Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz tvamos #12666 üzenetére

    Az alapítvány alapítói közt több broadcom alkalmazott is van [link]. Így könnyen hozzáférnek olyan dokumentációhoz, anyagokhoz, amit külsős emberek csak nagyon szigorú feltételek mellett kaphatnak meg. Bár hivatalosan tagadni szokták, hogy a broadcom lenne kifejezetten az alapítvány mögött, azért eléggé jó marketingértéke van számukra. Egy átlagos cég / szerveret nem is kaphatott volna egyedi soc-ot, főleg nem 20 ezer darabos mennyiségben, ahogyan azt kezdetekkor az alapítvány kapott. Ennél csak sokkal nagyobb számban állnak szóba másokkal. A hardkerneles odroid-w is gyorsan el lett lehetetlenítve a broadcom által, amikor rájöttek, hogy konkurencia lenne az alapítvány compute boardjának. Szóval akármit is mondanak, erős az összefonódás a cég és az alapítvány közt.

    Attól nem ijednek meg, hogy valótlanságot állítsanak vagy csúsztassanak, ha valaki feltesz nekik hasonló kérdést (miért broadcom, miért nem a modernebb soc - mielőtt a pi2 megjelent). A broadcomhoz a kompatibilitás miatt ragaszkodnak, mondván ahhoz lett kifejlesztve csomó megoldás, ami tényleg nagy munka lenne más gyártó soc-jával újra kezdeni. A problémás részek megtartását a raspi2-ben szintén a kompatibilitásra fogják, szerintem csak mellébeszélés a részükről, mert úgysem fut az új pi-n a régi kernel / binary blob. Szóval simán használhatták volna valamelyik elterjedt broadcom soc-ot is, ami hasonló a raspi2-ben megjelenthez. Valószínűleg szándékosan próbálják elkerülni, hogy más cégek klónokat készíthessenek, mert akkor komoly anyagiaktól esnének el. Egyébként a lényeg, hogy nem szabad elhinni a jövőbeli termékekre vonatkozó állításaikat, mert utolsó napig tagadják / hazudnak róla, hogy ne rontsa az eladásokat.

    Persze ez az alapítvány pénze és hosszú távon tényleg sikeresek lehetnek, komoly milliós tartalékokat képeztek. Szóval a profitéhség bizonyos szempontból érthető a hosszútávú fennmaradásukhoz, de gondolom azért nem rossz üzlet alkalmazottként sem ott dolgozni :)

    A szoftveres nyíltság területén is sokszor félrevezető állításokat mondanak, valójában mindig zárt lesz a rendszer központi része jogi okokból. Ez utóbbi meg is látszik némely területen: pl gpu képességeinek kihasználása, desktop funkciók gyorsítása, android támogatás. Viszont emellett azt is látni kell, hogy más kommerszebb soc-ra épülő boardoknál sem jobb a helyzet és ott még belső ember sincsen aki a bináris blob hibáit javítgassa. Az alapítványnál legalább hozzáférnek a zárt forráshoz is.

    Arra leszek kíváncsi, hogy mondjuk 5 év múlva hol állnak, mit tesznek, mert addigra már lehet 10 millios tartalékot képeznek a mostani 2-3 helyett (fontban).

    Nekem vegyes a véleményem róluk. Nagy dolgokat vittek végbe és elindítottak folyamatokat, ami nélkülük lehet nem történt volna meg. Így már tucatnyi konkurencia közül választhatunk kedvező áron. Valószínűleg azért érzem néha túl üzletiesnek a lépéseiket, mert az angoloknál más jellegű alapítványok is vannak és ez végül is tényleg működő modell.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák