Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!
    Teljesen kezdő vagyok linux téren, ezért nagy segítségre lenne szükségem.
    Van egy AMD XP 1900+, 256 RAM, 320GB gépem, ami "szerverként" megy egész nap, se billentyűzet, egér, monitor nincs rajta, távoli asztallal érem el az asztali géppel vagy laptop/netbookkal.
    Ami fut rajta: xp pro, utorrent, hanewin nfs server (a WD HD lejátszóhoz lan megosztáson). Kezd elegem lenni a windowsból, gondoltam lecserélem linuxra az oprendszert, biztos gyorsabb, stabilabb lesz, mint az xp.

    Letöltöttem az Ubuntu 10.04-et, kipróbáltam, de nem sokra jutottam, még azt sem tudom, hogy kell nfs megosztást létrehozni, amit majd lát a WD lejátszó. Igazából az egész vinyót meg szeretném osztani, gondolom az export fált kell szerkeszteni, de hogyan? És mit kell beírni? Megoldható mindez grafikusan, hogy ne keljem parancssorral?

    Ami kellene:

    - egy igazán jó torrent kliens az utorrent helyett (DigiLAN)
    - távoli asztal, hogy a windows gépekkel is el tudjam érni a linuxos gépet
    - gyors nfs megosztás
    - samba, mert gondolom csak így lesz látható a win hálózatból

    Vírusirtót nem is kell telepítenem egyáltalán? Tűzfalat sem?

    Elnézést a láma kérdésekért, de igazából keresni sem tudok neten, mert nem tudom linux világban :) mit hogyan kell, mindenhol csak parancssorokat látok:)

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz #25954560 #9875 üzenetére

    Igen, ezt már olvastam. De itt is csak a samba megosztást írja le, azt nem, hogy az nfs-t hogy kell beállítani.
    A WD lejátszón is (valamilyen) linux fut.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz Vladi #9879 üzenetére

    Köszönöm mindenkinek a segítséget!

    Sajnos nem túl sok időm lesz rá, de nagyon izgalmas a téma és vonzó is, ezért biztos belevágok.
    Sajnos sokszor nem igazán értem mit írtok, pl. xfce ablakozó?

    Először biztos, hogy akarok grafikus felületet, aztán idővel majd kiderül. Gondolom gyorsabb lesz az nfs megosztás (nagyobb az átvitel) Ubuntu nfs megosztással, mint XP hanewin nfs megosztással? Mert főleg ez a cél, hogy jobban ki tudja szolgálni 720p 1080 mkv filmekkel a WD TV-t. XP-nél többször előfordul, hogy berángat már a 720p is. De ha pl. az asztali gépemen osztom meg ugyanazt a filmet nfs-el, onnan simán megy.

    Torrent kliensnek a Deluge-t néztem ki, van WebUI is, meg ki tudja csomagolni a letöltött torrentet is. Remélem megoldható az automatikus mappába helyezés is, mint az utorrentnél.

    Kérdés, a 320GB-os HDD ntfs, használhatom letöltésre vagy csak hátrányát látnám, ha megmarad ntfs-nek.

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz Vladi #9881 üzenetére

    OK, akkor megy majd a formatalas, nem ragaszkodom az ntfs-hez, ezért kérdeztem...:)

    Akkor telepítem az Ubuntu-t (10.04 LTS) és felrakom az lxde-t, akkor jobb lesz? Már jön is az első kérdés, hogyan? :) Mármint hogyan kell az lxde-t felrakni... sorry

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    Kezdek komolyan rákattanni a linux témára:) Sajnos időm nagyon kevés lesz rá, ha 4-5 évvel előbb szánta volna rá magam, akkor más lenne a helyzet (bár így is eleget ülök monitorok előtt, hát még akkor).

    Hétvégén felrakom a legújabb ubuntu-t, a HDD ext3-as lesz, pakolok mellé egy Delug-ot, beállítom az nfs és a samba megosztást, és az RD-t (valószínű, VNC). Gyakorlatilag ennyi kell, semmi másra nincs igényem. A lényeg, hogy a gépre rá se kelljen nézni, torrenteket webui-n rakom, a feliratokat megosztáson keresztül a windows gépről. Aztán kíváncsi leszek, miben lesz jobb (esetleg rosszabb), mint az XP Pro.

    Mondjuk, mivel nem lesz rajta antivir, ezárt startból kevésbé lesz lefogva a rendszer. Gondolom linuxon kevesebb felesleges ilyen olyan service fut, mint az XP-n.

    Akkor OK az Ubuntu, vagy mást rakjak?

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz doc #9894 üzenetére

    Hmm, ránéztem a Puppy-ra, ez jónak tűnik!
    Segítenél, hogy kell beállítanom Puppy-ban a következőket:

    - nfs megosztás
    - samba megosztás
    - deluge
    - RD (pl. VNC)

    Más nem is kellene. Vagy ugyanúgy kell, mint az Ubuntu-hoz linkelt leírások?
    Ezen is futna minden, ami nekem kell? És ha jól tévedek, akkor gyorsabban, mint pl. az ubuntu-n. Mert csak az számít, hogy stabil legyen, minél gyorsabb a megosztás (nfs) és jól működjön a torrent. Semmi más nem kell.

    Köszönöm előre is!

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    Adott egy HTPC, benne egy 32GB SSD, azon Arch Linux + VDR. Na most erről az SSD-ről szeretnék egy másolatot készíteni, hogy meglegyen az image, bármikor vissza tudjam állítani, ha szükség lenne rá.

    Most különben is mást szeretnék telepíteni az SSD-re, de később vissza szeretném rakni majd az image-t. Erre jó bármelyik, pl. AOEMI, Acronis backup szoftver, és készítek egy system backup-ot vagy drive backup-ot, ahogy ezt teszem Win esetén is, persze USB-ről bootolva, vagy Linuxnál nem így működik?

    Köszönet!

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz gurabli #32120 üzenetére

    Erre valaki? :R

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    Sziasztok!
    Egy kis segítséget kérnék, nagyon alap, de nem egyértelmű számomra, állandóan Windowsban gondolkodom:)

    (X)Ubuntu disztro (bár gondolom itt mindegy). Adott egy 160GB HDD rendszernek + 2TB HDD adatoknak. Erre menne fel ubuntu (vagy Xubuntu, Lubuntu).

    Windowsnál ezt úgy csináltam:

    HDD0-> 1.part. Rendszer 30-100GB -> C:\
    2.part ADAT -> D:\ (ide ideiglenesen mentegettem dolgokat, stb)
    HDD1-> 1 part. -> E:\

    Na most ugyan ezt szeretném megcsinálni Linuxon, de nem vagyok benne biztos, hogy szükség van pl. a rendszernek használt lemez ilyen jellegű felosztására. Tudtommal a telepítő elkészíti a szükséges particiókat, ami között lesz egy swap, de meg is adhatom, hogy mennyi legyen a rendszernek, ami 15GB körül elvileg bőven elegendő. A fennmaradó helyet ext3 vagy4-re formázom és ez hol jelenik meg?
    A 2-es HDD is mondjuk ext4, azon lesz minden adat, az hol jelenik meg?
    Egyszerűen nem látom át az egészet:)

    Alapvetően kis házi szervernek lesz használva, a kliensek egy kivételével mind Windows, így samba mindenképpen kell majd és az is, hogy a win gépek írni/olvasni tudják a megosztásokat hálózaton keresztül.

    Köszönet!

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

  • gurabli

    senior tag

    válasz jimmy399 #34555 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm, így már teljesen érthető:) Kb így gondoltam én is, de ms-dos sx/dx 286-os idők óta eltelt pár év, nehéz elszakadni a windowsos gyökerektől és berögződésektől:)

    Így már menni fog szerintem.

    Egy kis otthoni szerver lesz, Atom itx, ami letöltőgép, VDR backend, ftp szerver. Itt fogom tárolni a dolgaimat (képek, videók, szövegek, stb). A kliensek egy Openelec/Kodi htpc + Windows 7/8 PC-k. Gigabites hálón.

    Fájlrendszernek a régebbi leírások azt ext3-at javasolták, de ma már mindenhol az ext4 az ajánlott, ezt tervezem én is használni. Most azt kell valahogy kitalálnom, hogy mentek át oda-vissza majdnem 3 TB adatot:) Teljesen tanácstalan vagyok:) Jó, jó kellene egy 2TB HDD-t venni:)

    Emígy ext4 alatt a journalig használata javasolt vagy nem ilyen esetben?

    "Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

Új hozzászólás Aktív témák