Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bazsesz

    őstag

    válasz tordaitibi #1 üzenetére

    Hát, elég összetett témába vágtad a fejszéd. Első körben leszögezném, hogy az írásom kizárólag felhasználói/munkáltatói szemszögből nézem. Ebből a szempontból pedig javarészt egyet kell, hogy értsek veled.

    Kezdjük a legelején: ha otthon annyit csinálsz, hogy megnézed naponta a facebookon, hogy ki hol töltötte szabad/munkaidejét, meg elolvasod az emailjeidet, gyakorlatilag mindegy mit használsz elviekben. Anyámék Ubuntu-t használnak erre annak ellenére, hogy van legális Win10 kulcsuk a laptopjukra. A történet egyszerű: benyeltek egy facebook vírust, kaptak Linuxot rendszergazdai jog nélkül. Azóta nincs ilyen gond. Asztalra ki van téve a Chrome, és ők mindent IS meg tudnak vele csinálni. Nem használnak office-t. Valóban teljesen ingyenes szoftvert használnak 100%-ban. Ha játszol, akkor Windows. Mondhatod, hogy Wine, meg anyám kínja, de mégse olyan. Tehát marad a Windows. Pont.

    Az én nézőpontom:

    Mint írtad DSC, Paradox, és lehetne napesti sorolni, ide értve a kamerás rendszereket. De ide sorolnám az IT hálózatüzemeltetőket is. Nem látsz egy olyan embert se, akkinek a laptopján ne Windows lenne. A riasztók (és a tűzjelzők is), 99%-ban bár soros portot használ (ami USB-s, azon van egy USB-Soros inverted az USB port után), mégis a hozzá tartozó szoftvert Windowsra fejlesztik. Van olyan - a mai napig kapható, méregdrága - beléptető rendszer, aminek a szoftverje egy tesco gazdaságos ipari hulladék foskupac, de legalább Windows 7 felett nem indul el. A gyártóra nem emlékszek már, de van olyan tűzjelző, aminek a szoftverje nem jutott tovább a WinXP-től, és ha megcseréled az Észak-Amerikai kontinenst az Afrikaival se fog máson futni. Kizárólag ezért van meg még a Windowos laptopom a munkám ezen része miatt.

    Októberben váltottam asztali PC-ről egy 2014-es Mac Minire. Mellette van több, mint két éve Iphone, Ipad, és most készülök egy Macbookot venni. A munkám másik fele miatt produktívabb, és nagyjából 10-15% időt megspórolok vele. Szerződések, jegyzőkönyvek (főleg mikor csatolnom kell mellékletben a képet, hogy mi a probléma), oktatási anyagok, mindent viszek át Pagesbe, Numbersbe, Keynoteba (igaz ez idő volt). Bármelyik eszközön elő tudom venni, módosítani, bemutatni, elküldeni, stb. Nekem működik. Nem azt mondom, hogy Linux/Win/Android vonalon nem lehetne ezt elérni, de itt instant működik. Azt is aláírom, hogy nem épp a legolcsóbb megoldás (SŐT!!!). Az árnyoldaláról: van Office előfizetésem rá, amit használnom kell OSX-en. Például árajánlat bekérő úgy néz ki, hogy kapsz egy excel táblázatot, amit Neked vissza kell küldened, és Mancika a titkárnő ha nem tudja valamilyen kompatibilitási probléma miatt megnyitni, törli a fenébe az emailed, és megeshet, hogy buktad a munkát. És hiába vitatkozol Mancikával hogy ő a hunyó, mert nem jó táblázatkezelőt használ, csak ártassz magadnak, és legközelebb olvasás nélkül törli a leveled.

    Amit esetleg nagyvállalati/céges környezetben el tudok képzelni, viszont ez teljességgel csak az én látásmódom, lehet, hogy valami nagyokos idejön, és azt mondja, hogy hülye vagyok nem értek hozzá:

    Na itt kezdődik a buli. Oké, hogy PAPÍRON sok pénzt spórolhatnál azon, hogy mondjuk a nálad lévő 100 gépen MS Office helyett LibreOffice-t használnál. De 10 emberől 6-nál már az kiveri a biztosítékot, és komfortzónán kívülre kerül, hogy Win7-ről Win10-re váltassz (vagy emlékezz vissza az - azt hiszem - Office 2003->2007 váltásra), és mivel 1-2 dolog egy icipicit máshogy van már használhatatatlan a rendszer, és egy rakás sz@r. Van olyan ismerősöm, aki több, mint 1 éve fikázza a Win10-et, hogy sz@r, de ha konkrétan rákérdezel, hogy miért nem tudja megmagyarázni. Asztalról elindítja a böngészőt, az excelt, meg a wordot, az intéző ugyanott van ugyanúgy nyílik, de a Win10 sz@r.
    Na kb ilyen aránnyal TARTS/TARTASS oktatást (ami ugye nem kevés pénzbe kerül), hogy miként használjuk az MSO helyett a LO-t, ami idő alatt az embereid nem dolgoznak, tehát PÉNZKIESÉSED van, és a felületes oktatás (merthát ugye nincs több hónap kioktatni rendesen a dolgozót) miatt több idő ugyanazt megcsinálni, tehát mégtöbb PÉZKIESÉSED van. A lassúság miatt esetlegesen kicsúszol egy határidőből, amiért vagy munkát/pályázatot/támogatást buksz, ne adj isten megkötbéreznek, tehát már halmozod is a PÉNZKIESÉSED. És itt tök mindegy, hogy önkormányzat, óvoda, iskola, cég, vagy bármi más. Mindegyik pénzből él. Amikor az egyik rendszergazda ismerősöm mondta, hogy 90-100 fős szervezetnél 5-6 fő Win helyett Mac-et használ, és hogy ez házon belül már okoz problémákat mindaddig nem hittem el, amíg nem lett meg a minim.

    Üdv: Balázs

    ''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

Új hozzászólás Aktív témák