Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joghurt

    addikt

    válasz Feketelaszlo #57 üzenetére

    A vályog használatának legfőbb oka az volt, hogy nem volt más építőanyag a környéken. Alföld. Nincsen kő, mint az osztrákoknál vagy a Balkánon. Nincsen fa, mint a Felvidéken vagy Erdélyben. Nincsen olyan minőségű agyag, amiből téglát lehetne égetni, mint Észak-Európában.

    A vályog amúgy mind hő- és párakomfortra nagyon jó, tipikusan kis távolságból szállított, és kisebb energiafelhasználással előállított építőanyag. Kb. az egyetlen gond vele, hogy a vizesedést nem bírja - akár alulról (belvíz), akár felülről (eső). Ezek tervezéssel és alapozással megoldhatók.
    Amiért az építőipar mégsem használja, hogy jellegéből adódóan nem nagyon lehet rá megszerezni a szükséges tanúsítványokat. P38-asból megcsinálod a tartófalat, ettől kezdve a statikus moshatja kezeit. Ha egy vályogház összedől, ki a hunyó?
    Van ismerős, akik nagyon szerettek volna minél zöldebb építőanyagot használni, de Budapest környékén lepattantak a kivitelezőkről. Vidéken van esélyed vályogtégla-gyártó gépet bérbe venni.

    A tej élet, erő, egészség.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Feketelaszlo #57 üzenetére

    Manapság úgy van, hogy cirka 10 évente felújítás van egy modern házon.
    Ha azt mondod nekem, hogy bármi modern technika ami eddig elhangzott a topikban állni fog 300 év múlva is, akkor elfogadom az érvelésed a megtérülésről.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Feketelaszlo #65 üzenetére

    Amerre halad a világ nem elképzelhetelen, hogy visszamegyünk egy-két száz évet majd életszínvonalban. Én inkább ezt vízionálom, semmint építészeti előnyei miatt helyezném előtérbe újra a vályogot. :(

    Az a probléma az építőiparral is, hogy ott nézi hülyének a fogyasztót, ahol csak tudja.
    Manapság már egy szaros festéket is fel kell hordani pár évente, mert fabatkát sem ér a bőrük a gyártóknak. Van a házunkon egy 20 éves vmilyen zselés szuper festék, amivel az ereszcsatornák lettek lekenve anno és a mai napig kifogástalan. Aztán van a mai "termék", ami meg két év után felrepedezik és lepereg.

    Régen a kátrányozás nekünk a lapos garázstetőn kitartott 15 évet DIY módon lerakva. Egy friss építményünkön meg épp pár hete indult a beázás, mert a mostani drága kátrány kevesebb, mint két év után teljesen felrepedezett.

    Ezek csak azok a példák, amik épp nagyon aktuális problémák a családban. De ha kicsit ráfeküdnék szerintem listát tudnék írni arról, hogy milyen felesleges költségeink voltak eddig minőségi problémákból adódóan a 15 év alatt egy családi ház körül.
    Szóval ha a mostani kiskereskedelmi anyagokból akarnánk 300 évre építkezni, hát kiröhögném ezt a tervezőt. Meg a kivitelezőt is börtönbe zárnám, mikor újépítésű lakótelepen nem telik el két év és már jönnek elő a problémák.

    Nyugatabbra talán meg lehetne oldani, de a Balkánon? Esélytelen.
    Németben dolgozó vizes/gázos ismerős ki volt akadva, hogy a magyar Ginger (jól írom? én nem ismerem ezt az áruházat) és a német Ginger köszönőviszonyban sincs egymással a termékpalettát illetően. Aztán olyat is mondott, hogy kint a fürdőszobát mikor kikenik szilóval, az úgy több évtizedre szóló munka. Itthon veszel sziloplasztot és pár évente lehet újracsinálni, mert összezsugorodik és meg lehet cseszni...

    [ Szerkesztve ]

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Feketelaszlo #65 üzenetére

    Nagyon nem érdemes a régen jobb volt irányba elmenni.

    Életem első 20 évét egy olyan házban éltem le, ami kívülről tégla épületnek nézett ki, de valójában vert falú ház volt. A főfalaknál 80 centimétert is meghaladta a falvastagság.
    Erre már lehet azt gondolni, hogy jó hőszigetelés. De nem az. A falak alászigetelése után valamennyit javult a helyzet. Kevesebb nedvesség szívódott fel a falba. A nyílászárok részleges cseréje is segített valamennyit. A padlózat cseréjekor derült ki. A puszta földre gerendákat raktak és arra tették rá a hajópadlót. Nyáron előny volt a rossz padló szigetelés, de télen többlet fűtéssel kellet megfizetni a parasztházas megoldást.

    Ma lehetne ötvözni a régi és új megoldások előnyeit. De egyre kevesebb ember engedheti meg magának azt a luxust, hogy családi házban éljen. Vagy megfizethetetlenül drága vagy roppant előnytelen helyen van a telek.

    Ha megnézed a modernebb, kb 100 éves téglaházakat, azokon is meglátod a korosodás nyomait. A habarcs és sok helyen a tégla is elkezd porladni. A rendszeres karbantartással el lehet takarni a problémát, de a legtöbb épületben már nincs benne a következő 100 esztendő lehetősége. Akkoriban divat volt a hatalmas belmagasság. A mennyezetet ötven fokra kell fűteni, alul ne vacogjanak az emberek.

    A kővárak sokáig bírják, karbantartás nélkül, csak hőszigetelésről nem kell álmodozni.

    Rendes, fából épült házban szívesen laknék. Csak egy új építéséhez egy darab lottó főnyeremény sem lenne biztosan elegendő. :D :(

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák