- Mobil flották
- Redmi Note 10S - egy a sok közül
- Videón a Z Flip7 méretes külső kijelzője
- Xiaomi 13 - felnőni nehéz
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Xiaomi 14T - nem baj, hogy nem Pro
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Samsung Galaxy S24 FE - később
Új hozzászólás Aktív témák
-
mezis
félisten
szinte semmi ellenorzes nem volt a hatarokra, a pointerek, a tombok meg a bufferek oda masztak el, ahova akartak.
Csak oda másztak, ahová a programíró engedte. De ez ma is így van.
Az Algol68-ban volt indexhatár ellenőrzés. A Fortran IV-ben nem. Tudomásul vettük és a programban irtuk meg az indexhatár ellenőrzéseket. Ott, ahol szükség volt rá. Legalábbis igyekeztünk.És ha napjainkban van ellenőrzés a szoftverfejlesztő, futtató eszközökben a határokra, akkor azok a pufferek mitől tudnak túlcsordulni ?
Szabotázs ?
-
mezis
félisten
Igen, valóban tapasztaltuk anno, hogy a billentyűzet (számítógép) elérhetetlensége gondolkodásra ösztönöz, míg az ellenkező eset inkább cselekvésre.
Vagyis ha sikerült végre számítógépre kerülni, akkor gyorsan igen hosszú programrészeket összecsapott az ember, aztán a várakozási időben töredékére csökkentette.
Ma bizony egy ember több számítógépet kezelhet egyszerre, mint ahány keze, feje (esze) meg csak egy van, keletkezik is időnként néhány eszement program -
mezis
félisten
Ma már nyugdíjas vagyok.
Az előző bő harminc évben alap és felhasználói szoftverfejlesztéssel foglalkoztam. (Odra 1013/Most1, Odra-1204/Algol 68,CDC-6500/FortranIV, PDP-8,11/assamler,Focal,Fortran,Midibol, Commodore-64/Basic, IBM PC(klón)/Fortran,Foxbase,Clipper)
A szofvereim (szoftvereink) természetesen nem voltak tökéletesek, lehetett volna még tovább fejleszteni, bizonyára maradtak ki jogos felhasználói igények, de akkor adtuk át a felhasználónak, amikor biztosak voltunk abban, hogy nem fog "fejreállni" a felhasználó által kitalált bármilyen adatoktól. Legfeljebb félbeszakítja a futást, a lehető legpontosabb hibaüzenettel (hol, milyen adat, számított érték miatt nem szabad folytatni a program futását.) -
mezis
félisten
Az ellenőrzések sokat tudnak lassítani a program futásán, ezért volt szokás elhagyni őket.
Egy ellenőrzés inkább a program megírását lassítja jelentősen, de a futását csak akkor, ha az a program mindössze két utasításból áll.Ugyanis egy feltételvizsgálat, többnyire az egész számok körében egy, esetleg néhány ciklusidő alatt megtörténik.
De egyébként nem is megtellés volt sokszor a hiba, hanem a túl kicsinek lefoglalt bufferbe pl. egy másik rutin (ami mondjuk eleve csak a pointert kapta meg, a méretet nem) túl nagy adatot akar tenni.
Hogy lehet egy programot késznek tekinteni úgy, hogy a programozónak fogalma sincs arról, hogy bizonyos esetekben milyen utasításokra fog rászaladni ? (Hiszen lehet az, hogy del c:*.*, ....). Ezt más esetekben gondatlanságnak (szellemileg gyenge) vagy szélhámosságnak (tudta, hogy mit csinál) nevezik.Érdekes módon amikor a processzorok sebességét MHz-ben mérték, a memóriát pedig KByte-okban (és aranyáron), akkor még a szoftverfejlesztők nem hagyták el a szükséges feltételvizsgálatot. Igaz, akkor valaki úgy jellemezte pl. a PDP-8 op.rendszeríróit, hogy bitművészek voltak. A PDP-11-re, ahol már MByte-ban mérték a memóriát, már azt mondták a szoftveresekre, hogy csak egyszerű iparosok.
Nevetséges számomra, amikor egy képmegjenítő programnál nem futotta még néhány elengedhetetlenül szükséges feltételvizsgálatra, és akár vírust is lehet ezáltal a képet megtekinteni óhajtó számítógépére juttatni.
Van egy olyan hipotézisem, hogy ezek egy jelentős része szándékosan beépített (CIA, USArmy,...), aztán ha valahogy kiderült, akkor foltozunk....
Nem lehet ennyi trehány, hülye,... szoftverfejlesztő. -
mezis
félisten
válasz
Picturemaker #22 üzenetére
Sokkal könnyebb lenne az életünk, ha megfelelő gondossággal írnák a szoftvereiket a tisztelt programozók. Számomra nevetséges, amikor egy vírus olyat tud kihasználni, hogy túlcsordul egy puffer. A pufferek már csak ilyenek. Vajon miért nincs ellenőrzés a pufferbe töltéskor, hogy van-e még hely ?
Vagy a másik, amikor egy nem szabványos címmel tud manipulálni egy vírus. Programozócska megírta a programját, aztán elment imádkozni, csak nehogy olyan inputot kapjon a programja amitől fejre áll ?
(Sokszor a program készítésekor a legtöbb időt az igényli, hogy az input adatok bármilyen halmazára megfelelő feldolgozást végezzen, ami természetesen sok esetben olyan output-ot eredményez, hogy hibás adat - kiegészítve azzal, hogy hol, melyik adat nem fogadható el.)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Death Stranding (PC)
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Mobil flották
- Xbox Series X|S
- Milyen monitort vegyek?
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- További aktív témák...
- Game Pass Ultimate előfizetés azonnal, élettartam garanciával, problémamentesen! Immáron 8 éve!
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Xiaomi Redmi Note 13 5G 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy A54 5G , 8/128 GB , Kártyafüggetlen
- Bomba ár! Dell Latitude E6420 - i5-2GEN I 4GB I 250GB I HDMI I 14" HD I W10 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest