Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #92251648

    törölt tag

    válasz Dorian #101946 üzenetére

    "A "mi a véleményed erről a hangzásról" kérdéssel a legnagyobb problémám az, hogy hiába hallom azt, amit, háttér tudás nélkül nem tudom pontosan megfogalmazni."

    Lényegtelen, hogy én mire figyelek, mit hallok. Pl. hidegen hagynak a manapság olyan sokat emlegetett paraméterek, mint a részletesség, színpadszélesség, térmélység. Leginkább azért, mert tudom, hogy ezek néhány mozdulattal állíthatók a keverés során, tehát nem a produkció sajátjai és nem is zenei paraméterek. No de akkor mi értelme hajszolni őket? Szerintem nem sok.

    A művészeteknek, így a zenének is megvan az a szerethető tulajdonsága, hogy szaktudás nélkül is élvezhetők. Ez az élvezet fokozható némi háttértudás birtokában, de ennek beszerzése semmiképpen sem kötelező, inkább csak ajánlott. Teljesen más úgy hallgatni egy előadást, ha ismerem a szerző életútját, át tudom érezni az előadó feladatát, esetleg még a hangszerének működéséről is van némi ismeretem, saját élményem. Nem akarok senkit sem kioktatni, csupán arról okoskodtam korábban, hogy szerintem mi okozhatja a vélemények nagy szórását.

    Az idézett mondatod nagyon lényeges. Folyamatosan látjuk a fórumokon, hogy mennyire meddő a legtöbb beszélgetés szakmai szókincs és a kifejezések korrekt ismerete nélkül. Két zenész órákon át tud beszélgetni egy előadásról, a hifisták két mondat után kifogynak a szokásos 5-6 jelzőből. Biztosan vannak benyomásaik, csak nem tudják kifejezni őket, de ez sajnos már a hazai zenei oktatás bűne is.

Új hozzászólás Aktív témák