- Azonnali mobilos kérdések órája
- One mobilszolgáltatások
- Írországban lezárult, az USA-ban csak most indul az Apple dráma
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Yettel topik
- iPhone topik
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
Aktív témák
-
#03969024
törölt tag
Tudom, neked több a tapasztalatod, de kíváncsi lennék, milyen varázsszert dobtak be az interferencia ellen? Hány hangszóróból választhatták ki azt a hármat? Én akkor is jobban szeretem, ha nem ennyire borsos az árcédula, s a doboz reprodukálja a hangot, (zenét), s nem előállítja.
(#48056) Egy jó állvány sokat dobhat a hangképen, s az sem mindegy, hová teszed a dobozt. A kicsiket érdemes kissé rátolni a falra.
-
#03969024
törölt tag
válasz
#09634560 #48033 üzenetére
Szerintem nagyon jó dobozokat lehet készíteni kettő darab hangszóróval is, a klasszikus iskola szerint. (Lásd a BBéci által nemrégen említett Heybrook.) Ha már subláda is kerül a rendszerbe, főleg, ha zenét is akarok hallgatni, akkor bizony kétutas, legalábbis preferált. Szerintem...
-
#03969024
törölt tag
Üdv!
Sajna, néhány éves lemaradásban vagyok... Szóval, affelől érdeklődnék, hogy mi a helyzet manapság a Yamaha elektronikákkal? Kérdezem ezt annál inkább, mivel itt szinte fel sem merül, pedig valamikor igencsak jó hangú cuccokat gyártottak, legtöbbször elérhető áron. -
#03969024
törölt tag
válasz
Toobee #47330 üzenetére
Szerintem, ha azok a monitorok hangdobozok, (bocsi, nem figyeltem végig) akkor én inkább valamiféle vasból hegesztett, tehát jó merev állványt ajánlanék, az sem mindegy, hogy mennyi a tömege. Az állvány és a doboz között mindenképp legyen valami rögzítés, (tüske, gyurma, vagy hasonló), az állvány és a padló között már a háziasszony is beleszólhat...érdemes kísérletezni, mielőtt tönkreteszed a padlót.
-
#03969024
törölt tag
válasz
Szabikaa20 #47292 üzenetére
Szerintem az a jó a Yamahában, hogy még az olcsóbb cuccaival sem lehet "nagyot mellényúlni". Az olcsó dobozai szerintem megérik az árukat. Nem állítom, hogy nincs jobb, de ha figyelembe kell venni az árat, akkor nem sok vetélytársuk van.
-
#03969024
törölt tag
válasz
bajnokpityu #43950 üzenetére
Én ajánlanám a tömör villanydrótot is, legalábbis a frontokhoz. Kissé vékonyabb basszus, viszont feljebb sokat hozhat. A bumm-bummot intézze a sub..
-
#03969024
törölt tag
-
#03969024
törölt tag
Nem szeretnék trollkodni, sem összeveszni senkivel, tulajdonképpen a Te és Bloodray hsz.-ai miatt kezdtem errefelé olvasgatni, de tisztáznám, hogy én mint "bérből-fizetésből" élő nézem a dolgokat, ebből kifolyólag éltér a véleményem a tiédtől. Biztosan sok jó cucc megy át a kezeid között, és ez véleményem szerint kissé árnyalja az ítéleteidet. Én autós "szaki" vagyok, és ha mindig 20-50-80 milliós autókat tesztelnék, előbb-utóbb biztosan másképp látnám az alsóbb osztályokat, mondhatjuk, ez így természetes. Tény, hogy igazad van, amikor azt mondod, hogy 3-400 ezerből lehet kihozni egy házimozit, de kérdem én: Az átlag magyar tud ennyit költeni rá? A tesztekkel is ez a legnagyobb problémám, miszerint leginkább csak a drága készülékek kerülnek górcső alá. Tudom, ezeket izgalmasabb olvasni, de kevesen fognak olyasmit vásárolni. Azt meg már csak félve jegyzem meg, hogy Te is tudod, egy bizonyos szint felett már picike eltérésért is sokat kell fizetni. Szóval, ha ezek után az "elfogadható minőséget megfizethető áron" gondolatmenettel szólok hozzá valamihez, akkor ezt nem sértésnek szánom.
Apropó, mérnökök, fejlesztők: Nem vagyok benne biztos, hogy ugyanazok az értékek motiválják őket, mint engem, fogyasztót... -
#03969024
törölt tag
válasz
bajnokpityu #42036 üzenetére
Ezek a mérések a 80-as évek végén születtek, igazán mint elmélet lényegesek. Egyébként a HFM még talán kapható CD-n, a szakmai cikkeiket igencsak érdemes olvasgatni, sokat lehet tanulni belőlük.
-
#03969024
törölt tag
Nos, kiderült, hogy az idevágó cikkek igencsak terjedelmesek, bizonyos részeik nem igazán közérthetőek, ezért csak részleteket ragadtam ki belőlük, remélve, hogy nem lőnek le szerzői jogok megsértése miatt. Tehát, az alábbiak az azóta sajnos megszűnt HFM-ből származnak. Ezek után bárki eldöntheti, hogy mennyire következmények nélkül akaszthat akármilyen hangdobozt bármiféle erősítőre.
A legtöbb hangfrekvenciás teljesítményerősítő kitűnő paraméterekkel bír, ha ohmikus terhelésen mérik. A szubjektív tesztek viszont azt mutatják, hogy némely erősítő kimenőteljesítménye drasztikusan korlátozódik és viszonylag magas torzítást produkál, ha a valóságos hangsugárzóknak megfelelő komplex terhelésre dolgozik.
A legtöbb erősítő nem képes rá, hogy rövid idejű, nagy dinamikájú zenei passzázsokban is elegendő kimenőáramot produkáljon a "makrancos" hangsugárzók számára, ugyanis a pillanatnyi áramszükséglet a legrosszabb esetekben akár hatszorta is meghaladhatja azt, ami egy 8 ohmos ellenálláson folyna át.
Hangsugárzó-impedancia A hangsugárzóknak megadják a névleges impedanciáját; hifi-hangsugárzóra ez általában 8 ohm. A nemzetközi IEC-szabvány előírja, hogy a hangsugárzó-impedancia a megadott frekvenciatartomány semelyik részében sem süllyedhet névleges értékének 80 százaléka alá. Eszerint azt várhatjuk, hogy a jónevű gyárak hangsugárzóinak impedancia-minimuma 6,3 ohm legyen.Egy tipikus hangsugárzó-impedanciagörbe (1. ábra) 4 ohmos minimumot mutat. És körülbelül 120 hangsugárzó-teszt alapján (ezeket az Egyesült Államokban és Japánban publikálták az elmúlt három év folyamán) azt a tanulságot vonhatjuk le, hogy a hangsugárzók mintegy 60 százalékának 5 ohm, 25 százalékának 4 ohm alá esik az impedanciaminimuma. Sőt, az utóbbi csoportban számos ezoterikus audiofil-hangsugárzónak (miként a 2. ábrán láthatónak is) egészen 2-2,5 ohmig esik az impedanciája, gyakran igen alacsony vagy igen magas frekvencián. Minthogy tehát az ennyire alacsony impedanciák a gyakorlatban normálisnak tekinthetők, azt a következtetést kell levonnunk, hogy a hangfrekvenciás teljesítményerősítőknek nem túl magas torzítással is elegendő teljesítményt kell szolgáltatniuk 4 ohmon a normál hifi-hangsugárzók és akár 2 ohmon is az audiofil hangsugárzók számára.
A tesztmezőny Öt magas minőségű, közepes teljesítményű, más-más gyárból származó erősítőt mértünk a fent leírt eljárással. Ezek ábécé-sorrendben:
Harman/Kardon PM 665 2x100 W
Luxman L-510X 2x100 W
Sansui AU-D970X 2x160 W
Yamaha A-1000 2x100 W
Yamaha M-50 2x120 W
A teszteredményeket tetszőleges sorrendben, a típus azonosítása nélkül prezentáljuk; e tanulmány célja csupán az, hogy az alapvető mérési módszert ismertessük.A 3-7. ábra az 1kHz-es mérőjellel kapott teszteredményt mutatja. Négy erősítő kimenőteljesítménye alacsony impedancián többé-kevésbé visszaesik; többségük a terhelés fázisszögére is érzékeny. Az egyik erősítő különösen gyatrán szerepelt; még az is kétségbe vonható, hogy vajon kielégítően hajtana-e egy igazi 8 ohmos hangsugárzót. Csak egyetlen példány viselkedett közel ideálisan. A teszt más jelfrekvenciákon is megismételhető. A gyakorlat azt bizonyítja, hogy ha az erősítő alapáramkörei egészségesek és komponenseit korrekt módon méretezték, akkor csekély a különbség a különféle frekvenciákon felvett ábrák között. A legnagyobb eltérést általában mélyfrekvenciákon figyelhetjük meg, ahol is a teszt kimutatja a tápegység hibáit vagy a különféle áramköri trükkök hatását. Tipikus példa erre a 8. ábra, ez a 7. ábrán látható erősítő viselkedését mutatja 50Hz-es frekvencián. Az erősítő itt valósággal összerogy, ha a terhelés fázisszöge növekszik. A diagramok összehasonlításakor bizonyos óvatosság ajánltatik, ha meg akarjuk határozni a maximális kimenő teljesítményt. Az erősítő "névleges kimenő teljesítménye", amit a gyár specifikál, "garantált" kimenő teljesítményt jelent egy torzítási határon, tipikusan 0,01% teljes harmonikus torzításon belül. Az itt közreadott mérési eredmények viszont 1% torzításra vonatkoznak. E két torzítási szint között tekintélyes teljesítmény-differenciák adódhatnak, az erősítő felépítésétől függően.
A különféle terhelőimpedanciák és fázisszögterhelések alatt mért erősítők torzítási sajátságai azt mutatják, hogy:
-Látszólag azonos specifikációjú erősítők nagyon is eltérő módon viselkedhetnek, ha valódi hangsugárzókra emlékeztető terhelésnek tesszük ki őket.
-Sok esetben a terhelés fázisszöge az a domináns faktor, amely meghatározza az erősít viselkedését.
-A legrosszabb esetben egy 100 wattos erősítő csupán 5 wattnak megfelelő áramot adott le a "makrancos" terhelésre, számottevő torzítás nélkül.
-Az erősítő maximális kimenő teljesítménye bizonyos esetekben erősen függ a jelfrekvenciától. Ennélfogva kívánatos, hogy az erősítőket komplex terhelések ésszerű sorozatával teszteljék. -
#03969024
törölt tag
válasz
#09634560 #41959 üzenetére
A vizes példa kissé sántít, mert most nem mennyiségről beszélek, hanem a minőségről. Tehát, impedancia (nem egyszerű ellenállás) leesik, az erősítő tolja az áramot, s mint tudjuk, minél inkább tolja, annál inkább torzít. Tehát, ha én adnék tanácsot, akkor azt mondanám, hogy ha az erősítő kellő teljesítménnyel rendelkezik, (ami manapság leginkább így van, nem hiszem, hogy 2x15W-os Oristerrel házimozizik valaki) akkor inkább 8 Ohmos dobozokat válasszunk. A gyártók meg szokták adni a minimum terhelőimpedanciát, ha a teljesítményt 8 Ohmon mérték, akkor nagyon valószínű, hogy illik is olyan dobozokat használni. Ma már nem megy, de holnapra összeszedem, (ha érdekel valakit) a témába vágó cikkeket.
-
#03969024
törölt tag
Aktív témák
Hirdetés
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i9 14900KF 64GB RAM RTX 5090 32GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7500F 32/64GB DDR5 RTX 5060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÚJ HP EliteBook 840 G8 - 14"FHD IPS - i5-1145G7 - 32GB - 512GB SSD - Win10 - 6 hónap Garancia
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L13 G1 - i5-10GEN I 16GB I 512SSD I 13,3" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest