- MWC 2026: Megnéztük, hol tart a Clicks Power Keyboard és Communicator
- MWC 2026: Érkezik a 8849 ötödik Tank strapatelefonja
- MWC 2026: Újból érik a szeder az Unihertz kertjében
- Vivo X300s lesz az, amit eddig X300 Maxként emlegettek
- iPhone Ultra néven jöhet az Apple első foldja, nem lesz olcsó mulatság
- Milyen okostelefont vegyek?
- Azonnali mobilos kérdések órája
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Itt a Galaxy S26 széria: az Ultra fejlődött, a másik kettő alig
- iPhone Ultra néven jöhet az Apple első foldja, nem lesz olcsó mulatság
- Apple iPhone 17 - alap
- Huawei P30 Pro - teletalálat
- iPhone topik
- MWC 2026: Kezünkben a Vivo V70, megvan a magyar ára is
- Okosóra és okoskiegészítő topik
-
Mobilarena
Arch Linux topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
válasz
Archttila
#6803
üzenetére
A cfdisk után nem feltétlen kell a -z kapcsoló. Az csak arra való, hogy ha lenne már a meghajtón valamilyen partíciós tábla, akkor nem abba particionál, hanem teljesen új, üres partíciós táblát kezd, ír fel, olyat, amilyet kérsz, gpt vagy dos/mbr. Nyilván ha EFI boot van, akkor gpt kell.
Az SSD partícióeltolása miatt nem kell aggódni, a cfdisk modern tool, eleve 1024K-val tolja el a partíciókat, ami mindenfajta SSD-hez és modern HDD-hez megfelelő.
Hacsak nem akarsz hibernálni, 16 GB RAM mellett szerintem semmilyen swap nem kell, nem hogy swap partíció. Ha esetleg később mégis szükséges lenne swapra, azt lehet fájlként is létrehozni, pl. 8 gigás swap fájlt így tudsz akármikor, telepítés után is létrehozni:
dd if=/dev/zero of=/elérési/út/swapfile bs=1M count=8192
mkswap /elérési/út/swapfile
swapon /elérési/út/swapfile
Illetve be kell tenni a /etc/fstab-ba is ezt a sort:
/eléséri/út/swapfile none swap defaults 0 0Az Arch-nak nem kell nagy EFI partíció, jelenleg nekem 100 megás van, és abból is 51 MB szabad. Ha egyedüli rendszered az Arch azon a lemezen, akkor neked se kell nagyobb. Csak egyes disztróknál kell nagyobb, mint az Ubuntu, Debian alapúak, meg Void, amelyek otthagyják a régi kerneleket szaporodni. De adhatsz végül is 500 megát is neki, 400 mega ide vagy oda ma már nem tétel. De csak Archhoz overkill az 500 MB. Az EFI partíció típusának EFI system-et kell megadni, és az Arch Wiki alapján mkfs.vfat-tal FAT32-re kell formázni.
EFI bootoláshoz nem kell GRUB sem, az Arch Wiki systemd-boot cikke alapján csináld.
Root partíciónak annyit adj, amennyire szükséged szokott lenni, nálam 50 giga van, de az overkill, nagyját nem használom, 11 GB-ból megáll a teljesen belakott Arch telepítésem, de aki nagyon fullos, GUI-s, DE-s kiszerelésben használja, annál sem hinném, hogy 20-30 gigánál többre szükség lenne, én is csak biztos, ami biztos alapon szabtam ilyen nagyra. Persze ez mindenkinél felhasználásfüggő, mennyi programot, csomagot telepít, hol van a Steam mappája, stb..
A maradékot (~461 GB) meg adhatod /home-nak, ahol nem csak az user home mappája lehet, hanem használhatod általános adatpartíciónak is, bármilyen adat tárolósára, torrent, dokumentumok, portable programok, stb..
Partíciókat, ha csak speciális igény nincs, simán, ext4-re kell formázni.
-
Siriusb
veterán
Új hozzászólás Aktív témák
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Microsoft és egyéb dobozos retro szoftverek
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem.
- Samsung Galaxy S23 128GB,Újszerű,Adatkabel,12 hónap garanciával
- HP EliteBook 840 G8 14" i5 1145G7, 8-16GB RAM, SSD, jó akku, számla, 6 hó gar
- Pixel 6a
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- iKing.hu Apple iPhone 15 Pro Max 256GB használt Black Titanium 91% akku 6 hónap garancia
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest

BoB
