Hirdetés
- iPhone topik
- Yettel topik
- Mától kapható az EarFun Clip 2
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
- MIUI / HyperOS topik
- Samsung Galaxy S22 Ultra - na, kinél van toll?
- OnePlus Watch 4 néven újráz az Oppo Watch X3
- Poco F5 - pokolian jó ajánlat
- Itt a Galaxy S26 széria: az Ultra fejlődött, a másik kettő alig
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
-
Mobilarena
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Samott
addikt
válasz
hevepapa
#18098
üzenetére
Nem, rosszul fogalmaztam, a kazan tetejen van egy kis sapka az a kemenye, nem a szabadba megy belole az egestermek hanem afurdoszobaba. Es nincs konyhai paraelszivonk, a haz is eleg nagy, nem okozhat ilyen problemat.
A tobbieknek is koszonom a segitseget, meg atgondolom mi legyen. Lehet hogy lecsereljuk a gazkazant egy kombi cuccra. Az is egy osregi darab, es az legalabb a kazanhazban van rendes kemennyel.
-
hevepapa
őstag
válasz
Samott
#18094
üzenetére
A kéményes gázbojler legtöbbször azért alszik el, mert a konyhában a páraelszívó kirántja a levegőt a házból (főleg ha túl jól zárnak a külső ajtók, ablakok) és ha nincs ehhez külön szellőző beépítve akkor a kéményen keresztül szívja be a levegőt. Az meg nem tesz jót az őrlángnak sem...
-
madgie
titán
válasz
Samott
#18094
üzenetére
Szeretjük a Lydos Hybridet, bevált, sokkal-sokkal kevesebbet eszik, mint a villanyos Hajdu (1,3 kWh kb eddig az átlag naponta), a hátrányaival is tisztában voltunk, sőt, van, amelyik nekünk előny is (pl az, hogy hűti a környezetét, ez nekünk előny, mert kamrában van), de mai eszemmel inkább rászánnék még egy kicsit és a nem hibrid megoldást választanék, hanem a még kicsit jobb COP értékű, teljesen hőszipkás Nuos Evo-t.
-
-
Samott
addikt
Sracok, van egy gazbojlerunk es nem szeretjuk. Ugy ertem a hazban van a furdoszobaban, belso kemenyes es neha kiallszik. Megszabadulnank tole. Itt a topickban tobben is emlitettek hoszivattyus villanybojlert, van ennek valami szaktopikja itt a PH-n vagy offban kerdezhetek itt olyantol akinek mar van?
Mennyire zajos ez, mennyi aramot eszik az ilyen? Erdemes erre cserelni a gazost?
-
stifi82
aktív tag
Helo!
Az mitől van, hogy a 4 kw-os rendszer max 3-3,2kw-ot tud a diagramon? -
PaLa1985
csendes tag
Sziasztok!
Zöldfülű vagyok a témában.
Erről az árajánlatról szeretnék kérni véleményt, reális ár ? Rendben van az ajánlat?
Napelem márkája jó?
9,9 kW-os rendszer, 2 tájoláson lesz, nem tervezek bővítést.
3.750.000 Ft a végleges ár.
Esetleg információ mire figyeljek, mik a buktatók stb. -
Ha már Huawei és optimalizáló, akkor nekem is van egy kérdésem. Íme a tető:
Jól láthatóan kétféle dőlésszög van és a bal oldali délután árnyékot vet a másikra. (A légkábelek nem vetnek árnyékot.)
Elegendő csak a sárgával berajzolt panelekre optimalizáló, vagy a különböző síkok miatt érdemes lenne az egyik tetőfelületen lévő összes panelra?
A nagyobbik részre 13 panel, míg a másikra 9 db fér fel.
-
kardkovacsi
senior tag
Ha már Huawei. A Huawei optimalizálói tudnak felfelé tolni feszültséget vagy azok is olyanok mint a Tigo, hogy csak csökkenteni tudja? Ez azért érdekes, mert ha egy újabb panelt beraksz a sztringbe akkor ha arra teszel csak optimalizálót annak felfelé kéne emelnie a panel+opti feszültségét, hogy az áram megegyezzen a régebbi panelek áramával.
Az SE optimalizálók tudják, a Tigo nem. Tehát a Tigot mindig a legkisebb áramú panelekre kell rakni ami bővítésnél nem annyira jó. -
kardkovacsi
senior tag
válasz
Andras6800
#18084
üzenetére
"Az egész azon múlik, hogy a tervezők megfelelő user profilt raktak-e össze (statisztika), illetve ahhoz megfelelő anyagot választottak-e." - no ez az, amivel kapcsolatban kétségeim vannak. Mert a Huawei inverterei olcsóbbak, pedig a passzív megoldás drágítja a terméket. Értem én, hogy kínai de már ott se annyira olcsó a munkaerő.
Majd az évek során kiderül, hogy mennyire számoltak jól.
Ha jól emlékszem a Growattok is passzív inverterek és ott bizony 5-6 év után dobálják el magukat. -
rokapet
tag
válasz
kardkovacsi
#18077
üzenetére
Az én Huawei inverterem (3KTL-L1) belső hőmérője az elmúlt hetek aszfaltolvasztósan meleg napjaiban sem ment 55C fölé, jellemzően 50C körül volt a legnaposabb, legmelegebb órákban. Szabadtéren, de az eresz alatt, a nap nagy részében árnyékban. Ezt csak mint adalék írom, mert nem tudom hogy fizikailag hol van a szenzor az inverteren belül, vagy hogy pontos-e.
-
Andras6800
senior tag
válasz
kardkovacsi
#18077
üzenetére
No igen. Ha a gyártó korrekten számolt, hoznia kell a garanciát. Minél szélesebb skálán ingadozik a hőmérséklet annál nagyobb a termomech terhelés (tőtágulási különbségek), illetve az öregedés (magas hőmérséklet).
Az egész azon múlik, hogy a tervezők megfelelő user profilt raktak-e össze (statisztika), illetve ahhoz megfelelő anyagot választottak-e.
van PCB alapanyag, ami vígan elmegy 150 fokon 1000 órát, de kétharmad annyiért vagy feleannyiért van, ami 110 fokot tud 500 órát. (ezek az órák a direkt szabvány tesztidők).
Ha fillér.... a gyártó, vagy szar az user profilt (Nagyobb a hőingadozás, vagy többet van magas hőfokon) akkor lehet baj, és az serek több mind kb 5% -a esik ki biztosított garanciális működésből. Itt jön be, hogy mi az olcsóbb. +5 eur cent / inverter, vagy évente 5 csereinverter szállítása.. megint csak statisztika.
Véleményem szerint a passzív hűtés sem rosszabb mint az aktív ha jól a tervezés. De pl ugyan úgy nem árthat 1-2 évente kitakarítani a bordát, mert a rárakódott kosz rontja a hő leadást. és azt se felejtsük el, hogy a passzívnál is ha jól meg van csinálva ott a kéményhatás. -
kiliti
csendes tag
válasz
kardkovacsi
#18080
üzenetére
Szerintem a tető dőlésén múlik a nehézség. A panelt el kell emelni a sínektől. 4 csavarozott leszorító tartja hozzá. Ha kilazítod, a panel lecsúszhat, nincs jó fogása. Erre a célra vettem üvegemelőt [link] . Anno a telepítők is ilyennel mozgatták a panelokat.
A csalakozók összepattannak. Szétszedéshez lehet kell szerszám, ha védett a bepattanó 2 fül. Védett. Védetlen. Célszerszám. Persze mással is oldható. A Qcells-ek védettek.
Fog kelleni egy csúszóanya a sínhez, amivel rögzíted a Tigót rá (ha csavart nem adnak, az is). Ezek rozsdamentes anyagúak (A2). -
senki68
senior tag
válasz
kardkovacsi
#18080
üzenetére
Egyszerű.
Aki egyszer látta már érti.
De lehet a villanymérnöknek 2x kell megmutatni
/ Bocs nem tudtam kihagyni, 3 van belőle itthon /. -
kardkovacsi
senior tag
Mennyire bonyolult egy Tigót feltenni utólag. Egyáltalán mennyire bonyolult felcsavarni egy panelt? Simán egy imbusz kulccsal vannak rögzítve? Illetve maguk a csatlakozók azok hogy működnek. Összepattintósak?
Nem akarok szerelni, még
Csak esetleg ha később kell (még tovább nőnek a szomszéd nyomorult fái) akkor jó tudni. -
joghurt
addikt
válasz
kardkovacsi
#18077
üzenetére
Esetleges alternatíva a Froniushoz (majd kipróbálom, ha megjöttünk a nyaralásokból): nagyobb - így halkabb - PC-s ventilátorokat rakni alá. Ha azok ki tudják fújni a hűtőbordáról a hő jó részét, nem lesz szükség a gyári vinnyogók zúgására.
Azt meg nem értem, az inverter-gyártók hogyhogy nem tudnak rendes hűtést csinálni. Egyszerűen nevetséges, hogy 6 centis ventilátort tesznek be. A PC-s világból már vagy 10-20 éve kipusztult ez a méret, nyugodtan lehetne ötleteket lopni a CPU és ház hűtési megoldásokból.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
szokeherceg
#18071
üzenetére
Nem tudni mennyi lesz az élettartamuk ezeknek az aktív hűtés nélküli berendezéseknek. Az biztos, hogy a fel le ingadozó hőmérséklet biztos, hogy nagyon rosszat tesz minden elektronikai alkatrésznek.
Nyilván ha olyan a helyzet akkor legyen passzív inverter de ha nem zavaró helyre lehet tenni (pl. egy garázs) akkor én villanymérnökként tuti nem választanék passzív invertert. Egy aktív hűtéssel tudod kontrollálni a hőmérsékletet, egy passzívval meg gyakorlatilag nem, vagyis van egy mód, levágod a termelést mondjuk a felére mert akkor közel a felére esik a hőtermelés is. -
Jovanny2
őstag
válasz
szokeherceg
#18071
üzenetére
Mert passzív hűtésű, persze, hogy néma. :) Viszont az a hír járja, hogy cserébe jó meleg a hűtőborda teteje, ha teljes gőzzel dolgozik.
-
szokeherceg
tag
válasz
hun.gergov
#18029
üzenetére
Ismerős a helyzet, szüleimnél fronius van, olyan a hangja mint egy rossz porszívónak. Amikor csináltattam az én rendszeremet, mondtam hogy bármilyen inverter jöhet, csak fronius nem. Huawei lett, egyáltalán nem bántam meg, teljesen néma.
-
senki68
senior tag
válasz
HunChris
#18068
üzenetére
Nem a fél évről van szó, mint írtam ezt a féléves cserét én csesztem el. Nem a bővítést, hanem egyből a bővített rendszert kellett volna csinálni, még anyagi fedezet is volt rá.
Csak én nem gondoltam át rendesen.
De én 10 évre előre nem gondolkodom. Azért nem fogok feltenni egy 12K invertert egy 8.as rendszerre, hogy majd 10 év múlva úgyis bővítem. -
HunChris
senior tag
válasz
senki68
#18067
üzenetére
Ha végigolvasod a hozzászólásokat, van, akinek 7 éves rendszere van és duplázódott a fogyasztása, és most bővítene. (de nem tud, csak ha elad valamit)
Emiatt is a legtöbben kicsit (vagy nagyon) felélövünk a rendszernek.
Szerintem nem probléma, ha előre tervez az ember (inverter típus a későbbi bővítés miatt, klímák, HMV, esetleg fűtésrásegítés, elekromos autó(k), jackuzzi, infra szauna, öntözőrendszer, később aksi stb.), vagy egy kicsit túltervez. (Nem bántásból, de lehet te meg tudod tenni a cserét fél évente, de sokunknak nem éri meg.) -
senki68
senior tag
válasz
HunChris
#18066
üzenetére
Mindeki jó valamire ha másra nem elrettentő példának.
Na az én napelem telepítésem pont erre jó.
Átgondolatlanul, kapkodva, nem is néztem utána.
Most, hogy már fenn van a tetőn és üzemel, én is jobban beleástam magam a témába, kicsit másként látom. Most másként telepítenék.
Viszont ami jó a sok rosszban, a meglévőre megkaptam az 50% állami támogatást. Láttam hogy kell szerelni, átlátom az egész működést.
Maradtam a szaldóban. /persze így utólag könnyű mondani, hogy mindenki maradt, de ezt még áprilisban senki nem tudta./
Mivel közben papíron én is napelem telepító vállalkozás lettem, így a bővítést meg tudom csinálni magamnak.
Mivel magamnak csinálom, nagykerből szerzem be az árut, még az is lehet nettóban, így a bővítés nem kerül többe, mintha egy külső céggel csináltatnám, és vennék rá igénybe 50% állami támogatást.
Mivel beleástam magam az SE inverter lelki világába, a következő invertert én magam fogom regisztrálni, felügyelni.A meglévő 6.375 mellé még teszek 6.24-Kwp-t talán ez már elég lesz az éves fogyasztásomra.
Azért viszont nem teszek fel egy 10K-s invertert egy 6K-s rendszerre ,hogy majd 10 év múlva bővítem.
Anno elég sok tetőteres ház épült, hogy majd beépítjük a tetőteret, és 90%-ban nem épült be. Szerintem elég sok napelemes rendszer is erre a sorsra jut.
Nincs fél éves a rendszer június 04. óta üzemel

-
senki68
senior tag
válasz
Flexy90
#18064
üzenetére
Az a baj, hogy a jelenlegi kormány törvényhozási szokásai nem követik a logikát, tehát azt megmondani, mi , hogy lesz 5-10 év múlva, nem lehet.
Azt a legtöbb szakember itt is leírta a jelenlegi helyzet tarthatatlan, lépni kell. Én nem hiszem, hogy ha hozzányúlnak a szaldóhoz, akkor lesznek akik kivételt képeznek.
Úgyhogy én azt vallom ki kell élvezni a szaldó adta előnyöket, addig míg lehet.
-
Flexy90
senior tag
válasz
senki68
#18063
üzenetére
Lehet én vagyok "túl" szabálykövető, de úgy tudtam, hogy addig maradsz a nullszaldó rendszerben amíg ugyan akkora teljesítményű inverterre cserélsz, mint amire szerződtél - így nincs szerződésmódosítás.
Persze nem tudom a gyakorlatban ez hogy néz ki, illetve felülvizsgálja-e bárki utólag.. -
senki68
senior tag
válasz
tothbe
#18060
üzenetére
Wagner nem kizárólagos importőr, az SE kirendeltség nem a Wagnerhez tartozik.
Hibát simán be lehet jelenteni az SE honlapján. Az esetek 90 %-ában a hiba behatárolásához nem kell a helyszínre kimenni. Ha alkatrészt /panelt / kellcserélni az SE küld ki egy szerelőt a panellal.
Ha cserélni kell az invertert, már cseredarabbal érkezik a szerelő.
Én azért nem látom olyan borúsan ezt a garanciakérdést.Én simán felhívtam telefonon az SE egyik fő emberét, és segített.
-
tothbe
addikt
válasz
senki68
#18053
üzenetére
ez elméletben jó is lenne, de sajnos nem így van. Az SE garanciarendszere bonyolult. Tényleg lesz is garanciális szerelőd (a kiviteleződ), amennyiben az még élő cég. Ha nem, akkor a Wagner csak a rajta keresztül vásárolt inverterekért lenne felelős, de a valóságban még azolat sem mindig veszik fel, így az SE fog kijelölni egy szerelőt, akinek van SE képesítése, és kap egy garanciás kiszállás támogatás pénzt az SE-től, hogy nálad megoldja a garanciás hiba fizikai részét. Onnantól az ő nevén lesz a rendszered az SE-nél, tehát ha bármi van ő tud majd segíteni.
Viszont az ilyen garanciás ügyeket az SE szerelők nem kötelesek elvállalni, ha van elfogadható indokuk, akkor ki tudnak bújni (messze van, sok a munka, stb) és sokszor ki is bújnak mert ahogy te sem szeretnél egy más által készített rendszert sajátodként szervizelni a jövőben, így ők sem. Ráadásul a címeket is sokszor agyamenten osztja az SE, mert elvben 100-150km-es sugarú körben bárkit dobhat a gép, de akart már küldeni így is a rendszer Debrencenből szerelőt Budapestre, vagy Miskolcról Siófokra akik ezt természetesen visszadobták. És sok ilyen van. Így mire a rendszer talál egy olyat, aki be is vállal, az sok idő és a végére általában ilyen gyűjtős szerelők maradnak, akik nem a jó szaktudásukról híresek, hanem hogy okosba mindent is megoldanak, vagy legalábbis bevállalnak, aztán a megoldás olyan amilyen. És ha egy ilyenre rátesz az SE a rendszereddel akkor akár több éves tortúra, mire le tudod magad szedetni és átrakatni másra a rendszered, ráadásul neked kell megtalálnod azt a valaki mást is még a kérés előtt írásbeli beleegyezéssel. Nem lesz egyszerű hacsak nincs ismerős a kívánt cégnél.
Szóval nem olyan egyszerű az élet mint az jogszabályilag adott lenne. De azért persze nem is lehetetlen, sőt valójában jogilag védett az álláspontja az SE-nek. Úgy, mint a másik hsz-edben leírt 12 év az 11 esetben is.
Ráadásul ez nem csak az SE-vel van így és nem csak Magyarországon. Pl. a horvát és a szlovén piac is kb ugyanezzel küzd pepitában. Szlovákoknak meg nincs is helyi disztri, eleve a cseh-hez tartoznak. -
Flexy90
senior tag
válasz
senki68
#18056
üzenetére
Köszi a gyors választ, és neked is (#18057) stickermajom!

20 panel esetén már nem fér el nálunk egy oldalra, ezért több tájolás lesz. (D + DK v. DNY)
Igen, tervezek bővítést, ezért is akartam nagyobb invertert, és eredetileg "csak" 7kWp-es rendszert.
Amivel még számoltam, hogy 5 év múlva már nem a 370W-os panel lesz a sztenderd, ezért az SE.
-
Flexy90
senior tag
Sziasztok!
Véleményeznétek az alábbi EON Solar ajánlatot? Elvileg ez már a nagyon kedvezményes ár. 3,2mHUF/7,5kWp= 426eFt/kWp - mennyire reális jelenleg SE inverter esetén?
Wágner Solar-tól, ennél magasabb végleges árat kaptam (+117eFt), kisebb rendszerre (14x475W=6,65kWp), igaz 10KW-os inverterrel, amit az Eon-os nem javasolt még a 7,5kWP-es rendszerhez sem, mert elmondása szerint a téli időszakban nem mindig kapcsolna be az inverter.
-
-
senki68
senior tag
válasz
kardkovacsi
#18048
üzenetére
Rákérdeztem az SE-nél erre.
Érték szerint magyarországon 3 év garanciát köteles vállani erre a termékre. Mivel 12 évet vállal túl is teljesítette a magyaországi követelményeket.
Ha ebből a 12 évből elvesztesz 1 évet akkor is bőven túl van teljesítve a jogszabályi feltétel.
SE ezzel le is zárta a garancia vitát.Persze rosszul esik az embernek, hogy árajánlatban az szerepel 12 év alapgari, mikor meg kész kiderül, 11 év az a 12, de sajnos semmi jogorvoslati lehetőség nincs.
Amit tud tenni a megrendelő az az, ha tisztában van az SE garancia működésével, hogy nem vesz át olyan invertert, aminek már 1 éve beindult a garanciája, vagy amit te is írtál, " fizesse ki a telepítő a plusz garanciát mert annyival kevesebbet ér az a berendezés." -
GSzORO
csendes tag
Nem fogsz gyártói garancia papírt kapni az SE-hez, mert nincs hozzá.
??? Nincs hivatalos magyarországi importőr? Jogszabály írja elő a jótállási feltételeket.
151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról
A vállalkozás köteles a fogyasztási cikkel együtt a jótállási jegyet a fogyasztó rendelkezésére bocsátani olyan formában, amely a jótállási határidő végéig biztosítja a jótállási jegy tartalmának jól olvashatóságát.
(2) A jótállási jegyet közérthetően és egyértelműen, magyar nyelven kell megfogalmazni.
(3) * A jótállási jegyen fel kell tüntetni:
a) a vállalkozás nevét, címét,
b) a fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezését és típusát, valamint - ha van - gyártási számát,
c) a gyártó nevét, címét, ha a gyártó nem azonos a vállalkozással,stb.
-
senki68
senior tag
válasz
GSzORO
#18045
üzenetére
Nem fogsz gyártói garancia papírt kapni az SE-hez, mert nincs hozzá.
Szériaszámmal tudod ellenőrízni az SE oldalán, meddig tart a garancia .
[link]Ezen az oldalon tudsz garanciát hosszabbítani 20- vagy 25 évre.
[link]Amire nagyon figyelni kell az a szériaszám. Abban van a gyártási idő. Gyártás után 4 hónappal beindul a garancia, függetlenül attól, eladták vagy nem, fel van e szerelve vagy nincs. Abban az országban indul be, ahol éppen raktárban van.
Szériaszám első két szám gyártási hét, második 2 szám gyártási év.
SJ: 4620 2020 46 héten gyártották.
Ezért ha olyat raknának fel ami 2019-es gyártású, kézzel lábal tiltakozz ellene.
Optimalizálóra alapból 25 év gari van.
-
GSzORO
csendes tag
Sziasztok!
Szerződéskötés előtt állok.
Szeretném, ha konkrét információkat kapnék a SolarEdge inverter és optimalizáló jótállási feltételeiről. Nem a reklámanyagra gondolok, azzal tele a net. Gyanús, hogy mindenhol ezt a 12+25 évet látom, de a hivatalos, gyártói, magyar nyelvű feltételeket nem...Tud valaki segíteni linkkel, vagy ami még jobb, fotózott papírral, amit kapott a rendszeréhez?? (NE mondjátok, hogy ilyen nincs...)
Köszi,
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
hun.gergov
#18029
üzenetére
Ilyen melegben, igen van hangja. Nekem 8.2-es van és hallani, főleg délben. A garázsban van, a mellette lévő tárolóban hallani ha nyitva az ajtó a két helyiség között.
Mondjuk a Huawei esetén meg nem tudom elképzelni, hogy ne térdeljen le néhány év alatt a hőterhelés miatt. Ott 70 fokos a borda és többen is azon agyaltak innen hogy ventilátort faragnak rá.
Azért látni kell, hogy olyan 2-3% ezeknek az invertereknek a veszteségük (97-98%-os a hatásfok) ami 10 kW esetén bizony 200-300 watt. Az már jelentős hűtés igényel, főleg, hogy kis helyen keletkezik az a nagy mennyiségű hő. -
joghurt
addikt
válasz
ginagina
#18039
üzenetére
Eddig a mai napi csúcsteljesítményről (kW) beszéltünk, és ennek az össz. panelteljesítményhez képesti arányáról. Ez %.
Amit te számoltál, az a fajlagos termelés, 43 kWh / 7 kWp (nem tudom, pontosan mennyi), ami kb. 6,14 kWh/kWp. Korcsinak 6,26 lett, nekem 34,88/5,28 = 6,61. Most kivételesen teljesen felhőmentes napunk volt, és nálunk talán valamivel jobban mozog a levegő, mint a sűrűn lakott részeken.
-
Jovanny2
őstag
válasz
Attila2011
#17999
üzenetére
Csináljatok gyorsan még egyet.

-
-
ginagina
csendes tag
válasz
joghurt
#18036
üzenetére
Alapból én is így számoltam, de olyan % jött ki, ami elsőre hihetetlen volt ezért kérdeztem rá. Nekem 7-es a rendszerem, déli fekvésű, földi, délután 4 órakor a szomszédtól beúszó árnyékkal, és így a napi termelés a mai napon 43 kwh volt. Ez 61,7% ami eléggé karcsú, pedig eddig úgy gondoltam hogy jól működik a rendszer. Az árnyék miatt sejtettem hogy kevesebb kicsit de hogy ennyivel azt nem. Ahhoz hogy legalább a 85% tudjon a rendszer napi 60kwh kéne termelnie, ami 20kwh különbséget jelent. Egy lassan beúszó árnyék du 4-5 órakor ennyit jelentene??
-
bb71
őstag
Az az informacio, amit itt tobben irtatok, miszerint aki tamogatassal valositotta meg a napelemes rendszeret az kikerul a szaldo elszamolasbol - ez mennyire UL, honnan veszitek, van link forras baemi?
Vagy en ertettem felre valamit?
-
joghurt
addikt
válasz
ginagina
#18034
üzenetére
Megnézed, mennyi jön az inverterről, és elosztod a panelek össz. teljesítményével.
A tájoláson (adottság) kívül elsősorban az időjárást minősíti: mennyire süt a Nap, mennyire van meleg, mennyire szennyezett a levegő (vagy a panelek felülete).
De ugyanúgy csak méregetés magunk közt, mint a fajlagos napi termelés (napi össz. energia osztva a panelekkel, kWh / kWp.) -
rokapet
tag
válasz
ginagina
#18034
üzenetére
(Aktuális panel teljesítmény/Max panel teljesítmény)*100
Ideális körülmények (zavartalan napsütés, hűvös idő) között a panelek tudnak az elvi max teljesítményük felett is működni valamennyivel (ha jól emlékszem, az adatlapon 25 C fok mellett vannak megadva az adatok), így jöhet ki 100%-nál magasabb érték.
-
rokapet
tag
válasz
joghurt
#18030
üzenetére
Bár nem nekem írtad, de a kérdésed döbbentett rá, hogy a fenti érték beírásakor én az inverter maximumával (3.3kWp) számoltam, és nem a panelek elvi maximumával (3.195kWp). Utóbbival 84.5% jön ki a mai teljesítménycsúcson...
De volt már olyan, hűvösebb nap is, amikor pár percre "kikoppant" az inverter a 3.3kW-on. Az már bő 103% volt a panelektől...
-
hun.gergov
csendes tag
válasz
Blamazs
#18007
üzenetére
Sziasztok!
Ez engem is érdekelne, de inkább általánosságban. Mekkora "túlterhelést" enged a Huawei garanciavesztés nélkül? A gyári adatlapokon ajánlott panel teljesítményig el lehet menni? Pl. Huawei SUN2000-10-ktl-m0 esetén 14,880. K-NY tájolást figyelembe veszik, vagy annyi és kész?
-
-
hun.gergov
csendes tag
válasz
kardkovacsi
#17987
üzenetére
A telepítő még sosem csinált ekkora rendszert, ezért nem tudta, hogy a sorozat "nagyobb" tagjai mennyire hangosak. Én meg elhittem neki, hogy alig lesz hangja.
A jövőben a telepítés helyétől kb. 15m-re medencét tervezünk, ilyen távolságból 30 C° környezeti hőmérséklet felett elviselhetetlenül zajos. Ipari környezetbe, vagy ahol el lehet tenni mindentől messzire biztosan ez a világ legtutibb invertere, de a korábbi passzív hűtéses Huawei SUN2000-hez képest sokkoló. Hozzáteszem, én eredetileg Huawei invertert szerettem volna, de a telepítő mereven elzárkózott tőle, mert az szerinte gagyi kínai, és rábeszélt erre az ipari gázelszívó berendezésre.
Megoldási javaslatként mondtam neki, hogy tegyük be a kazánházba, aminek most a külső falán van, de szerinte az ottani poros körülmények és az elégtelen szellőzés miatt ezt nem lehet, így nincs más út, cserélni kell, még mielőtt átjön a szomszéd és lebontja
-
ati888
senior tag
Sziasztok!
Egy fél éve nem foglalkoztam a témával, de most megint felmerült, hogy egy 5kW körüli rendszert telepítenék otthontámogatással, szaldóval.
Kb milyen összeg az elfogadható kW-onként jelenleg?
Kaptam egy ajánlatot 5,25-ös rendszerre , Solaredge 7k inverterrel, Canadian Solar napelem 375W 14 db panellel, bruttó 2,6M.
köszi
-
Mik_i
tag
Sziasztok!
30 fokos tetődőlés, déli tájolásnál ha most 80% a termelésem az elméleti panel kapacitáshoz képest az rendben van?
-
axioma
veterán
válasz
KilgoreTrout
#18010
üzenetére
Viszont a 15-os meg tudja a ket panelenkent 1 optimalizalo konfigot, es azzal meg a nagyobb rendszer is olcsobb lehet (a kisebb invertereknel ez nem opcio). Nezd meg azzal is. Nyilvan az ado ha felemelik akkor is tobb lesz, de a beruhazasra johetnek ki jobb szamok - igaz, kevesbe reszletes lesz a monitorozasod is, nyilvan valamit valamiert.
-
senki68
senior tag
válasz
KilgoreTrout
#18010
üzenetére
SE-nek nagyon jó tervező programja van, le kell modellezni.
Ez a vége.
https://designer.solaredge.com/public/hu_HU/sites/3988245945731553/proposal/3598fe8c24b943529e69d153249c2ad7
-
KilgoreTrout
senior tag
Sziasztok,
Segítsetek dönteni.
Múlt héten beadtuk az igénybejelentést 15 kW-s SolarEdge rendszerre (egyelőre 14,1 kWp-nyi panel lenne rajta, a 15-ös invertert a kivitelező ajánlotta, mert az tuti elég lesz későbbi bővítésekhez is).
Viszont a bizonytalan szabályzás (támogatott rendszerek bruttósak lesznek decembertől, teljesítményadó későbbi mértéke szaldó esetén, stb.) miatt eléggé elgondolkoztam, hogy legyen inkább 12.5-ös az inverter két okból:
1) így kevesebb panel is elég lenne a megfelelő működéshez - ami nem elhanyagolható mértékű spórolás támogatás nélküli beruházás esetén.
2) A jelenleg 0%-os teljesítményadót az inverter névleges teljesítménye alapján kell majd fizetni
(+1) a 12-12.5 kW lélektani határnak számít, eddig szól a termelés utáni adómentesség is, szóval elképzelhető, hogy a későbbi törvénykezés során is itt lesz a határ.)Szerintem a közeljövőben a 12.5-ös inverter is elég kell legyen, (SE rendszer elvileg 50%-kal túlpanelezhető, mert amúgy is különböző tetősíkokon vannak a panelek, sose megy minden 100%-on), rövid távon meg egyértelműen olcsóbb a rendszer, mert kevesebb panel is elég az indítófeszültséghez.
2-3 hetünk van eldönteni, mert addigra jön meg az MGT, és akkor tud a kivitelező beadni egy új igénybejelentőt a kisebb teljesítményre.
Ti mit tennétek?
-
tothbe
addikt
válasz
stickermajom
#18006
üzenetére
Ez egy visszatérő kérdés a saját topicjában. Inkább ott keress rá, mert nem emlékszem melyik volt az utolsó MÁK álláspont ebben.
Ok, Chris közben megírta, de a többit ebben a témában inkább a másik topicban, mert az erre született. A napelemes rész maradhat itt, ha azzal van kérdés.
-
HunChris
senior tag
válasz
stickermajom
#18006
üzenetére
Megcsináltathatod, gyűjtheted addig a számlát.
MÁK GYIK:
30. Mikortól lehet számlákat gyűjteni?A számlák 2021. január 1-jétől gyűjthetők, kivéve, ha az új építésű lakás az ingatlan-
nyilvántartásba még nem került bejegyzésre, mivel az otthonfelújítás keretében az
építés nem támogatható.
A számlák gyűjtésével nem kell megvárni:
- a lakóhely bejelentéstől számított egy év elteltét
- a magzat 12. hetes korát
- a TB jogviszony egy éves meglétét. -
Blamazs
senior tag
Sziasztok!
Túlpanelezés kérdésében érdekelne hogy egy 3 fázisú 4kW-os huawei-t mennyire lehet túlpanelezni? -
MrZed001
tag
válasz
tothbe
#18002
üzenetére
Szeretném. Fél éve hajkurászom az ácsokat (kocsibeálló déli oldal tető növelés fél-fél méterrel + hullámlemez rá). Ne tudd meg ...
Amiért félek tőle, hogy MGT elvész az az, hogy kvázi jogutód nélkül szűnik meg az ELMÜ.
Azaz nem felvásárolták, nem eladta üzletágát ... hanem megszűnik (jogutód nélkül, ezért is kell a végelszámolás), és auto kerülünk új szolgáltatóhoz (új szerződés, új minden). -
tothbe
addikt
válasz
MrZed001
#17993
üzenetére
Elvileg nem fog ugrani a már jóváhagyott MGT. De számolnod kell azzal, hogy mind az áramszolgáltatód, mind pedig a hálózati szolgáltatód más lehet (helytől függően), mire megcsinálod, tehát a rendszerben most rögzített projekted vagy meglesz, vagy nem és akkor várni kell míg előkeresik, vagy bizonyítani kellhet majd, hogy neked ezt jóváhagyták. Én inkább megcsinálnám még most, ha lehet.
-
tothbe
addikt
válasz
stickermajom
#17998
üzenetére
SE akár 50%-kal is túlpanelezhető. ÉS a két tájolás miatt kb sosem fogsz limitre futni és ezzel vágásra, viszont reggel korábban indul majd a termelésed, szóval megérheti a dolog.
És igen, a bővítés is elszámolható, ez benne is van a GYIK-ben.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- iPhone topik
- Yettel topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Ubuntu Linux
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Nem mindegy, hogy AIpa vagy AInya vásárol be
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Mától kapható az EarFun Clip 2
- Elektromos autók - motorok
- További aktív témák...
- AKG K371 professzionális stúdió fejhallgató
- Samsung Galaxy A16 / 4/128GB / Kártyafüggetlen / 12HÓ Garancia
- BESZÁMÍTÁS! ASRock A520M R5 3600 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB DarkFlash DK352 Plus 500W
- HP ElitBook 840 G10 netbook / 12 hónap jótállás
- Lenovo L13 G2 Core i5 1135G7 Intel Iris XE 8Gb Ram 256Gb NVMe SSD Boltból Garanciával Számlával
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest




Geresics
