- iPhone topik
- One mobilszolgáltatások
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Fotók, videók mobillal
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
- Redmi Note 9 Pro [joyeuse]
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Sony WF-C710N - átlátok rajta
Új hozzászólás Aktív témák
-
Abból a hsz-ból az jött le, hogy szerinted a hasznos jel frekvenciájával egyezik a PWM frekvenciája. Ezt biztosra veszem, hogy nem igaz. Gyanítom, hogy (normálisabb class D erősítők) PWM frekvenciája az nem a 10kHz-es, hanem egy nagyságrenddel feljebb, minimum a 100kHz-es tartományban ketyeg. Ezzel a legalsó nem kívánatos felharmonikusok (recék) is minimum 100kHz felett lesznek, amely a jelenlegi digitális studió-minőség (192kHz-es mintavételezésnél 96kHz) felső határánál is nagyobb, nemhogy az emberi hallásénál. Egyébként ezeknek a "recék"-nek az amplitúdója nem is túl nagy, ráadásul csak háromszög hullámokból állnak, mely utóbbiaknak felhamónikusai igen halkan szólalnak meg a az alaphanghoz képest. Nem úgy, mint a fűrészfogas vagy négyszög hullámoknál.
-
dabadab
titán
"Most így hirtelen nem tudom, honnan jött ez hogy a PWM jel ugyanakkora szinusz jelent "csinál"."
Szerintem onnan, hogy erosen ugy tunt, hogy szerinted a 3f az a hallhato tartomanyban van - pedig valojaban mar az f is boven a hallhato tartomanyon kivul esik, pl. a nepszeru TA2020 (kb. minden ebayes T-Ampben ez, vagy valamelyik csaladtagja van) szort spektrumu kapcsolofrekvenciat hasznal, ami tipikusan 100kHz - 1MHz savba esik.
"A kimeneti jelnél azt a recét nem tudod eltüntetni"
Dehogynem, erre van az alulatereszto szuro.
-
buherton
őstag
Most így hirtelen nem tudom, honnan jött ez hogy a PWM jel ugyanakkora szinusz jelent "csinál". Meg hogy rosszabb lenne a hatásfokuk, mint az AB-jé. Ha a hatékonyság alatt a hatásfokot érted, akkor a D osztály viszi a pálmát, mert a kapcsoló üzem miatt gyakorlatilag az aktív elemen a teljesítmény "esés" minimális. Nem tudok pontos %-okat, de tuti, hogy 90% környékén van. B osztály 74%, AB ha jól emlékszem 50%, az A osztály pedig kemény 25% (ezek elméleti maximumok).
Am pont jó linket tettél be, mert azon gyönyörűen látszódik, hogy a D osztályú erősítőnek mi a legnagyobb hátránya. A kimeneti jelnél azt a recét nem tudod eltüntetni, csak csökkenteni a limiteket.
-
A PWM nem ugyanakkora négyszögjelet csinál a szinusz hullámból. Ezt még én is tudom, aki hülye elektronikából.
Szerintem ha úgy is lenne, ahogy írod, akkor a hatékonyságuk még rosszabb is lenne, mint az AB-erősítőéké.
szerk: linket kicseréltem jobbra.
-
buherton
őstag
De azt se felejtsd el, hogy miért is szeretik a csöves előerősítőt. A vákuum miatt majd hogy nem végtelen a bemeneti ellenállása (+ lineáris erősítés), és így nem terheli az elő fokozatot. A visszacsatolás csak részben csökkenti a torzítást (ha jól emlékszem, akkor a hurokerősítéstől, illetve a fázisstabilitástól függ).
(#29) Psych0: Csak azért említettem a munkapontot, mert az alapján döntjük el, hogy A, B, C, vagy D osztályú-e az adott erősítő
.
Pontosan tudjuk, hogy a felharmonikusok a PWM frekvencia és többszöröseiként jelennek meg, amik legalább két-, de általában három nagyságrenddel nagyobbak a hasznos jel frekvenciájánál.
Akkor nézd meg ezt: [link] Nekem ebből az jön, le hogy igen jelentős felharmonikusok jelentkeznek még hozzá dekádon is belül is már.
Egy primitív harmadfokú aluláteresztő szűrő 60dB/dekád csillapítással rendelkezik, ami három dekád alatt 180 decibel csillapítást jelent. Tehát, ha a zajkomponenseket legalább egymilliárdod részére csökkentjük az szerinted még csak "valamelyest kiküszöbölés".
Igen ez így van, de egy HF erősítőnél vagy csak mély hangokat fogsz hallani, vagy hallod a magasat is + a mély és középfrekvencia felharmonikusait. Erre mondjuk tuti kitaláltak valamit, de azt még nem ismerem.
Csöves erősítők az elavult technika, de meg vannak a saját pozitívumai és negatívrumjai. Nem is arról megy most a vita.
-
Psych0
őstag
"D osztálynál ilyen arányosság nem áll fent, mert ott munkapont nem az aktív tartományban van."
A kimeneti tranzisztorok kapcsolóüzemben működnek, miért kell belekeverni a munkapont fogalmat?"Ennek következményeként igen nagy számban és jelentős amplitúdóval jelennek meg a felharmonikusok."
Pontosan tudjuk, hogy a felharmonikusok a PWM frekvencia és többszöröseiként jelennek meg, amik legalább két-, de általában három nagyságrenddel nagyobbak a hasznos jel frekvenciájánál."Ezeket aluláteresztőszűrővel lehet valamelyest kiküszöbölni, mert az csak nagy részt a nekünk kellő jelet engedi át, és itt a bökkenő, hogy hogyan tudják ezt megfelelően szűrni, hogy minden hang megfelelő amplitúdóval menjen át"
Egy primitív harmadfokú aluláteresztő szűrő 60dB/dekád csillapítással rendelkezik, ami három dekád alatt 180 decibel csillapítást jelent. Tehát, ha a zajkomponenseket legalább egymilliárdod részére csökkentjük az szerinted még csak "valamelyest kiküszöbölés"."A felharmonikusokkal pedig az a baj, hogy nagyobb frekvenciájúak, és ezért könnyebben zavarják a másik oldal jelét, vagy saját magát még az erősítés előt"
Persze, de ezek mind kiküszöbölhetőek gondos tervezéssel, természetesen egy terméket adott specifikációk szerint terveznek, tehát egy 10Ft-os végfoknak nem fognak kétszer akkora áramkört használni, hanem megelégszenek szerényebb áthallással. A csöves erősítők pl hajlamosak a mikrofóniára, változnak a paramétereik az életciklusuk során, be kell melegedniük, még sem szokás ezeket hátrányként felsorolni, pedig nem is mind küszöbölhető ki...Én úgy látom, hogy a "hívőknek" ahhoz, hogy megértsék egy D osztályú erősítő működését már nem elég a hobbielektronika szint ezért sokkal egyszerűbb az egész topológiát leszólni és elvetni, főleg, miután összevetettek egy konzumer erősítőt a milliós cuccukkal és meghallották az "igazságot".
Hallottunk már szarul szóló D osztályút, B-osztályút, és szarul szóló A osztályú csövest is. Mégsem a topológia szólt szarul, hanem az aktuális megvalósítás.
-
Psych0
őstag
"(csöves erősítő esetén ez a tartomány teljesen lineáris, ami a legkisebb torzítási tényezőt biztosítja)"
Ez mind igaz is, amíg nincs visszacsatolás, amint negatív visszacsatolást alkalmazunk egyből elfelejthetjük a torzítást a félvezető nemlinearitása miatt, viszont nehéz elfelejteni a csövekhez szükséges impedanciaillesztő trafót.
-
buherton
őstag
Nem engedte már.
D osztálynál ilyen arányosság nem áll fent, mert ott munkapont nem az aktív tartományban van. Ilyenkor az erősítő kimeneten csak diszkrét érték lehet (plusz táp, mínusz táp, illetve a földfüggetlen állapot lehetséges). Ennek következményeként igen nagy számban és jelentős amplitúdóval jelennek meg a felharmonikusok. Ezeket aluláteresztőszűrővel lehet valamelyest kiküszöbölni, mert az csak nagy részt a nekünk kellő jelet engedi át, és itt a bökkenő, hogy hogyan tudják ezt megfelelően szűrni, hogy minden hang megfelelő amplitúdóval menjen át. A felharmonikusokkal pedig az a baj, hogy nagyobb frekvenciájúak, és ezért könnyebben zavarják a másik oldal jelét, vagy saját magát még az erősítés előtt.
-
buherton
őstag
Ami nagy fejtörést tud okozni az a viszonylag széles spektrum megfelelő szűrése. Ez az ami egy otthoni minőséginél nem tudom hogy oldják meg. Mert ha fix frekvencián van használva arra tökéletesen be lehet lőni az aluláteresztőszűrőt de inkább szűrőket. Koncerten szintén ilyen erősítőket használnak, de ott nem hiszem hogy foglalkoznának ilyennel. Erről nincs infóm.
(#13) dabadab: Elektromágnesen el lehet szigetelni, de az nagyobb feladat egy D osztályú erősítőnél mint egy AB osztályúnál. Ha pedig ilyen jól eltudják, akkor ~60k-ért miért nem képesek?
(#22) Buci21: Az A, az AB, a B, a C, és a D osztályok között az a különbség, hogy az adott aktív elemet, melyik tartományában használod helyesebben fogalmazva munkapontjában. Az A osztály azért a legjobb minőségű, mert az áteresztési tartománynak nagyjából a felénél van munkapont, ami biztosítja hogy mind pozitív mind negatív félhullám megközelítőleg azonos, és az eredeti jelet a legkisebb torzítással erősítő fel (csöves erősítő esetén ez a tartomány teljesen lineáris, ami a legkisebb torzítási tényezőt biztosítja). Így ahogy növekszik a bemeneti feszültség, az erősítés függvényében fog a kimeneten megjelenni az erősített jel. Így közvetlen arányosság írható fel a kimenet és bemenet között.
-
Buci21
addikt
Néhány denevért xDDD
ezen besírtam
köszi szépen a választ, legalább egy kis fogalmam legyen a témában
és pl ha nekem van egy Marantz sr 810-esem, nah az milyen? (ez egy ősi 70es évek végéről vagy a 80-as elejéről való, rádiós erősítő) Az miben különbözik ettől a D-osztályútól? És miben tér el a hangja? -
Pista0001
addikt
Tehát. Adott egy vezeték nélküli hangszórópár, amibe be kell dugni egy tápvezetéket, a két felét is össze kell kötni valamivel és extraként beledughatunk még egy vezetéket, amin keresztül tölthetjük a forrást szolgáltató mobil eszközt. Magyarul az egyik felébe 1, a másikba legalább 2 vezetéket kell csatlakoztatni, de lehet még egyet. Na elmennek ezek a...
-
#16939776
törölt tag
Még egy kompromisszumos kütyü. Azt nem értem hogy ebben a kategóriában miért nem bolondbiztosra csinálják az összekötést a "főegység" és a passzív doboz között. Továbbá a két különböző térfogatú doboz sosem fog egyformán szólni, + közte kábel az egyik oldalon! + 45dB-s áthallás viszlát sztereó tér.
Ha már pénzt költünk akkor ez alá nem adnám:[link]
A vezeték nélküli varázslat meg qurvár@ nem érdekel, nem fogok a hangfal körül futkorászva zenét hallgatni. Ha nincs időm "bedugni" akkor a zenét sem fogom tudni nyugodtan befogadni, így értelmetlen is leülni elé.
Tipikus parasztvakítás: olyan technológiai lehetőségeket ad, amit saját magával nem fogom tudni kihasználni.
-
Psych0
őstag
Vallásháborút szimatolok...
-
Cyberpunk
félisten
Hát erős kételyeim vannak a vezeték nélküli technológiákkal még mindig.
-
tdd587
őstag
Nyilván ez nem a v3 board-ra épül. Az picit többet tud ennél. De ettől még nem a class D-t kellene ekézni.
Amúgy a cikkben is úgy kellett volna írni, hogy a nuforce a monoblokkjairól híres, class D-ben értek el minőségi áttörést, kiemelkedő DAC-ról nem is hallottam még tőlük.
-
buherton
őstag
És?
Szerinted miért 75 dB a jel-zaj viszony, és 45 dB az áthallás? Nem a 10 kHz akar világgá menni... Mivel a D osztályú erősítő 10 kHz-es hang esetén nem 10 kHz-en ketyeg.
(#9) Daywalker: Persze hogy nem, de 300 USD-ért ne legyen már ilyen. De elsődleges oka a D osztályú erősítőnek azaz, hogy ne kelljen csak minimális hűtés, szemben az AB és főleg az A-val szemben. A minőség csak második helyen van.
-
Mr. Teddy
őstag
Lehet hivatalosan ez a CD minőség kb a digitális adatfolyamra vonatkozik, amit bluetooth-on átnyomnak. Aztán, hogy az analóg része mit művel vele, az más kérdés. Azért meg kell hagyni, hogy egy CD minőségét rendesen visszakapjunk, ahhoz nagyon sok pénzre van szükség.
-
Az a 75dB nem hangzik túl jól, a 45dB-es áthallásról nem is beszélve, hajajj...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Ohh Lenovo ThinkPad P15 G2 Tervező Vágó Laptop -75% 15,6" i5-11500H 32/1TB RTX A2000 4GB /1 Millió/
- UHH! HP EliteBook 850 G8 Fémházas Multimédiás Laptop 15,6" -40% i7-1165G7 16/512 Iris Xe FHD EU-HUN
- IBM PS/1 2168-552 486SX-25
- ASUS ROG Strix RTX 2080 Ti OC 11GB
- Acer Swift 3 (SF314 54) i5 / 8GB RAM / SSD / FullHD / kiváló állapotban!
- Geforce GTX 1050, 1050 Ti, 1060, 1650, 1660 - GT 1030 - Low profile is (LP)
- Ritkaság! Csere-Beszámítás! Intel I9 13900KS Processzor!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 14400F 32/64GB RAM RX 9060 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- BenQ PD-2700-U Monitor - Designer 4K 27"
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest