- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- iPhone topik
- Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Nothing Phone 2a - semmi nem drága
- Samsung Galaxy Z Fold6 - ugyanaz, sarkosan fogalmazva
- Motorola G86 - majdnem Edge
- Magisk
- Milyen okostelefont vegyek?
- Yettel topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
Crystalheart
őstag
"hanem mert meg akarnak mutatni magukból valamit" - Ha a munkáim által a világ biztosan sokkal jobbá válna, én beleegyeznék abba is, hogy ne is ismerjék a nevem, sőt, akár abba is, hogy valaki más neve alatt jelenjenek meg, más dicsőségét táplálják. De én kissé messiás-komplexusos vagyok.
Viszont az igaz, hogy akkor is dolgozik a művész, ha semmit sem kap érte, sőt akkor is, ha a környezete utálja miatta, vagy elítéli.
Viszont az egy dolog, hogy valaki nem szeret dolgozni, de az nem jelenti rögtön azt, hogy utálja is. A munka eszköz. A végeredményt szeretjük - de az épp elég. Másrészről a küldetéstudat nem azt jelenti, hogy az odáig vezető utat szeretjük. A vértanú sem szeret meghalni, azt hiszem; vagy a szamurájok sem különösebben élvezték a saját beleik kiontását.
Mod: Mindjárt visszaolvasok, miből indult ez ki...
-
finest
addikt
Az előbb kimaradt a biztosan után egy nem.
'Der Umfang der subterritorialen Knollengewächse steht in reziprokem Verhältnis zum Intellekt des Agrarökonoms.' Oder auf gut Deutsch: Der dümmste Bauer erntet die dicksten Kartoffeln. - Magyarul azt hiszem a bolondnak áll a világ ennek a megfelelője.
-
moonlight115
őstag
Hivatástudat, a munka szeretete, azért van ilyen. A művészek, írók, zenészek, festők, de a kutatók, a tudósok, nekik általában a munkájuk a hobbijuk. Szerencsések, ha meg tudnak élni belőle.
Elárulom, én is szeretek dolgozni, csak ne kéne minden nap, muszájból bemenni.... -
moonlight115
őstag
A molnár történetét nem ismerem.
Szerintem mindenhol vannak kiszolgáltatott emberek, kormányoktól függetlenül, nem csak itt. A Bennfentesek (Inside Job) azért is jó dokumentumfilm, mert bemutatja a vil.gazd, válság hatását az amerikai népre. Van egy megrázó jelenet, épp kiköltöztetnek egy családot, az apa elsírja magát, hogy a két kezével építette fel a házukat, legszívesebben miszlikbe aprítana mindent, de a bank fizet 1000 dollárt, ha ők maguk szépen kihordják a bútorokat, mindent, és rendezetten, csak az üres házat hagyják ott.
A másik véglet, a bankvezetők világa, akik előidézték a válságot, most ott ülnek Obama kormányában. A film készítője, Charles Ferguson elmondta egy interjúban, hogy ő nyilvánosan támogatta Obama kampányát, valamiféle barátinak (?) mondható kapcsolatban is állt vele, és kíváncsi volt, hogy mit szól a filmjéhez, azután, hogy Oscart kapott. De nem kapott tőle visszajelzést, nyilván az igazság, a leleplezés nem tetszett neki.Coelho szórakoztató, így van, nem filozófiakönyvet írt, ezért van ekkora sikere. Megvan benne az, ami egy jó könyvhöz kell. Kíváncsiak vagyunk a végére. Nem egy sablonos történet.
-
finest
addikt
Az utóirat utóirata: (a miénknél) boldogabb vidékeken (ugye) az egymás iránti tiszteletből nem operálnak a kiszolgáltatottságra. Ez a rabszolgatartók módszere. Akik, ha egy napon össze is hívták a szolgáikat, h kihirdessék: szabadok vagytok, mehettek a fenébe...,vagy dolgozhattok bérért, de ezután fizethettek a lakatásért, a kukoricakásáért, aminek az ára mindig egy félpénzzel éppen több volt, mint a bér. - Éppen fordítva, mint a gyerekdalban, ahol éppen mindig egy fél pénzzel több marad a "szerencse színes pénztárcájában" annál, aki elment a vásárba.
Holdfény, szerintem, ha száz embert megkérdezel, h szeret-e dolgozni, százból száz húzza majd a száját. A hivatástudat is kifejezetten európai idea. Olyanoké, akik az egész világon mindenkinél jobban tudják, h a többi hétmilliárdnak mi lenne a jó. Olyanok ők nekem, mint a sportszeletes csávó a reklámból, segíteni akarnak, de... inkább az apjuk fa....
-
moonlight115
őstag
Persze, nem hiteles. Ez egy mese, egy kitalált történet. Pl. nem hiszem, hogy létezik olyan falu, ahol nincsenek gyerekek, fiatal lány is csak az az egy, Chantal. Valóság és képzelet keveredik,plusz filozófia, erkölcsi vívódás, ez Coelho. Néhány könyvét olvastam, pl. Az alkimista, az is ilyen.
Szerintem elképzelhető, hogy a félelem mozgatja a világot, attól függ, hogy magyarázzuk meg egy ember tetteit. Mindent vissza lehet vezetni a félelemre, nézőpont kérdése. Hatalmat, pénzt akar, mert fél, hogy más szerzi meg, és ettől ő kiszolgáltatottá válik. Globálisan, vagy az egyénre vonatkoztatva, lehet ezt előrelátásnak, ésszerű gondolkodásnak is nevezni.Pl. egy egyszerű, hétköznapi dolog: bemegy dolgozni. Miért? Szereti a munkáját, vagy jól érzi ott magát (bár nem hallottam olyanról, hogy a munkaidő meghosszabbításáért tüntettek volna valahol), pénzt akar keresni, ez a legvalószínűbb. De miért? Fél a nyomortól.
Pl. elmegy egy szűrővizsgálatra. Előrelátás, vagy félelem a ráktól?
Lehet, hogy leegyszerűsítem, nem tudom. De a félelem nagy úr.
-
-
old rocker
veterán
Szerinted Golding azért írta meg A legyek urát, mert valamiféle gyerekhorrort akart írni?
Arról írt, hogy ha az embert kiragadják a megszokott környezetéből, elvágják megszokott, mindennapi életétől, szubkultúrájától, akkor másként viselkedhet, az ösztönei jóval nagyobb szerepet játszanak a viselkedésének alakításában. Azért szeretem a háborús könyveket, mert azok is azt mutatják be, az emberek másként viselkedhetnek, mint a mindennapok során azt megszokhattuk. Azért, mert felszínre hozzák az olvasóban még a látens ambivalenciát is. Alapjában véve teljesen pacifistává váltam, mégsem tudom kivonni magam - ahogy Jones írta a Vékony vörös vonal előszavában, összességében maró iróniával - minden emberi erőfeszítések között a legnagyobbik hatása alól.
Elképesztenek a paradoxonok: az osztrák síoktatóból Hardenburg hadnagy tökéletes náci őrmester tanítványává vált Diestelen; A hajón, ahol túlélnek egy éjszakai repülőtámadást, 240 méteres mélységből az emberi teljesítőképesség határán túli erőfeszítéssel felmerülnek azért, hogy az ünnepélyes partraszállás pillanatában bombatámadásban haljanak meg; de bármelyik könyvet veszem, az ember csodálja az esztelen, értelmetlen hősiességet, ami borzalmak között borzalmakat szül. Wharton Mire megvirrad -jának a vége, már a franc se akar harcolni és mégis...
De nem kell messzire menni, Moldova Kaja és Szigecsán története, van-e, ami erősebb a barátságnál...
A legjobban azt szeretem ezekben a könyvekben, hogy az írókból is képességeik, kifejező eszközeik legjavát hozzák elő: Szerelem és halál órájának a vége, vagy az Oroszlánkölyköké; A hajó, a Meztelenek és holtak, Cápák és kishalak, Monte Casino, Most és mindörökké, Aztán mennydörgést hallottunk stb. mindegyik remekmű, amikben ott bujkál az a döbbenet, amit az élet produkál akkor, amikor két 18 éves fiú fegyvert ránt egymásra, mert arra ítéltették őket, vagy az egyik, vagy a másik... -
moonlight115
őstag
Jó cikkek, a másodikba még csak belekezdtem, holnap elolvasom.
Felmerült ez a háborús téma, talán A csíkos pizsamás fiú-val kezdődött. Megrázó film.
Engem inkább a terrorelhárítás érdekel, a 24 kapcsán erre kattantam rá. Szerintem aki végignézte ezt a sorozatot, ugyanígy van vele. Annyira színvonalas, izgalmas, utána már minden hasonló sztori, film, unalmasnak tűnik. Akik látták, mind ezt mondták.
-
moonlight115
őstag
Tudod, milyen jók a Playboy interjúk? Rengeteget olvastam, Lennon, Brando, Malcolm X, Martin Luther King, A városi könyvtárból vettem ki, jó vastag interjúkötet, elég régi, szét is volt esve, kb. 25 interjút tartalmazott. Ezek mélyinterjúk, nem holmi nyúlfarknyi bulvár cikkecskék.
-
moonlight115
őstag
Pontosan! Jó fordítás. Szajkó, de a madárka jobb. Tudom, hogy a jay-t fiúkra is mondják, furcsálltam is, de itt bájos madárka a jelentése.
Rocker Elolvastam. Volt egy csomó kitüntetése.
Nekem Speer interjúja tetszett, amit a Playboy-nak adott, a börtönből való szabadulása után. Próbáltam megkeresni a neten, de nem találtam. Az egy érdekes szöveg, mivel a börtönben tanult meg angolul, semmi pongyolaság, precíz fogalmazás, szleng se, csak mint egy szakszöveg. Jó hosszú interjú, nem volt könnyű fordítani, és a tartalma sem utolsó. Hitler egyetlen barátjának tartotta magát. -
Crystalheart
őstag
Pedig ez legalább irodalmi téma, mondhatnánk, írástechnikai kérdés.
Mondjuk én nem is fordításra gondoltam, ahhoz igazán nem értek. (Korábban írtam, hogy itt az "akik" a helyénvaló szerintem is.) Hanem például egy reformkorról szóló széppróza dialógusára, vagy a szereplő szónoklatára. Az adott korban nem is számíthatott hibás szerkezetnek, hiszen tudtommal nem sokkal korábban alakult ki az "aki" ("a' ki") az "az ki"-ből.
Egyébként hogy jobban végiggondolom, mai nyelvben is előfordul, például a "Ki korán kel, aranyat lel" közmondásban, vagy az olyan szerkezetben, mint hogy "Nincs, ki segítsen".
-
Crystalheart
őstag
Khmm, dialógus? Széchenyi szónoklatai? Kossuth 1890-es hangfelvétele? Egyenest anakronizmus lenne mai szöveget adni a szájukba, hiszen ezek nem annyira régi és teljességgel érthető beszédek. Úgy érzem, valahol a reformkor, vagy a nyelvújítás a határ, az annál régebbi szövegeket már nem érdemes, és visszatetsző akkori nyelvezet szerint megírni.
-
Crystalheart
őstag
-
-
-
finest
addikt
Hőseink, ti, akik véreteket áldoztátok és életeteket adtátok ... most már egy baráti ország földjében nyugosztok. Nyugodjatok hát békében! Mert a Tomik és a Mehemedek egyenlőkként fekszenek itt egymás mellett, országunk földjében... Anyák, töröljétek le könnyeiteket, távoli országokból érkezett fiaitok, akik ezen a földön estek el, immár a mi fiaink is, s békében pihennek országunk keblén!
Rokkerét nem néztem meg, ha volt neki egyáltalán, csak a tied, de Kemal T/2-ben írta az egészet, a "kik" versbe való, prózába csakis "akik". A vérontás, meg az élet vesztés nem jöttek be ide. Persze így kibicként könnyű a dolgom. Az enyémben 2x van az ország földjében, a másodikat át kellene valahogy fogalmazni, mert így túl unalmas. A Tomi-Mehemed lokalizációhoz mit szóltok?
-
moonlight115
őstag
A 24-ben (sorozat, terrorelhárítás, LA-ben) van egy jelenet, mikor elfognak egy iszlám terroristát, aki atombombát készül felrobbantani a csapatával. Jack Bauer (Kiefer Sutherland) hiába kínozza, (ez a kínzás amúgy nagy vihart kavart az USA-ban, még Clinton is megszólalt ez ügyben, vajon megengedhető-e a vallatás / ohne ügyvéd / bizonyos vészhelyzetekben, mikor az idő döntő tényező) nem árulja el, hol az atombomba. A terroristát egy mecsetben kapták el, a robbantás előtt oda ment imádkozni. Hívták az imámot, beszéljen vele. Ő elmagyarázta neki, hogy sosem juthat a paradicsomba, ha akár egyetlen ártatlan életet is kiolt, a Korán így írja. Erre a terrorista: Senki sem ártatlan, imám, a Koránt különböző módon értelmezzük.
Szerintem ez így van, a fanatikusoknak ez az érvük. Hogy ezt mennyiben vallják a hétköznapi emberek, a nem terroristák, azt nem tudom. -
finest
addikt
Erről jut eszembe, h az amiknál most az egyik fő kritika a muszlim-keresztény/zsidó-keresztény együttélésről, ami Kristályszívnek biztos a fogára való, h alapvetően nem megvalósítható a muszlim vallás előírásai miatt. Ugyan az Ószövetségben is előfordul, h valakit Isten arra buzdít, h töröljön el városokat, de nem szerepel benne olyan felhívás, h és ezt cselekedje minden követőd is, míg a Koránban állítólag igen. A hitetlenek, ha nem térnek meg, méltatlanok az életre. Ehhez jön még, h a zsidó-keresztény kultúra önsanyargatóvá, erőtlenné vált, túlérzékennyé vált, túl sokszor kér bocsánatot, és emiatt hátrányban van az iszlám határozottságával szemben. Nem ismerem a Koránt, nem tudom. Ha rákerestek a youtube-on, h "is islam really the religion of peace?" Hamar megtaláljátok ezeket a gondolatokat. ezekben egyébként a kritika a keresztényeknek szól, akik a saját szabadságjogokkal teli vonatkoztatási rendszerükből nézik az iszlámot, miközben az egész másképp viszonyul hozzájuk és a világhoz. Nem akarok különösebben belemenni a témába, csak érdekességként írtam le, mert eszembe jutott erről a gondolatról, h holtan bezzeg könnyű az együttélés.
Nem tudom emlékeztek-e arra az incidensre, amikor az izraeli hadsereg feltartóztatott egy Palesztínába tartó segélyszállítmányt két éve a tengeren és a hajót megrohamozta az IDF? A hajón voltak törökök, egy török stáb közvetítette az esetet, és a riporter, amikor az izreali hadsereg elkezdett lőni, azt kiabálta, h "the savages are killing people" - a hitetlenek (vadak, pogányok) ölik az embereket. Megragadt bennem ez a szó, mert annyira idegen a mai világunktól, miközben az övéktől nyilvánvalóan nem.Őszintén mondom, h engem a fordítás nem igazán zseníroz így este, de olyan 100-200 karakterig játszok veletek, ha nagyon akarjátok, és megfog a szöveg. Nekem ez olyan, mintha tőled hajvágási tippeket kérnének, h a jobbkezes ollót melyik kézbe vegyük fazonigazításhoz.
Ne értsétek félre, ezzel nem kritizálni a ti teljesítményeteket, örülök, h élvezitek a fordítást. Egyáltalán nem erről van szó. Engem maga a tevékenység hagy hidegen, komolyan ne is olvastam el a hozzászólásokat, csak miután észrevettem a nevemet, de akkor se akartam, csak rákényszerítettél.
-
old rocker
veterán
Szégyen, de én, a sváb, csak az udvariassági szavakat, no, meg néhány, általánosan ismert katonai stb. kifejezést tudok németül... Meg Merle Mesterségem a halál c. könyvéből a számomra csak egyetlen egyház létezik... ja, meg a Sas leszállt c. könyvből a sírfeliratot, Itt nyugszik Kurt Steiner és.... Természetesen Rammsteinéktől is összeszedtem néhány szót, ohne dichtől a reise reise, seeman reise vagy a wilder wine-ig... meg hogy a legjobb tengerész voltam én; ott állsz, a lámpák alatt, arcodon könnyekkel
Na. Jawohl, herr major. Bajonet auf, sturm. -
moonlight115
őstag
Láttam egyszer egy filmet a kiképzésükről, azok rangerek voltak. A vizsgán elképesztő dolgokat kellett kiállniuk. 2-3 napig alvás nélkül menetelni, egy medencében a víz alatt úszni, miközben súlyok vannak rájuk kötve, páran el is ájultak, de nem adták fel. Talán 10 napig tartott ez a vizsga, és hiába teljesített valaki szuperül 9 napig, még a tizediken is megbukhatott, ha félholtan összerogyott futás közben, teljes menetfelszerelésben.
A mesterlövészek vizsgájáról is volt egy film, egy mezőn pl. álcázniuk kellett magukat, az egyik rejtőzködött, és a többieknek észre kellett venni, és megbukott, ha lebukott. Lövészetből is elképesztő, mit produkáltak, asszem 800 méterről lőttek. Talán a Natgeo-n, vagy a Discovery-n ment ez a sorozat. -
moonlight115
őstag
Én is, még egészen kiskoromban olvastam Rejtő könyveket, krimiket, Agátakrisztit:-)
A Tíz kicsi négerrel kezdődött a nagy krimiimádat, olyan 9 évesen. A bátyám mindent előbb olvasott, mint én, és halálra idegesített, mikor kérdezgette: na, még mindig nem jöttél rá, ki a gyilkos? -
-
old rocker
veterán
Remek gitárjáték; legjobban mindig a húros hangszereken játszókon csodáltam igazán; tlán azért, mert 9 évig tartó gordonkázást tudva magam mögött tudom, egy húros hangszeren összetettebb feladat jól játszani, mint egy zongorán. A hölgy meg egyébként is megnyerő külsejű... Még az elektromos gitárban is azt csodálom, hogy jó-jó, a rockzenészek többé-kevésbé azonos módon nyekergetik; mégis, néhány hang után többé-kevésbé biztonsággal megmondom, hogy a hangszert melyik 20. századi ismert gitárvirtuóz szólaltatja meg: Blackmore, Malmsteen, Mark Knopfler, Garry Moore, Rory Gallagher, Tony MacAlpine, Tony Iommi, Vivian Campbell, Adrian Smith, Dave Murray, Janik Gers vagy Steve Morse... Nem tudom, hogyan csinálják, de ezerféleképpen tudják lefogni a húrt és intonálni a hangokat, jó példa erre Gallaghernek a Millions miles away egyik koncertfelvétele, amelyik nem egyezik meg egyik youtube-on elérhető változattal sem. Nekem MP4-ben van meg, abban különbözik a többi változattól többek között, hogy már az elejét egy káprázatos szólóval kezdi, a folytatásban "benne van Eric Clapton, Ritchie Blackmore," de legfőképpen Gallagher. Egy szám alatt annyiféleképp szólaltatja meg a húrokat, hogy az lenyűgöző.
-
moonlight115
őstag
Huhh, német, brrrrr.....grrrr.....
Azt a mesét, amit bemásoltam. A szerencse színes szökőkútja. Dumbledore ehhez a meséhez írt jegyzetét is érdemes elolvasni, lehet, hogy majd azt is bemásolom, hogy okuljatok belőle.
A varázsvilágban is volt/van kirekesztés, rasszizmus, hajajj, de még mennyire!
-
Crystalheart
őstag
A magyarkodókat sosem tekintettem igaz magyarnak, holott ők magukat a legigazabbnak hiszik. Illyés Gyula így fogalmazta meg: "Patrióta, aki jogot véd; nacionalista, aki jogot sért. A sovinizmus pedig a nemzeti tudat hiánya." (Visszatérve a korábbi fejtegetésemhez, itt látszik, hogy Illyés a patriotizmust nem veszi a nacionalizmus alá, hanem azzal egyenértékű eszmének tartja. A nacionalizmus fogalmára az utóbbi száz év alatt rakódott sarat figyelembe véve lehet, hogy ez a legcélszerűbb elv.)
-
moonlight115
őstag
Popper előadásait is szeretem, mindegyiket láttam, sok könyvét olvastam. Ez tetszik a legjobban:
"Zavarba ejtően szabálytalan könyv az idegenben való újrakezdés nehézségeiről, furcsa helyzeteiről, az ember átöltethetőségéről, az otthonról és otthontalanságról. A könyv szerkezete is tartalmaz meglepetést: az első negyven nap szigorú naplója után a rákövetkezendő három év történetének felelevenítése következik, csapongó asszociációk és sztorik formájában.
Őszinte önvallomás az utazó belső drámáiról, az önmagával való szembenézés tükreiről és az összetört tükrök csörömpöléséről.
Szubjektív korrajz a XX. Század második felében férfivá érett értelmiségi kínjairól: rasszizmusról, hazafiságról, zsidóságról, Izraelről. Mindezt a jól ismert szerző humora, mesélő kedve teszi regényes, és mégis hiteles olvasmánnyá."A nyelv és a hazugság? Ez érdekes téma.
-
moonlight115
őstag
Ha te nem vagy ideológiailag képzett, (LOL!) akkor én mi vagyok??
Elmondom: olvasni szeretek, az angolt imádom, meg Pottert, meg Poppert, bölcsek bölcse, a nagy mágus, és a zenét, de abban nem vagyok mindenevő, és humort, minden mennyiségben. Agykutatás, pszichológia, spenót, tea, kvízjátékok, szófacsarás, :L topic, ja, és a filmek. Old rocker írásai, a stílusa, a humora. Lehet, hogy valamit kihagytam. De kb. ennyi. -
Crystalheart
őstag
"Ő valami apostolféle lehet az összeesküvés hívők számára. Nagy átéléssel magyarázza számtalan videóadásban a különféle összeesküvéseket, amivel az Obama-kormány, a neokonzervatívok, a gazdag kevesek, a multik, árnyékkormányok és még ki tudja hány különféle tirannus-jelölt az amerikai szabadságjogokra tör." - Ő akkor valami olyasmi, mint idehaza Szaniszló Ferenc?
-
moonlight115
őstag
A politikusokra értettem és úgy általában azokra akik a világot irányítják. Mi, kisemberek szerintem jó sok mindenről nem tudunk, vannak különböző összeesküvés elméletek, de hogy ezekből mi igaz és mi nem....?
Török Sándortól nem olvastam még semmit, de tudom, hogy Popper Péter barátja volt. Rossz ember nem lehet.:-)
Örkény egyperceseit szeretem. Kösz a linket, majd elolvasom.Old rocker igazad van, ez tragédia amit a rokkernyugdíjasokkal csináltak. És milyen sokan nem tudnak róla.
Crystalheart Én is szeretem az embert meglátni az események mögött. Vajon miért úgy döntött, ahogy, mi motiválta, a körülmények, stb. Mindig is érdekelt a pszichológia.
-
Crystalheart
őstag
Én igazán sajnálom, hogy a nacionalizmus, mint fogalom kezd egybeforrni a sovinizmussal, holott maga a nemzet fogalma nem erről kellene, hogy szóljon: a nemzet az egységet, és nem a kirekesztést jelenti. Jobb is szeretem a hazaszeretet (vagy ha már idegen szó, a patriotizmus) szót használni, ami még a nemzetieskedés előttről való.
-
old rocker
veterán
Az a baj, tudod, hogy a románokkal is másként láttatják a történelmet, meg velünk is. A problémák a feltüzelt néptömegekkel van, akik nem képesek arra, gyerekek, beszéljük ezt meg emberi módon...
A politikai elittnek meg mindenhol az az érdeke, hogy ezeket az indulatokat életben tartsa, mindig izzon egy kis parázs a hamu alatt. Trianonnal az antant szelet vetett és vihart aratott; az átlag populáció pedig képtelen a történelmet globálisan tekinteni. Amikor a teverini vérengzés szóba kerül, halkan és zárójelben megjegyzem, igen, iszonyatos volt, de volt annak egy vajdasági hideg napok előzménye is...
Gondolom, ismerős az Avram Iancu név...
Akkor most ismét idézek egy keveset a szakdolimból:
"Nemzetiségi politikánk megbosszulta magát. Magyarország a saját kárán tapasztalhatta, milyen erősek lehetnek a nemzetiségi törekvések, hiszen a széthullott birodalomból volt, amelyik nemzet még többet követelt: a teljes Erdélyt elnyert románok a Tiszáig akartak terjeszkedni; a cseh és szlovák politikusok radikálisabbjai a Nyugat-Dunántúlt átszelő korridort szerettek volna az Adriáig; Jugoszlávia, ha Szegedet talán nem is, de Pécset és környékét feltétlenül annektálni kívánta."
Agyrém, igaz? Sajnos... Sad, but true. -
moonlight115
őstag
"szóval, h generációk jönnek-mennek, de a problémák ugyan azok"
Erről van szó. Az emberi természet, még Agatha Christie szerint is:-) nem változik és mindenhol ugyanaz. A másik legyőzése, bármi áron, a hatalom megszerzése, a vágyak kiélése, ez mozgat mindent. Vae victis!
Objektív mérlegelés, lehetséges ez egyáltalán? Ahhoz hiteles információkra lenne szükség, elsősorban. Azt ki dönti el, hogy mi hiteles és mi nem?
Ezért szeretem jobban az irodalmat. De nem bánom, hogy vitáztatok, legalább tanultam valamit. Szeretek mindenkit meghallgatni, tűnődni a hallottakon, érdekelnek a különböző vélemények. -
moonlight115
őstag
"Egyébként, ha szerinted főbűnösként kezelik az országot, ahogy az első világháború után is történt, kinek nem esik le a tantusz, mindenki másnak, vagy a magyaroknak?"
Ez nem off, ez a lényeg."Horthy és Kállay idején a németeket lepipálva hoztuk meg a zsidótörvényeket."
Szégyen.Válaszolj csak, kíváncsian olvasom, de már tényleg kezd egy kicsit parttalan lenni.
Crystalheart Megértem az álláspontodat, sokszor én is látom, nem minden csak fekete vagy csak fehér, de azért van egy határ, mikor az elítélendőt el kell ítélni és punktum.
-
Crystalheart
őstag
Végtére is, már Sztójay idejében is minden bizonnyal az antiszemitizmusra hajlamos (hajlandó) csendőrök voltak előnyben, mondhatni, ez igaz. Azt gondoltam, hogy a "már Szálasi előtt elkezdődött" a deportálásokra vonatkozik, ennek fényében válaszoltam is.
"ami minket szerinted mintegy belekényszerített a szar döntésekbe, pl. a német megszállás, a szövetségesek tökölése" - A rossz döntésekbe nem is, de a rossz helyzetekbe mindenképp. Írtam többször is, hogy nem a lehető legjobb döntéseket hozták meg. (Bár például a megszálláskor, Sztójay kinevezése helyett a hazánkban maradt kevés hadsereggel fegyveresen szembeszegülni a németekkel és az országot körülvevő segédhadaikkal igazán hősies lett volna, de elég tragikus is. Szó se róla, úgy talán megtarthattuk volna a bécsi döntésekben megkapott területeket a harcok befejezte után. Talán. Vagy nem, mindenesetre a magyarok is a kiirtandó listára kerültek volna a háború végéig.) Ami a szövetségesek habozását illeti, az nem hajszolt rossz döntésekbe, hiszen akkor Horthy egyrészt segélyszállítmányokat javasolt a gettókba, másrészt a még nem deportált zsidók kimenekítését ajánlotta föl, de egyetlen ország sem akarta befogadni őket.
"Egyébként, ha szerinted főbűnösként kezelik az országot, ahogy az első világháború után is történt, kinek nem esik le a tantusz, mindenki másnak, vagy a magyaroknak?" - Az első világháborút illetően elég egyértelműen a nyugatiaknak nem esett le akkor a tantusz.
-
Crystalheart
őstag
A megszállás előtt tudtommal egy ízben történt deportálás, amikor talán 1942-ben a magyar állampolgársággal nem rendelkező zsidókat összegyűjtötték, majd Ukrajnába szállítva az SS többségüket kivégezte. Az eset a magyar hatóságokban nagy felháborodást keltett, és néhány ezren visszajöhettek, a további kiszállításokat leállították. A Kállay-kormány alatt aztán nem folytak deportálások, a miniszterelnök egyértelműen szembehelyezkedett a németekkel, újabb emberszállítmányokra, gettóállításokra a megszállás után került sor, amivel az általad linkelt kronológia is kezdődik. És ha jól megnézed, nem Szálasit írtam ott, hanem megszállást, hiszen a Sztójay-kormány alatt már megszállás és közvetlen nyomás alatt állt az ország.
Érdemes még számba venni a kiugrási kísérletet, valamint hogy egyedül itt történt meg a németek által megszállt Európában, hogy a németekkel szövetséges állam reguláris hadseregét zsidók mentésére használták; és nem szabad elfeledkezni a Horthy-ajánlatról sem, ami a nyugatiak töketlenkedése miatt fulladt kudarcba. Végezetül pedig Horthy-t a fia elrablásával vették rá a lemondásra...
Ennek az éremnek nagyon is két oldala van. Magyarország akkor nehéz helyzetbe került, amit nem a lehető legjobban kezelt, emellett az egyik főbűnösként kezelik sokan. Akárcsak az I. világháborúban, ahol nemcsak hogy majd' minden országvezetés egyaránt sáros volt, hanem még csak nem is rendelkeztünk a hadügy és külügy felett - mégis minket ért a legnagyobb büntetés. A hiba pedig, de még a vétek sem egyenlő a bűnnel.
"Hollande is mondhatta volna, h megszállás alatt voltak kezdettől fogva. De pont attól lehet büszke, h ezt be meri vallani, és nem kell lesütnie a szemét." - Miért? Lelke rajta, ha ő ettől jobban érzi magát, de a ma élők többségének - hacsak nem vállal maga is hitközösséget a nácikkal - igazán semmi köze nincs a holokauszt bűnöseihez. Hollande pedig nem egyszerűen megemlékezett, hanem bűnbánóan bocsánatot kért, ami nekem speciel még visszatetszést is kelt, hiszen éppen neki vagy egyáltalán Franciaországnak nincs miért. Francia polgárként nem valószínű, hogy örülnék, ha az államfő a nevemben is bocsánatot kérne olyan bűnökért, amikben nem vagyok bűnös. Sajnálatos, hogy minden országban lehet találni olyanokat, akik támogatják az efféle szélsőségeket - de mindig lehet találni.
-
Crystalheart
őstag
Hát, ahogy haladunk a történelemben, lassan már minden napra jut egy gyásznap, nem tudom, ez-e a helyes irány. A történelemkönyvekben legyen tárgyilagos elemzés a történtekről, ne két szóval intézzék el, szerintem ez a lényeg. Meg hogy mai akármilyen csoportok ne emlegethessenek nosztalgiával bármiféle politikai vagy faji tisztogatást... Ezzel szemben a francia köztársasági elnök ezt mondja: "Az igazság az, hogy ezt a bűnt Franciaországban követték el, ezt a bűnt Franciaország követte el." Én elhatárolódom a szélsőjobbtól, és akár magyarok, akár németek keze van az adott népirtásokban, sosem fogok egyetérteni egy olyan mondattal, hogy azt Magyarország követte el. Magyarország maga nem a mindenkori vezetés, nem a katonai vezetés és nem a csendőrség, akiket Szálasi idejében leginkább a nyilasokból és az elveikhez hű korábbiakból toboroztak. Magyarország sokkal inkább mindazokat jelenti, akik értéket teremtettek, akik a kultúrát adták, köztük számos zsidó művésszel; én rájuk vagyok büszke, de a hazai igazi ellenségei miatt nem fogom lesütni a szemem. Ami Horthy-t illeti, abban egyetértek, hogy hibája, hogy nem volt képes kordában tartani a nyilasoknak nevezett rákos burjánzást, és nem jól mérte fel a kiugrás megfelelő időpontját. De pont ezért lenne jó film-alapanyag.
Egyébként, ha már itt tartok, azt is hozzá kell tenni, hogy a doni katasztrófán kívül a többi felsorolt dolog a német megszállás idejére esik. A velük való ellenszegülés esetén korábban történik meg a megszállás - ez nem kérdés -, és talán még több zsidó és nem zsidó áldozatot követel, hiszen több idejük adódik rá, a front pedig ugyanúgy végigvonul az országon. Persze ez már a "mi lett volna, ha", amibe kár volna nagyon belemenni.
-
Crystalheart
őstag
Én politikai üldöztetésről beszéltem az imént, a numerus claususra vagy a holokausztra direkt nem tértem ki, a fehérterror politikai cselekmény volt. (Akárcsak a francia példám.) Különös volna, ha egy ilyen belpolitikai tett után bocsánatot kérne bárki is bárkitől 90 év távlatában. Más kérdés, hogy ostobaságra vallana egy ennyire ellentmondásos kor szellemi örökösének tartania magát bármely mai kormánynak, vagy bármely döntésében - például az oktatásban - visszautalni rá, de aktuálpolitikába nem akarok belemenni.
Nem tudom, pontosan milyen szembenézést várnál el. (És ne a szélsőségesek nézeteiből induljunk ki...)
-
Crystalheart
őstag
Kizárja egyik a másikat? De vegyük például Franciaországot, ennél sokkal nagyobb politikai tisztogatások voltak ott cirka 50 évvel korábban a császárpártiak és a köztársaságiak között. Senki nem kért bocsánatot senkitől, ez valahogy mindig a vesztes hatalmak "kötelessége" maradt. Tehát nem bagatellizálni akarok, inkább figyelembe venni a körülményeket és a hasonló eseteket, melyek abban és az azt megelőző időben egyáltalán nem voltak ritkák. A politikai üldöztetés sosem volt jó, már a szabadságharc után sem, meg is emlékezünk az aradi vértanúkról. A vörösterror és a fehérterror sem volt jó. De nem lehet elsiklani a körülmények fölött: a fehérterror személyek ellen irányuló terrorcselekményei a vörösterror terrorcselekményeire adott elvakult válasz. Mai mérce szerint nem helyes, de ott és abban a helyzetben, az orosz események láttán célszerűnek tűnhetett.
Horthynak pedig továbbra sem állítanék szobrot, nem neveznék el róla közterületet sem, de az bizonyos, hogy nem fogom kérdések nélkül elítélni az egész, nevével jelzett korszakot, ami ráadásul a körülményekhez képest lehetett volna sokkal rosszabb is.
-
-
Crystalheart
őstag
Én sem neveznék el róla semmit, vagy állítanék neki szobrot, már csak azért sem, mert ilyen rövid időn belül ilyen vitatott korszakról csak ideológiákkal átitatott jelentést hordozna. Ami engem illet, épp a kormányzó gyöngeségei, hibái, vagy a szándék ellenére való, utólag tévesnek bizonyult út maga az érdekes, ami jó alapot adhatna egy történelmi filmdrámának.
Egy ilyetén, ideológiáktól független, nem heroizáló, ám nem is deheroizáló, karakterközpontú megvalósítás talán segítene az objektív megközelítésben is.
Nem hiszek abban, hogy kollektív megbánást kellene tanúsítani, hiszen a ma emberének, de még az akkori átlag magyarnak sincs mit megbánnia az akkori vezetőség cselekedetein. Természetes, hogy Trianon után a revizionizmus lett a fő irányzat, a nép akarata, és minden döntés motivációja; és ha mindenáron bűnbakot kell keresni, akkor egyes nyugati hatalmasok rövidlátása volt a leghelytelenebb, de már közülük sem él senki. (Különös korszak, hiszen úgy megváltozott a társadalomfilozófia és a technológia is, hogy voltaképp mindenki rövidlátónak bizonyult, az addigi történelmi tapasztalat nem sokat ért.) A tárgyilagosságban hiszek, és abban, hogy úgy tudjuk vizsgálni a korszakot, mint az annál száz vagy kétszáz, vagy még több évvel korábbi történéseket, pláne, hogy hazánkban sosem ment végbe olyan mértékű fanatizálódás, mint egyes más országokban, és például a fővonalbeli művészet, kivált az irodalom mindig megmaradt emberségében.
Kösz a linket, majd megnézem. Mindazonáltal nem gondolom, hogy itthon olyan mértékű történelemhamisítás és ferdítés volna a rendszerváltás óta, mint Romániában; ez a módszer inkább az egyáltalán nem fővonalbeli szélsőjobboldalra jellemző. Más kérdés, hogy az egyes tanárok akár el is tolódhatnak abba az irányba...
old rocker: Ami azt illeti, Ferenc József, az előző példám sem volt kiemelkedő politikus, inkább csak jót tett annak a berendezkedésnek a béke és a mini-EU-ként működő Monarchia. (Amit ugye a magyarok eszközöltek ki.) Hanem a kiemelkedő politikusok sem mindig érnek el nagy eredményeket, például IV. László királyunk uralkodásának kezdetén rendkívül tehetségesnek bizonyult és fiatal kora ellenére pár év alatt rendbe vágta az országot, azonban a Pápai Állam kotnyeleskedése kifogott rajta. Azon kívül érdemes még itt említeni Mátyás királyunkat is, aki a korhoz mérten erős és haladó szellemű, ámde szigorú és népnyúzó habitusú, dőzsölő uralkodó lehetett. Ebből is kitűnik, hogy általában az adott korhoz és a többi ország gyakorlatához kell mérni a vezetőket, ha meg akarjuk ítélni őket. És még ez sem teljesen biztos, hiszen távoli kultúrákban, mint Japánban, még sok más tényező, például a busido sokáig fennálló hagyománya is közrejátszik.
-
moonlight115
őstag
Nem elég alapos történelmi ismereteim ellenére, veled értek egyet.
A történelem sosem tartozott a kedvenc tárgyaim közé, talán azért, mert rosszul tanították. Amit tudok, az inkább irodalmi jellegű, tehát nem rendszerezett. Inkább felületes, benyomások, érzések, az olvasottak alapján.Szerk. És Old rockerrel is egyetértek.
-
Crystalheart
őstag
Még ha a nácizmusról vagy a nyilasokról beszélnénk, de a fehérterrornak néhány száz áldozata volt, mely egy tragikus világháborút közvetlenül követő, belviszályos, ráadásul II. VH. előtti időszakban szerintem nem kirívó. Nem akarom elbagatellizálni, de a korszak elég labilis volt ahhoz, hogy más országokban is történjenek ilyenek. Igazság szerint egy lezajlott vörös terror és az oroszországi események ismeretében a kor embere nem lehetett biztos benne, hogy egyáltalán lehetséges-e a kommunista terjeszkedést etikailag és erkölcsileg elfogadott módon végleg megállítani, mikor az maga sem volt etikus. Az ember kénytelen relativizálni, különben a történelemnek igen kevés olyan alakja volna a 20. század közepe előtt, aki maradéktalanul megfelelne minden mai modern etikai elvárásnak. Eközben magára Ferenc Józsefre sem egyöntetűen negatív uralkodóként tekint a közvélemény, pedig egyrészt leverte a szabadságharcot, majd üldöztette, tömlöcbe vettette és gyakran rögtönzött, egyoldalú tárgyalások után ki is végeztette a vezető alakjait, majd hiába volt egy hosszú, békés periódus uralkodása alatt, mégis belevitte a bizonytalan első világháborúba a Monarchiát.
Más kérdés, hogy diplomáciailag nem túl szerencsés vesztesként az ilyeneket nyíltan, szinte kendőzetlenül véghezvinni, még ha nem is számíthattak az első megtorló intézkedések idején ekkora szankcióra, mint amit végül Trianon hozott.
A rendszer természetesen túlzottan nemzetieskedő és erősen központosított volt, mely sokkal inkább egy régi félfeudális állam berendezkedését mutatta, mégis, önmagában a náci Németországhoz, vagy csak az orosz vörös-/fehérterrorhoz is alig lehetne mérni.
-
finest
addikt
Tipikus magyar magatartás ez a projekció, mindenki és minden körülmény a hibás, véletlenül sincsenek konkrét felelősök, hibát meg főleg nem ismernek el... Egyszerűen vitán felülinek kellene lennie, h az az időszak szar volt, aki mást gondol, annak gőze sincs semmiről. Amíg viszont éppen a korszak hibáinak és a kormányzó személyének relativizálása, kvázi rehabilitálása megy, h a korszak Orbáni restaurációjáról már ne is beszéljünk, nem tudunk megújulni.
Pár hozzászólással korábban írtam, h az irodalom, ahogy a társadalom is a huszadik századi élmények feldolgozatlansága miatt egyszerűen nem tud bekapcsolódni a világirodalomban aktuális társadalmi kérdések, témák feltárásába. Nem jut sehová, túlhaladott, unalmas. -Mielőtt elővennétek ellenpéldának a Nobel-díjas Sorstalanságot, vegyétek figyelembe, h először a hetvenes években jelent meg! Ha jól emlékszem, mindenesetre irtó rég. És Esterházy sem a legújabb írásaitól elismert Németországban. Úgy is mondhatjuk, h ha az íróink ezeket az elismeréseket "most" (kétezer környékén) nem kapják meg az íróink, akkor később már semmikor. -
Crystalheart
őstag
Ez megközelítés kérdése - egy vesztett világháború, majd a Trianon utáni depresszióban, a nagy gazdasági világválságtól terhelve, német nyomásgyakorlás, majd konkrét megszállás mellett kvázi lehetetlen optimumról vagy helyes irányról beszélni. Hozzátartozik a dologhoz továbbá az is, hogy a szocializmus alatt a korszak minden vezető alakját, de kivált a kormányzót aránytalanul démonizálták minden szinten, míg másokat, pl. Károlyi Mihályt felmagasztalták. Nem csoda, ha a korszakról nincs kialakult objektív kép, főleg, hogy a mai szélsőséges csoportok is fegyverként dobálóznak velük.
-
moonlight115
őstag
Az oktatásügy nehéz kérdés.
Erről eszembe jutott az egyik ismerősöm, aki régóta Svédországban él.
Meglepődtem, mikor mesélte, hogy a két fia imád iskolába járni. Hogy miért?
Ott azzal kezdik, hogy elsősorban megszerettetik a gyerekekkel az iskolát. Feladatokat kapnak, a legkisebbek is, team munkában különféle projekteken dolgoznak, amiről aztán előadást kell tartaniuk. Így megtanulják, hogy együttműködjenek másokkal, ciki lesz lazsálni,nem teljesíteni, hisz nem csak önmagukért felelnek, hanem a többiekért is. Ott arra kíváncsiak, mit tud a diák, nem arra, hogy mit nem. Mennyire más ez, mint az itthoni "ez a lecke, magold be!" utasítás, ami ugye egyáltalán nem segíti az önálló gondolkodást, a rálátást az összefüggésekre. Régen rossz, ha a gyerek csak azért tanul, mert retteg a tanártól, a feleléstől. És még jó, ha van felelés, nem csak dolgozatírás.Jöttem ma haza munkából, és a kocsiban rádiót hallgattam. Arról volt szó, hogy a gyerekeket nemzeti öntudatra, büszkeségre, vagy mire kell nevelni. Lesz ilyen tantárgy. Nemzeti izé, akármi....Hát, nem tudom. Jó lesz az, ha kis nacionalisták fognak kikerülni az iskolapadból? Félő, hogy jó magyar szokás szerint átesünk a ló valamelyik oldalára, valószínű, hogy a jobbikra. Az is érdekes, hogy közben Amerikával példálóztak, hogy ott mennyire büszkék arra, hogy amerikaiak, mindenhol nemzeti zászló lobog, stb. Közben eszembe jutott egy újságcikk. Arról szólt, hogy egy amerikai kisvárosban, egy egész kis településen mennyire megnőtt az Afganisztánban elesett fiatalok száma. Az arány többszöröse az országos átlagnak. Figyelemreméltónak találta egy újságíró, és utánajárt az okának. Kiderült, hogy a helyi iskolákban, különösen a középiskolában már régóta dívik az ún. hazaszeretetre nevelés, arra biztatják a diákokat, hogy lépjenek be a hadseregbe, a hazáért még meghalni is dicsőség, büszkék a hősi halottaikra.....
Hát, nem is tudom.... fura. -
moonlight115
őstag
Igen, ezt olvastam.
"Amikor latinra fordította a Micimackó-t, a kiadók azzal a kifogással utasították el, hogy a gyerekek nem beszélnek latinul, a felnőttek pedig nem olvasnak gyerekkönyveket. Végül mégis akadt egy vállalkozó szellemű amerikai kiadó: két év alatt negyedmillió példány fogyott el, s a The Times Literary Supplement latin nyelven méltatta könyvét."
" Fiatal, nagyratörő koromban római sírhelyet kívántam magamnak Cestius piramisa mellett, ott, ahol szamócaszőnyeg alatt pihennek régi utak vándorai. Ma szerényebb lettem, a páfrányt várom."
-
moonlight115
őstag
"Nem jó jel a nem mosolygás, lelki ürességre utal,"
Igen, Áder ritkán mosolyog, ezt már én is észrevettem. Vagy túl komolyan veszi magát, ami a jelenlegi hivatalára nézve érthető, vagy szándékosan nem akart mosolyogni Obamáék társaságában fotózkodva, nehogy már a hazai nacionalista hívek azt higgyék, ő valamiféle amerikabarát, vagy na adj isten, talán jól érezte magát eme illusztris társaságban. A kontraszt eléggé markáns, igaz, az amerikaiakat kiskoruktól a "keep smiling" szellemében nevelik, ami egyáltalán nem baj, sőt.
Szerintem jobb, ha valaki akkor is mosolyog, amikor épp semmi kedve hozzá. Lehet, hogy ez megjátszásnak, őszintétlenségnek tűnik, de én úgy gondolom, ez a kommunikáció fontos eleme. Talán azért, mert sok szakmában, az enyémben is, kötelező. Megszoktam. Ezt úgy is fel lehet fogni, hogy egy stimuláló folyamat. Eleinte muszájból mosolyogsz, de észreveszed, hamarosan jobb kedved lesz tőle, az emberek szívesen beszélgetnek veled, megkönnyíti a hétköznapi életet. Természetesen más az, ha pl. egy igaz baráttal beszélgetsz komoly dolgokról. Az már a szorosan vett intim szféra, a magánélet része.
Egy társasági eseményen kötelező kedvesnek lenni, amihez a mosoly hozzá tartozik. Amúgy is, derűsen szemlélve az életet, könnyebb "túlélni".Beleolvastam a könyvbe, amit belinkeltél. Ez a Lenárd Sándor érdekes figura. Antifasiszta szakácskönyvet írni, hát, ez nem semmi. Szeretem az ilyen kalandos életrajzokat, kicsit a Faludyéhoz hasonló, persze nem olvastam róla sokat, ez csak egy első benyomás.
-
Crystalheart
őstag
Társalgás közben szoktam, sőt, még nevetni is.
Mondjuk eleve utálom, ha fényképeznek, de - bízom benne - ez egy idő után elkerülhetetlen lesz, akkor viszont nem hiszem, hogy ezt az amerikaipolitikus-módit követném. Ha nem hallok semmi nevettetőt, akkor leginkább olyan ábrázatom van, mint az avatáromnak, esetleg egy apró félmosoly belefér. (Tőlem már az is nagy dolog, se táncolni, se látványosan örülni, se semmi ilyesmit nem szokásom.)
-
moonlight115
őstag
Rubin Eszterre gondoltál?
Nem, nem olvastam, de érdekel.Igen, a Prym kisasszony egyszerű nyelvezetű, de a végére kíváncsi voltam, hogyan dönt.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Nintendo Switch 2
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- iPhone topik
- Úgy tér vissza a Commodore 64, ahogy titkon mindenki várja
- iPad topik
- Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Nothing Phone 2a - semmi nem drága
- Elektromos autók - motorok
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- További aktív témák...
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L13 G3 - i5-1245U I 16GB I 256SSD I 13,3" FHD Touch I NBD Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T490 - i7-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD I Cam I W10 I Garancia!
- Dell Latitude 7410
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X395 - AMD Ryzen PRO 5 I 8GB I 512GB SSD I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T470 - i5-G6 I 8GB I 256GB SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- Dell OptiPlex MT/SFF 3040, 3050, 7050, 3060, 3070, 5070, 7060 /WIN 11 - SZÁMLA- GARANCIA
- Konica Bizhub C220 - A3 fénymásoló
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R 5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB Rampage SHIVA Corsair 650W
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- VÉGKIÁRUSÍTÁS - REFURBISHED - HP Elite / ZBook Thunderbolt 3 docking station
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest