Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #62 üzenetére

    Azért emelte ki az Intelt, mert én újságot írok? Milyen öblös gondolat ez. :D

    Megyek hozok még pop-cornt, ne hagyd abba. :R

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #71 üzenetére

    Várj. Te tényleg azt hiszed, hogy a Milan platformmal szemben az Ice Lake versenyképes lesz? :Y Micsoda meglepik lesznek számodra a tesztek. :R

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #78 üzenetére

    És ezt amúgy tudod is mit jelent? :)

    A processzor ára nem nagy tétel, pláne a nagyobb beszerzéseknél. Ami számít az a teljesítmény, a licenc ár, illetve a TCO. Mindegyikben mérföldekkel jobb a Rome és a Milan.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #83 üzenetére

    Sokkal többet. Azt kell figyelembe venni, hogy az Intelnek nem termékszinten van lemaradása, hanem magszinten. Minden egyes magon egy generációt buknak. Tehát azzal a tervezési modellel, amivel az Intel most dolgozik állandó verésre vannak ítélve, mert az a termék, amit x EPYC ellen tervezte, az x+1 EPYC ellen fog ténylegesen megjelenni. Ezt nemrég felfogta az új CEO, és emiatt már az új magok a szerverben jönnek leghamarabb, csak mire oda eljutnak, addigra 2025-öt fogunk írni. Addig nincs valós válasza az Intelnek.

    Most az Ice Lake-SP esetében nemhogy a Milan platform nincs meg, de a még piacon lévő Rome platform ellen is kevés. Egyszerűen nincs benne annyi kraft, és amire az Intel rá akart volna menni az a per core teljesítmény, de már abban is erősebb lesz a Zen 3, vagyis a Milan platform ellen ez az érv is kiesett. Maradt a niche market az AVX512-vel, amit az AMD szándékosan nem céloz. Nem akarja saját magát úgy szopatni, ahogy az Intel saját magával teszi.

    A Sapphire Rapids egy jó fejlesztésnek készült. Nyolc memóriacsatorna, HBM2, PCIe5, DDR5, 56 mag. Ehhez képest akkor érkezik, amikor az AMD Genoa. Utóbbiban szintén lesz HBM2, PCIe5, DDR5, de 12 memóriacsatorna és 96 mag. És hogy külön alázós legyen, majdnem 1 GB cache, illetve 4 thread per core, vagyis egy tokozásban 384 szál. Tudod mennyi VM-et tudsz majd futtatni egy ilyen AMD procival? Az Intelből legalább négy procit kell venned, hogy elérd ezt a sűrűséget. És akkor már mindjárt ott a TCO problémája, hiszen az a négy proci nem áll meg 250 wattnál, hanem bezabál majd 1 kilowattot. Ez az Intel gondja. Folyamatosan egy generáció mínuszban vannak, és amíg ezt nem fordítják meg, addig nem tudnak majd reagálni az AMD szerverpiaci fejlesztéseire. Mindegy, hogy milyen gyorsan dolgoznak, maga az execution a gond, nem az, hogy lustábbak az Intel mérnökei az AMD mérnökeinél. Emiatt volt óriási lépés, hogy az új CEO ezt gyorsan felismerte, mert ilyen működési modell mellett sosem lesz a fiókban csodafejlesztés. Magát az executiont kell megváltoztatni, hogy egyszer legyen.

    Az első kérdésemre pedig nem válaszoltál, hogy érted-e mit ír Yuri.
    Leírom neked, hogy az FCLK a fabric clock. Azt nem kell tuningolni. Az arra van, hogy az infinity fabricot működtesse. Ennek van egy órajelmaximuma, amivel működik, és arra kell venned optimális memóriát.
    A másik tényező az "incorrect CPPC tags relative to FIT and temperature are not even accounted for within these numbers". Yurinak van egy olyan rögeszméje, hogy amit nem lehet mérni az nincs. De valójában az AMD nem minden szenzorértéket küld ki. Ennek az a prózai oka, hogy van a Ryzen 5000-ben majdnem kétezer CPM. Ha most ezeknek az értékei egyenként kiolvashatók lennének, akkor rohadtul nem örülne neki senki, mert másodpercenként nagyjából kétezer szenzorértéket frissítene egy monitorozó szoftver, ami úgy jól le is foglalná a rendelkezésre álló processzormagok jó részét. Emiatt az AMD ugyan méri a hőmérsékletet, gyakorlatilag mindent mér belülről, de kifelé limitált információkat közöl. Emiatt tűnik úgy, hogy a CPPC tag nem korrekt, de valójában az, ugyanis az AMD kétféle konstrukciót különböztet meg a mag kiválasztásánál. Van legjobb mag és preferált mag. A legjobb mag egyértelmű. Az adott lapkán belül egy mag mindegyiknél jobb elektronikai karakterisztikával rendelkezik, nem biztos, hogy sokkal, de ott lesz a különbség, ugyanis a lapkákat gyártás után tesztelik, és ezeket az adatokat megállapítják, majd ennek megfelelően kerül beégetésre a processzoronként változó információ egy kis ROM-ba. Na most egyértelműen úgy tűnhet, hogy a legjobb magra kell kihelyezni egy egyszálú folyamatot, de rohadtul nem ilyen egyszerű a helyzet, ugyanis ez furcsa módon teljesítménycsökkenéshez is vezethet. Ennek az oka, hogy a Windows ütemezőjének is van egy magváltó rutinja, ami azt jelenti, hogy az adott munkafolyamat szempontjából nem garantált, hogy a legjobb mag adja a legnagyobb teljesítményt. Emiatt az AMD bevezette a rendszerbe a preferált magot, ami lehetővé teszi, hogy a korábbi munkafolyamatokat figyelembe véve döntsön a processzor arról, hogy melyik mag kapja az adott, egyszálú feladatot. Ezt aszerint dönti el a rendszer, hogy melyik adja a legnagyobb teljesítményt, és ehhez bizony figyelembe veszi még a hőmérsékletet, illetve meghatározza a szükséges feszültséget, mivel az utóbbi tényező is beleszólhat a kiválasztási folyamatba. Ezeket a dolgokat az AMD úgy menedzseli, hogy a firmware konkrétan hazudik az operációs rendszernek, vagyis szándékosan fals adatokat közvetít a szoftver felé, hogy az OS ütemezője olyan módon működjön, ami a belsőleg mért, nem kiolvasható adatoknak optimális. Ez nem bug, hanem feature. Ha nem lenne, akkor teljesítményvesztés lenne az eredménye.

    Később talán a Microsoft módosítja az ütemezőjét, és akkor az ennyire modern topológiák is jobban működhetnek rajta, de addig a valós értékeket el kell rejteni az OS elől, hogy nagyobb legyen a sebesség. És ugyanez igaz más programokra is.

    Na most ezt a rendszert valamennyire befolyásolhatod, és a ClockTuner for Ryzen pont ezt csinálja, amivel teljesítményt nyer, de csak rövid távon. És ez a kulcstényező. Az AMD a saját beállításait úgy alakította ki, hogy a boost hosszabb távon életben tartható legyen. Ennek az oka az volt, hogy a legtöbb játékos nem úgy játszik a játékot, hogy három percet játszik, ment, kilép, belép, újra játszik három percet... Sehol sem látsz ilyet. Emiatt nem az az optimális, ha mindenben ellövöd a rendszer tartalékait, mert CineBenchben talán több pontot kapsz, talán nagyobb lesz a beállított órajel is, de huzamosabb terhelés mellett ennek megvan az ára, tíz perccel később már kisebb lesz emiatt a teljesítmény. Az AMD saját dizájnja arra dolgozik, hogy a teljesítmény a lehető legjobb mértékben megőrizhető legyen, aminek az ára, hogy az első pár percben lesz kisebb a teljesítmény, de ha belegondolsz, akkor azt úgyis elvesztenéd pár perccel később. A ClockTuner for Ryzen ezt megfordítja, és pont bevezeti azt, hogy az első percekben adja ki magát a proci, és ennyi. Egy percig futó benckmarkokra frankó, de amint tíz percet játszanál, már hátrányod lesz belőle. Ettől gondolhatja azt Yuri, hogy ez a jó megoldás, de semmi joga nincs azt mondani, hogy az AMD rosszul csinálja, mert megvannak a gyári konfigurációnak is az előnyei. Az egész arról szól, hogy rövid ideig akarsz nagy teljesítményt lényegében löketekben (CTR-féle dizájn), vagy hosszan kitartva (AMD-féle dizájn).

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #101 üzenetére

    A Milan platform nem lesz olcsóbb, mint a Rome. Eleve sokkal gyorsabb és biztonságosabb. Ennek az AMD elkéri az árát. Nem lesz megfizethetetlen, de valamivel nő majd az ár Rome listaárához viszonyítva. Ez most kényelmes helyzet az AMD-nek, nincs az EPYC-nek alternatívája.

    Ez nem vélemény. Az Ice Lake-SP-ben nincs annyi mag, hogy megközelítsék a Rome vagy a Milan platformot. A biztonság tekintetében pedig hiányzik belőle az MKTME. Erről írtunk itt: [link] Az Intel biztonsági szempontból nagyjából a legelső, Naples kódnevű EPYC platform szintjéhez áll közel. A SEV-ES-t használó Rome nincs meg. A Milan pedig nagyon messze van, mert az AMD megint ugrik egy nagyot a SEV-SNP-vel. Utóbbiról itt írtunk: [link]

    Az Intel elsődlegesen azért gondolkodik kétutas platformban, mert kétutassal sem nehezen érik be a leggyorsabb egyutas EPYC-et. Az előző hsz-ben leírtam, hogy generációs hátrányban vannak, és emiatt a termékek, amiket piacra dobnak, úgy másfél év lemaradással szembesülnek. Nem győzőm hangsúlyozni, hogy az új CEO-nak mekkora pacsi, hogy ezt felismerte, mert ez az első lépés ahhoz, hogy újra legyen a szerverpiacon verseny. Évek kellenek majd hozzá, de maga a meglátás, hogy az Intel a mostani fejlesztési modell mellett sosem tudná befogni az AMD-t, hatalmas lépés a cégnek. Ha a fejlesztési modellen változtatnak, akkor nyílik lehetőség valami versenyre. Leghamarabb 2024-2025 környékén. Lehet persze, hogy 2026 lesz abból, de a lényeg a váltás, és ennek a váltásnak idővel meg lesz az eredménye. Csak ki kell várni. Itt a legnagyobb veszély az, hogy a befektetők besokallnak attól, hogy az új CEO a jövőre koncentrál, de igaza van. A közeljövőt már a jelen tönkretette, arra felesleges erőforrást pazarolni. Csak a pénzt égetnék el, de haszna nem lenne. Csak azt nehéz megmagyarázni azoknak, akik negyedévről-negyedévre látnak.

    A HEDT-piacról az Intel kivonult. Nem frissítették már régóta a platformjukat. De írtam az év elején, hogy újra felkerült az útitervre, az új CEO figyelembe veszi a jelentőségét, csak nem tud mit kiadni ide. Itt 24-64-magos Threadripperek vannak, rosszabb esetben PRO verziók. Erre még nincs válasz. Lesz majd a Sapphire Rapids átalakításával, de csak jövőre. Igaz akkor is kapnak majd a nyakukba egy 96-magos Threadrippert, de legalább újra felrakják magukat a térképre, ez egy apró lépés a verseny felé. Azt felesleges várni, hogy majd előhúznak a fiókból valamit. Nincs ott semmi.

    Az Intelnek pedig pont az a problémája, amit belinkeltél angolul. Mindegyik CEO Otellini óta elengedte a jövőt a jelenért. Ha annyira nagy jövő lenne ebben az execution modellben, akkor nem váltották volna le Briant és Bobot.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Yutani #106 üzenetére

    Az igények miatt. Az Intelre elsődlegesen az Epyc ott veszélyes, amikor lejár az adott rendszereknek az életútja. Ilyenkor már nem bővítik ezeket, hanem vesznek teljesen újakat. És amikor új rendszerről van szó, akkor főleg EPYC-et választanak. Hacsak nem valami niche igény merül fel az AVX-512-re.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #114 üzenetére

    Ha a WCCFtech megírta, hogy olcsóbb lesz, akkor biztos olcsóbb lesz. Elvégre sosem tévedett még a WCCFtech. Oh wait... Lisa lelépett már? :))

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #117 üzenetére

    Linkeld kérlek a megvásárolható termékeket az Inteltől, amelyek DDR5-öt és PCI Express 5.0-t támogatnak. Előre is köszönöm. :R

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #121 üzenetére

    A Sapphire Rapidsra gondolsz? Már egy ideje 2022H2-re van rakva az útitervben. Értem én, hogy 2019-ben még úgy volt, hogy 2021Q1-ben jelenik meg, de nem jelent meg. Az Ice Lake-SP csúszott, a Sapphire Rapids pedig ezzel együtt csúszik másfél évet az eredeti tervekhez képest.

    Ez az Intel fő gondja. Annyit csúsznak a fejlesztések, hogy ráesnek az AMD következő generációs EPYC-jére, és ott már megint egy generáció mínuszban vannak. Ezért dobott az Intel két CEO-t már az általad linkelt pénzügyi eredmények dacára. Másfél éves csúszás az lófasz, nem megfontolt execution. Olyan vezető kell, aki képes meglátni évekkel a termék megjelenése előtt, hogy versenyképes lesz-e a startkor, ha nem, akkor lője le a projektet a picsába, mert csak az erőforrást pazarolják rá. Egy épeszű vezető már 2018-ban lelőtte volna a Sapphire Rapids-et, és koncentrálna a következőre, hogy hamarabb jöjjön.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #124 üzenetére

    Így van. A Milan is csúszik negyed évet. A különbség az, hogy az Intel még a Rome-ot sem verte meg, és nem másfél év a csúszás, hanem csak negyed év. A probléma a részletekben van, és nem a big picture-ben. Ha a Sapphire Rapids jönne 2021Q2-ben, akkor semmi gond nem lenne, az okozza a gondot, hogy annyit csúszik, hogy megkapja a nyakába a Genoát. Ez egy executionnel kapcsolatos probléma. Tervezel valamit x generációjú EPYC ellen, és végül csak az x+1 generációra tudod piacra dobni. Persze, hogy így nehéz a Xeon élete.

    A Genoa annyira nincs pletykák szintjén, hogy már létezik belőle mérnöki minta. 96 mag lesz benne, Zen 4, PCI Express 5.0, DDR5, HBM, custom gyorsító opció (ACAP, FPGA, GPGPU) IF3-mal integrálva vagy külsőleg. Ezek azok a technológiák, amelyekre éppen építi az USA a két legerősebb szuperszámítógépét.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Emilió #127 üzenetére

    A szerver fenntartási költsége a lényeg. A proci ára igazán nem akkora tétel, mert alapvetően a szoftverlicencek, illetve az üzemeltetési költség lényegesen nagyobb lesz. Ezért tudott a Xeon annak ellenére is növekedni az Opteron idejében, miközben az AMD az Opteront azért borzalmasan olcsón adta ám. A Xeon árak töredékéért. De rossz volt a TCO, és a szoftverlicencek esetében hátrányos volt, ami fontosabb, mint egyszer sokat fizetni a procikért.

    Egy rakás design wint fel lehet sorolni az AMD mellett is, de bejelenteni valamit egyszerű, összerakni nehéz. Ékes példa erre az Aurora, amit eredetileg 2018-ban élesítettek volna, de az Intel 2017-es év végén törölte a hozzá tervezett Knights Hill gyorsítót. Akkor az építés elmaradt, és átkerült a projekt 2021-re, immáron Exascale rendszerként. Most az a baj, hogy az Intel nem tudja ekkora befejezni az új gyorsítót. Jelenleg 2022-re ígérik leghamarabb a komponenst, de úgy, hogy nem azt kapja a megrendelő, amit eredetileg kért, hanem készül egy átmeneti rendszert, majd később lecserélik az összes gyorsítókat olyanra, amiket eredetileg igényelt az ügyfél. De ez ilyen problémákról a sajtóbejelentésekben nem írnak. Minek ezzel terhelni a potenciális ügyfeleket. :)

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák