Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Raynes

    tag

    válasz Toby888 #23773 üzenetére

    A GRUB egyértelműen támogatja a MacOS-t. Persze a GRUB-paraméterek attól is függenek, hogy UEFI-t használsz-e, vagy csak sima MBR-t. Amúgy ennyi OS egyetlen gépre szerintem csak pótcselekvés. Egy Win és egy Linux okés, de mindjárt két Windows, és mellé még Mac is?

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz Aethelstone #23814 üzenetére

    Az tényleg ×4r ráodör, nekem a leghulladékabb Tesco value Belkin is vitt 20Mbit/s-et b/g-n.

  • Raynes

    tag

    válasz Tubi2 #23829 üzenetére

    Hát, igen, egyszálas Intellel és fél giga RAM-mal ne akarjon semmit, teljesen jól mondtad neki. Azt is jól tudod, hogy sok soványabb Linux jobban fut, mint a WinXP.

    Viszont az Ubuntu felejtős a Unity-felülete miatt, az még 1GB RAM és az egyszálas Intel prociknál négyszer erősebb procin is használhatatlan, kb. 2GB RAM és korai C2D vagy erősebb C2Celeron proci társaságában kezd használhatóvá válni, az alatt próbálkozni is kár vele. Plusz a Unity felülete áll a legmesszebb a nagyobb ablakkezelők közül a Windowsétól. Én a szóban forgó ócskavasra még Xubuntut sem tennék fel, mert az is sok neki szerintem. Jól mondta a kolléga, Lubuntu, böngészőben 360p-s videók, SMTube-ban vagy mpv-ben 720p-sek mennének, és a böngészőben pedig max. 2 fül mehet, abból is csak friss fül, meg addonok nélkül, tenném hozzá. Ha a Lubuntu nem jönne be, akkor egy AntiX-szal meg lehet még próbálkozni, annak az IceWM felülete is egész jó, és keveset eszik. Ha ezek egyike sem jön be, akkor kár Linuxszal foglalkozni az adott gépen az ismerősödnek, talán csak hardcore linuxerek tudnának vele valamit kezdeni, nekik megvannak az alapjaik hozzá, hogy mindenből minimalista ultra lightweight alternatívát használjanak, de ez az út átlag felhasználónak erősen felejtős.

  • Raynes

    tag

    válasz Mtbsrác #24017 üzenetére

    Elvileg semmit nem kell hozzá csinálni, alapból kéne kezelnie minden formátumot az Avidemuxnak. Próbáld leszedni, és feltenni a full verziót, minden függőségével együtt.

  • Raynes

    tag

    válasz wjeszy #24045 üzenetére

    Mi nem megy rajta? Egyébként nincs rá Skype-protokollt kezelő alternatíva, főleg mióta az MS átvette és centralizálta.

    Egyébként meg szerintem a linuxos Skype még normálisabb is, mint a windowsos.

  • Raynes

    tag

    válasz vicces #24098 üzenetére

    Tegyél fel Arch Linuxot (esetleg Antergos telepítővel), az folyamatosan frissül, észrevétlenül, apránként, és nincs azzal a kínlódás, hogy csak eddig vagy amaddig támogatott, meg ilyen LTS, amolyan tárolója szűnik meg című anyja kínja, a rendszered mindig a legfrissebb lesz és támogatott.

  • Raynes

    tag

    válasz cigam #24123 üzenetére

    Ha már újra előjött ez a rootos téma, előre megnyugtatok minden aggódót. Jövő héten, ha megy fel az Arch Linux, nem hogy sudózni nem fogok, hanem egyenesen rootként fogom használni a gépet. Meguntam az állandó jelszógépelgetést és sudózást az évek alatt. Tudok vigyázni a gépre rootként is. Egyedül az AUR-ral fogok szívni, mert a makepkg nem hajlandó működni, ha rootként futtatjuk. Ez utóbbira van valami megoldás? Igaz lehet ezt az Arch-topikban kellene kérdeznem.

  • Raynes

    tag

    válasz Dhampir #24164 üzenetére

    Abban, hogy a Vivaldinak a felhasználói felülete is webes, weblap alapú, emiatt nagyon lomha. Nagyon alfa cucc még, és hamvámban holtként született tévkoncepció, erősen felejtős.

    @tomtyi: jó, egy kicsit költői túlzásba estem. De tényleg. Minek szivassam magam sudózással, mikor egyedüli felhasználó vagyok a gépen, tudom mit csinálok, megbízható forrásból szerzem be az alkalmazásokat, nem futtatok le kétes eredetű kódot vagy parancsot. Azért ne döntsék már el helyettem, hogy mindenképpen meg kell védeniük engem saját magamtól, a Linux leginkább a szabadságról szól. Pedig majd 10 éve minden gépemet korlátozott jogú felhasználóval használom, és csak addig vagyok admin, amíg kell valamihez, de megunja egy idő után az ember. Csak olyan gépen látom indokoltnak, amit többet használnak.

    Szerintem a makepkg-hez létrehozok egy korlátozott jogú usert.

  • Raynes

    tag

    válasz ubyegon2 #24199 üzenetére

    Szerintem ne rágódj a topikösszefoglaló minőségén, pacifütyi se olvassa :D

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz #63761920 #24198 üzenetére

    Ezt a dual bootos, Win10-es, fastbootos mizériát úgy lehet legelegánsabban megoldani, ha törlöd a Wint a rákba, egyből minden probléma megoldódik :DDD

    Sőt, mindjárt az NTFS partíciók is mehetnek a levesbe, az még legeslegjobbabb.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz Neil Watts #24213 üzenetére

    SSD esetén már nem kell vigyázni az 1MB-os eltolásra. A modern particionálók, telepítők eleve 2MB-tal tolják el, figyelve a GRUB helyére, és a GPT-re. Erre már az XP SP3-as telepítő is vigyáz, igaz az a GPT-t nem támogatja, de a 2MB-os eltolást az is megcsinálja.

  • Raynes

    tag

    válasz DeSanto #24268 üzenetére

    Igen, van rá megoldás. Az Ubuntu annyiból speciális, hogy az waylandöt használ, nem X-et, így azon konkrétan nem tudom, hogy hogyan. X alatt az xmodmap-ot kell paraméterezni, de mondom, ez Ubuntu alatt már elvileg nem működik.

    Amúgy miért akarod letiltani? Az pont egy sok program által használt billentyű, önkicseszés letiltani. A Caps Lockot viszont mindig letiltom minden OS alatt, mert csak arra jó, hogy véletlenül megnyomva szétcsessze a szöveget, nagybetűsíteni utólag is lehet szoftveresen.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz lev258 #24274 üzenetére

    Bocs, keverem. A lényeg viszont változatlan, az X-es megoldások nem működnek alatta. Ilyen Mir-es megoldást nem találtam a neten.

  • Raynes

    tag

    válasz mexel #24349 üzenetére

    Ezt a semmivel nem lett gyorsabb dolgot hogy érted? Mi a lassú rajta konkrétan? Vagy akkor úgy is kérdezhetném, hogy mi lassabb, mint az XP-n?

    Elvileg egy Lubuntunak igen csak gyorsabban kéne futnia egy XP-nél is. Esetleg AntiX-ot vagy Crunchbang++-ot is feltehetsz rá próbából.

    ***********

    [ Módosította: Racecam ]

  • Raynes

    tag

    válasz cigam #24376 üzenetére

    Nem fikáztuk, csak igazat adtunk egy telepítőnek. Ja, a Zubunu is nagyon tróger volt az amazonos keresőx4rjával, ami szépen küldözgette ki a kereséseket. Lett is belőle nagy botrány, már vagy 2 éve kivették ezt a nagyon szenzációs funkciót.

    Egyébként ezt utálom az Ubuntuban, hogy van egy hülyeség, és lenyomják az emberek torkán. Unity, meg Amazon Search és ilyen 'ságok, mert a Canonical öltönyösnyakkendős menedzsere azt látta menőnek. Pedig amúgy nem lenne rossz disztró, csak ezek baromságok idegesítőek benne. Régen kezdőknek mindig az Uborkát ajánlottam (még a Gnome-os időkben), most már nem teszem, inkább akkor egy Ubuntu-variánst vagy Mintet ajánl az ember inkább

  • Raynes

    tag

    válasz lionhearted #24201 üzenetére

    Ebben még mindig nem értünk egyet, hiába vitatkoztunk rajta több kört már. Nem elég linuxos rendszerpartíciónak a 10 giga, akkor sem, ha nincsenek steames játékok. Nálam most az Arch LXDE 7,4 gigát foglal, relatíve friss telepítés, még nincs is rendesen belakva, semmi játék vagy nagy program.

    Ráadásul ez csak 32 bites, 64 bites rendszernél még az x64-es csomagok is felkerülnek, simán lehet a duplája, és akkor csak alap dolgok vannak fent, IceWM és LXDE, néhány kisebb Gtk-s program, LibreOffice, Wine (üresen egyelőre), TeXlive-basic. A rendszer ennyi, a home/adatok külön partíción vannak.

    Figyelembe kell venni továbbá, hogy 20% szabad helynek mindig maradnia kell a töredezés elkerülése miatt. Plusz egy átlag disztró még nagyobb is, mint az Arch.

    Emiatt én a rendszernek min. 50 GB-ot adok, és nem overkill. A Kubuntu 14.04 x64 is valami 35 gigát foglalt másfél év után, igaz azon minden szar fent volt, texlive-full, Wine belakva játékokkal, bár a nagy programok, játékok zöme, home, adatok már akkor is külön LVM köteten volt. Épp ezért, most is annyit adtam neki, bár egy atomos kis 32 bites csotrogányon lehet, hogy sok, de legalább biztosan elég, nem leszek úgy vele, mint Billgatya a 640KB-jával.

    Ugyanez van a boot partícióval. Sokan azt mondják, hogy 100 mega elég, de nekem Kubuntun a 256 is sokszor betelt kernelekkel, és ha elfelejtettem töröltetni az apt-gettel, akkor elszállt hibával. Emiatt most 512-őt adtam neki, ezen a párszáz megán nem múlik, már 320GB-os HDD-nél sem, nem hogy terás vinyás asztali gépeken. Sőt, ha ez sem lesz elég, és újra kell telepítenem, akkor majd 1 gigát fog kapni.

    10 giga rendszerpartíció max. Linuxot kipróbálni, tesztelgetni jó, vagy ha valaki csak kevés programot használ, és ultraminimalista megoldásokat (tiling-wm, terminálos programok, semmi játék, semmi irodai csomag, vagy nagyobb szoftverek, mint GIMP, stb.) alkalmaz. Azért tettem Linuxot, hogy használjam is, napi szinten, egyetlen fő rendszernek, nem csak átbootolgatok néha alá. Persze, idővel majd egyre kevesebb csomag kerül fel rá, szűkül a kör, amire szükség lesz, de nem akarok azon aggódni, hogy jajj, fogytán a hely, nem merek semmit feltenni, meg azt kell nézegetni, hogy mit szedjek le. Az is igaz, hogy az LVM-et elvileg át lehet méretezni (bár a LUKS és a btrfs miatt ebben nem vagyok biztos), de azt nem akarnám eljátszani.

    Legfeljebb, ha kihasználatlan marad, akkor lehet a rendszer mellett nem kritikus adatot is tárolni.

    Sőt, hova tovább, a swap kötetet még durvábban túlméreteztem, igaz ez nálam speciális kényszerhelyzet. 1GB RAM mellett sajnos kell swap. Ugyanazokat a programokat használom nagyrészt, ugyanúgy, Win7 alatt az 1 GB RAM és az 1,5GB swap rendszeresen elfogyott, most meg ugyanazok a programok a RAM felét sem foglalják le, a swaphoz meg szinte alig nyúl. Mindegy, muszáj volt 6GB swapkötetet csinálnom, később virtual gépezéshez, nagy képek szerkesztéséhez, hasonlókhoz lehet, hogy kell, és a btrfs-ses köteteken nem lehet swapfájlozni, a fájlrendszer nem támogatja, csak ha fájlon belül csinálunk másik fájlrendszert loopdevice-ként csatolva, majd arra tesszük a swap fájlt, de ez meg lassú megoldás. Legalább 2-4 giga swapot amúgy is adtam volna neki, így meg egy kicsit ráhúztam, az a 2-3 giga feleslegben már nem oszt-szoroz. Lehet durvának tűnik, de szerintem az idő be fogja bizonyítani, hogy nem lőttem vele túl. Így is maradt 242 GB az adatoknak, programoknak, az életben be nem telítem, ezen a gépen HD-zni nem érdemes, a torrentes cuccok, archiválás pedig az 1,5TB-os külső HDD-re megy. Most mi értelme spórolni 0,25-2-3-10-20 gigán?

    Csak ma pl. az Arch lehúzott 250 mega frissítést, ami valami 700 mega feletti plusz helyet igényelt telepítve. Még pár ilyen, és a 10 gigát kenhetném a hajamra.

  • Raynes

    tag

    válasz alitak #24415 üzenetére

    Én sem értem, hogy egy telepítőn mit akarsz csatolni, meg miért pont a /cdrom-ba, meg mit akarsz cédézni. A telepítő iso-fájlát Linux alatt dd-vel, Windows alatt Rufusszal (dd módban) kiírod pendrive-ra, és bootolsz róla. Sehová nem kell csatolni semmit.

  • Raynes

    tag

    válasz #40553216 #24391 üzenetére

    Pedig azt írta, hogy 700 akárhány megát igényel helyügyileg, és ez pluszt jelent, nem kibontási méretet. Lehet csak a pacman cache-e miatt van, nem tudom. Annyira még nem ástam magam bele a pacman lelkivilágába, hogy pucolgassam, meg felesleges lenne, hiszen pont itt jön be az, hogy bőven van szabad hely. Easy piros baseballsapis spammerünk jól írja, és lám, pont engem igazol, hogy a 10 giga hely nála sem lenne elég.

    A 20% szabad hely csak egy általános átlagajánlás, ökölszabály, nem azt jelenti, hogy 19% szabad helynél mindenképp agyon fog töredezni. Minél kevesebb a 20% alatti szabad hely, annál nagyobb az esélye a töredezésnek, és annál nagyobb mértékű is lesz. Ebbe a 20%-ba a rendszertartalékos 5% beleszámít természetesen. Attól is függ, hogy mekkora írást kap naponta az adott rendszerkötet/partíció. Ha nincs nagyon nagy írás a rendszeren, vagy csak nagyon kis fájlok, akkor 1% szabad helynél (plusz +5% tartalék terület) sem fog töredezni.

    Mondjuk ez már engem kevésbé érint. Megint oda lyukadunk ki, hogy van elég szabad helyem, és az ext4 helyett btrfs-t használok, és az támogatja a defragot, 1% szabad helynél is. Ennek ellenére nem szeretném, hogy nagyon beteljen a rendszerterület, nehogy amiatt szívjak. Inkább legyen neki több hely hagyva, legyen egy kis pazarlás, mint később sorozatos szopórollerezés legyen vele. Az informatika pont az a terület, ahol mindig tartalékokat kell hagyni egy rendszerben, szabványban, tervben. Persze lehet kicentizni is, csak szerintem felelőtlenség és mazohista önszivatás, felesleges kockáztatás, aminek nyereségoldala igazából nincs.

    Szerintem ez a spóroljunk a partíciómérettel, meg +100 megát se áldozzunk be, ha nem muszáj szemlélet még a régi, kicsi, párszáz megás HDD-k idejében alakult ki. Ma már átlag kiskerben 500GB-osnál kisebb vinyót nem lehet kapni, és a leghulladékabb gépeket is kb. ekkorával adják minimum. +20-30 giga egyszerűen nem tud ilyen méreteknél számítani. Pláne egy egyedüliként használt rendszeren. Aki csak Windows mellett babrálja, annak lehet tényleg elég a 10 gigás rendszerpartíció, és azt megértem, hogy nem akar az NTFS-ses területből sokat áldozni, mert ha nem használja ki, akkor Windozer alól bukta azt a plusz területet. Egy linuxos user viszont a rendszerterületen is tud adatot tárolni, szükség esetén tudja hasznosítani a parlagon maradt, túlméretezett helyet, így veszteni valója nincs. Inkább legyen valami túlméretezve, mint alulméretezve.

    Eleve, ha több böngészőt használ az ember, akkor már azoknak a cache-e be tud teríteni pár gigát, ugyanez igaz a Spotifyra. Igaz ezeket a cache-mappákat át lehet tenni adatpartícióra is, csak hát minek bűvészkedjen vele az ember, a plusz helyet akkor is elfoglalja valahonnan, csak máshová szemetel.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz #40553216 #24437 üzenetére

    A te eseteden is látszik, hogy pont nem fér bele. 10 GB nem elég. Mondom, a 10 giga akkor elég, ha
    1) dual bootos hobbirendszerről van szó és/vagy
    2) alap rendszert próbálgat az ember,
    3) azt is főleg 32 biten.

    Napi szinten használt, teljesen belakott modern desktop Linux, vagy komolyabban próbálgatott 64 bites Linux ebbe a keretbe pont nem fér bele. Egyébként még így is sokkal kevesebb hely kell neki, mint az XP-nél újabb Wineknek, de azért ne essünk túlzásokba, hogy 10 giga, meg 640 KB mindenre elég, mert nem igaz.

    A rendes, fullos TeXlive-nak csak a telepítője 3 GB, plusz csomó függőség, feltelepítve sokkal több, mint 4 GB. Mondjuk én már nem telepítem a fullosat, mert *LaTeX-et nem használok, csak sima, csomagok nélküli sima TeX/XeTeX-et, annak meg elég a legkisebb verzió, ami elfér nem egészen 200 megán az összes függőségével együtt. Még így is lefaraghatnék belőle, mert nem kell Type1 fonttámogatás (saját, külső OpenType fontokat használok, benne vannak egy mappában .otf kiterjesztéssel), se CM font, se Metafont, nem kell pdfTeX, se LuaTeX, se semmilyen sallang, csak a XeTeX (+xdvipdfm és texmf), de úgy nem lehet sajnos feltenni, nincs olyan disztribúció belőle, sajátot meg nem tudom hogyan kell csinálni, nem értek a texmftree meg hasonló varázslásokhoz. Pedig ami nekem kéne belőle, beleférne 30 megába is.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz Foose #24469 üzenetére

    Igen. Mindent csomagkezelőből telepíts, úgy lehet a legnagyobb hibamentességet elérni, és úgy frissülnek a csomagok is. Ellenkező esetben csak gányolás, a rendszert is hazavághatod vele, csomagütközések fordulhatnak elő, frissülni sem fog az adott szoftver. Ha a csomagkezelőből nem hajlandó települni, akkor a hibát kell megoldani, ami okozza, nem megkerülni azzal, hogy akkor nem csomagkezelőt használsz, hanem külső forrásból telepíted kézzel. A Linux nem Windows, hogy mindenféle weboldalról vadássz hozzá telepítőket és mindenféle szart, meg kézzel bontogasd. Persze néha szükség van az utóbbira is, ha pl. egy csomag nem található meg sem a hivatalos, sem a kiegészítő tárolókban (pl. PPA), akkor nem marad más megoldás, de az nagyon kivételes eset.

    A csomagkezelő majd gondoskodik róla, hogy miből hány bites verziót kell telepítenie. A Wine és a PlayOnLinux pont az a műfaj, ahol a 32 és 64 bites libek is felkerülnek. Be lehet állítani, hogy 32 vagy 64 biten működjön. Vannak ugyanis windowsos játékok, amelyek 64 bites gépen is csak 32 bites Wine-beállításokkal futnak, pl. Mafia 1. Sőt, általában is javallott 32 bites beállításokkal Wine-ozni, mert a legtöbb játék úgy jobban fut.

  • Raynes

    tag

    válasz Foose #24481 üzenetére

    Lehet használni a CD-s telepítőt is, rendesen elindítod a setup.exe-jét, a Wine majd lefut vele. Ha nem menne, attól még a feltelepített játék futhat, akkor viszont csak a POL-os telepítő játszik. Attól, hogy valami nincs fent a POL-os listában, attól még futhat. Nem egyszerű Linuxon wines játékot telepíteni, de adott esetben nem is nehéz, ne add fel túl korán. Még akár POL nélkül, sima Wine-nal is lehet játszani, legfeljebb körülményesebb néhány játékot feltelepíteni. Meg lehet szokni.

  • Raynes

    tag

    válasz Foose #24484 üzenetére

    Az mdf egy képfájl, lehet Linux alatt is csatolni PowerISO-val, igaz nem tud olyan másolásvédelmet emulálni, amit a Daemon Tools. Viszont a legtöbb játéknak nincs is jelentős másolásvédelem a lemezein, főleg nem a tört játékoknak, legfeljebb csak a futtatható állomány ellenőrzi, hogy eredeti-e a CD vagy DVD, de erre meg Windows alatt is kellenek a NoCD-s törések. Plusz a PlayOnLinuxos telepítők is úgy vannak megcsinálva, hogy nem nézik, eredetei-e a lemez, és nem a warez miatt, hanem pont azért, mert Linux alatt a másolásvédelmek nem támogatottak legális játéknál sem. Sőt, mivel az mdf az Alcohol 120% formátuma, így általában már nem tartalmaz másolásvédelmet.

    Úgy látom a hozzászólásaidból, hogy alapvető informatikai ismereteknek vagy híján, pl. képfájlok kezelése és csatolása. Nem bántásból írom, de így ne akarj warez game-ekkel játszani, pláne ne Linux alatt Pedig hidd el, Linux alatt is lehet, mindent fel lehet csatolni, és futtatni. Alig van játék, ami nem fut Linux alatt, de még azokat is fel lehet telepíteni, vagy el lehet indítani, legfeljebb játszhatatlanul bugosan futnak, meg lefagynak, de nem az van, hogy fel sem tudod telepíteni, vagy el sem indul. Ha el sem jutsz addig, hogy fel tudd telepíteni, akkor tényleg jobb is, ha hagyod az egészet.

    A warez game-ezés még Windows alatt is szopós tud néha lenni, gondolom azt te sem gondoltad, hogy majd egy nem kompatibilis, Wines formátumokhoz emulációs réteget alkalmazó, számodra új OS-en majd könnyebben fogsz játszani, csak megnyomsz egy Next-Finisht, és minden úgy megy majd minden, mint Windowson, vagy még könnyebben is.

    @ábéegon: mielőtt szólnál, nem, nem adtam tippeket a warezhez, csak tisztáztam általánosságban néhány alap dolgot.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    Mondjuk a warez scene-t sem értem, sok Win Pisti hülyegyerek, nyomatják a WinRAR-os meg Alcoholos ×4raikat, ahelyett, hogy nyílt formátumokat használnának, zip, 7-zip, iso, stb.. Persze az előbbiek is használhatók Linux alatt, de nem értem, hogy miért kell spéci formátumokkal gányolni. Windows alatt is csak arra jó, hogy a warez játékhoz kedves felhasználónak még le kelljen warezelnie egy WinRAR-t, meg stb., meg csak Daemon Toolszal fusson neki a kóceráj. Ugyanez szokott lenni pepitában, mikor hülye öltönyösnyakkendős cége csak Word doc/docx-ben fogadja az anyagokat, nyomtatványkitöltéséket, aztán hiába csinálod meg neki LibreOffice-szal, az nála nem nyílik meg jól. Persze nem ám, hogy PDF-et használna vagy ilyesmit, nem.

  • Raynes

    tag

    válasz Foose #24513 üzenetére

    Úristen, egy Firefoxszal is mit össze nem tudsz szenvedni, hallod :DDD Reset gomb, most erre tennék be egy facepalmos smileyt, ha lenne.

    Egyébként pedig a tar.bz-s verzió is használható, van külön frissítéskezelője. Plusz ha magyar verziót szedsz le, innen vagy a Mozilla FTP-jéről, akkor még nyelvi csomagot sem kell hozzáadni. Ennek ellenére áll itt is a szabály, hogy a csomagkezelőből telepíteni jobb, látom meg is tetted, helyes. Reméljük legközelebb meg már úgy is menni fog, hogy a falból nem kell kitépned a konnektort hozzá.

    Ráadásul a terminálos csomagkezelő annyiból jobb, hogy ha hibaüzenet van, azt azonnal látod, könnyebben javítod a hibát. Grafikus csomagkezelőnél is meg lehet nézni a hibát, miért nem települt, de macerásabb, alapból nem mutatja.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz King Unique #24520 üzenetére

    Linuxon a RAR-t viszik az archívumkezelők, meg a Double Commander is, ami kiváltja teljes egészében a Total Commandert. Még a Total Commander rendben is van Win userek részéről, bár a Double Commander ott is kiváltaná, meg még a Daemon Tools is indokolt a védelmek emulálása miatt (még ha az esetek többségében a freeware Virtual Clone Drive is megtenné), hanem ezt a WinRAR, Flashget, Nero, uTorrent, stb. bzuiságot nem bírom megérteni. Persze, 30 nap után használhatók maradnak ezek, de mi a rákért nem lehet ingyenes programokat használni? Egyszerűen szűklátókörűség. Annyiból témája ennek a topiknak is, hogy a Wine-vel játszást érinti.

    Igen, ezeknél a programoknál korlátozás nincs, 30 nap után is használhatók maradnak, nem nagyon kapkod senki, hogy megvegye, csak vállalkozásoknál, ahol fontos a legalitás. A fejlesztőknek, vagy a gyártóknak, ahogy te nevezed, pont ez benne a jó, minden windowsos gépen ott van a szarjuk, és kvázi szabvány lesz belőle, így ha valaki mégis ilyen szoftvert vesz, az az ő termékük lesz.

    Egyébként téged mindig uborkaegonnal tévesztelek össze az avatar és a hasonló stílus miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz ubyegon2 #24534 üzenetére

    Ha rendesen feltémázod az LXDE-t, meg Comptonnal csinálsz hozzá Aero-s ablakokat, árnyékokat, akkor egy szép háttérképpel szerintem még különbül is tud kinézni, mint az a buzilila, Mac-félrekoppintásos Unity-fosadék, még jobban testre is szabható. Jó, alapból fapadosabb az LXDE, de ugyebár alap beállításokon akármit is csak az idióták használnak, meg olyanok, akiknek tényleg olyan gyenge a gépe, hogy az alap LXDE is kihívás neki.

    Az viszont igaz, hogy ami Ubuntun megy, az megy Lubuntun, Xubuntun, Gubuntun, Kubuntun, Mint akármicsodán is. Sőt, szerintem Pepperminten, és egyéb Ubuntu-ágról származó disztrón is, de még talán Debian alatt is.

  • Raynes

    tag

    válasz ubyegon2 #24523 üzenetére

    Most nem tudom, hogy mi a bajod az ubrokaegonnal, de ha zavar, akkor maradhatunk az ábéegonnál? Azt is írtam, talán csak elfelejtetted kikérni :DDD Egyébként nagyon csípős vagy ezzel a szegény netbankos emberünkkel, pedig kezdők irányában megértőbb szoktál lenni.

  • Raynes

    tag

    válasz enginev3.0 #24540 üzenetére

    Grafikus felület nincs minimal telepítővel, de tudsz rá telepíteni X servert mondjuk IceWM-mel (és menu makerrel), az annyira minimális erőforrást foglal csak, mintha csak konzolt használnál szinte, mégis lesz grafikus felületed.

    Külső HDD-k kezelését minden Linux tudja már, a mappamegosztáshoz kell Samba, ha Windowszal akarod megosztani, vagy olyan médiaeszközzel, ami windowsos megosztást tud csak. TeamViewer viszont minek neked, sima RDP-kliens miért nem jó. A TeamViewerhez kell Wine is, az a baja.

  • Raynes

    tag

    válasz enginev3.0 #24542 üzenetére

    Lehet most is az amnéziám játszik közre, de nincs NATÍV TeamViewer Linuxra. Téged azt téveszt meg, hogy a hivatalos TV oldalon írnak linuxos verziót, de az valójában windowsos, és felteszi hozzá alapból a Wine-t, amivel szervert nem barmolnék össze. Az RDP-s megoldások sokkal egyszerűbbek. Szervert nem szoktak telerakni minden szarral, se grafikus felület, se RDP. Csak SSH, az elég, távoli konzolból (Windows alól Puttyval) tudod birizgálni, ez a legegyszerűbb, legbiztosabb megoldás. Tudom, nem szeretsz gépelni, de a szerverüzemeltetés pont az a műfaj, ahol alapból szoktak. A legtöbb általad igényelt programot csak egyetlen apt-get sor telepíteni grafikus felület nélkül is. Egyedül a Samba lehet szopós, de annak sem az egysoros telepítése, hanem a konfigurálása, hogy a megosztás tényleg látszódjon.

    Azt sem értem, hogy uTorrent az minek neked. Az sincs Linuxra, csak uTorrent Server, az meg nem olyan, mint az uTorrent, persze egy próbát tehetsz vele. Vuze nagy rakás hulladék, már most el is felejtheted, meg ahhoz kell Java is, ami megint felesleges egy torrentszerverre. A KTorrent nem rossz kliens, de ha nMagozol, akkor felhívom a figyelmed, hogy nem támogatott kliens, állandóan eldobálja a kapcsolatot a trackerrel és nem számol el, plusz elég sok függőséget feltesz, ami szerveren nem jó, inkább desktop Linuxra való, abból is főleg KDE-sre. Linux szerverre az rTorrentet vagy Transmissiont, vagy qBittorrentet ajánlom, választasz ezekből egyet, ha az rTorrentet választod, akkor még egy webfelületet teszel rá (a másik kettőnél alapból van webfelület, csak engedélyezni kell), és távoli gépről böngészőből bűvölöd, szerveren ezt mindenhol így szokták. A Deluge határeset, mivel Pythonban írták, ezért szerintem kicsit nagy az erőforrásigénye, de webui van ahhoz is, végül is használható, de a másik három klienst inkább ajánlom, abból is leginkább a qBittorrentet, mert windowsos háttérrel azzal fogsz a legkönnyebben boldogulni.

    AIDA nincs Linuxra, nem is kell, hőmérsékletet figyelni jó az lm-sensors alkalmazás. HD Sentinementáler sincs Linuxra, elég helyette a smart tools, vagy mi a neve a csomagnak. A prociterhelést a Linux beépített megoldásaival is lehet figyelni. Erről a whatpulse-ról azt sem tudom, hogy micsoda, valami windowsos szar gondolom, lusta vagyok utánanézni mit is csinál, így már a látatlanban azt mondom, hogy Linux-szerverre nem kell.

    Az a baj, hogy te desktop Windowst akarsz szerveres funkciókkal, és nem bírsz a windowsos szemlélettől elszakadni. Mielőtt belefogsz, tudnod kell, hogy a Linux nem Windows, még grafikus felülettel is nagyon más, más szemléletet, eltérő megoldásokat igényel. Lehet egy sima Win7-tel jobban járnál azon a gépen, és akkor igaz plusz erőforrások lekötése mellett, de tudnád használni az általad ismert megoldásokat. A Windows Servert félve írom, mert az semmivel nem egyszerűbb, mint egy Linux, sőt.

  • Raynes

    tag

    válasz enginev3.0 #24560 üzenetére

    Akkor félreértésben voltunk. Azt hittem, neked szerver kell, csak torrenthez és fájlmegosztáshoz, szerverhez monitor sem szokott lenni, de ezek szerint neked desktop géped van, és desktop gépnek is használnád, a távoli elérés csak másodlagos lenne.

    Nyilván, szerverre csak azokat a programokat teszik fel, amikre szükség van, de semmi mást, se grafikus felület, se ilyen whatpulse-os billentyűzet/egérstatisztika, se semmi. Parancssorból piszkálják távolról.

    Ennek ellenére szerintem jobban járnál, ha szerverként használnád, kevesebb áramot eszik. Akkor nem kell monitor, nem fut rajta egy csomó minden feleslegesen, csak az megy, aminek mennie kell. Csak bekapcsolják, és elpöfög a sarokban, szerverszobában, fáskamrában, csak akkor néznek rá, ha tervezett karbantartás van, vagy valami probléma van vele, de lehet évekig rá sem kell nézni, mert teszi a dolgát.

    A qBittorrentnél nem értem, hogy letöltésre hogyan írhatja azt ki, ilyesmit akkor szokott kiírni, ha nem tudja folytatni a seedelést.

    Már csak azt nem értem, hogy miért pont Linuxra gondoltál. Látszik, hogy Windowshoz vagy szokva, azt ismered, miért lenne baj, az adott gépen azt futna, és akkor használhatnád az uTorrentet, ezt a whatnyomorékságot, AIDA-t, HD Sentinelt, TeamViewer, stb.. Egyébként félre ne érts, egy ilyen torrent/fájlszerver alá jobb a Linux, de csak akkor, ha serverként használod, holott tisztáztuk, hogy pont arra nem vagy hajlandó.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz cigam #24577 üzenetére

    Jó, addig, amíg összekattintgatja, addig elfér a GUI, később ki is lehet lépni belőle, meg megcsinálni, hogy ne automatikusan induljon el. Nem kell annak mindig futni.

    Viszont amit leírt, abból az jön le, hogy mégis csak szerver lesz a gép, akár mennyire is állítja, hogy ááá, dehogy. Akkor mi a francnak rá whatpulse, meg egérkurzort követő szemek, meg Justin bieberös háttérkép, meg Angry Birds? Azt sem értem, hogy a buzi TeamViewerhöz is miért ragaszkodnak sokan, mintha valami szent ereklye lenne a WinRAR-ral meg a többi nyomoréksággal együtt. Sőt, igazából semmilyen RDP nem kell, amíg beállítja az egészet, addig köt rá monitort és billentyűzetet, egeret, hiszen helyi gép, gondolom most sem TeamVieweren keresztül állítgatta, meg nem azon keresztül telepítette. Aztán ha kész van, mehet a móka X, monitor és minden nélkül.

    Azt meg ne mond nekem, hogy utána nagy szaktudás kell ahhoz, hogy windowsos gépen letölt és elindít egy PuTTY-t, ott megadja a gép IP-jét, majd kap egy távoli terminált, ahol beírja a felhasználónevet, jelszót, igazából még ezt is csak először kell megtennie, mert utána el lehet menteni, és az Asztalról egy duplakattintással indítható az egész automatizáltan, sokkal egyszerűbb egy TeamViewernél, ahol lehet kódozni, meg fetrengeni. Bejelentkezés után top-pal vagy htop-pal meg tudja nézni a terhelést, smartctl-lel ránéz a S.M.A.R.T.-ra, sensors-zal a hőmérsékletekre. Erre akár egy scriptet is lehet írni, pl "felugyelet" néven, ami mindent kilistáz görgethető formában, aztán a végén billentyűnyomásra elindítja a htopot, ha meg már nem kell, bezárja a PuTTY-t, hogy nehogy az exit parancsot meg kelljen jegyezni, mert az már megint ilyen haladó szerverhekkerség. A torrentjeit meg eléri, ha a böngészőből meglátogatja a http://gépIP:8080/ oldalt, ott rendesen uTorrent-szerű, webes grafikus felülete lesz. Semmilyen GUI, meg TeamViewer, meg MS Word, meg Photoshop nem kell ehhez. Eközben, meg amíg a saját desktop gépéről birizgálja, a PuTTY mellett még mindig futhat helyben a windowsos whatpulse, meg kitehet valami fain kis retropornót fullscreenbe, ha az neki otthonosabb.

    Ha meg baj van a szerverrel, akkor PuTTY-ban beizzít egy mc-t, azzal tud fájlokat keresni, tallózni, nézegetni, szerkesztgetni (hogy ne kelljen mindenféle ls-parancsot megjegyezni, meg nano/vi/cat-tal ökörködni), nagyon többet grafikus felületen sem lehet csinálni ilyen témában, ritka, ha valamihez külön ikonos-kattintós beállítófelület van. Ha meg nagyon nagy gáz van a szerverrel, akkor újra köt rá perifériákat, benyomat egy startx-et, és lehet újra tetrisezni, meg aknakeresőzni rajta. Persze egy RDP is elfér, csak TeamViewer az egyetlen, amit nem tennék fel egy ilyen gépre, egy az, hogy hulladék, másik, hogy magával hoz többszáz mega függőséget, akkor annyi erővel akár Windows is mehetne rá, harmadrészt van egy csomó natív linuxos megoldás rá. Azért LAN-on sem mindegy, hogy egy grafikus távoli desktop terheli az egész hálózatot, vagy csak egy SSH konzol eszeget bár KB-ot.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz cigam #24581 üzenetére

    Nem csípődött be, egyszerűen jelen esetben klasszikus szerverfeladatról van szó, tehát az mindegy is, hogy mikor lesz a desktop Linux éve.

  • Raynes

    tag

    válasz cigam #24581 üzenetére

    Nem fáj, ha DE-t is futtat, de égbekiáltó amatőrség szerveren, és óriási pazarlás. Egyszerűen annyira felesleges, mint Trabantba a muskátli. Nem is a DE a legfőbb gond, mert egy alap LXDE tényleg megáll 170 megából (bár Wine+TeamViewr további 200-300 mega legalább), meg nem is muszáj végig futnia, hanem az egész körítés gáz, amit akar hozzá. Jó, hogy már C64 emulátort, karaoke programot, meg akváriumos képernyővédőt nem akar rá feltenni.

    Pl. fel akar tenni whatpulse-t. Tudod mi az? Én nem tudtam, utánanéztem, összefoglalom: méri az egerészés, billentyűleütések számát, megtett távolságot grafikus felületen. Mi a francnak ez szerverre? Szervert úgyse használ napi szinten, az csak pöfékel magában, ha meg távolról használja, akkor a billentyűleütéseket, meg egérutat nem is tudja rendesen számolni ez a progi, pláne nem TeamVieweren keresztül. A többi elképzelése is hasonló. Mondom, nekem nem fájna, szabad ország, felőlem azt csinál, amit akar, de szerveren és Linuxon ez nagyon rossz hozzáállás, teljesen hibás windowsos mentalitás.

    Egyébként nem csak szerveren, hanem általában Linuxon ez a fő baja a frissen érkezett Windows-usernek. Elvárja, hogy a Linux Windows legyen, és ezen nem csak azt értem, hogy úgy nézzen ki, meg meglegyenek rá ugyanazok a programok, hanem elvárja azt is, hogy az egész teljesen ugyanúgy működjön, ugyanolyan logikával. Hát nem fog, vagy ha valahogy ki is hozza, hogy nagyon Windows-szerűséget farag belőle nagy munka árán, akkor pedig jórészt azt az előnyt veszti el, ami miatt Linuxot igazából megérné használni. Tehát felesleges önszopatást lehet vele kizárólag megvalósítani.

    Sok Windows-user nem tud megszabadulni a windowsos beidegződésektől, és Linux alatt is aktív vírusirtót, meg ilyen hülyeségeket akarnak, meg MS Office-ot, Flashgetet, WinRAR-t, TrueCryptet, stb., meg ragaszkodnak az NTFS-hez.

    A qBittorrentjének nem tudom, hogy mi baja lehet. Utánanéztem, de egy néha előjövő hibáról van szó, aminek az okát még nem tudták megfejteni. Nekem lenne egy olyan tippem, hogy az az elérési út, amire a qB letöltené a torrentet, nem elérhető jogosultsághiány miatt miatt.

  • Raynes

    tag

    válasz cigam #24592 üzenetére

    A pi azért jön elő, mert tipikusan egy linuxos mikroszerver, a pi-userek 95%-a szerverfeladatra használja Linuxszal, és bizony nem egy erőmű, nem X-ezésre/DE-zésre tervezték, ezért mindenki SSH-n keresztül vezérli.

    Egyébként én már csináltam ilyet, amit a kérdező akar. TP-Link routerre telepítettem OpenWrt-t, ami ugyebár Linux, meg volt rajta webfelület adminkodáshoz alapból, meg ment fel rá ntfs-3g a külső HDD akkori kezelése miatt (ez 3 éve volt, akkor még NTFS volt rajta), rtorrent, samba, plusz lighttpd, utóbbi arra kellett, hogy DynDNS-sel üzemeltetett statikus weboldalt kiszolgáljon.

    Működött is minden. Grafikus felülettel ki sem lehetett volna vitelezni, mert egy routernek nincs rá kapacitása, eleve a RAM kevés hozzá. Egyedül egy olyan extra dolgot telepítettem fel, amire nem volt szükség, egy mc-t, de az sem volt pazarlás, mert sok helyet nem foglalt pluszba, és erőforrást is csak akkor foglal, ha épp futtatod. Nekem nagy kényelmet jelent, ezért még SSH-s konzolozáshoz is mindig felteszem. Mondjuk ez a commanderezés nálam is lehet még valami windowsos vagy DOS-os tévberögződés eredménye, mert nem lenne létfeltétel, de kényelmesnek találom, és a munkát nagyon megkönnyíti, meggyorsítja.

    Sőt, ez a router a mai napig hibátlanul megy, igaz már nem nálam. Annyi, hogy a DynDNS beállítás csesződött el szolgáltatóváltás miatt, meg torrentet, megosztást már nem futtatnak rajta (de még mindig lehetőség lenne rá), plusz az egész már frissítésre is szorulna biztonsági szempontból, de mivel a nem helyi netes birizgálás nincs engedélyezve, meg most 2 ezer km-re vagyok tőle, így már nem nyúlok hozzá. A gazdája meg nem ért hozzá, nem mer hozzányúlni egy linuxos akármihez, meg úgy van vele, hogy nem javítja meg azt, ami jól működik.

  • Raynes

    tag

    válasz Rimuru #24601 üzenetére

    Igen, Lucis volt, a webes felülethez nem én ragaszkodtam, benne volt alapból. Akkor ez a Luci beta volt a legfrissebb hivalos build, a neten is ezt ajánlották, ezt tettem rá. Nem is nagyon használtam a webes felületet, csak a legelején, utána SSH-ztam, pont ezt magyarázom. Egyébként igazad van, ma már nem hogy Lucindával nem használnám, de OpenWrt helyett is valami sima minimal Linuxot tennék rá, azt hiszem ARM procis volt a cucc.

    Az xfce-s történeteddel nem tudok mit kezdeni, szerintem Sajtreszelőbiönre morbid választás, jó hogy nem mindjárt KDE-vel telepítik.

  • Raynes

    tag

    válasz King Unique #24602 üzenetére

    Nem fáj, de azt kell megérteni, hogy a Linux nem Windows. Pont az az előnye, hogy nem kell rajta windowsos hülyeségeket meg sallangokat futtatni. Aztán végre valaki elhagyja a Windowst, de csinálja a hülyeségeket tovább egy másik rendszeren, amelyiken nem lenne muszáj.

    Itt Angliában a sok kendősfejű és lengyel is ezt csinálja. Járnak fejkendőben, meg saját nyelven pofáznak/tévéznek, csak nemzeti kaját esznek, lengyel boltban vásárolnak, lengyel termékeket, angolul alig vagy semmit nem tudnak, itt lófrálnak az országban idegen testként, csak akkor nem tudom, hogy mi a bránernek jönnek ide. Ezt a szart csinálhatnák otthon is, felesleges volt csak azért eljönniük ilyen messze egy teljesen más nyugati kultúrába. Persze dolgozni jön a szerencsétlenje, meg gazdagodni, meg pénzt hazaadni, de nem nagyon lehet, mert drága minden, hiába hatszorosa a nettó 8 órás minimálbér itt kint az otthoninak, az átlag fizetés meg a 12-szerese, ha a boltokban a termékek is sokszorosan drágábbak.

    Abban sincs igazad, hogy egy Linux user vásárló lenne. Nem az. Nem fizet a rendszerért semmit, semmilyen elvárása nem is lehet. Azon túl, hogy nincs igaza.

    A Cinnamon nem tudom hogy jön ide, nem is írtam róla. Nincs vele bajom, az ajánlható DE-k között tartom számon, ahogy az LXDE-t is. Teljesen logikus is használni desktop gépen, de itt szerverről volt szó, amire se monitor, se egér, se billentyűzet nincs kötve.

    Egyébként ezt a berögződéses dolgot magamon is megfigyeltem. Pont ezért szoktam törekedni a fejlődésre, amit lehet, elhagyok, törekszek a minimálmegoldások felé, meg kipróbálok nem logikus dolgokat, újdonságokat. Pl. a vim-mel is azért izzadok, meg küzdök, mert érzem, hogy fejlődési lehetőség, csak meg kéne szokni. Nem csak szövegszerkesztésben lenne előrelépés, hanem vim-es hotkeykkel használva az egész rendszert is nagy haszna lenne. Majd a tilingos wm-ekkel futok még kört. Próbálom mindig feszegetni a határaimat, mert mindig van hová fejlődni, pláne Linuxon. Nyilván eleinte nehéz, szokni kell, idegen érzés, de hozzászokik az ember. Sokszor a fejlődés nem logikus irányokba van, vissza kell metszeni hozzá dolgokat.

  • Raynes

    tag

    válasz King Unique #24602 üzenetére

    Azért kitérek még erre a tűzfal- és vírusirtós dologra. Használd, ha jólesik, a gép nem füstöl el tőle, de attól még amatőrség, amivel csak feleslegesen szivatod magad.

    Eleve ma már a gépek nagy része NAT-olt router mögött van, ami a betörések ellen véd hardveres tűzfalként. A gépre telepített tűzfalnak ezért csak az a plusz hozadéka lehet, hogy a kifelé menő forgalmat, kiszivárgásokat is meg lehet fogni vele, ami Windowson még jól jöhet, de Linuxon ilyen nincs. Pont oda érünk vissza, hogy Linuxra nem teszünk fel szemetet, és lám, nem mennek ki ilyen keyloggeres, spyware-es adatok.

    A vírusirtó sem kell, főleg az aktív vírusirtás, ami állandóan fut a háttérben. Ha normálisan használod a Linuxot, csak tárolókból meg hivatalos oldalról telepítesz, meg nem futtatsz le olyan kódokat, aminél nem érted, hogy mit csinál, akkor eleve képtelenség kártevőt összeszedni. Linuxon csak akkor érdemes vírusirtót használni, akkor is csak passzív kergetőt, ha sok windowsos adatot tárolsz, sok windowsos adathordozó fordul meg nálad. Ilyenkor sem azért kell, hogy a Linuxot védd, mert a windowsos kártevők úgyse fertőzik meg, hanem hogy ne vidd őket tovább a jóságokat windowsos gépekre.

    Én például Linuxon nem csak azért nem használok virnyákkergetőt, mert akkora nagy májer janigyerek vagyok, hanem nincsenek windowsos cuccaim egyáltalán. Se windowsos programokat nem tartok, se MS office-os doksikat. Vagyis van egy pár még több éves archívumban (alig néhány játék .iso, meg néhány .doc-fájl), de azokat egyszer átnéztem már irtóval, és Linuxon nem fertőződhettek meg azóta. A többi adatom mind platformfüggetlen, opensource szoftverek, pdf, plain text, fontok, képek, zene, videók, egyszerűen nincs olyan, ami fertőzni tudna és vírusirtásra szorulna, meg windowsos gépre sem viszek tovább semmit, mert nem ülök olyan gép elé. Emiatt teljes pazarlás lenne akár csak passzív irtót is feltenni, mert nincs, amit átnézzen.

  • Raynes

    tag

    válasz King Unique #24614 üzenetére

    Nem egyoldalú, meg csak neked tűnik puszta magyarázkodásnak, holott pont te magyarázkodsz. E-mailmellékleteket én is kapok, de eleve el sem mentem azokat, amelyik nem pdf-ben van. Azt látom már, hogy te ilyen érzékeny windowsos lélek vagy, de egyrészt nem kell védened a Wint, mert nem szorul rá, áll mögötte elég tőke, meg védi elég Win Pistie, a másik, hogy hiába véded, meg vagy érzékeny, úgyis leszarom, nagyon nagy ívben, barnán, gőzölgőn.

    Viszont amiért ilyen érzékeny vagy, kiengesztelésül belekezdek egy újabb relaxációs estimesébe. Tudom, a brét sem érdekli, de ma ilyen grafomán floodolásos hangulatom van, aztán nem naplót írok, mint egy tinilány, hanem péházok. Na, szóval, egyszer volt, hol nem volt, az óperenciás rendszeren is túl, vala megint egy halom fhosch, aminek neve vagyon Vindózer. Történt egyszer ugyanis, hogy ennek telepítője csak NTFS partícióról hajlandó futni, aminek kell NTLDR-es bootbetöltő is, ezért nem tud a legtöbb linux program bootolható Windows-telepítős tollhajtánytot csinázni, more. Hiába írod ki UnetBootinnel, vagy dd-vel, vagy akármi mással, az cd-rom-os módban írja ki, nem partícióra, hanem eszközre, és így nem tud bootolni a Win telepítője. Nálam valami miatt hiába futott le hiba nélkül a winusb, a penről nem volt hajlandó a telepítő bootolni. Itt a vége, fuss el véle, happy end, Walt disneys logó, tapsvihar.

    Mondjuk ez is hátránya a Linuxnak, nem tud wines pent csinálni, bár lehet nem is hátrány, hanem felhasználókat óvó biztonsági intézkedés, hogy nehogy visszameneküljenek Winre :DDD Nagyon helyes, a Linux nem azért van, hogy wines szemeteket írjunk ki vele.

  • Raynes

    tag

    válasz King Unique #24656 üzenetére

    Jó, de szerveren milyen USB-s eszközt akarsz te SMART-ozni?

    Mondom, én szegény kérdezőt nem akartam bántani a TeamViewer meg hasonlók miatt. Örömmel látom, hogy csak én emeltem fel ugyan a szavam, de azért mások is egyetértenek. Próbáltam emberünket felrázni, hogy adja fel teljesen a wines megoldásokhoz való ragaszkodást. Egyszerűen amit akar, az hülyeség. Próbáltam meggyőzni, hogy semmiképp ne csinálja, mert kényelemesebb megoldásnak tűnik, de sok jó nem sül ki belőle, csak egy csomó plusz munkával szivatja magát. Ha ezen megsértődött, vagy elriasztottam az egész linuxozástól, akkor sem tudok mit tenni. Ilyen megoldásokkal jobb is, ha inkább nem linuxozik, tegyen fel egy desktop Wint a szerverre, azzal is meg tudja oldani, ami neki kell, és azon rendesen fognak neki futni az általa már jól ismert wines megoldások.

    Még a legkevesebb bajom azzal volt, hogy LXDE-t akar, még talán az az igénye el is ment volna, na de a többi?

    @oroszlányszívű: úgy tudom, hogy a qBittorrentnek is van daemon módja. Vagy csak rosszul emlékszek.

  • Raynes

    tag

    válasz cigam #24660 üzenetére

    Mert ki tegye meg, és szerinted ezt mennyire lehet finomabb stílusban megtenni? Az USB-s kérdésem meg mitől lenne agresszív?

    A rágottalmás divatemberekről meg amúgy is mindenki tudja, hogy son of a riches ’eggarcok, nem kell ahhoz szö phórtért folyamodni feltétlenül ;]

    Az ubuntus jelzőt meg minden itteni archer nevében kikérem.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz ubyegon2 #24664 üzenetére

    Ja, a Debiant mindig is degradáltam, mert rühelltem a free/nonfree baxakodásai, az egymillió éves elavult csomagjai és a desktopos bugossága miatt, meg bosszant a körülötte lévő állandó hype és túlmisztifikálás.

    A Unity-s Ubuntut leszámítva a származékait viszont használhatónak tartom. Kezdőknek mindig ezeket a származékokat fogom ajánlani, már csak annál fogva is, mert azokra érhető el a legtöbb csomag, meg ezek a disztrók a legwindows-felhasználóbarátabbak, mindent visznek pöccre, elsőre, mindent tartalmaznak, ami az induláshoz kellhet. A többi disztróval adott esetben többet lehet szopni, meg kevesebb az elérhető csomag is, viszont azoknak meg cserébe más előnyük lehet.

    Ennek ellenére ne ubuntusozzon már le, ezt még kubuntusként is kikértem volna magamnak. Valamint igen, a Winnél minden disztró jobb, még a Debian és a Biebian is. Ez az archoskodás tetszik, lehet beteszem aláírásnak, hogy nagy az Archom :DDD

    Amúgy meg ne félj, amellett, hogy belepofázok a Manjaro és a Chakra topikba simán, csinálom a feszkót az Arch-topikban is, téged is szívesen látunk. Tudom, ott nem tudsz topikgazdáskodni, meg nem archyegon vagy, de hát mindent el lehet kezdeni valahol. Sőt, hogy most ilyen indiszkréten szóba hoztad, fel is teheted 11. disztrónak a gépre, hogy mindjárt részt is tudj venni a flame-elésben. A linuxos OFF topikban meg most F43R-t szivatjuk a divatlinuxozással, meg a gentoosok nem is vehetők emberszámba szöveggel.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz ubyegon2 #24758 üzenetére

    Igen, jól írod, esetenként lehúz sok Qt-s csomagot egy KDE-s program. Néha viszont valóban nem, pl. nemrég tettem fel LXDE-re a Kate-et (KDE plain text szövegszerkesztője), és szinte alig volt függősége, talán valami 2-3 másik kisebb csomagot húzott le, pár KB-osak voltak. Sok esetben nem vészes, persze van, amikor tényleg az, de még azt is ki lehet bírni, ha van bőven tárhelye az embernek.

    Előjött megint a 10 giga mindenre elég. Nem, nem elég. A LibreOffice eleve úgy indul, hogy több mint 200 mega kell neki, aztán még az ember feltesz betűtípusokat meg minden egyebet is. A 16 gigába már bele lehet férni, ha valaki fegyelmezett, és tudja, hogy milyen programokra lesz szüksége, de egy kezdő, főleg, ha kísérletezik, kipróbál és telepít mindenfélét, akkor inkább 30-50 giga menjen rendszerpartíciónak. 64 gigásnál kisebb SSD-t valóban nem érdemes venni, esetleg a 32-es nagyon határeset csak rendszernek.

  • Raynes

    tag

    válasz ubyegon2 #24766 üzenetére

    Bajosan, de rá :DDD Mindegy mi alapján telepíted. Luficethal írása is jó, az kezdőknek jobb, az Arch wiki viszont részletesebb, és biztosabbra lehet vele menni, főleg, ha nem cethalos igényeid vannak. Kezd el az egyikkel, amelyik szimpatikusabb, aztán ha nem megy, átnyargalsz a másikra. Amúgy telepítheted Antergossal is, az is ugyanolyan Arch, ha az már volt fent, ismered, akkor ugyanolyan jó. Úgyis mindegy, hogy hogyan telepíted, ugyanaz megy fel, azonos tárolókból dolgozik, legfeljebb az alapbeállítások lesznek mások.

    Nagyon nem más, mint múlt év elején, talán csak systemd-re álltak át, de nem fogsz változást érzékelni. Mondjuk neked csak szigorúan 10 gigára engedélyezett telepíteni, és csakis Cinnamonnal. A Mint-közösségnek pedig ne áruld el, hogy dezertálni készülsz. Mondjuk arra készülj fel, hogy nincs rá mint updater, meg nem olyan stabil, mint egy Debian ;]

  • Raynes

    tag

    válasz lionhearted #24774 üzenetére

    Nekem akkor sem elég. Pedig nem telepítek sok alkalmazást, talán csak a függőségeik számosak.

    uborkaegonnak: telepítve az Arch is csak 3-4 GB között van valahol. Tudom hogyan kell üríteni a pacman cache-t, de akkor is csak 1GB-tal csökken a foglalás, de nem törölgetem, mert bőven van helyem, és nem díszből tették bele.

    [root@Courage ~]# df -h
    Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
    ...
    /dev/dm-2 50G 10G 39G 21% /

    Ezek a csomagok vannak telepítve a nagy Archomra.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz gery2123 #24792 üzenetére

    Igen, Arch. Beillesztettem a csomaglistát pastebinre. Nem tudom, hogy hogyan foglal ennyi helyet. Mondjuk az az igazság, hogy ebben a foglalásban benne van Firefox alapértelmezett méretű cache-e, a Thunderbirdben letöltött levelek, a Spotify minimumra levett cache-e, a pacman cache-e, a root felhasználó home-ja (tényleg, ezt át lehetne helyezni a home partícióra?), meg még ez meg az.

    Nem telepítettem fel sok alkalmazást, inkább csak a függőségeik számosak, 908 csomag van telepítve. Főleg nem a Qt-s alkalmazások függősége sok, hanem TeXlive-nak meg ilyesmiknek. A home és az adatok külön vannak természetesen.

    Kubuntun valami 20 ezer csomag fölött volt telepítve az első fél évben, utána nem is néztem, igaz az 64 bites volt, és több mindenből a 32 bites is fent volt, mert adott esetben a 32 bit only alkalmazásoknak kellettek a 32 bites libek. Másfél év után 35GB fölött volt a foglalása a rendszernek, a home és az adatok külön voltak. Igaz arra telepítettem minden szart, egy csomó mindent csak kipróbálni, amiket nem szedtem le, mert már akkor is elfért az 50 gigás partíción. Azért szoktam mondani, hogy tapasztalt linuxos user elfér kevesebb helyen, ha már lefixálódtak, hogy milyen alkalmazások kellenek neki, és nem telepítget hozzá feleslegesen, főleg, ha a minimalista megoldások híve. Viszont nekem ezek a fapados WM-k, DE-k még újak, így még telepíteni fogok pár dolgot feleslegesen. Le nem szívesen szedek semmit, mert elfér, meg adott esetben ha fent van minél több csomag, akkor később a netről egyre kevesebb függőséget húz le.

    16 giga most még elég lenne nekem is, de még mindig nincs teljesen belakva a rendszer, így későbbiekben garantálom, hogy nem lesz elég. Az 50 gigára sem mondanám, hogy mindenre mindenkinek elég, de azon már átlag linux desktop user tényleg nagyon kellemesen elfér, úgy, hogy nem nagyon fog kifutni a helyből, csak extrém felhasználás esetén.

  • Raynes

    tag

    válasz ubyegon2 #24798 üzenetére

    Wine fent van, de egy 3 megás programon kívül még nincs benne telepítve semmi. Ez a 904 sem sok, az Arch-fórumon sok ember 2000 csomag felett van jóval. Nem hibába, van, aki használja is a rendszert, nem csak bebootolgat rá :DDD

    Az is igaz, hogy hardveres 3D nélkül ezen a netbookon nem nagyon fogok windowsos játékkal játszani, szóval amúgy sem fog a Wine sokat foglalni, nem nagyon használok wines programot, elvből sem. Csak ha tényleg annyira elkerülhetetlen (GIB szótár, mp3DirectCut esetén elkerülhetetlen, nincsenek rá alternatívák. A Kubuntu laptopon volt, aminél ment a 3D gyorsítás, és volt fent játék bőven.

    A kihasználatlan hely sem baj a root partíción, végső esetben tudom hasznosítani, oda töltök le 1-2 torrentet, vagy néhány sorozatepizódot. Hely nem vész el, csak átalakul.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz spammer #24802 üzenetére

    Igen, 2 ezer akart lenni, csak rárángott a kezem a 0-ra. Egyébként a hup.hu-n is elég sok ember van 3 ezer csomag felett.

    A KISS meg nálam a kiss my asst szokta jelenteni :DDD

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák