Hirdetés
- Mobil flották
- Amazfit Balance - ár-érték egyensúly
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- A mobilos gaming aranykorát ígéri a Red Magic 10 Pro különkiadása
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Honor 200 - kétszázért pont jó lenne
- Áprilisban várható az iOS 18.4
- Samsung Galaxy S24 FE - később
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- A Nothing Phone (3a), feketén-fehéren
-
Mobilarena
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petya XT
senior tag
válasz
V.Stryker #101942 üzenetére
Mindegyiknél elengedhetetlen a kompromisszumkészség. Amelyikre azt mondod telepítés után, hogy igen, ilyet kerestem, az talán megéri az időt és az energiát a tanulásra. Azt kell használni.
Sokat nem adnék ezekre a véleményekre, mert mindenki azt hypolja, ami neki éppen van, és minden hardver különböző, és máshogy teljesítenek. Megnézed mondjuk a Distrowatch-on az első 10-et, azokból érdemes válogatni, de az sem használat szerinti rangsor, hanem kattintás alapján mért. A használni kívánt szoftverek fogják eldönteni úgyis, hogy mit lehet és mit nem érdemes erőltetni.
-
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #101782 üzenetére
Persze, most csak a LibreOffice kapcsán merült fel bennem, mint elméleti kérdés, a későbbi időkre
Teljesen rendben van. Az EOS Welcome, apps, logs, installer maradt angol, de azokkal elboldogulok, ha kellenének. A Cinnamon és a programok teljesen magyarok.
Tettem rá Pamacsot is....már csak használni kell.Érdekesség. Itt sem akart működni az Intel hardveres gyorsítása a médialejátszóknál, kellett neki a libva-intel-driver. Ez már a Manjaron is volt probléma. Ezt leszámítva, meg a Cinnamon aprólékos testreszabásán kívül semmi problémám nem volt vele. A firewalld-t lecseréltem ufw-re, mert valamiért nem maradtak meg a nyitott portok újraindítás után. Hiába állítottam be a hálózati csatoló public zónájára, elvesztek.
De tényleg csak ennyi volt, pedig féltem tőle. Nekem bejött ez a rendszer. -
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #101772 üzenetére
Ékes magyar nyelven beszél most, csak a KDE-t használom angolul, amikor éppen használom. Igen, ott szoktam meg én is, az adminisztráció fülön, viszont ott nincs, sőt sehol sincs
Cinnamon. Lehet emiatt? A KDE alatt van ilyen, azt tudom.
Frissítéskor sem talál erre semmit, tehát feltételezem nem "húzza" le a nyelvi fájlokat. Sanszos nekem, hogy grafikus módon ez nem fog menni.
-
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #101767 üzenetére
Segítenél egy picit az Endeavour kapcsán? A hiányzó lokalizációkat hogyan tudom telepíteni? Az OS specifikus programjaiban nem találtam ilyen lehetőséget. Most egyenlőre nincs ilyen problémám, de a LibreOffice kapcsán csak programhoz kapcsolódóan tudtam letölteni.
sudo pacman -S libreoffice-still-hu
Van erre valami olyan megoldás, ami az egész rendszerre vonatkozik, vagy minden programnál így kell csinálni? A Manjaron volt a Manjaro settings, abban talán volt ilyen opció. Mondjuk nem probléma, csak nekem furcsa.
-
Petya XT
senior tag
válasz
urandom0 #101755 üzenetére
Én nem veszem fel ezeket már, de aminek részleges a honosítása, célszerű az eredeti nyelven használni, mert elég idegesítő, ha egy programon belül is több nyelv van jelen.
A KDE kapcsán több embertől hallottam, hogy ezért nem is hajlandóak feltenni, mert a teljes angol nem oké, és a részleges magyar sem. Disztróban meg teljesen mindegy, maga a KDE ilyen. Bár nem tudom, ahol nem változik gyakran, vagy régebbi verzió van belőle, ott előbb-utóbb csak le lesz fordítva teljesen. Ezt gondolom...nem tudom. A Cinnamon-nál van infó róla, a Mintes srácok jóvoltából, de a KDE esetében nem tudom. Azt sem, hogy kik csinálják.
zoltanz:
Halkan megjegyzem. "2025 a Linux éve leszÉn borítékolnám, hogy nem lesz. Helyette a "jó" kis Intel GMA-s alaplapok, a Duo,Quad vonallal maradnak W7-en(hiába köhög már a szerencsétlen), vagy a szekrényben. Nem sok szaladgál már belőlük, amik igen, azokat jellemzően nem piszkálják, hiába olyan, mint egy szita. Nagyon extrémnek kell lennie valakinek ahhoz, hogy W11-et erőltessen rá napi használatra. Meg tényleg....minek? Kínszenvedés. 8k egy 3-4 gen brand használtan. Kb. bármelyik linux vígan elszaladgál rajtuk. Meg W10/11 is.
-
Petya XT
senior tag
válasz
sicc_innen #101751 üzenetére
Szia,
Nálam a live mód angol volt. De telepítés után biztos, hogy a korábban próbált KDE az vegyes volt, voltak modulok, amik angol nyelven maradtak.
A Cinnamonnak jó a fordítása, ennél ezt nem tapasztaltam. Mondjuk a konfigurálása a Cinnamonnak az tovább tartott, ikonok, hangok, ilyenek miatt. A KDE ebből a szempontból egyszerűbb. Azt vettem észre, hogyha nagyon zavaró a KDE ilyen felemás fordítása, érdemesebb angol nyelven hagyni. -
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #101711 üzenetére
Pár hetes használat után azt kell, hogy mondjam, nagyon kellemes kis rendszer az Endeavour. Cinnamon-nal repül a gép. Nem sírom vissza a Mintet. Mindent tud ez is, amit a Mint tudott. Csak itt jó a hang, a Minten folyamatosan probléma volt vele, nem is tudtam beállítani rendesen a késleltetést. Azt a pár parancsot meg megtanulja az ember, ami kell.
-
Petya XT
senior tag
válasz
sh4d0w #101117 üzenetére
...csak most bepöccentem, holnapra elmúlik. Gyűlt már egy ideje. És igazad is van, én nem tájékozodtam, azért nem, mert azt hittem, hogy ez így jó gyakorlat... Kiderült, hogy nem.
A Mercusys kapcsán leültem a földre, hogy ilyen terméket lehet árulni egyáltalán. Kritikán aluli. Legalábbis ez.
-
Petya XT
senior tag
válasz
sh4d0w #101111 üzenetére
Az igazsághoz meg hozzátartozik még a tegnapi eset margójára, hogy soha nem tanultam számítástechnikát, így szerintem ez nem volt fair a hol tanultad írás. Nem esett jól, megmondom őszintén. Ahogy a másik topikban se a parasztozás némelyik embertől... Kezd egy kicsit sok lenni ebből. És lehet megint dumálni, már nem érdekel.
Oké, félretájékoztattam, szándékom ellenére. Ha az adott disztró hivatalos fórumán ezt látom leírva, hogy így csinálják, elhiszem. Uby-nak viszont köszönöm az ismertetőt, azzal legalább haladtam előre a témában....Ne haragudj, de ez mostmár nagyon kikívánkozott.
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #101110 üzenetére
A Windows 10/11 esetében sajnos a kimenő is ugyanolyan fontos. Inkább így, mint mindenféle buharátor programmal kiszedni a "sallangot". Nézegettem a blokkolt kapcsolatokat kifelé, a "túl beszédes" enyhe kifejezés. A Linux alapjáraton néma kifelé, szerencsére nincs tele hazapofázó programokkal. Van egy ilyen hálozati applet, azon nézegettem, de magától semmi nem beszél kifelé, legalábbis én nem láttam. Nagyon markánsan látszik, ha megindul egy torrent, vagy egy böngésző... Tényleg érdekes volt látni, hogy a FF is merre hova.
Nem is vitatom az UFW képességeit, csak számomra nehéz konfigurálni a kimenő szabályokat. Meg nem is érdekel linux alatt, mert nem Windows. -
Petya XT
senior tag
válasz
ViZion #101107 üzenetére
Köszönöm a válaszod, a TinyWall-t nagyon hiányolom, kár, hogy nincs valami hasonló megoldás linux alá. Mielőtt nekem esnek, biztos van, de én nem tudom beállítani, ill kézzel nem tudok felvenni minden szabályt. A kimenő forgalom szűrés miatt választottam én is, meg persze azért mert magyar, és ingyenes, és egyszerű, mint a fakocka. Windows alá a legjobb szerintem. Apropó DNS szűrés, ez a Quad9 projekt nagyon ígéretes, csak borzasztóan lassú néha. De nekem nagyon tetszik. Egyébiránt marad a Cloudflare, ott is a 1.1.1.2, 1.0.0.2, ez blokkol ismert kártékony dolgokat is. Célhardverben nem gondolkodtam, nincs is szükségem rá. Sajnos a kérdésedre nem tudom a választ, soha nem volt NAS-om, és a samba-hoz sem értek.
De hátha érkezik valaki...
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #101104 üzenetére
A firmware frissítés szokott nálam a baj lenni. Az előző routeremhez 2015-ben volt utoljára, ezért cseréltem le. Valami volt ezzel a kicsi TP-Link-kel, ha ehhez most kiadtak frissítést, de így még tudom használni egy darabig. Igaz 100 Mbit/s, nem égeti el a kábelt. Ezeket a beállításokat én is meg szoktam csinálni, az UPnP-t kikapcsolom, csak egy MAC-ről lehet elérni. WAN pingre nem válaszol..stb. Bár ha valaki nagyon be akar jönni, be is fog... gyanítom. Csak régi ez is.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #101102 üzenetére
Érdekes ez.
Én most egy TL-WR840N router használok, mert az új Mercusys MR30G gigabites router gyakorlatilag a használhatatlan kategória volt, a legkisebb P2P forgalomnál is letérdelt, de úgy nullára. Szerencsére a kicsi tipli routerhez pár hónapja volt még firmware frissítés, bár azt nem tudom, hogy a tűzfal részét érintette e. Windows-on TinyWall, itt ufw, ez nálam is be van kapcsolva, P2P portnyitással. A profilokat nem teljesen értem, én az otthonira raktam.Tehát akkor inkább az elavultság számít ezeknél a routereknél? Megtévesztő tud lenni akkor.
-
Petya XT
senior tag
válasz
sh4d0w #101084 üzenetére
Akkor nálam ez egy rossz gyakorlat volt. Crypttab létrehozására, fstab szerkesztésre használtam így a Nemot. Egyszer a crypttab okán valami fórumon volt, azóta így csináltam.
Uby:
Ezt most nem értem, mi köze van ennek a FF problémához?
Köszönöm az ismertetőt, kicsit utánaolvastam, de ahogy olvasgattam, nem csak én kevertem össze.
Mindenesetre rossz tanácsot adtam, ezért elnézést kérek.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100927 üzenetére
Eredetileg volt a snap VLC. Nem tudom, hogy az Nvidia drivernek van e köze hozzá, de az utólag telepített két programom nagyon lassan indult 20-25 mp, a VLC ráadásul az asztali környezetet is elvitte--->reset. Utána ment a Synapticból fel a másik, az csíkozott, csíkozik, de amúgy rendben van.
Tettem egy próbát az mpv/celluloid kombinációval, azzal most így tökéletes a videólejátszás. Ha csak ennyi lenne, akkor ezt így hagynám is. Egyébként gyors az Ubuntu, nincs vele baj. I5 4590/16GB/GTX 1060/SSD. Indokolatlanul lassúak volt a snap-es progik valamiért. Csak így meg már olyan, mintha Mintet használnék.
Nézegettem a VLC beállításait is, de erre a problémára, számomra releváns beállítást nem találtam. Legutóbb Zorinon láttam ilyen eszeveszett ST-et videó lejátszásnál.csixy: Igen az irfanview miatt toltam sokáig a wine-t, de már megbékéltem a Pix-szel, vagy ennek nélkülözése esetén a gThumbbal.
Nagyon sokára szoktam át én is, nekem is ezért volt wine, meg a winrar(ezt mondjuk ép ésszel megindokolni sem tudnám, hogy miért) miatt. Mára el is felejtettem ezeket a programokat.
Nagyon szeretem az unrar/file-roller-t és gThumb-ot is.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100922 üzenetére
Az volt a tapasztalatom idáig, hogy maguk a rendszerek nem is kifejezetten erőforrás igényesek. Még a KDE is elvan alapjáraton 1GB RAM-on, a Cinnamon 800-900 MB. A proci szokott elfogyni néha, főleg, ha a FF, ha egy YT, Egy Google Earth, vagy Yandex Maps egyszerre van megnyitva. Ezekhez a régebbi procikhoz a böngészőnek nincsen hardveres gyorsítása pl. a YT videókhoz, de éppen nézegettem, hogy hiába teszem bele a 1060-at, ahhoz sincsen. A Brave-nek van(úgy láttam, hogy dolgozi a videó motor), a FF mindent izomból csinál, elvérzik ez a régi I5.
-
Petya XT
senior tag
-
Petya XT
senior tag
válasz
csixy #100916 üzenetére
Nézegettem egy kicsit, a probléma az NTFS3 driverhez köthető Mint alatt valamiért. Debian alatt senkinél sem jelentkezik ez az NTFS csatolás hiba. Érdekes. A korábbi Mint verziókban más driver volt?
Tibi: Sikerült eltávolítanom a snapet, de most olyan screen tearing van VLC alatt, hogy tényleg nagyon gáz. Lehet, hogy mégsem az alap Ubi lesz az én rendszerem.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100899 üzenetére
Nálam a 3,5-es volt a sláger, 2,5-es IDE lemezzel talán egyszer-kétszer találkoztam, akkor is szerencsére gép nélkül, mentésre. Amúgy sem szeretem a laposokat, törik a zsanér a régi gépeknél, komplikált szerelés(mindenki előtt felrémlenek a YT videók, hogyan is kell akkor ezt most szétszedni?). Asztali volt sok. Ma már inkább komplett gép összerakás, Windows telepítés, vírusírtás kéne!!(ez a kedvencem
), törölt média visszahozatala, bár ritkán. Amilyen hardver árak vannak, nem is baj. Ha nem sikerül valami, legalább nem kell kicsengetni az árát, nagy kockázat, pici pénzért. Ha havernak csinálod még rosszabb, mert az ingyé van ugye.
Az enyémen is van 2,5 IDE, az ára tényleg nem volt egyszerű, ha jól emlékszem 2005-2006 körül valami 20k volt. Mondjuk ezek most sem olcsók, ha minőségit szeretnél. És valóban, egy délután ráment, jobb esetben. A "disznóólról" nem is beszélve, amikor úgy nézett ki minden asztal, mint egy kitaposott béka.
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #100895 üzenetére
Hú, pedig rengeteg lemez volt. Sokat cseréltem, amikor elterjedt a SATA. Azokhoz kellett ez a speckó cucc, muszáj volt. Ezzel lehetett haladni. 40-eres, 80 eres kábeltenger, meg a
kib@szottjumper, a fenének sem volt kedve, ideje ahhoz. Hát egy igazi életérzés volt. Régenmindenjobbvót. Nem, nem volt jobb.Az alapfelállás az volt, hogy az új gépeken már nem volt alaplapi IDE, így ezekről kívülről kellett az adatokat átmozgatni.
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #100893 üzenetére
Nekem még 4 darab 3,5-es lemez van szolgálatban. Ezeket a dokkolós cuccokat én nem szeretem, volt régen, az egyik lemezem azóta is hordozza a 934 adatkapcsolati hibát magában. Az mind a dokkoló volt. Van egy kis univerzális kockám, IDE/SATA lemezekhez, külső táppal. Adatmentéshez használtam régebben, de egyre kevesebb a maszek meló, így azt se vettem elő már régen.
Valami hasonló:
-
Petya XT
senior tag
válasz
Kacsasült #100888 üzenetére
Hangja milyen bekapcsoláskor? Tedd rá a tenyered, ha érzel ciklikus rezgést, ill van pattogó hang, akkor vagy nem elég a táp, amit kap, vagy rossz. Ha rendben van, akkor szépen, ütemesen pár másodperc alatt felpörög, utána hallasz egy markánsabb hangot, ahogy elkezd "dolgozni".
Bocs egyszerűen nem tudtam más szavakkal leírni.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Kacsasült #100883 üzenetére
Jah értem. Hát az nem teszi egyszerűbbé a dolgot. A két mód közötti váltáshoz a partíciós séma különbözősége miatt van szükség. Ha MBR a séma, akkor Legacy, ha GPT akkor EFI.
Ezt a lapos UEFI ben tudod állítani. Nem tudjuk, hogy hogyan lett telepítve.De. Linux alatt először bekapcsolod a lemezt, vársz egy pár másodpercet, utána próbáld csatlakoztatni. Látni kell, attól függetlenül, hogy olvasható e, vagy nem. Persze itt kérdés a külső egység is, hogy támogatja e a lemezt egyáltalán, mert ha nem, akkor kb. mindegy is.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Kacsasült #100880 üzenetére
Ha régi HDD, akkor feltételezem közvetlenül a lapra dugtad. Minden egyéb HDD-t, SSD-t lehúzni, Boot Legacyba, ha nem megy, akkor EFI-ben megpróbálni. Ha szerencséd van, megindul, max a Windows hisztizik majd a hardverek miatt.
Mondjuk az nem egy jó jel, ha feldugva linux alatt sem látszik. Figyeld a hangját. Én így csinálnám.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100864 üzenetére
Köszönöm, ezt egy az egyben elmentettem egy szövegfájlba
Köszönöm Tibi, Uby, lementem a rendszert és ránézek, hogy mi a helyzet.
Mi baj lehet, mondja az egyszerű user mielőtt elküldi a rendszerét a fenébe.
A Flatpak-et már megtanultam kigyomlálni a Mintből. Egyébként tényleg, ahogy én is használom, inkább egy Debian kellene már.
urandom0: A Ventoy megszívatott a Windows telepítővel egy párszor, mire rájöttem, hogy GPT-be kell formázni az EFI-hez. Bár ma már ez az alap, de régebben nem így volt. Mondjuk van még MBR gép itthon.
Egy NTFS-re formázott pendrivera rámásolni a
/mnt/iso
könyvtár tartalmátEzt sem tudtam, hogy így is lehet
-
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #100860 üzenetére
Köszönöm, átgondolom ezt az egészet, hogy megéri e belevágni, mostanában kicsit sok volt a "kitekintés" a különböző disztrók felé(Fedora,Garuda, Elementary, Zorin.... használni is kellene a gépet.
Egy snap progi van fent, a FF. De egyébként rendben működik.
Érdekes, hogy amikor a saját szoftvertelepítőjében nem a snap-es programot választom, hanem a .deb-et, akkor egyből ugrik az ablak, hogy potenciálisan veszélyes. Ez érdekes. Terminálból feltéve semmi ilyen nincsen.
Megnéztem a múltkor a Clonezillát, de nekem a Macrium jobban a kezemre áll.Rowon: Ügyes kis program valóban. Tud, én Manjaró alatt fedeztem fel, mert ott nem volt Mintstick
. A Windows képfájlokat szoktam csak Ventoyal készíteni, mert az valamiért nem jön össze soha vele. Az Nvidia driver telepítést köszönöm, áthámozom magam rajta. Nagy lépés lenne nekem a Debian, erősen ki kell lépnem a komfortzónámból, ezért hezitálok vele annyit. Persze előfordulhat, hogy itt is igaz az a bölcs mondás, ha az egyiket telepítetted, mindet telepítetted. Bár gondolom, azért nem ilyen egyszerű ez.
-
Petya XT
senior tag
válasz
CPT.Pirk #100856 üzenetére
Megmondom őszintén, hogy félek a Debian-tól, ez nekem is eszembe jutott, az Nvidia driver miatt. Meg most rájött még ez a WiFi adapter, amit kézzel kell belerakni. Amit "magabiztosan" kisebb-nagyobb döccenőkkel kezelni tudok, az a Mint, és a Manjaro. Meg persze az Ubi. A Manjaro Gnome-ot kipróbáltam, valamiért nem volt az igazi, indokolatlanul lassú volt.
Pedig nagyon megörültem, mert a nagy betűmérettel teljesen jól néz ki az Ubi a TV-n. Minimál telepítéssel meg szinte csak tényleg azok vannak fent, amik kellenek. Esetemben ez egy böngésző, hang, és videólejátszó.Gondolom a WiFi adapter az ugyanaz a metódus Debian-on is. Az Nvidia driver? Mert itt azért magától felteszi, szinte semmit nem kell ügyködni rajta.
-
Petya XT
senior tag
Szerintetek Ubuntuból lehet valahogy purgálni a snap-et? Az asztali környezet az nagyon jó TV alatti gépre, de a snap progik( VLC,Audacious) ezek nem működnek rendesen. Lassúak is, kifagy az egész. Nem feltételnül a snap a ludas, ugyanúgy lehet Nvidia driver is, de ahhoz ragaszkodnék. A progikat feltettem tárolóból, szépen mennek. Nagyon mélyen benne van ez a rendszerben, vagy csak annyira, mint mondjuk a Minten a flatpak?
-
Petya XT
senior tag
válasz
oreg0503 #100832 üzenetére
Saját felhasználó alatt formázva ext4-re...hogyan lett root?
Nekem ezt még soha nem "sikerült" összehozni. Úgy már jártam, hogy live rendszer alatt megformáztam valamit, utána kellett ezt(jogosultságok) megcsinálni. Ez is hasonló volt?
Az is érdekes itt nekem, hogyan tudtál róla bármit törölni az elején, ha zárolt volt az NTFS. Rootként?
-
Petya XT
senior tag
válasz
oreg0503 #100828 üzenetére
Lehet, hogy én vesztettem el a fonalat. Ez most ext/x/ fájlrendszer volt rootban? Akkor semmis a hozzászólásom, akkor valóban az Uby által leírtak korrektek. Azt hittem, még NTFS-en játszunk, ott gyakori hiba Windows után. Ha már nem tervezel az ablakossal, érdemes fokozatosan, ahogy a használat engedi, átállni linuxos fájlrendszerekre.
-
Petya XT
senior tag
Margóra hagyom:
LM 22.1/Ubuntu 24.04 TP-Link AC600/TU2 /8821au telepítése.
sudo apt install git build-essential dkms
git clone https://github.com/morrownr/8821au-20210708.git
cd 8821au-20210708/
sudo ./install-driver.sh
sudo dkms status
Ha valakinek szüksége lenne rá.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tusi_ #100725 üzenetére
Brave, esetleg próbáld ki. Bár chrome alapú, de szerintem teljesen rendben van.
Csak a FF használat közben térdel le, vagy egyébként is? Nekem gyanús ez a verzió frissítés, hogy valami félrecsúszott. A frissítésekkel kapcsolatban nekem maximum egy Timeshift, vagy egyéb mentés jutna eszembe, ezt nálam okosabb ember tudná megmondani, hogyan lehet visszaállni a régi csomagverziókra.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Black&White #100721 üzenetére
...és ami még izgalmasabb, hogy látok ott egy Realtek 8821-es drivert is. Szuper lenne.
-
Petya XT
senior tag
Szerintetek.... Adott egy Manjaro 6.11-es kernellel, kézzel beletákolt Wifi adapterrel. Úgy látom kopogtat a 6.12-es kernel. Amikor felteszem, az egész Wifi dolgot újra kell majd csinálnom, vagy ez úgymond végleges? Lehet, hogy primitív a kérdés, de tényleg nem tudom.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100659 üzenetére
Nem kéri. Te döntöd el, hogyan indítod. Az alapértelmezett beállítások is mások a két üzemmód között.
Nézd, a helyzet az, ki hogy használja a gépét. Én megértem, hogy rámentél erre a privacy részre, én teljesen másként használom.Ennyi erővel lehet használni Tails-t is.
Két olyan programról beszélünk ami benne van a tárolóban, nem gipszjakab PPA-jából kell letölteni. És nem ma kerültek bele. Miközben, mindenféle git-es cuccokat teszünk a rendszerbe, meg AppImage-ben programokat.
Persze, mindent, amit ez(ezek) a program(ok) tud(nak), meg lehet csinálni kézzel is. Kérdés, hogy minek tennénk így?
A víruskeresés abszolút bizalmi kérdés, ha meg bizalmatlan az ember, akkor nézze át maga a rendszere minden komponensét. Teljesen életszerű.Eközben elképzeltem, hogy Rowon forgatja a szemeit....
Közben amúgy tényleg![ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz
Kacsasült #100657 üzenetére
Nálam előjöttek hibák a RAM tisztításnál, és a szabad terület törlésénél, ezeket valóban nem érdemes használni. A böngésző tisztítást is érdemes átnézni( sütik, oldal beállítás stb.) Emelett van még a Transmission bizonyos beállításai, torrentek, egyéb dolgok is.
Én azt mondanám, hogy mindig csak azokat jelöld ki egyenlőre, amiket ismersz, később, ha megbarátkoztatok, mélyebben be lehet menni a beállításokba.
A Bleachbit alapesetben nem fut rootként, így a kritikus rendszerkomponensekhez hozzá sem fér. A RAM tisztítás sem működik, csak ebben a módban.A Stacer egyszerűbb lenne még, így az elején(abszolút jóindulatból írtam, hogy az elején). Közben lehet nézegetni a BB-et is.
Eközben elképzeltem, hogy Rowon forgatja a szemeit....
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100653 üzenetére
Én inkább arra kérnélek, hogy ne reklámozd azt, hogy ne használják. Nagyon jó kis program mind a kettő, a Bleachbit esetében valóban oda kell figyelni a beállításaira. A Stacer esetében a török srác rendesen megcsinálta, kényelmes, gyors, és alapos.
Én inkább azt vélem itt felfedezni, hogyha linux, akkor feltétlenül manuálisan kell szenvedni. Ez nem így van. Egy kezdő, Windowsról áttérő is szívesen fogja használni őket, ebben biztos vagyok.
A Te ellenszenved a programok iránt nem feltétlenül tükrözi a többség hozzáállását. Én annak a híve vagyok, ha valamit egyszerűen meg lehet csinálni, miért szívnék vele? A nem használt program lokalizációkat pl. hogyan távolítod el? Azokat is egyenként? Az szép munka. Írtam már korábban, hogy biztonsági mentés előtt, teljesen kipucolom a rendszert, az APT-ig bezárólag. Ez kézzel legyen 10 perc(nekem), a progikkal fél perc.
Az nem baj, ha nem értünk egyet, sőt. Ez viszi előre a dolgokat. Egyébként konkrét hibát tudsz írni, amit nálad okozott a két program valamelyike?
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100638 üzenetére
Évek óta használom, a Stacerrel együtt. Azt, hogy szemét lenne, így elég bátor dolog kijelenteni. Maradjunk annyiban, hogy nálad nem működik.
Ami érdekesség, legalábbis nekem, hogy bizonyos programok a /home/user könyvtárba is beledolgoznak, sokszor rejtett mappákba. .local, .cache és .config (emlékeim szerint) fájlokban lehet találkozni ilyenekkel. Ezeket manuálisan szoktam gyomlálni.
Én meg a Bleachbittel.
PPA / COPR / AUR : Rossz napod van?
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz
urandom0 #100621 üzenetére
Az a típus, az alapján kerestem rá. Elméletileg rtl8812. Na, most az enyémre is ezt írták, de végül Manjaro fórumon szerencsém volt, mert valaki megszívta vele, mire kiderült, hogy mégiscsak a 8821 kell. Egyből éledt. De ez típus, gyártó függő.
Azért kéreztem, hogy akkor most melyik kell?
Nekem ez a kis mocsok van: [link]
-
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100611 üzenetére
peter@LNMID3020XT:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev d4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #4 (rev d4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation H81 Express LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8211/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0c)
peter@LNMID3020XT:~$ lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 8087:8008 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 0458:6001 KYE Systems Corp. (Mouse Systems) GF3000F Ethernet Adapter
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Tessék
Nem tudtam kihagyni. Ez nem az a gép. Mire gondolsz pontosan? A TP-LINK milyen típusú volt? Ugyenez kellett neki, mint Kacsasült kollegának. De ha gondolod, megnézem a másikon.
lspci ✔
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 04)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Q87 Express LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
lsusb ✔
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 8087:8008 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 2357:011f TP-Link 802.11ac WLAN Adapter
Bus 003 Device 003: ID 248a:8367 Maxxter Telink Wireless Receiver
Bus 003 Device 004: ID 25a7:fa23 Areson Technology Corp 2.4G Receiver
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Ez a Manjaro, ezen van a tipli.[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
Ezt a ro..dt kínlódást ezekkel a stickekkel. Nem hiszem el, hogy nem lehet belerakni őket, amikor leszalad egy-egy firmware frissítéssel közel 150 MB. Van valami jogi része ennek? A TP-Link el is ugyanígy szenvedtem a minap.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100579 üzenetére
Nem rendelkezek mélyebb ismeretekkel a témában, én is csak az alapjait ismerem, hogy kb. hogyan működik, minek van. Azt, hogy a Google translate pontosan milyen kritériumoknak nem felel meg, ezt nem tudom megmondani.
Szerintem az átirányítást veszi zokon, tulajdonképpen két különböző ip címről érkezik kérés ugyanarra az ip címre, vagy beékelődés, ezt nem tudom.Amúgy lehet, hogy tökre nem is így van, majd korrigálnak.
Kipróbálhatod böngészőben a DNS Over HTTPS funkciót, átállíthatod a Cloudflare-re, és kipróbálhatod úgy. Ekkor a böngésződ DNS lekérdezéseit a CF intézi, nem a rendszer. Hátha nem zaklatna annyit. -
Petya XT
senior tag
válasz
Rowon #100572 üzenetére
Én konkrétan beleálltam tőle a földbe. Dolgoztam 3 műszakban 21 évet takarmánygyártásban, stresszes meló volt, 800T/24 óra, hét monitoron ment a keverő, plusz a betárolás és a kiadás. Nem tudtam aludni, egyre többet ittam, itthon, meló után. Először csak sört, 2-öt, utána hármat, négyet, és jött a rövid. Persze aludni ez után sem tudtam, sőt...csak rontott. Egyszer gondoltam ez így nem mehet tovább(akkor már nagyon rosszul voltam). Felmondtam, egyik napról a másikra eldobtam a piát, volt 3 nagyon szar hónapom, szedtem a nyugtatókat, remegett kezem-lábam. Az első évben még hiányzott, utána már nem. Kerestem másik munkát.
Mocsok egy valami tud lenni, ha az ember nem figyel oda. Én konkrétan eldőltem, mint a rohadt nád tőle. Nálam is működik a gát, ha lemegyek valami késdobálóba ismerőseimmel, kávé, ásványvíz...éppen a múltkor néztem 500 forint egy üveg sör.
Anyagilag sem bírnám.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100560 üzenetére
Ne utáld Tibi, nem ellened van, hanem érted. Persze, kellemetlen néha, de így nagyon sokat javítanak a biztonságon. Szinte mindenki használja, a Cloudflarenél ilyen, másoknál meg kijelölsz öt biciglit, vagy összeillesztesz egy kutyát.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100545 üzenetére
Dióhéjban:
A Cloudflare egy hálózati infrastruktúrát biztosító cég, kb. a fél internet forgalma a Cloudflare-en halad át, sok szerver e mögött van. Elég komoly biztonsági technológia van mögötte, és persze attól is függ, hogy a szerver üzemeltető hogyan állítja be az oldalát.
Ez alapjáraton terheléses támadások, Bot-ok, instabil hálózati kapcsolat, téves azonosítás esetén vagy blokkol, vagy kérdez, ekkor jelenik meg a az általad említett: Ö tényleg egy ember?Szerintem nálad a Google fordító által használt átirányítás a probléma, akkor ugrálnak az ablakok. A böngészők beépített weboldal fordítása nem jó? Azt mondjuk nem tudom ,hogy az Operában milyen lehetőség van.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Rimuru #100540 üzenetére
Szerencsére ez nem érintett engem soha. Olvastam, a családban van is Telekom, főleg a TV-k azok, ami érzékenyek voltak erre a problémára. A public DNS innen többnyire Zágráb, ritkán Bécs, nagyon elvétve Budapest szerver útirányon át közlekedik. A csörte, ami a Telekom és CF között van, az sokkal komplexebb, mint egy DNS szerver.
A Digi DNS problémára emlékszem(ott leálltak a Digi DNS szerverei), a Telekom előtt az volt, ott is DNS váltás volt a megoldás. Mára annyira megszoktam, hogy automatikusan mindenhol azt állítom be. Próbáltam a Quad9-et is, de brutálisan be tud lassulni.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100530 üzenetére
-
Petya XT
senior tag
válasz
growler #100513 üzenetére
Tehát akkor nálad is van vele probléma? LibreWolf, Waterfox böngészőket kipróbáltam még a múlt hónapban, azokon sem jött be. Kínomban kimásoltam a live rendszer alól a beállított .mozilla mappát, de így ez nem annyira amerikai, honnan tudom például, hogy a safebrowsing működik e rendesen, ill lefrissülnek e a kiegészítők.... Hálózat...gondoltam erre is, de a Wines verziókon azonnal bejön az oldal, tegnap este ránéztem Manjaron, azon sem jött be. Váltottam mobilnetre, akkor sem. Érik ez a Brave nagyon...
-
Petya XT
senior tag
válasz
sonar #100508 üzenetére
Nem olyan régen, ha jól emlékszem growler ft. panaszkodott erre(vagy hasonlóra), én a 132 óta azt tapasztalom, mintha egyáltalán fogalma sem lenne a böngészőnek, hogy merre van a hazairány.
A javasolt kiegészítők mindig roskadásig voltak, most egy darab sincs, néha van kapcsolat a Mozilla szervereivel, mert lefrissültek a addon-ok, de egyébként nem bírom megnyitni az add-on oldalt. [link] És csak ezt az egyet nem, minden más oké. A böngésző is teszi a dolgát.
Ohh,hát gondoltam, ez egyszerűen nem lehet probléma, használtam addig Bravet(nem is volt rossz!), megvárom a 133-at november végén, majd azzal jó lesz. Nem lett.
Oké, ássuk bele magunkat, gépi komámhoz fordultam, a ChatGPT-hez. Megpingeltük a mozilla add-on szervert, ellenőriztünk rendszer, Mozilla tanúsítványokat, és még egy pár dolgot, minden rendben találtatott, https felett viszont nem megy. Azt mondta a Vas, hogy már nincs több ötlete, de szóljak ha tud segíteni. Brave alatt igen, meg tudom nyitni, de ott szólt, hogy használjak FF-ot. Oké bameg, de hogy?about:support, config oldalon sem láttam semmi olyat, ami okozhatná(már amennyire én értek hozzá)
Tibi:
Régen szerettem az Operát, kifejezetten ízléses, gyors böngésző volt, de már évek óta nem próbáltam. Tényleg kínai lett? Ezt sem tudtam. Azért erőltetném ezt a FF-ot is, mert a szokás nagy úr, bár itt minden adott már, hogy azonnal dobjam. De mégsem teszem, mert másnál meg megy, és szeretnék rájönni az okára, hogy nálam meg miért nem.
-
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #100504 üzenetére
Nem kifejezetten volt szempont, hogy teljesen kompatibilis legyen, Windows-t is használok annyit, mint linuxot. Sőt, ha őszinte akarok lenni meg sem néztem, mert a többi működött. Most így jártam.
Komolyabb téma, kezd feszélyezni : FF linuxos verzióknál nagyon köhög nálam az add-on page, sőt az esetek 95%-ban be sem jön, idő túllépésel. Windows alatt tökéletes. A 132-es verzió óta csinálja, 20.3, 21.3, 22-es Mint alatt is. Manjaronál 50-50%, Windowsnál azonnal bejön az oldal.
Érdekes, hogy live rendszer alatt flottul megy, a telepített rendszeren már nem. A 40. lapfrissítés után tudtam telepíteni egy UbO-t, de még kellene egy pár. Live rendszer alól kell kimásolnom a .mozilla mappát, hogy működjön rendesen?
Próbáltam a régebbi rendszereken az eredeti, a telepítőben lévőkkel, azokkal megy. Csak az új verziókkal van bajom. Próbáltam DNS-t váltani, ilyen-olyan beállításokkal, tűzfallal játszani, de konzerválódni látszik a probléma a Mintnél.Tapasztaltatok hasonló dolgot?
-
Petya XT
senior tag
-
-
Petya XT
senior tag
Valaki ezzel kapcsolatban tud segíteni? [link]
Manjaro, Mint, lényegtelen, csak működjön.
-
Petya XT
senior tag
válasz
growler #100455 üzenetére
A Garuda Cinnamont használod? Én nem használtam, csak régebben a KDE-t huzamosabb ideig, a Cinnamonra meg csak éppen ránéztem a minap. A Manjaro-t még most sem érzem igazinak, félek is tőle, hogy egyszer csak történik valami. Valamiért olyan furcsa érzésem van.(bár ez így hülyeségnek hangzik, de tényleg így van) Szerinted érdemes volna átköltözni? Egyébként teljesen vállalható rendszernek tűnik a Garuda. Régen is jó volt.
Ez a FireDragon bőngészőjük is nagyon rendben van szerintem.[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #100441 üzenetére
Az ubuntu csomagot használom belőle, bár viszonylag ritkán frissül, az ubira van reszelgetve, jellemzően, ha jön egy új Mint verzió, akkor jönnek a problémák is. Beépített videólejátszás többnyire. Régóta figyelgetem, de nem tudtam rájönni az okára, most jól működik.
-
Petya XT
senior tag
válasz
urandom0 #100433 üzenetére
Jogos, megnéztem én is. Mondjuk így követhető. Megnéztem a Flatpak Vibert is, az potentially unsafe részt. Nem láttam benne olyat, amit egyéb más program ne csinálna. Oké, zárt forráskód. Sok olyan progi van, nézzük meg csak az Nvidia drivert, mint példa. Nem értem ezt a hirtelen szigort, verziókon átívelően telepíthető volt, minden gond nélkül.
...vaaagy, eddig is meg volt jelölve, csak Minten nem láttuk, láttam mert nem volt ilyen fícsőr benne.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Game Pass Ultimate előfizetések 4 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / Android / Server / Mail / stb.
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!