Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #73495296

    törölt tag

    válasz Carlytoo #367 üzenetére

    Azt is vitatnám, hogy a jobbágyok sokszor lázadak volna fel, inkább csak azért hiszed azt, mert tudunk a sokszáz év alatt néhány nevesebb lázadásról. De szerintem nem az volt a lényege a hasonlatnak, hogy a földesúr mennyire nyomta el őket, hanem az, hogy a szomszéd falunál nem terjedt távolabb a látókörük. Az Észak-Koreaiak meg caak abból tájékozódhatnak a világról, amit az állam mutat nekik. Az alapján meg nincs kellő információ, hogy felmérjék a helyzetüket. De ettől függetlenül egy lázadás is csak akkor ér valamit, ha tömegek csatlakoznak hozzá, ha te pár haveroddal belekezdesz, és sikerül elindítani úgy, hogy előre nem buktatta le egy besúgó, csak titeket lőnek agyon, de változás nem lesz. Az életüket meg túlságosan alulbecsülöd, ők a szűk lehetőségeik között léteznek, de ott is őrült az, aki a golyót választja ezen élet helyett. Az embernek ugyanis diktatúrában is van életösztöne.

    Én amúgy pont fordítva látom, nem tudom, hogy mi dönthetn meg belülről egy kellően kiépített diktatúrát. Szvsz külső behatás, vagy a vezetés hibája vagy szétesése tud csak megbuktatni egy-egy diktatúrát, spontán lázadás nem.

  • #73495296

    törölt tag

    válasz Carlytoo #421 üzenetére

    Speciel amikor a II. világháború kitört akkor az USA épp homokba dugta a fejét azon az alapon, hogy Amerika az ameriaké, és nem érdekli az európaiak dolga. Amióta meg USA hegemónia van, a legvéresebb háborúk a ruandai polgárhaború és az "afrikai világháború" volt, ezek kirobbanásához semmi köze az USA-nak, az USA-hoz köthető háborúk meg két nagyságrenddel kevesebb áldozattal jártak.

    Ami pedig a belepofázást illeti, azért voltak olyan haborúk, lásd pl. délszláv háborúk, ahol jó, hogy beavaztkoztak a nagyhatalmak, illetve olyanok is, ahol jó lett volna. Meg persze olyan is, ahol balul sült el.

    Szerk.
    Egyébként hogy hol volt durvább a kommunista diktatúra, az attól is függ, hogy gazdasági vagy politikai-társadalmi szempontból nézzük. A késői kelet-európai szocializmus már nem volt politikai-társadalmi szempontból olyan diktatórikus, mint ma Kína, ellenben gazdasági szempontból ma Kína sokkal szabadabb, nyitottabb, mint az akkori szockó államok.

    [ Szerkesztve ]

  • #73495296

    törölt tag

    válasz Alchemist #428 üzenetére

    Egyrészt jópár nép ugyanazt kapta jutalmul (pl csehek, lengyelek), amit mi büntetésül. Másrészt 1945-ben még sokan bíztak a demokratikus Magyar Köztársaságban, de az oroszoknak más elképzeléseik voltak. Végül a szovjetek Rákosin keresztül azokat is kicsinálták (kommunistákat, szocdemeket, kisgazdákat, liberálisokat), akik a 2. világháborúban ellenállók voltak, és legkevésbé sem okolhatod őket a Don-kanyarért.

Új hozzászólás Aktív témák