- Magisk
- Samsung Galaxy S22 és S22+ - a kis vagány meg a bátyja
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Realme GT 2 Pro - papírforma
- Tesztpadon az exynosos Galaxy Z Flip7 FE
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- One mobilszolgáltatások
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- Honor 200 Pro - mobilportré
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
Új hozzászólás Aktív témák
-
hermetrikus
újonc
válasz
lajthabalazs #184 üzenetére
"De mint írtad, a blockchain már most is küzd a tranzakciószámmal, pedig csak napi 300.000-nél járunk. A világszintű elterjedéshez ennek a százezerszerese kell, a Bitcoin közösség meg azon vitatkozik, hogy szabad-e kétszerezni a blokkméretet."
Így van, a skálázhatóság problémája gátja a további növekedésnek. De mint írtam, erre már készülnek viszonylag régebb óta a megoldások, viszont a bevezetésük el fog nyúlni. Napi 1-2 $ milliárdos forgalmat bonyolító, kapacitásukat csúcsra járató rendszereken kell menet közben motort cserélni, ez azért nem kis feladat úgy, hogy ne omoljanak össze mondjuk egy bug miatt. Az Ethereum tulajdonképpen még béta verzióban fut, a PoS átállás még el se kezdődött... ezzel is ellesznek a fejlesztők egy ideig, szerintem csak utána kezdik ráereszteni majd a hálózatra a kapacitásbővülést lehetővé tevő technológiákat: Ethereumra ott van a Raiden, bitcoinhoz pedig Lightning Network. Akit érdekel, ezekre rákeresve informálódhat.
A lényeg az, hogy a blokkchainből kiszervezik a nem feltétlenül szükséges adatáramlást (off-chain state channels), ezáltal nagyságrendekkel növekszik a throughput.
Szerintem az Ethereum hamarább meg fogja ezt oldani, ott sokkal központosítottab a fejlesztés, ez ebből a szempontból előny szerintem. Más blockchainek meg már most úgy vannak megtervezve, hogy bírják a sokszázezres tranzakciószámot.
Hosszú távon a publikus blockchainben drága lesz adatokat tárolni. Akinek megéri az alkalmazása szempontjából, az továbbra is tárolhatja ott, akinek meg nem, az majd választ valamilyen blockchain vezérelt tranzakciós vagy tárolási megoldást. Mint fentebb írtam, ezek már fejlesztés alatt állnak."De minden újabb alkalmazás egyben be is vezeti a saját coin-ját. Úgyhogy amint piacra lép a szereplő, aki megváltoztat mindent, hozza magával az új coin-t is. És mi lesz akkor a régi coin-okkal? Eddig csak a hype fújta a lufikat, ezért a tanácstalan befektetők öntötték a pénzt mindegyikbe, leginkább abba, aminek a nevét már ismerték. De mi lesz a Bitcoinnal, Ethereummal, ha kiderül, hogy van olyan versenytársa, ami használati értéket is hordoz?"
Ez a kérdés tulajdonképpen elméleti szempontból érdektelen. Ebből a szempontból a blockchain nem különbözik semmilyen más gazdasági területtől. Ugyanez feltehető egy másik terület példájával pl. így: mi lesz akkor, ha valaki piacra lép egy olyan operációs rendszerrel, szebb, jobb, gyorsabb mint a többi? A válaszok és lehetőségek ugyanazok lesznek. Vagy mi lesz akkor, ha egy eddigi valutát, vagy részvényt komparatíve beelőzi egy másik (gyengül vele szemben)?
Egy szabály van: Adapt or die. Ha az új belépő ügyes, akkor kiharap egy szeletet a tortából, a régi szereplőknek pedig fejlődniük kell, különben odavesznek, mindenhol így működik ez.
Teljesen új módon kell itt gondolkodni, a kriptó egyszerre ötvözi a pénz, részvény, kötvény, szolgáltatás egység egyes jellemzőit. Ezek mindegyike, és egyike se; egy új dolog, egy új fogalom, új jellemzőkkel. Ráadásul az egyes kriptók alapvető tulajdonságaikban eltérhetnek, és ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az egyik jobb vagy rosszabb a másiknál. Hosszú távon szerintem megmaradnak a párhuzamos blockchain rendszerek, konkurálnak egymással, átveszik egymás fejlesztéseit, vagy ráerősítenek valamilyen részfeladatra; persze közben biztosan jelennek meg újak, és kopnak majd ki régiek.
Ugyanúgy mint, bármelyik más iparágban. -
hermetrikus
újonc
válasz
#74018560 #183 üzenetére
"Valós felhasználás elterjedtségének nincs köze az árfolyamhoz, ha minden felhasználóra jut 100 spekuláns"
Ez egy többszörösen visszacsatolt folyamat. A nagy kilengések az árfolyamban médiaérdeklődést generálnak, és ez bevonzza az újabb érdeklődőket - és a technológiai befektetőket is, akik az alkalmazásokat inkubálják. Az igaz, hogy amíg nincsenek hasznos alkalmazások, addig a növekedés spekulatív.
Mint írtam, a jöv. év ebből a szempontból vízválasztó lesz, amikor sok rendszer a tervek szerint áttér az éles működésre. Akkor kiderül, hogy mennyire használhatóak; ha sikeresnek bizonyulnak, akkor a buborékot feltölti a valós érték, ha nem akkor kipukkad. Egyes banki elemzések még hosszabb átmeneti idővel számolnak. Addig marad a hullámvasút."Sok év alatt semmi látványosat nem fejlesztettek ki, mi ebben a forradalmi én se értem."
Az egész egy forradalmi technológiával kezdődött, csak erre senki fel figyel, megállnak ott hogy 'bitcoin' (a multik persze már odafigyelnek rá).
A bitcoin működését a blockchain technológia teszi lehetővé, a kriptók csak alkalmazásai a blockchainnek, ami emellett, vagy éppen ezzel összekapcsolva hatalmas lehetőségeket rejt. Ez azonban szemléletmód váltást igényel, ami sosem egyszerű és gyors folyamat.
Szóval a blockchain az igazi nagy dobás, technikai szempontból nézve a kriptók ennek a farvizén eveznek, illetve az úttörői a technológiának. Ha a blockchain sikeres lesz, húzza magával a kriptókat is, mivel ezek jelentik a blockchain pénzügyi közvetítő közegét.
Itt most el kell vonatkoztatni a bitcointól, ami a jelen állapotában egy eléggé korlátos rendszer, az Ethereumbanm, illetve a hozzá hasonló technológiájú rendszerekben sokkal nagyobb lehetőségek rejlenek. A bitcoin közösségen áll, hogy a technikai lemaradást képesek-e ledolgozni.
A lényeg: blockchain + kriptovaluta + smart contract. Ezek külön-külön is fontos technológiák, amik transzformatív erővel bírnak a gazdaság valamely területén, de összekapcsolva mutatják meg az igazi erejüket."A gyors utalást meg a bankok 5 perc alatt le tudják koppintani ha nagyon akarják."
És már koppintják is, elkezdtek körvonalazódni a különböző banki frakciók, akik mindegyike a saját blockchainjét gründolja, vagy beáll valamelyik mögé. Azt majd az idő eldönti, melyik lesz sikeres, a technológia érlelődése szempontjából viszont ez hasznos folyamat, mert kineveli a döntéshozók, a pénzügyi és műszaki szakemberek olyan generációját, akik már a blockchainben gondolkodnak és dolgoznak. És ez hatással lesz a teljes blokkchain világra, és áttételesen a 'külső' világra is."Monetáris politika sátánizálása meg vicc kategória."
Ez már kezd lejárni. A kezdeti időszakra ez talán jellemző volt, de ennek vége pl. a Ripple-vel, vagy az Ethereum Alliance-al. A hardcore, anarchista bitcoin fanok persze támadják is emiatt ezeket, de hát ők már nem sokat számítanak. -
hermetrikus
újonc
válasz
lajthabalazs #179 üzenetére
Még szerencse, hogy nem nagyon van még valós alkalmazása a kriptóknak, mert ha már lenne, már nem itt tartana az árfolyam, hogy most még jól bevásárolhass belőle :-D
Viccet félretéve, írtad:
"Ami miatt a bányászok és a spekulánsok szeretik, amiatt mindenki más úgy dobja tovább, mint a forró krumplit. Senki nem fog aláírni egy munkaszerződést, egy ingatlan-bérleti szerződést, senki nem fog kinyomtatni egy éttermi árlapot, ami bitcoin-ban van denominálva. Ahol elfogadnak Bitcoin-t, dollárban gondolkodnak, és a napi árfolyamból számolják, hogy hány bitcoin-t is szeretnének éppen kapni. Aztán forgatják is vissza dollárba, mert azt lehet könyvelni, arra lehet számítani."Minden új rendszernek van egy természetes fejlődési ciklusa, amit nem lehet siettetni, ez egy organikus folyamat. Az eleje lassú, lapos, aztán átmegy exponenciálisba. Jelenleg a kriptóknál az exponenciális szakasz elején járunk.
Ha megnézed a piaci kapitalizációs és tőkebeáramlási grafikonokat, láthatod, hogy az egész kriptopiac tavasszal egy az előző 5 évet nagyságrendekkel meghaladó fázisba lépett.
Mi köze ennek ahhoz, amit írtál: ahhoz, hogy a számlákat stb. 'bitcoin'-ban fizesd (most egyszerűsítsük le a problémát, koncentráljunk a lényegre) az kell, hogy az adott fizetőeszköz:
- széles körben elterjedt legyen
- hivatalosan is elfogadott legyenAmíg ezek a feltételek nem állnak fenn, addig a gyakorlati alkalmazások köre is szűk marad. Ez minden rendszer esetében a fejlődés első fázisában tulajdonképpen a 22-es csapdája: kevesen tudnak róla, ezért kevesen is használják - és azért használják kevesen, mert kevesen tudnak róla, és kevés felhasználási módja van - mivel kevesen foglalkoznak az alkalmazások fejlesztésével - mivel kevesen használják, nincs marketingje stb. :-)
Ráadásul a kriptóknak rossz a híre, ezért még lassabb a terjedése.
Ennek önmagában egyszerűen az a megoldása, amit láttunk is: lassan-lassan nő a használata, viszont egyszer csak elér egy pontot, ahol egy ugrás következik be; ez történt meg idén tavasszal.
Hogyan várhatjuk el, hogy a kriptóknak legyen sok felhasználási területe, amíg alig vannak egyáltalán olyanok, akik alkalmazásokat fejlesztenek rá? Márpedig ezzel kb. 1-2 éve kezdtek lassú ütemben foglalkozni, értsd tőkét és emberi erőforrást tenni bele nagyobb mértékben.
Most értünk el arra a pontra, hogy elkezdtek létrejönni azok a vállalkozások, amik elkezdték fejleszteni az alkalmazásokat, erről szól az egész ICO-robbanás. Ez azt jelenti, hogy jó esetben (a korábban beindult fejlesztések) ebben az évben jutnak el oda, hogy kijöjjenek az első éles rendszerekkel.
Nagyon az elején járunk a fejlődésnek még e téren, valahol ott vagyunk, ahol az internet mondjuk '98-ban. Számolatlanul ömlik a pénz az új ICO-kba (legutóbb pl. csak a Bancor 150 millió $-t szedett össze 1-2 óra alatt), és ennek hatása eredménye legkorábban még mindig csak jövőre lehet, és akkor is csak ott tartunk, hogy elindulnak az első alkalmazások korlátozott lehetőségekkel, amiknek megint csak idő kell, hogy felfussanak.
Nyilván fújódik egy ICO buborék is, ami kitart szerintem jövő évig. Egy év múlva látszik majd talán, hogy melyik ICO életképes, és melyik nem. A gyengék elhullanak majd, és sokan elvesztik a pénzüket, akárcsak a dotcom lufiban.
Ezek teljesen természetes piaci folyamatok, de nem egycsapásra mennek végbe... a végén viszont valószínűleg, akik talpon maradnak, nagyobbra nőnek, mint a Microsoft, vagy a Google...Még valamit az elterjedtséghez: miért várod el azt, hogy már most, csak úgy ukk-mukk-fukk rögtön mindenhol ezzel fizethess, és rengeteg alkalmazása legyen a kriptóknak, amíg még azt sem tudtuk, hogy az államok és a törvényhozások hogyan reagálnak rá?
A tömegek és a nagybefektetők nem fognak olyan eszközökbe fektetni, amikről nem lehetett tudni, hogy tiltott, tűrt, vagy támogatott lesz. Egészen addig, törvényszerűen, a kockázati tőkebefektetők, a fejlesztők, fanatikusok és spekulánsok terepe; azonban ő nélkülük soha sem léphetnénk túl az első fázison.Most tartunk ott megint csak, ezekben a pillanatokban, hogy jönnek ki egyre a hírek, hogy éppen hol nyilvánítják a kriptókat hivatalosan is elismertnek és szabályozzák le pl. az adóügyi vonzatokat. Ezek mind feltételei annak, hogy amit írtál, megvalósulhasson. Ez pedig egyszerűen azért történik, mert most lépett át egy lélektani küszöböt a használat volumene, illetve beléptek a multinacionális vállalatok a porondra (blokkchain alliance-ok). Értsd: kénytelenek foglalkozni vele a törvényhozók.
Egyszóval, a folyamat elején járunk még nagyon, a széles körű felfutás mind fejlesztői, mind felhasználó oldalról még csak most kezdődött el.
A kripto blokkchainek egyébként így is roskadoznak a megnövekedett terhelés alatt...egyszerűen nem számoltak a fejlesztők sem (és senki sem) ilyen gyors felfutással, a fejlesztéseknek is megvan a maga roadmapje és időszükséglete; talán ez év őszére kezdenek majd beérni fejlesztések e téren, de inkább ez is hosszabb folyamat, amíg implementálják a skálázhatóságot biztosító technológiai megoldásokat.
Szélesebb körű elterjedésre, amellett, hogy a rendszerek használhatóak is maradjanak, csak ez után nyílik tér.
Új hozzászólás Aktív témák
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Hisense LCD és LED TV-k
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Házimozi belépő szinten
- Milyen TV-t vegyek?
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- OLED TV topic
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Eldurvul a Nova Lake-kel az Intel-féle hibrid dizájn
- További aktív témák...
- Garanciális BIOSTAR GeForce RTX 3060 TI 8GB GDDR6
- Eladó PNY GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16GB OC XLR8
- ASRock RX 6600 8GB GDDR6 Challenger ITX Eladó!
- BESZÁMÍTÁS! SAPPHIRE NITRO+ RX 7900 XTX 24GB GDDR6 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Intel ARC B580, 2 év gyári garancia! Számlával, garancialevéllel, gyári dobozában!
- AKCIÓ! HP Elitedesk 800 G1 USDT mini asztali számítógép - i7 4770S 16GB RAM 128GB SSD Intel HD
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i9 14900KF 32/64GB RAM RX 9070 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Okosóra felvásárlás!! Samsung Galaxy Watch 5 Pro, Samsung Galaxy Watch 6 Classic
- BenQ PD-2700-U Monitor - Designer 4K 27"
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest