- iPhone topik
- iOS alkalmazások
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Samsung Galaxy S21 FE 5G - utóirat
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Xiaomi 13 - felnőni nehéz
- Garmin Forerunner 165 - alapozó edzés
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Milyen okostelefont vegyek?
-
Mobilarena
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Borisz76
veterán
válasz SSJPiotr #7180 üzenetére
Nem javaslom.
Legyen víz a fűtő közeg.
Padló vagy radiátoros megoldással.És a lényeg, hogy ezt a vizet melegítheted gázkazánnal, vegyestüzelésű kazánnal vagy elektromos kazánnal is.Elektromos kazán akkor ha jó a szigetelés a házon!
Így több megoldásból választhatsz.Kiegészítő fűtésre, hűtésre is alkalmas klíma a legjobb.
[ Szerkesztve ]
Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
kardkovacsi
senior tag
válasz SSJPiotr #7180 üzenetére
Azért olvasol ilyeneket, hogy ez "sz.r" mert tényleg nem a legjobb és emiatt nagyon kevesen használják.Olcsó a kiépítés és drága az üzemeltetés. A gépészeti számítást semmi esetre se hagyd ki mert nagy meglepik lehetnek. Rengeteg ilyet láttam már a különböző csoportokban...a "az hogy lehet, hogy be kell fizetnünk még 300e villanyt amikor azt mondták, hogy elég lesz a napelem mindenre" jellegűeket. Én egyszer kiszámoltam (durván, gázfogyaztás árát megtiplázva mert kb. az az arány kondenzációs kazán vs sima villany esetén) csak a meleg víz kiváltására nekünk egy kb. 3.5 kWp-s rendszer kéne magában.
Amúgy szerintem semmiben sem különbözik más mennyezet fűtéstől.Még egy dolgot ne felejts el. Senki nem tudja a szaldó meddig tart. Lehet örökre, lehet a mostani szerződéseknek még nagyon sokáig (reméljük), de szaldó nélkül ez az egész felállás brutál veszteséges. De ha 10 év múlva is engedik el a szaldót akkor is ott leszel egy veszettül drága fűtéssel és akkor kiépíteni a dolgokat háromszor annyiba fog kerülni mert szét kell bontani az egész házat. Emiatt én is a vizes fűtés kiépítést javasolnám.
-
veterán
válasz SSJPiotr #7180 üzenetére
tudom, hogy ez is a hallottam kategória, de:
Ismerősömék fűtő fóliát raktak le a szinte passzív háznak megfelelő házukba (2018-ban építették 20cm szigetelés padláson 30) és nagyon nagy volt a kilengése a hőmérsékletnek vagy meleg volt vagy hideg... (mivel a fütőfilm vezérlése nem volt túl jó) azóta variáltak vele de rájöttek, hogy még a közel passzívházukba is sokat fogyasztanak és a déli tetőre rakott napelemekkel nem jönnek ki. Illetve nyáron kellett a klíma mert a jól szigetelt ház azért egy idő után át melegszik. Így vettek 2 klímát és azzal fütőttek következő télen 3-ad annyi költségből. De a klíma se a legjobb komfort (szél zúg - bár több klímával és jó minőséggel lehet ezt jól is csinálni, de akkor már drága.)Nálunk klíma van 3 szoba plusz nappali 4 db klíma a nappali 35nm ott már azért van hangja (nem is használjuk) a szobákban (12nm) viszont nagyon csendes aludni is tudunk mellettük. A szobákon kívül mindenhol padlófűtés van így ott gáz megy (évi 30-40e Ft a gáz fogyasztás + melegvíz)
Ha most építenék akkor: hőszivattyú lenne a házban mennyezet hűtéssel és padló fűtéssel így meg tudnánk oldani a ház fűtését és hűtését olcsóbban (4 klíma - 1,5 millió, gázterv, gázkazán - 450e). Plusz lenne mellette egy kandalló (ami van most is) puffer tartállyal ha nincs áram - és a két szivattyú meg tud menni 1 napot kb egy szünetmentesről...
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest