Hirdetés

2019. február 16., szombat

Gyorskeresés

(#801) dabadab válasza Jester01 (#799) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

De király, mióta tudja ezt a bash?

DRM is theft

(#802) Jester01 válasza dabadab (#801) üzenetére

Jester01
(PH! kedvence)

Elővettem az első debian cd-met, 1.3-as 1997-ből. Abban bash 2.0 van már az is tudja ezeket :K

Jester

(#803) bambano válasza dabadab (#801) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

az igazi kérdés szerintem inkább az, hogy a havas leopárdjában milyen shell van...

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#804) doc válasza bambano (#803) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

bash

1N23456.HU - A Veszprém megyei motorkölcsönző

(#805) Badb0y

Badb0y
(PH! addikt)

Kérdeztem egy ilyet linuxban:

Nem vagyok proggoló, uh. egy alap kérdésre szeretnék választ. Shell unix

adott 2 tömb:

a:
1 2 3 4 5 6
b:
a b c d e f

Amit szeretnék:
1 a
2 b
3 c
4 d
5 e
6 f

Ahogy próbálom:

for in in `cat a`;do for i in `cat b`;do echo $i $j;done;done

No ez nem jó :D

Tömb elemek lehetnek egymás alatt is. Nem tom, hogy kell tömbözni, ha van egyáltalán :(

Jester válaszolt is rá:
Mármint az a és a b egy-egy file?
Akkor pl.:

#! /bin/bash
exec 3<a
read -u 3 -a array_a
exec 3<b
read -u 3 -a array_b
exec 3<&-
for ((i=0;i<${#array_a[*]};i+=1))
do
echo ${array_a(i)} ${array_b(i)}
done(/I)

Ez így tökéletes, de rosszul fogalmaztam meg mit akarok.

Tehát:
adott a és b fájlok.

a:
1 2 3 4

b:
a b c d e f g h i j k l m n o p

És kimenetnek ilyet szeretnék:

1 a
2 b
3 c
4 d
1 e
2 f
3 g
4 h
1 i
2 j
3 k
4 l
1 m
2 n
3 o
4 p

Egyébként egy nagyker árlistából szeretnék adatokat kinyerni :)

[ Szerkesztve ]

Minőségi laptopok http://www.laptop-ok.hu

(#806) Jester01 válasza Badb0y (#805) üzenetére

Jester01
(PH! kedvence)

Akkor tehát az a fájlban lévő dolgokat ismételgetni kell a b-hez?

#! /bin/bash
exec 3<a
read -u 3 -a array_a
exec 3<b
read -u 3 -a array_b
exec 3<&-
for ((i=0;i<${#array_b[*]};i+=1))
do
echo ${array_a[i % ${#array_a[*]}]} ${array_b[i]}
done

Jester

(#807) rt06

rt06
(PH! kedvence)

hogyan iratok ki egy valtozot, aminek a nevenek egy reszet string-ben kapom?

pl jon a $varname valtozo, aminek a tartlam alma es en ez alapjan szeretnem kiiratni a $var_alma valtozo erteket

mindezt bash alatt

[ Szerkesztve ]

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#808) Jester01 válasza rt06 (#807) üzenetére

Jester01
(PH! kedvence)

$ var_alma=42
$ varname=alma
$ fullname=var_$varname
$ echo ${!fullname}
42

Jester

(#809) rt06 válasza Jester01 (#808) üzenetére

rt06
(PH! kedvence)

koszonom

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#810) letix

letix
(fanatikus tag)

Üdv az uraknak!

Kérdésem lenne a szakikhoz.:

Adott egy általam írt kicsi bash-script, amiben egy AD felhasználó user/pass is bele van írva.
(hálózati adminisztratív megosztások felcsatolásához kell.)
Valami módon nem lehet ezt esetleg elfedni, mint pl ahogy a htdigest teszi Apache beállításakor?
Se a géphez, sem pedig a scripthez magához nem fér hozzá senki más, de attól még ez így nem szép. Ti ezt hogyan szoktátok?

Automatizálva lenne a dolog, ezért lenne fontos, hogy ne kelljen mindig authentikálnom magam illetve a kódban se lehessen látni a user/pass kombót, vagy legalább a pass.-t.

Köszönöm az ötleteket.

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#811) rt06

rt06
(PH! kedvence)

szeretnek irni egy script-et, aminek egyes lepesei kritikusak, igy ha azok nem futnak le sikeresen, ki kellene lepni
erre en az alabbi megoldast probalom:
parancs || ( echo "hiba" && exit 1 )

a gondom az, hogy kiirja ugyan a hibauzenetet, viszont nem all le a script futsa, megy tovabb a kovetezo lepesre (es tobbnyire problemas kiscomagolni egy olyan file-t, melynek letoltese nem sikerult)

kerdesem az lenne, hogy mit nezek be, miert nem mukodik a kileptetesem, illetve hogy hogyan, s miert ugy kellene ehelyett csinalnom?

(#812) bambano válasza rt06 (#811) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

szerintem a zárójeles kifejezéseket subshellben hajtja végre, az lép csak ki.

én a parancs || echo "xsfgkjf" && exit 1 formát próbálnám, az echo mindig igaz értékkel tér vissza.

a manból:

"Of these list operators, && and ⎪⎪ have equal precedence, followed by ; and &, which have equal precedence."

vagy lehet még azt is, hogy:
parancs || echo bajvan
[ -f letoltottfile ] || exit 1

lezso6 szerint a user: rossz számtech karmája van | @netik: There is no Internet of Things. There are only many unpatched, vulnerable small computers on the Internet.

(#813) rt06 válasza bambano (#812) üzenetére

rt06
(PH! kedvence)

kozben magam is megtalaltam, hogy subshell-ben fut

"én a parancs || echo "xsfgkjf" && exit 1 formát próbálnám, az echo mindig igaz értékkel tér vissza."

ezzel az a gond, hogfy ha az elso ketto kozul barmelyik (akar a parancs, akar az echo) igaz ertekkel ter vissza, a harmadik (exit) resz vegrehajtodik, igy minden esetben kilep a script

a test-es megoldas jo lehetne, viszont egy ./configure, make, vagy make install ellenorzese (foleg egy file patch-elesenek sikeressege) tul sok tobbletmunkaval jarna

amit vegul talaltam es mukodik is, az az alabbi:

parancs || { echo "hiba"; exit 1; }

sajnos egy forumon leltem ra, ahol csak ennyit irtak, azt nem, hogy mi ez es miert mukodik, ha esetleg tudja valaki, szivesen meghallgatom

(#814) bambano válasza rt06 (#813) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

bash man:

{ list; } list is simply executed in the current shell environment. list must be terminated with a newline or semicolon. This is known as a group command. The return status is the exit status of list. Note that unlike the metacharacters ( and ), { and } are reserved words and must occur where a reserved word is permitted to be recognized. Since they do not cause a word break, they must be separated from list by whitespace or another shell metacharacter.

(#815) lapa

lapa
(PH! kedvence)

üdv. nemtom ki ismeri az xp "offline files" rencerét, de az egyik legbrilliánsabb fícsör volt xp alatt.

ez röviden azt csinálta, hogy a hálózati meghajtóról csinált egy lokális másolatot, amit aztán intelligensen szinkronizált. a kliensen törölt dolgokat törölte a szerverről, a szerveren létrejött új dolgokat meg másolta a kliensre. a pontos módszert nem ismerem, de feltételezem volt egy fájllistája a szinkronizált állapotról, és ezt használta harmadik lábnak. egyébként nem tudta volna, hogy az a fájl, ami csak a szerveren van törlendő vagy kliensre másolandó.

oké, szóval ezt szeretném valami primitív módon implementálni valami rsync ssh felett megoldással. van tehát egy szerver fájlgyűjtemény, egy kliens kupac meg egy fájl- és könyvtárlista az előző szinkronizáláskori állapotról. az kéne történjen (próbáltam logikai sorrendben), hogy:

1. ami szerveren és listában van de kliensen nincs, azt törölje szerverről

2. ami szerveren van de listában és kliensen nincs, azt másolja kliensre

3. ami kliensen van és szerveren nincs, azt másolja szerverre

4. csináljon egy fájlt legközelebbre a végleges állapotról

namost ez nyilván annyira nem triviális, de hátha van valakinek működő részmegoldása, ami elég erőt adna nekem a befejezéshez.

(#816) chris0123

chris0123
(újonc)

Sziasztok, a segítségeteket szeretném kérni, a következő feladatot kellene megoldanom:
A sh program tudjon legalább 2 típusú log fájlt elemezni és olvashatóbb formában kiírni. Kapcsolón keresztül lehessen a típusok között választani. A két típus legyen például: apache.log és egy apache error.log.
A kérdésem annyi lenne, hogy ezt a kapcsolón keresztül történő választást hogyan tudom megoldani?

(#817) Jester01 válasza chris0123 (#816) üzenetére

Jester01
(PH! kedvence)

Simán megnézed valami string összehasonlítással az átadott argumentumok között és az alapján döntesz.
Például:

case "x$1" in
x-a) do_apache "$2"
;;
x-e) do_error "$2"
;;
*) print_usage
;;
esac

Jester

(#818) md4vee

md4vee
(újonc)

Sziasztok! Egy shell script feladatban szeretném a segítségetek kérni:
A feladat:
Írj programot, ami argumentumban megadott számnak kiszámolja az arcus sinusat illetve arccosinusat, Taylor sorbafejtéssel Harmadik argumentumban megadható legyen a sorbafejtésnél figyelembe vett tagok száma. Ez alapértelmezettként 3. Pl.:
$>szog arcsin 0.5 5
arcsin 30 fok =

Fogalmam sincs, hogy kellene megcsinálni...
Előre is köszönöm a segítséget!

(#819) Jester01 válasza md4vee (#818) üzenetére

Jester01
(PH! kedvence)

Ez egy elég komplex feladat ha tisztán shell scriptben kell megírni. Feltehetőleg valami házifeladat és gondolom tanítottak is hozzá ezt-azt. Szóval melyik részével van konkrétan problémád?

Jester

(#820) bambano válasza md4vee (#818) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

a gugli használata wikipedia prefixszel az arc sin taylor sora kifejezésre igen hasznos tud lenni...

ha van egy kis matematikai érzéked/rutinod, akkor nem olyan vészes a dolog, ellenkező esetben a nemesebb szerveden az öncsonkítás nem rossz alternatíva :)

(#821) bambano

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

egy szkriptben szükségem lenne annak megállapítására, hogy egy hoszt él (elérhető-e) vagy sem.
érdekelne, ti hogy csinálnátok meg?

(#822) sh4d0w válasza bambano (#821) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

nmap-pel. Ha vmilyen portscan-t ráengedsz a gépre, vmilyen reakció lesz. Érdemes átnézni, milyen scaneket tud a cucc, elég sokféle van benne.

Ha marhasagot irok, vallalom a pofonokat erte a forumon, nem sirok a modiknak.

(#823) Hiftu válasza bambano (#821) üzenetére

Hiftu
(senior tag)

ping <host>

hogy miként paraméterezed, vagy dobod a kimenetet a /dev/null-ba, rád bizom.

Illetve a man-ból egy részlet:
"If ping does not receive any reply packets at all it will exit with code 1."

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#824) doc válasza Hiftu (#823) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

pinggel nem feltetlenul fogod eszrevenni a gepet
eleg egy sima ICMP drop rajta, es maris lathatatlan a ping szamara...

(#825) bambano válasza doc (#824) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

a célgép is az enyém, tehát az icmp-t állítom, ahogy a feladat kívánja.

(#822) sh4d0w: az nmap-tól tartok kicsit, hogy nem eszik-e túl sok erőforrást (a célgépen).

[ Szerkesztve ]

(#826) Hiftu válasza doc (#824) üzenetére

Hiftu
(senior tag)

Szerk:
közben a tisztázva lettek a lehetőségek.

[ Szerkesztve ]

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#827) doc válasza Hiftu (#826) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

igen, igy mar egyertelmuen a ping a nyero :K

(#828) bambano válasza doc (#827) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

snmpget egy fix oid-ra?

(#829) doc válasza bambano (#828) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

szerintem a kliensnek lenyegesen kevesbe faj egy ping (nem mintha az snmpget olyan fajdalmas lenne :D)

[ Szerkesztve ]

(#830) bambano válasza doc (#829) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

ez igaz.
viszont az összes pingnek, amit eddig láttam, más a kimenete. azt parsolni...
másrészt meg az snmp magasabb rendű funkció, több mindennek kell működni, ha az válaszol.

szerk: láttam már cuccot, amit egy snmpwalk hanyatlökött... :)

[ Szerkesztve ]

(#831) sh4d0w válasza bambano (#825) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

Próbaképpen localhostra engedtem egy Xmas scant. Nyilván hardverfüggő, de nálam a kétmagos A64-en semmilyen észlelhető CPU-terhelést nem okozott, networkön szintén nem.

(#832) Hiftu válasza bambano (#830) üzenetére

Hiftu
(senior tag)

Hmm. A pinggel kapcsolatban a return érték is változik megvalósításonként?
Mert a man szerint, ha nem kap reply-t, akkor 1-el tér vissza.
Igy nem kell parsolni, csak a process exit code-ját megnézed.

(#833) doc válasza Hiftu (#832) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

pontosan:

ping -c 1 -w 1 127.0.0.1 && echo "vanilyen"

sot, ha egesz tartomanyt akarsz vegigpingelni:

for i in `seq 1 254`; do ping -c 1 -w 1 172.18.4.$i > /dev/null && echo "vanilyen: $i" ; done

[ Szerkesztve ]

(#834) bambano válasza sh4d0w (#831) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

oké, most engedd rá egy 300MHz-es procival meg pár mega rammal szerelt célgépre ugyanezt :)

(#832) Hiftu: milyen értéket kapsz vissza, ha mondjuk 30 pingből 28 elveszett, de kettő megjött? amikor csak kicsit rossz a kapcsolat, nem teljesen?

(#835) sh4d0w válasza bambano (#834) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

Ezért írtam be a hardvert is :)

(#836) Hiftu válasza bambano (#834) üzenetére

Hiftu
(senior tag)

Ja... :F
Azt hittem két állapotú infó kellett.
Igy valóban gond, ha skálázni akarod az infódat a kapcsolat minősége által.

(#837) sh4d0w válasza bambano (#834) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

Ha nagyon osztályozni akarod az elérhetőség minőségét, dobj össze perl-ben egy scriptet.

(#838) bambano válasza Hiftu (#836) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

maga az eredmény kétállapotú kellene, hogy legyen, jó vagy nem jó.
de félek tőle, hogy a ping mondhat jónak akkor is valamit, amikor a magasabb szintű dolgok már összedőltek.

(#839) sh4d0w válasza bambano (#838) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

Ping-re emlékeim szerint a NIC válaszol, nem az OS, így simán meglehet. Találkoztam olyan Windows-os szerverrel, amit pingelve a válasz megjött (mindegyik), noha a rendszer be volt állva, mint a szög.

[ Szerkesztve ]

(#840) sztikac válasza sh4d0w (#839) üzenetére

sztikac
(őstag)

Szerintem az OS válaszol a pingre... Ha a NIC válaszolna, akkor nem tudnád pl. iptablesból tiltani...

(#841) sh4d0w válasza sztikac (#840) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

A network layer válaszol a pingre, most nézem. Az ipsec szintén itt van, ezért lehet iptables-ből tiltani pl. a 8-as icmp típust.

[ Szerkesztve ]

(#842) bambano válasza sztikac (#840) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

ez nic függő, van, amelyik nic tud válaszolni rá, a többség nem.

(#839) sh4d0w: pont erről van szó, attól, hogy az interrupt rendszer egy része meg a kernel maga él, az userland lehet döglött.

azon agyalok, hogy rakok fel ospf-et mindenhova és akkor ha van route, jó, ha nincs route, nem jó.

[ Szerkesztve ]

(#843) sztikac válasza sh4d0w (#841) üzenetére

sztikac
(őstag)

Az ok, de az ipsec-nek mi köze az iptables-hoz (illetve az ICMP-hez)? Vagy most valamit nagyon félreértettem a hsz-edben :)

@bambano: ez érdekelne, tudsz dobni linket ilyen kártyákról?

[ Szerkesztve ]

(#844) bambano válasza sztikac (#843) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

hp szerver kártyák, amelyikben pl. van iscsi initiator meg tcp offload engine.

(#845) sztikac válasza bambano (#844) üzenetére

sztikac
(őstag)

Ja, azthittem "desktop" kártya van ilyen :)
Hogy az eredeti kérdéshez is hozzászóljak: a kérdéses hoszton milyen szolgáltatások futnak? apache, sshd, ftpd, akármi?

(#846) bambano válasza sztikac (#845) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

változó. sem web, sem ssh nem alapértelmezett. az snmp sem mindenhol, de azt be tudom indítani. nem minden hoszt pc.

(#847) sh4d0w válasza sztikac (#843) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

Eltévesztettem, nem ipsec, hanem netfilter.

(#848) bambano válasza bambano (#846) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

kössz az ötleteket mindenkinek.

(#849) lapa

lapa
(PH! kedvence)

üdv. egy olyan egyszerűre lenne szükségem szöveges fájlok egybe pakolásához, mint a

cat * > kimenet

ennél annyival kéne több, hogy ki kéne írnia minden kupac elé a fájlnevet (úttal vagy anélkül). köszönöm.

(#850) bambano válasza lapa (#849) üzenetére

bambano
(Jómunkásember)
LOGOUT blog

find . -type f| while read filenev; do echo $filenev ; cat $filenev ; done >>kimenet

Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.