- iPhone topik
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- Google Pixel topik
- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- One mobilszolgáltatások
- Poco F7 Pro VAGY Nothing 3a Pro ?
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Fotók, videók mobillal
- Itt az igazság a Samsung állítólagos Android Auto alternatívájáról
- Apple iPhone SE - se vele, se nélküle
Új hozzászólás Aktív témák
-
Colos1
őstag
Eredetileg azért jöttem ide, hogy megkérdezzem, hogy lehet-e tudni, mi okozta a rengeteg összeomlást egyeseknél, a driver telepítése után?
Nem merem emiatt feltenni, mert én abba őrülnék bele...
-
Colos1
őstag
válasz
Cathulhu #121 üzenetére
Éppen hogy az agy alkalmazkodó képessége miatt alakulnak ki a problémák. Pl. ha valakit egy trauma ér, és abba menekül, hogy elképzel magának egy másik "világot", akkor az agya úgy fog alkalmazkodni az elképzelt és a valós világhoz, hogy kettéválasztja az illető személyiségét, amely máris egy beugró a legközelebbi pszichiátriára, és évekig tart kikezelni.
Tény, hogy mentálisan egészséges embernél ez nem fog előfordulni. De ki fogja biztosítani, hogy mentálisan zavart embernek ne adjanak a kezébe ilyent?
-
Colos1
őstag
válasz
Cathulhu #109 üzenetére
Nem teljesen erről van szó.
Képzeld el az következő szitut:
Épp játszol a kedvenc játékoddal, mondjuk legyen egy repülőszimulátor. Beleéled magad, és a VR teljesen elhiteti az agyaddal, hogy nem a szobádban vagy a géped előtt, hanem éppen kergetsz egy másik repülőt. Az agy teljesen rááll a szitura, érzed is a gyorsulásokat, reflexből préselsz a fordulóknál, és szó szerint úgy érzed, hogy az életedért küzdesz. Az adrenalin szinted is megnő. Erre bejön a párod, és megrázva a válladat rád szól, hogy "gyere ebédelni". Vagy kékhalálozik a windows, csöngetnek, stbstbstb, számos oka lehet, amivel megzavarnak játék közben. Ekkor nem vagy tisztába vele, hogy le fogod venni a szemüveget, így nem tud az agyad rákészülni, hanem az "egyik valóságból a másikba" csöppensz. Ezt az agy úgy éli meg, mint egy időkiesést, mert nem tudja feldolgozni, hogy egy repülőgépből hogyan kerülsz a szobádba, a számítógép elé. Persze, tudatosulni fog benned, és elzavarod azt, aki megzavart, de pszichológiai megterhelést okoz. Egy teljesen egészséges, mentális problémáktól mentes ember el fogja ezt viselni, meg is fogja szokni, de hidd el, hogy vannak olyanok, akiknél ez problémákat fog felvetni.Az éber álom az megint csak álom. Ez akkor fordul elő, amikor az agynak a külső ingerek fogadásáért és feldolgozásáért felelős területei ébren vannak, de a gondolkodásért felelős terület alszik. Ekkor a külső ingereket összeköti az álmoddal, és az álom is vissza tud hatni az ingerekre, így hamis ingerek jelenhetnek meg. (Nálam pont nemrég volt olyan, hogy alvás közben szólt a zene, és egy 1920 évekbeli szám közben hallottam a zenét, és azt láttam, hogy egy korabeli szobában ülök, korabeli ruhában, kortyolgatom a Whiskey -t, és gramofonról hallgatom a zenét.
)
Azt az éber álmot, ahol az agy teljesen éber állapotban van, hallucinációnak hívják...
-
Colos1
őstag
válasz
Cathulhu #101 üzenetére
"ebredtem mar ugy vadligorcsre hajnalban, hogy az agyrol lezuhanva azt se tudtam fiu vagyok e vagy lany, jo fel percig tartott mire egyaltalan azzal tisztaba kerultem, hogy epp hol, milyen szituacioban vagyok"
Most képzeld el mindezt úgy, hogy fél éven át naponta többször előfordul
Amúgy eszem ágában sincs félelmet kelteni, mondtam, hogy ezek szélsőséges esetek. Az egészet azért hoztam fel, hogy érthetővé váljon, hogy miért bukott meg megint a 3D, és miért fog ez után is megbukni. Senki nem fog szívesen belemenni egy olyan dologba, amely okozhatja az előzőekben kitárgyalt problémákat, még akkor sem, ha az előfordulási arány pici.
Azért nem lettél erőszakos a játékoktól, amiért én sem. Alapból nem vagyunk erőszakosak. És aki az? Szerintem te is láttál már olyan gyereket, aki buta az iskolában, és csak azzal tud felvágni mások előtt, hogy erőszakos. Szerinted nála milyen hatást váltana ki?
(#102) dezz: "Bár én inkább egy olyan veszélyt látok ebben, hogy aki VR sisakkal a fején nő fel (és mondjuk több sikerélménye van a "játékokban", mint a valóságban, vagy egyszerűn több élményt szerez), nem helyezi az elsőt a második elé." Ha ez megtörténik, az máris egy komoly mentális probléma.
-
Colos1
őstag
De, sokkal nagyobb. Amikor álmodsz, még ha valósnak is tűnik, az agynak csak egy része dolgozik. Az OR esetén teljesen ébren vagy, és az agy aktív. Amikor rémálomból felébredsz, az agyad többi része bekapcsol, és azonnal tudatosul benned, hogy csak álmodtál. Van egy másik probléma is, pl. zuhanás. Az agy a vizuális infók alapján elhiszi, hogy zuhansz, ezért érzed a zuhanás érzését, azonban a középfül nem ad ingert, tehát mégsem zuhansz. Ez hosszútávon összekuszálja az érzés-inger reakciókat.
A pszichiátriai problémákra rátérve. Egyrészt, bárki bármit mond, a fiatalok az erőszakos játékoktól erőszakosak lesznek, mert mentálisan abba az irányba fejlődnek. Képzeld el ezt úgy, hogy valóságosnak éli meg a gyilkolást. (Most egy pillanatra elgondolkodtam, hogy milyen lenne pornót nézni OR -en
) Másodrészt, láttam sajnos az egyik barátomon, hogy hogyan vált skizofrénné, a füves cigitől. Az oka, hogy beteg lett az amúgy lepkefingnak tartott fűtől az, hogy a sok idióta csak azt nézi, hogy az agyban nem okoz maradó elváltozást, mint az alkohol, arról viszont
megfeledkeznekinkább nem tudják felfogni, hogy az aggyal ideiglenesen elhitet bizonyos dolgokat, amik lehetnek érzések, hallucinációk, stbstbstb, ami hosszú távon komoly problémát okozhat. Ez egy egészséges, felnőtt embernél nem okoz gondot, de ha valaki fiatal, és még mentálisan nem érte el a 100% -ot, vagy, mint az említett volt barátomnál, eleve van egy mentális problémája, mert az apja kiskorában meghalt az anyja meg hanyagolta, akkor az agya sokkal hamarabb fogja elveszteni a fonalat, hogy mi valóság és mi nem az. Az OR sokkal jobban elhiteti, mint valami tudatmódosító szer. Ez amúgy egy elég szélsőséges eset, de ha 1 embernél is előfordul, az már sok.(#97) dezz: Nem minden ember tudja megtanulni, de tény, hogy több ember tanulja meg, mint aki nem. Nekem van egy ismerősöm, ő vett valami 3D tévét, 4-en vannak, ebből 3 hamar megszokta, egynél előfordult, amit írtam. De erre is igaz, hogy egy felnőttnél kisebb problémát okoz, mint pl. gyerekeknél, ők kancsalok lehetnek tőle, meg romolhat a látásuk.
Szerintem a 3D max arra jó, hogy alkalmadtán megnézel vele egy-két filmet.
-
Colos1
őstag
Úgy tudom, hogy végtelenbe, hasonlóan, mint a szemvizsgálónál. Igazad van abban, hogy eleinte ez is zavarja szemet, de könnyebben rá lehet állni, sokkal hamarabb megszokja az ember, mintha az orrod lé kell fókuszálni egy monitorra, vagy tévére, és nem cseszi szét a látásod. Gyakorlatilag csak el kell bambulni, mert akkor pont az történik, hogy a szem a végtelenbe fókuszál, ami a szemnek az alapállása.
"(#94) tdk.112" Ahogy előttem Dezz kolléga leírta, csak annyival pontosítanám, hogy nem csak a szemtengelyek állásával van probléma, a fókusszal is. A fókusz az, amikor a szemlencse domborulatát változtatják a körülötte lévő izmok. (Próbáld ki, egy szemmel is homályosan látod a a távoli tárgyakat, ha közelre nézel.) A szemtengely szög és a fókusz együtt változik, és függ egymástól. Az agy már csecsemő korban megtanulja, hogy ha valamennyit változik a szemtengely szög, akkor mennyivel kell változtatni a fókuszt. Ennek köszönhetjük, hogy pillanatok alatt, észrevétlenül rá tudunk tekinteni egy közeli tárgyról egy távolira. A 3D filmet két kamera különböző, de állandó szögből veszi fel, és az egyik szemed rááll az egyik képre, a másik a másikra, tehát meg lesz a szemtengely állása, azonban ehhez nem a fent említett reflexszerű fókuszt kell a szemlencse izmainak beállítani, hanem teljesen mást, mert a monitor nem olyan távolságra van, mint amire a szemtengely ráállt. Ezzel a megtanult reflexet gyakorlatilag lenullázod, ha meg sokat nézed, ez válik reflexszerűvé. Ezért van az, hogy valakinek egy 3D film után kell jó pár óra, mire újra rendesen lát, mert az agy ennyi idő alatt tanulja újra meg a normális fókusz-szemtengely összefüggést. Addig pedig az agy ismét kísérletezget a fókuszálással - pont úgy, mint amikor elkezdted nézni a filmet -, ami fárasztja a szemet, fejfájást okoz, sőt, olyant is hallottam, hogy a távolságokat az ember nem tudja rendesen felmérni - ami hihető, a távolságokat az agy a fókuszálásból+szemtengely állásból számítja ki -, aminek katasztrofális következménye is lehet, pl. levered a sört a bárpultról.
-
Colos1
őstag
Már amikor először elkezdték a 3D -t, néhány orvos hangot adott annak, hogy a fiziológiai korlátai vannak, de kiröhögték őket. Aztán a 3D gyorsan megbukott. Pár éve ismét előjött a hype. Szintén jöttek a dokik, hogy fiziológiai korlátok vannak, őket is kiröhögték, de a 3D ismételten megbukott.
Az Occulus Rift elvileg egy trükkel megkerüli az említett fiziológiai korlátot úgy, hogy a szem végig a végtelenbe fókuszál, és nem egy, az orrod előtt lévő felületre. És mi történt? Találtak valamit, amely miatt sokan elkezdtek kihátrálni mögüle. Egy másik fiziológiai korlátot fedtek fel, itt azonban nem a szem, hanem az agy a főszereplő, ugyan is a szem korlátainak megkerülésével és a külvilág teljes "elfedésével" az agy teljesen elhiszi, hogy a valóságban vagy. Ezért, ha megszakítanak játék közben, akkor az "egyik valóságból a másikba" szitu pár másodpercre kiüti az agyat, amely - főleg fiataloknál - pszichiátriai problémákat is okozhat. Szóval a 3D fejlesztésével eddig csak azt tudták elérni, hogy kancsalság és/vagy látásromlás helyett megőrülnek az emberek tőle.
Ezért nem erőltetik.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Eladó megkímélt állapotban levő Apple iPhone 13 Pro Max 128GB / AKKU 84% / 12 hónap jótállás
- Azonnali készpénzes Apple Macbook Air felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- BESZÁMÍTÁS! ASUS B450 R7 1700X 16GB DDR4 512GB SSD RX 580 8GB Rampage SHIVA Corsair 450W
- Xiaomi Redmi 13128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Bomba ár! Lenovo X1 Yoga 1st - i7-6G I 8GB I 256SSD I 14" WQHD I HDMI I W10 I CAM I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest