Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azopi74

    addikt

    válasz jacis #1 üzenetére

    Hát hol lenne a helye, a blikkben? Ahhoz túl magas színvonalú :)
    Szerintem meg pont idevaló, nem igazán mélyen szántó, jó szájbarágós, (bár kissé felületes és félrevezető) hogy ne csak a szakmabeliek értsék. Az ITcafé vagy más szakmai oldal által célzott közönség persze csak mosolyogna a cikken, de nem véletlenül nem oda szánták... Ez inkább afféle kitekintés a laikusok számára, hogy lássák, mi van a háttérben, érdekesség, nem más.

  • azopi74

    addikt

    válasz halkow #4 üzenetére

    SAP, mint adattároló cég? :lPersze, tárol adatokat is, de ennyi erővel az összes nagyobb cég adattároló cég :)
    Bár lehet, hogy neked ez jött le a cikkből, kicsit nagy hangsúlyt fektetett Bocha a szerverfarm bemutatására.
    De az SAP vígan termelné profitjának 99%-át akkor is, ha egy darab szervere sem lenne :)

  • azopi74

    addikt

    válasz gerii #12 üzenetére

    Ha versenyképes tudást akar az adott egyetem biztositani, akkor megveszi a licenszet akár több 100 k HUF-ért. Ez az összeg amúgy is aprópénz ahhoz képest, amennyit SAP tanácsadókra/fejlesztőkre/üzemeltetőkre (mint oktatókra) kellene költenie az adott intézménynek a versenyképes tudás biztositásához. Sajnos erre viszont már tényleg nem futja az egyetemeknek, épp ezért ne is b0zzon senki abban, hogy bármelyik oktatási intézmény keretein belül értelmes SAP oktatást kaphat. Az jópár ezer EUR lenne diákonként, szemeszterenként. Maximum alapozást kaphatnak (amire jó esetben a vizsga után pár napig emlékeznek, de mire elhelyezkednek egy vállalatnál, már általában semmire - ezt tapasztalotból mondom) Ebből a szempontból persze bizonyos szempontból ablakon kidobott pénz a licenszdij is, dehát olyan jól néz ki az adott oktatási intézmény adatlapján, hogy SAP-t is oktatnak... Akár OpenERP-n is bemutathatnák az ERP alapokat, az GNU licensz alatt ingyenes lenne az oktatási intézményeknek, de arra még nehezebb lenne oktatót találni, szóval a TCO sokkal magasabb lenne...
    Esetleg valami lightweight ERP, pl Microsoft Dynamics Academic Alliance (DynAA) megfontolandóbb lehet az egyetemeknek. Bár azt nem tudom, hogy ennek keretében Dynamics AX licenszet is kapnak-e az intézmények, vagy csak Dynamics NAV-ot (az csak homokozókészlet óvodásoknak)

  • azopi74

    addikt

    válasz vicze #9 üzenetére

    "SAP elég nagy versenyben van az Oracle-lel és lassan MS-sel is.(Ők azért még egyelőre csak kis- és középváltakozásokat tudnak kiszolgálni a Dynamics-sal, de alulról támadnak jóval olcsóbban.)"

    Dynamics AX 2013 R3-hoz volt már szerencséd? Simán elmegy az nagyvállalati környezetben is, szépen felnőtt a nagyokhoz, Oracle-t szvsz le is hagyta (SAP persze még messze van). Sőt, bizonyos szempontból már az AZ 2009- is köröket vert a versenytársakra) Persze ez iparág függő, gyártócégeknél pl kényszerűség az SAP, mert nincs más vesenyképes cucc TCO-ban. Bár gyártásban továbbra is a "Tier II" nevű "gyártó" a piacvezető :)

    [link]

    Még mindig tudnak labdába rúgni az aprócska, egyes iparágakra specializált ERP cégek is, főleg a magas migrációs költségek miatt nem váltottak még a "nagy három" valamelyikére. De lassan mindenki át fog állni valamelyik nagyra (ebből a szempomtból a MS előtt látom a legnagyobb növekedési potenciált, mert sokkal méretezhetőbb, mint bármelyik versenytársa, startup-oknak és Tier II-ről váltóknak tökéletes választás)

    PS: Azt nem tudom, hogy a fenti statisztika Tier II-nek mutatja-e az Oracle által menetrenszerűen felvásárolt ERP cégek részesedését (JD Edwards, PeopleSoft, stb) vagy az Oracle részesedésébe tudja be. Gyan0tom, hogy az utóbbi.

  • azopi74

    addikt

    válasz vicze #31 üzenetére

    "NAV 2009 R2, remélem ez mindent elmond. :P "

    No comment :)

    "Dynamics-szal az a baj, hogy minden honnan összevásárolt cégek és fejlesztőket kell valami egységes irányvonalra rakni és ez még mindig nem sikerült."

    Hát igen, ez egy kicsit emlékeztet arra a kálváriára, amit a consumer piacon él meg a MS jelenleg (WP, Windows RT, Wndows 8 stb). Szvsz Satya Nadella valami rendet tud itt is kovácsolni, elvégre mégiscsak Microsoft Business Solutions-ból gyütt ember, 6 éven át felelt a Dynamics ERP-ért meg a Dynamics CRM-ért is... Abban az időszakban, amikor a semmiből jöttek fel a jelenlegi szintre.

    "Amúgy mindig lesznek olyan specializált EPR-ek, amik adott helyre jobbak mint a piacvezető."

    Soha se mondd, hogy soha. Izé.. Soha se mond hogy mindig :)
    Hogy mobilarena-s példánál maradjak, pár éve még mind úgy gondoltuk, hogy mindig lesznek digitális kamerák, MP3 lejátszók, GPS navigációs cuccok, video playerek, e-bookok, butatelefonok, stb, aztán ma meg ott tartunk, hogy vannak általános célú, univerzális okostelefonok, meg tabletek/phabletek oszt jó napot. Persze, vannak még céleszközök, de részesedésük közel0t a nullához, ha még nem érték azt el. Ha egyszerűen nem érdemes gyártani adott célpiacra szánt szánt eszközt, mert magasabb a bekerülési költség, mint ha egy all-in-one-t vennél, akkor az az adott céleszköz szép lassan ki fog szorulni a piacról, és a gyártója nagyon nehéz pénzügyi helyzetbe kerül.

  • azopi74

    addikt

    válasz gabancs #33 üzenetére

    Mi benne a bonyolult? Egyszer kell csak a GUI-jával megbarátkozni, onnantól kezdve eléggé kézenfekvő minden tranzakciójának a kezelése. A kezeléssel semmi gond nincs. Hacsak a bőség zavarától nem szédülsz meg, mert itt a lehetőség tárháza szinte kifogyhatatlan, power usereknek optimális, olyan dolgokat meg lehet oldani, be lehet áll0tani, amihez más rendszerekben fejlesztés szükséges, vagy még fejlesztéssel sem lehetséges. Persze egy word használata is bonyolult egy notepad-hez képest, meg egy Adobe Photoshop is a pain-hez képest :)

  • azopi74

    addikt

    válasz macskea #14 üzenetére

    Szerintem mindenki, akinek volt szerencséje az sap-n kívül bármilyen más rendszerhez is, az az SAP önkéntes reklámemberévé válik... Elég hosszú a lista, volt JD edwards, baan (katasztrófa!) oracle, dynamix és elődei (navision es axapta), hogy csak a nagyobbakat említsem, meg egy tucat iparág-specifikus ERP. Hát ezek közül bármelyik után visszatérni SAP-ra olyan, mint egy hosszú rémálomból felébredni... Persze alapvető emberi dolog, hogy az ember szidja a munkaeszközét (hiszen ki szeret dolgozni? :), de csak addig, amíg nem tapasztalja meg a valódi pokoli kínokat :)

  • azopi74

    addikt

    válasz vicze #39 üzenetére

    Ez szép és jó addig amíg kapsz oktatást hozzá, meg elmagyarázzák, hogy működik, de mikor "itt van ezt kell használni", akkor kb. fejvakarás...

    Hát ami oktatást én kaptam, abból nem sok minden használtam ... Bár már elég rég volt az első SAP oktatásom, (mármint amit nem én tartottam, hanem nekem tartották ), így nem nagyon emlékszem a dologra, asszem a Samsungnál dolgoztam épp, valamikor az ezredforduló tájékán, és valami koreai csávót küldtek le az anyacégtől SAP-t oktatni a bevezetés előtt, próbálta előadni a dolgot, alig érthető angolsággal, de sok hasznát nem vettük, az biztos ... Szerintem a legjobb autodidakta módon megtanulni . No meg ERPGenie, Google a jó barátod... Sőt, még az SAP saját online dokumentációi is elég részletesek (felhasználói/kulcsfelhasználói szinten ) , és jól használhatók. A core modulok használata szerintem elég jól vannak megcsinálva, és intuitív módon használható, ha az embernek már van némi ERP tapasztalata, és tisztában van általában a lelkivilágukkal. (bár SAP-nak egy kicsit más a filozófiája, mint az angolszász rendszereknek) Csak nehogy magyar felületen akarjon valaki eligazodni, mert elég hajmeresztő fordítások vannak itt-ott, azt képtelen vagyok megszokni :) De az angol szerencsére úgyis szinte mindenhol telepítve van.

    Nem tagadom, van persze néhány feketebárány terület SAP-ban, amik elég hányadék módon vannak integrálva, pl FI-n belül a tárgyi eszköz modul (bár utóbbi időben fejlődött), SD-ben is vannak itt-ott csúnyaságok, HR-ről meg inkább ne is beszéljünk. (azt csak érintőlegesen ismerem szerencsére, de sok jót nem hallottam róla) :D Mondjuk szerencsére nekem FI/CO/MM/SD és EC-CS (nem SD/CS :)) a fő területeim, azok meg elég f*szán meg vannak csinálva, lehet, hogy ezért vagyok kissé elfogult.

    Word-öt szerintem készségileg el lehet sajátítani valamilyen szinten, egy ERP-t azért nem. :)"

    Hát kissé időigényesebb, azt aláírom :)
    Sőt, talán még egy excelnél is húzósabb a dolog :D

  • azopi74

    addikt

    válasz gabancs #40 üzenetére

    "Én nem használom szerencsére, de azt látom, hogy a különböző kódokat egy könyvből lesik ki. "

    kódokat? Milyen kódokat? milyen könyvből?
    Az még az SAP R/1 lehetett talán :) Nem kell semmiféle kódokat kilesni, minden ott van az ember előtt, akár standard SAP menüből, akár user menüből, akár Favorites-ból.. Persze előbb utóbb ugyis az ember fejében lesz egy halom tranzakciókód, mert azért még mindig az e leggyorsabb elérése a tranzakcióknak, de a kevésbé "virtuóz felhasználóknak is rengeteg lehetősége van.

    Az ilyen könyvből kódlesős dolog nem feltétlenül a SAP hibája :) Persze sokféle felhasználóval hozott engem is össze a sors az évek során, tudnék mesélni én is sokat, de nem offolom szét a topicot...

    "Az SAP-hoz bele se tudnék kezdeni."

    Akkor más ERP-hez sem. Ha semmi közöd a vállalatirányításhoz, ügyvitelhez, logisztikához, számvitelhez, kontrollinghoz, adatbázisokhoz, stb..., akkor ez természetes. De ez nem a szoftver problémája, csak épp valszleg távoli terület a szakmádtól Én is sűrűn pislognék, ha azt mondaná valaki, hogy tervezzek meg autocad-ben mondjuk egy kuplungot , vagy egy hétvégi házat, de nem azért mert a adott szoftver túl bonyolult számomra, hiszen azt sem tudom, hogy mit és hogyan kéne vele csinálni, és hogy hogy fogjak hozzá :) Felőlem rakhatnak elém akármilyen szoftvert...

  • azopi74

    addikt

    válasz vicze #45 üzenetére

    A készpénzes példánál azért még az áramos is jobb volt :)

    Talán jobb lett valami olyan példa arra, hogy miért szükséges a HANA, hogy jelenleg egy átlagos gyártó cégnél havi zárások vannak, mivel havi reportok vannak a management felé, ami azt jelenti, hogy hó közben a vezetőségnek semmi információja sincs pl egy adott termék vagy egy adott üzemegység gazdaságosságáról, mivel addig csak a tranzakciós rendszerben vannak egyes adatok, szétszórva, de azok alapján nem lehet értelmes döntést hozni, hogy melyik termék gyártását érdemes leállítani, melyiket felfuttatni, melyik üzemet érdemes bezárni, stb...

    Ezért gyakorlatilag egy hónapig fekete doboz a management számára az irányításuk alatt lévő vállalat, meg kell várni a hó végét, szépen minden osztály befejezi a kis zárlati teendőjüket, hogy aztán a végén felmenjen a szükséges adattömeg a szükséges struktúrában a tranzakciós rendszerből az üzleti intelligencia (BW/BI) rendszerbe / adatraktárba, ahonnan már elérheti a kedves management a számukra előregyártott reportokat gombnyomásra, amik szükséges bölcs döntéseiknek meghozásához :)
    De ha realtime módon történik mindez, akkor abban a pillanatban látja a felelős vezető, hogy valahol baj van, és beavatkozást igényel a dolog. Bár előbb-utóbb eljutunk odáig is, hogy a (persze nem stratégiai jellegű, CSAK operatív jellegű) döntéseket is meghozza a Business Intelligence , emberi beavatkozás nélkül :D

  • azopi74

    addikt

    válasz Egon #52 üzenetére

    Ha csak pénzügy/ számvitel/ hr kell, semmi más, akkor a sap mindenképpen overkill, bár szerintem az oracle e-business suite is. Egyébként meg a licenszdíjakban nincs olyan nagy különbség, viszont ha valami olyan customizingot akarsz, amihez külső fejlesztés kell, az viszont elég húzós. Bár sokszor teljesen felesleges és értelmetlen testreszabásokat kérnek a cégek, nem létező problémákra, vagy olyanokra, amit máshogy is meg lehetne oldani, dehát ha van rá pénz, miért ne? A konzultáns cég meg hulye lenne felvilágosítani az ügyfelet, hogy felesleges, amit kér, inkább gyorsan megcsinálják jó pénzért...

Új hozzászólás Aktív témák