Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • drpele

    senior tag

    válasz Totyi #247 üzenetére

    Én is egy NI-CD töltőt használok évek óta NI-MH akksik töltésére, de semmi káros hatást nem vettem észre.
    [kép]
    Bővebben: link
    Bővebben: link

    [Szerkesztve]

    "Mily különös a mi helyzetünk, a Föld gyermekeié. Csak rövid látogatásra van itt mindenki. Nem tudja miért, de néha azt hiszi, hogy sejti." - Albert Einstein

  • And

    veterán

    válasz Totyi #247 üzenetére

    1.) Ha a töltőáram 500-1000 mAh közötti kapacitású NiCd-cellákhoz és lassú (0,1C: 50..100mA * ~14h) töltéshez van méretezve, akkor az a töltő igen lassan vagy szinte sohasem fog teljesen feltölteni egy normális 2Ah feletti NiMH-akkut. A mai modern NiMH-cellák akár hosszútávon is elviselnek 0,1C töltőáramot (>200mA). 2.) Ha a töltő gyorstöltésre is képes, és pl. -dV -t figyelő túltöltésvédelemmel van ellátva, akkor nem biztos, hogy észreveszi a cellafesz. csökkenését, ami NiMH-cella esetén töredéke a NiCd-k esetén várható értéknek, így túltöltheti az akkut (jobb esetben az időzítő később úgyis leállítja a töltést, de lehet, hogy addigra a cellák már túlmelegednek).
    A védelem nélküli minimalista, kisáramú NiCd-töltők esetében tökmindegy, azok a legegyszerűbb időzítővel sincsenek felszerelve, csak pumpálják a nagyjából állandó 50..100mA áramot a cellákba, az időzítést (lekapcsolást) meg rádbízzák. (Ha egy ilyen töltőn van is NiCd/NiMH átkapcsoló, az nem csinál mást, mint a belső áramgenerátor áramát nagyjából megduplázza a NiMH-állásban). Ezekre nyugodtan tehetsz NiMH-akkukat: kb. 24órás töltés után lesznek használhatóak, és az ''ottfelejtett'' töltő sem károsítja különösebben a cellákat.

  • Batman2

    őstag

    válasz Totyi #247 üzenetére

    Szevasz

    A válaszom kb. ugyanaz, mint Andnek. Ha egy egyszerű régi NiCd-s korszakból való töltőd van, akkor azzal semmi probléma nem lehet akkor sem ha fémhidridet töltesz vele, csak a töltőáram lehet túl kicsi. Ha egy olyan toltőd, van, ami a kadmiumos akkukat közepesen gyorsan töltötte, akkor az már jobb lesz a fémhidridhez is. Például nekünk is van egy régi ilyen töltőnk. Azt 500mAh-ás NiCd akkukkal adták annak idején, bár azok az akkuk még ma is jól működnek. De ennek is csak 60 mA körüli a töltőárama, úgyhogy még egy 1100mAh-ás akkut is vagy 24-26 óra alatt töltene fel, egy 2000mAh, vagy a felettit, meg már szerintem nem is tudna, mert annyi áramot már lehet hogy elnyel a cella, az már fenntartó töltésnek is megfelel. Tudtommal a fenntartó töltés, ami a töltés befejeztével szinten tartja az akkukat a kapacitása 1/20-a körül kell legyen. Egy ilyen töltő lehet, hogy még annak is kevés. Szóval egy 1100-1300mAh-ás fémhidridet még fel tud tölteni vagy 1 és fél nap alatt.
    A kompjúteres töltőnél valóban az lehet a gond, hogy nem fogja érzékelni az akku feltülöltött állapotát.

    Én az akkujaimat egy saját készíésű egszerű töltőről töltöm, ami tartalmaz jelen pillanatban 5 ellenállást, amivel 5 féle töltőáramot lehet beállítani külömböző akkukhoz egy tolókapcsolósorral (500, 750, 1100, 2200, 2500mAh-áshoz), és van egy átkapcsoló is rajta, amivel töltésről kisütésre lehet kapcsolni, igaz ott csak egyféle ellenállás van, ami akkora terhelést jelent, hogy a leggyengébb akkut sem károsítja és egy két dióda is sorba van még kötve az ellenállással, így nem következik be túlmerítés sem, mivel két két elemet, két kettes elemtartóban töltök egyszerre, de lehet csak az egyik elemtartóban kettőt is tölteni. Az egészet egy eredetileg 500mA-es, 3-12V-os tápról üzemeltetem, 3V-os állásban, amiben a diódákat kicseréltem, így akár 1.4A-t is le tud adni. Lehetne természetesen ezt sokkal profibbra is megcsinálni, van egy-két 5letem rá, de így is jó.
    Üdv.:

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Új hozzászólás Aktív témák