Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz FőDudu #13041 üzenetére

    A töltet granulált ioncserélő gyantát és aktív szenet tartalmaz, utóbbit általában némi ezüstadalékkal védik a baktériumok szaporodása ellen.

    A linken szereplő központi vízlágyító a keménységet képező Ca / Mg ionokat nátriumra cseréli és konyhasós visszamosással regenerálható, elméletben nagyon sokszor. Ilyen visszamosó eljárást alkalmaznak a mosogatógépek is a beépített gyantához, azért kell bele a só, egyes tévhitekkel ellentétben.

    Ivóvíz céljára a nátriumos víz azonban aggályos, ezért a kancsós betétekben csak a kezdeti időkben fordult elő (kb. 20 éves távlatokban). Későbbiekben olyan gyantát alkalmaznak, ami H+ ionokra cserél. Ezt sósavval lehetne tökéletesen regenerálni, ami a visszacserét elvégzi, de itt már aktív szénnel kevert a gyanta így "nem az igazi".

    Hogy az ioncserék tömege kimutatható-e ilyen szinten, annyira nem vagyok vegyész, de a tömegváltozásnak más oka is lehet, például több vizet szorít ki az aktív szén, ki tudja... Szétszedve a kiszárított granulátum visszanyeri homokszerű állagát, annak mérése talán mértékadóbb lenne, de a szén viselkedése szintén árnyalja a kérdést.

    Maga a töltet is lehet akár ugyanazon (főleg kínai) forrásból származó, a különböző gyártók esetében, feltételezésem szerint.

    A töltet tömege lehet eltérő, ami meghatározza a tisztítható vízmennyiséget, a kimerülést, illetve aktív szén telítődését. Szén / gyanta arány valószínűleg valami bejáratott érték lehet, amit már kikísérleteztek optimálisra.

Új hozzászólás Aktív témák