Apple iPhone 7 Plus - a tele-fon

Bár a nagyobbik iPhone 7-nek a teleobjektíves hátlapi kamera a legfőbb érdekessége, nem csak az teszi a feketében lélegzetelállító phabletet az Apple eddigi legjobb telefonjává. Körbejárjuk, hogy még mi.

Az Apple A10 Fusion és az iOS 10

Az Apple évről-évre magasabbra teszi a hardveres mércét, és a házi tervezésű, 64 bites A10 Fusion az M10 mozgáskövető koprocesszorral jócskán feladja a leckét a konkurenciának. A TSMC 16 nanométeres node-ján gyártott SoC négymagos, két alacsonyabb és két magasabb órajelre skálázott duóval (2,34 GHz a plafon). Az Apple az ARM big.LITTLE elrendezése helyett saját hardveres vezérlőt használ, és mindig csak az egyik magpár aktív. A váltás közöttük ugyanakkor észrevétlen, a sebesség pedig processzorosan és a PowerVR Series7XT Plus családba tartozó grafikus gyorsító segítségével 3D-ben is szélsebes. A 3 gigabájt RAM-nak köszönhetően ráadásul tucatnyi app a gyorsítótárban marad – több, mint amennyit a OnePlus 3 6 gigabájttal megőriz. Az Apple egyébként eddig lábon lőtte magát a gyors működésre húzott, kényelmes tempójú iOS animációkkal, most ezek is fürgébbek lettek. Dadogás, megakadás, várakozás sosem jellemző, a böngészés és a 3D-s játék is gördülékeny.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPhone 7 Plus Apple iPhone 6s Apple iPhone 6 Apple iPad Air 2
AnTuTu 6 189747 pont 129800 pont n/a n/a
Geekbench 4 (single) 3481 pont 2385 pont 1455 pont n/a
Geekbench 4 (multi) 5565 pont 4005 pont 2510 pont n/a
GFXBench Manhattan onscreen 56,0 fps 55,3 fps 29,8 fps 24,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 63,0 fps 40,0 fps 17,8 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex onscreen 58,9 fps 59,0 fps 51,0 fps 50,4 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 124,8 fps 80,3 fps 42,7 fps 60,4 fps


[+]

Sebesség ide vagy oda, a 7000-es sorozatú alumíniumötvözetből faragott ház jobban melegszik a tavalyinál, szerény őszi napsütésben videózva vagy 3D-s aszfaltcsíkot szaggatva komolyabb mennyiségű hő terül szét a unibody burkolaton. Az IP-besorolású védelem nyilván fullasztóbb légkört biztosít a hardvernek, mindenesetre, nyáron már aggodalmat is okozhat a 7 Plus melegedése, bár így, ősszel a forró szintet sosem érte el. A tárolót a végére hagytuk: az Apple ráduplázott a méretekre, így 32, 128 és 256 gigabájtos modellek szerezhetők be, veszettül gyors írási-olvasási sebességgel, ezért is pillanatok kérdése bármely alkalmazás betöltése. MicroSD kártyát az iPhone viszont továbbra sem fogad be, és nem is fog soha.


[+]

Az iOS 10-ről és az iPhone 7 szoftverfelületéről már részletesebben is beszámultunk, így most itt az alapokra térnék ki. Az Apple mobilfelülete nem használ menüt, így minden indítóikon a főoldalon kap helyet. A gyári appokat immáron törölni lehet, bár ez inkább szőnyeg alá söprés, mert csak az ikonjuk tűnik el, tárhely nem szabadul fel. A telefont felemelve vagy a főgombot megnyomva felvillan a zárolt képernyő az értesítésekkel, immáron a slide-to-unlock sáv nélkül (ha a Touch ID védelem aktív, a főgombot megnyomva és felengedve mindjárt a főképernyőre lehet jutni). A zárolt képernyőt balra húzva indul a kamera, jobbra pedig a Spotlight kereső és Mai Nap nézet érhető el, széles körben paraméterezhető widgetekkel. Ez utóbbi a főoldalról és a legutóbbiak/értesítések oldalról is előcsalható, a widgetekre tehát több figyelmet fordít az Apple. A Siri a főgomb hosszú lenyomására ugrik fel, a hangasszisztenst már a harmadik féltől származó alkalmazások is használhatják.


[+]

Plus modell lévén a főképernyőnek van fekvő nézete, sok alkalmazásnak pedig kétoszlopos elrendezése. A főgombot kétszer megérintve a képernyőtartalom teteje lejjebb ugrik (ez volna az egykezes mód), kétszer megnyomva pedig a nemrég használt alkalmazások között lehet váltani. Ugyanez a panel balról, 3D Touch nyomásra is előhívható. Az alulról felsimítható vezérlőközpont kapcsolói ugyan továbbra sem rendezhetők át, jobbról viszont egy általános, multimédiás kezelőfelület érhető el hangerőszabályzással, átjátszással és szám/video léptetéssel, bármely alkalmazás esetében is. Egyre több alkalmazásikonra telepedve érhetők el a 3D Touch nyomásérzékelős funkciók, (beállítások: WiFi, Bluetooth, mobilnet, akkumulátor gyorsmenü; kamera: exponálás, lassított felvétel, video, szelfi), és több programon belül jár kapcsolódó pluszfunkció (a Safariban egy link előnézete ugrik fel erős lenyomásra). A gyári böngésző egyébként remekül optimalizált, rendben kezel tucatnyi lapot, inkognitó böngészést is felkínál és van olvasási mód.


[+]

A Kontaktok számos fiókból és a SIM-ről is behívhatók, többféle rendezési és csoportosítási elvvel, kedvencek képzésével. A billentyűzet természetesen ismeri a magyar karaktereket és ékezeteket, van korrektúra és automatikus javítás. A gépelés ekkora méretben pontos és kényelmes, és már emojikat is javasol a prediktív rendszer. Fájlokat vezetékesen a számítógépes iTunesszal, vezetékmentesen pedig az AirDrop funkcióval lehet átdobni, a képernyőtükrözésre az AirPlay vethető be. A Handoffall a számítógépről is kezelhető az iPhone vagy folytatható egy munkafolyamat, az iCloud szinkronizálás pedig a legtöbb Apple szolgáltatáshoz adott. Van továbbá szoftvermegoldás az egészségmegőrzéshez (Egészség), az okosotthonokhoz (Otthon) és az Apple órához (Watch), máskülönben az szokásos alkalmazáspark jár a látványelemekkel bővült Üzenetektől kezdve az iTunes Store-on és a Térképen át a FaceTime-ig. Emellett ott van a bőséges eszközlista, és persze az App Store áruház kimeríthetetlen kínálata. Mindez az iOS 10 apró és most elhallgatott újításaival, illetve az iPhone 7 Plus megfelelő optimalizálásával egy logikus, modern és villámgyorsan működő felületet kínál, hogy ne a rendszerrel magával legyél elfoglalva.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Új kameramóddal érkezik az iOS 10.1

    Az első jelentős iOS 10-es rendszerfrissítés nyílt bétájában ki is próbálható a portré mód, de csak a dupla hátlapi kamerás iPhone 7 Plusszal.

  • Apple iPhone 7 - Hetes, ki hiányzik? Jack!

    Számos újítás került az idei iPhone-ba, de a legtöbben valószínűleg arra fognak belőle emlékezni, hogy ez az Apple első olyan mobilja, amin nincs jack csatlakozó.

  • Apple iPhone SE - se vele, se nélküle

    Az almás vállalat egy rendkívül kompakt méretű készüléket dobott piacra. A külső már ismerős, a belső pedig bivalyerős, a kamera és az üzemidő is dicséretes. De vajon ez elég lesz a sikerhez?

  • Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

    A nagyobbik almás készülék szélvészgyors az A9 chipsetnek köszönhetően, a testvérmodellhez képest nagyobb felbontású kijelző, jobb üzemidő és OIS-es kamera jellemzi.

Hirdetés