Új hozzászólás Aktív témák
-
samsung ace
tag
Sziasztok. Az lenne a kérdésem hogy a servicse.msc be leálítottam és le is tiltottam a windows update-et. De még is mindig újra aktíválja magát,miért?Win 7-nél nem tette.A win update-ba szüneteltetni akartam a frissítést de nem lehet mert azt írja elértem a szüneteltetési korlátom,telepítjem a legújabb frissítéseket,ezt megtettem de valamit nem akar telepíteni...
-
drotsztyuart
tag
"Amúgy ma már mindenkinél ott van automatikusan a frissítések között a KB5001567, ami megoldja a problémát."
És meglepit is tartogat mert elbasz masik 2-3 dolgot.
Fizetett kommentelő e vagy?
#212 Mert barmok.Az ms olyan mint a segglyukam.
Sötétek és amit csinálnak az SZAAAAR.A windows-t max 40 en fejlesztik 1x-ből, és kb. 200 a hozzájuk tartozó markektinosztály plusz egyébb lehűtő 99x-ért.
Így tudom elképzelni. -
Pingüino
senior tag
válasz
Precorus #217 üzenetére
Az biztos, hogy fel lehet rakni. Sőt, a winehq adatbázis szerint a 2003-as, és azelőtti office-ok egészen jól futnak sima wine alatt is, plusz beállítás nélkül. Elvileg az újak is megoldhatók, mert a Crossover készítői ha minden igaz, bugmentesen tudják futtatni a 2019-est is. És a crossover-nek is a wine az alapja, csak a crossover automata bekonfigurál mindent, amit nélküle kézzel kell.
-
Precorus
tag
válasz
sirály69 #215 üzenetére
Kicsit körbenéztem, elvileg office 2019 felrakható, több cikket/leírást is találtam, az egyik ez:
[link]
Legutóbb úgy tudtam kell valami komponens hozzá amit nem tudnak használni, de akkor ez változott. Ha valaki esetleg kipróbálná(nekem most nincs lehetőségem/időm rá) akkor örülnék ha visszaszólna, hogy megy-e, volt-e vele szívásÉn igazából a 8.1-emet akarom vissza, annak sosem volt semmi fura baja, csak rx 580-nak már nincs rá drivere
-
Darmol
senior tag
válasz
Pingüino #211 üzenetére
A 3.1-nél alapvetően a nyomtatókkal volt gondom. Egész sokáig használtam, mivel a Battle Isle 3 nem futott Win98-on. 95-öt kipróbáltam, hogy tényleg annyira gáz e amilyen a híre. Igen, az volt. 98 már használható volt, de az SE-nél lett igazából stabil. A 2000-et leginkább a PLC programozónk szerette, az NT4.0-t a rendszergazdánk. Az XP kellemes meglepetés volt, de egyéb hibák mellett a vezeték nélküli hálózatokat is igen bosszantóan kezelte. Pl. sosem értettem, miért nem csatlakozik automatikusan újra? Ha már képtelen stabil kapcsolatot tartani. A VISTA kimaradt, de a Win7 kétségkívül a legjobb desktop OS-e az MS-nek, méghozzá annyira hogy szerethető. Win8-at már csak azért is kihagytam mert a csempenézettel reklámozták, amitől hányok. De a Win10 legalább olyan szar mint a 95 csak máshogy. Ha nem kéne a DX12 a játékhoz, és néhány rosszul megírt progi a munkámhoz, ki lenne radírozva az életemből. Tegyük hozzá, soha nem állt és áll szándékomban Windows alól bankolni ideértve Win7-et, és eddig többé-kevésbé sikeresen el is kerültem. Ilyesmire pl. a Linux tökéletesen alkalmas.
-
sirály69
őstag
Különösen azért is dühít, mert tudnakmróla és mégsem szüneteltetik...
Több orvsi rendelőben ma 2 órán keresztül szünetelt amunka emiatt.... -
-
azbest
félisten
válasz
sirály69 #212 üzenetére
Azért, mert az a kululatív frissítés, ami mindent is frissít.
Közben mellé / rá jön a KB5001567 fix a kressre.... pontosabban, ahelyett már a KB5001649 fix jön. [link] bár azt is hol visszavonják, hogy mégis adják, mert mindig van valamivel baj
Csak nem tudom, úgy is felkínálja-e, hogy a feature frissítő pakkot valaki nem tette fel a rossz 802-es mellé.
-
sirály69
őstag
Q....va annyjukat! Már nincs finomabb amit mondhatnék....
A mai napig erőlteti az MS KB5000802 frissítést. Miért nem veszik ki...? -
Pingüino
senior tag
Szerintem meg már korábban is emelkedett a renoméjuk.
Itt érhető tetten az, hogy engem hiába vádol bárki az új dolgok kényszerű fikázásával.
Vagy a Windows kényszerű fikázásával.Én használtam annó 95-öt, és elégedett voltam vele.
Aztán használtam 98-at, és azzal is elégedett voltam.
Majd a Milleniummal dettó.
Az XP nagyon-nagyon jól sikerült. Nem szidtam a régebbi rendszereket sem, de örömmel váltottam az újra, mert előrelépés volt.
A Vista kicsit gyengélkedett, azt hiszem, az talán nem is volt fent nálam.
A 7 viszont a legjobb rendszerük volt, és arra is örömmel váltottam az XP-ről, mert jobb volt. Amellett, hogy ekkor sem szidtam a korábbi rendszereket sem, mert nem voltak sz...ok, csak eljárt felettük az idő.
Majd jött a 8, ami egy óriási bukta volt. Az első rendszerük, amit szidtam, mint a bokrot. És véleményem szerint nem vagyok ezzel egyedül. Nem csak a metrót, hanem az egész koncepciót a puritán kis appokkal, meg mindennel együtt. Akkoriban kezdték el erőltetni az online fiókozást, meg erőszakosan alapértelmezettként tartani az IE / Edge böngészőket, a Windows defendert, akkor is, ha van fent 3th víruskergető, meg a többi hülyeségüket. Nem tudom, mi lehetett az oka, egyértelműen az Apple koncepciójából akartak átvenni, ahol szinte minden házon belül készül, és senkinek nem is kell olyan dolgokból 3th, amiből létezik beépített. Lehet, hogy volt valami változás a vezetőségben, nem tudom, nem jártam utána.
Ekkortájt próbálkoztam meg egyébként először a Linuxokkal, kipróbálás céljából, másodlagos rendszernek, de akkoriban még nem éreztem bennük elég kiforrottságot itthoni használatra (ugye ez 2012-13 körül volt), így maradtam a 7-nél.
Később, amikor a 8.1 már eleget finomodott a 8-hoz képest, akkor váltottam a 7-ről, de csak amolyan (legyen fent a legújabb, mert a motorháztető alatt azért biztosan jobb, ha már a felszínen egy hulladék) mentalitás miatt. Viszont szívtam is vele eleget.
A 10 megjelenésekor szintén váltottam (hátha tanultak a hibájukból, és helyre hozták a dolgokat) alapon, de hát nem így lett.
Valamikor 2018 környékén egy fórumon beszélgettem egy régi Linux-ossal, akkor még a korábbi tapasztalatom élt bennem, hogy jó-jó, hogy sz...r a Windows, de a Linux nem alternatíva. De bogarat ültetett a fülembe, hogy sokat fejlődött 5 év alatt, úh. tettem még egy próbát, azóta is a Mint-et nyúzom, és a Windows 7 óta először elégedett vagyok. -
PuMbA
titán
válasz
Pingüino #206 üzenetére
Nekem és a szüleimnek sem szemetel tele semmit, 4 éves telepítések körülbelül. A céges gépemen 3 éves telepítés, itt sem növekszik a Windows mérete és tisztító program sincs. Pár GB-tal nagyobb a mérete, mint újkorában
A szemetelés csak a rossz minőségű programok miatt lehetséges, amik folyamatosan töltik a lemezt.
-
válasz
Pingüino #206 üzenetére
Cégnél a 120G SSD tele úgy, hogy alig van a usernek cucca, apósnál a 250-es, mert valami oknál fogva egyszer csak nem engedte be az a csoda, és új profilt kellett neki kreálni.
Viszont a régiből is használ valamit, mert ha letörlöm az Outlook cuccait a régiből, akkor nem működik az újon sem az OLÉs egyéb, user profil marhaságok is előjönnek.
(Legális, dobozos win, megvette.)
És a MS telefonos support megoldása az volt, hogy ja, rakd újra. -
Darmol
senior tag
válasz
Pingüino #206 üzenetére
Engem alapvetően az zavar, hogy sok-sok év és még több munka után a Win7-tel elkezdett emelkedni a renoméjuk. De nyilván az édesanyjuk csuklásából termelik a zöld energiát, vagy ilyesmi. Innen látszik a magyar vér. Ha valami működik és széles körben elégedettség lesz úrrá a népen, akkor az ilyen véletlen baleseteken sürgősen változtatni kell.
-
Pingüino
senior tag
Egyébként meg lehet, hogy nem kell, de ajánlott. Működik ugyan a windows, ha 5 éve volt utoljára újratelepítve is, de iszonyatosan tele tudja szemetelni a lemezt. Aztán vannak erre tisztító programok is, meg kézi megoldások is, de én nem szeretem a kókányolást. Úgy tiszta, ha időnként azért újra van pakolva.
-
Darmol
senior tag
-
válasz
#16820480 #203 üzenetére
Korábban is felvetettem. Igencsak köze van.
"csak két sorral később pont azt erőlteted tovább
"
Szoktam válaszolni, ha valamit írnak nekem. Mondjuk olyat sosem mondtam, hogy jó lenne a monopólium, csak véleményekre voltam kíváncsi, hogy miért rajonganak emberek egy monopolcégért, amikor tudják, hogy az nem szokott jól kijönni...
De érdemi választ még mindig nem kaptam, csak azon pufogsz, hogy miért merem megkérdezni. -
válasz
#16820480 #201 üzenetére
Nem próbálom erőltetni, sem mással elmondatni. Csak jeleztem, hogy erre a felvetésre még mindig senki nem adott választ.
"Nem erről volt szó, hanem hogy azért mert nem tetszik valamiért az üzleti hozzáállása a cégnél, rögtön a termékre is szar és használhatatlan kell legyen. "
Ugye nem érted, mi a baj a monopolhelyzettel?
MATÁV megvan? Azzal sem volt gond?
De, a monopolhelyzet szükségszerűen szar terméket eredményez, mert nincs verseny, nincs a cég kényszerítve, hogy fejlesszen, és nincs az a hülye management, ami pénzt fektetne a fejlesztésbe, ha nincs konkurrencia." A valóságban meg nem az, csak úgy látszik nem értesz hozzá kellően
"
Természetesen, 26+ éve szórakozok winfossal mindenféle területeken, tehát nem értek hozzáEmber, a ****** állásinterjúján rosszabb Unix-os tesztet írtam, mind windózost...
(Felvettek Linux adminnak
)
-
#16820480
törölt tag
Nem mondta senki hogy a monopólium jó, ezt te próbálod erőltetni meg más szájába adni. Nem erről volt szó, hanem hogy azért mert nem tetszik valamiért az üzleti hozzáállása a cégnél, rögtön a termékre is szar és használhatatlan kell legyen. A valóságban meg nem az, csak úgy látszik nem értesz hozzá kellően
-
válasz
#16820480 #198 üzenetére
Ja, előítéletes vagyok, mert rámutatok, hogy amit a MS csinál, az nem jó
De amúgy előítéletesnek is szabad lenni
Mondjuk amihez a kedves gyártó biztosít drivert, az megy azóta, hogy kiad hozzá drivert a gyártó. Mint Windows-on, csak ugye egy sokkal kisebb user bázisra nem szerettek fejleszteni (ami azóta változott). És itt megint a piaci versenynél tartunk (amire eddig nem kaptam választ, hogy miért jó egy monopolhelyzet).
Aztán jön az, hogy van egy régebbi kártyád, amihez már Linux drivert sem ad ki az AMD/Nvidia, meg Windows-osat sem - és 10 (főleg x64) alatt vagy megy normálisan a Microsoftossal, vagy nem, Linuxon meg viszi a nyílt forrású driver. -
-
Darmol
senior tag
Most halt le az AMD laposom, és ideiglenesen átraktuk egy régebbi Inteles gépbe a vinyót. Linux pöcc-röcc elindult. Igen tudom. Úgy könnyű ha az OS nem arra van kihegyezve, hogy fizess szépen MS bácsinak ha mondjuk alaplap meghibásodik. Vagy egyszerűen csak fejleszted a hardvert. Vagy levegőt veszel. Vagy létezel.
-
-
wattafaka
senior tag
Win 98-at kell használni, arra már vírust se írnak.
-
válasz
#16820480 #188 üzenetére
Még mindig az a problem, hogy a világon mindenhol használt, egyetlen és oszthatatlan OS elég káoszos, és valakik szerint ez így jó
Én szakemberként kibírom, de amikor usernek kell elmagyarázni, az gáz.
(És nem érv, hogy meralinuxonmegparancssorvan - az ugyanis mindegyiken ugyanolyan- mer' winyózról van szó.)
-
#16820480
törölt tag
válasz
Pingüino #185 üzenetére
Nem tudom, WinME óta nem használtam semmilyen rendszert magyarul.
Oké, nem feltétlen logikus az elhelyezése, de annyira sok információ nincs azon az oldalon, hogy ne találd meg, másrészt azért rólad is feltételezem, hogy nem egy 70 éves nagymama szintjén vagy IT-ból, szóval ez azért nem kellene problémát okozzon.
De ha már logika, nem tudom ki találta ki, hogy Linuxon akár KDE akár Gnome alatt a menüben hogy rendszerezzék a dolgokat kategóriákba, de például a Settings és System kategóriákba osztott dolgokban nem sok rációt láttam soha, és nem is tudtam megjegyezni mi hol van. Szerencsére ott is van kereső. -
De jó neked. Csak itt nem arról volt szó, hogy ki mennyit jár ott, hanem a mögötte levő filozófiáról.
Aztán itt van ez az izé, amin már minimum 2 féle felület keveredik, a Gépház is inkább csak egy fölévarrt valaminek tűnik. Volt a csempés + mellé a Charms, ami kb. eltűnt, meg van, amit registryből, GPO-ból, vagy éppen parancssorból kell csinálni.
Hát ez kva felhasználóbarát hallodMindezt azért, mert a MS a 8-ra már azt hitte, hogy akármit megtehet, úgyis rájuk vannak utalva a userek
Pedig addigra talán már a Canonical is rájött, hogy nem jó ötlet olyan felület erőltetni defaultba', amit nem akarnak a felhasználók
-
Pingüino
senior tag
Neked is mondom, hogy tök jó, hogy futtatásból elérhető, de nem nekem kell. Elvileg úgy hirdetik a Windows10-et, hogy az eddigi legfelhasználóbarátabb, legátláthatóbb Windows. Magyarzázd már meg légyszíves egy nagyinak, vagy egy középkorú anyukának, hogy Futtatás -> control.exe és ott megtalálsz minden beállítást. És akkor ez még mindig csak a beállítás kérdése. Sok más gond is van a GUI-val. Abszolút nem felhasználóbarát az egész.
-
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #183 üzenetére
Induljunk ki inkább abból, hogy elvileg hülyebiztosra akarják csinálni. Tegyük fel, hogy a home user nem tud angolul. Az "asztal ikon" keresésre meg baromira nem ad semmit.
De egyébként ha a "desctop icon" kulcsszavakat írom be, akkor ugye behozza a "Személyre szabás/Témák" menüt (ki gondolná egyáltalán, hogy az asztali ikonok beállítása ebben a menüben van?
). A baloldali sávon a "Személyre szabás" menü többi almenüi vannak, ez teljesen korrekt, de azt hinné az ember, hogy innentől már minden ott van középen nagyban. Ki keresi jobb oldalt apró betűkkel a plusz "Az asztal ikonbeállításai" menüt a "Segítség kérése", meg a "Visszajelzés küldése" mellett? Totál logikátlan. Simán átsiklik rajta a figyelmed.
-
#16820480
törölt tag
válasz
Pingüino #180 üzenetére
Van ott fent egy keresősáv, beírod, hogy "desktop icon", nálam erre egy találat van, ráböksz és jobbra az oldalsávon a related settings alatt van a desktop icon settings. Nagyjából 3 másodperc volt megtalálni internet nélkül úgy, hogy én sem tudtam fejből hol van.
Ez a lényege az új gépháznak, hogy nem kell az idiótán elnevezett beállítás csoportokat fejben tartani, hanem használod a kereső funkciót. -
Pingüino
senior tag
Használtam Windows-t, elég sokáig. Ha a mai napig azt használnám, akkor sem menne minden fejből. Van, akinek bejön a gépház elrendezése, de nagyon sokaknak, köztük nekem is egy átláthatatlan katyvasz, és minden nagy frissítéssel változik benne valami, mert még folyamatosan alakítják. Gyak. félévente tanulni kell, hogy mi változott.
-
Pingüino
senior tag
Nem folyamatosan akarom bizgerálni, de elég ha egyszer kell beállítanod valamit, és nem találod, mert eldugták valami menünek a menüjének a menüjébe. És am ez csak egy példa volt arra, hogy mennyire rossz elképzelés él a fejükben a "felhasználóbarát" fogalmáról. Sok egyéb helyen is tetten érhető ez, csak a vezérlőpult -> gépház problémakör egy nagyon jó példa erre. Elkezdték valamikor nem is tudom már mikor, és azóta sem fejezték be az átállást. Amivel meg átálltak, az inkább maradt volna ott, ahol volt. A vezérlőpultban még megtaláltál mindent. Most meg legutóbb, mikor kérésre segítenem kellett egy Windows felhasználónak, szégyen szemre neten kellett megkeresnem, hogy ugyan már hova dugták el a gépházban azt a menüt, ahol az asztalon megjelenő ikonokat (sajátgép, kuka, stb.) lehet állítani, mert magamtól nem találtam. Aztán ez a nagyon felhasználóbarát rendszer.
-
PuMbA
titán
válasz
Pingüino #178 üzenetére
"Addig sztem ne beszéljünk feature-ről, amíg a vezérlőpult -> gépház átállást olyan szenvedősen csinálják, ahogy. Van, ami az egyikben, van, ami a másikban van, aztán egy jó ideje már menüből a vezérlőpult el sem érhető, csak keresővel, meg a futtatóval, holott sok dolog még benne sincs a gépházban a mai napig. Arról nem is beszélve, hogy a gépház összetétele legalábbis nagyon megosztó. Szerintem egy átláthatatlan hulladék. Szóval kössz, ilyen feature-rökből én nem kérek."
Én 4-5 havonta, ha egyszer járok a vezérlőpultban vagy a gépházban, valami kis dologért. Legkevésbé érdekel, hogy mit csinálnak ezekkel. Mit akarsz ott mindig birizgálni? Nem azért veszek oprendszert, hogy aztán állandóan buzeráljam a beállításait. Én a programokat akarom használni, nem az oprendszert. Egyszer jól beállítottam és csá
-
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #176 üzenetére
"Mennyi feature update-et kapott a W7 és mennyit kap a W10?"
Addig sztem ne beszéljünk feature-ről, amíg a vezérlőpult -> gépház átállást olyan szenvedősen csinálják, ahogy. Van, ami az egyikben, van, ami a másikban van, aztán egy jó ideje már menüből a vezérlőpult el sem érhető, csak keresővel, meg a futtatóval, holott sok dolog még benne sincs a gépházban a mai napig. Arról nem is beszélve, hogy a gépház összetétele legalábbis nagyon megosztó. Szerintem egy átláthatatlan hulladék. Szóval kössz, ilyen feature-rökből én nem kérek. De egyébként szerintem nagyon sok ember van, mondhatom, hogy az emberek többsége, aki böngészik, zenét hallgat, filmet néz, játszik, meg office-t használ, és hasonlók, semmilyen feature-re nem vágyik. Menjen az oprendszer, induljon el rajta a program, amit használ, és kész. Miért kell ezt túlmagasztalni, hogy feauture-ök?"Oké, hogy megy régebbi hw Linux alatt a PnP driverrel, de teljes a funkcionalitás?"
Még mindig jobb, mintha egyáltalán nem megy. Vegyünk egy totál tök mindegy milyen, régi nyomtatót, ami nem annyira régi, hogy használhatatlan legyen, de annyira igen, hogy a Microsoft, meg a nyomtató gyártója elengedje a kezét driver ügyben. Az az új Win-ben nem megy egyáltalán, akkor meg hajadra kenheted, hogy ha menne, akkor milyen funkcionalitással menne. Linux-on meg vígan nyomtatsz vele. Miért is kéne mást csinálni vele? Kit izgat, hogy a gyári nyomtatószoftverrel még szövegfelismerés, meg automatikus digitális függőlegesbe igazítás, meg mindenféle funkció van benne, meg tintaszint kijelzés, és hasonlók? Előbbieket simán megoldod utólag is, a tintaszintet meg jelzi a nyomtató is. Nyomtatószoftverből kellékvásárlásra sincs szükség, meg tudom én venni magamtól is, nem kell hülyének nézni az embert. De működik. Nagyon túl vannak értékelve a feature-rök, és ez erősen a Microsoft hibája is, mert értékes dolgok helyett ezt tudják adni, hogy azt tudják mondani, valami változott, valami fejlődött, de közben ezekre semmi szükség nincs.
Szerk.: Most hirtelen eszembe is jutott egy példa. HP nyomtatók. Nem is kell nagyon réginek lenniük, a pár évesek is még mind flash alapú szoftvert használnak. Anyámnak van is egy. Megszűnt a flash, hoppá, se nyomtatni, se szkennelni nem tud. Felment egy Linux Mint, és a PnP driverekkel, és beépített szoftverrel vígan használja. Csak ennyi a különbség."Persze, a GPO nem átlag felhasználónak van. Miért, a parancssorban konfigurálás igen?"
Egy átlag user az életben nem fog egy mai mondjuk Mint-en parancssorban konfigurálni. Sokminden könnyebben, gyorsabban megoldható benne, és van olyan dolog is, ami csak abban oldható meg, de ez utóbbiakra a legtöbb embernek sosem lesz szüksége. Még mindig ott tartunk, hogy az olyan egyszerű dolgokat, mint hogy a nem létfontosságú, csak feature-röket tartalmazó frissítések ne menjenek fel automatikusan, nem a Linuxon kell csoport házirend bizgerálással letiltani. Ma már egy Linux Mint felhasználóbarátabb, mint a felhasználóbarátnak mondott Windows 10."Wayland hogy áll? Hány évig próbálták reszelni, hogy végre működjön?"
Ez hány embert érint? Minden oprendszernek vannak hibái, hiányosságai, de ha az összképet nézzük, és hozzá vesszük a felhasználóbázis összetételét és igényeit is, akkor elég szépen látszik az irány."Örülök, hogy mostanra ez nem gond, de mondjuk 10 évig meg az volt. Amit most hoznak be technológiát, az majd 10 év múlva használható lesz?"
Itt nem az a lényeg, hogy egy HW megjelenése után mennyi idővel lesz használható, hanem hogy összességében a Linuxok mennyi idő elteltével lettek használhatók. Kifejezetten széles körbe szánt, nem csak szerverigényeket kielégítő Linux disztrók a Windows életútjához képest elenyészően rövid ideje léteznek. A Win95 idejében még gondolatban sem voltak, mert teljesen más környezetbe szánták őket. Az utóbbi időben pedig igen tisztességes fejlődésen mentek keresztül. Nem az új HW-ek megjelenésével volt a gond, hanem eleve az egész rendszerrel. Egy ma megjelent HW-re nem fog kelleni éveket várni, hogy működjön. Majdnem minden Up-to Date. -
válasz
#16820480 #176 üzenetére
"Mondjuk a családban van egy nyomtató-szkenner. Linux Mint alatt működik, képes szkennelni, de például a gépen levő scan gombra semmi nem történik, m"
Windowsra feltelepül egyáltalán? (Egyáltalán, ha Linuxba lehet drivereket pakolni úgy, hogy 5-6GB egy kisebb GUI-s rendszer, akkor a MS miért nem képes erre? Kb. végtelen pénzből?)
(Amúgy Windowson a régebbi scannereket ált. viszi a Vuescan, de van user, akinek az se jó. Meg nyomtatni attól még nem fog.)"bedugtam az USB kábelt, és ment" - oké, és mit csinálsz ha bedugod és nem megy? Aztán feltúrod a netet, van rá 5 tipp, végig próbálod és egyikkel sem megy? "
Ugyanazt, amit Windowson hasonló esetben (keresek tovább) , ugyanis ott is előfordul... Csak ott ha nincs driver, esélyed nincs megoldani. Linuxon azért lehet találni megoldásokat.
Azt nem mondom, hogy cégnél mostanában szórtam le több user gépéről az új MS drivert kamerához, hálókártyához, mert nem ment. Pár éves HW-eken. Gyártótól leszedett driverrel meg működött.
"Örülök, hogy előjött az aduász "szakmai érvek" érv is."
Általában hoztam, amire ép ésszel lehetett."Amit most hoznak be technológiát, az majd 10 év múlva használható lesz?"
Mondjuk 1. De azért egyre inkább kezdenek a gyártók is kiadni Linux drivereket, ahogyan terjed a cucc. TPM meg szerverekben is van..."Miért, a parancssorban konfigurálás igen?
"
Miért kéne parancssorban konfigolni Linuxon?
Repot is fel lehet venni GUI-n."Mennyi feature update-et kapott a W7 és mennyit kap a W10?"
És kinek hiányzott?
Service Pack szinten meg azért elég normálisan lett kezelve, sokkal kevesebb baj volt vele..
Ez a féléves feature update meg már a Canonicalnak sem jött be, mint fentebb megbeszéltük."Nekem amúgy sosem ment az ujjlenyomat a Thinpadeimen, sem a Smartcard,"
Érdekes, mert nekem ment, már amikor olyan gépem (TP) volt, amiben volt. -
#16820480
törölt tag
válasz
Pingüino #171 üzenetére
Mennyi feature update-et kapott a W7 és mennyit kap a W10? Amióta kijött a 10, azóta lassan annyi tartalmat kapott mint előtte a 7-8-10 váltás alatt (oké, a GUI kevesebbet változott).
Oké, hogy megy régebbi hw Linux alatt a PnP driverrel, de teljes a funkcionalitás? Nem feltétlen. Mondjuk a családban van egy nyomtató-szkenner. Linux Mint alatt működik, képes szkennelni, de például a gépen levő scan gombra semmi nem történik, mert az ilyeneket nem kezeli a linuxos driver már. Kérdés, hogy a működő funkcionalitás neked elég-e.
Persze, a GPO nem átlag felhasználónak van. Miért, a parancssorban konfigurálás igen?
Vagy egyáltalán egy LTS feltelepítése. Vagy egy 3rd party repó beállítása?
Hogy melyik mennyit fejlődött az utóbbi években: Wayland hogy áll? Hány évig próbálták reszelni, hogy végre működjön?
Nekem amúgy sosem ment az ujjlenyomat a Thinpadeimen, sem a Smartcard, azért azok nem ilyen fis-fos hw-t használnak, de éveken át nem tudták megoldani mégsem a TPM chip használatát. Örülök, hogy mostanra ez nem gond, de mondjuk 10 évig meg az volt. Amit most hoznak be technológiát, az majd 10 év múlva használható lesz?
hcl: "bedugtam az USB kábelt, és ment" - oké, és mit csinálsz ha bedugod és nem megy? Aztán feltúrod a netet, van rá 5 tipp, végig próbálod és egyikkel sem megy? Hmm?
Annyi bírom ezeket a "nekem megy, tehát sokkal jobb" érveket, de aztán amikor a másik oldalról jön ilyen akkor fel vagy háborodva. Szakmai, perszeÖrülök, hogy előjött az aduász "szakmai érvek" érv is.
-
-
válasz
#16820480 #170 üzenetére
És EU-n kívül? Meg el is hiszem, hogy nem is lesz?
"Az egy dolog, hogy ugyanazt a chipet használja két hardver, de nem hw-re tesztelik a rendszert, hanem driverekre, az meg " a chiphez íródik, az INF driver meg csak azt mondja meg, hogy melyik chiphez mit.
"Ha nem LTS, hanem csak kijött már a következő félévi release, akkor a régi repódat nem frissítik."
Azért nem LTS. Mondjuk érdemes tudni, hogy mit tettél fel."Szóval pontosan ennyit akarok csak mondani, hogy ha értesz hozzá, akkor a W10 is jól használható"
Én valamennyire értek hozzá, de szerintem használhatatlan.
Valamennyire meg amúgy érteni kell minden dologhoz, amit használsz, nem csak informatikában. Sajnos magától működő dolgok csak a marketingesek képzeletében léteznek." akkor nem tudok mit hozzátenni részemről már."
Nem is kell, tkp. nekem teljesen mindegy, hogy ki mit gondol, az én véleményem nem változik. Mondjuk a fociultrás hasonlat ott sántít, hogy alá tudom támasztani a bajaimat szakmai érvekkel."Nem mondja senki, hogy a világlegjobbcége, meg hasonlók"
Elég sokan igen + gyak. leuralta a (megkérdőjelezhető) módszereivel a világpiacot, így azért elvárható lenne, hogy a termék is jó legyen - mármint nyilván nem lesz, hiszen nincsenek rákényszerítve. Ebből a szívatásból pedig nem kérek, inkább kívülről röhögök rajta."Egzotikus alatt nem tudom mit értesz, de próbáltál már szkennert beüzemelni? "
Nem azt, amit te. (Bár mondjuk próbáltam, bedugtam az USB kábelt, és ment.)
Arról volt szó, hogy milyen hardverekre teszteli le a Microsoft az OS-ét, és jaj az mennyi meló - míg a kevesebb erőforrásból fejlesztett Linux meg kb. hibátlan azon hardvereken, amire egyszer meg lett oldva a driver. Nem ám összedől boot közben.
A routeremen Linux van pl. (Openwrt.) Mondjuk a gyári sw is Linux voltTudok egy TP-Link routerre Windwst? Tudok egy Power szerverre Windowst? Mainframe-re? És akkor ott tartunk, hogy kevesebb eszközre kéne wint tesztelni, hiszen az leginkább x86*-ra létezik.
Igaz, az orvosi eszközök egzotikusabbak, de azok perifériák, ahol a periféria gyártójának kéne támogatást biztosítania - ezek helyett szokta valaki megcsinálni a drivert. -
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #170 üzenetére
"de próbáltál már szkennert beüzemelni? Vagy 3-in-1 gépet?"
Azt olvastam már mástól is, hogy x éve nem tudott rendesen szkennelni. Meg írtak nekem pl. olyat fórumon, hogy sok szerencsét az ujjlenyomat olvasó beüzemeléséhez, mert nem fog menni sehogy sem. Csak érdemes lenne a friss állapotokhoz ragaszkodni az összehasonlításkor, mert nekem konkrétan érintőképernyős, ujjlenyomatolvasós gép van, és mindkét funkció megy PnP. Az ujjlenyomatolvasóhoz hivatalos repóbol tettem fel szoftvert, amivel be tudom állítani az ujjlenyomatot, és bármiféle buhera nélkül megy bejelentkezésnél, és jogosultság emelésnél is. Szkenner is van itthon, meg mellette két régi multifunkciós nyomtató, minden megy a szkennelés a beépített PnP szoftverrel buhera nélkül. Én elhiszem, hogy voltak gondok, mert a Windows régebb óta kiforrott átlag felhasználásra, mint a Linuxok, de elég gyors ütemű fejlődés van. Ha 1 évnél régebbi hiányosságokat említesz, azokban már egyáltalán nem lehetsz biztos, hogy még mindig fennállnak. A Windows meg inkább maradt volna a 7-nél, max a rendszermagot lecserélik, hogy megfeleljenek az újabb adatbiztonsági elvárásoknak, de minden mást hagyni kellett volna úgy, ahogy volt. Távolról sem lenne vele ennyi szívás. Ha meg a pénzt sajnálják a tesztelőkre, akkor maradjon fizetős. A cégek, meg akiknek megéri, azok úgyis megveszik, a többieknek meg teljesen mindegy, milyen a konstrukció, úgyis lewarezoljak. -
Pingüino
senior tag
Van, ami még nem működik, igen (egyébként hozzáteszem, hogy a hardveres gyorsítás konkrétan működik, csak nem garantálják, hogy mindenkinél jól fog működni, ezért alapértelmezetten tiltva van. Be kell kapcsolni). Viszont meg lehet nézni, hol voltak 5 évvel ezelőtt, vagy 10 évvel ezelőtt. Meg hol volt a Windows. Előbbi jelentős fejlődésen ment át, míg utóbbi inkább visszafejlődött. Még néhány év, és a leg vaskalaposabbak is el fognak gondolkozni, hogy melyik nagyobb szenvedés.
-
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #163 üzenetére
"Azért amennyivel nagyobb az MS, annyival nagyobb a felhasználói bázisa és annyival több fajta hw-en akarják használni, ez azért megnehezíti a tesztelést eléggé. "
Ez azért nem jó érv, mert a rendszeres update, meg driver gondok nem csak a Linuxokhoz képest nagyon magasak, hanem a win7-hez képest is. Mi változott, hogy akkor jobban működött, most meg sokkal rosszabbul?Az sem igazán érv, hogy egy régebbi hardver win7-en még ment, win10-en meg már nem, és ennek valami technikai oka van. Oké, hogy a driverek nem tartalmaznak minden hardverhez információt a legújabbtól a 20 évvel ezelőttiig, de pl. linuxon a PnP driverek az esetek 99%-ában teljesen jól működnek, és elmegy rajtuk bármilyen hardver, akár új, akár 20 évvel ezelőtti. Pedig nem hiszem, hogy annyi mindent leteszteltek.
"LTSC-t nem vehetsz, de kb ugyanazt el lehet elvileg érni group policy-vel is."
Ezzel meg az a gond, hogy a group policy nagyon nem az a dolog, amit az átlag user piszkálgat. -
#16820480
törölt tag
Akinek van erre igénye, az megveheti, nincs rá korlátozás tudtommal.
hcl:
Kb csak ebben a topikban szerintem már vagy ötször le lett írva, hogy nincs adatszipkázás, mert ezt elég szigorúan szabályozza az EU.Az egy dolog, hogy ugyanazt a chipet használja két hardver, de nem hw-re tesztelik a rendszert, hanem driverekre, az meg cégenként és hardverenként eltérhet.
Hajj, vissza az elejére? Oké, vannak hibák, és ugyanígy vannak Linuxon is. Nem mondja senki, hogy a világlegjobbcége, meg hasonlók, azt viszont igen, hogy mindkettő használható. Igen, régebbi hardvert jobban kezel a Linux sokszor, újakat meg rosszabbul akár. Egzotikus alatt nem tudom mit értesz, de próbáltál már szkennert beüzemelni? Vagy 3-in-1 gépet? Esetleg orvosi eszközöket? Móka és kacagás mind (nem), és a végén minden tökéletesen megy (nem).
Ha nem LTS, hanem csak kijött már a következő félévi release, akkor a régi repódat nem frissítik. Vagy felteszed a legújabb teljese release-t, vagy behegeszted a külön repót. Egyik sem feltétlen fájdalommentes, és főleg nem egy átlag otthoni felhasználónak, ha már ez az érv.
Szóval pontosan ennyit akarok csak mondani, hogy ha értesz hozzá, akkor a W10 is jól használható, ha nem, akkor egyik sem az.
De ha ehelyett mégis a foci ultrák fanatizmusával az egyik rendszer mellé beállás a szimpatikusabb megközelítés, akkor nem tudok mit hozzátenni részemről már. -
"Linux-on még mindig olyan alap dolgok hiányoznak, hogy böngészőben YouTube hardveres videó gyorsítás nincs. "
A Linux fejlesztői nem fejlesztenek böngészőt. Mondjuk a MS sem tudott egy normálisat összehozni, már az IE is ChromeSzóval vicces.
Viszont előbb-utóbb lesz hw gyorsítás."Windows-on alapból ki van használva a hardver teljes tudása, "
Úgy érted, hogy feleslegesen szénné terheli?Nekem fordított, sokkal kevesebb gondom van, mint Windows-on lenne. Melóban Windows van most megint
, meg 2016-ig is az volt, otthon mondjuk 2008 óta Linux az elsődleges, 2015 óta nincs is fizikai gépen. Nem hiányzik.
(Ilyenekről nem beszélve, hogy a user régebbi ablakkezelő-kinézetet szeretne, azt Windowson sehogyan nem oldod meg, pedig rengeteg macera megelőzhető lenne, ha vissza lehetne tenni Lune felületre, vagy Aero-ra, rengeteg user panasz megszűnne.)Ja, meg hogy a cégek nem paráznak az adatvédelem miatt? Az előző melóhelyen évekig csúszott a Win10 image az end usereknek, mert nem tudtak megegyezni az MS-el a telemetriáról. És hasonló méretű IT cégről van szó, mint a Microsoft.
-
PuMbA
titán
Linux-on még mindig olyan alap dolgok hiányoznak, hogy böngészőben YouTube hardveres videó gyorsítás nincs. Nekem ezek a dolgok nem tetszettek, amikor Linux-oztam. Windows-on alapból ki van használva a hardver teljes tudása, Linux-on meg csináld meg kézzel, ha használni akarod, amire a hardver amúgy képes. Nekem erre nincs időm és rájöttem, hogy személy szerint a Windows-ra kell kevesebb időt szánnom, hogy úgy működjön, ahogy akarom és nem a Linux-ra
Amúgy jó rendszer, 2-3 évig használtam, de nem nekem.
-
válasz
#16820480 #165 üzenetére
"Azért ha megnézed pár éve azt is bevezették, hogy nem kérnek el minden OS verzióért újra és újra több tízezer forintot, hanem ingyenes rolling release van."
Akkor már legtitim az adatszipkázás?
"Plusz oké, hogy cégen belül az összes hardverre teszteltek valamit, de az néhány fajta hw kombinációt jelent összesen. "
Ja, csak ez a cég nem OS-t gyárt. Egy OS gyártónak azért illene sokfélén tesztelni. (Amúgy nem is kell olyan sokra, mint elsőre gondolod, mivel sok esetben van ugyanaz a chip több gyártó termékén, stb.)"Nyilván nem véletlen váltottak amúgy erre az új modellre, gondolom kicsit drága volt fenntartani azt a tesztelői gárdát,"
Akkor meg örüljetek neki, hogy a Világ Legjobb Szoftvercégének annyit nem érnek a felhasználói, hogy normális minőségű kódot toljon alájuk. Míg ingyen kevésbé csillivilli módon, de megkapod. Ez azért már a világ vicce, hogy egy ingyenes, sokkal kisebb fejlesztői bázisú cucc megbízhatóbban megy a támogatott hardverein, és szélesebb spektrumot is fed le (régebbi és egzotikusabb cuccokat is)."GPO nincs otthonra? Úgy tudom része a W10 Pro-nak"
Otthonra Home szokás, vagy hackelt Enterprise (jó, abban is benne vam, csak a usereknek fogalma sincs, hogy mi az) ...
"Ja, a verzió mindegy egy otthoni usernek, de ha mondjuk X funkció csak az újban elérhető, akkor meg bosszankodik, hogy miért nincs és írja a gép, hogy a legfrissebben van, amikor nem is. "
Ha nem LTS, akkor nem szokott nem a legfrissebb lenni." Ez a repó lista amúgy jól működik olyanoknak, akik hajlandók extra erőbefektetésre, de otthoni usereknél pont nem igazán felhasználóbarát."
Olyan dolog a világon nincs, amihez ne kéne megmozdulni, sajnos. Akinek annyi a hozzáállása, hogy "jaj nekem ez túl bonyolult", az így járt, vagy fizessen valakinek, aki megoldja.
Erre szoktam mondani, hogy aki nem hajlandó érteni az OS-hez, annak mindegy, mit raksz elé. -
-
#16820480
törölt tag
Azért ha megnézed pár éve azt is bevezették, hogy nem kérnek el minden OS verzióért újra és újra több tízezer forintot, hanem ingyenes rolling release van.
Plusz oké, hogy cégen belül az összes hardverre teszteltek valamit, de az néhány fajta hw kombinációt jelent összesen. Nálunk kb 1-2 speciális munkakört leszámítva egy az egyben ugyanazt a hw-t kapta mindenki, nem több ezer félét kell tesztelni.
Nyilván nem véletlen váltottak amúgy erre az új modellre, gondolom kicsit drága volt fenntartani azt a tesztelői gárdát, és nem működött már hosszabb távon az üzleti modell, ami arra épült. Itt jön be, hogy az igazi ügyfelek nem a felhasználók, hanem a részvényesek.GPO nincs otthonra? Úgy tudom része a W10 Pro-nak, és nálam is működik, de majd szólok akkor a gépemnek, hogy rosszul csinálja, mert nem kellene működjön.
Ja, a verzió mindegy egy otthoni usernek, de ha mondjuk X funkció csak az újban elérhető, akkor meg bosszankodik, hogy miért nincs és írja a gép, hogy a legfrissebben van, amikor nem is. Ez a repó lista amúgy jól működik olyanoknak, akik hajlandók extra erőbefektetésre, de otthoni usereknél pont nem igazán felhasználóbarát. Ami az lenne, az egy Android vagy iOS jellegű app store, amire vannak próbálkozások persze, de jócskán fapadosabb még mind, és azok is csak frontendek a repókhoz, így nem oldják meg a problémát.
-
válasz
#16820480 #163 üzenetére
"De amúgy érdekelne, hogyan kellene tesztelniük mégis? Vegyenek meg minden létező hardvert 15-20 évre visszamenőleg,"
Ahogyan a tesztelős csapat leépítése előtt történt. A MS ugyanis pár éve leépítette a tesztkapacitást (erősebben épít a bétatesztelő önkéntesekre), azóta kezdett látványosan romlani a kód minősége.
Amúgy igen, ilyen nagyobb helyeken kb. így zajlik a tesztelés (a MS-nél is így ment, és valamilyen szinten még megy is), rengetegféle hardver rendelkezésre áll, és az egyes hibákat keresik. Nyilván nem lehet minden variációra tesztelni, de nagyon sokra megvan így is.
Az meg azért elég durva, hogy kék halált okozzon, na. Annak ki kéne buknia a bétateszteken is.
Volt melóhelyen, és a mostanin is, itthon csinálják a cég globál OS image-ét (jó, előzőn csak a tesztelés volt itt). Minden, a cégben használt (standard) hardverből (mondjuk Lenovo T410-től kezdve, de W-s, P-s, desktop gépek, minden) volt nekik, és az új imageket oda-vissza végigdarálták minden, ha meg valahonnan problémát jeleztek egy-egy új szoftverrel, azt is addig nyúzták az adott konfigon, amíg ki nem derült, mi baja. Ezt egy globális multinál 5-10 ember ellátja. Egy MS-nél nyilván több, de ők OS-t fejlesztenek, ez fontos lenne.GPO nincs otthonra, ugyanúgy. Kisebb cégeknél sincs.
És az LTSC azért nem csak annyi."Ja, felveheted a tárolóját, ha van neki. Nem minden csomagnak van,"
Komplett szoftvereknek szokott lenni. És ha teljesítetlen függőségek vannak, akkor nem frissül le, meg létezik verziózárolás is. Nekem szépen fel van véve a Gimp meg a Rawtherapee tárolója, frissül is, ahogyan kell.
Átlagusernek azért nem szokott lenni olyan igénye, hogy valamiből nem lehet frissebb valaminél... De ha mégis, megteheti. Windowson lehetőség sincs ilyesmikre (meg miről beszélünk, egy nyamvadt always on top sincs).BTW anyámnál lescripteltem a frissítést, észre se lehet venni, hogy mindig up to date a gép (notificationt azért feldob, hogy mikor kezdte, és mikor fejezte be, meg sikerült-e).
-
#16820480
törölt tag
Azért amennyivel nagyobb az MS, annyival nagyobb a felhasználói bázisa és annyival több fajta hw-en akarják használni, ez azért megnehezíti a tesztelést eléggé. De amúgy érdekelne, hogyan kellene tesztelniük mégis? Vegyenek meg minden létező hardvert 15-20 évre visszamenőleg, és kezdjék el legózni minden frissítés előtt, hogy ezzel a kombinációval megy. Ezzel is megy. Hoppá, ezzel a 8 évvel korábbi VGA-val az öttel korábbi driver verzión elhasal, akkor reszeljük csak tovább. Vagy mégis mi? És aztán meg használja 5 ember a világon ezzel a kombinációval, nagyon megérné ebbe energiát fektetni
LTSC-t nem vehetsz, de kb ugyanazt el lehet elvileg érni group policy-vel is.
Ja, felveheted a tárolóját, ha van neki. Nem minden csomagnak van, mert miért is lenne, arra való a központi (meg az 1-2 kiegészítő) repó. És ha még van is tárolója, húzná magával a függőségeit, ami szépen eltörhet más programokat, nem olyan egyszerű azért ez. És oké, tudom, hogy te meg tudod oldani, de egy átlag felhasználó is? Nyilván nem, pont úgy nem ahogy egy kékhalált sem, tehát ugyanott vagyunk. Ha értesz hozzá, akkor használható a W10 és Linux is, ha nem, akkor mindkettőn lehet oltári szívás.
-
válasz
#16820480 #160 üzenetére
Igen, amúgy illene kiírni, hogy azért na, a sima az nem túl jó (de most dolgozzanak maguk ellen?), de az esetek nagy részében azért a sima is szokott működni. (Azért egy winnél jobban.) Meg azért nézzük már meg a két cég méretét... A MS méreténél már elvárnád, hogy legyen rendes tesztelés.
Win10 LTSC-t viszont otthonra nincs esélyed megvenni.
"Amúgy Ubuntunál engem pont az idegesített, hogy fél éves release cycle volt, és ha egy konkrét release-en voltál, akkor szoftverekből sem kaptad meg az újabbat "
Azt' akkor felvetted annak az izének a tárolóját, amiből kell a friss, és paramm."Amúgy régen használtam Ubuntut, de pont ott mintha ők is átálltak volna az automatikus frissítés telepítésre egy időben."
Nem.
Feldobja, hogy frissíts, és ha akarod, frissítesz.
Fedorán kaptam herótot az unattended-upgrades-től, ami pont azt csinálja, hogy leállítás közben updatel. -
#16820480
törölt tag
válasz
Pingüino #158 üzenetére
Persze, ez tök jó opció a GRUB-ban, de alapból ha jól emlékszem, akkor a rendszervisszaállító is be van kapcsolva, szóval ahhoz tudatosan "hülyének" kell lenni, hogy valaki megszivassa magát. Kb mintha kernelfrissítésnél újraindítás előtt törlöd a régi kernelt, mert biztos jó az
Meg lehet tenni, csak nem érdemes, ha nem vagy tisztában a következményekkel és nem tudod javítani az esetleges hibát.
Ettől függetlenül nekem sem kedvencem a winupdate, egyrészt iszonyat lassú, másrészt meg a folytonos újraindítgatások idegesítők. Tényleg vehetnének példát a linuxos updaterekről, de összességében azért használható.
Amúgy régen használtam Ubuntut, de pont ott mintha ők is átálltak volna az automatikus frissítés telepítésre egy időben. Persze át lehetett állítani, de ez megint olyan, hogy ha minimálisan tudod mit csinálsz, akkor W10-ben is át lehet (nekem is át van, mert nem szeretem, hogy bekapcsolom a gépet és kezdhetem egyből egy újraindítással, így csak szól, hogy frissítés és amikor végeztem a saját dolgommal, akkor felteszem).hcl: Oké, te tudod, hogy Debian Testing, meg én is, de ez sehol nem szerepel amúgy az Ubuntu nevében, amikor letöltöd, akkor nincs ott a figyelmeztetés, hogy ez béta meg nem stabil, hanem ez egy fully fledged rendszer, amit ők amúgy pénzért is árulnak (mármint a supportot persze). Ennyi erővel a W10 is Windows Testingen alapul, és ha kell az stabilabb, akkor meg tedd fel az LTSC-t
Amúgy Ubuntunál engem pont az idegesített, hogy fél éves release cycle volt, és ha egy konkrét release-en voltál, akkor szoftverekből sem kaptad meg az újabbat (mondjuk egy Firefox, vagy GIMP), mert a tárolókba nem tették be, hanem frissíts teljes rendszert. Hát, thanks... Persze erre megoldás a rolling vagy semi-rolling release, mint a Manjaro, Tumbleweed meg LMDE, de azért ilyenből nincs annyira sok azért és ott meg más gondok lehetnek (pont azért, mert rolling, és a fejlesztők bátorságán múlik mit dobálnak be a repóba). -
"Onnan, hogy azóta egyszer sem nyomott be semmit nálam sem. "
Ja, akkor tuti nem is fog. Egy olyan cégtől, aminek nem ez az első ilyen botrányaHiggyem el?
@Sheratan : A nem LTS Ubuntu egy Debian Testing. Mit vársz tőle? (Jó, a LTS is, csak az rendesen össze van rakva.)
Nekem utoljára bajom akkor volt, amikor valaki elírta a KDE default témáját. Az mondjuk elérte a tömeges Win10 halálok szintjét. Különben semmi.
Céges környezetben meg még annyi sem - azoknál a kollegáknál halt be a céges, fizetős desktop verzió upgrade, akiknek illegál tárolók voltak felvéve, mert az nem volt összelőve a céges cuccokkal.
De amikor a 64 bites szerverre véletlenül felerőszakoltam a 32 bites kernelt, meg letöröltem a /opt és /var-t, meg ilyenek, azt simán rendbe lehetett tenni. -
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #157 üzenetére
Ott legalább van LTS. Meg ha a kernelfrissítés elkúr valamit, akkor GRUB-ból egyszerűen indítható az előző. Egy újraindítás az egész. Ha egy nagy update miatt nem indul a Windows, az azért sz...pás tud lenni. Pláne, ha valaki nem használ rendszervisszaállítási pontot. De van, hogy még azzal sem megy. Abba már bele sem megyek, hogy miért kell Windows-on minden f...stos frissítés utan újraindítani, meg utána a következő indításnál még konfigurálgatni. Vannak ott bajok a frissítésekkel, meg az egész mechanizmussal is. Pedig nem hiszem, hogy megoldhatatlan le ne egy normálisabb működés.
Egyébként igen, nekem volt is olyan nemrég, hogy az egyik kernelfrissítés szétcseszte az ALSA drivert, és megszűnt a hang. A linux sem tökéletes. De újraindítottam a gépet az eggyel korábbi kernellel, és megy. Nem mindegy. Aztán meg nem erősködik, hogy márpedig tegyem fel az újabbat. Ha bemegyek a frissítéskezelőbe, akkor látszik, hogy van frissebb kernel, de nem bombáz állandóan felugró ablakokkal, hogy frissítsek, meg pláne nem frissít be tudtomon kívül, ha én nem akarom.
-
#16820480
törölt tag
válasz
Pingüino #156 üzenetére
Jó, de érted ,ezt el lehet mondani szinte minden rendszerről. Emlékszem még arra, amikor a fél éves Ubuntu frissítés rendre úgy szétverte a rendszert, hogy friss telepítés kellett neki. Akkor szoktam rá az LTS-re amúgy. Meg amikor egy random rendszerfrissítés után nem volt hálózat. Tök szórakoztató volt megpróbálni visszatenni a korábbi csomagot úgy, hogy már nem volt a gépen, és hálózat nem volt elérhető
De tudom, nálad nem ment semmi tönkre és minden rózsás.
Amúgy szeretem a Linuxot is, kb 10 évig használtam elsődleges rendszerként, csak az utóbbi időben fotószerkesztő meg játékok miatt inkább W10 van. Ha ezek az igények nem lennének, mennék simán vissza Manjarora. -
PuMbA
titán
"És azt honnan tudom, hogy a következő frissítésben nem nyomják be, hogy mindent is? "
Onnan, hogy azóta egyszer sem nyomott be semmit nálam sem. Amióta nagy felhördülés lett belőle és az EU rájuk koppintott 3,5 éve, úgy viselkedik a Windows 10, mint egy kisangyal. Ha még egyszer megcsinálnák túl nagy lenne a büntetés.
A legelején én is láttam, hogy idegesítő módon változtattak a frissítések beállításokat, de azóta minden beállításom betonstabilan tartja magát
-
#16820480
törölt tag
Hát, nem tudom rémlik-e a Gnome3, KDE4 vagy esetleg Unity története
Azért azok elég drasztikus váltások voltak, és elég kényszeresek is, mert az újabb disztrókban eltörtek a régi csomagok. Persze lett MATE meg Cinnamon, meg egyebek, de valahogy sem népszerűségben, sem funkcionalitásban nem lett az igazi.
Amúgy az adatkezelést onnan "tudhatod", hogy elég komolyan veszik ezt az EU-ban, a GDPR óta nem nagyon engedik ficánkolni a cégeket, hanem megy a vaskos büntetés, és egy ilyen stikli pillanatok alatt kiderülne.
-
Darmol
senior tag
válasz
#16820480 #132 üzenetére
Én a piac szegmentálódásáról beszélek. Mindenki bevezeti a saját kis rendszerét, mert szeletet akar a tortából. De a userek nem akarnak hat különböző klienst használni, ezt a játékpiac már bebizonyította.
A warez azért szorult vissza, mert ahogy te is írod, egyszerűbb előfizetni mint warezolni. Ha az MS pont ellenkező irányba megy, és a piac szegmentálásával bonyolítja a dolgokat, akkor szerintem nem lesz sikeres, de legalábbis a várt áttörés elmarad. Itt kb. arra gondolok, hogy ha valamilyen szinten nem integrálják magukat a Steam-be, ahogy a többi nagy kiadó is pl. Uplay, akkor hosszú kínlódás vár rájuk. Ez az irányvonal viszont idegen a jelenlegi stratégiától.
Maga a GP és hasonló előfizetési konstrukciók mint lehetőség, szerintem igen jó dolgok. De ha az exkluzivitzást fegyverként akarják használni, akkor elveszítenek olyan fizetőképes embereket a várható bevételből, mint pl. én." Gondolom LO-ból is hasonló korút használsz "
Figyuzz. Ha a hülyét játszod, én készséggel elhiszem neked, hogy az vagy. Megpróbálom egyszerűbben megfogalmazni.
Léteznek húsz évvel ezelőtt az akkori MSO-ban készült dokumentumok. Ezeket csak korlátozottan sikeresen lehet megnyitni újabb MSO verziókban szerkesztésre. Úgy általában a nagyobb MSO változatokban rögzített dokumentumoknál kompatibilitási problémák vannak más MSO verzióknál. Ezeket a problémákat tapasztalatom szerint LO-val lehet a legegyszerűbben áthidalni.
Lehetnek más tapasztalataid, mondhatsz mást, lehet más a véleményed mint nekem. De azzal nem adod vissza nekem azt a három számjegyű munkaórát amit az MS igénytelensége miatt szívtam/szívok. -
Ja, kikapcsolhatod, hogy mindent, vagy csak kevesebbet... És azt honnan tudom, hogy a következő frissítésben nem nyomják be, hogy mindent is?
Az eljátszott bizalmat elég nehéz visszaszerezni, még úgy sem megy, hogy van egy olyan generáció, ami MS only nőtt fel...
"Nekem helyi fiókom van, azaz nem vagyok bejelentkezve Microsoft fiókba,"
Felháborító!"Adatvédelem menüben meg ki van kapcsolva minden, szóval pár alapadaton kívül semmit nem tud gyűjteni."
Ha minden ki van kapcsolva, akkor az egyetlen elfogadható művelet a semmi küldése lenne. -
PuMbA
titán
Ja, de ezek nagy részét kikapcsolhatod, illetve meg is tudod nézni, hogy mit küld a Microsoft-nak mióta az EU rájuk koppintott. 1 napig monitoroztam egyszer, de pár alap technikai dolgokon kívül semmit nem küldött így.
Nekem helyi fiókom van, azaz nem vagyok bejelentkezve Microsoft fiókba, Store-ba se tudok venni semmit pénzért, valamint OneDrive-om sincs így, el se indul a háttérfolyamatokban. Cortana szintén nincs. Adatvédelem menüben meg ki van kapcsolva minden, szóval pár alapadaton kívül semmit nem tud gyűjteni.
-
válasz
Pingüino #135 üzenetére
Cégeknél elég sokan szeretnének LTSC-t, pláne a termelésben, ahol jópár milliós kieséseket okoz, ha úgy gondolja a build update, hogy most akkor bugzik
Mondjuk pont céges környezetben ha van saját update szerver, akkor azért van kontroll, de akkor is megszűnik a support az egyes buildekre, és muszáj upgradelni mindenféle vezérlőgépet, amin amúgy futhatna XP is, ha nem kéne hálón lennie.@Pumba : Na most az van, hogy fizettél a Win10-ért, majd fizetsz az adataiddal. Illetve a MS sem köti az orrodra, hogy mit csinál a gyűjtött adatokkal - a cégek meg szerződésben állnak a MS-el.
Adathörcsögökről meg már kiderült pár dolog. Nem csak a fb. áruhatja a megszerzett profilokat.
Meg azt sem szeretem, ha begyűjtik, mit szeretek, és az alapján reklámokat mutogatnak.
Az sem legitimálja a MS adatgyűjtését, hogy másik ötezer cég is gyűjt.@sheratan : Igen, de az alatt a 3-5 év alatt békén hagy. S ráadásul az ablakkezelők sem szoktak úgy változni, hogy hopp, teljesen átrajzoljuk, mint a 7-8-10. Fapadabb ablakkezelők sok-sok évig kb. ugyanúgy néznek ki, vagy visszatémázod, vagy felteszel egy másikat.
-
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #147 üzenetére
Ízlés kérdése, hogy kinek mi könnyebb. Félévente keresni valamit, amit elpakoltak valahova, vagy 5 év múlva rászánni egy rövid időt, hogy minden változást átnyálazz. Meg ugye nem csak a változás a probléma, hanem azok a bizonyos hibák. Az sem mindegy, hogy fél évente behal valami (mert valami minidg behal), vagy 3-5 év múlva felteszel egy olyan verziót, amit már 2,5-4,5 éve tesztelnek a többiek.
-
#16820480
törölt tag
válasz
Pingüino #141 üzenetére
Ez mondjuk jogos, de őszintén szólva az LTS sem végtelen-TS, Linuxon is mondjuk kapsz 3-5 évet és aztán teheted fel az új LTS-t, amiben ugyanúgy lesznek funkcionális változások is (aztán meg akkor lesz meglepődés, hogy mennyi minden változott) A többi rendszernél meg egyre inkább ez a divat, egyben kapod a rendszert ahogy van, nincs válogatás (Android, iOS, MacOS, stb).
Amúgy ha valamilyen adat fontos, akkor legyen meg több helyen, még az átlag Józsinak is. Amiről nincs backup, az nem létezik. Nem kell W10 frissítés, lehet bármilyen hw hiba, vagy baleset, és hiába a világ legstabilabb rendszere.
PuMbA: Megtaláltad RMS magyar hangját
-
PuMbA
titán
válasz
fatpingvin #143 üzenetére
Jó sok időd van, hogy ezeket mind meg tudtad csinálni
Én nem vesződök vele, de azt tudom, hogy nem a Windows 10 a "közellenség", szóval ez a "Windows 10 fúj adatgyűjtés" szöveg csak annyi, hogy valaki kipécéz egy vállalatot, ami egyébként ugyanazt csinálja, mint a többi ötezer nem különb másik cég. Nem értem, hogy mit kell fennakadni a Windows 10 adatkezelésén és szóvátenni egy ilyen cikk alatt, mikor úgyis világszerte cégek tízezrei használják.
-
Pingüino
senior tag
válasz
fatpingvin #144 üzenetére
A válasz abban van, hogy úgy gondolják, az a legjobb, ha mindent átvesznek a felhasználótól, mert akkor fog jól működni a dolog, és akkor lesz rá a legkevesebb panasz bárki részéről. Valahogy úgy, ahogy az Apple teszi a macOS-el. A probléma ezzel az, hogy ha ők pont rosszul tudnak vagy csinálnak valamit, akkor éppen azért utálják meg őket az emberek. Nincs semmi baj a "hülyebiztos" Windows-al, amíg az valóban hülyebiztos (mindkét irányból) és/vagy van külön verzió nem hülyéknek is.
-
fatpingvin
addikt
telitalálat
bankkártyát igyekszem nem használni, előnyben a készpénz ahol csak lehet, okostelefonom a legutóbbi végletekig kibelezett android óta nincs, internetet nyilván használok, az általad említett sütik, cross-site scriptek és pajtásaik értelemszerűen tiltva a böngészőben, a saját kezűleg épített routeremben egy elég kiterjett domain blacklist van pont a kugli meg a nagy kék trackereinek blokkolására.
elég viccesnek tartom ezt az érvelést hogy de hát a sütik... ez is simán kivédhető csak minimálisan érteni kell hozzá. -
Pingüino
senior tag
Mondjuk a "mint hogy a 10-et ráeresszem az adataimra" alatt nem feltétlenül arra gondolt sztem, hogy kijutnak bárhova az adatai. Épp elég, ha egy hiba miatt időlegesen, vagy ne adj isten végleg elérhetetlenné válik számára a saját adata. Márpedig egyik sem olyan elrugaszkodott dolog. Simán haltak már meg frissítéstől windows-ok az emberek keze alatt nem egyszer. Pont elég, ha arra az időre, amíg rendberakja a dolgot, nem fér hozzá semmihez. De a több, mint 20 éves NTFS sem annyira a megbízhatóságról híres.
-
Pingüino
senior tag
válasz
fatpingvin #139 üzenetére
Kérdés, hogy miért kell minden frissítést ugyanúgy kezelni? Épp ezt említettük az előbb az LTS hiányával. Az az, ami a Home Windows-ból nagyon hiányzik. Abban a biztonsági frissítések legyenek nyugodtan kikapcsolhatatlanok, de a feature-ök, meg mindenféle variálások frissítéssel érkezését meg hadd kapcsolja ki mindenki, ha akarja. Teljesen jogos elvárás.
-
PuMbA
titán
Akinek baja van a Windows 10 adatkezelésével, annak baja kell hogy legyen a bankkártya használattal, az okostelefon használattal és az internethasználattal is, mert a gugli meg a facebook cookie-kon keresztül is leköveti az adataid, nem kell hogy tag legyél. Ezektől a Linux se véd meg, szóval hidd azt, hogy attól rendben vannak az adataid :)
-
fatpingvin
addikt
válasz
pechman8 #138 üzenetére
hujj, ez elég sok fronton erős volt.
pont a frissítéseket értelmetlenül és öncélúan kikapcsoló emberkék miatt álltak át erre a forced update dologra. hogy ez egy teljesen más problémakört vet fel az más kérdés.
én egyedül abban látom a problémát hogy elment a számítástechnika egy olyan irányba hogy a funkcionális analfabétákat is célközösségnek tekintik, viszont ezt a szintet kierőszakolják a többi felhasználóra is.
persze, párnázz ki mindent hogy a hülyegyerek ne verje be a fejét de éles, kemény szélek nélkül nem lesz min kibontani a sört. remélem érthető az analógia. -
pechman8
tag
Úgy gondolokodom, hogy engem nem zavar , hogy hibásan is kilyöhet egy frissítés. Ez bene van a pakliban. Előfordult régen is ezután is elő fog. A többi OS -nek is meg van a maga baja. Engem az zavar, hogy a w7 óta nincs választásom! Na ez zavar engem. Nem választhatom a frissítések tiltását! Miért tiltom? Mert nekem az esik jól. Miért hagyta az utánam jövő generációk, hogy ez így legyen? Miért engedtétek, hogy a bolygó bármely részéről kényük kedvük szerint babrálják a gépeteket, telefonjaitokat? Hogy-hogy titeket ez nem zavar? Volt ám idő amikor ez elképzelhetelen volt! Ez az ami felfoghatalan aszámomra. De sajnos mára kisebbségben vagyok és hiába emelem fel szavam a Microsoftnak... A mi generációnk ezt nem türte... Én a magam részéről továbbra is kérem vissza a saját gépem feletti tejhatalmat! Amiről sohasem mondtam le!
-
ceia
őstag
Persze, használjak egy rendszert két évig, aztán abból tudjam meg, hogy nem jó. Vagy, tanulok mások kárából, utánanézek milyen, hogy egyáltalán érdemes-e feltenni. Hidd el, lehet 2021-ben ódzkodni a win10-től, sőt, idővel csak egyre jobban lehet! Ezalatt annyi rossz tulajdonságát tudtam meg, hogy bizton állíthatom, sosem fogom használni mint rendszert. Teljesen kizárt! Linuxra inkább váltok majd, mint hogy a 10-et ráeresszem az adataimra. Játék OS lesz külön SSD-n, arról bootolva. Többi meghajtó kikapcsolva.
-
Pingüino
senior tag
-
azbest
félisten
válasz
fatpingvin #133 üzenetére
lol
mivel 10 név alatt fut az összes további win és fél évente adnak ki egy új változatot, ami teljes újratelepítést és részleges beállítás importot csinál, így esélytelem
LTS verziót pedig földi halandó nem kaphat meg. -
fatpingvin
addikt
"egyszer a win10 is eljut oda hogy egy ténylegesen használható desktop OS legyen csak hagyjunk még neki pár évet kiforrni"
-
#16820480
törölt tag
Pont ez a lényege, hogy ne vedd meg, hanem fizess elő és játssz. Lehet tapsikolni meg éltetni a warezt, de látod mennyire elősegítette a streaming music is a warez terjedését újra, oh wait. Ahogy lassan filmekkel is eljutunk oda, hogy még itthon is egyszerűbb lesz egy Netflix meg HBO előfizetés családon belül mint töltögetéssel szórakozni.
Annyira szar a GP, hogy kb az egyetlen innováció az utóbbi időben játékok terén, főleg xCloud-dal kombinálva.#122: Nekem semmi bajom nem volt soha MSO formátumokkal, ellenben LO-val bőven elég sok. Mondjuk nem tudom miért akar MSO-ból is valaki közel 20 éves változatot használni és várja, hogy minden tip-top legyen. Gondolom LO-ból is hasonló korút használsz akkor?
-
-
"Van rá külön "Excel dokumentum (97-2003) (xls)" kompatibilitási megnyitási mód "
Amivel megint más hibákat lehet előidézni.
OK, általában működik, de az átlagos doksikat a Libre is jól nyitja ám xlsx meg docx -ből...(Részemről használok MS Offiszt, Libre-t is, és nemrég váltottam egy olyan melóhelyről, ahol Linux+Win+OSX klienseket lehetett használni... A MS OFfice ugyan létezik Mac-re, de borzalmas volt a usereknek, a linuxosok néha kénytelenek voltak online Ecxelben tölteni formokat, de azok gyanúsan olyan csapatoktól jöttek, akik az adminisztrációjukat a bejövő melók elkerülésére építették, értsd, úgy volt designolva a cucc, hogy lehetőleg ne tudd jól kitölteni
Minden más esetben tökéletesen működött ez a heterogén kliens-flotta.)
-
Darmol
senior tag
A kompatibilitás nem feltétlenül probléma. Viszont 20-100 oldalas doksiknál, amiben van minden, táblázatoktól kezdve kötegelt képekig minden, és ez mondjuk még eredeti 2003-ban készült win98/winXP alatt, na ott szükségszerűen előjön. Nem kell elhinned, de én mindent kipróbáltam, és még azon kívül is mindent, hogy minél kevesebb munkával megússzam. De a legjobb eredményt a LO-os konverzió hozza. Az sem hibátlan, de egyrészt nincsenek hiányzó dolgok, másrészt kezelhető formában adja vissza a doksit.
-
Darmol
senior tag
válasz
Precorus #111 üzenetére
"Egyszer kipróbáltatták még valamikor infomatikaórán, excelben eltűntek a sorok, oszlopok, meg hasonlók."
Ilyen problémával sosem találkoztam. Na jó, ha szándékosan elő akarnám idézni, akkor sikerülne. Van olyan karakterkezelési beállítás amit MS oldalról a mai napig nem oldottak meg. Gyakorlatban nálam sosem fordult elő.
Még egy korai Open Office-al kezdtem. Voltak vele gondok, de használható volt. Aztán a Libre Office-ra álltam át, és a kiválás igen jót tett a cuccnak. Már jó ideje nem is tudnék hibát mondani az aktuális kiadásokból, pedig MSO-t csak akkor használok, ha rákényszerülök idegen rendszerben. És mindent nyamvadt MS formátumban kapok.
Nálam a Libre Office a munkához kézre álló hatékony eszköz kategória, a MSO a csiricsáré-piszlicsáré. -
Pingüino
senior tag
Én magam nem használok MSO-t. Darmol írta, hogy neki rendszeresen szétesnek a régi fájlok az új MSO-ban. De ezt hallottam már mástól is egyébként. Az, hogy te még nem találkoztál ilyennel, nem jelenti, hogy a probléma nem létezik. Én meg saját tapasztalat híján nem állítom, hogy biztosan létezik a dolog, de azt leírtam, hogy nem csodálkozom rajta, ha igen, és adtam egy lehetséges okozatot. Ha az LO felhasználóbázist akar nyerni, akkor neki fontos, hogy bármilyen MSO dokumentum megnyitható és konzisztens legyen benne. Hogy hol tartanak ezzel, az más kérdés, de ez az érdekük. Egy alapvetően Microsoftot használó közegben viszont ha a munkahelyeden/iskoládban új MSO van, te pedig a régi MSO-ban készítesz valamit, és beadva a munkád nem megfelelően jelenik meg, akkor rá leszel kényszerítve, hogy otthon is válts. Teljesen érthető indoklás. Aztán lehet, hogy nincs semmi alapja, de az indoklás attól még reális.
-
PuMbA
titán
válasz
Pingüino #124 üzenetére
"Linuxon azért, hogy megfelelő alternatívát tudjon nyújtani, el kellett érni, hogy a LO megfelelően megnyissa az MSO minden változatúadatát, míg a Microsoftnak ez nem fontos. Nehogy már valaki még a régi MSO-t használja. Aztán meg elküldöd az xls-ed a munkahelyedre, ahol már újabb MSO van, és szétesik az egész. Naná, hogy rá leszel kényszerítve a váltásra"
Itt nem tudom mire gondolsz, de ez a Microsoft-nál tökéletesen működik. Gondolom nem használsz MSO-t termékeket, ezért van hibás infód erről. Van rá külön "Excel dokumentum (97-2003) (xls)" kompatibilitási megnyitási mód és mentési séma is a sima "Excel dokumentum (xlsx)" mellett. Én meg tudom nyitni a régi MSO-ban készült önéletrajzomat és az ugyanúgy néz ki Office 2019 alatt is, mint régen, valamint el tudom menteni új és régi formátumba is.
-
Pingüino
senior tag
Ez mondjuk nem meglepetés. Linuxon elég rendesen ráfeküdtek a kompatibilitás kérdésére. Nem véletlenül van az, hogy pl. a GRUB felismeri, ha Windows van a gépen, és mellé tudja úgy tenni a Linux-ot, hogy mindkettő menüből boot-olható legyen, míg ha Linux van a gépen, és felteszel mellé egy Windowst, akkor a Windows boot loader-e gyalulja a boot szektort.
Linuxon azért, hogy megfelelő alternatívát tudjon nyújtani, el kellett érni, hogy a LO megfelelően megnyissa az MSO minden változatúadatát, míg a Microsoftnak ez nem fontos. Nehogy már valaki még a régi MSO-t használja. Aztán meg elküldöd az xls-ed a munkahelyedre, ahol már újabb MSO van, és szétesik az egész. Naná, hogy rá leszel kényszerítve a váltásra. -
Darmol
senior tag
válasz
#16820480 #108 üzenetére
"Erre még egy lapáttal rátesz a Game Pass"
Aminek a követelménye miatt a jövőben várhatóan egy rakás játékot nem fogok megvenni. Emese elintézte.
És ahogy az már a múltban számtalan esetben megtörtént, a kapzsiság ismét hatalmas lökést fog adni a wareznak, amely az utóbbi időben eléggé gyengélkedni kezdett. -
Darmol
senior tag
válasz
#16820480 #102 üzenetére
"Pont arra nem jó, hogy MSO fájlokat megnyiss vele rendesen"
Nálam gyakorlatilag folyamatosan előforduló eset, hogy a fizetős MSO variánsokban készített doksik 2003, 2007, 365, stb. nem kompatibilisak egymással, és kezelhetetlenségig szétdobálja a tartalmakat. Hivatalos konverterekkel detto. Ekkor kezdtem el, hogy beteszem Libre Office-ba, átkonvertálom vele a cél formátumba, és láss csodát egyben marad a doksi mikor megnyitom MSO-val.
A Libre Office jobban kezeli a különböző MSO formátumokat, mint az MS fizetős gagyik.
Na ennyit arról, hogy mi mennyire kompatibilis. -
azbest
félisten
-
Pingüino
senior tag
válasz
Precorus #117 üzenetére
Az, hogy nálad nem jelentkeztek problémák, nem jelenti, hogy ez ilyen nagyon ritka eset lenne, mert simán lehet, hogy sok százezer embert meg érint. Nem is kell, hogy milliós nagyságrendű probléma legyen, már a néhány százezres is elég komoly dolog. És hát igen, az MS utolsó stabil oprendszere a W7 volt. Előtte meg az XP. Azokon kívül amiket szerencsétlenkednek, hol az agyonerőltetett GUI módosítgatásokkal, hol az erőszakos alapértelmezés visszaállítgatásokkal, hol a frissítések hibáival. Lehet itt jönni azzal, hogy sok hardverre kell kompatibilitást biztosítaniuk, és nem lehet mindent letesztelni, csak akkor az az érdekes, hogy W7 alatt miért nem volt ennyi gond? (plusz a Linuxok PnP driverei meg szintén nem okoznak gondot furcsa módon) Nem azzal van a baj, hogy előfordulnak hibák, mert azt nem lehet kivédeni egy oprendszernél sem, hogy időnként kibukjon valami, a gond azzal van, hogy szerintem még nagy frissítés nem jött ki úgy, hogy ne lett volna benne valami nagyobb hiba, és az időszakos frissítések is tartalmaznak szép számmal bugokat.
-
válasz
#16820480 #115 üzenetére
Hát, az előző munkahelyemen IBM Notes volt
Az a baj, hogy ez mind MS. Akármit csinálsz, MS kell.
Mondj egy piacot, aminek jót tett egy cég monopóliuma.@Precorus : Abevjava-t pont úgy rakok rá, ahogyan Linuxra ABevjava-t kell telepíteni. Simán megy. És Windowson is lehet vele jókat szívni.
BTW nem is annyira arról van szó, hogy Linux vagy Windows, hanem hogy van 1 azaz 1db desktop OS az egész világon, ami eléggé korlátozza a lehetőségeket, mert borzalmas tákolmány (céges gépen folyamatos vele a macera pl.). És 1 cég, aminek a cuccait nem tudod kikerülni.
Meg az még egy dolog, hogy a konzumer OS kódja gázos, és minden frissítés tud bajt okozni, de ugyanez a színvonala az enterprise cuccnak is. És kitesztelik a melóhelyen, jó, kimegy élesbe, és sorban jönnek a userek kék halállal, mindenféle franccal, meg hogy nincs 3 órája build updatelni.
Én meg ha feljön az update a Kubuntu 18.04-en, rányomok, feltelepül, nem kell újraindítani (és nem is indul újra magától), nem áll meg tőle a gép, észre se veszed, hogy csinál valamit.
De ez szar, mert nem a microsoft csinálta. Hát komolyan -
Precorus
tag
válasz
Pingüino #112 üzenetére
Nyílván lehet rajta rágózni
Mondanám hogy persze, átlag Jóskának kiváltja, chomium van rá, firefox van rá, ennyi elég is legtöbbször.
Aztán lehet mondani hogy hogy raksz rá abevjavát? Stb.Már egy ideje nézem, de ugye leghangosabbak minden esetben az 1-5%. Maradék sosem sír hogy itt-ott milyen baj van, mert egész egyszerűen nem érinti. Így van ez w10 esetében is. Átlagnak bőven megfelel, ez a nyomtatós is elkerült egy rahedli embert.
Tudnék én is olyat mondani, hogy amikor még teszteltem '18 körül koliban a w10-est, daemon toolst szedtem le az ssl-es hivatalos oldalról. Aztán telepítés közben szépen átrendezte a start menüt, meg lockolt mindent, hogy vissza ne rendezhessem. Anomália, előző 10, következő 10 alkalommal sem jött össze
Vagy volt ilyen, hogy 8.1 helyett 10-est raktam laposra, ahol odd helyett volt hdd, rendszer ssd-n. Na amikor elkezdtem játszani filmet/zenét/akármit, akkor a w10 fogta és leparkolta a lemezt, mert csak. majd egy jó perc is kellett néha, hogy rájöjjön, hogy ja izé, ezt hasznánád? Bocsi bocsi, mindjárt indítom!
Úgy hogy power management off, levettem a parkoltatást az összes szoftverrel amit találtam, és még mindig csinálta. 7, 8.1 meg nem
Most egy ilyenem van, hogy egyes játékokba ha belépek, pár mp-re elmegy a hang, mintha laggolnék. De helyi lejátszásnál is. Valahol valami megeszi a CPU időt közben, és nem jut át a hang a userhez.
Viszont még soha egy kékhalált nem tudtam neki okozni(a 8.1-nek sem), illetve ha nem mókoltam mindent, akkor semmi baja sem volt soha. Úgyhogy nem értem amúgy ezt a w8-10 utálatot, mind a kettő egy stabil rendszer, kivéve w10 tesztidőszakban, mikor még nem volt kiadva, néha egyes specific scenariókban, meg van 1-2 fura dolga.
De amúgy működik, ennyi. Mint írtam, ilyen a linuxszal is van. -
#16820480
törölt tag
Mondjuk őszintén, mit választana helyette, milyen konkurencia van? Létezik még LO, amiben nincs (online) kollaboráció, nem kapsz hozzá semmit, csak kb megírhatsz egy CV-t vagy csinálhatsz pár táblázatot. Ehhez képest az O365 egy full platform, amivel adott esetben sokkal hatékonyabb. Egy normális méretű cégnél amúgy is kell valami Slack/Teams előfizetés, akkor meg már ott van az O365 bundle, ami egy rakás gondot megold, ami egyéni fejfájás lett volna a kis helyi IT-nak.
-
Pingüino
senior tag
Ezért szégyen, hogy annyira nyomatják minden országban a kompetencia alapú oktatást, hogy elveket tanítsunk, alkalmazkodást tanítsunk, folyamatos fejlődést és fejlődésre való igényt tanítsunk, ehelyett pedig az megy az órán is, meg az érettségi vizsgán is, hogy "az MSO-ban ezt a problémát, ide kattintva, ezt beírva tudod megoldani". Aztán meg elkerül a tanuló érettségi, vagy egyetem után egy céghez, ahol lehet, hogy nem is azt használják, és néz ki szerencsétlen a fejéből, hogy most mit csináljon, jobb híján meg leginkább szidja a céget, hogy miért nem MSO-t használnak, mikor ő azt tanulta.
-
Pötyi
őstag
válasz
paatrick #110 üzenetére
Hát pontosan ezt hívják beetetésnek! Mint egy jobb drogkereskedő, aki az iskolák környékén először ingyen osztogatja a szert. Aztán ha rászoktak, már minden pénzt megadnak érte.
A gyereknek is ingyen adják a MSO-t. Aztán majd felnő, esetleg döntéshozó lesz, egy cégnél neki kell majd döntenie, hogy mi legyen a céges platform.
Mit ismert? Mit fog választani?
MS-t.
-
Pingüino
senior tag
válasz
Precorus #111 üzenetére
"de azért teljes alternatívának nem lehet nevezni."
Attól függ, hogy bevesszük-e a képletbe a felhasználóbázist is, vagy csak egy összegző megállapítást teszünk. Mert olyan oprendszer, ami mindenre jó, olyan nincs. Sok területen a Windows sem tudja kiváltani akár a Linuxot, akár a macOS-t. Viszont ha figyelembe vesszük a felhasználóbázist is, akkor meglepően sok embernek lehet teljes alternatíva. -
Precorus
tag
Egyszer kipróbáltatták még valamikor infomatikaórán, excelben eltűntek a sorok, oszlopok, meg hasonlók.
Illetve, oké hogy van, tegyük fel hogy ugyan úgy működik, és a konverzió soha senki doksiját nem vágja agyon. Miért kéne nekem megtanulni, és miért nem tud a ms csinálni egy linux-kompatibilis verziót? Macre van, nem lehet túl nehéz
#97 Pingüino
Lutrist használtam, illetve ahol volt, ott a steames wine-t.
Amúgy ment minden játék, amit felraktam, csak a LOL-nál kellett kicsit piszkálódni. (asszem world of tanks, space engineers volt a lol mellett, ezeke mentek lutrisból, vagy steam protonnal)Én csak 2007-es MS office-t találtam, a fórumok amúgy mindenhol azzal voltak tele, hogy nem lehet a frissebbet felrakni, főleg az o365-öt nem.
Én diákként kaptam mindent, ttk-tól windows 7-8-10-em van, tisztaszoftver programból meg az office. Egy fillért nem kellett költenem hogy jogtiszta cuccokat használjak
Én nem ódzkodtam a linuxtól, volt egy félév opensuse ssh/tűzfal/stb egyetemen. A steam tényleg megoldott mindent, lutrissal meg egy esetben volt probléma. Csak ezt emeltem ki, hogy elég menő hogy majdnem minden megy, de azért teljes alternatívának nem lehet nevezni.
Egyelőre. Remélem.Off-off: Már nincs fent, nemrég kaptam havertól egy rift cv1-est, kellett a hely a VR játékoknak
szerk.: #110 paatrick
Durva, hogy erről mennyien nem tudnak, mintha kb sehol nem reklámoznák. -
paatrick
őstag
"Milye van otthon a gyereknek? Hekker/rendszergazda apja által felbarkácsolt LO.
Miért nem rak fel MSO-t? Hát mert az pénzbe kerül! Az fizetős progi! A LO meg free."
Az érvelés ott bukik meg hogy iskolának, tanárnak, diáknak ingyenesen (állami támogatott) letölthető az office 365. [link]
-
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #108 üzenetére
Ezért mondtam, hogy a játékosok között még van olyan réteg, akiknek nem feltétlenül jó dolog, de a lényeg, hogy látszik az előrelépés. Pl. ami engem érdekel most éppen (csak nekem meg per pill. a vas lenne gyenge alá), az a Tomb Raider két új része, és azok pl. kint vannak natív Linux verzióban. Meg az utóbbi 2-3 évben tényleg nagyon sokminden kijön natívban. Miközben előtte pár évvel meg még WINE alatt is sok játékkal gondok voltak. Szóval van bőven előrelépés évről évre, érdemes figyelemmel kísérni a dolgokat.
-
#16820480
törölt tag
Mondjuk kérhetné PDF-ben, akkor nem esik szét a formátum, akármiben csinálta a gyerek. Azt is lehet javítani meg kommentelni, még talán az ingyenes readerrel is.
Lenry: Mondjuk itt jön képbe az is, hogy mit mivel lehet kapni. Mert amikor lehet is Linuxos gépeket venni valahol, azt is jobbára alibiből adják, és nem olyan disztrót tesznek rá, ami esetleg jó vagy kényelmes lenne.
Pingüino: Kérdés, hogy manapság ki használ úgy játékot, hogy "letölti és felteszi", ha most nem számolunk a warezolókkal. Sokkal elterjedtebb szerintem az, hogy a kiadó/terjesztő launcheréből megveszi és telepíti az ember, az meg nem fog menni szerintem. Erre még egy lapáttal rátesz a Game Pass, ahol nem is megveszed a játékokat, hanem havidíjért játszhatsz bármivel, ami a katalógusban van.
-
Az mocsok érdekes, hogy a 2003 nem ment, mert az már évek óta pöcc-röff.
Mondjuk a 2003-al az a baj, hogy tiszta lyuk, bárminek sebezhető, szal jobb azt is kerülni már.GIMP, attól függ, milyen szinten kell rajzolni. Nekem pl. amatőr fotósként tök elég, ritkán retusálok.
@Pötyi : Tök jó, ezt hívják vendor lock-in -nek. Ugyanez a magyartanár fel lenne háborodva, ha csak egyféle bort lehetne kapni. Vagy sört. Vagy mondjuk egy sörgyártól lenne világos, barna, meg félbarna, más nem.
-
Pingüino
senior tag
Igen, az elég szörnyű, hogy mindent MSO-ban kérnek az iskolában, de egyébként ez nem a tanár hibája, a tanár azért készít fel arra, mert az érettségin is az a követelmény. Az államnak kellene a NAT-ban általános irodai elvárásokat megfogalmaznia a specifikus MSO helyett. Valami kis mozgolódást egyébként látok, mert legalább annyit már tanítunk, hogy "van ilyen is", viszont az elvárás még mindig az MSO.
-
Pingüino
senior tag
válasz
#16820480 #102 üzenetére
Nyilván ezek a programok arra vonatkoznak, ha nem steam-ről próbálsz natív linux játékot feltenni, hanem letöltöd, és telepíted. Azon segít. Hegesztgetésnek nem tudom, mennyire lehet nevezni, mikor nem buherálsz kézzel semmit, csak kiválasztod mondjuk PlayOnLinux-ban, hogy mit akarsz feltenni, az beállítja maga a szükseges WINE prefixeket, aztán meg rátelepíted úgy a játékot, mint ahogy windows-on is tennéd. De egyébként nem tagadom, vannak olyan játékok, amiket nem lehet életre kelteni Linux alatt, csak nagyon ritka. Akik pont azokkal akarnak játszani, azoknak nem alternatíva. A jó hír viszont az, hogy régi játékok sokkal jobban támogatottabbak, sok olyan elfut linuxon, ami már egy win10-en még buherálva sem, meg az újabb játékok kb. 2-3 évben már szinte mind megjelenik natív Linux változatban is, szóval mindenképp érdemes figyelemmel kísérni, hogy halad a fejlődés. Arról nem is beszélve, hogy Linus tesztjei alapján sok játék linux alatt gyorsabban fut.
-
válasz
#16820480 #102 üzenetére
a GIMP / PS annyiban tényleg nem jó párhuzam, hogy kvára nem egy szint, a GIMP egy psd layerrel nem tud mit kezdeni (legalábbis nem tudott, amikor utoljára néztem), szóval igen, a PS nehezen megkerülhető.
cserébe sok nagyságrenddel több a fölöslegesen Windowst használók száma, mint a kényszerből / munka miatt Linuxozni nem tudóké.a userek 99%-a böngészik meg filmet néz. a Chrome meg a VLC ugyanolyan Linuxon is
-
Pötyi
őstag
válasz
#16820480 #102 üzenetére
Igen, de ez - ha józan paraszti ésszel tovább gondolod - akkor messze vezető kérdés.
Mi az általánosan elterjedt offisz programcsomag? Hát a MSO
Miben kéri a tanár a beadandót a középiskolás gyerektől? MSO formátumban.
(Nyilván, mivel neki is az van, abban tudja megnyitni, anélkül, hogy szétesne a formátum.)
Milye van otthon a gyereknek? Hekker/rendszergazda apja által felbarkácsolt LO.
Miért nem rak fel MSO-t? Hát mert az pénzbe kerül! Az fizetős progi! A LO meg free.
Mi a gond? Nem kompatibilis a kettő, mert az MSO nem nyílt szabvány.
Mi lenne a megoldás? Hát hogy a magyartanár ne zárt formátumú fájlban kérje a beadandót.
Ja, csak egy jól szituált ötvenes magyartanárnak - látatlanban is elnézést kérek a törpe minoritástól, biztos van pár üdítő kivétel - aki még a rendszerváltás előtt végzett a híres egri Eszterházy Károly, korábbi nevén Ho Si Minh, korábbi nevén Eszterházy Károly tanárképzőn, halvány lila fingja sincs erről! Őt beetette a MS az ingyenes tanár-diák licenszel, mint egy jobb drogkereskedő. Ha csak ezt ismerik, csak erre lesz igényük. Soha nem is lesz igényük a nyílt platformokra.
-
#16820480
törölt tag
Mondjuk azért nem annyi, hogy meg kell szokni/tanulni a GIMP-et. PS-ban van egy rakás one-click megoldás, ami nincs GIMP-ben, hanem manuálisan kellene kihozni ugyanazt az eredményt. Mondjuk fotók retusálásakor nem mindegy, hogy képenként 3 kattintás, vagy 2 óra.
Pingüino: De mire jó a Playonlinux meg Winetricks, ha mondjuk fel sem települ Steam-ről az adott játék, mert nem támogatott a rendszer. Múltkor amúgy ránéztem, hiszen van Steam Linuxra is, de kb amivel játszanék, az nincs rá, így nem sokat ér számomra.
Az meg nem tudom kinek jó, hogy reszelgesse meg hackelje a cuccokat, hogy elérje vele azt, ami W10-en out of the box megy. Úgy kell választani, hogy a felhasználónak kényelmes legyen.
LO is tök jó, és le a kalappal a fejlesztők előtt, hogy mennyi időt és energiát beleöltek eddig, de kicsit úgy érzem olyan légüres térben mozognak vele. Pont arra nem jó, hogy MSO fájlokat megnyiss vele rendesen, egyszerűbb feladatokra meg ott vannak a webes szerkesztők is. Kérdés, hogy mekkora igény van a kettő közötti, nem igazán kompatibilis szerkesztőre manapság.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- XPS 9530 15.6" 3.5K OLED i9-13900H RTX 4070 32GB 1TB NVMe ujjlolv IR kam gar
- RTX 4090, I9-14990 PC Eladó!
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 9600X / RX 9070XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 8400F / RX 9060XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 3080 / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi Note 13, Xiaomi Redmi Note 13 Pro, Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
- Apple iPhone 8 64GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 4070 Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- iKing.Hu - Xiaomi 14 Ultra - Ultra White - Használt, karcmentes
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 9600X / RX 9070XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest