- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Aurát vált a Vivo V60
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Hivatalos a Pixel 10 startdátuma
- Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás
- iPhone topik
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
- Samsung Galaxy Z Flip7 - kis fogyás is sokat jelent
- Magisk
- HMD Skyline - jó szerelés
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
Foley101 #306 üzenetére
A leírtak alapján ennél a gépnél eleve bugos lehetett az UEFI BIOS, pláne ha már a Windows telepítőjét sem lehetett bebootolni pendrive-ról. Úgy pedig annyira nem meglepő, hogy ez eddig említett dolgok sem működtek rendesen. Vagyis nem feltétlen az MBR2GPT cseszte itt el a dolgokat, hanem eleve inkább a régi BIOS-verzió volt a gond, ha az újabb megoldotta a problémát.
Egyébként magán a telepítési adathordozón (pendrive) nem kötelező UEFI módban a GPT partíciós séma, lehet az MBR-es is. Ilyenkor MBR és FAT32 alapon csak rá kell másolni a pendrive-ra az ISO-fájl tartalmát, majd utána már lehet is róla bootolni EFI módban. Ha a Rufus segítségével lesz elkészítve, akkor annál viszont valóban a GPT-UEFI opciót kell ilyenkor választani, mert az MBR-es eleve NTFS-re formázza a pendrive-ot. Arról pedig EFI módban korántsem minden hardver támogatja a bootolást, a FAT32 úgymond a standard.
De mindegy, az a lényeg, hogy végül sikerült megoldani.
-
Foley101
tag
válasz
Foley101 #307 üzenetére
Bios update kellett
Köszönöm az eddigi segítséget, innentől kezdve már csak offolnám a fórumot, amit jöttem azt a témát kellően kiveséztük. A tanulság, hogy csinyán kell bánni az mbr2gpt konvertáló programmal, mert olykor akkor is hibásan fut le, ha azt írja ki, hogy minden sikerült.
-
Foley101
tag
válasz
Foley101 #306 üzenetére
UPDATE: Betettem egy másik Win10 lemezt, annál már lehetett UEFI-s módot választani a Boot-ban... de ennél is megáll a telepítő...
A gépekkel csak a baj van. Lehet a biost kéne frissíteni, mert nem 100% támogatja ezt az egész UEFI-s hóbelebancot. Azt tudjuk, hogy - a konvertálás, bár kiírta, hogy sikeres volt - nem futott le jól, lehet okozott más galibát is....
Na mindegy, azt hiszem másik gépet kap a kolléga.
-
King Unique
titán
válasz
Foley101 #303 üzenetére
A GParted nálam ezeket mutatja a rendszerpartícióra, illetve a rendszer számára létrehozott kisebb partíciókra.
• WinRE
—►
hiddern, diag
• EFI (ESP)—►
boot, esp
• MSR—►
msftres
• Windows (C)—►
msftdata
A korábban említettet Windows alatt néztem meg a MiniTool particionáló programmal. Az az alábbi felsoroltakat mutatta.
• WinRE
—►
status: none
• EFI (ESP)—►
status: active & system
• MSR—►
status: none
• Windows (C)—►
status: boot
Nálad egyébként valami nagyon nem stimmelhet, ha egyik helyreállítási módszer sem működik. Lehet próbálgatni ezt-azt, de egyrészt ilyenkor szokás előtte mentést készíteni a rendszerről. Bár, ha úgysem bootol és nem destruktív a művelet az adatokra nézve, akkor nem feltétlen van értelme. Másrészt, ha nálad ennyire nem megy, akkor lehet inkább újra kellene telepíteni. Ahhoz elég lenne csak az sda1,2,3, partíciókat törölni, de ha fontos adatok vannak a C-n, akkor azokat előtte nyilván le kellene menteni másik fizikai lemezre, vagy átmozgatni az sda4-re, ha azon van annyi hely.
-
King Unique
titán
válasz
Foley101 #300 üzenetére
Ha a leírás szerint csináltad és mindent jól, akkor azután normál esetben indulnia kellene a Windowsnak. Igaz annál a WinRe partíciót nem törölték, de a rendszerindítás szempontjából az ESP a lényeg. A hibaüzenet alapján a BIOS-ban jók a beállítások, a megfelelő boot eszköz / bejegyzés van kiválasztva, első helyre rakva? Illetve a pendrive-ot előtte el kellene távolítani, majd úgy próbálni, nehogy az kavarjon be. Ha a Windows telepítője nem tudja javítani a rendszerindítást, akkor pl. a Macrium pendrive-ról bootolható WinPE változata is használható ilyen célra, annál is van javítási opció. Innen pedig letölthető közvetlenül a bootolható ISO.
Aztán olyan gond szokott még előfordulni, hogy nem aktív a partíció és amiatt nem indul a Windows. Példa: [link], [link]. De aktív állapotú System MSR / rendszerpartíció (C) a lemezkezelőben BIOS-MBR telepítésnél szokott lenni, ellenben UEFI-nél nem mutatja annak őket. Külső particionáló programok viszont az ESP-nél aktív státuszt írnak, valamint a C-n boot flaget.
-
King Unique
titán
válasz
Foley101 #295 üzenetére
A BIOS-ban minden OK, a telepítővel a rendszerindítás javítása nem használt?
1. Nálad az a System Reserved partíció lehet még az előző, BIOS-MBR alapú telepítés maradéka. Viszont normál esetben azt elvileg törölni kellett volna a konvertálás során az MBR2GPT-nek és létrehozni az UEFI-hez szükségeseket, ami a linkelt screenshoton is volt.
2. Igen, a WinRE a recovery partíció általában 450 MB-os mérettel, de lehet akár 500 körüli is. Nálam az újabb Windows 10-verzióknál, illetve a build upgrade-ek után már 499 MB-os lett és OEM revocery nevet kapott.
3. UEFI-s telepítésnél a rendszerindítás szempontjából eleve az ESP a lényeg, azt kell FAT32-re formázni. A WinRE az marad ott is NTFS fájlrendszerű, de ez a linkelt + infóban is le van írva.
-
King Unique
titán
válasz
Foley101 #293 üzenetére
Az MBR2GPT eszköz pont arra való, hogy a legacy BIOS (CSM) telepítést 1:1-ben átkonvertálja adatvesztés nélkül UEFI-sre. Aminél pont az a lényeg, hogy utána az UEFI BIOS-ban a bootolási módot is át kell állítani UEFI-re, máskülönben eleve nem fog indulni a rendszer, nem tud a már telepített Windows CSM módban GPT-lemezről bootolni! A program használata pedig nem bonyolult, a leírás alapján könnyen meg lehet csinálni a megfelelő lemezre alkalmazva. Utána pedig normál esetben simán bootolnia kellene a Windowsnak, illetve ha a BIOS-ban az előbb említett bootolási mód is át van állítva a megfelelőre.
A folyamat során létrehozza a program a rendszer számára az UEFI-GPT séma szerinti kisebb partíciókat. Normál esetben a lemez elején, de ha az nem megoldható, akkor pl. a C után (példa). A legfontosabb, a 100 MB-os EFI-rendszerpartíció (ESP) nálad is megvan a screenshot alapján, a 450 MB-os pedig a helyreállítási partíció lehet. Az ESP amúgy eleve rejtett (hidden), tehát azt felesleges külön piszkálni...
Ha nem bootol nálad a rendszer, akkor első körben pl. a boot sorrendet is célszerű lecsekkolni, vagyis hogy a HDD / SSD meghajtó, vagy eleve a Windows Boot Manager legyen az első helyen. Ha minden stimmel, ellenben továbbra sem bootol, akkor a Windows telepítőjéről kellene megpróbálni a rendszerindítás automatikus javítását. Problémásabb esetekben pedig használható pl. ezen leírás, vagy akár egy egyszerűbb módszer (+ infó) is a helyreállításhoz.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Fujifilm X
- Borotva, szakállnyíró, szakállvágó topic
- Nikon Z MILC fényképezőgépcsalád
- Cyberpunk 2077
- Kerékpárosok, bringások ide!
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Háztartási gépek
- További aktív témák...
- Bomba ár! HP Elitebook 850 G3 - i7-6GEN I 16GB I 256GB SSD I RadeonI 15,6" FHD I Cam I W11 I Gari!
- 100 - Lenovo Yoga Pro 9 (16IRP8) - Intel Core i9-13905H, RTX 4070 (ELKELT)
- Csere-Beszámítás! Gamer PC Számítógép. / I7 4790K / 16GB DDR3 / RX 5700XT 8GB / 500GB SSD
- LG 42C3 - 42" OLED EVO - 4K 120Hz 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - A9 Gen6 CPU
- Wilbur Smith könyvek (15 db) egyben
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest