- Motorola Moto Tag - nyomom, követ
- Fotók, videók mobillal
- Yettel topik
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Google Pixel topik
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Motorola Razr 60 Ultra - ez a kagyló könnyen megfő
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
-
Mobilarena
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
-
-
-
válasz
urandom0 #88868 üzenetére
Nagyon szépen köszönöm, közbe félórája megoldottam favágó módszerrel GUI alól.
Melóhelyen vagyok, az otthoni gép megy mint szerver és egy itteni W10-ről csatlakozva kiloptam a megoldást.
A KDE mint mindig, roppant segítőkész a hozzám hasonló bénázó termináldiszlexiásokkalés a vpn Speciális fülön ezeket állítottam be, ugyanúgy mint ahogy a Win beállításaiban van.
És máris felcsatlakozik az otthoni wines vpn szerverre.
Azon az oldalon is van még mit finomhangolni mert se net nincs így itt, se a shared könyvtárakat nem érem el de legalább már bennt vagyok a szervergépembe, és a Kubuntu a Hálózatoknál már listázza is az otthoni gépem nevét.
Mégegyszer köszönöm a segítőkészségedet. -
Sikeresen beüzemeltem életem első VPN szerverét Windows10 alatt, a Win saját beépített eszközeivel.
no-ip dns működik, routerbe beállítva, portok rendben.
Távolról tudok csatlakozni a házi vpn szerverre Windows és Android alól bárhonnan.
Viszont Kubunturól meg nem.
Esetleg valaki otthonos ebben, van ebbe valami apró eldugott feature amit nem veszek észre és működésre lehetne bírni?
Ránézne valaki, egyáltalán csatlakozni tud?
444tibi.ddns.net
user: vpnuser
password: teszteldle
Elvileg vagy semmi nincs még mögötte vagy 1 darab megosztott könyvtár a vpnuser részére, csak read joggal -
-
válasz
tordaitibi #88844 üzenetére
Megvan, én voltam a teljesen tök, elrontottam az IP-t.
-
-
-
válasz
sh4d0w #88817 üzenetére
Pici segírséget megköszönnék a témába.
Most kezdtem beleásni magam eddig sejtésem volt csak, mi az a vpn.
Ha én otthon csinálok egy vpn szervert.
Arra rá tudok másik eszközzel csatlakozni? Szerintem igen. Akkor meglesz a privát alagút.
De. A hitelesítés hogyan, ezt még nem értem. A kapcsolat felépülésekor a jelszó ha nem titkosítva megy el akkor nem sok értelme. Ha jelszavas a belépés, az akkor megbízható? mert ha nem akkor semmi értelme egy titkosított alagútnak ha a jelszót kilophatják.
Olvastam valami certekről meg publikus meg nyilvános kulcsaokról meg ehhez valami külön gépről, szerverről ahol tárolódik de ezt még nem tudom értelmezni, magyarul kukán állok előtte.
Vagy megadható hogy csak pl. 3 konkrét gépet engedjen be, minden más tiltva?
Valamint, az megoldható hogy a kliens a vpm-en keresztül a szerver helyi mappáit, smb megosztásait lássa és hálózati meghajtóként kezelje?
Deviszont a kliens csak ezt a forgalmat bonyolítsa le a vpn-en, a normál webes böngészős forgalom az eredeti csatornán menjen, ne terheljem vele az otthoni szervergépemet?
Bocs a láma kérdés hegyekért, balső hálózatokba otthonosan mozgok de ezek a külső hálózatok szerverek nekem perpill teljesen új, még nem volt rá szükségem sose ezért vagyok ilyen tudatlan. -
-
válasz
urandom0 #88728 üzenetére
Várjál lassabban mert természetes szőke vagyok.
Van 1 darab Virtualboxos vhd fájlba telepített virtuális Open media vaultom.
Ami simán feltelepült, gond nélkül azaz benne lakik a vhd fájlba.
A telepítést követő rebootnál az open media vault csont nélkül indul, webuiról elérem, konfigolható. Ha ilyenkor rebootolom az os-t, akkor simán elindul.
De ha leállítom, akkor a következő bootolásnál egy efi shellt kapok, nem indul el a vhd-be telepített OMV.
Nem a letöltött iso nem indul, azon túl vagyok mert már telepítve van az OMV. Nem kell Live se hisz itt a gazdagépem, azon fut, itt egy screenshot.
OMV indításánál ezt kapom:
Erre írtam hogyha el se tudom indítani, hogyan másszak bele egy vhd fájlba hogy chrootoljak, vagy az efi partíción bármit is csináljak?
-
válasz
Rimuru #88725 üzenetére
De ez egy Virtualboxba futtatott Linux, abba a .vhd fájlba hogyan megyek bele hogy chrootoljak? Meg abba hogyan nyissam meg az efi partíciót?
Ez egy virtuális gép, nem sima vinyóra telepítés.
Ha az lenne nem is kérdeztem volna itt, már rég szénné hekkeltem volna az efi partíciót meg a /boot/grub.cfg-t vagy elindítottam volna egy Rescatux-szal. -
-
Kéremtiszteletel az Openmediavault projekt elbukott.
Leállítottam a szervert, kikapcsoltam a gépemet és mikor hazaértem, gép bekapcs, OMV VM indít és egy szép EFI shell...
És a Jóistennek nem bootol be.
Újratelepít, addig megy szépen amíg 1x le nem állítom. Rebootot simán elviseli de ha egyszer leállítom akkor EFI shell azaz nem talál bootolható médiát.
Mellette a virtuális XP, egy W7 meg egy valamikor tesztre telepített Manjaro tökéletesen indul a Virtualboxba.
Nem szeret engem a Debian, ezt mindig is tudtam nade ennyire...
Hát nagyon szomorú vagyok. -
válasz
sh4d0w #88693 üzenetére
Ahogy írtad, be kellett pöttyözni a Virtualboxba a gép tulajdonságainál az EFI módot, és a VM Hálózat fülön a NAT helyett Bridge módot kell beállítani.
És ezzel természetesen teljes újratelepítés.
Utána a telepítés után mikor rebootolt, már a VM-be be lehetett írni a root és a passwordot, beengedett ésip-a
parancsra kidobta hogy milyen ip-n is érhető el.
Ezt, 192......1.155, beírtam a böngészőbe és voilá, elértem weben. -
-
-
válasz
sh4d0w #88654 üzenetére
csak fájlok.
Tudjak távolról létrehozni, törölni, és hab a tortán ha a távolit egy helyivel szinkronizálni tudnám mappaszinten.
Nagyon jó lenne ha ideiglenes felhasználóknak csak általam megadott mappákhoz lenne hozzáférésük és ezt tudnám is szabályozni pl. csak olvasási jog.
Megadom Jocónak a linket illetve az elérést, pl. tibiszerver.ddns.net/jocomappa és ebbe garázdálkodhat. Hogy ezt weben, vagy hálózati meghajtóként lehet kivitelezni az mindegy. Ftp-t is néztem de szerintem erre nehézkes.
Se stream, se fotószerver se olyan igényem nincs hogy pl. egy txt, excel fájlt vagy ilyesmit távolról többen szerkeszthessenek.
Próbáltam a Syntching-et de valami irgalmatlan lassú, 40-50GB szinkronizálása 1 napig tart, és nem tudok mással meghatározott tartalmat megosztani csak az egészet, ráadásul le is akarja a 2 terát szinkronizálni. Persze hisz ez a dolga. -
válasz
Balerik #88651 üzenetére
Köszi, holnap én is nekifutok otthon, most melóhelyen vagyok reggelig.
Én is nekiesek holnap, bár az is fehér folt hogyha sikerül is, a VM-ből hogy fog kilátni, mit kell portforwardolgatnom a gazdagépen meg a routerembe.
Hú de nagy falat ez nekem.
Van helyem az ssd-n lehet először nem VM hanem egy tiszta telepítés kéne de azzal az a gondom hogy 1pc van otthon, kell a fiam laptopja hogy rá tudjak majd weben lépni konfigolni. -
válasz
Balerik #88649 üzenetére
Bocs hogy leírom, de:
1 hete szenvedek, keresek gogle fordítózok, 200 weboldalon jártam már legalább.
Amit szeretnék, egy megosztást elérni kívülről bárhonnan.
Kezdtem a témába vágó Házi szerver ilyesmi kifejezésekkel, semmivel nem lettem okosabb.
Majd kérdeztem szaktopikokba is.
Ezekkel az a baj hogy akik ott vannak már vérprofik.
A kérdésemre a válasz kb:
Telepítesz valami nemtudommit, cli alatt bekonfigolod, beteszed vpn mögé, kell még ssh, cloudfare, és még ezután leírt 6 olyan szakszót amit nem hogy értelmezni de megjegyezni se tudtam.
Nem kérdőjelezhetem meg a segítőkészséget de ez így nekem semmit nem ért.
Először megpróbáltam kitenni egy mezei smb megosztást, nem tudok csatlakozni meg ez állítólag életveszélyes.
1 napig kínlódtam Windowson webdav szerver létrehozásával sikertelenül.
Megnéztem a Freenas Truenes vonalat, ezek mind raid hdd-ket meg valami titkosított btrfs...? fájlrendszert kérnek maguk alá, én meg egy már meglévő 2 tera adatot szeretnék elérni vagy hálózati meghajtóként csatolni kívülről.
Ekkor jött az OMV, annak nem kell szűz hdd hegyek meg speciális fájlrendszer, maga alá tudja csatolni a háttérvinyómat.
Ez meg elakadt.
1 hét alatt ott tartok hogy a routermbe beállítottam a no-ip-t, a weboldalukon beregeltem és létrehoztam a domain vagy mi nevet, pingelni tudom bárhonnan a routert azaz jól csináltam ez legalább működik.És ennyi.
Ezeket nem azért írtam le hogy bárki is sajnáljon hanem ne higgye senki azt hogy várom hogy a sült galamb a számba repüljön de ez meghaladja a képességeimet. -
válasz
Balerik #88649 üzenetére
Dejó neked...
A topik összefoglalójában ezt olvastam:
"Belépés mint rendszergazda
Az OMV betöltődése után a villogó kurzornál a rendszer egy felhasználói nevet vár. Írjuk oda: root
A megjelenő Password: utáni kurzorhoz pedig az előzőleg megjegyzett root jelszavát."
Itt nekem semmit nem lehet beírni, mintha nem lenne billentyűzetem, semmire nem reagál. -
-
-
Feldobtam az OMV-tot Virtualbxba.
Egy ideje leszoktam a Linuxok becsmerleserol de ennek valami iszonyat gyalazatos rettenet cli telepitoje van, borzalom.
Feltelepult, reboot, van a bal felso sarokba egy villogo kurzorom.
Semmit nem tudok beirni, se root se semmi, a billantyuzet elkaps okes a Virtualboxba, eddig jo volt mert a telepites soran 2345 entert nyomtam meg hasznaltam a billt.
Mi baja lehet? -
-
Bocs ha nagyon off nem tudom hol kérdezhetném.
Open media vault kezeli az ntfs fájlrendszert?
Virtualba futtatnám egyelőre ismerkedési céllal és úgy olvastam ennek nem kell saját raid meg btrfs meg egyebek, viszont nálam az adatvinya amit megosztogatnék az ntfs.
Ezokból a Truenas és társai sajnos kilőve. -
válasz
pruzsi #88625 üzenetére
Töröld a wifi kapcsolatot, majd a wifi ikonra kattintva feljövő ablakb katt a wifire, add meg a wifi jelszót.
Ez nekem segített, nekem is egy időbe mániákusan kérgette a root jelszavamat. Mondjuk az egy Manjaro volt.
Aztán kiiktattam a KDE Walletet mert a böngésző meg minden kérte.
Ubuntu alatt ha jól emlékszek valamis Seahorse vagy mit kellet likvidálni. -
Jól bár nem szabad általánosítani mert elvben (és akkor már gyakorlatban is
) lehet akár jobb is.
Véleményem szerint a nem pont mindenbe megfelelő videodriver lehet a háttérben mivel a grafikus megjelenítés kevés esetben statikus tartalom. így a használat 60-70%-a alatt jobban teljesít a Win.
Mivel egy videó megnézése, bármiféle tartalomfogyasztás, weboldalakon szörfözés vagy webes filmezés az dinamikus vagyis a videodriver nagyon meghatározza az éppen akkori fogyasztását a konfignak.
Én ezt többször megmértem, Win kontra Linux, nagyon egzakt körülmények között és mindig a Win vol a takarékosabb.
De ez amúgy véleményem szerint csak akkor kimutatható ha amúgy is egy ultratakarékos konfigot méricskélünk.
Egy gamer gépen szerintem nem lesz ennyire pregnáns az eltérés mert ott amúgy is minden sokkalta több, nagyobb teljesítményű és pár W vagy pár 10W elenyészik egy éppen 4-500wattot fogyasztó gépnél.
Bár.. ott meg lehet a többlet is sokkal több.
Erre nem tudok konkrétan állást foglalni mert nincs ilyen gép a környékemen.
Illetve van, kisebbik fimnál a szomszéd utcába viszont azon meg nincs Linux.
Pirk kapitány tudna ilyet prezentálni ha jól tudom neki van dual játékgépe.
Mégegy amit nem tudok se mérni se cáfolni se alátámasztani.
Többször olvastam hogy ez a többlet abból is adódhat hogy a Win alapból egy kiegyensúlyozott teljesítményprofilt állít be, ha mobil az eszköz, pl. laptop akkor ezt még lejjebb is veszi ha az akku bizonyos % alá merül.
Linuxon ez nincs ott mindig rendelkezésre áll a teljes graft és ezt ki is használja.
Ez is egy lehetséges ok, de ezt én nem tudom ellenőrizni.
Mégegy amit én Winen már kipróbáltam.
Van egy guis beállítás ahol a proci maximális órajelét meg lehet határozni %-ban.
Namost ez igen érdekes eredményt adott.
Nálam a proc 4x2,7GHz maxot tud, ez a gyakorlatban 4x2693MHz.
Ha a Winbe leveszem ezt 98-99%-ra, akkor az épp futó maximálisan terhelő alkalmazások számomra észrevehetetlenül lettek lassabbak.
Talán nagyon gyilkolászva a gépet, össze-vissza kattingatva weboldalakon vehető észre némi lassulás de lehet ez a bebeszélés határa.
Viszont az üzemidő legalább 10%-al több lett.
Vagyis. Hiába tart egy x feladat elvégzése az alacsonyabb órajel miatt több ideig, ez többet hoz a konyhára mint a gyorsabb de pillanatnyilag nagyobb terhelést okozó végrehajtás.
Érdekes. Talán a procik a maximális órajelen relatíve többet zabálnak mint a kicsit alacsonyabb sebességen. Valmi hiperbola lehet a görbe.
Bocs a hosszúért. -
válasz
zolka95 #88504 üzenetére
Erre nem tudok semmit, milyen géped van, ha nem atomerőmű és ráadásul nem ssd-t hanem hdd-t használsz akkor igen ez van.
Nálam a fájlkezelő ssd-ről másodpercek alatt megmondja pl. a 600Gb méretű filmes mappám méretét.
A Timsiftes mappába van az egész rendszered lementve és nagyon sok apró fájl van benne valóban, 10000-es nagyságrend.
Egy esetleg nem USB3 penre hanem USB2-régi tetűlassú pen, ez a másolás ha el is indul akkor is örökkévalóságig fog tartani.
Hamarabb ráírja a Timeshift a backupot, de mondom ha minden régi akkor ez egy szép hétvégi számítástechnikai elfoglaltság is lehet akár. -
válasz
zolka95 #88501 üzenetére
Azt a fájlt nem tudja másolni amit leír az elérési útban.
Ha bármi módon sikerülne is megerőszakolni jönne a többi fájl hibaüzenet.
Jól kapisgálsz jogosultság probléma de nem úgy ahogy Te gondolod hanem nem tudja átvinni az attribútumokat.
És azért nem tudja mert nagyobb összegbe fogadnék hogy a pendrive FAT32 fájlrendszerre van formázva.
Ha tévedtem és mégis EXT4 akkor
dugd be a pent
Indítsd el a Timeshiftet
a Beállítások-Hely fülön válaszd ki a pent
okézd le az ablakot alul
katt a Létrehozás fülön és elindul a backup.
Ha végzett, a Hely fülön ne felejtsd el visszaállítani az eredetire a mentési utat! -
válasz
fatpingvin #88485 üzenetére
Várjuk, illetve nem biztos a tobbes szám de engem érdekelne.
-
-
-
Laptop, ha kivehető az akku, vedd ki, és ha van dugd be egy mezei fogyasztásmérőbe. Olyasmibe mint amit feljebb fényképeztem.
Nézd meg tétlenül mennyi, majd altasd. Sokkal kevesebbnek kéne lennie, ha nem akkor nem alszik hanem teker valamin.
Laposok alvásba nagyon hosszú ideig el szoktak lenni akkulemerülésig, több hétig is. -
válasz
CPT.Pirk #88478 üzenetére
Nálam meg az őskövület mikró 18W készenlétbe, kapott is egy kapcsolót. Sose használjuk az időzítőjét amúgy se.
A mikró 30 éves, akkor még nem számított.
Mérj meg légyszi ha tudsz egy kisteljesítményű, nem játék desktopot ha tudsz. Nagyon kíváncsi lennék. Viszonyításképp a procim benchmark 3000. Valami ilyesmi nudli tudású asztalira nagyon kiváncsi lennék.
Nálam nincs ilyen sehol a környéken. -
Uram Ön faátlisan téved
LG 24" FHD 20% backlight, amivel éjjel még simán kisüti a szemem az 11W.
Nekem éjjel kis fényerőnél a komplett gép+monitor 15-18W.
És ez 230 voltról készült fotó, 16,1W az egész és ebbe benne van a tápegység vesztesége.
Akkuról ez 14W körül lenne.
Meg sántít a logikád.
Az 50-100W kontra 12W akkor is megmarad ha egy 0,6kW plazmára kötöm ki a gépet. -
Ha esetleg valakit érdekel, meg értelmet nyer a monomániám is hogy mini pc-t a köznépnek. Minden vasházas 50-100wattos kávédarálót kéretik lecserélni.
Az értékek a komplett gépet modellezik, tokkal vonóval usb egérrel bill. stb. ahogy működik.
Azért médiatartalommal méregettem mert szerintem halandó felhasználó erre használja a gépidő 70-80%-ába. A böngészés, oldalakon szörfözés szinte ugyanennyit kér, és ez a jellemző egy átlag Fészbúkozó vagy neten böngésző emberkére.
3 dolog érdekes.
Az idle fogyasztásba a Win többet mutat, köszönhetően az állandó háttérbe tekerésének.
Az összes Linuxos böngésző és médiaplayer, némelyik brutálisan alulmarad és ez szerintem a videodriverek nem megfelelőségére vezethető vissza.
Ennek ellenére a probléma eléggé pregnáns, leginkább a Filmek+Tv ami elviszi a pálmát.
Valaki ha tudja árulja el nekem hogy az SmPlayer, ami az MPV motort használja, mitől eszik dupláját mint a csupasz MPV?
Tudom a mérés a szőrszál hasogatása némelyek szemébe, ilyen kis fogyasztásnál majdnem mindegy.
Nemmindegy, én sokat megyek akkuról és ezek több óra +üzemidőt is jelenthetnek.
És ha az egészet nézzük, ezek nagyon-nagyon kedvező értékek, szinte hihetetlen hogy a kis gép 3wattal beéri ha épp nem használom, egy asztali hagyományos géppel összehasonlítva ez valami eszméletlen, én is 10x megmértem mert hihetetlen. Átlagos használattal meg 10-13W.
Villyanyszámlára is nagyon jó hatással van -
Emlékszek igen, mondtam is hogy az akkor nem tudom mit csinálhat de hogy nem alszik az biztos. A kis mini gépem ha tétlen akkor 3-5 watt, ha meg alszik 0,7W vagyis az tényleg elalszik, a tiéd meg nem.
Vannak ilyen esetek, sokszor belefutok ilyesmibe amit nem lehet megoldani csak megkerülni vagy azt se. -
-
-
-
-
válasz
fatpingvin #88409 üzenetére
Ha lehetne kicsit szájbarágósabban, egynástől 20 kilométerre lévő gépeken milyen paraméterekkel indítsam a rsync-ket, valamint lesz a távoli eléréses buliba Windowsos gép is.
-
Napi 20-24 órában bekapcsolt munkahelyi Ubuntumon szeretnék egy kis szerver-féleséget összehozni.
A cél egyébként az lenne hogy ennek a gépnek, és 2 fizikailag máshol lévőnek az 1 terás adat másodvinyója mindig egyforma legyen. Mármint tartalmilag
Erre van smb-nél jobb ötlet, mindenre nyitott vagyok. Mivel a gép azért nem egy őskövület, van erőforrás, az se baj ha a megoldások gui alól kivitelezhetők és a faéknél picit egyszerűbbek, féllámaságom közismert bár néha megtáltosodok.
Valamint tudtok ajánlai egy használható free dyndns szolgáltatót, anélkül nem fogom megúszni az biztos.
Pár éve kiestem ezekből sajnos.
Helyi routerhez hozzáférek 1-2 portforward nem okoz gondot és a fix ip-k sem.Nem nagyon fogtam ilyenbe bele eddig, nem tudom hogy az egyszerűség meg a biztonság karöltve járnak-e, nem szeretnék átjáróházat sem csinálni a melóhelyi gépemből. Ilyen téren is okosítsatok fel ha kérhetem.
-
-
-
-
1-2 napja valószínű API bizergálás volt YT-ék háza táján, ma mikor a szokásos módon kiküldtem egy YT videót az SmPlayerre, fel is dobta az ablakot hogy frissíteni kéne a youtube-dlp-t, addig nem is fogja lejátszani.
Megtettem.
Namost ez a frissítés megtörtént Windows10-en és Kubuntun is, le is futott szépen mindegyiken.
és Winen megy a lejátszás, Linuxon meg nem, egyiken se a 3ból.
yt-dlp verziószám ugyanaz.
Erre valami ötlet? -
-
válasz
urandom0 #88297 üzenetére
És Bob,
az nálam is régóta működik hogy a hagerőikonon görgetek.
Azért jutott eszembe ez a panelen bárhol görgetés mert az asztal illetve ablakváltást én nem használom, kikapcsolom viszont helyette jól jönne a hagerőszbályzás így, nem kéne pontosan ráállni a kis hangerőikonra csak lehúznám az egeret. -
KDE profik.
Görgetek a panelon és beállítható hogy vagy a megnyitott asztalok, vagy a megnyitott ablakok között váltogassak az egérgörgővel.
Namost, ezt át lehet valahogy állítani hangerőszabályozásra?
Hol lehetnek ezek a beállítások, egyáltalán lehetséges, vagy ha esetleg igen, nagyon bonyolult? -
-
-
válasz
gregory91 #88207 üzenetére
Ebből is balhé lesz
Én speciel így csinálom de már 25x leb@sztak mert ha szerencsétlenül állnak a csillagok az égen meg a bitek az ssd-n akkor elkutyulódhat a komplett root jelszó rész ha guit sudoval használunk.
Meg ha jól tudom nála valami szerver ez, nem tudom hogyan van guilag felturbózva.Amúgy a KDE gondolt a tökfej userekre akik termináldiszlexiások és Nanopánikosok.
Megnyitja a bármit a Kate szövegszerkesztő, pl. fstab, mókolsz benne majd a mentésnél bekéri a jelszavadat és ezután menti a mókolt fájlt.
Ez szerintem eléggé emberbarát megoldás. -
-
válasz
hunaqua #88140 üzenetére
Engem itt statáriummal fognak főbelőni de mivel látom a terminálnak már a hallatán kiver téged a víz, és neked nem sok veszítenivalód van ha rendszergazdai joggal indítasz egy fájlkezelőt pl. Thunar meg a kedvec szövegszerkesztődet.
Esetleges következményképpen max. újrahúzod a rendszered, esélye kicsi de benne van a pakliba. -
-
válasz
hunaqua #88125 üzenetére
Szambázol
Linuxon smb megosztás, megfelelő könyvtárakat megfelelő jogokkal és helyi hálón másik gépekről szabad a vásár.
Ha Win alól akarsz teljes értékűen a Linuxba turkálni az fizetős, legalábbis írható kivitelbe. Paragon és társai.
Ha valaki tud ilyet ami free, nem a szokásos ext...explore mert azok nagyon macerásak és csak read, jelezze nekem please. -
-
Igen ha én pl. céges felhasználó vagy cia ügynök lennék én is máshogyan élnék a kibertérben.
De ezeknek nyoma nincsés ha a lazaságom (mások szerint felelőtlen nemtörődömség) miatt bukom a rendszert vagy az data vinyómat, semmi gond mert triplán van 1-2 hetes mentésem. Még a telefonomról is. Zsarolóvírus is jöhet akár, a filmek fényképek 3 helyre mentve, ami meg igazán fontos az felhőbe és aes128-as konténerbe van.
Hát ennyi szerintem amit átlaguser elkövethet. -
Őszintén, mint magánember, ez valaha is számítani fog, veszteséged lesz ebből?
Én nem vagyok mérvadó ebben mert pl. nekem Droidon zárképernyőm sincs, Winen, Linuxaimon autologin van.
Halandó mit tud bukni egy esetleg 5-10 percig memóriában tartott admin passworddal...?
valaki feltelepít egy programot míg nem vagy a gépmél, vagy lefuttat egy grub update-t?
Bankolni nem tud mert az nem ez a jelszó, mailokat nem tud megnézni stb. -
bios felismeri, Linux nem.
ugyanez van pl. Winen ha nincs usb3 driver pl. W7. a bios atadja a bootot, elindul a telepitő majd osszeomlik amikor mar nem bios szinten hanem os szitnten eltunik alola a sajat adathordozoja.
vagy nem lép tovább hanem kéri a drvert
indítsd el a kartyarol a Linux telepitot és írd le mit csinál. -
Annyi bizony.
Én nem vagyok laptop párti hanem mini PC bolond vagyok és egy ilyen gép+22col monitor ennyit eszik, 16,1 wattot.
Összehasonlítottam ugyanazon a gépen Kubuntut Manjarot és Windows10-et.
Törkedtem a lehető legnagyobb hasonlóságra a teszt idején és 100% bizonyossággal kijelentem hogy teljesen egyformán fogyasztanak.
Mindhárom OS a boot után mikor lenyugodott, 5-5,5W körül húzta a gépet.
Nem az alap os számít, az semmi, pontosan ahogy Kapitány leírta.
Hanem a felhasználói programokHa érdekel a téma, a blogomba 2 ilyen mini pc-s leírás is van.
-
-
-
-
-
-
-
válasz
I02S3F #87834 üzenetére
Nem lesz egy atomerőmű, viszont ebben az állapotában nagyon gyengus.
Kéne ssd legalább. Ha meg mehet a 4GB ram az is jótékony lenne. Ér-e ennyit, ezt neked kell eldönteni.
Videót ne ezen renderelj, ha mégis, addig menj el egy 2 napos welnesszhétvégére
Hasonló teljesítményű géppel nyomultam évekig, használható volt, kis türelemmel.
Megmondom őszintén, perpill egy kb. 6-8x gyorsabb géppel nyomom és innen nézve-tapasztalva, egy tetűlassú csiga az előző és ha néha elindítom a régit, nagyon negatív az élmény vagyis a jobbat könnyű megszokni. -
-
Amin egy XP vánszorog, a maga 100-150MB ram igényével, azon egy mai OS ennél sokal lassabb lesz.
És ha még megnyitsz 2-3weboldalt, ami maga 1Gb ramot kérne, ezt visszaswappolni egy 25 éves hdd-re, és ezt még megfejelni egy 1 magos procival? ezt szerintem el kéne engedni.
Esetleg kisebb jpg képekkel használható lesz digiális képkeretnek, másra nem. -
Lehet, de az is lehet hogy logikátlan helyen van.
Félelmetes milyen eldugott, érthetetlen módok vannak erre bios függően.
Találkoztam olyannal pl. floppí, ennek volt al-almenüje, ott usb fdd boot be, mert disable volt, viszalépve usb fdd mellett megjelent az usb hdd, majd mégeyet visszalépve már választható volt ez is.
Ha végignyálaztál minden lehetséges menüt és almenüt és nem találsz semmi erre utalót akkor sajnos nem megy usb-ről.
Ha így van akkor megkockáztatom látatlanba hogy annyira őskövület hogy bár a Linux felnászik rá de a felhasználói élmény =nulla lesz. -
-
válasz
Warton #87773 üzenetére
Ez nekem érdekes.
Lehet tévedek de a kodek a fizetős, ha egy ilyen videót szerenék létrehozni.
A dekóder ami az user használatába van az ingyenes, nem?
Ezen az alapon bezárhat a Mindig TV, az összes DVB-T2 vevőt jogilag kukázni kellene mert azokon is fizetős, vagy valaki világosítson fel ezügyben.
Balacy követte el a videót, ezúton is respect neki. -
-
-
válasz
spuros #87713 üzenetére
Nem tudom mennyire vagy otthonos a parancssorba meg az fstab szerkesztgetesebe.
Es nem ismerem a Debiant.
Itt talasz egy guis iranymutatast.
Kell hozza ismerni a megosztas adatait.
Tudja ezt amugy szinte mindegyik fajlkezelo is.
Valaki aki rutinos ennek a terminalos megoldasaba az majd leirja bogyan megy parancsokkal. -
-
Vagy 2 Linuxot dobsz fel és mindenki, te is asszonykád is olyanná hekkeli csicsázza amilyenre neki tetszik, (erre amgy KDE lenne a tanácsom, riasztóan aprólékosan szénné lehet hekkelni a felületet)
Vagy 1 disztró , rá lehet rángatni akár több DE-t is.
Nálam évek óta békésen megfér az alap Ubuntu (brrr...rettenetes) az XFCE (kisebb brrr, fapad) és a KDE.Az elsőt találom jobb megoldásnak.
Ha igénylitek a közös adat, video, letöltések stb.stb. könyvtárakat akkor kell egy külön adatpartíció és arra irányítani amiket közösen használnátok.
Így megmarad a saját home alatt némi magánszféra is, pl lehet neki is neked is Viber, FB, böngésző appok egyebek. -
-
-
-
-
"Viszont ahhoz hogy futtathasd kell neki adni egy: sudo chmod +x et. "
Én használok több appimaget. Nem kell egyiknél se. Kétkatt és indulnak. Magánvélemény, ez így jó, átlagember, pl én sikítva gyalulná ha ha 2023-ba egy portable indításához még terminálvakarózás is kéne.
Példa, appimage Stacer. Nyomkodhatod, nézelődhetsz listázhatsz vele.
De amikor rányomsz a törlésre vagy valami beavatkozásra akkor bekéri a root jelszvad. És ez így tökéletes. -
válasz
fatpingvin #87446 üzenetére
Nem is te lennél....
Filelight -
-
Most félórája Ubuntu indít, nem működik a delete gomb.
DE csak gui alkalmazásokban, pl. a fájlkezelőben nem tudok vele törölni, se a képnézőbe képet.
Szövegírás közben bármelyik szövegszerkesztőben működik, Kate, Libreoffice stb.
A képernyőbillentyűzet, Onboard pontosan ugyanezt csinálja. Hardverhiba így kizárva.
Slusszpoén, Wine Irfanview alatt MŰKÖDIk és minden Windowsos programban.
Csak a KDE gui alatt nem.
Reboot volt 2x is, a hiba maradt.
Ötlet, a Timeshift rendszervisszaállításon kívül? -
18.04 Ubuntu, a Viber miért nem úgy működik mint Winen?
Ha épp nem fut a desktop Viber akkor azok az üzenetek nem jelennek meg amik közben voltak.
A Wines Vibert ha nem használom 2-3 napig és elindítom, leszinkronizál mindent de az Ubuntus nem.
Próbáltam frissebb Vibert, a Viber oldaláról letöltve a .deb fájlt.
Feltelepül, és semmi, el sem indul. Gugli barátunk segít, van több oldalon leírás hogyan kell működésre bírni de nekem egyik megoldással sem sikerült.
Lehet ideje lenne 18.04-ről frissebbre váltani?
Vagy van valami valaki tarsolyába, hogyan lehetne rávenni hogy jól működjön? -
-
válasz
CPT.Pirk #87308 üzenetére
"30.5GB? Azt hogy?"
Mutatok neked cifrábbat is a 30 gigánál, ez egy tartalék W10, 2018-as telepítés és az igaz hogy azóta nem volt update és csak 1 dologra használom, ezalól flesselek Android romokat.
Nálam a Win is csak a szigorúan vett oprendszer, minden más háttértárakon vagy felhőbe vagy szervereken van.
Vagy, tényleg nem offolnék tovább, ez meg az éppen előttem lévő egyik melóhelyi W10, ezt én telepítettem 2 éve, minden automatán van rajta, upgrade-update és igaz hogy csak 3 darab célszoftvert futtat, de azt nonstop, az is elvan 28 gigán.
Tényleg bocsánatot kérek, ez egy Linuxos topik de kinyílik a bicska a zsebembe amikor lelkes amatőrök akik még a Linuxhoz se konyítanak de kötelességtudatból beidézik ide a "Deannak a tetűwinnek 500 giga se elég" (ez nem rád vonatkozott!)
Tudom még fényképpel illusztrálni a 32GB vékonykliensen évek óta jól teljesítő W10-et is. Itt a rendszer verzió upgrade valóban kissé bonyolult mert nagyon kevés a hely de kisebb külső matatással meg lehet csinálni.
Ha valaki rá van kényszerülve hogy csak a rendszermeghajtót használja, és még fel van telepítve 40 program meg 10-20 játék is meg még torrentezget is a user akkor természetesen nincs más lehetőség kell az 1-2tera.
De ezt a fennti kondíciókkal Linuxon is ugyanígy el lehet követni ha a home a / alatt lakik. -
Nekem 2016-os telepítésű, mindenen átesett naprakész W10 30,5GB.
Ebbe benne van a 4GB hiberfile és 2GB lapozó.
Ha ezeket levonom, az 24GB azaz annyi mint a 4 éves Ubuntum, az perpill 22,7GB+8GB swap.
Vagyis ha használja valaki az OS-t és nem csak azért telepíti hogy fórumokon dicsekedjen akkor tökegyformák, azonos használati szokásokat feltételezve.
RAM, a Windows egy vagon olyasmit előtölt a ramba amiről a használati szokásaidat figyelve feltételezi hogy kell majd neked és ne várj sokat ha indítod.
De 2 böngészővel 10-15 tabbal meg a szokásos sallangjaimmal, Mega, Viber, monitorszoftvereim, 2 tucat autostartos szoftver, nálam Linux=4-5GB ram. Akkor...? Kezdjem el faragni?
RAM2, megmondom a frankót azért gyűjtögettem pénzt és vásároltam 8GB ramot hogyha már megvan akkor használja az OS. Nem ramhuszárkodtam sose, számomra olyan mosolyogtató hogy Linuxos RAMhuszárok szívós munkával lefaragnak 15 éves P3 szintű konfigokon 20-30MB ramhasználatot és elérnek egy használhatatlan csupasz Linux szintjére amin terminálból kell böngészni. Sok sikert és sok sikerélményt ehhez, használja 137MB ramhasználattal amire akarja merthogy napi használatra nem tudja az hóttziher.
Énnekem egy desktop OS az az ami a nevébe is benne van, egy guivezérelt kezemreálló rendszer.
Valaki aki itt oly lelkesen ramhuszárkodik, ismeri az Android ram kezelését?
Nem?
Ott az van hogy az indítást követően 2 perc múlva 90%-on van a ramhasználat, akár 6-8-akárhány gigát is felzabál és érdekes módon ez itt senkit nem zavar. Hogyha Droidon megtelik akkor úgy vágja ki az éppen neki nem tetsző appot hogy csak úgy nyekken? Ilyenkor tölt újra a böngésző, nulláról indulnak az appok csak ez nem nagyon tűnik fel mert erősek a hardverek és gyors a net. -
válasz
Alveus #87216 üzenetére
Ha jól értem a TV-ben lévő LCD kijelző NATÍV felbontása 1366x768,
Ez azt jlenti hogy egymillió pixelt képes megjeleníteni. Ha Te megfeszülsz, bármit is akarsz, akkor sem fog tudni 1 pixellel sem többet. Mégha 4K-t is küldenél rá se tud többet.
Erre miért akarsz ráküldeni 1920*1080 felbontást, azaz kérmillió pixelt...?
Feleslegesen dolgztatod a pc videokártyát és feleslegesen a tévét mert annak meg le kell konvertálni ezt a felbontást.
Mintha egy 3MB méretű mp3 fájlt csak azért konvertálsz vissza 60MB méretű wav-ba hogy sokkal több adarmennyiséggel letöltsd a neten, majd visszakonvertálod 3MB méretre mert az mp3 lejátszód csak ezt tudja megmészteni.
Ha valamit elértettem akkor bocsi de ha így van akkor ennek semi de semmi értelme. -
válasz
ubyegon2 #87172 üzenetére
Egy újszülöttnek minden vicc új, el is szomorodtam kicsit hogy a brilliáns ötleteimet már régesrégen mások megvalósították csak én nem tudtam róla.
Lásd Ventoy projektem, ezt hittem ez az én zseniális mármár brilliáns elmémbe született meg, erre csixy kolléga közli hogy ő ezt már régesrégen megcsinálta.
Nembaj nem csüggedek, talán egyszer tényleg egy korszakalkotó ötletem lesz ami előtt tátott szájjal áll az IT világ és veregetik a vállam hogy eeez igen, ez már döfi!
Addig is, jól fogalmaztál, tényleg nagy lendülettel vetem bele megamat ezekbe a kis agytornákba, ami viszont nem baj. -
válasz
CPT.Pirk #87122 üzenetére
Ez a grubdisk óriási...!!
Most kóstolgatom, belecsapva a sűrűjébe.
Az már biztos hogy képes bármilyen Linuxot elindítani akkor is ha MBR nincs, és a komplett EFI partíciómat a próba idejére legyalultam
Vagyis elviekben nem képes bootolni semmi, ez valóban így van mert egy EFI shellt kapok indításnál merugyen semmi bootolhatót nem talál az UEFI.
Ámde ez a remek kis Super Grub2 Disk elindítva live módba (természetesen a Ventoy segítségével, de persze pendrájvról is elstartol, ez a normál módja) kilistáz minden létező telepített Linux kernelt minden partícióról, sőt még a grub.cfg-ket is meg tudja jeleníteni, az abban lévő összes OS-t.
Pár kép,
a főképernyő, itt a Boot manually, kézi guberálás
Majd a következő, az op.rendszereket választva,
elkezd mazsolázni és az eredmény, iletve csak egy része fért rá a képre mert van itt épp 3 lemez azokon Ubuntuk és Manjarok rogyásig.
Amit láttok az nem az elindított Ubuntu EFI, azt gyalultam, ezek a ventoy EFI bejegyzései.
Rányomva bármelyikre (Manjarot még nem próbáltam de az összes Ubi indítható innen) vajsimán elindul a kiválasztott kernellel.
Ha a főképenyőn a grub.cfg matatást választjuk akkor behozza a kiválasztott grub.cfg-ben felsorolt oprendszereket ugyanúgy mintha a rendszert indítottuk volna és innen is azonnal startol bármelyik Linux.
(Windows nem mert annak kell az EFI bejegyzés)
Ez az épp legyalult EFi partíciós Ubuntum indítóképernyője.
Mint látjátok eléggé informatív grub bejegyzéseket használok
A módszer tuti működik mert ezt a hozzászólást az EFI nélküli Ubuntumról írom éppen.
Ami ennek az értelme, az esetlegesen meghalt grub könnyű javításán kívül?
Pl. egy roppant egyszerű kis nehézséget bevinni a boot folyamatába.
Nem egy feltörhetetlen oprendszer a végeredmény de például:
Telepíti valaki a Linuxát, majd egyszerűen legyalulja az EFI partíciót.
Amatőr csak annyit lát hogy efi shell, nincs is os telepítve.
Deviszont Te, akinek a zsebében lapul a Super Grub2 Disk live pendrájv, bebootolsz arról és elindítod a rendszeredet.
Tudom mosolyogtatóan amatőr megoldás de nem vérprofi hekker környezetben még életképes is lehet. Terminál nélkül
Vannak persze kulcs pendrájvok amikkel 50000x bitonságosabban meg lehet ezt oldani.
de ez olyan kis egyszerű és hóttamatőr is villoghat vele hogy bizony az ő gépét csak ő tudja elindítani a saját safe mode pendrájvval. Menő!
A szoftverben még tucatnyi lehetőség lapul, és meg fogom nézni az oldalon a többi kis segédszoftvert is, valamit biztos hogy azokból is kihozok, olyat amire a szoftver írója álmában sem gondolt
Uby amúgy is imádja a blogjaimat, lesz ebből még egy kicsike blogbejegzés de csak hogy Uby kedvére tegyek és olvasgassa a csodás stílusomat -
válasz
growler #87155 üzenetére
Igen ott kezdtem az érdeklődést, kaptam is kis kezdőlökést aztán továbbgondoltam a lehetőségeket és meg is valósítottam.
De itt és most pironkodva szemlesütve bevallom, a legelső Ventoy telepítést Windows alól csináltam mert akkor még nem volt se webui se gui a linuxos verzióban. És tudod hogy termináldiszlexiám van, előrehaladott stádiumban.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- BESZÁMÍTÁS! ASRock Z370 i5 8500 16GB DDR4 512GB SSD 2060 Super 8GB Zalman Z9 Plus Enermax 750W
- 24" Eizo FlexScan EV2146W, 1920X1200 és 22" Eizo FlexScan EV2216W monitorok szépek, talp nélkül
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 7600XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Honor X7B szép állapotban 6/128GB fekete / 12 hónap jótállással!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest