Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    válasz csatacsita #876 üzenetére

    Nyilván nem kell minden megnyitást megtanulni. Világossal legyen egy kedvenc nyitásod (ez ugye általában e4 vagy d4), az erre adott válaszokat is kell tanulmányozni (ha e4-gyel nyitsz, akkor általában spanyol megnyitás, orosz, francia vagy caro-can védelem jöhet szóba, illetve gyakran szicíliai védelem; bár előfordul pl. Philidor védelem is; d4 esetén vezércsel és a különböző indiai védelmek jöhetnek általában).
    Sötéttel fel kell készülnöd e4-re és d4-re is legalább, így minimum 2 védekezést kell tudnod jól játszani. Nem csak mechanikusan kell bemagolni a nyitásokat, hanem a lépések mögé kell látni: mi miért történik, miért rossz ha pl. eltérnek a lépéssorrendtől stb. Illetve az egyes megnyitásokból kialakuló középjátékok problémáira is kell legyen elképzelés. De ezekre elég jól felkészítenek az ajánlott könyvek, bár erős ellenfél ellen nyilván nem könnyű az elveket átültetni a gyakorlatba...:)

  • Egon

    nagyúr

    válasz csatacsita #874 üzenetére

    Nem mindegy hogy mi a cél, milyen szintig szeretnél eljutni: versenyezni is akarsz, vagy "csak" egy erős amatőr szintre tervezel pl.
    Megnyitásokat be kell magolni, ott nem gáz ha kirakod a táblára a lépéseket, sakkönyv dettó (kivéve ha kifejezetten kéri az adott könyv, hogy fejben próbálkozz). Könyvből szerintem elég jó az Asztalos-Bán féle A sakkjáték elemei (mondjuk a 8. 2005-ös kiadás sajnos tele van nyomdahibával: az állások elég jelentős része hibás pl.), és a Flesch János: Középjáték című könyve is.
    Szerk.: a feladványokat viszont tábla nélkül célszerű megpróbálni megfejteni.

Új hozzászólás Aktív témák