- Ár-érték bajnokot avatott a Poco?
- One mobilszolgáltatások
- iPhone topik
- Fotók, videók mobillal
- Yettel topik
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Garmin Forerunner 255 Music - nem csak futóknak
- Magisk
- Motorola Edge 50 Neo - az egyensúly gyengesége
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
Új hozzászólás Aktív témák
-
azbest
félisten
Igen, általában idő kell, mire linuxon megjelenik a támogatás új hardverhez. És főleg elterjedtebb eszközökkel foglalkoznak. Mégpedig azért, mert sokszor úgy történik a támogatás elkészítése, hogy valaki, aki ért a fejelsztéshez szeretné használni a saját eszközét. Esetleg mások által felajánlott eszközökre is megcsinálja a támogatást. Sokszor ezt nem munkaként, hanem a fő foglalkozása mellett, szabadidejében csinálja. Szóval, amíg maga a gyártó nem akar támogatást, nem akar költeni erre vagy éppen akadályozza (mert más platformra cserébe kedvezményes árat kap a licenszekre), addig bohó elvárás, hogy egy új számítógép megjelenésekor azonnal minden kulcsra készen működjön, méghozzá ingyen.
Egyébként az armos cuccoknál az a jellemző, hogya google féle linux kernel forkot fogják és a chipset gyártója tákol hozzá valami szedett vetett drivert, ami a tákolás miatt még akkor sem kerülne be a hivatalos linux kernelbe, ha közzé akarnák tenni. De általában nem is akarják közzétenni, sokszor megsértve a kernel licenszét is ezzel. Valamint az újabb verziókat általában pénzért hajlandóak csak átadni a chipsetgyártók a készülékgyártóknak. A telefonok közül is sok ezért sem kap frissítéseket, mivel nem akar a gyártó újra fizetni a szoftverért rá, amit ő csak testreszab, de nagy fejlesztést nem csinál rajta.
Plusz a chipsetgyártók sem igazán akarnak ebbe sok pénzt ölni, ezért általában éveken át ugyanzt az ősi kernel verziót használják alapnak, amire egyszer sikerült már összetákolni a hadrverük támogatását. Nem véletlen, hogy 3.x és korai 4-es kernelek vannak sok ilyen eszközön még ma is. Néha a friss kernel is csak 2-4 éves, de van amire még mindig 4-6 éves kerneleket használnak [link]. Ezt főleg a tabletes-telefonos vonalra értem. A normál notebook és pécé alapú rendszereknél általában sokkal hamarabb van támogatás és a legújabb verziókkal is mennek.
Az androidos eszközökön futtatott linuxnál éppen ezért általában nem a hivatalos kernelt használják, hanem android alól szedik ki a bináris, gyártó által tákolt kernelt. Nem a modult használják fel, hanem az egész alrendszert és arra tákolják rá az adott disztribúció szolgáltatásait... többé-kevésbé. De ha esetleg ki is adják a forrást, esetleg még a beletákolt driverüket is, akkor is komoly erőfeszítés azt átportolni a hivatalos kernelhez. Ezért is nehéz rendes linux támogatást kapni ezekhez az eszközökhöz.
Szóval, végülis, ha nagyon le akarom egyszerűsíteni, akkor a linux támogatásnál sok esetben épp az ingyenesség az akadály. A készülékgyártóknak nem ingyenes a támogatással foglalkozni, a felhasználók többsége viszont ingyen akarja. Plusz ez egy tyúk-tojás probléma is, mert az elterjedtség és a támogatottság is szorosan összefügg, oda-vissza. De az is benne lehet, hogy ami ingyen van, abból nem lehet lecsípni az érintett döntéshozóknak falatkákat, míg ahol nagy pénzek mozognak, ott juthat némi morzsa némely döntés, előnyben részesítés esetén néhány embernek.
-
Somatom
veterán
Pontosan. Megvettem a Win10 -es miniPC -t. Bedugtam a HiLinkes Huawei 4G modemet (E3372) és a Win rögvest lezabálta az adatkeretemet. Azonnal váltás Puppylinuxra, de azzal meg se nyikkant a modem (meg az Intel HD500 alatt a grafikus felület is problémázott). Kiderült, hogy régi volt alatta a kernel. Kerestem egy 4.4x kerneles Puppletet és tádááám, minden működött azonnal. De, hol van ilyen infó ezekben a táblázatokban?
-
lev258
veterán
Az első résszel van egy kis gond.
A binárisok nem univerzálisan használhatóak, az esetek döntő többségében a gyártók adott Android kernelhez készítik el, másikkal nem is működik. Szóval a 100%-os támogatás itt megbukott.
Senkit sem zavarna, hogy nem a Linux kernelben van a driver, ha rendesen támogatnák a gyártók.
pl. Van egy TP-Link eszköz, valamilyen csoda névvel. Az AIDA lehet kilistázza a chip pontos típusát (nem tudom, nem próbáltam), de az Eszközkezelőben valószínűleg csak a fantázianevet látod. Közben meg a benne levő chip lehet Ralink és Atheros is, a kettő támogatása között ég és föld van. Nem kritikus a pontos információ megszerzése, de szintén nehezítő tényező (ahogy azt sem tudod, még Linux alatt se), hogy vajon milyen módon kommunikál a többi komponenssel (ez az okos eszközöknél eléggé szerteágazó és nem is mindig szabványos).
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Azonnali készpénzes AMD CPU AMD VGA számítógép felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- LG 77G3 - 77" OLED evo - 4K 120Hz 0.1ms - MLA - 2000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- Csere-Beszámítás! Számítógép PC Játékra! I5 14400F / RTX 4060ti 16GB / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- Samsung Galaxy A12 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! ASUS B450 R7 1700X 16GB DDR4 512GB SSD RX 580 8GB Rampage SHIVA Corsair 450W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest