehet. Pechemre, pont az egyik doboz a leginkább érintett helyen van. Szúrós, fület fárasztó frekvenciáról van szó. 4 fali aljzat van egyébként és a negyediknél nincs gond.
A héten jutottam el az adatkábelekhez, mert nem ez az ember első gondolata ilyenkor. Ezért elindultam a mindenféle árnyékolás irányába: árnyékolt kábel, árnyékolt aljzatok és csatlakozók, árnyékolni mindent, amit csak lehet. De simán lehet, hogy teljesen feleslegesen, csak ezt előre nem tudhatom. Mondjuk ti lehet, hogy igen. Bár szerintem ez elég egyedi eset.
Lehet én vagyok az a kivétel, akinél minden apró hiba számít és ahol mindent is árnyékolni kell. Így, mint a többi esetben is, szeretném szépen kizárni a lehetséges okokat.
-
malor
aktív tag
válasz
hegegabi80 #1847 üzenetére
Sziasztok!
Van egy érdekes problémám és folyamatosan zárom ki az okokat. Egyelőre azzal nem terhelnélek titeket.
A lakás adatkábel hálózatánál tartok. Standard Belden Cat5e falikábelek vannak behúzva. A szobákban a konnektorokkal egy keretben, de külön elvezetve vannak. Ilyen süllyesztett aljzatok vannak a szobákban. Kikaptam kettőtt, megnéztem. Nem túl igényesen, de elvileg jól vannak bekötve. Még van kettő, azokat is megnézem majd. Aztán valószínűleg igényesebben újrakötöm.
A másik oldal az elég igénytelen. Azt muszáj rendbe tenni. A kábelek másik végén sima, egyszerű, műanyag RJ45 apák vannak krimpelve és úgy közvetlenül bedugva a Telekomos HGW-be (Gigabites optika). Itt lenne az első kérdésem, mert töbször belefutottam itt abba a javasaltba, hogy a falikábelre inkább keystone anya kell és külön patch kábel a HGW-hez. Milyen gondot tud okozni, ha nem így van?
A második kérdésem is ezzel kapcsolatos. Tervezem, hogy az egyik falikábelt kicserélném erre és vele együtt lecserélném a Legrand aljzatott egy ilyenre. Gondolkozom azon, hogy ebből a falikábeleből (tömör réz) készítenék patch kábelt is. Készen is árulnak tömör réz patch kábeleket, így adja magát a kérdés, hogy mire kell figyelni, hol a buktató, mi benne a trükk?
Ez a kábelezés nekem még új terület, nem szerelgettem ilyesmit, nem krimpeltem még, de nem is teljesen idegen. Kedvem is van most elmolyolgatni ezzel. Így gyűjtöm az infókat, mert hülyeséget nem szeretnék csinálni. Szóval nyugodtan lehet osztani, bírom a kritikát. Előre is köszi
-
malor
aktív tag
8 ér van benne, 4x2. Most elírás vagy tényleg 6 vezetékes a kábel, mert szerintem csak 2, 4 és 8 eres kábelek vannak...aztán simán tévedhetek.
Amúgy van egy standard színsorrend utp kábelnél, mindig kék és a hozzá tartozó fehér ér van középen (2 ér esetén ezeket használjuk), ha megnézel egy gyárilag szerelt utp-t. A kábel mind a két oldalán ugyan azon az oldalon legyen bekötve a két ér. Gyárilag szerelt, standard kábeleknél, az RJ45 csatlakozón nézve a fehér a bal, a kék a jobb oldalon. Ez persze felcserélhető, de akkor a mind a két oldalon fel kell cserélni.
2 napja szórakoztunk ilyesmivel éppen. Utp kábel egyik oldalán mind a négy érpár volt használva, a másikon viszont csak 1 érpár.
-
malor
aktív tag
Ha a társasházban lévő telefonszekrényig utp kábelt húzok be, a képen látható fehér telefonvezetékkel össze tudom kötni mondjuk úgy, hogy RJ45 csatlakozót teszek rá, az utp kábelre meg egy RJ45 aljzatot? Azt nem gondolnám, hogy az utp kábelt simán rá tudom kötni a fehér kábel helyére, de sosem lehet tudni
-
malor
aktív tag
Sziasztok
Van bármilyen gyakorlati haszna, ha a Telekomos HGW-t és a fali utp csatlakozót ilyen kábellel kötöm össze? Most sima RJ11-es csatlakozós telefonkábellel vannak összekötve.
Nézelődtem, de nem nagyon találtam gyári szerelt kábelt, aminek az egyik vége RJ11-es lenne, de a HGW-be az kell. Ha valaki tud szerelni jó kábelt, nekem az is
Előre is köszönöm a segítséget.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik elsősorban hálózati kábelekkel és szerelésükkel foglalkozik, úgymint árnyékolt és árnyékolatlan csavart érpáras kábelek (S/FTP, UTP), SFP+ optikai (OM3, OM4) valamint DAC kábelek, de érintőlegesen szóba kerülhetnek más adatkábelek is, mint koax, USB, SATA, stb...
- Ohh Lenovo ThinkPad P15 G2 Tervező Vágó Laptop -75% 15,6" i5-11500H 32/1TB RTX A2000 4GB /1 Millió/
- UHH! HP EliteBook 850 G8 Fémházas Multimédiás Laptop 15,6" -40% i7-1165G7 16/512 Iris Xe FHD EU-HUN
- IBM PS/1 2168-552 486SX-25
- ASUS ROG Strix RTX 2080 Ti OC 11GB
- Acer Swift 3 (SF314 54) i5 / 8GB RAM / SSD / FullHD / kiváló állapotban!
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! R5 5600X / RTX 3080 / 32GB DDR4 / 1TB SSD
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 GAMER PC termékbeszámítással
- Lenovo ThinkCentre M720q/ Dell OptiPlex 3060- 3070/ Hp EliteDesk 800 mini, micro PC-Számla/garancia
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 5070 / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- HPE Aruba PoE+ L3 switch raktárról azonnal elérhető!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest