Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz DraXoN #7 üzenetére

    "vagy meg lehet mondjuk tanítani programozni oly módon, hogy az ügyfél elmondja "mit akar" és az igények alapján elkészíti a tervet ilyen vagy olyan programnyelven? ... "

    Jelen pillanatban az Amazon és még egy másik vállalat kínál ilyen szolgáltatást.
    Valamiféle leírás alapján elkészíti a programot vagy annak egy részét A favágó munka váltható ki. A költséget és a program készítésének sebességét gyorsítva. Hasznos mellék szolgáltatás, a levédett kódsorozatok hasonláság vizsgálata. Szól ha nagyon hasonlít a kódsorozat.

    "Érzelmeik lesznek-e? nem valószínű... "

    Amúgy sima ügy. Ha ma az emberihez fogható bonyolult érzelemvilágot nem tudunk, akarunk programozni, de alapvető érzelmek programozhatóak.

    Fáradtság. Az akkumulátor töltési szintje, a fogyó, kenő kopó anyagok és alkatrészek állapota. A szoftver update keresésének elmaradása. Ha valamelyik paraméter egy kritikus szinthez közelít. Lassul az eszköz és egyre inkább karbantartást akar.
    Öröm. új folyamat megismerése, az alkalmazásának elsajátítása,.. Ha nagyon alacsony az örömszint, feladat vagy tevékenység keresése.
    Ezzel a két érzelemmel már magára hagyható egy eszköz. Gondoskodni akar magáról és keresni fogja a munkát. De egy munkavégzés esetében már számolni tud, hogy előbb menjen karbantartásra vagy a munka elvégzésére.
    És ezzel már az öntudat közelébe is eljutottunk.

    Nyilván nem lesz ennyire egyszerű a dolog. De egy hirtelen öntudatra ébredés, nagyon mese jellegű elképzelés.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz dolon75 #24 üzenetére

    Nem.
    Alig van eltérés. A programozás és a tanulás között.
    Minden amit mi személyes individuumnak gondolunk, tanulás - programozás eredménye.
    Melyik zenei stílust szeretjük, melyik a kedven szín. A partnernek mennyire kell teltnek lennie, .....
    A generációs különbségek amik a gondolkodásban jelentkeznek, részben az eltérő szocializálódási időpont eltérésből adódnak. A tapasztalat == felületes tanulás, eltérő megoldás választására késztet.

    Vannak automatizmusok az emberben, mint például a feltételes reflex, amik programozásnak tekinthetőek. A tapasztalat olyan mélységbe ágyazódik, programozódik, hogy gondolkodás nélküli automatikus reakciót vált ki.
    Például a bokszolók, egy adott szituációban nem gondolkoznak azon, hogy mit kellene tenniük. Egy ismert felállásban automatikusan indul el a mozgás. A kezdő autóvezető minden mozdulatát kontrollálja. A gyakorlott és gyakorlatban maradt vezető, gondolkodás nélkül lép a fékre, amikor előtte veszélyhelyzet alakul ki. Ha egy ideig nem vezet, kezdenek kiesni az automatizmusok, de gyorsan vissza jönnek.

    Ezért nem lehet megtanulni fél év alatt küzdősportokat. Egyszerűen kevés az idő arra, hogy gyakori helyzetek kezelését automatizálni lehessen. Ha gondolkodni kell, az már hatalmas időveszteség.

    Sőt, ha ezek a feltételes reflexszek és probléma kezelési minták egymással ellentmondásba keverednek, akkor problémák keletkeznek. Zavartság, döntési képtelenség, önkontroll részleges elvesztése. Mivel a mintákat a szülőktől és a gyerekkori környezetből szerezzük be, bizonyos problémákat generációkon keresztül hordozhat az ember.

    Ez a fajta probléma a MI-t is érintheti. Egy adott helyzetben, két egymástól eltérő, ám azonosan hatékony megoldás lehetséges. Melyiket választja?

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz dolon75 #30 üzenetére

    "A programozás az, amikor a fejlesztő leírja a kódot, amit a számítógép végrehajt, gondolkodás nélkül. "

    A programozás az, amikor az inputnak a tulajdonságai alapján választ a program outputot.

    Nyilván lehet olyan statikus programot írni, amiben nincsenek feltételes elágazások és nincsenek feltételes ciklus számban végrehajtott műveletek.
    Illetve van olyan lehetőség is, amikor maga a programkód is változóként van definiálva. Akár működés közben is lehet változtatni a futó kódot. (A mai op.rendszerek ezt nem nagyon tolerálják a programkód futás közbeni manipulálását, de nem lehetetlen.)

    Elméletileg az sem lehetetlen egy program a saját funkcióit vagy eljárásait javítsa.
    Olyan helyen, mint a Mars, ahol egy marsjáró problémába ütközik, ahol sokszor kell újra inicializálnia magát, amíg egy problémára megoldást talál, azonnal Patch keddet csináljon magának a hasonló problémák kezeléséhez.( A Földről már nem lehet távirányítani az eszközt, a fény terjedésének lassúsága okán.)
    A példa nem teljesen alaptalan. Volt már példa rá hogy egy marsjáró megakadt egy kődarabon. Sokszori próbálkozás után tudott tovább haladni.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz peppa #48 üzenetére

    "A gyerekeimnél azt láttam, hogy kicsiként megtanulták használni a szavakat, kifejezéseket és a szituációnak megfelelő módon használták. Eleinte azt hittem, hogy értik is amit mondanak, de kiderült, hogy nem értik, csak utánoznak. "

    Ez a tanulási folyamat. A kapott inputhoz egy alkalmas tűnő outputot társít a gyerek. A válaszban olyan szavak beletartoznak, amiket már ismer a válaszoló, de nincs tisztában a szó tartalmával. Egyszer majd kiderül a szó mögé rejtett tartalom is. Azt azért hozzá kell tenni, hogy a gyerekkor végén nem hal ki az emberből ez a képesség. Ki is használják. Például reklámipar erre is épít.

    "Azt látom, hogy az ismétlések számával inkább a készségeik vannak arányban, de az hogy mit értenek meg a világból, milyen fogalmakat alkotnak, az egy minőségi változás, fejlődés eredménye."

    Pontosan így van. A régi közmondás szerint is, ismétlés a tudás anyja. Vagy a gyakorlat teszi a mestert.

    "Egy macska akárhány ismétléssel sem fog olyan fogalmakat alkotni a világról, mint egy gyerek 10 évesen..."
    Ez fordítva is igaz. A 10 éves gyereknek se lesz fogalma az az egérfogás fortélyairól.

    Az emberek közelében élő állatok közül a sertések a legintelligensebb állatok. De sohasem tudtak olyan kapcsolatot kiépíteni az emberrel, mint kutyák és macskák. Ez a két állatfaj manipulálja az embereket. A kutyák termelnek egy olyan hormont, amely csak az ember gyerekeiben van jelen. Egyetlen célja a hormon termelésének, a kötődés gyors kialakítása. Ezért szoktak gyerekpótlékként tekinteni a kutyákra.

    "Az A.I. tanulási folyamata nekem arra hasonlít, ahogy az állatok viselkedései kialakulnak és az emberek a szokásaikat alakítják ki: pozitív és negatív megerősítés mentén erősödnek és halnak el bizonyos viselkedésminták"

    Meg is érkeztem ahhoz a mondatodhoz, amelyikkel nem értek egyet.

    Habár több iromány is tárgyalja az A.I. tulajdonságait, de jelen pillanatban nem tudjuk miként fog működni. A mai asszisztensek még csak ismert szituációkat képesek kezelni.
    Tegnap Alexa megkérdezte, mennyi csillagot adok a három hónapja vásárolt offline társasjátéknak. Mondtam neki, hogy ajándékba adtam. A válasz az volt, hogy számmal mondjam 1 és 5 között. Mondtam neki nem tudom. Ezt megértette. A kérdést használta Alexa, mert előírták neki. De a kérdés lényegét nem értette. Mint a gyerekek beszélgetésükben.
    A háziállataink is megváltoztatják a viselkedés mintáinkat. Kölcsönös a trenírozás.

    Most sokan besértődhetnek azért amit leírok.
    Az emberek döntőtöbbségének nem volt és nem is lesz egyetlen önálló gondolata. Az adott helyzethez hasonló mintákat keresünk és a megtaláltak közül választunk egy döntési helyzetben. Ha meglátnak egy eddig még nem ismert és hatékony módszert, "hogy ez nekem miért nem jutott eszembe" jellegű reakciókat szokott kiváltani a helyzet. Nem juthatott eszébe, mert a készletből még hiányzott ez a fajta minta. Az IQ teszt is olyan feladatok sorozata, amely a közvetlenül tanult dolgok mellett az elsajátított folyamatkezelések mennyiségét méri. És ezek hatékonyságát, a megoldási sebességgel.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz dolon75 #50 üzenetére

    Mivel nem kérdezett újra, nem indult újra a folyamat.
    Azt mondta, hogy számokat kér. Vélhetően a nem tudom benne van a lehetséges válaszok listájában.
    Hosszan nem lehet neki magyarázni, mert az ötödik szó környékén dobja a kommunikációt. Úgy tekinti nem neki szól a beszéd.
    A nagymama nagyon választékosan beszél vele, nem a lényeget mondja. Alexa dobja is a kommunikációt, ha "azt szeretném kérdezni" kezdettel indulna a dolog.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz peppa #52 üzenetére

    "A gondolkodás képessége nem feltétlenül jelent nagy innovatív dolgot. pl.: a leeső tárgyak megfigyelésével fel tudom fedezni a gravitációt, mint univerzálisan ható erőt és erről képes vagyok fogalmat alkotni."

    Ez éppen hatalmas innovatív dolog. Az emberiség is csak az 1600-s évek második felében fedezte fel. Newton volt, aki felismerte a tömegvonzás törvényszerűségét.
    Egyszerűen annyira természetes, hogy fel sem tűnik. A gravitáció mentes állapotot nem tudták kipróbálni. Aki fáról esett le, csak egy pillanatra tapasztalhatta meg. Aki hosszabban, már nem tudott beszámolni az élményről.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák