Xiaomi Smart Band 7 - hetedik

A Mi Band formulán a Xiaomi csak igazított, az áron viszont rántott egy nagyot.

Külső, kezelés, beüzemelés

Aktivitásmérő a legegyszerűbben – olvasható hétéves Mi Band tesztünk címe, és amíg okosvonalon az Apple Watch, sportban pedig a különféle Garminok egyenértékűek a termékkategóriával, filléres és fapados aktivitásmérő vonalon a Xiaomi viseli a koronát. Ki ne találkozott volna a Mi Band széria valamelyikével, és az első után mi is teszteltünk a másodikat, a harmadikat, a negyediket, az ötödiket, a hatodikat és most a hetediket.


[+]

Teltek-múltak az évek, és idővel szépen gyarapodott a tudás és a kijelző (pedig eleinte nem is volt), a hírnévvel és a funkciógazdagodással viszont az árcédula is egyre feljebb szökött. A Mi Band 7, pontosabban a Smart Band 7, amely hozzánk kínai NFC-s variációban érkezett a TomToptól, potenciális adóterhek előtt 60 dollárba kerül (23 ezer forint), de mivel itthon sem a WeChat Pay, sem az AliPay órafizetés nem működik, és sajnos nem ment rá a márka a Google Pay támogatására, nyugodtan lehet az NFC nélkülit választani 50 dollárért ugyanonnan (19 ezer forint). A hivatalos európai ár az utóbbiból 60 euró (23 ezer forint), míg itthon 22-26 ezer forint között várjuk forrástól függően.

A Band 7 eltörpül a Huawei Watch 3 Pro mellett
A Band 7 eltörpül a Huawei Watch 3 Pro mellett [+]

Ez majdnem dupla ár a Mi Band 6-hoz képest, és ha ennyire ki kell nyitni a pénztárcát, kicsit szélesebbre tárva majdnem elérhetők a fapados GPS-es sportórák – ilyen pedig jelen szériából is van Band 7 Pro néven, picit nagyobb panellel, miközben a Band 6 13-15 ezer forintért beszerezhető. Nehéz lesz tehát az újdonságnak komolyabb plecsnivel távoznia, ami viszont változatlanul szuper, az könnyű, észrevétlen viselete. A pánt végén lévő bigyót kényelmetlen csak a számos lyuk valamelyikébe pattintani, mert erősen kell nyomni, különben a Band 7 mintha ott sem csüngene a csuklón. Így sekély vizes úszás után mindig rá kellett néznem, hogy az 5 ATM védelemmel ellátott, műanyagházú bigyó megvan-e még, vagy feláldoztam a Mosoni-Dunának – szerencsére végig a karomon maradt.


[+]

A lényegre törő, szilikonpántjából kipattintható kapszuladizájn kétségtelenül megnyerő, főleg, ha az 500 nites fénysűrűségű, kint is remekül látható AMOLED panel felvillan kirobbanó színekkel és tökéletes feketékkel. A kijelző 1.62″-en kellően méretes, és 192 x 490 pixelen tűéles, viszont hiába van meg a folyamatos fényerő állítás, az automata hiányzik, ahogy valamiféle gesztusmozdulat, hogy kézzel könnyebb legyen szabályozni. Így, ha kinti viszonyokhoz feltolom a maximumra, bent már nappal is zavaróan világos, sötétben pedig vakító. De legalább kérhető haloványabb, éjjeli képernyőmód. A rendszer reakcióideje kellemes – nyilván nem olyan pattogós vagy gördülékeny, mint az Apple Watché, de az érintő és simító mozdulatokat határozott bökés és ujjhúzás esetében hibátlanul regisztrálja a védőüveg alatti érzékelő, így nem nagy érvágás bármilyen gomb vagy tekerentyű hiánya.


[+]

Mondjuk, tartalomtól függ, mennyire könnyen olvasható a roppant keskeny panelen a szöveg: az alkalmazások és a widgetek címszavai remekül, a passzív értesítések és a beállítások apró szövege viszont nehezebben. Válaszadás az értesítésekre nincsen, csak a hívást tudjuk szövegesen elutasítani, viszont vannak magyar ékezetek, megjelennek a notik küldő alkalmazásikonok és kifejezetten jól érezhető a rezgés, ha már mikrofon vagy hangszóró nincsen.


[+]

A Band 7 kizárólag Bluetoothon kommunikál androidos vagy iOS-es mobillal – a kínai tesztdarabot a Zepp Life-fal nem, és a Mi Fitnesszel is csak kínai régiót választva tudtam társítani. Noha az angol alkalmazás és rendszernyelv megvan (magyar nincs), a mobilappban maradt több kínai nyelvű tétel, és efféle írásmóddal jelennek meg az elért aktivitás plecsnik. A nyugati piacra szánt Band 7 nyilván rendben összedolgozik a Zepp Life-fal, és a Google Fitbe is szinkronizál, de ettől még nincs meg a hasznos órafizetés.


[+]

Szenzoroldalról hattengelyes giroszenzorral és optikai pulzoximéterrel kell beérni, de ezek szerteágazóan gyűjtik az adatokat, ahogy kérésre egész nap követhetjük a pulzusszámot, a stresszt vagy a véroxigén-telítettséget. Az óra is folyamatosan bekapcsolva maradhat, ez persze jobban megterheli az akkumulátort. A plasztik hátlap két fém érintkezőjére cuppanhat rá a roppant béna, mágneses töltőkorong, ami apró, a pánt útját állja a szimpla feltételnek, könnyen elmozdul az érintkezőkről, jobb tehát a kütyüt a tokjából kipattintva tölteni. Amit itt nem tudok megmutatni, az a Band 7 sokszínű szíjvariációja, és nem hivatalos forgalomból is lehet szerezni egyéniséghez igazodó pántokat.

Hirdetés

Szoftver, sport, üzemidő

Mint jeleztem, a kínai tesztórát a Mi Fitness mobilapphoz tudtam csak társítani, ami sokrétű, ha mozgásadat követésről van szó, és rengeteg stílusos óralapot felkínál, néhány beállítás mellett. Pár testadat, engedély és akkukivétel megadása után viszont már tényleg a karperecre fókuszálhat a tekintet, a Band 7-en oldalirányba simítva pedig máris elérhetjük a hasznos widgeteket. Kapott egyet az időjárás, az alváskövetés, a PAI, véroxigén-telítettség, pulzusszám, a mobilos zeneirányítás (ez a Galaxy S22+-szal társítva nem működött), valamint a hölgy viselők esetében a ciklusnaptár.

[+]

Felülről lehet az értesítéseket legörgetni, amelyek kérésre maguk is felvillantják a kijelzőt, akárcsak a csuklóemelés, bár ez pont, hogy túlérzékeny, és a legkisebb mozdulatra reagál. Alulról érhető el az alkalmazáslista az alábbi tételekkel: edzések, mozgáselőzmények, napi mozgásadatok, a widgeteknél sorolt funkciók, stressz-szint, rezgéses ébresztés, légzőgyakorlatok, zseblámpa, stopper, időzítő a Pomodoro módszerrel egyetemben, telefonkereső, némító és beállítások. A ne zavarj üzemmódot természetesen lehet ütemezni, ahogy az esti fényerőt is.

[+]

A Band 7 papíron 120 „sportot” követ, persze ezek többsége felsorolásszerű mozgásforma és nem kapcsolódik hozzájuk dedikált extrafunkció. Nincs barometrikus magasságmérő és GPS sem, úgyhogy szükség lesz a telefonos segítségre, ha az útvonalat rögzíteni szeretnénk. Vagy a pontos távot és fordulatszámot, mert mobil nélkül a Band 7 15%-kal alulkalkulál. A pulzusszám mérés hellyel-közzel pontos, bár egy Garminnál lassabban jelzi a gyors változást és a zónaváltást, úgyhogy HIIT és hasonló edzésekre nem javasolnám a Xiaomi megoldását.


[+]

A lépésszámlálás pontosnak tűnik – nem számolgattam kézzel, de nem is vettem észre, hogy szimpla kézmozdulatokat lépésnek regisztrált volna. A stressz-szint mérés és az alváskövetés a maga logikája szerint következetes – ebben ahány márka, annyiféle kiértékelést kapunk. A véroxigén-telítettség mérés piac szerte lehetne pontosabb, itt átlagos pontatlansággal kell számolni. Saját értékem 97-100% között mozog, és a Band 7 a leggyakrabban 95% fölött mért, de azért született mérés alatta is nem kevésszer, néha biztosan téves, 90% körüli.


[+]

A végére maradt az üzemidő és a váratlan csalódás: bár minimális aktivitáskövetéssel a márka kéthetes működést ígér, az ember nyilván szeretné a pulzust, a stresszt, az alvást és a véroxigént folyamatosan követni, ami öt napra árazza be a töltésgyakoriságot. Ez kevés, és csak egy nappal lehet megtolni, ha a véroxigént és a stresszt nem követem folyamatosan, a pulzust pedig ritkábban. Végül harmadával csökken az üzemidő, ha az óra mindig látható, szóval akadnak jóval kitartóbb karperecek.


[+]

A teszt elején lefedtem, hogy 22-26 ezer forintért miért nem tud a Smart Band 7 erős plecsnivel távozni – jobban megéri a nem sokkal kevesebbet tudó elődöt választani közel féláron. Annak is, aki Mi Band 2-5-ről váltana, persze a hetes tud olyan extrát, mint a mindig aktív kijelző, vagy a fényesebb, méretesebb panel, amit egyik elődje sem. Ennyiért viszont bele kellett volna férnie az NFC-nek, mifelénk használható órafizetéssel, és az a bosszantó, hogy ez Kínában megvan, tehát nem a költségsapka volt szűkös, hanem a Xiaomi lusta. Ott ráadásul már elérhető és nem sokkal drágább a GPS-es Smart Band 7 Pro, ami remélhetőleg nálunk is felbukkan, mert ez lehet ár/érték vonalon a győztes. Ám gyanítom, hogy némi árkorrekcióval tesztalanyunk is népszerű lesz, elvégre pofonegyszerű és légies aktivitáskövető vonalon még mindig az élvonalban versenyez.

Xiaomi Smart Band 7

A Smart Band 7-et a TomTop küldte nekünk tesztre és ezen a linken lehet tőlük megvásárolni

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés