Hirdetés
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Frawly #41024 üzenetére
Ezt a belassulást nem tudod értelmezni egyébként, mivel egy 40 GB-os mappát másolt a kolléga, benne ki tudja mennyi fájllal! Ilyenkor már 2 GB esetén is kb fele a másolás sebessége a mappa másolásának egyetlen fájllal szemben, persze nem mindegy mik vannak a mappában.
A kolléga esetében az a 60 MB/s sebesség teljesen jónak számít így. szerintem
-
válasz
Brekkk #40983 üzenetére
Nemrég ide is beraktam a módszert, de mindig van egy nagyokos, aki beleköt valamibe. Szóval a Linux alatt kifejezést ne vedd figyelembe, Linux topikos bejegyzés meg maga az iso is egy kezdetleges Linuxos megoldás, de ezzel tudod frissíteni a 860 EVO-t.
# Firmware Update manuális mód/nomagics 850 EVO & 860 EVO
-
válasz
vadkörte #40916 üzenetére
Ott már nem lett volna a képemen bőr előhozni
Mindenképpen ide volt célszerű ezt beírni, ha másért nem, hár amiatt, mert az NVME-hez csak itt értenek, no meg a szakik itt vannak, mi csak műkedvelők vagyunk a Linuxos topikokban.
Ja pontosan emlékszem a dologra, az a szék tényleg jó drága volt, de megértelek, mert bizony menet közben látja az ember, mennyire nem szabad a széken spórolni. A mostani SSD-k meg szolgálnak, ameddig szolgálnak, ha kinövöd eladod/veszel nagyobbat és nem fog egy ökör ára lenni.
A noti nagyon megérte szerintem, a plusz memóval meg teljesen jó lesz neked mindenre. Ennyiért milyen konzumer gépet kaptál volna újan? Olyat, ami feleennyit sem bír és szétesik a 200. nyitogatásnál.
LTE modem, kártyaolvasó, bepróbálkozok az ujjlenyomat olvasóval is
Na látom lesz még azért itt egy kis ügyeskedés!
Főleg fingerprint reader szokott nyűgös lenni Linuxon, de Manjaron csak lesz fw/driver hozzá. Most, hogy említed, egyszer én is kipróbálom, működik-e a 8570p-n.
-
válasz
vadkörte #40906 üzenetére
Fene a szemed uby...
Ne feledjük címzetes látóasszonyi mivoltomat ugye!
Mondjuk ettúl függetlenül másik topikban beszéltük már ezeket az SSD-ket, amikor először említettem, hogy egy nagyobb SATA3-as jobb lenne.
Egyébként telepítgetések műveletei nyilván erősebben használják a rendszert, így ahogy írod is, később ezek a hőfokok beállnak teljesen oprimálisra, szerintem 50 felé nem is nagyon fog menni, amúgy a TLP max a környezete hőfokát oprimalizálja, így magát az SSD-t direktben ez nem érinti, nem is nyúl bele az SSD vezérlő dolgaiba. Viszont mivel említettem, hogy normális oprendszer alatt is nézd meg, alapból jóval kíméletesebb az EXT4 fs egy meghajtóhoz, szóval az se lenne meglepő, ha Manjaro alatt csökkenne is a hőfok, de lehet, hogy ez azért annyiban nem befolyásolja folyamatos futás alatt. A lényeg, ahogy szakik is mondták, teljesen normális az a hőfok, de ártani nem árt, ha a javasolt hűtési megoldást alkalmazod. Én nem tenném, mert azon a kis helyen ilyen hőfoknál gyakorlatilag sokat nem változtatna a helyzeten. Ami ugye jó és szoktunk azon változtatni, ami működik? Ajajjjj, hogy szoktunk, de ez inkább oprendszer abajgatásban merül ki.
Tudd be annak, hogy túl voltam egy fél estés szopáson, a fenti hsz után kezdtem bele a backup-ba és a linux telepítésbe.
Ja kérem, aki nem elégszik meg az ócsó oprendszerrel......
-
válasz
vadkörte #40902 üzenetére
Hi!
M.2/NVME SSD-knek mi az optimális üzemi hőmérsékletük?
Jó magas, de miért kérdezted? A M.2 SATA SSD-det ez nem nagyon fogja érinteni. Ennek egyébként 0-70 C az üzemi hőfoka, ami normális még. Ha van 42mm-es hűtőborda és befér a gépbe, akkor célszerű rá tenni, de ha ez az 50-60 celsius max terhelésen volt meg, akkor az teljesen jó még. Ha különösebb terhelés nélkül 60 fok, az azért nem jó, mivel terheléssel feljebb mehet......valamilyen hűtést szoktak itt irkálni a szakik, ami kis helyre is befér, nem ismerem ezeket, én AirFryert vettem sütéshez.
Megméred majd egy rendes oprendszeren is a hőfokot?
-
válasz
varmi2 #40749 üzenetére
Ebből az következik, hogy maga a noti melegiti fel, mert rossz helyen van a sata hely.
Ez nem annyira biztos, mivel a 8570p-nek ugyan ellenkező oldalon, de ugyanennyire zárt helyen van a SSD hely és soha nem melegedett benne az SSD, szerintem épp nem egy Elitebook sorozatra jellemző bármely alkatrész túlmelegedése, raktam már 8470p-be és 8560w-be is SSD-ket, az enyémben már nem egy megfordult. A 860 EVO és most a WD Blue 3D is max 43 fokot ért el. MX 500 még nem volt egyikben sem, bár az sem melegedhetne ennél magasabb hőfokra, ebben igazad van. (persze ettől még lehet, hogy ebben az esetben tényleg a ház melegíti fel, érdemes lenne levett hátlappal is megnézni)
Még az ugrott be most, hogy igen melegnek kéne lennie a gépházban ahhoz, hogy a zárt SSD belső részében lévő sensor 70+ fokot mérjen. Fémtokban van az SSD amúgy és ha így melegedne a gép, égetné a fémház a kolléga kezét.
-
válasz
ekkold #40743 üzenetére
Egy szóval sem említettem, hogy a program nem jó már, max azt mondtam, hogy 16 kiadással ezelőtti és én nem ajánlanám senkinek. Az Ubuntunál maradva, a 12.04-es kiadás óta elég komoly változások vannak az OS-ben és bár sok CLI-s program nem változik az évek során, mégis nagy részük ugyanúgy frissül, mint a GUI-s programok. Amit írsz, az a lefelé való kompatibilitás, ami azért teljesen más, mint az, hogy egy régi program megfelelően működjön újabb oprendszereken és felismerjen 6 évvel később kiadott eszközöket. Itt van példaként a udisk, ami a lemezműveletekhez szükséges alap package, nézd meg mennyi kiadást élt meg a 12,04 óta, vajon miért?
Felőlem ráereszthetsz Te is a 6 évvel később gyártott Samsung 860 EVO-dra egy 2012-es programot, de én nem fogok, de főleg nem ajánlanám másoknak!
Amit nem próbáltam ki, nem is javaslom soha, kivéve, ha gyakorlatilag az az egy működő alkalmazás van egy adott feladatra, mint a példád is mutatja. Annak ellenére, hogy nem hiszed, hogy az a megfelelő program/plugin, ma reggel is ugyanennek a beállításáról linkeltek neked egy leírást.
De ez független a jelenlegi kérdéstől, de remélem az tiszta, hogy olyan programot nem ajánlunk senkinek, ami akár használhatatlanná is teheti az eszközt. Itt nem csak egy szoftver omohat össze, ami miatt akár 6 perc alatt újratelepítheted a rendszert és minden OK!
Azt én nem tudom, tényleg erre gondolt-e minősíthetetlenül fogalmazó ft, nem is érdekel, biztosan megvan az a közeg, ahol így kommunikálnak. Szerintem egy szaktopik nem az.
-
válasz
Fire/SOUL/CD #40741 üzenetére
A reggeli thread törlését azért kértem, mert értelmező olvasás nélkül valóban megtévesztő volt egy kifejezés, igaz gyakorlatilag csak az köt bele, aki bele akar kötni, Most nem lesz thread, amit törölni kell, a stílusod a másik, ami miatt kiszálltam a threadből, mert emlékszem a hasonló stílusban Frawly ft-nak írt örjöngésedre meg az azt követő magyarázatodra is. Bocs, de nincs kedvem ezt a stílust tolerálni, akármilyen eü problémát is hozol fel később mentségedre. Ki is használom most a Premium tagság előnyeit és ezt a csiszolt stílust rejtem. Minden jót!
-
válasz
Fire/SOUL/CD #40736 üzenetére
csak ha arról értekeznél legközelebb, akkor ezt linkeld
Ha Te linkelsz majd Windows 10 alá Windows XP-s programokat, akkor se valószínű, hogy én 8 éves disztrókhoz kiadott programot linkelek bárhol is.
jelenleg 16 kiadással vagyunk a 12.04 mögött. Ha Te ezzel a programmal frissítenél egy 2 éve kijött SSD-t, akkor tedd.
-
válasz
Doky586 #40734 üzenetére
Elég megtévesztő ez így, legalábbis Linux only userként soha ki nem próbáltam volna! Így viszont mindkét SSD-n tudom frissíteni.
Szóval hasznos mégis ez a Windowsos SSD-s topik.
Ezt a tartalom átmásolós módszert olvastam már oprendszerek kiírására is, de még nem próbáltam, dd alapú Mintstic-kel kiírva is működik a boot.
Amúgy tényleg semmi wines dolog nincs az iso-ban, sőt! Ezek vannak a megnyitott képfájlban.
-
válasz
*Ropi* #40725 üzenetére
Igazán nincs mit! Én meg ezt az infót köszönöm! Ebből kiindulva derült ki, hogy Linux alatt(csak Linuxot használók) is könnyen megoldható a frissítés.
(#40732) Doky586
Fogalmam sem volt, hogy win.iso és mac.iso fájlok tartalma is használható Linux alatt kiírva. Egy rövid megjegyzést tehettek volna erre vonatkozóan a Samsung oldalán. Mivel tegnap konkrétan rákérdeztem a frissítési lehetőségre, de megtaláltam a módját, ezért írtam erről a kérésemre törölt hsz-ben. De nem friss betonnak szántam a hsz-t, viszont azt se tudtam, hogy mindenki ennyire vágja ezt a dolgot. Max nem írja be, mert minek is.
Azért köszi a plusz infót, ha lesz blog fw update témában, ezt is megemlítem. -
válasz
*Ropi* #40722 üzenetére
Jelenlegi blacklist: forrás
/* devices that don't properly handle queued TRIM commands */
{ "Micron_M500IT_*", "MU01", ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Micron_M500_*", NULL, ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Crucial_CT*M500*", NULL, ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Micron_M5[15]0_*", "MU01", ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Crucial_CT*M550*", "MU01", ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Crucial_CT*MX100*", "MU01", ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Samsung SSD 840*", NULL, ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Samsung SSD 850*", NULL, ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "FCCT*M500*", NULL, ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },Régebben néztem a listát, akkor még ez volt:
(#40721) Frawly
Miért lényeges frissíteni a 860 EVO fw-t? Működik rendesen, igaz én nem is tudnám frissíteni, tuti így marad.
-
Szia!
Ezek között találsz választ, ha ennyire bele akarsz merülni.
(#40591) májkimiki
Szerintem tök jó az a fólia, nem ilyet raknak egyes emberek is a fejükre? Ha ezt ráteszed, tuti nem tudják kikémlelni, mi van az SSD-den! (poen)
Ez az SSD Plus Sandisk egyébként most tényleg jó áron van, szerinte simán lehetne ajánlott is ez a tipus! Sata-s SSD amúgy szerintem nem melegszik, néha pörgetem én is a HP 8570p-t és ha ilyenkor megtapizom az SSD-t teljesen hideg.
-
válasz
Dr. Maci #40400 üzenetére
Mindeneetre ezt az RMA-t megpróbálom, köszönöm szépen a lehetőség felvetését.
Ehhez viszont regisztrálnod kell a terméket.
Ha ezután bármit veszel, gyerekbiztosat válassz.
Azt azért ne vedd biztosra, hogy ha vissza tudod küldeni, kapsz is egy másikat. Gyakorlatilag szét lett tépve a kábel, amit kívülről nem látsz.
-
válasz
Doky586 #40096 üzenetére
Szerencsére a kolléga időben lett kíváncsi és az ütemezett fstrim-et be lehetett kapcsolni, csak default nem volt aktív. Egyik SSD-n a /home-on 800+GB volt a trimmelt adat amúgy, mikor manualban lefuttatta az általad is említett parancsot.
-
válasz
Doky586 #40034 üzenetére
Aham, ez tényleg jó ötlet, bár nem igazán egyszerű, ha ehhez az egy fájlos kísérlethez fel kéne telepítenem egy Windowst előtte.
NVME esetén viszont tényleg nem kell még ennyi sem.
(#40039) Frawly
Én tegnapig azt hittem, a mai desktop disztróknál sem kell különösebben ellenőrizni semmit, erre Fedoránál csak a következő kiadásban lesz default az ütemezett fstrim, a kolléga 3 SSD-je ott kucorgott TRIM nélkül.
-
Hogyan tudjuk ellenőrizni mégis, hogy működik-e NVME SSD-nél a TRIM-elés? Meghökkentő módszert ismertetek most veletek:
- ellenőrizni kell, hogy az NVME SSD működik-e!
Fut rajta az oprendszer, és/vagy működik a r/w a tárolásra használt SSD?
Ha a válasz igen, akkor a TRIM is rendben van.
Az eszköz saját Dataset Management parancskészlete, pontosabban annak deallocate utasítása folyamatosan hajtja végre a TRIM-nek megfelelő műveletet adatmozgatás közben, quasi online TRIM-melést végez.
************************************************************
Részlet blogból, nem linkelem, mivel igazából Linuxosoknak készült és még félkész állapotú. Kb annyi a lényeg, ami itt van.
-
válasz
Frawly #39987 üzenetére
Super, köszi, hogy kicsit elemezted a kimenetet. Annyit láttam már csak késő este, hogy szerintem semmi hiba nincs, de a részletekre már nem nagyon volt erőm. Ez a Linuxos HDS amúgy jobb lenne, ha meg is szünne, mert csak zavaró, ha valaki nem ismeri, mennyire nem alkalmazható.
-
válasz
Dragon3000 #39985 üzenetére
Mint már szóba is került, a képen a Linuxos free HDS kimenetét látjuk, minden érték szép kerek számokkal jelezve, 1000, 1000 és 80%. Nagyon életszerű.
Javasolt a GsmartControl vagy a Disks program használatával short selt-test készítése, az csak jelzi, ha valami hiba van. -
A HDS Linuxos verziója nem nagyon friss és pontos, a 80% is erre utal. Ebben a smartctl-es kimenetben jó sok minden van, de szerintem nincs semmi gond az SSD-vel. Jóval egyszerűbb lenne a program funkcióit kihasználni akkor a GUI-s változatával, azzal self-testet is tudsz csinálni.
Most hirtelen én se sokat tudok kisillabizálni az értékek jelentéséből, de ha gond van, a self-test is jelezni fogja. Frawly koma hátha előkerül és megvéleményezi az előbbi kimenetet is. De mondom, semmi gond nem látszik.
Ja és Linuxos programoknál ilyen tippelős értékek, mint ez a 80% nem nagyon van.
A program neve lemaradt, GsmartControl, tárolókban többnyire benne van.
-
válasz
Raymond #39681 üzenetére
Multkoriaknál is benne voltak, akkor meg ez alapján a leírás alapján mentem végig a parancssorokon.
Alapból így indítottam, hogy ha valakit érdekelnek az erdmények, akit nem érdekelnek, gondolom tovább görget. A hivatkozott hsz-ben linkelt 2 cikkben le van írva minden. Egyébként a teszteket SATA-s SSD-n csináltam, így ezek az erdmények vannak, ha van értelme, ha nem.
-
válasz
Frawly #39679 üzenetére
Várj, írd már ezeket le normálisabban. Nem látszik rajta, hogy melyik a Samsung, melyik a WD.
Amit itt látsz egyik sem Samsung, az abban a hsz-ben van, amire hivatkoztam ! Minek írjam le még egyszer?
Ugyanazokat mértem WD Blue-nál is, azok meg itt vannak.
OK, hogy egyszerű felhasználónak ezek a mérések nem sokat mondanak, azért is raktam be a disks képeit. Samsung 860 EVO-nál nincsenek ilyen disks-es képek, de ott valószínűleg nem lenne 70%-nál lassulás, ami itt a WD Blue-nál sem tűnik vészesnek 5x1000MB tesztméretnél.
Ahol jobbak a WD Blue értékei, ott lehet a dupla méret miatt is meg talán amiatt is, hogy a 860 EVO 50%-ig be volt lakva, WD meg szűz volt.
Még talán a Gnome Disks a legjobb benchmark Linuxra, de még az sem összevethető a windowsos benchmarkokkal sajnos.
Sajna csak ez van, még a segítő céllal fenn lévő Win 8.1 sincs már a desktopon, így azzal tuti nem szolgálhatok, amit Wines benchmarkok mutatnak.
Teljesen ugyanaz minden gyakorlatilag, értelemszerűen nem is számítottam észrevehető különbségre a két SSD között, de azért lefutattam ezt a pár parancsot.
Meg vagyok elégedve a WD Blue-val!
-
válasz
ubyegon2 #38639 üzenetére
Samsung 860 EVO 250GB SATA mérési eredmények után ha valakit érdekelnek a WD Blue 3D 500GB SATA ereményei:
ubyegon@WD-HP8570p:~$ time sh -c "dd if=/dev/zero of=testfile bs=100k count=1k && sync"
1024+0 records in
1024+0 records out
104857600 bytes (105 MB, 100 MiB) copied, 0,0751326 s, 1,4 GB/s
real 0m0,331s
user 0m0,009s
sys 0m0,074subyegon@WD-HP8570p:~$ sync; dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024; sync
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1,1 GB, 1,0 GiB) copied, 0,562397 s, 1,9 GB/subyegon@WD-HP8570p:~$ dd if=tempfile of=/dev/null bs=1M count=1024
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1,1 GB, 1,0 GiB) copied, 0,149026 s, 7,2 GB/subyegon@WD-HP8570p:~$ sudo /sbin/sysctl -w vm.drop_caches=3
[sudo] password for ubyegon:
vm.drop_caches = 3
ubyegon@WD-HP8570p:~$ dd if=tempfile of=/dev/null bs=1M count=1024
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1,1 GB, 1,0 GiB) copied, 2,04557 s, 525 MB/subyegon@WD-HP8570p:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sda
/dev/sda:
Timing cached reads: 15934 MB in 1.99 seconds = 7993.07 MB/sec
Timing buffered disk reads: 1578 MB in 3.00 seconds = 525.34 MB/sec
ubyegon@WD-HP8570p:~$ time sh -c "dd if=/dev/zero of=testfile bs=100k count=1k oflag=sync"
1024+0 records in
1024+0 records out
104857600 bytes (105 MB, 100 MiB) copied, 2,03059 s, 51,6 MB/s
real 0m2,034s
user 0m0,006s
sys 0m0,341sA használatba vétel előtti teszt képek:
cache disabled
-
válasz
Dragon3000 #39597 üzenetére
Filmezésre vette szerintem a kolléga, de valóban nem lehet tudni, hogy már van-e rajta valamennyi adat ill azt sem, hogy....ezt inkább nem említem. Mindegy, már leírtam ezt a konverzióval kapcsolatos infót, tudtam, hogy nem kellett volna.
-
válasz
Dragon3000 #39594 üzenetére
Válasz az, csak nem ér semmi, értelek.
Mondjuk a kérdezőnek lehet egy plusz információ, ha nem így kalkulált. Meglepődnél, ha tudnád, hány ezren kérdezték már a HHD-s topikban, miért csak 931GB-ot lát a Win az 1 terás HDD-ből. (persze helytelenül használva a GiB értéket)
Remélem nem okoztam újra nagy problémát a hozzászólásommal.
-
válasz
King Unique #39557 üzenetére
Feleslegesen bonyolítottad, mert az elején is nyilvánvaló, hogy nem kell semennyi helyet fenntartani se így se úgy, de szerencsére a kérdező pontosan értette.
Aztán majd csak megunják az illetékesek és remélhetőleg rendet tesznek itt, aztán akkor megtanulod.
Minden gond nélkül tisztázni lehetett ezt, de ennek az önkéntes rendőrködő mondatnak fontos volt bekerülnie? Remélem jelentetted, hogy már megint írtam ide.
-
válasz
King Unique #39554 üzenetére
Ja, hát nem vagy képes világosan és egyértelműen fogalmazni, akkor ne csodálkozz, ha mások számára nem feltétlen lesz érthető, amit írsz...
Ha neked vagy másnak ez nem világos és egyértelmű válasz......két rövid egyszerű mondat mindössze.
(abban igazad van, hogy ennél többet nem kellett volna írnom utána, főleg nem a Te nyakaterkert tudálékos válaszodra nem kellett volna válaszolnom)
-
válasz
Dragon3000 #39545 üzenetére
Igazatok van, kicsit csakéntudhatomjól kolléga tegnap összezavart, de a lényeg, hogy a kolléga kérdésére a válasz az ismert helyzet alapján annyi volt, hogy semennyit! Felesleges, de leírom, hogy abszolút tök mindegy jelen esetben, hogy miként van particionálva a meghajtó. Ott vannak a linkelt oldalak, aki nem ért egyet, cáfoljon, írja le, mi nem OK. Én csak segíteni akartam a kollégának.
(#39551) King Unique
Aztán majd csak megunják az illetékesek és remélhetőleg rendet tesznek itt, aztán akkor megtanulod.
Sajnálom, ha problémáid vannak az egyszerű dolgok megértésével, de mit kéne megunni az illetékeseknek? Azt, hogy leírtam többször, hogy semennyi helyet nem kéne félrerakni a kollégának? Ez lenne az a dolog, ami miatt meg rendet tesznek az illetékesek meg majd én megtanulom? Szerintem kicsit túlreagálod a dolgokat, a múltkori thread lehet, hogy sértő volt, de a mostaniban mi volt a bántó vagy szabályzat ellenes? Neked nem tetszik, hogy ellentmond a véleményem a tieddel.....jelentsd az illetékeseknek!
-
válasz
Dragon3000 #39543 üzenetére
Azért egyértelmű, mert ha a meghajtó több, mint fele már tele, akkor használatban van és nem particionálással kapcsolatban teszik fel a kérdést.
Értem. Hamarabb is szólhattál volna, mert az előbb berakott particiós lista 3 utolsó elemét pár hete particionáltam, kb egy évig a 860 EVO fele nem volt használatba véve.
Amúgy csak leírom újra, hogy tök mindegy a vezérlőnek, hogy van egy terület particionálva vagy nincs particionálva, ezen lovagoltok többen is, pedig nincs is ló!
Amiről tételesen nem ejtesz most sem szót, hogy mi a problémád a kérdezőnek adott válasszal?
Gondolom, hogy nem értesz egyet azzal, amit írtam, de akkor írd le konkrétan, miért nem jó, amit írtam!Mennyi szabad helyet kell hagynia a kollégának és miért?
-
válasz
Multibit #39538 üzenetére
Understanding Intel ® SSD
Performance CharacteristicsEbben a pdf-ben az is szóba kerül, miért van nagyobb OP a DC SSD-ben. Ha valakit érdekel a DC-k karakterisztikája, érdemes elolvasni. (persze nem csak a DC-kről szól, hanem általában az Intel SSD-k karakterisztikájáról, de ugye a consumer usert nem annyira érdekli a téma)
-
válasz
Multibit #39535 üzenetére
Legtöbb gyártó azért írja, hogy 7-28% az általa alkalmazott overprovisioning, mert a DC(datacenter) meghajtóknál alkalmazza a 28%-ot, a consumer meghajtóknál meg a 7%-ot. Ez a tegnap általam linkelt és kifogásolt táblázatban egész jól tetten is érhető. Ha a kolléga megnézte volna jobban a táblázatot, láthatta volna a kétféle overprovisioning-ot.
400GB a DC és 480GB a consumer SSD
Nem pontosan jönnek ki az értékek persze, de GiB-ben számolva megközelítőleg ennyi jön azért ki.
-
válasz
ubyegon2 #39533 üzenetére
Az előbbi kimeneten jól látszik, hogy a 250GB-os SSD-n van 11GB vésztartalék, de az is értelmetlen, mivel a 7 meglévő particiót nem fogom csurig pakolni, de itt nem is tehetném meg, mivel itt gyárilag csak 6GB van lefoglalva, ami kb 2%-nak felel meg csak! (amúgy a 11GB hellyel is csak szűken van meg a 7%)
Egyszóval a 250GB méretnél célszerű félretenni helyet, míg a 480GB-os SSD-nél felesleges!
Azért is raktam be ide a saját SSD-m kimenetét, hogy lássátok, nem csak úgy beröfögöm, hanem pontosan aszerint járok el, amit a kollégának is javasoltam. Ha ez szerintetek így nem megfelelő, akkor írjátok le, miért ne lenne az!
-
válasz
Dragon3000 #39531 üzenetére
OK, akkor tegyük ezt tisztába, mert KU ft sem értette az aktuális helyzetet sajnos. A kolléga kérdésekor én tisztában voltam azzal, hogy azon a meghajtón van az oprendszere is, így tök mindegy, hogy én particionálatlan helyre gondoltam vagy nem. A lényeg, hogy az oprendszer particióján fennmaradó szabad hely és a gyárilag lefoglalt 32GB hely tökéletesen elegendő, így akkor lesz 10% is bőven, ha ehhez ragaszkodtok. Tehát a válasz továbbra is érvényes, nem kell plusz helyet fenntartani!
Így megfelel a válasz vagy nyújtjuk még tovább a dolgot?
Gyakorlatilag azt a 110GB helyet is nyugodtan fel lehetne használni, de természetesen minél több a szabad hely, annál jobb az SSD-nek.
Ebből egyértelműen az jön le, hogy már használatban az ssd és van rajta kb 350GB adat is.
Ez miért jön le neked egyértelműen? 447.035 GiB hely van összesen! Jó lenne nézni valami ehhez hasonló kimenetet(sajnos nem tudom Winx-en mivel lehet meghajtó méreteket nézni)
ubyegon@LM191Cin-8570p:~$ sudo fdisk -l
[sudo] ubyegon jelszava:
Disk /dev/sda: 232,9 GiB, 250059350016 bytes, 488397168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x682835bf
Eszköz Indítható Start Vége Szektorok Size Id Típus
/dev/sda1 * 2048 62916110 62914063 30G 83 Linux
/dev/sda2 62916111 104859470 41943360 20G 83 Linux
/dev/sda3 104859648 146802687 41943040 20G 83 Linux
/dev/sda4 146808830 467425279 320616450 152,9G 5 Kiterjesztett
/dev/sda5 257710080 467425279 209715200 100G 83 Linux
/dev/sda6 146808832 182460414 35651583 17G 83 Linux
/dev/sda7 182460416 216461311 34000896 16,2G 83 Linux
/dev/sda8 216463360 257697791 41234432 19,7G 83 Linux
Partition table entries are not in disk order. -
válasz
Jack Oneill #39524 üzenetére
Nem baj az, félreértés volt, tisztáztuk! Életszerű ez így.
A lényeg, hogy úgy jó, ahogyan csinálod, én megmondom neked nyíltan, tényleg arra gondoltam, hogy félreteszel helyet, az ugye nem azt jelenti, hogy a fiókba teszed, hanem azt, hogy particionálatlanul hagyod. Ez okozhatta a félreértést! De ez legyen a legnagyobb gond ebben az évben.
Na de akkor a végkövetkeztetést csak leírom újra, a 7% a minimum, ami kell az overprovisioningnak, nem 10%, így aztán ha teleírod az összes helyedet, akkor is marad üresen 7% gyárilag lefoglalt hely. Ezt azért még zárásként le kellett írnom. Ennyi.
-
válasz
King Unique #39522 üzenetére
Amúgy akkor lehet, hogy félreértettem a kollégát is meg téged is? Akkor bocsi, nekem a fejemben volt a dolog, ezek szerint nem írtam egyértelműen!
Szerencsére neked nagy szakiként nem is esett le a dolog, de nem baj.
Ugye mi másról lehetne szó ebben az esetben?
Kíváncsi vagyok most már, mire gondolt a kérdező kolléga!
Meg a táblázatot kritizáló kollégára is kíváncsi vagyok, megtalálta-e már a felső táblázatot?
(tényleg azt gondoltad, hogy az oprendszernek se hagyattam volna helyett a kollégával?) jajjjjj
-
válasz
King Unique #39520 üzenetére
mennyi az a minimum szabad hely, amennyinek maradnia kell?
Valamit félreértesz, mert a fenti kérdésre az a jó válasz, hogy semennyi, rendesen használatba veszi az SSD-t a kolléga és az Oprendszer és egyebek particiói mellett bőven fog mindig maradni megfelelő mennyiségű hely. Mit értettél az alatt, hogy maradnia kell helynek? Marad hely bőven, külön nem kell hagyni helyet particionálatlanul, én erre utaltam.
Windows lesz/van rá telepítve és annak optimális működéséhez is nyilván kell valamennyi szabad terület.
Ezt nem is értem, mire gondolsz! Attól, hogy én azt írom, nem kell helynek maradnia, attól nem lesz helye a Windowsnak sem? Ugordj neki ennek szerintem még egyszer-kétszer. Nem azt javasoltam, hogy az összes szabad helyet vegye ki az SSD-ből és zárja fiókba!
Ha egy 480-as SSD-n normál használat, oprendszer mellett nem maradna minimum 5% szabad hely, az igen érdekes lenne......talán szándékosan lehetne ezt előidézni.
-
válasz
King Unique #39516 üzenetére
A gyártók 7-28%-ban határozzák meg az overprovisioning mértékét, míg az általad linkelt cikk teljesen másképpen. Erre most mit mondjak? Máshol leírják, az érintett Kingston-nál a táblázatból derül ki.
Szóval egy 480GB-os SSD-nél figyelembe véve, hogy nem tárolásra és telemásolásra vette a kolléga, egyértelműen az a jó válasz mégis, hogy semennyit.
-
válasz
Jack Oneill #39512 üzenetére
Naná, hogy emlékszem, az A400 nem sokkal előtte eléggé felkavarta a kedélyeket, de amúgy sem sokan írnak mostanában, hogy milyen SSD-t vettek, ez kb olyan nálam, mint amikor tudom a fórumtársakról, ki milyen oprendszert használ. Ja és nem Winról van szó, mert ott 2 választás van kb.
(az is igaz, hogy a saját ma meglévő oprendszereimet nem tudnám megmondani pontosan, max azt, mit kellett leszednem infóhiány miatt)
Tényleg nincs mitől tartanod, tuti nem a helyfelhasználástól lesz kampeca az SSD-d. De remélem még jó ideig semmitől sem lesz az!
-
válasz
Frawly #39509 üzenetére
Nem, nem biztos, hogy megvan. a 480 GB-os meghajtó lehet valójában csak 500 GB-os. Ez
De, biztos, hogy megvan, azért is írtam így határozottan! A kollégának Kingston A400 480GB SSD-je van és nyilvánvaló, hogy a saját SSD-je járt az eszében, mikor kérdését feltette. (nem customer SSD esetén lehetne 500GB, de itt nem erről van szó)
Említett SSD gyártójának honlapja meg igen egyértelműen írja, melyik méretű meghajtónál mennyi overprovisioningot alkalmaz.Így aztán a kolléga kérdésére a válasz az, hogy nem, nem kell semennyi helyet használatlanul hagynia, ettől lehet meg jó is, ha hagy, meg optimálisabb is, de nem kell! Rohadtul nem mindegy!
-
válasz
Jack Oneill #39501 üzenetére
Nem baj ha kicsit parázol, abból nagy baj nem lehet! Első SSD-nél én is annyira paráztam, hogy nem raktam rá egy fia Windowst sem.
(bár a későbbiekre sem)
Speciel az overprovisioning miatt 480GB-os SSD esetén nem kell paráznod, az tuti! Ha mégis parázol kicsit, felrakhatsz 8 darab desktop Linuxot, az pluszban lefoglal neked még egy csomó helyet a fájlrendszerével.
-
válasz
Jack Oneill #39499 üzenetére
Szia! Semennyi, mivel az 512GB-ból a 7%-ot már eleve nem is tudod használatba venni.
Amúgy meg minden szabadon maradó helyet hasznosít a vezérlő, ha particionáltad, ha nem.
(most ezt ne bonyolítsuk a valós GiB és a gyártó által megadott GB értékekkel, a lényegen nem változtat)
-
válasz
Jack Oneill #39445 üzenetére
Biztosan nem akarod inkább eltenni a fiókba azt a halálraítélt SSD-t?
Egyébként meg ezt is megnézheted, valamelyik módszer jó lesz neked is, ez talán az egyetlen eset, mikor Win használónak is adhatok tippet.
-
Tegnap két prózai érvet hoztam fel hirtelen, laikusként miért lehet jobb a feleslegesen választott NVMe helyett a jó öreg SATA-s SSD. Itt a 3. érv, ami laci666-nál jelentkezett probléma, ha visszaemlékszem, igen sok ilyen is volt már. Sajnos az UEFI és az NVMe az a két madárfajta, ami bizonyos hardvereken igen trükkös tud lenni.
Winx UEFI NVMe - az ördögi trió (de jó annak, akinek egyik sincsen)
Alaplapokhoz elég sügér vagyok, de valaki megnézhetné laci666 alaplapját, szerintem a háromból két M.2 csatlakozó csak SATA-t támogat, ha hülyeséget írok, sorry.
-
válasz
Graphics #39355 üzenetére
Most tényleg csak kérdezem, a SATA SSD-ket annyival nehezebb megbízhatóra gyártani? A plusz cache memória mondjuk több komponens, ez igaz. Ettől még ez nem lesz pariban a Samsung SATA 860 EVO-val, azzal az NV?e-s Samsungok lesznek, megint ne az árakat nézzük, mert nyilvánvaló, hogy a SATA árban lévő NVMe nem olyan minőségi szint, hiába írjátok le ezerszer. A haonló minőségi szint a Samsung, de az valóban drága, viszont többen írták, hogy nekik igazán jó kell nem a fillérb*szó példány.
-
válasz
Raymond #39348 üzenetére
Köszi, bocs, de ha már magyar fórumon vagyunk.......
50e Ft = Samsung 860 EVO M.2
51e Ft = Adata SX8200 ProHa Te leírod, hogy az Adata is van olyan megbízható és jó SSD, mint a 860 EVO, akkor OK!
Ettől még mindig azt mondom, hogy ha az árakat nem nézzük......de itt már csak ismételném magam. Akinek bőven elég a gépébe a SATA-s 860 EVO, de inkább Adata SX8200-at vesz, bár leírjátok ezerszer, hogy sima felhasználásra nincs előnye......no de ha nincs előnye, akkor meg hátránya van, mert túlárazott vagy sem, a Samsung egyszerűen jobb SSD. Nem? Akkor miért ne vegye azt az, akinek felesleges az NVMe?Tényleg kezdem nem érteni, persze ez a trendi, OK.
Csak úgy magadban válaszold meg a kérdést, a fenti két SSD közül melyik fog több évig stabilan működni eddigi ismereteid alapján?
-
válasz
Graphics #39346 üzenetére
Tévedsz, mert elismerem, hogy tévedtem!
Bár teljesen más dolgokat írkálsz, ill kiragadsz Te is részleteket én meg általánosságban mondtam jórészt, amit mondtam. A Te SSD-id mindig spéci esetek, de ettől még általánosságban az NVMe-re jellemző a melegedés, nem a SATA-ra és azok az NVMe-k közel sem biztos, hogy ugyanolyan megbízhatóak, amint az igazán jó SATA-sok, amik egy árban vannak velük. Szerintem.
Te persze, mint látjuk tényleg jó SSD-ket vásárolsz, A400 meg WD Green, szóval gondolom az NVMe SSD-k, amiket javasolsz ettől sokkal megbízhatóbbak lesznek.Engem meggyőztél.
Én tévedtem újra! Így megnyugtató már számodra? -
válasz
Raymond #39343 üzenetére
Ne haragudj, de olyan jó olvasni, hogy magyar vásárlóknak, akik az ÁK-ról meg Alzakuponnal vásárolnak, berakod mindig az euros árakat, de már írtam, hogy az ár kérdésen túl mik a gyakorlati szempontok, azokon kívül, ami ti erőltettek, eszerint nem lehetnek más szempontok?
Értem.
Szerintem az összes érvet felsoroltátok, kár lenne ugyanazokat ismételgetni újra.
Én tévedtem, nem javasoltok vacak NVMe SSD-ket, sőt itt még nem is szerepelt olyan, ami nem lenne elég jó, e szerint viszont mind szuper, ettől függetlenül még mindig ugyanott vagyunk, hogy totál értelmetlen mindenkinek azt vennie. Most eltoljátok abba az irányba, hogy melyik vacak? Egyik se, de akkor sem kell mindenkinek azt vennie. Ez van. -
Milyen vacak nvme ssd-ket?
Látom, ezen ketten is fenn akadtatok, szóval a SATA-s SSD-nél mindenki írja, hogy ez szar az nem jó, de NVMe SSD-nél ezek szerint csak jó és megbízható létezik! Aham......
Akkor ezt megjegyzem.
Amúgy tényleg szubjektív ez, csak kicsit egy oldalra kezdett billenni és tényleg sokan félreértések miatt vesznek NVMe-t, ez nyilvánvaló.
De ennek ellenére egy 2.5" 500-as 860 Evo van benne. És még Linux is van rajta a Win 10 mellett. Csak hogy hallj valami jó hírt is.
Két jó dolgot is használsz!
Ez tényleg jó hír.
(B)(#39339) Graphics(/B)
A vacak NVMe témát már írtam, mint ahogy azt is, hogy én csak felhasználó vagyok, nem hozzáértő, így totál irreleváns a kifejezés esetemben, hogy szakmailag kitűnni. De látom nem figyelsz, csak egyes részeket ragadsz ki és arra reagálsz.
Gyakorlatias szempontokat írsz... Amikor pár hete az A400-asról írtam, akkor az én "gyakorlatias tapasztalatom semmibe lett nézve... Most erre akkor mit mondjak?
Semmit, vedd semmibe, amit írok. Okosabbat nem tudok hirtelen javasolni.
A Te szakmai szemeddel akkor úgy néz ki, hogy SATA az lehet vacak, NVMe meg nem?
-
válasz
Graphics #39332 üzenetére
Azért az túlzás, hogy lehülyézném a másikat, de tényleg elég rossz stílusban írom le néha az álláspontomat, ezért újra elnézést kell kérnem!
Az imént amit a kollégának vázoltam, kb abban lehet a lényeg, igaz Te is foglalkozol Linux-szal, minap a Debianos problémád megoldódott végül?
Oda csak azért írtam, mert egyik Debianos szaki sem írt, után írt bambano, aki profi Debianos, de szerintem jó vonal volt az is, amit írtam, remélem.Nincs azzal baj, ha többféle vélemény megjelenik itt, én nem vagyok szaki, kizárólag felhasználói szemmel mélyültem el az SSD-k világában, sajnos a bicskanyitogató stílusom a Linuxos topikokban is előjön néha, hiába figyelek oda erre.
Én nem állok egyik pártjára sem, épp tegnap rendeltem 3db WD Green-t, de az A400 esetében is félig lehülyéztél pár hete... Nem igazán veszem fel ezeket a dolgokat...
Ajaj, erre inkább nem írok semmit! 4 darabot kellett volna venned, vagy 3 lábú széked van? Akkor jó vásár volt!
-
válasz
arcitec #39333 üzenetére
Na végre, valaki leszűri a gyakorlatias szempontok lényegét, így már hárman biztosan vagyunk!
Frawly szakival mi talán azért is látjuk kicsit felhasználói szemmel, mert 5+ éve Linuxot használunk és itt sokkal jellemzőbb az erőforrások optimalizálása, mint Windowsnál, így az ágyuval verébre kevésbé fordul meg a gondolatainkban. *A hozzáértők nagy része, főleg aki ezzel foglalkozik vagy elad hardvereket, valószínűleg csak követi a gyártók által tolt trendet. Teljesen jó és szakszerű javaslatokat írnak itt a hozzáértők, ez nyilvánvaló, de nem minden esetben optimálisat az adott helyzetben.
Aki írja is, hogy ezzel foglalkozik, elad, már onnantól nem is tudom figyelembe venni az ajánlását, lásd a pár napja beírt hsz-t, ahol a boltos szervizes simán át akarta verni a usert azzal, hogy a Samsung 840 már nem jó, vegyen új SSD-t, mert azzal kétszer gyorsabb lesz. Nyilvánvalóan azért mondta ezt, mert neki az a jó, ha elad egy új SSD-t.
(* az swhw optimalizáltság sokat jelent ténylegesen is, nem véletlen, hogy 4-5 éve az akkor is közel 10 éves gépemen 2-7s és 3-2s volt a bootidő két különböző, de egyébként fullos asztali felülettel telepített Linuxon és ez egy viszonylag lassú Intel 520 120GB-os SSD-n volt. Természetesen mindenféle preload nélkül volt ez az eredmény, bár a Winx még azzal sem tudja ezt a gyorsaságot hozni)
-
Hirtelen 2 egyszerű ok ugrik be, most az árat hagyjuk. A SATA nem melegszik, nincs vele emiatt nyűg. Másik ok az, hogy nem mindenki úgy jut hozzá hardverekhez, mint Mari néni a krumplihoz és mondjuk vesz egy laptopot, amibe menő NVMe-t vesz, mert ti azt javasoljátok. Elkinlódgat azzal, milyen hútőt vegyen hozzá, hogy be is tudja szerelni, ezzel is megvan. Judejó, de még van két desktop a családban meg egy régebbi laptop, ami csak SATA-s, beszarik a meghajtó valamelyikben, amit jobban kéne használni. De tök mindegy, ha nem akarjátok érteni, úgyse értitek.
Ezt a marhaságot nem is említem, hogy előnynek írjátok, hogy nem kell kábel! Nekem se kell a HP Elitebook-ba, az asztali gépben meg 100x ennyi kábel is elfér.
Ezt az azonos ár és minőség témát is nyomjátok ezerrel, de veszi is mindenki a vacak NVMe-ket. Szerencsére nem általános, mert sokan józanul javasolnak azért, ha valaki kérdez.
(#39326) Graphics
Komolyan írod, hogy ez desktop házba annyira bonyolult berakni egy SATA SSD-t?
-
válasz
general #39321 üzenetére
Mint le is írtam, nekem nem átlagfelhasználásra kell fészbukkozni, számít a késleltetés minimális előnye is hidd el, ha olyannal dolgozik az ember. Illetve videó edithez kell a seq gyorsaság is
Én átlag felhasználó vagyok, de nem az általad stereotip módon facebookozó.
Köszi, hogy ilyen szofisztikáltan hülyéztél le! Dolgozom is a gépen, de a hw/sw igény ez esetben is hasonló, mint home userként. Erre a célra tényleg tökéletesen elegendő a 860 EVO.
A video edit pont az kategória, ahol egyértelműen kihasználhatod az NVMe előnyeit, de sokan valóban csak a jól hangző 5x-ös MB/s miatt veszik.
Nektek meg azt kell elhinni, hogy van az a terület, ahol irtóra sokat dob a munkán, ha a pro gram azonnal reagál, minél kisebb késéssel.
Készséggel elhiszem ezt neked, csak éppen ez pont az acess time-tól függ és nem a szekvenciális sebességtől.
Nálad az a jó legalább, hogy ha már NVMe-t veszel, nem a SATA árban lévők közül válogatsz, de erről már említést tettem előző hsz-ben.
SZerkesztés közben a macbook sokszor gördülékenyebb, de minimumm pariban van ugyanazon a képernyőfelbontáson (számít).
Ez a gördülékenység inkább sw oldal miatt van, ugyanezt tapasztalnád Linux alatt is.
-
válasz
Frawly #39314 üzenetére
Az 500 vs. 3000 MB/sec sem érezhető, mert átlag felhasználáskor a felhasználók 99,99%-a nem végez olyan műveletet, ami nagyobb szekvenciális lemezműveleteket igényelne.
Láthatóan a kollégát sem hatja meg semmi, a marketing győzelme totális! Ha nem ájulna el mindenki ettől a 3000 MB/s értéktől, akkor a felhasználók nagy része nem venné az NVMe-s SSD-ket, mivel náluk az ms értékek számítanak, ahol érzékelhetetlen, hogy 0,008 vagy 0,003 ms sebességgel fér hozzá a rendszer a neki szükséges fájlokhoz.
Szóval marketing nélkül tized ennyi NVMe lenne eladva. Nem említve, hogy ha normál használatra kell valakinek SSD, sok szempontból jobban jár a SATA változattal.
Párszor már említettem, hogy célszerű lenne látható helyre beírni az Összefoglalóba is, hogy mi a sequential rw és az acess time közötti különbség és mi az ami fontos ennek a felhasználói rétegnek és mi a más felhasználási céloknál lényeges.
Az is parasztvakítás ám, hogy majdnem olyan alacsony az NVMe ára, mint a SATA-é, mert ez igen lenyomott minőségre utal! Meg lehet nézni, hogy a minőségi daraboknál igencsak nagy az árkülönbség, például Samsungok. Szóval egyértelmű, hogy akinek elég a SATA, az sokkal jobban jár azzal, mintha venne egy hasonló árban kijövő NVMe SSD-t!
De ezt Te meg jó páran mindig leírjátok. Falra rókaborsó.
-
válasz
arcitec #39291 üzenetére
Hááát én még nem láttam 25-30 fokos környezeti hőmérsékletű géptermet ..
Ez amúgy releváns lenne? Nem mondtad, hogy azt üzemeltetsz. Mindennek megvan az optimális üzemi hőfoka, a user hajlamos az emberével összevetni ezeket, nem túl okosan persze. Még az SSD adatlapon is 30-70 meg 40-70 celsius van optimális üzemi hőfoknak megadva, efelett aggódik mindenki, a túl alacsony hőfokokkal senki nem törődik.
Belinkeltem, kb ennyi, ne vedd figyelembe.
-
válasz
Frawly #39216 üzenetére
Persze, gyártanak a kínaiak normális dolgot is, csak az már nem lesz olcsó.
Naná, mint az előbb emlegetett Samsung koreai gyártó remek 860 EVO nevű terméke is igen jó példa erre.
Egyébként azt a sztereotipiát már sose vetkőtik le, a kínai gyártmány fogalom mindig a gagyival lesz azonosítva.
-
válasz
Frawly #39214 üzenetére
A házát nem kell szétfeszegetni, csak kicsavarozni
OK, nekem úgy is jó! Ott egye meg a fene a garanciát, ha nagyon rákattanok a dologra, sz*rt se árdekli, különben meg sose foglalkoztatott ez a garancia kérdés, talán a legelején. Csak olyat veszek, aminél nem számít, mert vagy tudom, hogy jó vagy olyan olcsó, hogy ha mégis van valami, akkor bakfitty. Intel 520 már bőven túl van a garin, a 860 EVO-nak nem lesz semmi gondja, így aztán nyugodt vagyok.
A qrva kicikínaiak meg nyamvadjanak meg, mérges vagyok mostanában rájuk, de mindegy, a 860 EVO is náluk készült. De mint tudjuk, hatalmas különbség van kínai és kínai között.
-
válasz
Frawly #39212 üzenetére
Én se nagyon értem ezt a WD blue dolgot, minap én is találtam nyákfotót, a másik topikba be is raktam:
https://logout.hu/tema/milyen_ssd-t_vegyek_2/hsz_59248-59248.html
Az összes gyártó meg kapja be, mert valóban az ő dokumentációiból kéne megtudni egy ilyen alapvető dolgot, mint ahogy a kollégák is említik, versenyótóból kihagyni a turbót?
Ha lenne ez az Alzakupon őrület, esküszöm vennék egy WD Blue-t és szétfeszegetném a házát, hogy mi van benne, de ha valahol látok akciósan, veszek is egyet.
-
válasz
*Ropi* #39199 üzenetére
AZ OK, hogy a A meg UV sorozatnál ezt csinálják, de azért a Fury-nál nem kéne, bár lehet, hogy ennél is csak a régi Fury-k voltak igazán superek.
Mondjuk mindenhol vannak érdekes dolgok, például pár napja nem nagyon leltem rá, van-e DDRAM a WD Blue 3D 2GOA sorozatában, de ebben a review-ben végre kideról, hogy a 1GOA-ban volt, de az újban már nincs.
Ha azt vesszük, ez sem valami szimpatikus így.
Write Combine Cache
SSDs also use a write buffer to temporarily store and combine the writes before they are actually written to the flash memory. This reduces the number of block erases required, and consequently, extends the lifespan of the flash memory cells.
The 1TB WD Blue 3D NAND SSD (Price Check) uses the aforementioned nCache 2.0 technology instead of a dedicated SDRAM write combine cache. It reserves about 4% of the NAND blocks and uses them in the SLC mode.
The resulting nCache 2.0 write cache may not be as fast as an SDRAM cache, but it is much larger in size. The 1TB WD Blue SSD, for example, boasts a large 1 GB DDR3L memory cache, but that is nothing compared to the 13 GB (or so) SLC cache in the 1TB WD Blue 3D SSD.
ha valakit érdekes részletesebben:
The 1TB WD Blue SSD (WDS100T1B0A) Review
The 1TB WD Blue 3D SSD (WDS100T2B0A) Review (ebből van a fenti idézet) -
válasz
Frawly #39195 üzenetére
Ha kell Win10, nem kell kihagyni.
Ezeket úgy írod, mint ha kettő lenne belőlem. Első 5 évet kihúztam nélküle, majd a következő rendszer SSD-re felrakom, a mostaniak szerintem letiltanának egyből, még sose láttak ilyent. Lesz még 5 év múlva is remélem, mert annyit minimum adok a két SSD-nek még.
-
válasz
Frawly #39190 üzenetére
Persze, olvastam, hogy ezt írtad, én csak azért írom le többször, mert a kolléga alapból azt kérdezte, hogy teleírhatja-e és a kép alapján meg is ven erre benne a hajlam!
Egyébként ez a lefoglalt terület régebben jellemzően nagyobb százalékú volt, lehet, hogy a nagyobb méretek miatt arányaiban elegendő a kisebb százalékos foglalás. Erről futtatott oprendszer mellet nagyon rossz ötlet lenne ennél jobban telepumpálni szegény meghajtót, meg úgy hallom a WinX is olyan, mint a kisgömböc.Félek is, ha jövőre ki akarom majd próbálni, a megszokott 21GB-os particiót csinálom annak is. Csodálkoznak is a Winről áttérők, hogy előbbi méret fele is elég magának a rendszernek, de autoremove nélkül nokedliknek meghízik a pingvin is!
-
válasz
core i7 #39178 üzenetére
Erre már ne tölts/telepíts semmit, lassan eléri az overprovisioning minimum méretét. Ha oprendszer is erről fut, főleg nem szerencsés telepakolni már ennyire sem.
Persze ott van még a Frawly által említett gyárilag elkülönített hely, de azzal együtt is a határon van szinte.Win7-nek nincsenek már megszámlálva a napjai?
-
válasz
SSJPiotr #39175 üzenetére
read/write speeds - másolás/írás olvasás sebessége
access times - ez számít a rendszer betöltésénél, míg a szekvenciális sebesség 5x akkor NVMe-nél, a hozzáférési idő különbsége ms-ban felhasználó számára nem érzékelhető.
Ezért láthatod az összehasonlító YT videókban, hogy különböző játékok betöltésének ideje gyakorlatilag ugyanannyi Sata3 és NVMe SSD-nél is. (max2-3s)
-
válasz
Dragon3000 #39160 üzenetére
Sajnos régóta több iparágban is gond, hogy a marketing alá dolgoznak a mérnökök meg néha más szempontok is rontják a hatékonyságot. Elég csak a járműiparra gondolni, ott főleg a környezetvédelmi okosságok teszik lehetetlenné a hatékony mérnöklést.
Szerencsére már nem érint ez az Intellipoweres dolog, talán a múlt évi WD RED már ilyen, de az elvan a NAS-ban még ettől, oprendszer meg 6 éve csak SSD-re került.
-
válasz
Dragon3000 #39157 üzenetére
Persze, de főleg azóta hibáznak a mérnökök, mióta a marketingesek szava többet nyom a latba az övékénél, ha jól tudom, ez az Intellipark is egy marketinges humbug, parasztvakítás gyakorlatilag, mintsem mérnöki fejlesztés. Meg az is igaz, hogy később kiderül, tévedtek a mérnökök, ja. Ettől még talán annyit csak értenek a dolgokhoz, mint.......no de ezt már Frawly koma írta imént, nem ismételném.
Ez a cikk meg pont érdekelne, főként amiatt, hogy ezek szerint a Linuxos közösséget érintő problémáról lenne szó? Mondjuk 8s parkolás? Ez érdekesen hangzik valóban, főleg oprendszer alá.
-
válasz
Doky586 #39150 üzenetére
Mondjuk a régi WD RED, amit NAS-ba szántak, miért ne állhatna le 300s idle után? Nem véletlenül optimalizálták NAS-hoz. Én van, hogy napokig nem veszek rá semmit és nem is játszik le semmit.
Teljesen másképpen tervezték ezt, a Black-et és a AV-VD-t, ami ugye teljesen a folyamatos felvételekre optimalizáltan tizedannyira sem foglalkozott a rögzítési bithibákkal, mint mondjuk a Black, nem is beszélve a RE-ről. Emiatt például egy AV-VD-n nagyon nem is volt ajánlott oprendszert futtatni.
Valami elképesztően komolytalan csak erre a pár tipusra gondolva is általánosságban beszélni arról, mi a jó a HDD-nek és egy általános metodikát követni !
(kb 5 éve foglalkoztam HDD-vel utoljára, emiatt is írtam a Purple elődjéről, ha valakinek gyanús lenne, hogy nincs már AV-VD)
A WD mérnökei jöhettek volna ide tanulni, úgy látom!
-
válasz
Jack Oneill #39136 üzenetére
Több helyen olvastam, hogy ez nem jó, így kikapcsoltam inkább ezt a funkciót.
Jól tetted, ha lekapcsoltad, elvégre több helyen írták, hogy az nem jó. Nyilván ezeken a helyeken csak tudják, mi jó a HDD-nek!
A birka Western Digitalos mérnökök téged nem fognak megviccelni.
Ha ennek érzel némi vicces élét, az nem véletlen. Múltkor röviden próbáltam érinteni, hogy buta dolog arról beszélni, mi jó a HDD-nek, mert igen sok területen teljesen eltérő felhasználási profillal készülnek merevlemezek, sok esetben még a profik is hibáznak abban, mely területre mi lenne a legmegfelelőbb. Szinte mindenki WD Purple-t említene, ha biztonsági rendszerekhez kell telepíteni, de van, aki megnézi milyen területen működik a megfigyelő rendszer.......de ez itt off.
-
válasz
ekkold #39105 üzenetére
Semmi hátrányod nem lesz ebből, a 860 EVO tökéletes így, ahogy van, egy előző verziónál volt fontos a fw frissítés, de azt írták is, hogy meg kell lépni. Bár gondolom, mindjárt írják, hogy ezt is rosszul tudom, de mivel egy éve napi használatban van nálam is egy 250GB-os, sokat olvastam erről a modellről és szerintem jó így, igaz én nem is tudnám frissíteni jelenleg.
-
válasz
valakky #39077 üzenetére
Ha te kompetensnek érzed magad ennek megállapításában, akkor te sem lehetsz szerény gyerek!
Meg sem merem kérdezni, honnan eredezteted tudásod.
Csak az a probléma a beszólásoddal, hogy míg előbbi fórumtárssal való eszmecsere során mindketten állítottunk is valamit(respektálom is), esetedben nem állítasz semmit a témával kapcsolatban, csak jólmegmondtadnekem emberkedsz. No de ha ettől megnyugszol, engem nem zavar.
Ezt az arcrapuffanós stílust viszont inkább szűk köreidben gyakorold, ha erre van igény. Látsz erre esélyt?
-
válasz
MaCS_70 #39072 üzenetére
Nem tudom milyen lekezelőt találtál abban a tényben, hogy valami, ami hatályon kívül lett helyezve, onnantól már levéltár értékű adat csak. Egyszerű iratkezelési tényt közöltem. No de jogászokkal csak nagyon nagy marhabarmok állnak le vitázni, főként akkor, ha egy előbb említett jogi tényálláson is képesek megsértődni.
Te vagy a jogász, természetesen igazad van!
(mindegy, hogy a bűnöst vagy az áldozatot supportálod éppen)
A menetek használatáról nincs valami paragrafusod kéznél?
(bocs, de ez még kellett ide)
-
válasz
MaCS_70 #39068 üzenetére
Nem volt szándékomban lekezelőnek lenni, elnézést, ha így ment át, sajnos, ha csaló nyomoroncokra gondolok és az őket akár passzívan is támogatókra, akkor elromlik bennem a szofisztikáló gomb. Másrészt meg szinte 100%-ban csak akkor van egy témában adekvát válasz, ha provokatív megjelenésre történik. Amúgy meg mindenki csak odavet valamit, mintha a bölcsek kövére lenne.
Azt nagy tisztelettel olvasom, hogy 25 éve áv-ztál a témából, remélem azt már jól elfeledted, mert az már csak levéltár értékű adathalmaz.
Ezt a paragrafust jó, hogy idetetted a végére, mert szerencsére a téma ezen része csak részedről merült fel, de legalább ezt már tudjuk.
Szóval nem kell megsértődnie senkinek, kivéve, ha csaló ill azt támogató személyről van szó. Jogászokról speciális véleménye van az embereknek, mert ők oda állnak, ahol fizetnek érte.
Az amúgy elég baj, hogy maga a jogelv sem ment át, amit próbáltam leírni. A tény persze nem változik, ha egy használt eszköz normál használat során meghibásodik, egy éven belül az eladó köteles az előbbiekben idézett módon eljárni. Kivéve, ha inkább ügyvédeknek fizet.
-
válasz
Frawly #39060 üzenetére
simán lehetséges. Nálam a 860 EVO-n több mint 1 év alatt lett mindössze 470 GB írás.
Persze, lehetséges, de annál az SSD-nél a 96%-nál kicsit fura az írásmennyiség. Persze azon kívül, hogy AHCI módban használja a kolléga, semmit nem lehet tudni a hátteréről. Az Intel 520 se írt nálam sokat, 806 nap alatt volt 7,25TB rajta, igaz 100/100 volt még ez a múlt évi érték, az azóta eltelt 15 hónap alatt még nem néztem.
Na majd csak csepegtet még pár infót a kollega, Linuxosként tudhatná, hogy nulla információval nem sok értelme van kérdezni.
-
válasz
MaCS_70 #39057 üzenetére
Kicsit elszomorít, hogy ennyire nem vagytok képben, még szerencse, hogy aki GB-ban él, ismeri az itthoni szabályozást. Ami megdöbbentő, hogy akiktől olvasom a tudatlanságot ez ügyben, nem is a buta tuskó tanulatlan Jófogás-népe körből kerül ki, mert akik itt írnak, átlagtól bőven magasabb általános ismeretekkel rendelkeznek! Nem minden területen, ezek szerint.
Ha meg valaki még adogat is el használt holmit és úgy nem veszi a fáradtságot, hogy tájékozódjon, az nálam a quasi csaló kategória és jégcsákány pihenjen a szemgödrében. -
válasz
Rhino666 #39053 üzenetére
Egyáltalán nem normális ez így, de ha a BIOS miatt van, ha nem, ezen a tényen nem változtat az, hogy ki tartja normálisnak és ki abnormálisnak. Tény, hogy az eszköz az adott hardverkörnyezetben nem képes működésre, így minden ezutáni lépést ez kell, hogy meghatározzon. Garancia vagy kuka ill hardvercsere.
Elég beszédes a gyártó rövid és egyértelmű válasza is sajnos.
-
válasz
MaCS_70 #39052 üzenetére
Egy SSD-ről a vevő hogyan bizonyítja be, hogy az bizony már az átvétel pillanatában is hibás volt?
Sehogy, mivel az egy év első felében nem is őt terheli a bizonyítás.
Használt autóknál ez elég jól van szabályozva, de minden használt műszaki/technikai eszközre ez érvényes. Vicces lenne, ha egy hét után a vevőnek kéne bizonygatni bármit is, teljesen logikus, hogy az x éves használat alatt árt el valami olyan szintre, hogy elromoljon. Autós példánál maradva, 5 évig használod az autót, eladod nekem, 2 hét alatt kampeca lesz valamelyik fődarab. Úgy őszintén, kinek a használata alatt került ilyen állapotba? Elvárható lenne, hogy én bizonyítsam be, hogy az eladónál történt mindez és ilyen állapotban adta el!? Teljesen nyilvánvaló minden ilyenkor.
-
válasz
totron #39050 üzenetére
Ez a három paraméter tipus igen hasznos így mért értékek nélkül!
267 nap összhasználathoz 210GB összírás
210GB ennyi idő alatt?
Amúgy 96% az semmi, de egyetlen konkrét infó ehhez és az is elég hihetetlen..........
Miért nem TRIM-melted amúgy manualban, bár az sem derül ki, milyen használatban volt pontosan. Látóasszony topik?
-
válasz
Dragon3000 #39048 üzenetére
Kellene, nem kellene, de nem megy, a gyártó meg annyit írt, amennyit. Lehet, hogy a BIOS-ban kéne valami opciót találni és állítani?
Mert amúgy ez a kör így bezárulni látszik.
Szaktopik, gyártó megvolt, mi maradt még.....ja igen, a Látóasszonyok topikja.
-
válasz
Rhino666 #39046 üzenetére
A sas magasan repül, a portást meg nem érdekli. Kb erről lehet itt szó.
Ha az alaplap nem támogatja a PCIe 3.0 x4-et, mert csak PCIe 3.0 x2-t támogat, ahogy írták is, akkor ez ennyi. Tök mindegy mire képes az SSD.
Ez nem annyira egyszerű interface, mint az USB meg a SerialATA.
Ezért felesleges volt írnod bárkinek is, az adatlapon ott van egyértelműen:
Integrálva az SoC-ben:
2 x SATA 6Gb/s csatlakozó
1 x M.2 foglalat (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA és PCIe x2 SSD támogatással) -
válasz
Doky586 #39041 üzenetére
Az szép is lenne, ha az eladó 2 év használat után féláron eladná az eszközt, ami a vevőnél két hét múlva bekrepálna és az eladó széttárná a kezeit, hogy ő erről nem tehet! Senki nem mondja, hogy tehet, csak azt, hogy fizesse vissza az eszköz árát. Mekkora poen lenne, ha egy eszközt egyenlő arányban fizet két ember, de gyakorlatilag csak az egyik élvezné a használatát 2 évig!
Szerinted ez normális elvárás lehet?
Még mielőtt értetlenkednél, gyanítom inkább eladó vagy, olvasd el, mit ír a kamaronline.hu erről:
.....az eladó szavatolja, hogy a terméknek nincs olyan hibája, ami a vevő számára nem ismert, illetve ha a vásárlástól számított egy évig ilyen hiba lép fel (amellett, hogy az új tulajdonos azt rendeltetésének megfelelően használja) akkor azért felelősséget vállal. Ennek keretében a vevő kérheti a termék kicserélését (ez ilyen ügyleteken nem jellemző), megjavíttatását, vagy a javítás költségeinek kifizetését, illetve ha a termék hibája másképp nem orvosolható, a vételár visszafizetését.
Egyszóval jogos, ha azt mondod, ez egy használt termék, tönkremehet, tönkrement. Jó, OK, de akkor fizessen érte az, aki használta addig, amíg jó volt! Ha valaki ezt megtagadja, az egy utólagos quasi tetves tolvaj. Ez van!
-
válasz
Doky586 #39041 üzenetére
Az szép is lenne, ha az eladó 2 év használat után féláron eladná az eszközt, ami a vevőnél két hét múlva bekrepálna és az eladó széttárná a kezeit, hogy ő erről nem tehet! Senki nem mondja, hogy tehet, csak azt, hogy fizesse vissza az eszköz árát. Mekkora poen lenne, ha egy eszközt egyenlő arányban fizet két ember, de gyakorlatilag csak az egyik élvezné a használatát 2 évig!
Szerinted ez normális elvárás lehet?
Még mielőtt értetlenkednél, gyanítom inkább eladó vagy, olvasd el, mit ír a kamaronline.hu erről:
.....az eladó szavatolja, hogy a terméknek nincs olyan hibája, ami a vevő számára nem ismert, illetve ha a vásárlástól számított egy évig ilyen hiba lép fel (amellett, hogy az új tulajdonos azt rendeltetésének megfelelően használja) akkor azért felelősséget vállal. Ennek keretében a vevő kérheti a termék kicserélését (ez ilyen ügyleteken nem jellemző), megjavíttatását, vagy a javítás költségeinek kifizetését, illetve ha a termék hibája másképp nem orvosolható, a vételár visszafizetését.
-
válasz
King Unique #39000 üzenetére
Úgy látom, itt az SSD szakértő kollégáknak furamód a merevlemez az csak merevlemez, pedig felhasználási terület és minőség szempontjából is igencsak különbözőek tudnak lenni, de valamiért nem akarják érteni, amit írsz!
Azért egy WD RE és egy WD Green/Blue és a Red, Purple igencsak más profillal rendelkezik. Azért bízom benne, hogy mikor valaki bemegy a szakik boltjába, nem ugyanazt a fajtát adják rendszernek vagy NAS-nak, nem beszélve a Surveillance felhasználásról. És még ott van a Black, ami még rendszerlemeznek is tökéletes, például Linux alá.
Ki gondolná a WD fejlesztőiről, hogy annyira idióták, hogy direkt gyárilag 300s-re állítják a parkolást, mikor az nem jó a HDD-nek.
(na persze ez SSD topik, de azért mégsem chilipaprika termesztésről van szó)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- BESZÁMÍTÁS! 1TB Samsung 980 PRO NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! 4TB WD RED 3,5 SATA HDD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Crucial T700 2TB M.2 NVME PCI-E 5.0 x4 - Új - 12.400-11.800 MBs - Eladó!
- Új 512GB WD SN5000S Gen4 x4/ Steam Deck ready/ garancia/ ingyen fox/posta
- WD Black SN850X 8TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7200-6600 MBs - Eladó!
- Telefon felvásárlás!! iPhone X/iPhone Xs/iPhone XR/iPhone Xs Max
- Samsung A04S 32GB / Újszerű állapotban / 12 hónap állapotban
- Csere-Beszámítás! Prémium vizhűtéses számítógép! I9 11900K / RTX 3090 / 64GB DDR4 / 1TB SSD
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- DELL PowerEdge R730xd 12LFF+2SFF rack szerver - 2xE5-2680v3,64GB RAM,4x1GbE,H730 RAID v ZFS
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest