Aktív témák
-
Den
veterán
Az a korrekt meghatározás amit Emvy leírt.
Mivel írtad hogy nem értesz a dologhoz, lefordítom :)
Szóval egy ideig úgy tudták hogy elekrtomos ''tulajdonságaik'' alapján az anyagokat két csoportra lehet osztani, vezetők és szigetelők.
valamikor asszem 1952-ben elméleti úton rájöttek hogy létezik egy harmadik típus a félvezetők, amik alapvetően szigetelők, de bizonyos körülmények között vezetővé válnak.
Ez úgy lehetséges hogy ezeknek az elemeknek egy külső elektronjuk van, ami alapállapotban stabilan a helyén marad. Ha azonban a kristályrács (mert ezek kristályos szerkezetü anyagok) egyes atomjait kicseréljük olyan atomokra, amik egy plusz vagy egy mínusz elekronnal rendelkeznek, akkor elektromos ''gerjesztés'' hatására a plusz elektron átugrik a melette lévő atomra, de itt nem marad stabilan hanem továbbugrik következőre, és így tovább, ezek a pozitív p típusu félvezetők, vagy a kristályrácsba ékelt elektron lyukba egy mellette lévő atom külső elektronja ugrik, annak a helyére egy másik... ez a negatív n típusú félvezető
Most lehet hogy a p és n típust összekevertem :) de a lényeg hogy ezeknek a típusoknak a ''kombinálásával'' különböző funkciójú áramköri elemeket lehet létrehozni, mint pl a p és n réteget tartalmazó dióda ami csak egy irányba (álltalában) vezeti az áramot vagy a tranzisztor ami kapcsolóként működik, meg még sok mindent. -
A szilíciumot legtöbbször a földben nagy mennyiségben megtalálható szilícium-dioxidból (SiO2, = homok) nyerik. A félvezetők sávszerkezete megegyezik a szigetelőkével, de a tiltott sávjuk keskenyebb. Azaz 0 K esetén a félvezetők szigetelők. Nagyobb hőmérsékleten a termikus aktiválás hatására az elektronok egy része a vegyértéksávról a vezetősávba kerül, így vezetik az áramot. Minél nagyobb a hőmérséklet, annál jobban vezet, csökken az ellenállás. Szennyezéssel (bór, arzén, gallium, foszfor, stb.) többletelektronokat vagy elektronhiányokat viszel be a rácsba, ezért vagy könnyen delokalizálható elektronokat, vagy -||- lyukakat kapsz. A két típusú félvezetőt egymás mellé rakva olyan anyagot kapsz, ahol a lyuktöbblet-elektrontöbblet egymás mellett ún. p-n átmenetet képez, diffúzió alakul ki, a lyuktöbblet és az elektronoktöbblet miatt. Feszültséget kapcsolva az anyagra, a pn-átmenet a legnagyobb ellenállású rész (sarkítva természetesen), kondenzátorszerű, így a pn-átmenetre eső feszültség megbontja a diffúzió egyensúlyát, vagy segíti az áramvezetést, vagy gátolja. (nem részletezem). Kis kombinálással létre lehet hozni pnp vagy npn felépítésű anyagokat, ahol a középső, gate-nek nevezett részre feszültséget kapcsolva változtathatod az elem áteresztőképességét. (természetesen a megfelelő polaritású feszültséggel) Tehát ha gate=1, akkor a tranzisztor ereszt, ha 0, akkor zár. Ebből létre lehet hozni a logikai kapukat (ÉS, VAGY, stb.), tehát a chipeket is.
Ezért olyan lényeges találmány.
(egyébiránt elvileg az elektroncsövekkel is müxik a dolog.) (csak lassabban, és megbízhatatlanabbul.)
Aktív témák
- BESZÁMÍTÁS! 4TB Samsung 870 EVO SATA SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- MacBook felváráslás!! MacBook, MacBook Air, MacBook Pro
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 64GB RAM RTX 5080 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Lenovo Thunderbolt 3 kábel (4X90U90617)
- 137 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged