Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zseko

    veterán

    Üdv, egy kis problémám lenne, és segítséget szeretnék kérni. Mivel kissé ideges vagyok jelenleg, ezért légyszi nézzétek el, ha kicsit idegesen fogalmazok.
    Évek óta tesztelgetek már linuxot, így annyira nem ismeretlen számomra, mélyebben persze nem értek hozzá, még ha volt is, hogy két évig csak az volt a rendszerem. Mint például a grub, amire most szükségem lenne.

    Összeraktam egy új gépet, a régi ssd-t pedig linuxnak szántam. Általában úgy telepítek, hogy minden egyéb háttértár le van húzva a gépről, csak az marad amire a rendszer megy. Most ezt nem tettem meg, mert az új ssd-m amin a windows 10 van az M.2-es, így nem szereltem szét miatta a gépet - és be is szoptam.

    Szóval azon az ssd-n egy win10 van. A régire pedig egy LinuxMint 18.3-at telepítettem. Mivel most szokásomtól eltérően voltam annyira idióta, hogy megbíztam a gyökér fejlesztőkben, ezért hagytam hogy ő partícionálja meg a lemezt, és telepítsen, nem pedig magam konfiguráltam, ami hiba volt. Így a grub fogta, és szépen belebarmolt a másik rendszerbe, szétkúrta a win rendszerindítását, a linuxot tartalmazó ssd-t lehúzva nem indul a win :W :W Persze indításkor sem választható, nincs a menüben. Most komolyan, áhhh... :W inkább le sem írom mit gondolok.

    Hogyan tudnám újra elindítani a win-t?

    HR24.hu

  • zseko

    veterán

    válasz lev258 #57154 üzenetére

    Igen, erre rájöttem :( Közben eszembe jutott, hogy az előző linux telepítésnél az egyéni módot választva én adhattam meg, hogy hová tegye a grubot. Csak azt nem értem, miért nem az a lemez az alapértelmezett ahová telepítek, miért kell belebarmolni egy másik rendszer indításába, és miért nem kérdezi meg hogy mit csináljon?! :((( Áhhhh... :U
    Nem csináltam win recovery lemezt eddig (most már lesz... :) ), de hálistennek pont nem azt a pendrive-ot használtam fel amin a win10 telepítő van. Bonyolít(hat)ja a helyzetet, hogy a win valami hibrid alvásmódot használhat, ahogy olvasgatom. Na mindegy, meglátom mit tudok elérni a win telepítővel...

    (#57155) King Unique jah, lehet oda kellene ez ügyben írni... :) Közben lefutattam amit írtál, talált is win bejegyzést, mindjárt tesztelem is működik-e, köszi :)

    [ Szerkesztve ]

    HR24.hu

  • zseko

    veterán

    válasz lev258 #57158 üzenetére

    Működött, köszi mindkettőtöknek :) Azt meg lehet oldani, hogy a grub átkerüljön arra a meghajtóra amin maga a rendszer is van? Vagy egyszerűbb, ha újrateszem, most már rendesen? Persze miután helyreraktam a win indítását...
    Hát, EFI-t annyira nem ismerem... 'Sikeresen' ide módban telepítettem a win10-et, erre reagált is a linux telepítő, így annál is kihagytam.

    (#57155) King Unique
    Ha 2 külön háttértár van és fontos, hogy egyik OS telepítése ne akarjon bele a másikon lévőbe, akkor viszont a kézi particionálás és a rendszerbetöltő helyének manuális megadása a célszerű. Vagy fizikálisan leválasztani a telepítés idejére a másik eszközt.
    Mindig így szoktam, már legalább 10 éve... Csak most már M.2-es az új ssd, így ki kellett volna csavarozni és nehezen hozzáférhető, valamint kézileg szoktam mindig partícionálni, hát most nem úgy tettem...:/ Meg is jártam :B

    (#57159) ubyegon2 Már bocs, de milyen jogon dönti el a fejlesztő, hogy márpedig ő egy másik meghajtón működő rendszerbe nyúl bele a telepítésre szánt meghajtó helyett? Valamint ha már felismeri hogy azon rendszer van, hiszen felismeri, mert abba ír bele, akkor miért nem képes magától berakni a rendszerindítását? De ilyen alapon már rakhatná eleve is a saját 'portájára'. Mint ahogy a kolléga is írta, egyébként attól, hogy települt a GRUB, normál esetben még mindkét OS-t el kellene tudni indítania.
    Várom a képet arról, hogy hol kérdezi a grub telepítésének helyét az egyéni beállítású telepítésen kívül. Ha én voltam a béna és nem vettem észre, akkor elismerem, hogy balfasz voltam, de nem hinném, hogy attól, hogy én rábíztam a rendszerre a partícionálást, ne tudná megoldani korrekten, a másik rendszer rendszerindításának szétcseszése nélkül. És ez pedig bizony fejlesztői error.

    HR24.hu

  • zseko

    veterán

    válasz Vladi #57161 üzenetére

    Hát na :) Szerencsére sikerült helyrerakni, már csak valahogy le kell szedni a grubot a wines meghajtóról.
    Aztán már csak egy normálisan működőképes disztrót kell találnom...

    (#57163) nahaggyámár Nem. A sima alap telepítésen hagytam, semmit nem piszkáltam. A kézi telepítést szoktam mindig használni, most nem tettem meg. Én meg úgy emlékszem, hogy az alap telepítés az mindig is belenyúlt a wines rendszerbe és oda teszi magát, erről most elfeledkeztem.

    [ Szerkesztve ]

    HR24.hu

  • zseko

    veterán

    válasz Rimuru #57166 üzenetére

    Köszi!

    Win telepítő külön állatfaj, ha ott véletlenül félrekattintasz, már csak a GetDataBack marad :) Ezért is már 10+ éve csak úgy telepítek (kivéve ma... :U) hogy csak 1 meghajtó marad a gépben.

    (#57167) ubyegon2 persze, értem én, mindenki hülye csak te vagy helikopter. Megoldódott, úgyhogy leszakadhatunk a témáról, aki meg segített annak köszönöm szépen. Ugyan én voltam a balfasz, hogy nem úgy telepítettem ahogy szoktam, és emiatt elsőre kissé idegesen fogalmaztam, azért a legtöbben sikeresen tudták ignorálni a hülyeségemet. Már 2002 körül sem értettem ezt a hozzáállást a telepítésnél, csakhogy azóta már eltelt 15 év, vártam némi fejlődést.

    [ Szerkesztve ]

    HR24.hu

  • zseko

    veterán

    válasz Rimuru #57187 üzenetére

    Az eredményt megosztanád esetleg, kíváncsi vagyok, jöhet privátban is. Mivel nem linux a fő platformom, így hülyeségeket nem akartam beírni hogy lássam. Egyébként 2009-től használtam csak linuxot, két évig, arról jó emlékeim vannak. Sajnos azóta sincs olyan amelyikkel ne lett volna valami problémám (leginkább teljesítménybeli), a windows mindig is jobban, problémamentesebben működik :(

    HR24.hu

Új hozzászólás Aktív témák