Apple iPhone 7 Plus - a tele-fon

Bár a nagyobbik iPhone 7-nek a teleobjektíves hátlapi kamera a legfőbb érdekessége, nem csak az teszi a feketében lélegzetelállító phabletet az Apple eddigi legjobb telefonjává. Körbejárjuk, hogy még mi.

Kézi mód, RAW, audio, video

Pár éve népszerű vélemény volt, hogy aki komolyan akar egy mobillal fotózni, vegyen Lumiát, aki meg csak tartószerkezet kíván lenni az automatikához, bízza magát egy iPhone-ra. Azóta persze a Lumiáknak leáldozott, az androidos mobilok pedig brutálisan belehúztak, lásd nagy 2016-os kameratesztünket. Úgyhogy az Apple sem ülhetett a babérjain, és már korábban nyitott a kézi paraméterezés felé, harmadik féltől származó appok esetében, az iOS 10-től, kompatibilis mobilokkal pedig opció lett a DNG RAW-ba való mentés. Ez egy olyan méretes nyersfájlt jelent, amely a szenzorról érkező zajos, elsőre fakó képet érintetlenül hagyja, szemben a JPG képekkel, amelyeket a telefon a mentés előtt zajmentesít, élesít, színesít, szagosít – és jó eséllyel ront a minőségén. Ezt megkerülendő, sokan szeretik az érintetlen RAW forrást maguk feldolgozni számítógépükön, és mostantól ebben az iPhone is partner.

A külön megvásárolható ProCam 4 keresője
A külön megvásárolható ProCam 4 keresője [+]

Én a ProCam 4 nevű appot vetettem be, mert az a kamera főkönyvtárba menti a DNG, a TIFF és/vagy a JPG fájlokat a könnyebb átmozgatáshoz. A szoftverrel az ezernyi opció közül a fehéregyensúlyt (2000 - 10000 K), a fókuszt (csúszka, vörös jelzéssel éles részletek körül), az érzékenységet (ISO20 - ISO1216), a záridőt (1/12000-1/4 mp) és az expozíciót is állítani lehet, no és persze a három kamera között váltogatni. A ProCam előnye, hogy a telés kamerát akkor is használja, amikor a gyári szoftver inkább a nagylátószögűre és digitális zoomra vált, és mivel mindkét szenzorról kérhető DNG RAW fájl, itt az alkalom a kamerák nyers képességeinek vizsgálatára. A Szemközti Ház vagy a Hármashatár-hegy finom részleteit vizsgálva jól látszik, hogy mennyivel több apróság és elkülönülő szín megmarad az automatika algoritmusán átmosott JPG eredményhez képest (előző oldal). A DNG fájlokból emellett nagyobb dinamika nyerhető ki, és a kontrasztot, a színegyensúlyt vagy a telítettséget egyéni ízlés szerint lehet megválasztani. Viszont már a nappali képeken megjelenik némi színes zaj, ami az árnyékos részeken jelentősebb, a telés kamera felvételein különösen. Este pedig, nagy érzékenység mellett már igazi, színes hangyaboly válik egyik-másik felvételből, érthető tehát az Apple komolyabb utómunkája.

A kézi paraméterezés és a DNG-ből való feldolgozás mindenesetre komoly minőségelőnyt hoz, hiszen a zaj is kezelhető, ám este, amikor a legnagyobb előnye lenne, csak korlátok között működik a dolog. Úgy tűnik, a ProCam nem használja a nagylátószögű kamera optikai stabilizátorát, így az 1/8 másodpercnél hosszabb záridőket nehéz megtartani bemozdulás nélkül. A fókusz is pontatlanabb, bár ha minden klappol, jó minőségű képek születnek, csak messze nem a gyári szoftver kitűnő hatékonyságával. A telés optikára váltva kalandos kínszenvedésnek titulálnám az esti fotózást: 1/10 másodpercnél már a felvételek többsége bemozdul, az eredmény a gyengécske szenzor miatt pedig amúgy sem túl jó. Az mindenesetre örvendetes, hogy vannak kézi módot kínáló szoftverek DNG mentéssel, így a hobbifotós is bátran kattinthat az iPhone 7 Plusszal.

A két lencse ezúttal is kiemelkedik a hátlap síkjából
A két lencse ezúttal is kiemelkedik a hátlap síkjából [+]

A kamerás verdikt kettős: az elsődleges kamera előrelépett tavalyhoz képest a nagyobb fényerejű optikának köszönhetően, míg nagyon sok esetben tényleg remek opció a telés lencsével fényképezni és videózni, több részlet rögzül, mint digitálisan zoomolva. Ám ez nagyjából a nappali körülményekre korlátozódik, máskor szenved, vagy nem is áll munkába a telés optika. Nyilván a szenzorok méretének növelése lehet az egyik út a további minőségjavulásra (több karcsú Xperiába belefér egy 1/2,3”-es érzékelő), a telés rendszer növelésére pedig az Asus trükkös, pontosabb tükrös megoldása adhat támpontot (a Zenfone Zoom hosszanti irányban helyezi el a lencsetagokat). Ha az Apple valami hasonlóval előáll jövőre, elhódíthatja a kameramobilok trónját, ám nem kell egy egész évet várni a feature lista bővülésére: az iOS 10.1-gyel érkezik a bétásan már kipróbálható mélységélesség, avagy bokeh mód, a háttér komolyabb elmosására. Ez kifejezetten a két kamera összehangolására épít, ezért csak a 7 Plus kapja meg, és már az élőképen elmosott állapotban látszik a háttér.


[+]

A Zene az iTunes Store-ból beszerzett vagy az Apple Music előfizetés keretében elérhető számok mellett az iTunes szoftverrel átmozgatott MP3, AAC, AIFF és WAV fájlokat játssza le, a FLAC és a WMA kiterjesztéseket viszont nem szereti. Van listák, előadók, albumok és letöltés szerinti rendezés, keresés az Apple adatbázisában és az online rádiók között (FM-rádió nincs), illetve kezelőpanel a zárolt képernyőn és a vezérlőközpontban. A videolejátszó a H.264, az M-Jpeg, és az Mpeg4 kódolásokat eszi meg (akár 4K-ban), az AC3 hang, a HDR, a DivX és az Xvid viszont nincs az étrendjén, így marad ezek átkonvertálása. A fülesre kitűnő hangminőség jut, megfelelő hangerővel a komolyabb fejhallgatók esetében is. A hang kristálytiszta, zaj vagy torzítás nélkül, a frekvenciaátvitel pedig kiegyensúlyozott. A nyilvánvaló kényelmetlenséget a Lighting-jack átalakító közbeiktatása okozza – ha ez a tartozék elvész, a felhasználó hoppon marad. Az idei EarPods nyilván Lightning csatlakozást kapott, és egyébként kényelmesen illeszkedik a hallójáratba, az ilyesfajta headsetekhez viszonyítva korrekt hangzást nyújtva, bár nem túl erélyes mélyekkel.


[+]

Határozottan kellemes újdonság a sztereó hangszórópár, és bár kicsit furcsa a kivitelezése, igazából annyira logikus, hogy megint azt kérdezzük: miért csak most vezették be? A beszélgetési hangszóró az egyik hangcsatorna jelét közvetlenül a felhasználó irányába küldi, az iPhone alján elhelyezett rács ugyanakkor oldalirányban sugároz. Emiatt néha úgy éreztem, mintha a bal fülemre több hang jutott volna, ha a telefon az asztalon pihent, ha viszont felkaptam és a tenyerem az alsó hangszóró dallamait a fülem felé irányította, jobbról jött az erélyesebb hang. A hangerőre mindenesetre nincs panasz: kiemelkedő, a minőség pedig az átlag feletti és a jófajta között helyezkedik el, korrekt közepes és magas tartományokkal, ám erőtlen mélyekkel, noha valamennyi azért ezekből is jár. Persze még mindig a régi BoomSound az etalon a két előlapi ráccsal, ám simán kiegyezünk az Apple megoldásával is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Új kameramóddal érkezik az iOS 10.1

    Az első jelentős iOS 10-es rendszerfrissítés nyílt bétájában ki is próbálható a portré mód, de csak a dupla hátlapi kamerás iPhone 7 Plusszal.

  • Apple iPhone 7 - Hetes, ki hiányzik? Jack!

    Számos újítás került az idei iPhone-ba, de a legtöbben valószínűleg arra fognak belőle emlékezni, hogy ez az Apple első olyan mobilja, amin nincs jack csatlakozó.

  • Apple iPhone SE - se vele, se nélküle

    Az almás vállalat egy rendkívül kompakt méretű készüléket dobott piacra. A külső már ismerős, a belső pedig bivalyerős, a kamera és az üzemidő is dicséretes. De vajon ez elég lesz a sikerhez?

  • Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

    A nagyobbik almás készülék szélvészgyors az A9 chipsetnek köszönhetően, a testvérmodellhez képest nagyobb felbontású kijelző, jobb üzemidő és OIS-es kamera jellemzi.

Hirdetés