Apple iPhone 14 Pro Max - sziget fesztivál

A dinamikus szigettől hangos a start, de a hardver és a kamera oktat.

Dinamikus újracsomagolás, mindig aktív örömök

iPhone – ha ezzel az egy szóval indítom és zárom tesztet, akkor is rengeteg gazdára talál belőle, és nem kell almás rajongónak lenni, hogy aki használt gépjármű árából vásárol telefont, valamelyik Apple modell mellett kössön ki. Csak használni kell egy kicsit, és a felhőtlen működés, a multimédiás össztűz és az ökoszisztémán belüli összhang elég szerotonint felszabadít, hogy aki egyszer beházasodik Cupertinóba, valami hajlítható csodacucc kell, hogy beadja a válókeresetet.


[+]

iPhone – az újracsomagolás művészete a marketingosztályon eladott kis változásokkal, és kapaszkodj meg: a 128 GB Pro Max, amely hozzánk az iStyle-tól jött tesztre, idén 630 ezer forintba kerül. Miért ne kerekítsünk fel akkor már egymillióra az 1 TB-os modell mellé tokot, fóliát és töltőt vásárolva? A foghíjas csomagolás ugyanis csak kábelt, SIM tűt és papírnyomtatványt rejt. Környezettudatosság? Aligha: ha a tartozékokat külön gyártják, csomagolják és fuvarozzák a világ minden részére, annak sokkal nagyobb a környezetterhelése, de legalább a gyártónak pluszbevételt hoz.

A kapszulaszerű TrueDepth kamerarendszer közelről
A kapszulaszerű TrueDepth kamerarendszer közelről [+]

Tetszik vagy nem: az Apple bármiből aranyat csinál, és amíg Elon Musk szerint emberiség elleni bűntett olyan dizájnhibát optimalizálni, aminek nem kellene léteznie, fogták az almás mérnökök az otromba noccsot, lejjebb húzták, kapszulaformára faragták, és erre az esztétikaromboló izére több hónap fejtörő után fantázianevet aggattak. Ez lenne a Dynamic Island, vagyis mindenféle jelzés, pluszinfó és widget odaköltözése a kapszula köré, és ezt pár DMT-n ejtőzött arc olyan pofátlanul jól megcsinálta, hogy egy hét nem kellett a komplett lenyúlására.

Ez van, amikor a piacvezető diktál, mindenki más meg jegyzetel: megvan 2022 nagy menősége, és már megint kígyóznak a sorok az Apple boltok előtt. De tényleg rohadt jó a dolog, és szépen összefoglalja a fenti klip, hogyan ugranak mindenféle animációval a 12 megapixeles kamerával vértezett, 3D arcazonosításban jártas TrueDepth kamerarendszer mellé a szoftverelemek, ha hívás vagy értesítés érkezik, zenét hallgatunk, időzítőt futtatunk, navigálunk, esetleg fizetünk, vagy csak feloldjuk a képernyőzárat.

Két háttérben futó app is megjelenhet a dinamikus szigeten
Két háttérben futó app is megjelenhet a dinamikus szigeten [+]

Ha egy megnyitott appot lekicsinyítenénk, csak annyi a dolgunk, hogy alulról felpöccintünk, és a szigetre ugrik a keskeny kezelősáv animációkkal és mindenféle infóval, ha pedig hozzáérünk, ismét teljes képernyőre nyílik. Hosszan nyomva pedig egy nagyobb widget bújik elő számos kezelőgombbal vagy több szöveggel. Ezen mondjuk én annyit változtatnék, hogy a widgetet ugrasztanám elő egy érintéssel és lepöccintéssel kínálnám a teljes képernyős megnyitást, hogy tükörképe legyen a felpöccintős lekicsinyítésnek.

Ilyen egy widget a dinamikus szigeten
Ilyen egy widget a dinamikus szigeten [+]

A dinamikus sziget mindenesetre ennyit tud, ám olyan pattogós, szemrevaló átmenetek kísérik, hogy az értesítések, jelzések és a gyári appok mellett máris tucatnyi másik alkalmazás jegyet váltott a bulira, és az iOS fejlesztői támogatását ismerve az év végéig ezerszámra lesznek alkalmazások kapszulára igazított funkcióval. Egyelőre a sziget egykezes módra váltva nem ugrik le (és a TrueDepth kamerarendszer nyilván nem is fog), de iOS 16.1-gyel elvileg igazodni fog ehhez, ami kapóra jön a Pro Max gigaméretében, mert az új sáv túl messze van.

Állandó megjelenítés halovány kijelzővel, lejátszóval és az időzítővel
Állandó megjelenítés halovány kijelzővel, lejátszóval és az időzítővel [+]

Az Always-on Display is belépett a képbe, és az Apple persze megmagyarázza, miért csak idén: a ProMotion kijelzővel és az 1 Hz-es képfrissítéssel, valamint az OLED és LTPO technológiákkal érett be a dolog annyira, hogy az állandó megjelenítés (iOS-en így hívják) minimálisan merítse csak az akkut. És akkor az Apple megcsinálta a dolgot értelmesen: a zárolt képernyő az, ami elhalványul és egész nap bekapcsolva marad, arra pedig megannyi, akár nap közben változó háttér, widget, élő tevékenység, lejátszókártya, értesítés és egyéb infó kiülhet.


[+]

Még a betűtípusokkal is lehet variálni, sőt: napszak és használat szerint több zárképernyőt összedobni, majd közöttük lapozni, és a widgetek a fejlesztők előtt is nyitva állnak, hogy minél kevesebbszer kelljen a mobilt infóbeszerzés okán feloldani. Vagy egyáltalán hozzáérni: elég csak rápillantani, és az időjárást, a részvényeket vagy a sporteredményeket leolvasni. A lejátszók és az értesítések kezeléséhez persze ujjmozdulatokra lesz szükség. Az Apple ügyesen megoldotta tehát a mindig aktív kijelzőt, az adatok a szokásos módon Face ID védelem mögé rejthetők és az iPhone ráérez, mikor nem hederítünk rá, és kikapcsolja. Zsebre vágva, lefordítva és éjszaka szintén nem fut, ezért sem terheli túl az akkumulátort. Egy bökkenő van csak: az állandó megjelenítés a két 14 Pro privilégiuma.

Külső, kijelző, védelem

iPhone: színes, szagtalan, szilárd halmazállapotú tárgy, lapos kivitellel. Amióta az Apple visszatért a csapott formához és a határozott élekhez, szintet ugrott az összeszerelés, szimmetrikus kávákkal, kapszulaméretre zsugorodó szenzorszigettel és szemrevaló, visszafogott színválasztékkal pedig a 14-es sorozat a piac egyik legkarakteresebb termékcsaládja maradt.


[+]

Mennyire komoly az összeillesztés? Az IP68 védelmet az almások 6 méter mély vízben tesztelték fél órán át, és a porszemek is kétségtelenül kint maradnak. A rozsdamentes acélváz roppant erős, amihez Ceramic Shield védelem dukál az előlapon (de az üveg azért még üveg, így mikrokarcok megjelennek rajta) a hátlapi lencsehármast pedig zafírkristály védi. Mármint üveg, zafírral keverve, mert ahogy Zack Nelson tesztjéből kiderül: pont úgy karcolódik, mint más edzett üveg, úgyhogy nem kellene zafírral dobálózni.


[+]

A 48 + 12 + 12 megapixeles új kamerasziget egyébként úgy kiemelkedik, mint három vulkán a Csendes-óceánból, és emiatt kegyetlenül billeg a Pro Max, ha 6,7”-es képernyőjét asztallapon böködjük. 160,7 x 77,6 x 7,85 milliméteren és 240 grammon különben is a legbumfordibb féltéglák egyike, úgyhogy a 6,1”-es kistestvért sokkal kényelmesebb kezelni és hordozni, az állapotsávot és a dinamikus szigetet is ott éri el fogásváltás nélkül az ember.

Igazi monstrum a 14 Pro Max az iPhone 13 Mini mellett
Igazi monstrum a 14 Pro Max az iPhone 13 Mini mellett [+]

Én már csak a negyedkilós, zsebet kidomborító kivitel miatt a kisebbik Próra szavazok, ha viszont kitartásról van szó, 4323 mAh-s telepével Maximus felé billen a mérleg nyelve. Mondjuk a korlátozott töltéssebességért vezetékes és vezetékmentes formában máris osztom a fekete pontot, ahogy kávamentesebb kijelző is akad a piacon. 2257 nites pontszerű fénysűrűséggel viszont még nem találkoztunk napfény alatt, és ha ezt a döbbenetes fényerőt csak rövid időre is biztosítja az Apple kis felületen, és a HDR lejátszás plafonja pedig 1600 nit, nincs ma a gyakorlatban fényesebb kijelző a piacon. A nagyzoló S22 család kis napfénytől és melegtől pánikot kap, és zavaróan leszabályozza fényerejét – az iPhone nem.

A lejjebb költöző TrueDepth kamerával kétszer olyan vastag lett az állapotsáv, mint az S22+-on
A lejjebb költöző TrueDepth kamerával kétszer olyan vastag lett az állapotsáv, mint az S22+-on [+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Apple iPhone 14 Pro Max Samsung Galaxy S22 Ultra Oppo Find X5 Pro Sony Xperia 1 IV Realme GT 2 Pro Xiaomi 12
Képátló 6,7 hüvelyk 6,8 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,5 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,28 hüvelyk
Felbontás 1290 x 2796 1440 x 3088 1440 x 3216 1644 x 3840 1440 x 3216 1080 x 2400
Technológia Super Retina XDR OLED HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10+ LTPO2 AMOLED 10 bit HDR OLED 10 bit HDR10+ LTPO 2.0 AMOLED 12 bit HDR10+ / Dolby Vision AMOLED
Képfrissítés adaptív 1 - 120 Hz adaptív 1 - 120 Hz 120 Hz adaptív 120 Hz adaptív 1 - 120 Hz adaptív 120 Hz
Fehér fényerő 517 / 2256 nit 437 / 1799 nit 494 nit 593 / 848 nit 490 / 873 nit 483 / 1069 nit
Fehér fényerő (min.) 1,9 nit 1,8 nit 1,9 nit 1,8 nit 1,9 nit 2,2 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6676 K + TrueTone 7118 / 6584 K + kézi 7624 K + kézi 7665 K + kézi 7174 / 6598 K + kézi 7469 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Tökéletes feketékkel és betekintési szögekkel, remek kalibrációval és automatikus fényerő, illetve tónusigazítással az Apple 120 Hz-es, HDR10, Dolby Vision és HLG támogatású, 1290 x 2796 pixeles Super Retina XDR panelje méltó az árcédulához, ha speciel az S22+ apró kameralyuka már csak a keskenyebb értesítősáv miatt is praktikusabb – nem is kellett köré funkciót tervezni. A beszédhangszóró és a fénymérő (amiből kettő van) ügyesebben rejtőzködik, a közelségszenzor pedig láthatatlan, mert a képernyőbe integrálták. Errefelé ujjlenyomat-olvasó továbbra sincsen, pedig kapóra jön a kétféle biometrika, viszont a Face ID még mindig piacvezető 3D-s arcazonosítás, bár a maszk és a szemüveg kettőse azért már ki tud fogni rajta.


[+]

Az alsó ráccsal megvan a sztereó hangzás, mellette viszont szégyenszemre az őstörténetből itt ragadt Lightning port lapul 22 éves (!) USB 2.0 szabványon, csigatempójú adatátvitellel – villámlás egy jó francot, legfeljebb felületi feszültség. A bekapcsoló – elnézést –, oldalsó gomb jobbra tökéletes helyen van, akárcsak a két hangerőszabályzó balra, a némítókapcsoló felette viszont túl magasra bújt. Lejjebb olyasmit találni Európában, amit Amerikában leradíroztak: egy darab nanoSIM-et befogadó tálcát – máskülönben ott az eSIM, amiből akár kettőt is lehet regisztrálni. Ne felejtkezzünk el végül a mágnesesen csatlakozó MagSafe töltőkről és tartozékokról: ezek is hozzájárulnak, hogy bár légies a doboz és ótvar nagy a 14 Pro Max, mégis szó szerint nehéz letenni.

Apple A16 Bionic, iOS 16

Új év, új Apple chip, igaz? Nem egészen, mert aki „belépő iPhone 14-et” vásárol sok százezerért, a tavalyi A15 Bionic vassal kell beérje, a közel 16 milliárd tranzisztort kínáló A16 Bionic ugyanis a két Pro modell privilégiuma. Persze a tavalyi hardver is oktatja az idei androidos mezőnyt, 5-ről 4 nm-re váltva az új pedig nem csak 20%-ot spórol a két 3,46 GHz-re skálázott Everest és a négy 2,02 GHz-es Sawtooth processzormag fogyasztásán, a teljesítményük is előrelépett. Még nagyobb az ötmagos Apple GPU fejlődése, hogy újból megalázza a füstölgőre melegedő zöld robotos mezőnyt – van benne bármi meglepő, hogy minden alkalmazás és játék tükörsimán fut? Az iOS virtuálisan kiterjeszthető 6 GB RAM-mal is tökéletesen elvan – bővítés nélkül és hatalmas videofájlokkal viszont muszáj egy nagyot nyelni, és a szégyenszemre 128 GB-on nyitó Pro Maxból nagyobb kiszerelést vásárolni.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Apple iPhone 14 Pro Max Apple iPhone 13 Pro Max Motorola Edge 30 Ultra Samsung Galaxy S22 Ultra Oppo Find X5 Pro Asus ROG Phone 6D Ultimate
Rendszerchip Apple A16 Bionic Apple A15 Bionic Snapdragon 8+ Gen 1 Exynos 2200 Snapdragon 8 Gen 1 MediaTek Dimensity 9000+
AnTuTu 9.x 952950 pont 767482 pont 1081867 pont 865130 pont - 1070105 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1889 / 5502 pont 1737 / 4734 pont 1322 / 4292 pont 1145 / 3414 pont 982 / 3385 pont 1389 / 4501 pont
GFXBench Car Chase onscreen 60 fps 60 fps 90 fps 33 fps 47 fps 66 fps
GFXBench Car Chase offscreen 119 fps 101 fps 230 fps 68 fps 93 fps 90 fps
GFXBench Man. onscreen 60 fps 60 fps 120 fps 96 fps 60 fps 74 fps
GFXBench Man. offscreen 280 fps 222 fps 230 fps 179 fps 221 fps 232 fps

Oké: a publikálás pillanatában az Asphalt 9 még nem futott magas képfrissítésen, de nagyjából minden más igen, a tükörsima Genshin Impact grafikai minőségét pedig alapról maximumra kell tolni, hogy a 60 fps ne legyen meg, de döccenésre így sem tudtam bírni. Mondjuk ez a játék már jobban felmelegítette a házat, ám az ügyes hardvertervezésnek és hőelvezetésnek hála a dolog megállt átlagos szinten, szemben egy kezet égető Xperia 1 IV-gyel. A legtöbb hőt a GFX Bench stressz-tesztje termelte, illetve a gyorstöltés, amiről később, de amúgy tényleg nem jellemző a melegedés. Csodák azért nincsenek: gyanítom, hogy 39 fokban ez a telefon is felforrósodik, csak nem annyira, mint egy Qualcomm vagy Exynos csúcshardverrel szerelt rivális, amely mindent feláldoz a teljesítményért, és így sem éri utól az Apple-t.

Az iOS 16-os főverziónál jár, és mindegyik iPhone hosszú évekig számíthat naprakész szoftverfrissítésekre, az új rendszer a dinamikus sziget mellé pedig odapakol egy rakás funkciót. A zárképernyő és az állandó megjelenítés a dinamikusan cserélődő hátterektől kezdve a betűtípusokon át a widgetekig és élő tevékenységekig szépen testreszabható, és a fejlesztők is tervezhetnek ide és a dinamikus szigetre. A fókuszmód is bedolgozik a rendszerbe, és az új iOS-szel a Siri, a diktálás, a jelszótárolás, a levelezés, a böngészés, az üzenetküldés, a navigáció, a főképernyő, a CarPlay, az Apple Pay, az egészségkövetés, a családon belüli megosztás és nagyjából minden gyári app oldaláról történtek előrelépések – további finomítások az iOS 16.1-gyel érkeznek.

Ettől még a rendszer kétlaki: ökoszisztémán belül rendkívül jó az összhang, csatlakozott AirPods, Watch, MacBook vagy iPad, ahogy a fájlmegosztás és üzenetküldés is pofonegyszerű iEszközök közt. Ha viszont az iPhone az egyetlen almás eszköz otthon, korlátokba fut a kütyühasználat, mert kifelé roppant zárt a rendszer. Ez a vezetékes fájlátvitelben a legnyilvánvalóbb: amíg pár képet és videót kell USB 2.0 sebességen átpasszírozni Windowsra, még minden rendben, ha viszont több százat, meg sem jelenik az összes az iPhone mappában, és az átvitel nagy videofájlok esetében rendre megszakad Ryzen és Intel alapú számítógéppel, de még az S22+-szal is. Másoláskor amúgy a telefon alapból az Apple kódolású kép- és videofájlokat Windows-kompatibilissé alakítja, úgyhogy ha az eredetieket akarjuk átmozgatni, a beállítások között kell variálni, de talán praktikusabb az AirTransftert választani és WiFi-n mozgatni. A könnyű fájlmegosztást vagy másolást iPhone-ról más rendszerre felejtsük el, bár ott van persze az iCloud felhőszinkron biztonsági mentéssel és gyors átköltözéssel.

Az iOS testreszabhatósága eltörpül az Android mellett, ha a főképernyő testreszabásáról vagy gesztusvezérlésről van szó, a rendszerszintű vissza mozdulat hiánya például roppant zavaró. Almás szolgáltatásból viszont tucatnyi akad rommá optimalizálva, videóktól kezdve a zenéken át a játékokig bőséges kínálattal és komoly fejlesztői részvétellel, akik egyébként is elsősorban iOS-re optimalizálnak, majd csak utána (ha egyáltalán) Androidra. Így akármilyen appot futtattam, nem tudtam a Pro Maxot dadogásra bírni, plusz ott van fekvő helyzetben még a kettéosztott nézet, ami zöld robotos phableten egyáltalán nem alap, Android 12L rendszerű telefonból pedig alig akad. Egyszerűen más szintet képvisel a szoftver az Apple-nél, persze mindent direkt úgy alakítottak, hogy magára zárja a kaput a júzer az almáskertben.

Hirdetés

Fotós képességek

A Pro Max 3D mélységszenzorral megtámogatott, 12 megapixeles szelfikamerát kínál képernyőoldalon autofókusszal (23 mm-es fókusztávolság, f/1,9-es rekesz), és ahogy lejjebb az első három kép esetében látható, remek képminőséggel, bár csak átlagos háttérelkülönítéssel előlapi portrémódra váltva. Ide kattintva egy piacvezető önvideó tekinthető meg 4K 60 fpssel, itt pedig egy egész jó este, 30-cal, remek dinamikával és mozgáskiegyensúlyozással. A 4-5. példa a hátlapi portrét demonstrálja 2x-es és 3x-os nagyításban.

Normál szelfi, esti szelfi, szelfiportré, 2x-es portré, 3x-os portré

[+]

Mobilon szerintem még soha nem ágaskodott ki lencse annyira, mint ahogy azt mindjárt három teszi a Pro Max hátulján, síkban maradó LiDAR szenzorral és 9 ledes, adaptív vakuval. Mielőtt azonban a részletekbe belemennék, mutatom a nagyítási szinteket ultraszélestől 5x-ös hibrid zooming felütésképpen:

0,5x-ös, 1x-es, 2x-es, 3x-os és 5x-ös nagyítás

A főkamerával végre belép az Apple a quad-Bayer színszűrők és a 4:1-es képpont-egyesítés világába, 1/1,32”-re növelt, 48 megapixeles szenzorral, amely automata módban 12 megapixeles képeket ment (24 mm, f/1,78, all-pixel autofókusz, másodgenerációs szenzormozgatásos optikai képstabilizálás). Nem húzom az időt, az eredményei:

Főkamera, 12 megapixel

Piacvezető dinamika, kiemelkedő részletesség, hajszálpontos expozíció, lencséken át megbízható színkezelés, ügyes zajszűrés és éjjeli mód bekapcsolása nélkül is remek naplemente utáni képek: a csendes többség kötekedés helyett az albumokat tölti. A fotómániás pixelhuszárok viszont kiszúrhatnak nem kevés szoftveres élesítést, illetve olyan márkaspecifikus jegyeket, mint a textúrakiemelés vagy a megtolt kékeket az égbolton. Az Apple sem mentes tehát a mobilpiacra jellemző túlprocesszálástól egy igazi fényképezőgép természetes rajzolatához képest, és a szemeimnek az S22+ Google Camerával készített eredménye valósághűbbnek tűnik. Mindazonáltal annyira kiegyensúlyozottan készít az iPhone szemrevaló fotókat, hogy annak legfeljebb a Pixel a konkurenciája.

Főkamera, 2x-es szenzorzoom, 12 megapixel

Nem csak az Apple-t másolják: az iPod óta tudjuk, hogy az almások sem riadnak vissza az ötletlopástól, és ha a 14 Pro elleste a quad-Bayer technológiát, a Huawei mintájára kamatoztatja a 2x-es szenzorszintű nagyítását is. Ezek a képek úgy készülnek, hogy a rendszer fogja, és kivágja a 48 megapixeles fotók középső 12 megapixelét, és mindenféle részletjavítás után közli a fenti eredményeket. Ezek majdnem olyan jók, mint ha igazi, 2x-es teleobjektívvel készültek volna - de csak majdnem, mert nem tökéletes a részletesség és van bőven élesítés. Viszont még az esti képekből is lehet nyomtatni.

3,2x-es optikai zoom, 12 megapixel

Igazi optikai zoom is van, 77 mm-en egész pontosan 3,2x-es nagyítással (1/3,5", f/2,8, PD-autofókusz, optikai képstabilizálás), kitűnő részletességet, dinamikát, színeket és expozíciót szállítva nem csak nappal, sötétedés után is. Ritkán nyúl a telefon az éjjeli módhoz, és nélküle is acélos a részletesség, csak nem árt este jól megvilágított témát választani. Itt van még egyszer a hibrid 5x-ös zoompélda, egész használható részletességgel, de azért a P50 Pro lényegesen jobb, hiszen 3,5x-ös felvételeit ugyanis 16 megapixelen szállítja, és zoomkamerája quad pixeles így a 7x-es szenzorzoom is remek. Az S22 Ultra pedig 10x-es optikai egységet is kínál, amire bár szökőévente van szükség, akkor viszont nagyon is kapóra jön.

Ultraszéles kamera, 12 megapixel

Az ultraszéles kameraszenzor 1/2,55” méretre nőtt, és 120 fokon kellően széles látószöget biztosít (13 mm, f/2,2, dual pixel autofókusz), de ezen is lehet picit növelni, ha a torzításkorrekciót kikapcsoljuk (én nem tettem). Kétségtelenül megnyerő a nappali helyzet a dinamika és a színkezelés mellett átlagos részletességgel, habár azért a főkamera valamivel jobb vonalélességgel dolgozik. Hiába viszont este a többelemes képfeldolgozás, kötelező bekapcsolni az éjjeli módot, hogy elfogadható eredmények szülessenek, amelyek a jókora szenzorral dolgozó Find X5 Pro minőségét nem közelítik meg. Ám tartogat egy trükköt a kamera a tarsolyában:

Ultraszéles kamera, 12 megapixeles makrók

Az első sorban makrómódban készült felvételek találhatók, ami automatikusan kapcsol be, és a rendszer tulajdonképpen az ultraszéles kamera képébe nagyít és vág. Ezért a részletesség inkább csak korrekt, semmint szuper, de remekül ki lehet vele emelni az akár 4 cm-re lévő témát a háttérből, szokásosan jó színekkel és dinamikával. A legélesebb közelképek szimplán a 0,5x-ös állásra bökve készülnek ugyanezzel a kamerával, vágás és nagyítás nélkül, lásd a második sort.

Apple ProRAW

Régóta menthetők a mobilok által feldolgozott JPG felvételek mellett a szenzor felől érkező, érintetlen, zajos, fakó DNG RAW nyersfájlok is, amit az ember utólag, saját szája íze szerint dolgoz fel – itt egy 12 megapixeles példa a Pro Maxtól, amit Adobe Lightroommal lőttem és raktam rendbe. A gyári szoftver ProRAW ikonjára bökve viszont az Apple többelemes feldolgozáson, zajszűrésen, illetve lencse- és színkorrekción átesett, félkész nyersképeket kínál, az új főkamera esetében 48 megapixelen, akár 100 megabájt terjedelemben (!). Ide kattintva tölthető le egy érintetlen nappali nyerskép, itt pedig egy esti példa. A Fotókban ezeknek megtekinthető az Apple szerinti feldolgozása, és sikerült a DNG fájlokból az alábbi JPG fájlokat elmenteni emailben elküldve – ugyanez működik a Google Fotókból a Google Drive-ba küldve, és talán az iCloudba szinkronizálva.

ProRAW, főkamera, 48 megapixel, Apple feldolgozás

Elképesztő részletmennyiség, szokásosan kitűnő dinamika, expozíció és színek, plusz még talán eggyel életszerűbb kontrasztok az oldal tetején közölt példákhoz viszonyítva: kiemelkedő a minőség. Persze nem tűéles minden 48 megapixelen, de sokkal több a részlet, mint 12-n, és ha 48-ból skálázok 12 megapixelre (vagy akár 24-re), kikerülöm az automatika túlélesítését. Még éjszaka is remek a részletesség, és bár sok rivális kínál nagyfelbontású rögzítést, naplemente után ilyen jót egyik se.

ProRAW, 48 megapixel, általam feldolgozva

A profik persze kihasználják a nyersfájlok extra képinformációját, és én is nekiestem négy kép feldolgozásának. Az elsőnél visszafogtam a csúcsfényeket, a másodiknál korrigáltam a kékes fehéregyensúlyon, mert a szivárványos-felhős témát jobbról a lemenő nap sárgásan világította meg. Este pedig az expozíción és az árnyékokon toltam, mert a szemeim világosabbnak látták a Széll Kálmán teret és a Lövőház utcát, kevésbé éles kontrasztokkal. Ezeket exportáláskor lehet JPG-be menteni, és az én eredményem még részletesebbek 48 megapixelen. Nem mintha ennyi pixelre bárkinek szüksége volna, és szerintem az Apple ProRAW-t is csak azok az elvetemült hobbifotósok használják, akik 6-900 rugóért valamiért telefont vásárolnak cserélhető objektíves fényképezőszett helyett. A lényeg: automata képek vagy nyersfájlok, 12 megapixel vagy 48, az Apple mobilszinten topkategóriás minőséget nyújt – és éppen ezért hiányzik egy komolyan felszerelt fotómód minden kézi beállítással – persze vannak az App Store-ban alternatívák.

Videók, multimédia

Mennyire profi az Apple videóban? Készült iPhone-nal már mozifilm, és műértőknek való ProRes formátum, illetve filmszerű mód, háttérelmosással 4K-ban, és bár 8K-féle túlzásokba a 14 Pro Max nem esik, 4K 60-ban és attól lefele olyan szinten rendben van a részletesség, a dinamika, a fehéregyensúly és a képstabilizálás minden kamera esetében, hogy a szekrénybe kerülhet a dedikált videókamera.

Itt jegyezném meg, hogy a telefon bár nagy dinamikájú Dolby Vision kódolásban rögzített, akár telefonról, akár PC-ről töltöttem fel a klipeket, a végeredmény a YouTube feldolgozása miatt túlexponált lett. Ezért a Windowsra másoláskor SDR-re konvertált videók feltöltése és megosztása mellett döntöttem továbbra is döbbenetes dinamikával, csak HDR kapcsoló nélkül. Nyilván sosem nyújt a YouTube a perfekt minőséget, hiszen mindenképp tömörít a nyers fájlokon, 15 GB-nyi, érintetlen videót viszont nem tudunk megosztani, mert összeomlanának szervereink.

4K 30 fpssel már menet közben lehet váltani a látószögek között, és újdonság a 2x-es szenzorzoom a főkamerával, hogy ultraszéles, normál, 2x-es és 3x-os optikai állásban is pazar minőségű felvétel készüljön.

Este azért a főkamerával érdemes próbálkozni, ez fogja be a legtöbb fényt, és ennek a legjobb a részletessége, egy kevés vibrálással éles fényforrások előtt mozogva. A 2x-es és 3x-os zoom is munkára fogható elfogadható eredménnyel, az ultraszéles viszont alacsonyabb képkockasebességgel bukdácsol, és itt is elmaradt a Find X5 Prótól (egészen pontosan csak itt).


[+]

Akciómód

Ha a fenti képstabilizálásba valaki még mindig belekötne, prezentálnám az akciómódot 2,6K, pontosabban 2816 x 1584 pixel felbontáson. Noha ez sok fényt igényel és annyira nem tűéles a kép, mint 4K-ban, olyan kiegyensúlyozott felvételeket kapunk kamerától, 30 és 60 fpssel egyaránt, mintha sínen húznák a telefont.

Még kocogni is nekiálltam, ritka hülye látványt nyújtva előretolt karokkal és iPhone-t szorongatva, és visszanézve olyan, minta tükörsima felületen, négy keréken gurultam volna. A dolog kapóra jöhet extrém sportok vagy rázkódó jármű belső nézetes rögzítésére, esetleg drónfelvételre, a piac messze legjobb mobilos stabilizálását hozva. Újfent odapakol tehát az Apple a konkurenciának: nem elég, hogy mindenkit megaláz a 4K minőség, még az akciómód is álmatlan éjszakákat okoz.

Ezért szívfájdalom egy Xperia Pro-I-féle profi kameramód megannyi kép- és hangbeállításának hiánya, mert ott van ugyan a még több képinformációt mentő ProRes formátum (256 GB alatti iPhone-oknál szégyenszemre 1080p-re korlátozva), és speciel sokan állítgatnák a gyári szoftverben a fehéregyensúlyt, a fókuszt, a zársebességet, az érzékenységet vagy az audiozoomot. Hiába ugyanis a tiszta, jó minőségű sztereó hang, ha az Apple aszerint szabályozza a mikrofonok hangerejét, hogy melyik lencsét használjuk, amiben van logika, de miért nem opció kikapcsolni? Lehet persze külső mikrofont vagy FiLMiC Pro-féle filmfelvevő appot vásárolni, csak ugyebár a sokrétű kép- és hangrögzítést egy S22 alapból felkínálja.

Nem gond a Dolby Vision, HDR10, HLG és ProRes videók visszanézése az iPhone-on, ahogy megvan a streaming szolgáltatások esetében is a nagy felbontás és dinamika támogatása a látványos egérmoziért, akár 1600 nitre kúszó, roppant fényes OLED kijelzővel. Jack kimenet nincs, remek sztereó hangszóró viszont van, aminél talán csak a ROG Phone és egy-két játéktelefon jobb. Remek hangerőt és telt hangokat kapunk némi méllyel és térrel, tiszta közép és magas tartománnyal, az Apple pedig arra is odafigyelt, hogy a filmes effektek és a női vokálok se legyenek zörejesek vagy élesek. Megvan a Dolby Audio támogatás és a spatial audio is, plusz ugye az Apple hangkellékek összhangja.

Adatkommunikáció, műholdas vészjelzés, üzemidő, végszó

A Pro Max errefelé egy nanoSIM-et fogad be, és dual SIM működésre vagy nanoSIM + eSIM vagy két eSIM programozásával képes szolgáltatótól függően, minden hazai 4G (gigabites LTE LAA, 4x4 MIMO) és 5G sáv támogatásával (Sub 6 GHz, 4x4 MIMO). A beszélgetési hangminőség kitűnő: a hangszóró telt, tiszta és erélyes, a túloldal felé pedig hatékony zajszűrés továbbít remekül érhető jelet. Villámgyors a kétcsatornás WiFi 6 modem, ilyen routerre csatlakozva (802.11a/b/g/n/ac/ax, 2x2 MIMO, HotSpot). A Bluetooth 5.3-as, a kábeles átvitel Lightning csatlakozón viszont szégyenletes 2.0-s – ugyan, kedves Tim Cook, ha ott a Type-C 3.1 Gen2-es port az iPaden DisplayPort kivezetéssel, az iPhone-on miért nincs? A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS, GLONASS, Galileo, QZSS és BeiDou műholdak csatlakoznak be két csatornán, hajszálpontosan, iránytű is besegít. Megvan az NFC, az UWB chip, a gyorsulásmérő, a giroszkóp, a barométer és a LiDAR szkenner, csak az infra maradt ki.


[+]

Órával, tartozékkal vagy önállóan eddig is ügyesen gyűjtötte az Apple az orvosi- és testadatokat, illetve kínált vészjelzést vagy hozzáférést hagyatéki kontaktoknak, a telefon mostantól pedig a giroszkóp és a gyorsulásmérő segítségével felismeri a súlyos baleseteket és értesíti a segélyszolgálatokat. Ehhez csatlakozik hamarosan (bár egyelőre csak Észak-Amerikában, de két évig ingyenesen) a műholdas segélykérés SMS-ben. Olyan chipet és antennát kapott ugyanis az iPhone 14 család, amelyik képes nyílt terepen, az ég felé tartva, mobilhálózat és WiFi kapcsolat nélkül vészjelzést küldeni a hatóságoknak és a kontaktoknak a lokációról, az orvosi adatokról és a vészhelyzet jellegéről. Autós probléma, betegség, sérülés, bűncselekmény, eltévedés, erdőtűz – ki lehet majd választani a baj jellegét, a vészhelyzeti SMS app segít műholdjelet találni, a túloldalon a szervek pedig a segítség érkezéséig kérdéseket tehetnek fel vagy hasznos tanácsot adhatnak.

Na most ehhez megfelelő háttérszervek is kellenek a műholdas hardveren túl, és ezért nem valószínű, hogy egycsapásra mindenhol elérhető lesz a dolog, és nem is lesz feltétlenül mindig és mindenhol ingyenes. Viszont a természetben vagy katasztrófa sújtotta övezetben, földfelszíni kommunikációs csatornák nélkül életet menthet. Különben is a műhold lehet az évtized nagy adatkommunikációs dobása, és a SpaceX már olyan Starlink szatellitek fellövésére készül, amelyek alacsony föld körüli pályáról szimulálnak mobilhálózatot, hanghívást beleértve – és ez az Apple érdeklődését is felkeltette. A műholdas mobilozás okostelefonnal persze még évekre van, netezni sem fogunk hagyományos zsebkészülékkel egyhamar, és engedélyeztetési, illetve költségoldalról is temérdek buktató lehet. Az iPhone mindenesetre megtette a kezdőlépést, rögtön úgy, hogy szolgáltatást is kínál mellé Észak-Amerikában.


[+]

4323 mAh-s, avagy 16.68 Wh-s telepet kínál az új Pro Max, de nem ez, hanem a még fürgébb, mégis takarékosabb chip hoz piacvezető üzemidőt, ha egy-két gigaakkus gaming telefont félreteszünk. Mindig aktív kijelzővel is 6-8 órára saccolnám a képernyőidőket vegyes használattal, és másfél-két napra a töltésrátát. Eleinte kikapcsoltam az állandó megjelenítést, és akkor tuti a két nap, de miután visszakapcsoltam, nem csökkent jelentősen a készenlét. Mindazonáltal az extrém nagy fényerő, a 4K videórögzítés és a 3D játék most is gyorsabb merülést hoz a böngészésnél és telefonálásnál, úgyhogy, aki mobilfüggő és kint és bent is megállás nélkül használja, ezt a mobilt is naponta tölti majd. Ám hűvös működéssel, ügyesen alkalmazkodó fényerővel és a mindig aktív kijelző miatt kevesebb feloldással a Pro Max üzemidőbajnok a csúcsriválisok között, viszont fordul a kocka, ha gyorstöltésről van szó. Azzal büszkélkednek Cupertinóban, hogy fél óra alatt 50% kerül a telepbe, ha megfelelő USB-PD adaptert vásárolsz, és nem kamu: a Motorola 68 wattos TurboPower adaptere 30 perc alatt 54%-ot pakolt bele, egy óra alatt pedig 85%-ot. Csakhogy másfél óra kellett 95%-ig jutni és kettő 100%-ig – ez valami rossz vicc?


[+]

Az iFanok persze majd megmagyarázzák, hogy így kíméli az Apple a telepet, és akadtak már vele gondok. Ám egy iQOO 10 Pro 200 watton 10 perc alatt végez, egy Oppo 150-ese pedig negyedóra alatt úgy, hogy 1600 ciklusig garantálja az akku élettartamot. Számoljunk: ha az ember egy nap kétharmad ciklust használ fel, a telep hat és fél év alatt fárad el. Ironikus módon pedig jobban melegszik a 14 Pro Max a fenti töltőre dugva, mint a Realme Neo 3 150 wattos adapteren, tehát semmi indok nem maradt a keservesen lassú etetésre. A 15 wattos vezetékmentes töltés is megmosolyogtató MagSafe szabványon, a Qi-alapú 7,5 wattos pedig olyan vicc, amikor a mesélőn röhögnek – a Honor Magic4 Pro 100 watton 30 perc alatt végez. Ezek a márkák ráadásul mellékelik az adaptert, és a telefon, a kábel, illetve a töltő soklépcsős biztonsági gátakkal rendelkezik a a túlmelegedés és egyéb galibák elkerülésére. Mondjuk a MagSafe még mindig egyedi és praktikus megoldás iPhone-on.


[+]

Összefoglaló

iPhone 14 Pro Max
Pro
Példaszerű kivitel és vízállóság, MagSafe
Piacvezető sebesség és üzemidő
Komplett ökoszisztéma és sokéves támogatás
Rekordfényű kijelző, remek mindig aktív mód
Kiemelkedő fotós képességek éjjel-nappal
Piacvezető videók, döbbenetes szuperstabilizálás
Remek sztereó hangszóró és HDR lejátszás
Kontra
Még drágább indítás gyorsan megtelő 128 GB-on
Nincs töltő, tok, fólia a dobozban
Lassú a vezetékes és vezetékmentes töltés
Archaikus Lightning csatlakozó, USB 2.0 adatcsere
Nincs profi fotó- és videomód a ProRAW és ProRes mellé
A dinamikus sziget menő, de dizájnproblémát leplez
Pontozás
Kialakítás, védelem 10 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 10 pont
Hangminőség 10 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 7 pont
Ár (6/128 GB, HUF) 629 990
Ár (6/256 GB, HUF) 689 990
Ár (6/512 GB, HUF) 809 990
Ár (6/1024 GB, HUF) 929 990

Az iPhone 14 Pro Max is csak egy telefon, ám a dinamikus sziget fesztivál, a mindig aktív kijelző és a műholdas kapcsolat hype-ja mögé nézve az a büdös helyzet, hogy a piac egyik legjobbja. De nem úgy, hogy ott a hajlítható a Z Fold4, a dizájnkirály Find X5 Pro, az S Pennel firkáló S22 Ultra vagy a jó fogású Zenfone 9, mert hol a hajlítómechanizmus fárad el, hol a chip melegszik túl vagy dadog, hol pedig szoftveres vagy videós öngólok potyognak a kapuba. A másik legjobb telefon 2022-ben az iPhone 14 Pro, ami persze ugyanaz, csak jóval kezesebb méretű, és szerintem pont ezért jobb választás. Üzemidőben a nagyobbik oktatja a mezőnyt, minden másban meg tandemben leckéztetik a konkurenciát az iOS gördülékenységével és hosszú frissítésével, az almás eszközökön átívelő összhanggal, illetve csúcsminőségű fotókkal és szuperstabil videókkal. Az A16 Bionic chip teljesítményét meg két év lesz utolérni, és borítékolhatóan leégetik magukat a kihívók lóhalálában.

Android felhasználó vagyok, és téptem a hajam az iPhone-t Windows PC-vel összefésülve őskori Lightning kábelt lobogtatva, és nem csak a 630-tól 930 ezer forintig terjedő árazás, vagy a töltő és az igazi gyorstöltés hiánya dühít fel, esetleg az EU-s áremelés azzal számolva, hogy előbb-utóbb rákényszerítik Cupertinót az adapter és a Type-C port mellékelésére, és ennek Te most fizeted ki a pluszköltségét, persze teszel rá. Azért megy fel bennem a pumpa, mert kétórás töltéssel, ökoszisztémába kényszerítő fortélyokkal és szűkös testreszabhatósággal együtt is bármilyen árcédulát aggassanak rá, a fejfájásmentes okos- és kameratelefonos mindenesre vágyó népnek csak megéri egy vagyont otthagynia érte, és fájdalmas egy nyílt rendszerű, kisebb kávás és komfortosabb androidos mobilba visszaköltözni. Súlyos árat kérnek a néphülyítő almás trükkökért, és vásárolhat persze a pórnép alsó polcos iPhone-t is – ám csúcstelefont 2022-ben sem tud senki már úgy összerakni, mint az Apple.

Apple iPhone 14 Pro / Pro Max

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

A készüléket az iStyle külde tesztre és itt vásárolható meg. Köszönjük!

Specifikáció

Apple iPhone 14 Pro Max
Apple iPhone 14 Pro Max Külső
Méretek 160,7 x 77,6 x 7,85 milliméter
Tömeg 240 gramm
Színvariációk asztrofekete, ezüst, arany, mélylila
Kijelző képátlója 6,7 hüvelyk
Képaránya 19,5:9
Felbontása 1290 x 2796 pixel (460 ppi)
Típusa, frekvenciája Super Retina XDR OLED érintőkijelző (TrueTone), 120 Hz
Értesítő LED mindig aktív kijelző
Biometrikus védelem Face ID (3D arcazonosítás)
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Apple A16 Bionic, 4 nm
Processzor Hatmagos (2 x 3,46 GHz Everest + 4 x 2,02 GHz Sawtooth)
Grafikus chip Apple GPU (ötmagos)
RAM, tárhely mérete 6 GB, 128 / 256 / 512 / 1024 GB
Memória bővítése nincs
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
5G NR n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79
SIM-foglalat nanoSIM
eSIM támogatás van, dual eSIM támogatott
Bluetooth 5.3 (A2DP, LE, AAC)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, dual band, HotSpot, AirDrop, 2x2 MIMO
USB Lightning (USB 2.0 adatsebesség)
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS (két csatorna)
NFC van (Apple Pay, NFC tagek)
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület iOS 16
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 48 megapixel (1/1,32", 4:1 pixel binning, 24 mm, 2x-es szenzorzoom, f/1,78, all-pixel autófókusz, sensor shift OIS)
12 megapixel (1/2,55", 13 mm, f/1,78, PD-autofókusz, szupermakró)
12 megapixel (77 mm, 3,2x-es zoom, f/2,8, OIS)
9 ledes adaptív vaku, LiDAR
Előlapi kamerarendszer 12 megapixel (f/1,9, autofókusz, 3D TrueDepth kamerarendszer, animojik, portémegvilágítás)
Videófelvétel 4K (30 / 60 fps), 1080p (240/120/60/30 fps), ProRes (4K / 30 fps, 128 GB-os kiadás esetében 1080p / 30 fps), akciómód (2,6 K 30/60 fps)
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4323 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 27 W (nincs adapter a csomagolásban)
Vezetékmentes töltés 7,5 W (Qi), 15 W (MagSafe)
Egyebek
IP68-as por- és víz elleni védelem (6 méter, 30 perc), intelligens fényérzékelő, közelségérzékelő, giroszkóp, gyorsulásmérő, barométer, TrueDepth kamerarendszer Face ID arcalapú azonosítással, UWB chip, LiDAR szenzor, mágneses MagSafe tartozékcsatlakozás
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés