- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Íme az új Android Auto!
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Amazfit Active 2 NFC - jó kör
- Kiszivárgott a Pixel 10 Pro
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- Samsung Galaxy S21 FE 5G - utóirat
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
-
Mobilarena
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
dezz
nagyúr
"Azt irtam hogy a gyári "Max turbo" szint simán elérhető kézileg, a turbo szemeteti kikapcsolva az összes maggal."
Értsd már meg, hogy akkor jelentősen megnő a fogyasztás, rég nem fér bele az eredeti TDP-be. A cél pont az volt, hogy megemelt frekivel is beleférjen, ami csak úgy kivitelezhető, ha ha csak akkor emel, ha minél kevesebb mag aktív. Az egy-, illetve kevés szálas alkalmazások (amiből van még bőven) ebből is profitálnak.
"A fesz és freki emelésre a gyári keretek között gondoltam, ők ennyit kisérletezgettek ki, és pont, messze nem biztos, hogy az a legoptimálisabb vagy a legmagasabb frekvencia."
Adott TDP-n belül? Nos, nekik olyan értékeket kellett kikísérletezniük, ami a gyártás során megvalósuló szórásban is több millió példány esetén alkalmazható. Az, hogy 1db-nál te tudsz még finomítani rajta valamennyit, az egy másik dolog.
"Az azért remélem senkinek nem lesz új, hogy esetleg megjelennek majg csont ugyanarra a magra épülő nagyobb TDP-t és frekit engedő szériák..."
Magasabb TDP mellett nem nagy kunszt és meglepetés. Viszont van egy olyan dolog is, hogy a legyártott procik folyamatos szortírozás alatt állnak, az említett szórás miatt, ki kell válogatni, melyik milyen fesszel mekkora frekiket bír, és ezek alapján csoportosítják őket. Vannak olyan csoportok, amik csak lassan "gyűlnek", azokat később adják ki, ha már kellő számú összegyűlt belőlük. Mindemellett a gyártástech és az adott mag (akár revízión vagy steppingen belül) gyártása is folyamatosan fejlesztés és finomhangolás alatt áll. Akárhogyan is, idővel azonos TDP-n belül is képesek kihozni magasabb órajelekkel rendelkező sorozatokat.
-
Oliverda
titán
"Az hogy a turbo nem emeli tovább a feszt meg a frekit az egy dolog,"
Miért ne emelné?
"de biztos vagyk benne, hogy nem csak 2 magot lehet turbo szintog emelni, hanem mind a 4-et is akkora fesszel..."
Ez már régóta ismert tény.
"de biztos vagyk benne, hogy nem csak 2 magot lehet turbo szintog emelni, hanem mind a 4-et is akkora fesszel..."
Szvsz aki nem látja át teljesen a működési elvet, az ezt gondolhatja.
-
Oliverda
titán
Ehhez speciel semennyire, de akad néhány aki megeszeget akár 4+ magot is.
Logikus lenne ez a kiosztás, mert akkor két teljes modult el lehet küldeni aludni. Csak azt nem értem, hogy akkor már miért nem inkább 1., 2., 3., de végül is gyakorlatilag az sem lenne jobb semmivel.
-
whiteman0524
aktív tag
4 szálnál sokkal több fut egyszerre egy időben egy gépen általában. Általában ha elindítasz egy alkalmazást akkor az kapásból új szállal indul. Sőt a létrehozott szálak is hozhatnak létre "alszálakat" és így tovább ez szinte akármeddig lehet folytatni. Tehát amikor elindítod a Windows-t vagy a Linux-ot és betöltődnek az alkalmazások már valószínűleg akkor sokkal több szál fut mint mondjuk 4, pedig még nem is csinálsz semmit lényegében
Itt a lényeg az hogy egy szál nem feltétlenül csinál valami hasznos dolgot. Tehát ha elindítod a Word-öt, a Paint-et, meg mondjuk a Notepad-ot egyszerre az máris 3 szál (ha ők maguk nem hoznak létre újabbakat), de ha nem használod őket csak ott figyelnek akkor lényegében nem csinálnak semmit se csak várakoznak... Tehát fontos azt megérteni, hogy amikor használod például a Windows-t és böngészel a neten, közben zenét hallgatsz, és meg van nyitva pár ablak plusz még 2-3 alkalmazás akkor máris valószínűleg több 10 szálról beszélünk, nem csak 4-ről vagy 8-ról. Amikor az imént itt százalékokkal dobálóztunk a CPU és azon belül az egyes magok kihasználtságára vonatkozóan akkor feltettük azt, hogy az összes szál dolgozik, tehát csinál valami "hasznosat" ezáltal használja a CPU-t. Lehet ezek mellett még akár 25 másik szál is egy időben de ha csak valamire várakoznak akkor nem sok vizet zavarnak igazából. Konyhanyelven ezt valahogy így lehetne megfogalmazni
-
whiteman0524
aktív tag
Én az ábrákat a következőképpen értelmezem :
Az ábrákból az látszik hogy Bulldozer sokkal közelebb áll a "valódi" 8 magos architektúrához mint az Intel jelenlegi 4 magos megoldásai bár ő sem 100%-osan olyan.
A legelső két ábrán az Intel féle Nehalem architektúra látható. Az első ábrán, ha az operációs rendszer egy fizikai magra oszt ki két szálat akkor nyilván valóan a két szál feldolgozása nem lehet 100%-os sebességű mivel egy magon kell osztozniuk. Az ábrán látható hogy ebben az esetben egyetlen Intel CPU mag körül belül 60-60%-os végrehajtási sebesség mellett tudja kezelni a két független szálat. A második ábra még mindig az Intel architektúrát mutatja, és azt hogy két egymástól független szál feldolgozása csak akkor lehetséges 100%-os sebességgel ha azok külön processzormagon futnak és egyedül birtokolnak egy-egy magot. Ekkor mindkét mag teljes erőbedobással foglakozhat a "saját szálával".
A harmadik és a negyedik ábrán a Bulldozer architektúra látható pontosabban az, hogy hogyan működnek/skálázódnak a modulokon belüli magok, amik kvázi felfoghatóak két külön CPU magnak de mégsem teljesen! A harmadik ábrán az első ábrához hasonlóan az látható amikor a CPU két szálat egyetlen Bulldozer modulnak oszt ki. Ekkor a modulon belüli két mag kábé 90-90%-os sebességgel tudja végrehajtani a két független szálat tehát majdnem olyan gyors a feldolgozás mint az Intel esetében a 2. ábrán, amikor két külön processzor magra osztottunk ki egy-egy szálat és azok 100%-os sebességgel pöröghettek. A negyedik ábrán az látható amikor az operációs rendszer két külön Bulldozer modulnak osztja ki a két szálat. Ekkor mindkét modul nyilván 100%-os sebeséggel képes őket végrehajtani.
Tehát a lényeg az, hogy az Intel esetében ha egy négymagos processzorra ráenged az operációs rendszer 8 szálat, és a legoptimálisabb esetet vesszük, akkor minden mag kapni fog pontosan 2-2 szálat amiket 60-60%-os sebességgel tud végrehajtani. Tehát mind a 8 szál feldolgozása megkezdődik kvázi ugyanabban az időpillanatban és 60%-os sebességgel végre is hajtódnak. A Bulldozer esetében ennél sokkal jobb a helyzet mert ha egy 4 modulos Bulldozer-t az operációs rendszer szintén megkínál 8 szállal akkor (elméletileg és a legoptimálisabb esetben) mind a 8 szál végrehajtása megkezdődik ugyanabban az időpillanatban és 90%-os sebességgel mindegyik végre is hajtódik. Fontos azonban megjegyezni, hogy mind a Nehalem és mind az Bulldozer esetében ezek csak elméleti értékek, tehát a gyakorlat nem ennyire optimális. De jól látható hogy a Bulldozer sokkal jobban skálázódik 5, vagy annál több szál esetén mint a Nehalem.
A fentiekből következik, hogy ha mindkét architektúrára 4-4 szálat engedünk rá azonos körülmények között (és még mindig elméletileg!) akkor ugyan ott vagyunk mert mindkét architektúra 100%-os sebességgel végre tudja hajtani a 4 szálat. A Bulldozer akkor fog igazán ellépni az Inteltől ha 4-nél több szál fog egyszerre futni. Elméletileg, a Bulldozer 8 szálat mindössze 10%-os sebesség csökkenéssel képes végrehajtani mintha 4 szálon dolgozna amik mind mind külön modulokon futnak, és ez benne a marha jó
Szóval szerintem ez a lényeg.
-
Ueda
senior tag
Amire szerintem kíváncsi vagy az a processzorok architektúrális felépítése. Ebből a szempontból az AMD megoldása tekinthető 8 magosnak, illetve ehhez áll közelebb. Az intel és AMD is eltérő módon közelíti meg a többszálúságot. Az intel a teljes értékű magokat egészítette ki egy plussz szállal,aminek az előnye,hogy minimális tranzisztor többletet igényel, cserébe max. 25% tudja növelni a telesítményt. Az AMD több tranzisztorral dolgozik, de így 1 mag teljesítménye eléri az 1 phenom mag 80%-t (hozzávetőlegesen) . Összességében véve számomra az a szimpatikus benne, hogy a phenomhoz képest takarékosabb lesz a kialakítása, a flex floating point nevű egység egyszerre 2 magot fog tudni kiszolgálni.
Ha ezt összerakod, akkor egy hatmagos intel az úgy jön ki : 6x100%+6x25%=750% (12 szál)
AMD : 8x80% = 640 % (8 szál)
De ez csak szemléltetés, sokminden más (clock to clock teljesítmény, gyártástechnológia, lapkaméret, fogyasztás,ár) befolyásolja a végeredményt, kinek mi a fontos.Pl. intel hiába csinál 6 magos procit, ha azt drágán adja. Igaz ez fordítva is, hogy az AMD is hiába csinál 6 magos procit , ha a 4 magosak is megközelítik teljesítményben.Majd most lesz lényegi előrelépés a Bullal. Különben meg nagyjából fej-fej mellett halad a két gyártó.
-
Oliverda
titán
Már sem a magszám sem az órajel nem releváns. Éppen ezért egyik sincs benne konkrétan a modellszámozásban, ahogy az Intel esetében sincs. Core i7 név alatt például van kettő és négymagos is mobil vonalon. Már egy ideje csak a számítási teljesítmény releváns, ami úgysem derül ki a modellszámozásból. Bizonyos teljesítményt kapsz x pénzért és x fogyasztás mellett. Ez számít igazából, más nem.
-
-
atti_2010
nagyúr
Fogalmad sincs a Bull energiagazdálkodásáról de nem is varom el tőled.
whiteman0524 Nyilván rátapintottál a lényegre, ha egy 8 magos procival csinálok valamit ami csak 1-2 magot használ a Bull lekapcsolja mindenestől a nem használt magokat mint ha nem is létezne, de az integert is ha jól tudom.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- Apple iPhone 13 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- LG 77G4 - 77" OLED evo - 4K 144Hz 0.1ms - MLA - 3000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- HP Rack szerverek és tartozékok egyben vagy külön-külön
- Csere-Beszámítás! Olcsó RTX Gamer Laptop játékra! I5 11400H / RTX 3050Ti / 16GB DDR4 / 512GB SSD
- BESZÁMÍTÁS! MSI SUPRIM X RTX 4080 16GB videokártya garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest