Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lortech

    addikt

    válasz Csakénvagyok #853 üzenetére

    Milyen mérnök és MO-n kint ?

    ja más: a jövedelmem én sem írnám be szerződésemben foglaltak miatt, meg amúgyse. Nem beszédtéma ez szerintem nagy nyilvánosság előtt, ha nem megoldható anonim módon. Új nicket regelni nem fogok emiatt.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz doc #856 üzenetére

    Vicces, én pont az ellenkezőjét tapasztalom, pl. francia, amerikai területen.
    Álláshirdetéseknél fordítva, sokszor konkrét összeget is kiírnak pozícióhoz, itthon meg fehérholló az ilyen.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz M.Úr #910 üzenetére

    BP-n igen.
    Ahol nem adnak ennyit egy fejlesztői pozícióra, azt nem is érdemes erőltetni.
    mod: Vidéken meg cégtől ill. annak anyagi lehetőségeitől nagyban függ.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz M.Úr #913 üzenetére

    Az jár, ami a szerződésedben ki van kötve, amiről az nem rendelkezik, arra a munka törvénykönyve vonatkozik, szerintem csak a rendes szabadságodat használhatod fel erre a célra.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz F-ECT$ #935 üzenetére

    Ja nagyon olcsóak, egy 50nm-es 1,5 szobás normálisabb téglaházban, _normális környezetben_ már megvan 16-17 millából is, hát én ezt nem érzem annyira olcsónak.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz F-ECT$ #939 üzenetére

    Párizst, Londont elég vicces Budapesthez hasonlítani, miért nem mindjárt Tokió?
    Nézz meg inkább egy Berlint ( már nem mintha egy szinten lenne Budapesttel ), az inkább összevethető vele.
    Attól, hogy van, ahol még inkább el vannak szállva az árak, még nem lesznek különösebben olcsóak a budapesti ingatlanok, ahhoz képest, hogy mit nyújt a város.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz pstomi #2766 üzenetére

    2. N-nel kezdődik és T-vel végződik? :D
    Amúgy nem kérdés, 2. Bár sok kérdést felvet, 375-ért már találni némi tapasztalattal rendelkező JAVA-s embert is, aki befejezte a tanulmányait, de lehet hogy jónak ítéltek meg, és látják benned a lehetőséget vagy szarban vannak éppen erőforrás tekintetében. :)

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz skristof #4286 üzenetére

    Ugyanezt megkaptam. Egy ilyen levélre mit vár a túloldal, mit fog válaszolni az ember? Nagy többség ignore...
    Lófütty részletet nem ír, kezdjek el kérdezősködni, hogy oké, hogy ennyit fizetnétek, de mégis mi a meló? Szaft érdekel egy ilyen igénytelen levél.

    szerk: Nemrég megkerestek egy dániai lehetőséggel, kiszámoltam, hogy jönnék ki kb ugyanott, mint BP-n, elég vad összeg jött ki EUR-ban, ez amúgy belefért volna a munkaadóank, de azért meredek, hogy 2,5-3-as szorzóval kell számolni, hogy kb. ugyanott legyek életszínvonalban.
    Aztán csodálkoznak, ha megtalál xy fejvadász a szuper angliai ajánlataival, aztán mondok egy átlagos kinti fejlesztői fizetést. Nyilván bevándorlóként napi 1 tál rizsért is elfejlesztgetek. :)

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Goose-T #4666 üzenetére

    Nem értem, miért kell nekiugrani, kvázi lesajnálni pusztán az anyagiak miatt. Egy bizonyos szint felett már nem hiszem, hogy csak az anyagiak számítanak, engem legalábbis nem csak az motiválna egy ilyen váltásnál. Ha választanom kéne Új-Zéland és Magyarország között egy hasonló életszínvonalat feltételezve, akkor már itt sem volnék.

    A leírt tapasztalattal itthon inkább 400-500 nettó reális, mintsem röhögve 600.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz kovsol #5244 üzenetére

    ITSH? Ott kaptam ilyen ajánlatot. Csakhogy az nem bónusz az én fogalmaim szerint, ha a piaci átlag alatti alapbért kínálnak, és utána nagy kegyesen odaadnák a különbözetet "bónuszként" (ha épp akarják és nem tartják vissza). Egyébként a tenyeremből ettek az interjúkon, de utána tudtomra adták, hogy elég a pozícióra kevésbé felkészült kolléga is, de leginkább az a fontos, hogy olcsó legyen. :)

    ui: Nálunk nincs 13. havi, cserébe megdobtak az elmúlt évben kb. +2 havi fizetéssel teljesítmény alapon.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz EQMontoya #5589 üzenetére

    Nálam (kb) +50% volt, majd +50% 3 év alatt, majd még +10% a következő két évben, egy cégnél. Nem azért, mert átlag alatt kerestem kezdőként. Ha a kezdeti és utolsó béremet nézem tehát, a végén 2,5-szeresét kerestem a kezdőfizetésemnek.
    Fel kell vállalni a feladatokat, felelősséget, így fontos emberré lehet válni egy cégben. Soha nem mondtam egy feladatra, hogy inkább ne, mert nem biztos, hogy meg tudom csinálni, sőt inkább azt mondtam már juniorként is, hogy bármit ide nekem, én is meg tudom csinálni.
    A hozzáállásomon kívül persze sok egyéb tényező volt, ami lehetővé tette ezt:
    -teljesítményt értékelő tulajdonos, nem jófejségből, hanem racionalitásból
    -alapvetően jól jövedelmező cég, jól fizető, stabil (külföldi) ügyfelekkel
    Ez mindennek az alapja, magyar piacon ilyen 50-140k + áfa közötti szakértői napidíjakat látok, Nyugat-EU, USA meg inkább e felett kezdődtek.
    -valamelyest speciális piac, szolgáltatások, nem az n+1. "egyedi" szoftvereket fejlesztő cég, bármit lefejlesztünk jeligére
    -előbbiból következik, hogy SME-t nem talál magyar piacon, aki pedig nem tapasztalt adott domainben, de bárhol megállja a helyét, az ugyancsak drága, ergo érdemesebb volt megtartani az embereket
    -igen magas százalékban továbbszámlázható órák az én esetemben
    -lapos struktúra, kezdetben minimális vízfej, aztán amikor ez rossz irányban változott, léptem

    Ha egyéb juttatásokat és bónuszt nem számolom, +20%-ért jöttem el a jelenlegi helyre, itt is megfizetnek, de látom, hogy nehezebben jut előre az átlag fejlesztő, kicsi a marzs, és hiába magas a fluktuáció, sok a favágó meló és átlag programozóból kell több, akit azért pótolni lehet a piacról. Nekem sincs nagy mozgásterem itt, nincsenek pótolhatatlan emberek, nincs olyan minőségi elvárás az ügyfelek részéről vagy olyan SLA, ami miatt megérné sokkal emelni. Persze szeretnének megtartani, de azért tudom, hogy nem ragaszkodnának hozzám mindenáron. Érzésre +20% még menne, de felette már megfeküdné a vezetés gyomrát. Cserébe legalább kapom a bónuszokat, így elégedett lehetek, de az alapfizetésem nem sokat fog változni. No mindegy, úgyis váltani kéne már. :))

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz drogery #6110 üzenetére

    Azért ez meglehetően karcsú team leadként még egy megyeszékhelyen is.
    BP-n konkrétan alig lehet találni épkézláb tesztelőt, mi is ezzel küzdünk.
    Szabad tudni, hogy hány fő tartozik alád és mik a feladataid?

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz dellfanboy #6112 üzenetére

    Alapvetően elvárás, de bárkit meghallgatunk, és ha valaki bizonyítja a tudását, akkor részemről nincs vétó emiatt és nem is szempont a továbbiakban.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz KMan #6761 üzenetére

    Fejlesztőként 3-szor produktívabb vagyok itthonról. Ill. csak lennék, ha nem kéne a padavanokat személyesen pátyolgatni az irodában.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz FLx #7461 üzenetére

    Saját (vagy max 2-3 emberrel megosztott) iroda szerintem tök jó. Elmélyült, hatékony fejlesztői munkához az kell, hogy csend legyen körülöttem és csak a szükséges interakció legyen. Hogy ez nem reális? Lehet. El lehet férni 10-en is 30 négyzetméteren, mert a cégnek első számításra ez éri meg, ettől még nem feltétlenül ez a kifizetődő. Nem mindenki akar 500 vagy 1000 emberrel egy épületben dolgozni. Nem mindenki akar menő creative workplace-t, hülyeségekkel, a belvárosban, ahova sok idő bejutni, ha nem akar békávézni (én nem akarok), ahol szívás parkolni, tele emberrel minden, openoffice.. Ha saját preferenciát kéne felállítani, inkább legyen kevésbé menő irodaházban, de jobban megközelíthető helyen, és maradjon több tér egy emberre.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz chabeee #7516 üzenetére

    A leírásod alapján abszolút jogosnak tűnik. Az viszont, hogy munkaszerződésben ilyen konkrét kritérium le van írva bónusz kapcsán, nekem nagyon fura. Ennél már csak az furább, hogy egy library leváltása bárhogyan érinti a fizetésedet. Ez valami kis szarrágó cég vagy csak ez a főnököd nem százas?

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    Srácok, azért egy bónusz (egy része) miatt szerintem nem célszerű jogászkodni. (akkor sem, ha ott akarsz maradni, de akkor sem, ha váltanál)
    Kicsi a magyar piac, bármikor szembe jöhet egy régi kolléga, főnök, hr-es, vagy új pályázatnál ha felhívják az előző helyet referencia miatt, könnyen lehet, hogy hátránnyá válik egy ilyen húzás.
    Ami jár az jár, de tudni kell szépen távozni.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz EQMontoya #7631 üzenetére

    Szerintem oké (de akkor már inkább Java :P) C#-pal kezdeni, ha van egy jó rálátással rendelkező profi oktató ( ez baromi fontos ). Teljesen jól el lehet bohóckodni console applicationnel, GC. OOP stb. ismerete nélkül. Amikor memóriafoglalás és felszabadítás a téma, akkor szépen el kell magyarázni, hogy pl. C-ben hogy van, és ehhez képest egy menedzselt környezetben hogy van. Nem olyan nagy dolgok ezek, normális bevinfón, architektúrákon, esetleg asm-en már az alapjait meg kell tanulják. Részese voltam olyan évfolyamnak, akinek kb. fele-kétharmada nem programozott korábban, és C#-pal kezdett, és egész sikeres évfolyam volt, előtte C volt az első nyelv. Volt idő, mikor a NIK-en Turbo Pascallal kezdtek, na annak milyen sok értelme volt, 2007-ben.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz EQMontoya #7640 üzenetére

    Ez már nem teljesen a "jó-e az xy nyelv első nyelvnek" kérdéskör. Ha végig C#-ot erőltetik a prog 1..x-en, és a nem prog tárgyak beadandóit is ebben várják, és a C++ csak valami választhatóként kerül elő, akkor a munkaerőpiacra kerülve is C# felé próbál elkelyezkedni inkább a pályakezdő, amihez jobban ért, amivel több esélye van. Azt nem tudom, hogy mi volna, ha kezdene valaki C#-pal prog1-2-t, majd még kötelezően ráerőltetnének mondjuk legalább 4 félév C++-t, gondolom, C++ fejlesztő lenne belőle - persze a példának értelme nem sok van.
    Igazából oktatni kéne legalább 5 nyelvet, amivel a különböző paradigmák jól szemléltethetőek, és legalább egyet ezek közül mélyebben, ugyanakkor ennyi idő alatt ennyi nyelvben nehéz lenne értelmes tudást felszedni (kezdőként), és talán egyikben sem tudna dolgozni, mire pályakezdőként elhelyezkedne.
    Nekem egyébként nem az következik az állításból, amit mondasz, hanem az, hogy minek akarna C vagy C++ fejlesztő lenni, ha C#-pal már barátságba került. Ez az átlag, aki pedig annak ellenére inkább C++-ozna, hogy C#-ot erőltetik az egyetemen, az úgyis megtanulja a C++-t.
    C-t és C++-t nem helyezném egymás mellé tanulás szempontjából. Nem gondolom egyébként, hogy C>C++ könnyebb, vagy előnyösebb, mint C# > C++, az OOP-t nem biztos, hogy C++-on a legegyszerűbb felszívni. :) C# > C irány más kérdés, szerintem azért sem népszerű (gyakori), mert aki hozzászokott a kényelemhez, az nehezen mond le róla.
    Egyébként szomorú, ha ez a kérdés nem szakmai alapon dől el az egyetemeken, hanem az alapján, hogy melyik multi szponzorolja az egyetemet, vagy épp melyik nyelvhez van már jól bejáratott tanterv, oktató, oktatási anyag, stb.
    Tanítanak bárhol rubyt, pythont, urambocsá javascriptet első vagy "fő" nyelvként?

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz EQMontoya #7650 üzenetére

    Na jó, persze JS azon túl, hogy egy erős eszköz, nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik, igencsak nyakatekert, félrevezető tud lenni még nem kezdő számára is. Nem véletlenül csináltak több elegánsabbnak szánt nyelvet is, ami js-re fordul. Valamint nem túl egyszerű jó minőségű kódot írni benne, és a nyelvek közötti átjárásban sem segít túl sokat a JS-ben felszedett tudás.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Tapsi #7700 üzenetére

    Ha már scrum, PO irányban nézelődtél? Bár azzal több felelősség járhat (pl. PM jellegű feladatok), de keresik és ennél többet meg lehet keresni vele.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz OPiiPO #7759 üzenetére

    Sávnak br. 700-900-at mondanék.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Tapsi #7803 üzenetére

    Csak meg kell nézni a junior és senior .NET-es fizetést és különbségét, komolytalan. De gyakorlatilag az összes ilyen átlagfizetés statisztika értelmetlen, mivel vidék / Budapest között nagy a különbség, és adott pozíción belül is meglehetősen nagy a szórás a tudásszinttől és a cégektől függően. Így aztán a végén az átlag nem sokra jó egyénekre levetítve.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz ITmuki #7991 üzenetére

    Mit jelent az, hogy lekötni? Az ilyeneken csak nevetni tudok. Nem csoda, hogy 345-ért, ami még szürke is, meg akarnak tartani, a hülyének is megéri. :) Java vezető fejlesztők ennek kb. a dupláját szokták keresni hófehéren, persze a tapasztalatod - legalábbis évek száma alapján - ehhez még kevés.
    Mi van, ha azt mondod, hogy oké, maradsz? Szerződésbe foglalják, hogy márpedig nem mehetsz el 2019 előtt? Mit csinálnak, ha mégis?
    Én megmondanám, hogy biztosítsák a megfelelő körülményeket, beleértve a szakmai és bérfejlődést, meg ami a komfortodat növeli, és akkor maradsz ameddig maradsz.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz ITmuki #8023 üzenetére

    Vezető fejlesztő alatt általában team leadet értünk, nem fejlesztési v. IT vezetőt, aki valóban magasabban szokott lenni egy céges hierarchiában.
    Tervez, fejleszt, minőségbiztosít, egy csapat szakmai deliveryjéért felel általában, más csapatokkal, ügyféllel ő tartja a kapcsolatot, esetleg riportol felsőbb szintek felé a csapattal kapcsolatban. Szakmai, team fit interjúkat tart, teljesítményértékelésben részt vesz. Van, hogy a csapaton belüli erőforrásgazda is ő.
    Nem kell, hogy ő legyen a legjobb fejlesztő a csapatban, de ilyen pozíció betöltéséhez - ha csak nem full juniorokból áll a csapat rajta kívül - nem árt egy legalább 5+ év tapasztalattal rendelkező fejlesztő, hogy legyen tekintélye mondjuk egy 4x éves 20 év tapasztalattal rendelkező senior fejlesztő kolléga előtt is. Nyilván ezek közül amit írtam, egyik sincs kőbe vésve, az évek száma sem, cégről cégre mást és mást jelent ez a pozíció, már ahol van ilyen egyáltalán.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Oppenheimer #8652 üzenetére

    Még fordítva is az autót választanám. Hányingerem van a BKV-n utazó emberek egy részétől, és ha lehet, akkor elkerülöm a velük való érintkezést, főleg a pesti oldalon.
    Inkább araszolok a dugóban és zenét hallgatok, kikapcsolódok közben, ráhangolódok a munkanapra vagy az estére.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz mobal #8988 üzenetére

    Megpróbálni hogyne lehetne, nem egy rabszolga vagy, akit adnak vesznek kedvükre.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tehPwnerer #9257 üzenetére

    "Egyszer az egyik toborzó azt mondta a telefonban, hogy neki annyi volt a kitétel, hogy legyen minimum szumma 3 év (!) tapasztalata az embernek, akkor már senior."
    Ilyen nem nagyon van. Helyesen úgy hangzik, hogy akkor már pályázhat bizonyos senior pozíciókra, mert ki lehet pipálni a pozícióhoz minimálisan szükséges évek számát a kritériumok közül. A toborzó meg örül, hogy +1 pályázót hozott.
    Ez nem jelenti azt, hogy valaki automatikusan seniorként elismerhető pusztán a munkában töltött évek száma alapján. Ahhoz olyan referencia kell, ami garanciát jelent. Az ilyen pedig ritka.

    Másik:
    "Négy év tapasztalattal egy senior fejlesztőnél már szinte természetes az 1 millió forint feletti fizetés".
    Itt nincs kapcsolat a senior és a négy év között, mármint nem azt jelenti a mondat, hogy ha valaki 4 év tapasztalattal rendelkezik, az magától értetődően senior is. Ha megnézzük az index cikk eredetijét, akkor jóval árnyaltabb a kép, ott senior kategória mellé 4 évnél több tapasztalat van írva és az 1 millió átlagban kb. a sávok közepe, azaz erős túlzás, amit az indexes újságíró ebből összehozott. Ráadásul nem az egész magyar piacról szólt az eredeti cikk, hanem startupokról.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz sokol #9621 üzenetére

    - Másrészt morális oldala van a társadalmi szolidaritás szempontjából, hogy te valamivel többet adózol bizonyos jövedelmi szinteken.
    Igen, ez valósul meg az egykulcsos szja-val. Valahogy ezt mindig elfelejtik megemlíteni a progresszív adózásról moralizálók. Mivel százalékban van meghatározva, 10-szer annyi adót fizetek mint a minimálbéres, és ugyanúgy lószar egészségügyhöz jutok. Szerinted ez akkor kevés, szerintem meg sok. Az egyenlő rendszer az, ha fix összeget kell adózni jövedelem után mindenkinek, ehhez képest a százalékban meghatározott egykulcsos adózás elég kedvező az alacsony jövedelműek számára, mivel a befizetésükhöz képest jobban részesülnek az állam áltatt nyújtott szolgáltatásokból. A progresszív adózás szimplán extra büntetés a magasabb jövedelműek számára, attól lehet lenyúlni, akinek van miből címszóval.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz petyus_ #9623 üzenetére

    Az adórendszernek nem igazságosnak, hanem méltányosnak kell lennie.
    Mármint szerinted, meg egyesek szerint.

    az egykulcsos adó a társadalom szétszakadását eredményezi. Általa a szegények még szegényebbek lesznek, a gazdagabbaknál még több marad
    Mint korábban, igen. Az egyenlő / átalány adózáshoz képest, ahol az állam működéséhez szükséges adóbevételt szétdobnánk egyenlő részre az adófizetők között, ahhoz képest meg nem. Az a baj, hogy az egykulcsos adót tekinti mindenki alapnak, mintha az volna az origó, hogy valaki fizet x-et, valaki meg 10x-et ugyanazért a szolgáltatásért.
    Az idézet bármilyen rendszerre, melyben a fizetések és az adók különbözőek lehetnek, igaz. És? Legyenek a fizetések egyenlőek, és az adók is? Akkor már ne álljunk meg itt, kobozzuk el a gonosz "gazdagok" vagyonát is.

    Máshol is nagyok a bérkülönbségek, aztán mégsincs mindenhol favela dzsungel.
    Magyarországon nem azért csúszik le az alsó réteg, mert egykulcsos adó van, hanem mert mesterségesen alacsony a minimálbér, sőt van még ezalatt egy intézményesített modernkori rabszolgatartás is (közmunka), azokat a szolgáltatásokat (oktatás) amik a kiutat jelentenék, fokozatosan leépítik. A tömegekből jól irányítható, ostoba, tehetetlen embereket akar az állam.
    Különösen akkor nehéz elfogadni ezt, mikor egyébként volna lehetőség (pénz) felzárkóztatni, innoválni, fejleszteni, stadionok és külföldi focicsapatok támogatása helyett.

    Kedvenceim ezek a mondatok:
    Úgy gondolom ezek nem olyan összegek, amiért nagyon ki kellene akadni.
    és (nem tőled)
    Ha sávos adózás lenne a a nagyobb jövedelmű valamicskét többet fizetni,de valószínűleg ,hogy nem rázná meg annyira.
    Azután, hogy fizet valaki 10x-et a minimálbéres x-hez képest, nyilván még szeretne 10x helyett mondjuk 15x-et fizetni. Nyilván.
    Gondolom a jelenlegi csúnya igazságtalan, méltánytalan rendszerben te is átutalod a fizetésed bizonyos százalékát egy rászoruló minimálbéres családnak.
    Ha meg esetleg felmerül, hogy a több tízszeres adófizetésért cserébe esetleg valamivel többet kapjon az adófizető, mint aki alig fizet valamit, pl. prioritást élvezzen ügyintézésben, vagy egészségügyben, vagy mittudomén, bármiben, az azonnal óriási felháborodást vált ki, mert az továbbra is a világ legtermészetesebb dolga, hogy többet fizetsz, ugyanazt kapod.
    Továbbra se tudom máshogy lefordítani, hogy a jól kereső fizessen a kurvasoknál is még több adót, mert csak, mert akinek nincs miből, attól nem lehet elvonni. Elfogadom a progresszív adózás szükségességét, de a morális érveket, hogy én érezzem szarul magam, mert csak 10x-et akarok fizetni, azt nem.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz stickermajom #9914 üzenetére

    Azért ha valaki a pár éve vett panelt alacsony kamatú hitelre (és itt nem azokra gondolok, akik 20 év hitelre és még így is túlvállalták magukat), jól járhatott, mert közben 30-40-50+%-ot ér a lakása. Például amit 2016 elején vettem, most +40%-os áron tudnám eladni. Az azóta felhalmozott megtakarításaimmal pont ott lennék, hogy ugyanezt tudnám megvenni, így viszont jócskán előrébb járok úgy, hogy jóval kevesebbet költök lakhatásra (még úgy is kevesebbet költenék, ha hitelre vettem volna).
    Jelenleg az van, hogy az elmúlt néhány évben többel nőtt a számomra távolabbi célként kiszemelt ingatlanok ára, mint amennyit meg tudok takarítani a jóval átlag feletti jövedelmemmel, ezt a lakásvásárlással tudtam picit tompítani.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz emvy #9918 üzenetére

    Nyilván általánosságban nehéz belőni, de egy lakótelepen, ahol van még több tíz ugyanilyen lakás, és hirdetnek most is néhányat, valamint adtak el többet is a környékünkön (egyik vevőt ismerem is és megkérdeztem mennyiért vették) ott viszonylag jól be lehet lőni. Te esetedben valószínűleg egy ingatlanos be tudná lőni jól. Csak utána győzd levakarni..

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Goose-T #10063 üzenetére

    Attól, hogy munkaerő közvetítő cégen keresztül folyik a munkavégzés, mitől válik a jogviszony vállalkozói munkavégzéssé? Pl. Qualy kiközvetít MS-hez, ahol pontosan ugyanúgy ülsz ott 8 órát az ottani manager kézivezérlése alatt, az MS eszközeit használva, mint bármelyik ottani alkalmazott.
    Tényleg kérdezem, nem kötözködök, nem tudom, hogy milyen speciális jogszabályok vonatkoznának rám és azok KATA kontextusban hogyan változtatnának a szükséges feltételek megítélésén, ha munkaerő kölcsönzőn keresztül dolgoznék ott.
    Én azt látom, hogy a fejlesztői pozíciók nagy többségére továbbra is a munkaviszony illik a munkaadó elvárásai ill. munkaszervezése miatt, és a KATA-ra jogosító legalább 2 feltételt nem, vagy csak igen erőltetetten lehet teljesíteni, ami adott esetben vagy megáll NAV előtt, vagy nem.
    Cégeknek a különféle tenderekhez és pályázatokhoz sok esetben fel kell mutatniuk egy magas alkalmazotti létszámot, ezért sem mindenhol szeretik a számlás munkaerőt.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz bernel #10156 üzenetére

    Cége válogatja, hogy mennyire ismerik el. Vannak olyan tech cégek, ahol a felsorolt skillek és erős CS skillek számítanak inkább nyelvfüggetlenül, ezek azok akik lehalásszák a legjobb koponyákat.
    A magyar valóság inkább az, hogy van a Java fejlesztő, meg a C++ fejlesztő stb és főleg az adott nyelvvel kapcsolatos tapasztalat számít és nehezen ismernek el egy ilyen pozícióra a más nyelvekben szerzett tapasztatot. Interjún is ennek megfelelően kérdeznek.
    Persze vannak kivételek itthon is.

    Jhonny06: attól függ, mit csinál a cég és mire van szüksége. Ha arra, hogy a Senior Javás 0. perctől kezdve az x frameworkökben hatékonyan termelje a kódot valami ügyviteli vagy ERP rendszerben, akkor nem fog felvenni 10 év python tapasztalattal rendelkező embert, mert az nem hogy nem fogja segíteni a projektet rövid távon, nem fog hatékonyan termelni, nem fogja tudni mentorálni a többieket, zsűrizni a többiek munkáját, hanem lassítani fog.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz FLx #10269 üzenetére

    Te írtad korábban az ingyenpénzt is, most meg bezzegország lettünk USA-val szemben.
    Azért ne tegyünk már úgy, mintha ez nem kerülne súlyos adóforintjainkba. Itt sokat adózol (legalábbis egyesek), cserébe kapsz egy kis alamizsnát. Mintha ezekből a támogatásokból becsületesen gyereket lehetne nevelni.
    Befizetek életem során sok 10 millió forint összegű szochót, meg párom is. Cserébe párom kap egy kis gyest/gyedet.
    Más felfogás, ott az öngondoskodást ösztönzi az adórendszer, ennyi. Itt meg arról nyúzzák le az utolsó bőrt, akiről még lehet.
    Ja és mellékhatásként a gyerekvállalási korban lévő nőktől úgy félnek a munkáltatók mint a tűztől.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tboy93 #10274 üzenetére

    Azért majd kérdezd meg őt is, mit gondol erről. :))
    Addig úgy is ezer körülmény változhat. Addig kell otthon lenni vele, amíg bírja, amíg szükség van rá vagy amíg megtehetitek.
    Én bölcsibe biztos nem adnám a gyerekemet, jelen állás szerint.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz kexksz #10438 üzenetére

    .net és erlang között pont nem csak toolset es szintaktika a különbség, mas paradigmat mas kodolasi, mas problema modellezesi es megoldasi stílust vagy ha ugy tetszik mindsetet igenyel.
    Abban egyetértek, hogy ha valaki valóban senior, akkor nem .net-ben, javaban stb-ben senior, hanem altalaban, es nem kell egy ilyen valtasnal juniorkent kezdeni.
    .net - erlang valtas amugy szakmailag, karrierileg nem biztos hogy a legjobb döntés.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz axioma #10519 üzenetére

    Seniornál mind a két véglet értelmetlen. Az szerintem nem jó interjú egy senior pozícióra, ha olyan feladatok vannak, amit felsőoktatásból kiesve xx éve jobban meg tudtam volna oldani. Ugyanígy nem jó szintmérő olyanra rákérdezni, amit egy API leírásból 20mp kiguglizni.
    Én 1-1,5 órás szakmai interjúkat szoktam tartani, és ez egy kötetlen beszélgetéshez jobban hasonlít, ahol vannak elméleti, technológiához közelebbi elméleti és gyakorlatiasabb példák is, előfordul hogy táblánál vagy papírra rajzolás rész is van, de ez csak a közös gondolkodáshoz kell, nem egy algoritmushoz vagy adatszerkezethez. Van mindig egy előre megírt vázlatos forgatókönyvem, amit az adott CV-re készítek el, a közös pontokat, a jelölt erősségeit keresve, nem pedig azt a témakört próbálom erőltetni, hogy éppen milyen tech stackű csapatba keresünk embert.
    Speciálisabb területre, pl. egy algoritmus fejlesztő pozícióra nyilván nem ilyen szemléletben interjúztatnék, de ha n+1. enterprise ügyviteli rendszer fejlesztésére keresünk embert, ahol kb. szökőévente kell megírni pl. egy listából kiválasztásnál komolyabb algoritmust, ott nem kell interjún sem ezt erőltetni.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz EQMontoya #10522 üzenetére

    Még véletlenül se tűnjön úgy, hogy én általánosan fogalmaztam meg, milyen kell legyen egy interjú és hogy milyen kell legyen egy senior.
    Persze, hogy bonyolultabb a képlet, ez egy baromi szerteágazó szakma, millió szakterülettel, és a szenioritás is egy olyan fogalom, ami minden cégben más, sőt cégen belül is.
    Szerintem is elvárható tudni, mi történik a háttérben, csak más dimenziókban. Ezek közül csak egy, hogy adott algoritmus vagy adatszerkezeten végzett művelet milyen komplexitású. Ha nem tudod, és érdekes a probléma szempontjából, nézd meg a cheat sheetet, puff. Ha nem tudod a sleep sort komplexitását, az nálam nem dealbreaker, fejből én se tudom. Szoktam olyat kérdezni, hogy elképzelt problémához milyen adatszerkezetet használna, és milyen beépített java implementációt tud rá, esetleg ha több opció van, össze tudja-e őket hasonlítani, de ez a max.
    Ha egész nap ezt csinálod, mert ezzel kapcsolatos a munkád és a kollégákkal való kommunikációban folyamatosan előkerülnek a komplexitások, akkor más a helyzet, akkor erre kell rámenni interjúm, de szerintem nem ilyen a szoftverfejlesztési munkák többsége. Pont azt látom problémának, hogy sok helyen, ahol egyáltalán nem erről szól a munka 99,9%-a, ott is tolják ezt interjún.

    ]"Ha egy ügyviteli rendszer fejlesztésére kell n+1. ember, arra nem kell senior fejlesztő."
    Dehogyisnem kell senior fejlesztő. Itt is lehet/van komoly komplexitás, csak másfajta.
    Többivel nincs ellentmondás szerintem, tapasztalt embertől én is azt várom, hogy hozzon valami plusz képességet, szemléletmódot.

    Kérdés, tételezzük föl xx év tapasztalattal rendelkező senior fejlesztő, aki az adott pozíciót jól el tudná látni, de ha nem készül külön az interjúra, akkor nem megy át, ha készül pár órát és átmegy, akkor az az interjú jó volt-e?

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz H A M M E R #10671 üzenetére

    Velem még soha nem történt, hogy felmerült volna, hogy bármilyen részben feketén kapnám a fizetésem.
    Azonnal megköszönném a lehetőséget és elköszönnék.
    Semmi nem fog változni ebben az országban, amíg ez megy, még az egyik legjobban menő szektorban, az IT-ban is.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Goose-T #10691 üzenetére

    Ismerek pár architektet, én is az vagyok, bár jelenleg épp nem ilyen pozícióban dolgozom, de egyikük se nyalással, taposással került oda, én se. Én úgy, hogy az elmúlt 10 évbe beleraktam 15-öt.
    Br. 1m hófehéren ma egy sima senior fejlesztő pozícióban elérhető. Még normálisabb kkv-nál is.

    Jhonny06: ja, egy fecske biztosan nem csinál nyarat ebben a témában. De itt nem is erről van szó, a többség után befizetik az adót szerintem ma is. Igaz, hogy szarul használják fel, és lehetne sokkal jobb az infrastruktúra, de a be nem fizetett adóból semmilyen infrastruktúra nem lesz. Aki meg nem fizet adót, annak nincs is alapja számon kérni semmit. Ez szerintem fontos, ha mindenki fizetne adót, és pl. ha kijön a burkoló, nála is alap lenne, hogy nyugtát ad, akkor megváltozna a társadalom szemlélete is az adóval és annak újraelosztásával szemben. Kialakulna, hogy ha más is befizeti, én is befizetem, és lenne egy erősebb, tudatosabb elvárás az állammal szemben, hogy jogosan kérhetem számon az rajta, hogy ne nyúlja le és/vagy költse hülyeségekre az adót. Most mi van? Más is elcsalja, akkor szarok rá, én is elcsalom, ahol tudom, úgyse kapok érte semmit. Ez nem vezet sehova. Nyugati társadalmakhoz való felzárkózáshoz biztosan nem.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Goose-T #10694 üzenetére

    Nem. Ahogy én sem írtam, hogy minden architektet ismerek, és egyik se úgy került oda. Az általábanra reagáltam, az én tapasztalatom szerint ez nem állja meg a helyét.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz htomi85 #11002 üzenetére

    Akinek nincs privat repuloje, az nem ferfi. ;)

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz X Factor #11170 üzenetére

    Kezdjünk már el akkor beszélgetni erről a 7 pontról. Fontos leszögezni, nem vagyok jogász, sem adótanácsadó, csak egy a sok érintett közül.

    1, A kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette.
    2, A kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem az adatszolgáltatásra köteles személytől (praktikusan fogalmazva a megrendelőjétől) szerezte.
    3, Az adatszolgáltatásra köteles személy (=megrendelő) nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan.
    4, A tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll.
    5, A tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem az adatszolgáltatásra köteles személy (=megrendelő) bocsátotta a kisadózó rendelkezésére.
    6, A tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg.
    7, A kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében nem minősül főállású kisadózónak feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári évi bevételének legalább 50 százalékát olyan személytől szerezte, akivel/amellyel a kisadózó a naptári évben nem állt 36 órát meghaladó munkaviszonyban, illetve főállású vállalkozásban.

    Legyen példa a szoftverfejlesztés. Erre van rálátásom, és egyik leggyakoribb szakma a topikban is.
    Nézzünk egy tipikus szoftverfejlesztéssel foglalkozó kkv-t, ahol felmerül a katázás. /Legtöbb nagy multinál, ahol több 100 ember dolgozik, fel se merül tapasztalataim szerint, bár biztosan akadnak itt is kivételek. /

    A jelölt egy tipikus junior/medior/senior fejlesztő, ezekből van a legtöbb, 50 fős cégnél (menedzsmenttel, hr-rel, gazdaságisokkal és mindennel együtt) mondjuk 30, tehát nem az 50-ból néhány architekt, vezető fejlesztő, CTO, CXO vagy külsős sysadmin egyike. A pozíció normál 8 órás munkaviszonynak van hirdetve.
    A jelöltnek felajánlják, hogy lehet alkalmazott vagy KATA-zhat. Ilyenkor legritkábban szokott elhangzani, hogy ha KATA-t választ a jelölt, akkor hirtelen úgy kezelik, mint egy EV-t és más szabályok vonatkoznának rá mint bárki másra a cégben. A választásától teljesen függetlenül a következők igazak rá:
    -egy csapat tagjaként dolgozik, egyértelmű alá-fölérendeltségi viszonyban, főnöke kézivezérléssel irányítja / irányíthatja, de semmiképp sem megbízás alapon dolgozik és nem önjáróan, és nem szállít le minden egyes fejlesztést.
    -kényszerűen a munkáltató / ügyfél eszközeit - úgymint laptop és szerver infrastruktúra - használja, esetleg van egy saját laptopja, ha elfogadja a BYOD-t a cég, sok helyen nincs ilyen lehetőség (és ennek ugyancsak semmi köze a jogviszonyhoz). A szoftvereszköz is eszköz az én fogalmaim szerint, egy fejlesztő nagyon ritkán tudja kikerülni azt, hogy legyen a cégnél pl. egy saját email fiókja, az accountja az issue tracking és egyéb rendszerekbe, amiket aktívan használnia is kell, egyéb fejlesztői szoftverek, amiket a cég áll. Fontos, hogy ezen eszközök nem az ő eredménytermékének a részei, hanem eszközök annak előállításához.
    -mivel csapatban dolgozik, munkaidejének (mert hogy van neki, mégha papíron nincs is) nagy részét a cég irodájában tölti, ugyanúgy, mint bárki más fejlesztő, megintcsak függetlenül attól, hogy KATA-zik vagy alkalmazott. Persze elmegy home office-ba, időnként, heti 1-2 nap nem szokott legtöbb helyen gondot okozni.
    -munka közben fel sem merül, hogy valaki KATA-zik vagy alkalmazott, mert nincs semmi különbség, csak hó végén. Többnyire nem is tudnak a kollégák arról, hogy ki hogy veszi ki a fizetését, a külsőségekből pedig nem derül ki.

    És akkor nézzük a pontokat:
    1, no fucking way, hogy beküldj magad helyett valakit helyettesíteni, mert úgy kivágnak, hogy lábad nem éri a földet.
    2, kiesik, emberünk napi 8-10 órát dolgozik, és elenyésző (kb. 10-ből 1 tapasztalatom szerint) azok száma, akik egy főállás (mert az) mellett fusiznak.
    3, de bizony, egy ilyen helyen főnököd van, aki megmondja, hogy min dolgozol és megmondhatja, hogy hogyan dolgozz
    4, ezt szokták felhozni KATA-zók biztosan teljesíthető pontként, valóságban mégis tipikusan, többségében a cég telephelyén történik a munkavégzés, és ez nem csak az egyeztetésekre korlátozódik. Nem kérek olyan kommentet, hogy háde én full remote-ba tolom a kanapéról, van ilyen, egyre több, csak messze nem ez a tipikus. Még a fejlesztő cégek is azt preferálják még manapság is, ha ott rohad az ember az irodában. (A manapság tipikus agilis fejlesztés is így tud egyébként leghatékonyabban működni).
    5, másik biztosnak tűnő pont, amikre a fentiekben kitértem, saját laptopot és egy-két szoftverlicencet fel lehet mutatni, lehet, hogy el is fogadja a NAV, ha szívemre teszem a kezem és mint szakmabeli közelítem meg a kérdést, a NAV helyében én ezt baromira nem fogadnám el saját eszközként, mert egy enterprise környezetben tipikusan semmire nem megyünk önmagában a saját eszközeinkkel, nem tudnánk előállítani az eredményterméket, amire vállalkoztunk.
    6, teljesen egyértelműen nem emberünk határozza meg, hanem a lead dev, a po, a pm a stb, és a mozgástér minimális. Lehet ezzel is vitatkozni, de szerintem belemagyarázás lenne érvelni e pont teljesíthetősége mellett.
    7, tipikusan ez sem teljesül, mivel emberünknek egy munkahelye van, ahonnan jövedelme egészét szerzi.

    Van két véleményes pont tehát, ami megállhat a NAV előtt, de nem állnak stabil lábakon szerintem. És valószínűleg azért nem halljuk, hogy a KATÁ-s fejlesztőket vegzálnák, mert nem éri meg a NAV-nak, hogy ezekből perek szülessenek. De a jogalkotó szándéka vélemény szerint nem az volt, hogy KATÁ-s adózást legitimáljon egy ilyen általam leírt jogviszonynál, ami munkaviszony az én fogalmaim szerint.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz FLx #11215 üzenetére

    Csak rá kell nézni a. net vs java maxokra és világít, hogy semmi értelme az egész felmeresüknek, kár, hogy erre maguktól nem jönnek rá.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Ironizer #11566 üzenetére

    amúgy nyilván neki sem érdeke, hogy olyan valaki dolgozzon alatta, aki nem elégedett a helyén.

    Vagy hogy lelepjen a cegtol. Nalunk tamogatott a cegen beluli mozgas, de meg kell palyazni a poziciot. Minimum eltoltott ido nincs. Site-on belul joval egyszerubb azert egy ilyen valtas.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tboy93 #11913 üzenetére

    Scrum masternek nem sok köze közvetlenül a backloghoz, PO felel a backlogért.
    SM max segédkezhet abban, hogy normális backlog előálljon, pl. ha nincs eléggé feltöltve, vagy nem elég jó minőségű, akkor presszionálhatja a PO-t, vagy ha grooming hiányzik, akkor segít időt allokálni és megszervezni a csapattal és PO-val közös groomingot.
    Ahogy írták, alapvetően nem menedzseri pozíció, végezheti menedzsment személy, ez az impedimentek hatékony elhárításában előny tud lenni, de Scrum master sapkában elsősorban szolgálja a csapatot, és nem menedzseli, semmiképp sem a csapat felett áll.
    Más kérdés, hogy néhány cégnél, ahol finoman szólva félreértelmezik az agilis irányt, az SM az ostorcsattogtató és menedzsment felé felelős, reportoló személy.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tboy93 #11926 üzenetére

    Az egy dolog, de ennyi erővel akkor hívhatod kiskutyanak is az SM szerepkört, pont annyi köze lesz a scrumhoz. Amit leírtál, szöges ellentétben áll a scrummal de úgy általában az agile-lal is.
    Ezek a szerepkor elnevezések kb azert szoktak lenni az altalad leirt felallast alkalmazo cegeknel, hogy az ugyfelnek elmondhassak, hogy persze, mi full kreten agile-ba' toljuk.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

Új hozzászólás Aktív témák